DONDERDAG 6 MEI gemeentebestuur feuilleton -ü- No. I06 53e Jaargang 1915 tbode, tbode DineUrm F. fill 11 Hill li. Heine Haiti ill. Hiamn. Iililim luim. II Vsrscfiijnt dagelijks, uitgezogen! op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdag» KAMEROVERZICHT- Roman door MINA VQN HALM. Nederland en de Oorlog. oor 9 omslagen 100, Drie ZAK- ls t 0.25, iedere t. Zonder rabat, aateen wordt twee- AN RAALTEi Bad- eingen, vraagt met uwelljk der tegen- ke koken en werken, tden 's avonds tus- TEVEEN, Konings- jt terstond een nette Juni a.s. mede naar !MAN vraagt tegen nkel. Zij, die reeds ekking zijn geweest, gevraagd voor n. Zich aan te mel- -12 of 3-5 uur, t no. 12, beneden. den Vrijdag of Za- obeinstraat 35. VL1SSIINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel neabonnés, in 't bezit eener ftffcftft gulden bij levens- gulden bij dood Oft #1 gulden bij verlies 4 ^ft gulden bij verliest ftft gulden bij verlies ft (^gulden bij verlies floüs, zijn GRATIS verze- 111111 lange ongeschikt- ft H j door <1111 van een hand, I *lll van| II lil vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: tJ U U U heid tot werken ff Vv een ongeluk UUU voet of oog 1UU een duim lUv wijsvinger anderen vinger. Ptze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ulfkeerlng wordt gewaarborgd door do „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Sehled» Keuring trekhonden ten behoeve van het leger. De Burgemeester van Vlissingen, brengt ter kennis van eigenaars van trekhonden, dat ten behoeve van het leger, trekhonden zullen worden gevorderd dat op 11 Mei a.s, des namiddags ten 6 ure een keuring daarvoor zal worden gehouden en hondeneigenaars zich met hunne honden zullen moe ien aanmelden aan het gebouw der Qroentenveiling gelegen aan de Paul Krugerstraat. Slechts honden van het mannelijk geslacht met een schofthoogte van 65 c.M. zullen ter keuring moeten worden aangeboden. Vlissingen 5 Mei 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEKENDMAKING. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Vlissingen Gelet op een schrijven van de Gezondheidscommissie alhier, waar uit blijkt, dat de drinkwatervoorzie ning in de Lange Zelke zeer veel te wenschen overlaat Vestigen de aandacht van de eige naars der perceelen in genoemde straat op de gunstige gelegenheid, die er thans bestaat om deze percee len van goed drinkwater te voorzien door ze op de door de Vlissingsche Duinwalerieiding-Maatschappij aan geboden voorwaarden aan te sluiten aan het buizennet van genoemde Maatschappij. Vlissingen, 6 Mei 1915. Burg. en Weths. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Vergadering van Woensdag. Het begon van daag voor de variatie weer eens met een tekort aan leden. Na een kwartiertje wachten kon de vergadering beginnen. Het was een slap debatje, uitgerekt en saai, door den heer Spiekman wat geïllustreerd met de vertooning van bruine brooden, zooals zij zijn en zooals zij worden zullen. Zonder eenige toevoeging van bloem, zal het brood zeer taai zijn, hard en spoe dig oud-bakken en ongenietbaar. Het aantal vragen nam onrustbarend toe. Zoo stelde de heer de Muralt er niet minder dan zes en dat alleen over de aardappelen-kwestie. Hij vreesde dat de maximum-prijs voor de uitge voerde aardappelen niei voldoende zou zijn om den prijs in ons land te 43. O— (Nadruk verboden. Kleine heks, ik zal haar straks een bezoek brengen. Daar mijn verloofde mij niet weer wenscht te zien, eer mijn schoonmoeder in spe is aange komen, heb ik voorloopig nog geen enkelen plicht als verloofde te ver vullen. Akelige toegift, die schoon moeder die zullen we ons netjes van den hals schuiven. Dat is te zeggen, pas na de bruiloft voor dien tijd, beste Walter, moet je voor juffrouw Lindner de beste schoonzoon zijn, die ooit door zon en maan is beschenen. In zeer opgewekte stemming kleedde Walter zich om. Hij besteedde veel aan zijn uiterlijk en had steeds oen besten kleermaker. Vervolgens 'eed hij naar een juwelier, waar hij drievierde van een biljet van hon derd roebel voor een glinsterenden drukken. Hij wilde daarom weten of de Minister niet van oordeel is dat die prijsverlaging op andere wijze kan worden bevorderd. Ook is de heer de Muralt er voor