11 Mei" Bloemen voor de gewonden. De „Temps" wijdt een dankbaar en geestdriftig artikel aan het denk beeld van Nederlandsche zijde om tulpen en hyacinten te zenden voor de gewonden. „Hoe fijn gevoeld, hoe Hef", zoo schrijft het blad, „is het van de Nederlandsche tuinieren om aan de gewonden tulpen en hyacinten te zen den, om het vroolijk om hen heen te maken. Honderd kisten van die bloe men, zegt men ons, zuilen dagelijks worden gezonden om onder de hos pitalen in de buurt van Parijs te wor den verdeeld. En op die wijze zal deze mooie April-zon niet enkel met zijn gouden glans de groote zalen, waar wordt geleden en de blankheid van de bedden verlichten, maar er ook een weinig van de schoonheid van Nederland en van zijn heerlijke landouwen doen schitteren. Deze oogst van donkere, paarse of lichtroode tulpen, die bossen hyacinten met het teeder-heldere bloemvleesch, zullen zich vriendelijk mengen met den tuil van de oude Fransche flora, om het voorjaar te brengen aan hen die lijden Vlissingen, 5 Mei. Aan de herstemming voor een lid van de Kamer van Koophandel alhier werd heden deelgenomen door 92 van de 160 kiezers. Gekozen werd de heer L. C. Ste vens met 45 stemmen. D'e heer A. Huson verkreeg er 44. Verder waren 3 stemmen van onwaarde, waarvan een met den naam W. L. Huson en 2 blanco. Het bezoek dat de Belgische minis ter van kunsten en wetenschappen, de heer Poullet, aan onze gemeente zal brengen, is een week uitgesteld en thans nader bepaald op Dinsdag Bij het optreden van mej. Annie van Eijkeren in het paviljoen „Wil- helmina", heeft deze jonge instru- mentaliste bewezen met groot succes verschillende instrumenten te bespelen. De heeren Hubrechtse en Haaze gaven goede muziek te hooren, en met medewerking van den jeugdigen cellist werd een mooi programma af gewerkt. Met verwijzing naar achterstaande advertentie deelen wij mede dat mej. Annie van Eijkeren ook Donderdag avond in het paviljoen optreedt. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, aan het postkantoor al hier ontvangen gedurende de tweede helft der maand April. E. Ansiau, Zeist. J. Antoine, Vlis- singen. R. Baard, Maastricht. Boste laar, C. H. Clement, E. Crocket allen te Vlissingen. J. Derijker, Breda. Dermy, Maastricht. M. Dessaint, Roosendaal. C. Dhondt, Eede. Direc teur Refugié, Roosendaal. Genetello, Sas van Gent (3 stuks.) J. Haeren, Heino. Hendricks, Sluis. M. Hallu- naers, Vlissingen. C. Hude, Amster dam. Janssens, Sluis. A. Karger, Zeist. j. Lassaux, Vlissingen. Lemai- sie, 's Bosch. Mauk, Meerlo. L. Mulder, Vlissingen. Nieuwe Courant, Winschoten. Nieuwsblad, Amsterdam. Nieuwsblad, Deventer. R. Oudhuis den, Utrecht. Poste restante, Bergen op Zoom. M. Rongnaar, Haag. j. Saarloos, Amsterdam. H. Thenon, Vlissingen. M. Thulos, C. de Varre- ware, idem, allen te Maastricht. Ver- beselr, Roosendaal. Vermeer, Amster dam. J. Vinck, Rotterdam. Vitain, Zeist. T. de Vries, Amsterdam. Vrouwencomité, Haag. M. v. d. Weele, Middelburg. M. v. d. Wiel, Rotter dam. M. Buismans, Londen. J. Ber ger, Esschen. R. Boute, Brussel. Caroen. Ch. Ceuster, beiden St. Piere. Durij, Givet. W. Divat, Boulogne Sur Mer. Dreffeunes Doimat, Sheffield. A. Declercq, Folkestone. Doijen, Brussel. V. Duvot, Anvers. A. Fabrij, Lafrance. V. Tenasfe, Charleroi. B. Fots, Berlin. E. Huijber, Londen. E. Leenen.A Le- fine. Legrund, allen