2000' VRIJDAG 7 MEI 25 De firoots ol St. JacBbskerfc. w— No. 107 53e Jaargang 1915 gitgavsfirma F. 11H Pt VELDE lr„ Kleins Markt 58, Vlissingen. Teleloon luiere. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdagei BINNENLAND VL1SS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door, het geheele rp 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 0.40voor iedere regel meer lê cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bfl abonnement speciale prgs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel gulden bij levens- gulden bij dood ft ft gulden bij verlies^ gulden bij verlies gulden bij verlies J lange ongeschikt- BI door <1II van een hand, I j I van] II III vaneen ïêtd tegen ongelukken voor: 14 (J U U heid tot werken ff UU een ongeluk UvU voet of oog IvU een duim JLUlff wijsvinger Daie ultkcerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- =2? gulden bij verlies van eiken anderen vinger. rje oudste landweerlichting naar huis. Gisterenavond werd ons uit 's Gra- hage geseindj j Op 15 Mei a s. worden de dienst plichtigen der oudste LandweerUch- ting en wier diensttijd onder norma le omstandigheden zou geëindigd zijn op 1 Augustus 1914, voor zoover zij zulks zelfs wenschen en voor zoover zij geen rang bekleeden of daarvoor in opleiding zijn in het genot van voorloopig (klein) verlof gesteld. Aan het kader dezer Landweerlich ting kan geen verlof worden verleend, evenmin aan het landstormplichtige kader dat onder de wapenen is. Echter zullen de sergeants en kor poraals (behalve de fouriers) behoo- rende tot den landstorm en tot de lichting landweer 1907 zooveel mo gelijk worden werkzaam gesteld in of nabij hunne woonplaatsen tot hulp bij de opleiding van den vrij- willigen landstorm. Het aantal van deze Landstorm-af- deelingen is gaandeweg zeer toege nomen, zoodat het bedoelde kader daarbij onontbeerlijke diensten zal bewijzen. De dienster, van het hoogere en administratieve kader van de onder havige lichtingen van landweer en landstorm kunnen bij den troep nog niet worden gemist. Eerste Kamer. De Eerste Kamer behandelde gis teren het ontwerp tot wijziging van de wet op de vermogensbelasting. De heer De Vos van Steenwijk (c.h.) zal tegen het ontwerp stemmen, om dat het systeem van belasting van het onroerend goed naar de verkoopwaai- de tegen zijn rechtsgevoel indruischt. De heer van Holthe tot Echten (lib hoopt op bevredigende verklaring van den minister omtrent diens ver dere plannen. De in de Tweede Ka mer in het ontwerp aangebrachte ver beteringen en zijn sympathie voor den minister doen hem aarzelen, tegen het ontwerp te stemmen. Ook de h.h. d'Aumale van Harden- broek (a.r.) en De Gljselaar (c.h.) hebben ernstige bezwaren. De heer Zijlma (lib.) achtte de door den laatsten spreker geopperde be zwaren niet onoverkomelijk en ver trouwt, dat het nieuwe stelsel met gematigdheid en zonder te groote fiscaliteit zal worden uitgevoerd. Ook de heer Van der Biesen (r.k.) was tegen het wetsontwerp, wegens vele bezwaren, aan de schatting van verkoopwaarde verbonden, evenals de heer Van Wassenaer van Catwijck (c.h.) De heer Ferf (lib.) wees op de in de Tweede Kamer aangebrachte wij zigingen, waardoor z.i. de scherpste kanten van het wetsontwerp afgingen. De heer Van Nierop (lib.) beioogde dat taxatie-moeilijkheden zich even goed voordoen bij waarde-schatting van fondsen. De heer Van Houten (v.