beducht dat de buitenlandsche handelaren een kongsie zullen vormen en op die wijze een deel der oorlogswinst zul len in de wacht sleepen. Hij meent dat men den uitvoer niet moet belem meren door het stellen van maximum prijzen. Daarom wenscht hij te weten of de Minister niet bereid is dien maximum-prijs in te trekken of althans hooger te stellen. De rede van den heer Schaper werd nog eens met kracht gesteund door de heeren Spiekman en Vliegen, waarbij echter geen nieuwe gezichts punten werden geopend. De laatste critiseerde de contrdle-middelen, waarvan z.i. in de practijk geen steek terecht zou komen. Daarmede was het gevaar ontstaan dat de Minister de zaak waarom het gaat, aan de controle zal opofferen. Hoe langer hoe meer werd de dis cussie over deze interpellatie een voortzetting van het economisch debat van 3 Maart. Vooral de heer Teenstra was even als de vorige maai geducht op zijn stokpaardje. Hij verwijt den minister nog steeds gemis aan samenwerking met de Kamer. Liever informeert hij bij allerlei belanghebbenden, waar door de minister al licht onder den indruk komt. Ook hij verwacht van de controle-maatregelen niets. Van verschillende kanten werd ge vraagd vanwaar de Minister toch het geld zal halen dat voor de uitvoering van de circulaire noodig zai zijn. De Kamer heeft geen gelden gevoteerd. Dit was vooral voor den heer Tyde- man een aanleiding om zich geheel en al los te maken van de circulaires. Hoe toch zal de Minister zijn maat regelen kunnen uitvoeren wanneer hij geen geiden heeft. De Zanding van dr. Nolens. Naar aanleiding van het telegram van een buitenlandsch pers-agent schap, wordt ons van de meest be voegde zijde andermaal bevestigd, dat aan de reis van mgr. dr. Nolens naar Rome geen andere gedachte ten grondslag ligt, dan hetgeen daarom trent is vermeld in het bericht op 23 April in de Nederlandsche pers op genomen. Van een voorstel van Nederland aan den Heiligen Stoel tot aanstelling van een vertegenwoordiger is dan ook geen sprake geweestevenmin is door onze regeering eenige me- dedeeling van hetVaticaan ontvangen. armband besteedde en begaf zich toen naar Leonie, een koriste, die graag voor een kunstenares wilde doorgaan, ofschoon ze pas aan de onderste sport van de ladder stond, die naar de hoogte van den roem leidt. Dank zij den armband, werd Wal ter door Leonie bijzonder feeder ont vangen, Daar er dien avond geen opera, maar het eene of andere mo derne salonblijspel op het programma van den stadsschouwburg stond had Leonie een vrijen avond, dien ze gaarne aan haar edelmoedigen vriend schonk. Terzelfder tijd, dat in het kleine, met allerhande goedkoope, meer en minder smaakvolle snuisterijen volge propte kamertje der blonde koriste de champagne in de glazen parelde en Leonie zich gereed maakte om op Walter's verzoek eenige coupletten ten beste te geven, hield Thea Lindner den verlovingsring,dien ze eens trotsch en vol blijde hoop aan Odo had ge geven, in haar hand. Mevrouw von Wege zat tegenover het jonge meisje en zag er zeer ern stig en bedroefd uit. Je bent nu vrij, Thea. Doch Os oudste landweerlichting met groot verlof Naar de „Zwolsche Ct." verneemt wordt er zeer ernstig over gedacht de oudste lichting van de landweer 15 Mei a.s. met groot verlof te laten gaan. Het „Hdbl." heeft naar aanleiding van dit bericht bij het hoofdkwartier te 'sGravenhage geïnformeerd. Men noemde er het bericht een groote on bescheidenheid, doch wenschte er zich niet verder over uit te laten. Het ,Vad." bevestigt de juistheid van het bericht, doch zegt dat de datum nog niet bekend is. De broodvoorziening. Het hoofdbestuur der Ver. van kleine stedelijke en plattelandsge meenten heeft besloten, er bij den minister van landbouw op aan te dringen, dat het goedkoope tarwe brood een zekere percentage bloem mag bevatten. Het is aan het bestuur gebleken, dat in onderscheidene stre ken van het land htt tarwebrood ge bakken uit uitsluitend ongebuild meei, zonder eenige andere toevoeging dan water, gist en zout, zeer weinig zal worden gegeten. Groot bezwaar heeft het bestuur tegen de door de regeeringscommissie aangegeven controlemaatregelen. Het bestuur houdt zich overtuigd, dat de gemeentesecretarieën, hoezeer zij door de