Brussel. E. Lok, Havre. Leuckx, Etterbeek. F. March, Bruges. H. Martin, Hajes. L. Misson, Cairo. M. Michiels, Anvers. A. de Muisch, Folkestone. G. Noer, Mous. Palolomera, Paris. Wed. Preus, Van- tegem. E. Pierlot, Havre. B. Raij mond, Evreux. J. Rivolte, Maereet. Suigers, Anvers. J. Fabuij, Brussel. H. Filleinare, Fredrichsfeld. M. Ui- tershoven, Glasgow. Vandeneerden, Anvers. Vangeumeren, France. E. Van- recth, Londen. Meijer, Coin. J. de Reijn, Charlois. B. R. Roozendaal. Comandia, Maastricht. Deicamp, Sluis. Dermij, Wijck. H. A. Hofmaelens, Vlissingen. C. van Laere, Kralingen. Malme, Vlissingen. K. Pinck, Am sterdam. L. Parak, Maastricht. P. Polly, Nunspeet. E. Pijl, Hansweert. Sluis- meester, Hansweert. Foezee, Vlissin gen. A. Verbain, Amersfoort. Wille- man, Rotterdam. R. de Wit, Ooster- wijk. Zuraema, Middelburg. J. Bel- zen, Essen. Bognier, Dieppe. C. Cou- chie, St. G'llis. Cosoert, Ostende. F. Dougris, Malurbeek. M. Grosfe, New York. L. Hasse, Borgerhout. G. Ki- asfel, Louwerees, beiden Londen. Serreij, Liège. G. Marcillis, Folke stone. Mauvelaerts, Londen. G. Mauge Folkestone. Ch. Plichot, Bruxelles. M. Richardin, Phalehgem. F. Scharff, Luanburg. Stepphaerts, Brussel. Wei- mer. Luxemburg. Maandag 10 dezer bezoekt de Commissaris der Koningin de ge meenten Zaamslag, Boschkapelle, Stoppeldijk en St. Jansteen en den Dinsdag daarop de gemeenten Clinge, Graauw en Langendam en Hulst. Door den Commissaris der Koningin is met ingang van 1 Juli a. s. be noemd tot bezoldigd veldwachter in de gemeente Oosterland, A. Fondse, marechaussee te Alphen (N.-Br.), ter vervanging van A. Lindhout, die 19 Maart is overleden en met gelijktijdig eervol ontslag aan den tijdelijk be zoldigd veldwachter J. M. van 't Hoff te Oosterland. KERK- EN 3CHOOLNIEUWS. Ger. Kerken. Bedankt voor het be roep te Nieuwerkerk door ds. J. S. Langen te Gouda. Voor de akte-examens werden gisteren te Middelburg geëxamineerd 8 mannelijke candidaten. Geslaagd zijn C. G. van Liere, BiezelingeA. Koppejan, Goes J. C. Kloosterman, NisseP. H. van der Weele, Zierik- zeeJ. P. Waale, Nieuwerkerk; A. H, van der Weel, Middelburg E. M. van der Hart, Hoofdplaat, en H. B. Woltering, Vlissingen. DE OORLOC. De toestand. De Duitschers gaan voort met het behalen van successen. Op het Oos telijk front is de daar behaalde over winning werkelijk reusachtig, terwijl ook op het Westelijk oorlogstooneei de Duitschers voortdurend grootere of kleinere successen kunnen boeken, waartegenover de geallieerden niets geen winst behalen, doch integendeel voortdurend terrein verliezen. Slechts over den toestand aan den Hartmannsweilerkopf, bestaat een strijd, die op papier bijna even hevig wordt als op het gevechtsterrein. Op 25 of 26 Maart werd de Hart mannsweilerkopf door de Franschen vermeesterdeen maand hebben zij zich daar kunnen handhaven. Toen werden zij uit hunne posities verdre ven, waarbij elf officieren en 749 man in Duitsche handen vielen. Doch op 28 April meldden de Fran schen, dat zij den Hartmannsweiler kopf hadden hernomen, en sedert dien tijd wordt telkens gemeld, dat zij dien nog in bezit hebben. De Duitschers verklaren echter, dat de top sedert 26 April door hunne troepen bezet is, en dat er sedert herhaaldelijk vergeefsche pogingen zijn gedaan door de Franschen om dien weer te nemen. Nu hebben de Franschen echter het oordeel aangehaald van een cor respondent der Amerikaansche „As sociated Press" om te getuigen dat zij heusch den Hartmannsweilerkopf in bezit hebben. in hoeverre de landing der Fransch Engelsche troepenmacht aan de Dar- danellen als geslaagd is te beschou wen is uit de verschillende elkaar tegensprekende berichten niet met zekerheid op te maken. Maar in eik geval, aangenomen dat de landing aan de beide uiterste punten van den ingang der Dardanellen gelukt is, en dat de Fransch-Engelsch* troe pen er vasten voet gevat hebben dan beginnen de moeilijkheden pas. Een gebied, dat bezaaid Is met hin derpalen en dat voet voor voet zal worden verdedigd door Turksche troepen onder leiding van Duitsche officieren, moet worden genomen een gebied, waarin tal van verster kingen zijn aangelegd, niet alleen de oude steenen citadellen en torens, maar ook nieuwere forten, en vooral tijdelijke aarden werken met alle hulpmiddelen van den loopgraven oorlog zal zeker niet heel gemakkelijk en heel vlug kunnen worden geno men door de troepen, zelfs gesteund door de vloot. Temeer, daar Engeland noch Frank rijk in staat is, op den duur groote troepenmassa's naar de Dardanellen te zenden. Zoo zelfs, dat "de „Times" in ronde woorden gevraagd heeft, of het wel verstandig was, een onder neming tegen de Dardanellen te be ginnen, die groote offers en ernstige krachtsinspanning vorderen zal, en die daardoor schade moet doen aan de actie der geallieerden in Frankrijk. De Hartmannsweilers- Kopf. Het officieele Fransche communi qué deelde mee, dat Roberts, verte genwoordiger van de Amerikaansche Associated Press den Hartmannswei lerkopf bezocht en constateeren kon, dat de Franschen dien heuvel bezet houden. Dat getuigenis weerlegt op de meest besliste wijze de Duitsche communi- qué's, die blijven ontkennen, dat de Franschen den heuveltop in bezit hebben. De vertegenwoordiger van de As sociated Press ging gisteren te mid den van Fransche troepen over den top van den Hartmannsweilerkopf, die door de Franschen bezet is. Het schouwspel is indrukwekkend. Ont bladerde en onttakte boomstronken, die buiten de rotsblokken uitsteken, zijn alles wat er overbleef van de dichte bosschen. Het heele dennen woud is door mitrailleuses en ka nonnen weggemaaid. Het geheele terrein draagt de sporen van den slag, die hier gedurende 3 weken woedde. De Duitsche overwinning. De overwinning der verbonden legers op het West Galicisch oorlogs- j terrein wordt door de Duitsche bla den begrijpelijkerwijze met groote instemming besproken en de Duitsche en Oostenrijksche bulletins worden samengevoegd. In het „Berl. Tagebl." schrijft majoor MorahtWij mogen den 2en Mei vieren als een dag van succes op het Oostelijk front, in.de „Deutsche Tagesz." heet het: de ver bonden legers die reeds zoo dikwijls in trouwe wapenbroederschap voch ten, hebben in Galicië in volledige taktische gevechtgemeenschap een groote overwinning bevochten, welke misschien van beslissende beteeke- nis voor den heelen veldtocht zal zijn. De „Kreuzzeitung" schrijftEr is dezen keer geen sprake van een ver nietigingsslag, zooals bij de Masuri- sche meren, maar toch van een over winning, die voor een eindbeslissing van beteekenis kan zijn. Wij moeten dit aan de toekomst overlaten. Voor het heden verheugen wij ons over h«t reeds bereikte en wij wenschen ge neraal Mackenzen geluk. De „Rundschau" merkt op, dat deze overwinning de moreele beteekenis van het