DINSDAG 11 MEI No. HO S3e Jaargang 1915 jjjtgavefirma F. ¥AH DE VELDE Ir, Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon luiere, 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdagn gemeentebestuur KAMEROVERZICHT- feuilleton Roman door MINA VON HALM. Nederland en de Oorlog. VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ami ADVERTENTIEPRIJS Van 1 4 regels 0.40 voor iedere regel meer 16 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. BIJ abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel ne abonnés, in 't bezit eener Aftfïflgulden bii levens" rj gulden bij dood Af) f| gulden bij verliest ft gulden bij verlies A |"|f| gulden bij verlies ft Pfgulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- W111g1 lange ongeschikt- 11 door <1111 van een hand, I I van| II III vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: 14 Wv heid tot werken M UU een ongeluk UUU voet of oog lUU een duim 1UU wijsvinger SJtP anderen vinger. Paza ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Gelet op art. 37 der Drankwet; doen te weten: dat bij hen is ingekomen een ver zoek van J. OOSTERS, om verlof tot verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank in perceel Zandweg no. 34; dat vanaf heden gedurende veertien dagen schriftelijke bezwaren tegen het eventueel verleenen van het gevraagde verlof kunnen worden ingebracht bij Burg. en Weth. voornoemd. Vlissingen, 11 Mei 1915. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De secretaris, WITTEVEEN. HENDRIK NANNES EN CATRIJN EPES LEEN TE BOLSWARD. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen biengen ter openbare kennis dat Bestuurders-Collatoren van bo venstaand Leer. voornemens zijn, op een nader te bepalen dag in de maand Juni a.s. over te gaan tot eene be geving dat jongelieden uit het geslacht der stichters, wier ouders niet in staat zijn uit eigen middelen hun studie te bekostigen, uitgenoodigd worden, zich voor mededinging schriftelijk aan te melden bij den heer D. N. Zuithoff te Bolsward, ontvanger van het boven genoemde Leen, onder overlegging van een geboorte-acte, aanwijzing van genoten onderwijs en, zoo noodig, bewijs van afstamming, vóór of op 1 juni e.k. dat sollicitanten op 1 Mei 1915 ten minste 12 jaren oud moeten zijn en den leeftijd van 24 jaren nog niet heb ben bereikt. Vlissingen, 11 Mei 1915. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Vergadering van Maandag. De zaak werd heden op denzelfden voet voortgezet als Vrijdag het geval was. Wij zijn nog niet aan het einde der wenschen, grieven en klachten. Bij den aanvang deelde de Voorzitter reeds mede dat nog zes leden waren ingeschreven, wat zeggen wil dat wij zes maal idem zooveel klachten te genieten zouden krijgen. Allereerst was aan het bod de heer van Leeuwen, die gedeeltelijk den beer Otto aanvulde of herhaalde, ge 46. O(Nadruk verboden. Alfred sprong op en schoof zijn stoel zoo driftig achteruit, dat die omviel. Hij was zeer bleek geworden zfln lippen trilden en het scheen hem de grootste moeite te kosten om ge jaagd te antwoorden Heb jij dat gedaan, Odo, wer kelijk gedaan Maar weet je dan niet, wat je je daarmee op den hals hebt gehaald Een met hypotheken over en over belast landgoed, dat alleen dan de moeite van het koopen waard geweest zou zijn, wanneer het wer kelijk onder den hamer was geko men. Dat wilde ik juist verhoeden, zei Odo heel bedaard. Een familie bezitting van de Elmer's mocht niet 4311 den meestbiedende verkocht worden. deeltelijk zijn partijgenoot Ter Laan steunde. De zorg voor de ontwikkeling van de militairen wilde hij opgedragen zien aan de overheid, opdat in den dienstrooster bepalingen zullen wor den opgenomen, die het mogelijk maken de ontwikkeling tijdens de diensturen te doen plaats vinden. Precies wat de heer Otto meende. Aardige bijzonderheden deelde de Utrechtsche afgevaardigde mede over de mobilisatie-clubs. Op verschillende plaatsen bestonden deze clubs reeds lang en onderhielden vriendschappe lijke betrekkingen met hun meerde ren zelfs ondervonden zij van hun meerderen medewerking Op 19 Maart echter vaardigde de opperbevelhebber een circulaire uit waarin hij de com mandanten opdroeg eens ongemerkt na te gaan wat die clubs toch eigen lijk bedoelden te zijn. Voorts werd gevraagd wat er reeds