tijdsomstandigheden reeds met werk zijn overladen, zich ook dezen arbeid zoo noodig gaarne zouden ge troosten wegens het algemeen belang, dat hierbij is betrr kken. Maar het stelsel der broodkaarten, de dagelijk- sche opgaven door de bakkers van op die kaarten verkocht brood, de in verband daarmede noodjge registers, waarin de bakkers voortdurend aan- teekenenhet aan iedere klant verkochte brood, zullen, naar het bestuur meent, een administratie medebrengen, die voor de bakkers onuitvoerbaar zal blijken. De bakkers, hun vrouwen en bedienden, kinderen soms nog, die het brood venten, zullen meestal daarvoor geen tijd hebben of er niet toe in staat blijken. Zeer veel vergissingen en onjuiste opgaven zullen het gevolg zijn, en als regel zal de burgemeester in de prak tijk den knoop maar moeten doorhak- met de onaangename wetenschap, dat veel admistratie tot niets heeft gediend. Voor de kleinere gemeenten wordt voldoende geacht, dat de bakker re gelmatig opgaaf doet, hoeveel goed koop brood hij heeft verkocht en aan wie. De broodkaarten kunnen dan althans vervallen. De burgemeester verstrekt dan telkens goedkoop meel in verhouding tot de verkochte hoe veelheid goedkoop brood, en zat door de politie of andere beambten telkens bij eenige inwoners kunnen doen spaar mij de mededeeling, hoe me neer von Elmer het verbreken van je woord heelt opgenomen. Zooveel kan ik je echter wel zeggenhij is een man met een vlekkeloos karakter en door en door trouw, en je hebt het waarlijk niet verdiend, dat deze man zijn onbaatzuchtige liefde aan je ver kwistte. De hemel helpe hem het leed te boven te komen, dat jij hem hebt veroorzaakt t Thea snikte zachthaar heete tranen vielen op den ring, dien ze in de hand hield. Maar ze had over niets berouw. Ja, hoewel ze verdriet had om Odo, haalde ze toch verlicht adem. Nu pas was ze werkelijk vrij Eensklaps kwam er een angstige gedachte bij haar op. Gelooit ge denkt ge niet, mevrouw von Wege, dat Odo Walter zou uitdagen om zich op die wijze te wreken Mevrouw von Wege schudde het hoofd. Daarover behoef je je niet on gerust te maken. Je Walter zal me neer von Elmer geen haar krenken. Alleen reeds om jou zal hij haar niet lastig vallen. Hij bemint je immers onderzoeken, of de bakkers geen on juiste opgaven verstrekten. Evenzeer acht het bestuur voor de kleinere gemeenten voldoende een bonstelsel, waarbij telkens voor ee- n'ge dagen achtereen van gemeente wege aan de broodverbruikers kos teloos bons worden afgegeven, die bij het koopen van brood aan den bakker of venter moeten worden ter hand gesteld. Deze bons levert de bakker bij de burgemeester in, en de burgemeester verstrekt meel in ver houding tot de hoeveelheid brood, welke op de ingeleverde bons is vermeld. Vooral dit bonstelsel zou, naar het bestuur meent, tot belang rijke vereenvoudiging leiden, omdat hierbij niet alleen de broodkaarten geheel kunnen wordt gemist, maar ook de dageiijksche opgaat van ver kocht brood door den bakker aan den burgemeester en de boeking door den bakker van het aan iederen klant verkochte brood. Deze vereenvoudige administratie zal z.iomdat zij met juistheid kan worden gevoerd, meer zekerheid bieden en veel kosten besparen. Het bestuur zal vragen ot de Mi nister bereid zou zijn, met de voor stellen van het bestuur van bedoelde gemeenten, die dergelijke meer een voudige controleregelingen inhouden, genoegen te nemen. Nat. Sttun- en Vosdings-Comiteit. Het Officieele Belgische Comiteit verzoekt ons het volgende te willen mededeelen Het Officieel Belgisch Comiteit voor Nederland heeft zijn officieele be scherming toegezegd aan het werk van de collecte in Nederland ten bate van het Nationaal Steun- en Voedings- Comiteit en beveelt dit werk met den meesten aandrang in de vrijgevigheid zijner medeburgers aan. Het Comiteit brengt gaarne hulde aan elk werk van menschlievenden aard, dat onder nomen is met het deel, hulpmiddelen in te zamelen tot het lenigen van den ontzaglijken nood waarin ons vader land verkeert. Maar het werk is alge- meener dan eenig ander. Het strekt zijne zorgen uit over geheel België, want het wil in samenwerking met het Nationaal Voedings Comiteit hulp verschaffen aan al de deeten van het bezette gebied, waar