bondgenootschap opnieuw met bloed en vuur bezegelt. De over winning aan de Dunajec beteekent, dat het uit is met stil liggen in den loopgraafstrijd en dat beslissende slagen voorbereid worden. De „Voss. Zeit." noemt den slag in West Galicië een der roemrijkste wapendaden van dezen oorlog. Wij hopen dat de overwinning ter waar schuwing moge strekken aan hen, die soms neiging mochten voelen, hun neutraliteit te laten varen. In den grond geboorde schepen. Het Noorsche stoomschip „Balwin" werd Zondagmorgen tot zinken ge bracht door een Duitsche duikboot. De bemanning werd opgepikt door het Noorsche stoomschip „Frederik" en te Leith aan wal gezet. De Zweedsche schoener „Elsa Halmstadt" werd Zondagmorgen in brand geschoten door de Duitsche duikboot „U 39." De bemanning is te Leith geland. Duitsche vliegtuigen in actie. De Duitsche vliegtuigen ontwik kelden in Vlaanderen in den laatsten tijd groote activiteit. Zij deden tal rijke aanvallen op de maritieme strijd krachten en handelsschepen van den vijand en hadden daarbij herhaaldelijk succes. Zoo werd op 26 April in het Westdiep een Britsch linieschip van de „Formidable"kiasse met bommen beworpen en door een treffer be schadigd. Op denzelfden dag werden eenige Engelsche voorpost-vaartuigen met goed gevolg aangevallen. Van het Westelijk front. Maarschalk French zegt in een te legram over het gebruik door de Duitschers van verstikkende gassen, dat deze uit buizen, die in de loop graven zijn gelegd, naar onze linies worden geblazen en ook bij het ontploffen van voor dat doel expres- selijk vervaardigde granaten worden ontwikkeld. De Duitsche troepen, die onder dekking van deze gassen aan vielen, waren voorzien van respira toren, die in verzegelde omslagen aan de soldaten waren uitgereikt. Daaruit blijkt dat alles lang van te voren op groote schaal was voorbe reid. Een week voordat deze strijdwijze voor 't eerst werd toegepast hebben de Duitschers in een officieel com muniqué aangekondigd dat de Engel- schen verstikkende gassen bezigden. Toen scheen er geen reden te bestaan voor dezen leugen, maar nu is het duidelijk dat hij deel uitmaakte van het plan. Daaruit blijkt opnieuw, dat de Duitschers met voorbedachten ra de het nieuwe ongeoorloofde wapen in gebruik hebben genomen en dat zij, bekend met het ongeoorloofde ervan, de kritiek van neutrale en mis schien van Duitsche zijde hebben willen voorkomen. Sedert de vijand voor 't eerst op deze manier een opmarsch heeft ge dekt door een wolk van giftig gas, heeft hij ze zoowel bij aanval als bq verdediging toegepast, telkenmale als de wind gunstig was. De uitwerking is niet, gelijk in de Duitsche pers is beweerd, dat de soldaten die de gassen inademen buiten gevecht wor den gesteld of pijnloos sterven de slachtoffers die niet op het gevechts terrein bezwijken en naar een hospi taal gebracht kunnen worden, lijden vreeselijk en een groot percentage sterft een langzamen dood. Zij die het overleven zijn haast meer te be klagen, daar het letsel, aan de lon gen toegebracht van blijvenden aard blijkt te zijn en hen tot invalieden maakt. Deze uitwerking moet aan de Duitsche scheikundigen, die het nieuwe wapen hebben verzonnen, en aan de militaire autoriteiten, die het gebruik er van hebben goedgekeurd, wel bekend zijn. Ik ben van oordeel dat de vijand vastbesloten is deze gassen als ge woon strijdmiddel te gebruiken