-I.) zei o.m. dat bosch-eigenaren maar weinig meer zullen hebben te betalen. Minister Treub zette daarna uitvoe- lig de billijkheid en noodzakelijkheid van de voorgestelde wetswijziging uiteen. Met 26 tegen 16 stemmen (rechts tegen links) werd het wetsontwerp betreffende de vermogensbelasting ver- Worpen. Tweede Kamer. Voortgezet werd de behandeling van de interpellatie-Schaper over de levensmiddelen-circulaire van den minister van Landbouw. Minister Posthuma, uitvoerig de sprekers beantwoordende, verklaarde 4e maximumprijzen voor den aardap pel export te hebben gesteld om bin- cenlandsche prijsstijging tevoorkomen. pe minister zal elke maand een cq- 'etnota en elk kwartaal een berede neerde nota aan de Kamer overleggen. Hii zal een deel van den voorraad erwten en boonen legen een bepaalden prijs beschikbaar doen stellen. Des kundigen achten het regeeringsbrood een zeer goed voedsel. Den eischvan goedkoop wittebrood blijft de minister dus afwijzen. De kosten van zijn maatregelen beraamt spr. op f2.000.000 per maand. Betalen de gemeenten de helft, dan kan hij met de beschikbare gelden 21/» maand toe en bij prijs daling nog langer. De heer Schaper (s.d.a.p.) repli ceerde. Besloten werd, a.s. Maandagmiddag te vergaderen, maar Donderdag en Vrijdag niet. Spr. handhaafde zijn motie, en drong aan op verstrekking ook van goedkoop tundvleesch. De heer Van Vuuren hield vol, dat de minister het budgetrecht der Kamer aantastte. Op verzoek van den heer Duys zal de voorzitter overwegen, alsnog het wetsontwerp inzake de samen werking van de gemeenten in de afdeelingen te doen onderzoeken. Het Katwijk-geval. De correspondent van het „Hbl.* te Berlijn seint, uit goed ingelichte bron te vernemen, dat inzake de «Katwijk* een overeenkomst tusschen de Nederlandsche en Duitscbe regee ringen is tot stand gekomen, die weldra openbaar gemaakt zal worden. Beschikbaarstelling van levensmiddelen Blijkens een schrijven van den minster van landbouw, nijverheid en h.?ndel aan de Prov. Commissie van advies inzake tarwe- en broodvoor ziening in Zeeland, is het de bedoeling van den minister de verslrekking van ongebuild meel te doen plaats hebben door een door het gemeentebestuur aan te wijzen meelfabrikant of mole naar welke regeeringstarwe vermaalt. Een datum waarop de maatregel in werking treedt is niet vastgesteld het meel zal kunnen worden geleverd zoodra de aan de gemeenten toege zonden staten aan den minister inge vuld zijn teruggezonden en de con tröleregeiing voor de betrokken ge meente door den minister is goedge keurd. Wanneer bakkers klanten hebben in een andere gemeente dan waar zij wonen, moeten zij opgaaf omtrent het benoodigde brood voor die klanten doen in de gemeente waar de klanten wonen, niet in de gemeente waar zij zelf gevestigd zijn. Er zijn ruim 3Va jaar verloopen sinds op den 5 September 1911 de Groote kerk en St. Jacobsloren door den noodlottigen brand een prooi der vlammen werden. De ramp die onze gemeente door het verlies van deze beide historische monumenten had getroffen werd al gemeen gevoeld en wat de kerk be treft werden reeds kort na de nood lottige gebeurtenis pogingen in het werk gesteld om te trachten het ge leden verlies zoo spoedig mogelijk te boven te komen. De eerste stappen daartoe werden gedaan in een openbare vergadering op 8 Sept. 1911 gehouden, waarin de heer P. G. de Vey Mestdagh, des tijds candidaat tot den H. Dienst (thans predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Goudswaard) het woord voeide en de noodzakelijkheid uiteen zette om te trachten de afgebrande kerk zooveel mogelijk in den oorspron- kelijken toestand te restaureeren. Het bleek op deze druk bezochte vergadering dat het plan tot restau ratie in dezen vorm aigeheele instem ming vond en de daad bij het woord voegende werden