de ingezamelde sommen zullen worden verdeeld naar verhouding van de plaatselijke nood wendigheden. Om deze redenen heeft het O. B. C. gemeend aan dit werk zijn bizonderen steun verschuldigd te zijn. Naderl. anti-oorlog-raad. Het bestuur van den Nederland- schen Anti-oorlog-raad heeft wederom enkele geschriften het licht doen zien, uitgegeven met het doel om de inter- nog veel te zeer in weerwil van het geen er gebeurd is, en hij wil alleen je geluk. Dus heeft hij mij werkelijk ver geven Hij is een te edel karakter om wrok te koesteren. Ja, hij vergeeft je, dat zeggen je immers reeds de regels, met welke hij je den ring heeft gezonden. Maar laten we nu niet verder over deze dingen spreken, Thea, wij staan hier in de schaduw van den dood. Al heeft je bloedver wante, die hier naast op de komst van den grooten maaier wacht, ook nooit in bijzonder innige betrekking tot je familie gestaan, ze heeft je toch in den laatsten tijd meermalen duide lijke bewijzen van haar genegenheid gegeven. Houd rekening met de om standigheden, Thealaat je persoon lijke belangen voorloopig tot de beslissing over leven en dood is ge vallen op den achtergrond treden. Zeker, zeker, zei Thea, haastig en droogde haar tranen. Het spijt mij immers ook vreeselijk, dat tante zoo ziek is. ik zal bij haar waken en mor genochtend komt mama. Mevrouw von Wege bleef nog nationale goede verstandhouding zoo veel mogelijk te bevorderen. Zoo treffen wij eenige buitenland sche antwoorden op een manifest van den Ned. anti-oorlog-raad, waarin op gekomen wordt tegen het verspreiden van de gevoelens van haat door ge schriften van geleerden en kunste naars. Voorts vinden wij de programma's van negentien nationale en interna tionale vereenigingen, met betrekking tot den aanstaanden vrede. En, tenslotte, artikelen van alge- meenen aard ter bevordering van vredelievende denkbeelden uit ver schillende landen. Vlissingen, 6 Mei. Bezoek van minister Poullet. De heer Poullet, minister van Kun sten en Wetenschappen van België komt officieel te Vlissingen, Dinsdag 11 Mei en Woensdag 12 Mei, om de Belgische inrichtingen van vluchte lingen te bezoeken. Hij zal hier aankomen Dinsdag 11 Mei met den trein van 12.02. Ten 127j uur wordt een bezoek gebracht aan het nieuw Inlichtingskantoor, in gericht door het Belgisch consulaat- generaal. Ten 2 uur bezoek van de Belgi- gische gekwetsten in het Hospitaal. Ten 2.30 uur zal het personeel van het consulaat, aan den heer Minister voorgesteld worden. Ten 3 uren ontvangst van den heer Minister, door het college van Burgemeester en Schepenen der stad Vlissingen in het stadhuis. Ten 5 uren ontvangst in het Bel gisch loodshuis „Unie" van den heer Minister. Ten 7.30 uren in de concertzaal van het Grand Hotel banquet ter eere van den heer minister. Woensdag 12 Mei. Ten 10 uren bezoek en feest in de Belgische school. Ten 11 uren bezoek aan het nieuw Atheneum. Ten 11.30 uren vertrek naar Middel burg per speciale tram. Ten 12 uren bezoek aan het stad huis van Middelburg. Ten 12.30 uur bezoek aan den heer Raad van H. M. de Koningin der Nederlanden. Ten 1 uur, lunch aangeboden door den „Club des Alliés" in het lokaal der club „de Balans." Ten 3 uren bezoek der Belgische school. Ten 4 uren ontvangst der Belgische maatschappijen. Ten 5.30 uur vertrek van den heer Minister aan het station. eenigen tijd en reed toen naar huis. Den volgenden dag deelde Thea haar schriftelijk mede, dat tante Eugenie in den vroegen ochtend, zonder weer het bewustzijn herkregen te hebben, zacht was ontslapen. HOOFDSTUK XX. Barones von Greenhoff op Sanzen was met haar nicht Jella naar het buitenland vertrokken, eer het huwe lijk van Walter en Thea gesloten werd. jella had zich in haar hart van haar stiefbroer losgemaakt, toen ze de ontdekking deed, welke de oor zaak was van een ernstige ziekte. Toen ze zoover genezen was, dat een gemoedsbeweging geen schade lijke gevolgen meer kon hebben, deelde men haar zoo voorzichtig mo gelijk mede, wat er in dentusschen- tijd was gebeurd. Ze wilde het in 't eerst niet ge loven. Was het werkelijk mogelijk deze Thea had Odo von Elmer laten loopen en aan Walter de voorkeur boven hem gegeven (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1