tegen die clubs was gedaan. De commandanten be grepen r.iet al te best wat zij moesten beginnen en zij hieven eenvoudig de clubs op. De soldaten wijzen natuur lijk met den vinger op het voorhoofd en denken in stilte niet veel goeds van hun chefs. Over de Utrechtsche relletjes wist deze afgevaardigde ons niets nieuws te vertellen, evenmin over de bepa lingen die in de plaatsen waar staat van beleg heerscht, worden gesteld aan hen, die in die plaatsen in ver gaderingen willen optreden. Thans mogen Kamerleden wel optreden zon der gebonden te zijn aan beperkende bepalingen, doch nu moeten voor zitter en secretaris van de betrokken vereeniging zich aansprakelijk stellen voor eventueele gebeurtenissen en incidenten. Een reeks kleinere opmerkingen werd door den heer Duymaer van Twist ten beste gegeven. Speciaal wees hij op de geringe medewerking van sommige militaire autoriteiten bij de voorziening in de geestelijke en godsdienstige behoeften. Het getal veldpredikers acht hij te klein, aan Speenhoff heeft hij een hartig woordje gewijd. De regeering wil z. i. wel de neuttaie militaire tehuizen steunen, maar niet de christelijke. In dit ver band moest Speenhoff een veer laten over de kwaliteit van zijn liedjes. Uitvoerig besprak de heer Hugen- holtz het Woerdensche geval van den feestavond van 9 Maart waar Het Pantser van Heijermans is gedecla meerd en waarom verschillende be stuursleden van de betrokken mobi lisatieclub werden gestraft. De heer Hugenholtz erkent dat deze keuze een ongelukkige was, doch hij toon de aan dat de bestuursleden geen schuld aan die keuze hadden. Morgen gaat de stroom weer verder. En jij hebt het offer gebracht, riep Alfred opgewonden. Ik ken je, Odo, je hebt een groote som besteed om mijn talrijke schuldeischers tevre den te stellen. Hoe, hoe moet ik je daarvoor danken woorden zijn daarvoor niet voldoende. O, je weet niet, hoe vreeselijk de gedachte voor mij was, dat de bezitting mijner voor ouders publiek verkocht zou worden. Onze voorouders, vulde Odo aan. Je weet immers, dat Elmershorst, Schönhaide en eenige kleine goederen en boerderijen voor vele jaren een heerlijke bezitting vormden. In 1720 scheidden zich de takken onzer fa milie, de goederen werden onder drie broers verdeeld, in het familiearchief van Elmershorst berust nog een oor konde daaromtrent, ik heb deze op lettend bestudeerd en daar de familie zin bij mij sterk ontwikkeld is, kon ik het nooit dulden, dat Schönhaide in vreemde handen kwam. Je ziet dus, Alfred, zoo eindigde hij, dat mijn daad eigenlijk slechts een gevolg is van het meest krasse egoïsme. Dat Odo dit alles alleen zei om aan onze dankbetuigingen te ontkomen, was duidelijk. Duitschlands antwoord over de „Katwijk" Onder het afdrukken van ons vo rig nummer werd ons gisteren uit den Haag geseind In aansluiting <,an de vroegere, jegens de Nederlaudsche regeering afgelegde verklaring, heeft de Duitsche regeering thans schriftelijk medege deeld, dat zij naar vergelijking van de verklaringen afgelegd door de be manning van het stoomschip „Kat wijk" met het rapport van den com mandant van eene Duitsche duikboot, de overtuiging heeft gekregen, dat het zinken van de „Katwijk" door de duikboot is teweeggebracht. De commandant heeft in de over tuiging verkeerd een vijandelijk schip voor zich te hebben, aangezien bij de thans voor neutrale schepen ge bruikelijke kenteekenen, welke de „Katwijk" bij de ingevallen duister nis nog niet had verlicht aan de zij de waar het schip getroffen werd, niet kon onderscheiden. De Duitsche regeering spreekt haar oprecht leedwe zen uit wegens het gebeurde, waar aan elk opzet vreemd is geweest en verklaart zich bereid de veroor zaakte schade te vergoeden. Koninklijk Nationaal Steuncomité. Blpens de 37e lijst is van 25 April tot en met 1 Mei voor het Na tionaal Steuncomité 1914 aan bijdra gen ontvangen 1 59571, makende met de bedragen van vorige lijsten een totaal bedrag "an ontvangsten, bijdragen en toezeggingen van f2.096. U7.63Vs. Het votum der Eerste Kamer. De coalitie in de Eerste Kamer heeft deze wijziging der wet op de vermogensbelasting, die bij de partij stemming in de Tweede Kamer slechts 18 tegenstemmers vond, verworpen, niettegenstaande zij moest toegeven, dat de bestaande wet op het punt van de waardeberekening