en dat protesten nutteloos zullen zijn. Russisch legerbericht. Ten westen van de Njemen werd op 2 dezer het gevecht voortgezet aan den bovenloop van de Checsoupa rivier. In den avond van 1 dezer viel een vijandelijk bataljon het dorp Sos- nia bij Ossowiec aan, maar werd uit eengedreven door het vuur van de vesting. Aan de Bzoera (Midden Polen) hadden gevechten plaats bij het dorp Mistrzevitze. Van af 1 dezer 's avonds ontwik kelde zich, op het front van de be neden Nida tot aan de Karpathen, in de streek van Gladycheff, een actie van groote hardnekkigheid. Links van den Weichsel deed de vijand in den nacht van 2 dezer zes aanvallen, dit wij afsloegen. In de streek van Tarnof (West Ga licië) en zuidelijker nam het artillerie vuur met groote hevigheid toe en hardnekkige, afzonderlijke gevechten werden geleverd. In de richting van Stryj (Oost Ga licië), ten zuid oosten van Golovetzko, veroverden wij den Makouwkaberg en maakten 300 gevangenen met 10 officieren. Aan de Dnjester deed de vijand op 1 dezer bij Zalesziki twee vruchtelooze aanvallen. Op 1 dezer bombardeerde de Zwarte Zeevloot de forten aan den Bosporus. Het vuur had zeer veel uitwerking en veroorzaakte een groote ontploffing en brand op het fort Elmas. De Turk sche batterijen antwoordden krachtig. Wij vernielden een kolenboot en twee groote zeilvaartuigen. Een gevecht in de lucht. Aan het „Neues Wiener Tagblatt" wordt uit Tsjernowitsj bericht: Vrij dag wierp een Russische vlieger bom men op onze stellingen. Een Duitsche tweedekker vervolgde hem en nood zaakte hem op Bessarabischen bodem te landen. Tijdens den terugkeer van den Duitschen vlieger steeg weder een vijandelijke vlieger op. De Duitsche tweedekker vervolgde ook dezen we der. Geruimen tijd streden beide met elkander. Ten slotte gelukte het den Duitschen tweedekker boven den Rus te komen. De vijand loste 10 pistool schoten, maar zonder succes. De twee dekker antwoordde met karabijnscho- ten en trof het vijandelijk vliegtuig, dat steil naar beneden stortte. Het toestel werd vernield en de vlieger doodelijk gewond. De te Tsjernowitsj vertoevende aartshertog Leopold Salvator, die het gevecht had aangezien, complimen teerde den overwinnaar met de woor den: „Dat was het mooiste, dat ik ooit beleefd heb." Het gevecht had plaats op een hoogte van 2080 M. In en om de Dardanellen. De correspondent te Konstantinopel van de „Voss. Ztg." meldt in aan vulling van het ambtelijk bericht over den strijd aan de Dardanellen, dat hij ter bevoegder plaatse vernomen heeft, dat de Turksche troepen in denzes- daagschen strijd alle verwachtingen overtroffen hebben. Hun taak was ten geolgve van het samenwerken van de vijandelijke scheepsgeschutten een zeer moeilijke. De Turksche troe' pen waren bovendien reeds van af "t begin van den strijd overtuigd, dat rij overwinnen zullen. Dit gevoel van overwicht spoort hen tot bewonde. renswaardige zelfverloochening aan' Wanneer de verlieslijsten zullen wor den bekend gemaakt, zal men versteld staan hoe gering hun "verliezen staan in verhouding tot hun prestaties en de gevolgen daarvan. Ofschoon tie vijand naast aanzienlijke verliezen aan menschen, zoomede ernstige schade aan vier oorlogsschepen, benevens van en schade aan transporsche pen, geleden heeft verwacht men toch meer landingspogingen der geallieer den. Hier aanwezige onderdanen van vijandelijke staten, zijn