commissies ge vormd zoowel in als buiten de stad, om door financieele hulp de uitvoering van dit plan mogelijk te maken. Denzelfden avond reeds werd toezeg ging gedaan voor vrijwillige giften tot een bedrag van f 11000, terwijl kort daarna een welbekende oud- Vtissingsche familie een vorstelijke gift van f 10000 voor dat doel be schikbaar stelde. In korten tijd waren de giften zoo ruimschoois gevloeid dat f45000 was ingekomen. De gemeenteleden lieten zich ook niet onbetuigd en de giften vloeiden in die mate, dat weldra definitief be sloten kon worden de kerk te restau reeren overeenkomstig het algemeen verlangen, ni. in den trant zooals zij was vóór den brand. Wel zouden bij de restauratie eenige veranderingen, wat tevens ver beteringen waren, worden aangebracht doch de oude kruiskerk zou weder om uit haar assche herrijzen, zooals zij in 1328 was gesticht. Bij den herbouw van den toren, met de kerk één geheel uitmakende, behoeven wij niet nader stilte staan, omdat voldoende bekend is, dat na heel wat discussie in den gemeente raad over de quaestie hout of beton, ook de toren een getrouwe reproduc tie is geworden van den historischen St. Jacobstoren. Toen nu eenmaal de plannen voor den herbouw van de kerk waren goed gekeurd werd aan den architect den heer Frowein te 's Gravenhage die vóór zijn werk voltooid was door den dood werd weggerukt opge dragen de restauratie onder zijn leiding te doen uitvoeren, terwijl het dage- iqksch toezicht werd toevertrouwd aan den heer J. H. Tresfon. Na gehouden aanbesteding werd met het eerste deel van het werk, nl. de herbouw van bekapping, be last de heer C. A. Groenendaal alhier, terwijl het tweede gedeelte, bestaande uit de verdere restauratie, werd opge dragen aan den heer j. Willemse, mede alhier. Bij de restauratie is de muur welke vroeger de Engelsche kerk van de St. Jacobskerk afscheidde komen te vervallen en het gedeelte wat voor de Engelsche kerk dienst deed bij de herbouwde kerk getrokken, waardoor het kruis volkomen is geworden. Het orgel dat vroeger boven het koor stond is thans aan de tegen overgestelde zijde gebouwd, waardoor het koor geheel is vrijgekomen. De verplaatsing van het orgel zal aan het klankeffect ten goede komen. Er zijn ook twee consistories ge bouwd, en wel een ter plaatse waar vroeger de Engelsche kerk stond en aan den anderen kant bij het z.g.n. Jeruzalem, boven welke consistories galerijen werden gemaakt. Het orgel mag met volle recht een kunstwerk genoemd worden en maakt een machtigen indruk. De firma L. van Dam te Leeuwarden heeft een instrument geleverd dat haar goeden naam ten volle bevestigt. By den herbouw van de kerk is deze 70 c. M. uitgediept geworden. Inwendig is bij de restauratie vol daan aan de eischen der esthetica en vooral de uit rooden baksteen op getrokken muren verhoogen niet weinig den imposanten indruk van dit bedehuis, terwql de machtige pi laren, waarop de verschillende bogen rusten eveneens dit grootsche bouw werk zoo uitstekend tot zijn recht doen komen. De prachtige in lood gevatte ramen dragen ook het hunne bij om esn schoon geheel te vormen. De drie monumenten welke in de afgebrande kerk werden aangetroffen zijn niet gerestaureerd kunnen worden omdat daarvoor de middelen ontbra ken. De kerk wordt thans electrisch ver licht met V, Watt lampen, welke een prachtig licht verspreiden. Er zijn in het geheel 5 hoofdkronen, welke in deze omgeving bijzonder tot hun recht komen. Deze kronen werden geleverd door de firma Wiener te Amsterdam. De electrische installatie werd uit gevoerd door den heer G. C. de Roo, firma