van onroe rend goed onhoudbaar was en tot de schromelijkste onbillijkheden aanlei ding gaf. Zij deed het, zegt het „Vaderland", tegelijk zich onmachtig verklarende om iets beters te geven dan de heer Treub aanbood, die rondweg erkende dat ook in zijn voorstel, zooals in ieder belastingvoorstel, aanvechtbare steeën waren die twee kwartjes van de f 1000 waren volgens den heer de Vos van Steenwijk zelfs „diefstal door de Overheid gepleegd als niet vooraf wiskunstig vaststond, dat de verkoop waarde nooit éen cent te hoog zou worden getaxeerd, en, zoo voegde de afgevaardigde voor Overljsel er zalvend bijDe overheid mag als dienaresse Oods geen diefstal plegen. Je hebt je echter zeer benadeeld, Odo. Schönhaide kan bij lange na niet den interest opbrengen van het kapitaal, dat jij hebt opgeofferd om het landgoed in bezit te krijgen. Dat weet ik, antwoordde Odo. Je vergeet echter, Alfred, dat het je altijd aan bedrijfskapitaal heeft ont broken om Schönhaide eindelijk pro ductief te maken. Ook hoop ik, dat je mij zult bijstaan om le maken, dat de bezitting meer waarde krijgt dan ze tot dusver gehad heeftwant je zult mij toch geen weigerend antwoord geven, als ik je verzoek Schönhaide te beheeren Ach, Jella, als je mijn broer op dit oogenblik eens had kun nen zien. Hij werd beurtelings bleek en rood en zijn borst ging op en neer, alsof hij in snikken zou uitbar sten. Mij liepen reeds lang de heldere tranen over de wangen. En toen omarmden Alfred en Odo elkaar en toen snikte Alfred werkelijk het was de eerste maal, Jella, dat ik mijn geliefden broer zag weenen en dit gezicht greep me hevig aan. Maar je vader, zei Alfred, toen hij weer eenigermate kalm was ge Waar Oods naam al niet voor wordt misbruikt Het blad ziet in dezen uitslag een bewijs, dat de coalitie in de Eerste Kamer deze regeering in het alge meen en onzen bekwamen minister van financiën in het bijzonder, slechts duldt, zoolang er oorlog is. Dit zij echter slechts terloops op gemerkt, daar met de moties van Re- gout en Colijn voor dit Kabinet het mené tekèl reeds lang aan den wand der Eerste Kamer is geschreven. Maar dat deze Christelijke hoogst aangeslagenen het in deze tijden, nu tienduizenden en nog eens tiendui zenden kleine luiden en middenstan ders het wicht van den oorlogstoe stand in hooge mate gevoelen, het zouden durven bestaan om als één man het offer, het zeer geringe offer te weigeren dat van hen voor de schatkist werd gevraagd is uitermate bedroevend, al is het dan ook ge schikt om allen die het doel en ka rakter van de zoogenaamd Christe lijke coalitie nog niet voldoende hebben doorschouwd de oogen te openen. De zesde Mei 1915 heeft, zegt het „Vad." ten slotte, opnieuw bewezen, dat het den plicht is van iederen vooruitstrevende in den lande, front te maken tegen het conservatief cle- ricalisme in de Eerste Kamer, dat zich tot taak gesteld heeft belasting heffing naar draagkracht, tot eiken prijs tegen te houden, al verbreekt ze daardoor ook het Bestand. Die Coalitie kan op dit oogenblik in haar vuistje lachen, zij is absoluut onbereikbaar voor de Nederiandsche natie. Maar of het gebeurde voor haar geen wrange vruchten zal dragen is een andere vraag. Militaire verloven in den wied- en hooitijd en in den oogsttijd. De minister van oorlog heeft aan de Provinciale Bemiddelingsbureaux verzocht hem van advies te dienen inzake de toekenning van landbouw- verloven in den wied- en hooitijd en in den oogsttijd. Deze verloven kunnen worden ver leend aan hen, die in het bedrijf on misbaar zijn, onverschillig of het be drijfsleiders, landbouwerszoons, land bouwersknechts of arbeiders zijn. Het verlof zal worden genoten op het door de belanghebbenden zelf, in overleg met hunne superieuren te kiezen tijdstip, voor een door den minister van oorlog op advies van de bemiddelingsbureaux te bepa len aantal dagen. Door de plaatselijke afdeelingsbe- middelingsbureaux in Zeeland zullen lijsten opgemaakt worden van allen, die geacht woiden voor de bovenge noemde verloven in aanmerking te komen. Het is dus niet noodig, dat worden, wat zegt hij van je koop Hij is het met mij eens ik heb Schönhaide overigens grootendeels voor 't geld, dat ik van mijn moeder heb, gekocht en dan jullie weten immers, mijn oude vader is in den laatsten tijd zoo apathisch en