overtuigd, dat alle pogingen vruchteloos zijn, en erkennen ten volle de waardige hou ding van het volk bij de aankomst van gevangenen, waaronder ook vier Franschen herkend werden, die tot aan het uitbreken van den oorlog in Konstantinopel in zaken waren. Oostenrljksch legerbericht. In trouwe wapenbroederschap heb ben de Duitsche en Oostenrijk sch- Hongaarsche verbonden troepen een nieuwe overwinning behaald. Bij den terugtocht der Russen na onze overwinning in den slag bij Li- manowo (West Galicië) is het goed versterkte vijandelijke front tusschen Weichsel en hoofdkam der Karpathen in geheele uitgestrektheid vermees terd. In den voortgezet ten aanval be vochten de Oostenrijksch Hongaar- sche en Duitsche strijdkrachten ook gisteren aan het geheele front onder de oogen van den legeropperbevel* hebber, aartshertog veldmaarschalk Friedrich, nieuwe successen. Zij dron gen onweerstaanbaar naar het oosten voort en dwongen de Russische strijd krachten tot overhaasten terugtocht. De beteekenis van het geheele resul taat is nog niet te overzien. Het aan tal der tot dusver gemaakte krijgs gevangenen is tot ruim 30.000 man gestegen en neemt ieder uur toe. In de talrijke veroverde stellingen der Russen is een ontzaglijke hoeveelheid oorlogsmateriaal buitgemaakt. Bij den eersten buit bevinden zich 22 kanon nen en 64 mitrailleurs. Aan alle overige fronten is de toe stand in het algemeen onveranderd. Toespraak van den koning van Zweden. Bij het van stapel loopen te Gote- borg van het pantserschip „Sverige" hield de koning van Zweden een rede, waarin hij o.a. 't volgende zeide: De wereldbrand, die zoo lang reeds dreigde, tenslotte werkelijkheid ge worden is, woedt nog altfld. Tot heden gelukte 'tons land buiten den strijd te blijven, en ik hoop innig, dat met steun van den Allerhoogste, ook ver der ons land hiervoor gespaard zal blijven. Het gevaar om meegesleept te worden in den huidigen oorlog is niet geringer dan in het begin. Ik hield het van den aanvang af voor een gebiedende plicht, in het belang van het vaderland, ir. den tegenwoor- digen wereldoorlog de strengste neu traliteit te betrachten, wat in het land de algemeene instemming heeft ge vonden. De koning drukte tenslotte de ver wachting uit, dat niemand in wooid of daad iets zou doen, dat den toestand van Zweden zou kunnen bemoeilijken. In den Kaukasus. De Russische generale staf van het Kaukasus-leger berichtOp 2 en 3 Mei hadden in de streken van Trans- Tsjorok en Otly weinig beteekenende gevechten plaats. In de streek van Kho! en Dilmon zijn onze troepen na een gevecht van drie dagen tot een krachtig offensief tegen het Turksche legerkorps van Khalil bey overgegaan en hebben bet een volledige nederlaag toegebracht. Hoe groot de verliezen der Turken ziju, valt af te leiden uit het feit, dat na het gevecht meer dan 3500 lijken van Turken op het slagveld lagen, 900 alleen in den centralen sector van de gevechtslinie op een front van 800 pas. h Te Dilman namen wij eenTurkscn hospitaal met het geheele personeel. De vervolging van den verslagen vijand duurt voort De gevangenneming van Garros. De Kriegszeitung geeft nadere bij' zonderheden over de gevangenneming van den uitstekenden vliegen' Qarros" ac ver- Tegen zeven uur 's avonds ver schenen in de streek van 5ain Catherine-Lendelede twee vliegt»'

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 2