J. H. Stoutjesdijk. De banken werden vervaardigd door den heer J. Loois Azn., terwijl de stoelen werden geleverd door den heer j. C. Auer. Het schilderwerk werd, wat de be- zoldering betreft uitgevoerd door den heer P. Pieterse Hz. en het overige schilderwerk door den heer J. J. van den Bergen. De prachtige preekstoel en het koor hek werden vervaardigd dour den heer C. Eckhardt te Rotterdam. Gisterenavond 8 uur werd de kerk plechtig ingewijd, Voor dezen buitengewonen dienst hadden kerkvoogden en notabelen ver schillende autoriteiten uitgenoodigd. Zoo was tegenwoordig de Com missaris der Koningin in onze pro vincie, de heer mr. H. J. Dijckmeester en het college van Burg. en Weth. met den gemeente-secretaris. Van de kerkelijke colleges noemen wy vertegenwoordigers van de Syno de,het provinciaal kerkbestuur,de clas sis en de ring Vlissingen. Als vertegenwoordiger van de Syno de was o.a. aanwezig ds. L. W. Bak huizen van den Brink, vroeger pre dikant alhier. Van de andere predikanten die vroe ger hun dienstwerk alhier hebben ver richt, waren voor deze plechtigheid overgekomen de heeren Chr. Hun- ningher te Amsterdam en R. Torenbeek te Dordrecht. Ook uit Middelburg hadden eenige predikanten voldaan aan de tot hen gerichte uitnoodiging om de in ge bruikneming van de kerk bij te wonen. Voorts waren nog aanwezig leden der commissies welke in en buiten deze gemeente waren gevormd tot het inzamelen van gelden voor den ketk- bouwd. Behalve deze verschillende autori teiten was verder een overtalrqke schare aanwezig om dezen plechtigen dienst by Ie wonen. Nadat de dienst was ingeleid met het zingen van Psalm 664 en 5, betrad ds. C. L. Voorhoeve den kan sel, die na het votum Jesaia 12 voorlas. Door een gemengd koor, bestaande uit leden van de zangvereeniging „Looft den Heet*, werden vervolgens onder leiding van den heer E. Batten, a capella, zeer verdienstelijk gezongen Gez. 2121 en 3 en Psalm 138 van Sweelinck. Na eerst in gebed te zyn voorgegaan hield ds. Voorhoeve een rede naar aanleiding van 1 Kon. 8 27 „Zie de hemelen, ja de hemel der hemelen zouden U niet bevatten, hoeveel te min dit Huis, dat ik gebouwd heb „Toen de Heere de gevangenen Sions wederbracht, aldus begon ds. Voorhoeve, waren wij gelijk degenen die droomen, toen werd onze mond vervuld met lachen en onze tong met gejuich." Zou niet iets van de stem ming, die uit dit lied Hammaaloth spreekt, in ons aller hart zijn, Gemeen te, nu wij weer voor 't eerst mogen samenzijn in dit bedehuis? Want immers het is alsof wij 't nog niet gelooven kunnen, dat het wezenlijk zoo is, het is ons te hoog en te wonderlijk. Het heeft lang geduurd, voordat wij onze oude St. Jacobskerk weer in gebruik konden nemen, maar als wq bedenken, wat 't in heelt een oude Middeleeuwsche kathedraal weer in haar votigen luister te herstellen, dan zeggen wijdat was toch eigen- lijk niet te lang. Nog heugt het ons als de dag van gisteren, wat ons den 5en Sept. 1911 op eens ver schrikte, nog zien wij in onze ver beelding aan den avond van dien dag de ruïne van onze kerk door het maanlicht beschenen. Onze eerste indruk was toen: Hoe zullen wij ooit onze oude Kerk weer terugkrijgen? Maar naast dien 5en September staat een andere dag. Wij mogen ook terugdenken aan dien Vrijdagavond van den 8en September in het lokaal Buning, toen wij bijeen waren om den herbouw van onze Kerk te bespreken. Toen was er echte geestdrift. Ieder was bereid om iets te doen. Wij danken er God nog altijd voor, dat Hij door Zijn Geest ons bekwaam maakte om aan te vangen, wat wij nu voltooid mogen zien. En spoedig volgden op wat de gemeente