zonder eenige belangstelling in 't geen om heen gebeurt, dat ik van zijn kant wei geen tegenspraak behoefde te duchten. Odo heeft gelijk, oom is, sedert de verloving van zijn zoon verbroken werd, zeer verouderd, bijna kindsch. Hij heeft het zich blijkbaar zeer aan getrokken, dat Odo om de trouwe loosheid van een meisje, zooveel ver driet had. Alfred had nog allerlei bedenkingen. Ik ben een slecht beheerder ge weest, zei hij, ik bracht Schönhaide aan den rand van den afgrond. Wil jij het mij nu werkelijk toevertrouwen, Odo? Niet jij droegt de schuld, ant woordde deze, het was de macht der omstandigheden, die het zoover heeft doen komen. Jij maaide, wat reeds lang te voren gezaaid was. En zoo is het dus uitgemaakt de betrokken personen zich tot het verkrijgen van verlof wenden tot den minister van oorlog of tot het Prov. Bern. Bureau te Goes. Aangezien od de bovenbedoelde lijsten voor iederen gemobiliseerde moet vermeld het regiment, bataljon, compagnie of ander korps en korps- onderdeel waarbij hij dient en de plaats waar hij gedetacheerd is, ver dient het aanbeveling dat door alle gemobiliseerden die meenen voor een verlof in aanmerking te komen vóór 15 Mei a.s. die gegevens per brief kaart gezonden worden aan de be trokken secretarissen van de afdee- lingsbemiddelingsbureaux zijnde voor de afd. Tholen en St. Philipsland jhr. J. van Vredenburch, Tholen, voor de afd. Goes (Westelijk Z.-Beveland) J. M. Slegt, te Goes afd. Kruiningen (Oostelijk Z.-B.)Joh. Kooijman, Krui ningen afd. Zierikzee (Schouwen en Duiveland) M. C. Mulock Houwer te Zierikzee, afd. N. Beveland J. v. d. Linde, Kortgene; afd. Hulst Fr. van Weasberghe, Hulstafd. Axel W. Dieleman Pz. Axelafd. Oostburg M. Lucieer, Oostburg; afd. Walcheren C. Zwagerman, Middelburg. Duurtetoeslag voor ambtenaren. Het comité van uitvoering der sa menwerkende ambtenaren organisaties heeft, na het verkregen antwoord op het door hen aan den ministerraad gericht adres tot verkrijging van een duurtetoeslag, alsmede in verband met de door den minister van landbouw, nijverheid en handel aan de burge meesters gezonden circulaire dd. 24 April jl., wederom een adres aan den ministerraad gericht, waarbij fwerd verzocht het vorige ingediende alsnog in welwillende overweging te nemen en wel op grond, dat de door dien minister bij zijnen maatregel gestelde wijze van uitvoering niet is in over eenstemming met den stand, waarin de ambtenaren en beambten in over heidsdienst moeten leven, zoomede dat het te voorzien is, dat een aan zienlijk deel van het personeel zal meenen van dien maatregel geen gebruik te kunnen maken en voorts dat die maatregel niet geheel als af doende kan worden beschouwd, daar deze alleen geldt voor eenige voe dingsmiddelen en de duurte of wel de stijging der prijzen ongeveer alle levensbenoodigdheden betreft. Door het comité is tevens aan alle Kamerfracties bij gemotiveerd schrij ven, om steun verzocht en aan de voorzitters dier fracties gevraagd om het comité in gehoor te ontvangen. Tevens zal het comité op 15 Mei te Rotterdam eene vergadering voor ambtenaren en beambten houden, waar de heer J. ter Laan, voorzitter der vereeniging van kommiezen bij 's rjjks belastingen, tevens lid der wij blijven op Schönhaide. Maar nu, beste Jella, moet ik ein digen. Ik vrees, je ai genoeg verveeld te hebben. Doch je verzocht mij im mers je nadere bijzonderheden mede te deelen, zoodra de beslissing ge vallen was, en ik ben altijd nauwge zet geweest, ais Ik iets beloofd had. Een nieuwtje, dat mij zeer interes seert, is, dat een mijner kostschool vriendinnen, Annaliese von Rolf, zich verloofd heeft. Ik ben natuurlijk op de bruiloft genoodigd, die over eenige maanden gevierd zal worden, en Alfred staat mij toe, dat ik gevolg geef aan de uitnoodiging. Hij geeft me ook een nieuw toilet ik zal namelijk bruidsmeisje zijn op den feestavond voor den trouwdag trek ik mijn aannemingsjapon aan, die met kanten wat opgesierd wordt. Ik hoop, dat je reeds van de reis terug bent, als ik naar de bruiloft ga jij hebt zoo'n goed oordeel over toiletzaken. Tante Luise heeft absoluut geen ver stand van zulke dingen. Maar ook zonder dat, wou ik wel graag, dat je hier was, Jella; je staat met Odo en Alfred op zoo'n goeden voet. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1