hier deed de blijken uit or.s geheele land, dat men had meegeleefd en meegeleden, dat men van het verbranden van den toren, waar De Ruijter op klom, niet onverschillig had kunnen hooren. H. M. de Koningin ging voor door haar hulpbetoon, een met Vlissingen nauw verbonden vriend van onze ge meente verraste ons met een vorste lijke gift, uit allerlei plaatsen kwamen stoffelijke bewijzen van sympathie. Bovenal was het heerlijk, dat op ons verzoek aan de Regeering om subsi die zoo goedgunstig werd beschikt, want zonder die hulp van het Rqk was het niet mogelijk geweest om waarlijk te restaureeren. Zoo werd in den aanvang onze weg voorspoe dig gemaakt Doch niet altqd ging het zoo vlug vooruit. Er kwamen allerlei bezwaren. Nu wij echter aan 't eind zijn, is dit alles vergeten en zeggen wijGod heeft alles welge maakt. Weemoedig is 't wel, dat zoovelen, die zoo gaarne dezen dag hadden willen beleven, er niet zyn, weemoedig vooral dat onze architect, de heer Frowein, de voltooiing van zijn werk niet heeft mogen zien. God heeft ons als gemeente door den brand van onze kerk veel ge leerd. Bovenal zyn wij doordrongen geworden van 't geen wy in ons tekstwoord Salomo hooren zeggen by de inwijding van den tempel te Jeru zalem. En nooit zqn wy zooals in on ze dagenzoo in de gelegenheid geweest om te zien, hoe geweldig en vol majesteit die God is, die zich met wolken en donkerheid bedekt, die ons telkens verschrikt door ons altijd wee' nieuwe raadselen voor te hou den,' maar van Wien wij te midden van dat alles ook gedurig weer zeg gen God is groot en wy begrqpen Hem niet. Die God woont niet in tempelen met handen gemaakt, de hemelen, ja de hemel der hemelen kan Hem niet bevatten, maar diezelfde God, die zoo hoog woont, wil ook zoo laag zien. Immers hier wordt ons jaar op jaar verkondigd, dat Hij, dien de hemel der hemelen niet kan bevatten, zich openbaait in het kleine Kindeken, dat heeft neergelegen in Bethlehem's kribbe. Hq komt zoo dicht bij ons, omdat Hij wonen wil in ons aller hart en ons met Zyn Geest wil bezielen en heiligen. Daar komt 't op aan, dat wq dat weten en als het de dag der vernieuwing des tempels is, dan mag dit we! op den voorgrond staan, als wy deze ver nieuwde Kerk in gebruik nemen, dan denken wy aan de laatste preek in de oude kerk gehouden over den tekst„Zoo gij niet verandert en wordt gelijk de kinderkens, gij zult in het Koninkrijk der hemelen geens zins ingaan." En dan vergeten wy ook nooit het hoofdstuk der Open baring van Johannes, waar de Ziener het nieuwe Jeruzalem uit den hemel ziet nederdalen, toebereid en versierd als een bruid en waarby hy van die stad Gods getuigtEn ik zag geen tempel in Haar, want de Heer, de Almachtige God is haar tempel en het Lam, en de stad behoeft de zon en de maan niet, want de heerlqkheid Gods heeft haar verlicht en het Lam is haar kaars. Naar die stad zonder tempel gaat het verlangen van ons hart uit, opdat wij daar de volheid van Gods ge meenschap mogen genieten en het dan weten mogen, hoe liefelijk de woningen zijn van den Heere der heir- scharen en hoezeer God de Heere een Zon en Schild is. Hij zal ge nade en eere geven, Hy zal het goede niet onthouden dengenen, die in op rechtheid wandelen. Nadat ds. Voorhoeve zijn rede had geëindigd zong de gemeente Gez. 4:1 en 3 en daarna het koor weder een drietal liederen met als laatste nummer Gez. 96. Ds. Voorhoeve richtte zich vervol gens tot kerkvoogden om hen geluk te wenschen met den herbouw van de kerk in den ouden trant. Hij wees op de moeiiykheden die moesten

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1