n V.V. onsMen WOENSDAG 5 MEI Nederland en da Oorlog. S3e Jaargang 1915 JV1EJI naar st voorloopig )ENTIA" gevraa $d. LNER. Schilder stlbode juffrouw, Oltgavefirma F. V.AH DE VELDE Ir, Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke ieestdeg» fiEMEENTEBESTUUR KAMEROVERZICHT. FEUILLETON liman door MINA VOH HALM. No. 105 sr er meer oren gaat. rd te bekomen reekt dikwijls, ook is men er nog zoo e -a;™ handelt men lllg dan ook 1TEN en SPIEGELS bij de ing-Maatschappij Lage premie. Cou- Jen. rdiger voor Vlis- reken OER E1JK, te Vlissingen, it over te nemen een INO of bespeeld Br. fr. met prijs- 3911, bur. „VI. Cri". damsche Droogdok- nnen twee bekwame Br. fr. met volledige ent practljk, verlangd er letters N. M. D- )itmar's Alg. Adv.- :h m. g. getuigschf. weinig Fransch spre- ian als KELLNER itaurant. Br. fr. Ko- G. H. ROELSE, Schelde- TEVEEN, Konings- gt terstond een nette Juni a.s. mede naar n. 7MAN vraagt tegen inkel. Zij, die reeds rekking zijn geweest, ceur. JW z. z. gaarne ge* NO dactylography op kantoor. Zou betrekking gaarne E. bur. „VI. Crt. VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor BelgiS 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent Si ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40voor iedere regel meer 10 een, Driemaal plaatsen wordt twee maai berekend. B9 abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Deabonnés, in 't bezit eener ft ft ft ft gulden bij levens- Hf ft gulden bij dood CIA ft gulden bij verlies A f*ft gulden bij verlies .1 ft ft gulden bij verlies ft ff gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- M III lil lange ongeschikt- ftll door <|lg| van een hand, Iftjl van| 91 III vaneen M*\ van eiken kerd tegen ongelukken voorLUUU heid tot werken a VU een ongeluk (|UU voet of oog iUv een duim IU U wijsvinger L4X9 anderen vinger. Dlie ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol trim. Do ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schledno BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen Gelet op een schrijven van den Territoriaien Bevelhebber in Zeeland, dd. 3 Mei 1915 1 no. 846 Brengt ter algemeene kennis dat het met het oog oo het daaraan verbonden gevaar verboden is aange spoelde mijnen vast te leggen. Vlissingen, 5 Mei 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. OPENBARE LES. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs maakt bekend dat de Openbare L,es voor den Her halingscursus voor jongens, zal plaats hebben op Donderdag 6 Mei, 's avonds 7 uur, en noodigt alle belangstellen den uit deze les bij te wonen. De Commissie voornoemd, JOS. VAN RAALTE, voorzitter. Dr. A. VAN MAANEN, secretaris. Vergadering van Dinsdag. De tweede interpellatie, ditmaal over een niet minder urgente kwestie als j.l. Vrijdag het geval was, betrof de verstrekking van de levensmidde len, in verband met de beide circu laires van den Minister van Landbouw. Wij mogen de geschiedenis van deze circulaires wel als bekend veronder- siellen, zoowel wat betreft de eerste circulaire die door de gemeentebe sturen als onuitvoerbaar werd ver klaard, als wat betreft de tweede die algemeen aanvaard zal worden. De vragen die de heer Schaper thans naar aanleiding daarvan stelde luidden aldus: 1. Is de Minister bereid, den maat regel vervat in de circulaire van 24 April, uit te strekken over gebuild, zoowel als ongebuild tarwebrood 2. Overweegt de Minister dienzelf den maatregel toe te passen op de andere levensmiddelen, in de circu laire van 20 Maart behalve varkens- vleesch genoemd, in het bijzonder op aardappelen. 3. Is de Minister voornemens, ten aanzien van andere levensmiddelen al het mogelijke te doen om door be paling van maximum-prijzen en door uitvoerverboden, benevens strenge handhaving van een en ander, de prijzen te doen dalen, respectievelijk stijging ervan te voorkomen De categorische antwoorden luiden op vraag 1neen op vraag 2voor loopig niet; op vraag 3: zooveel in zijn vermogen is zal de Minister trachten te voldoen. Uitvoerig schetste de heer Schaper de beteekenis van de circulaire. De 42. -O(Nadruk verboden. h) det t.j Maar dat je aan een man als Wal ler von Harlung de voorkeur geeft hoven een Odo von Elmer, dat kan Ik nu en nimmer begrijpen. Maar ik 'Ml je niet langer plagen met mijn twijfel aan je toekomstig levensgeluk en ten pleiziere van jou de rol op mij ?emen, die je mij opdringt. Ik zal je in den loop van den avond den ver lovingsring brengen, welken je me neer von Elmer hebt gegeven. Thea barstte plotseling in tranen nit. Mevrouw von Wege hield het Hartstochtelijk snikkende meisje een Poosje in haar armen; vervolgens maakte ze zich zachtkens los en zei Wees nu echter verstandig, Jnea, en word kalm. Je hebt het 'mraers zelf zoo en niet anders ge- wi'd. Stil, stil, ween niet zoo, mijn kwestie van het bruine brood is voor velen van zeer veel belang. Er zijn echter zeer vele menschen die het niet verdragen kunnen, er zijn kin deren wier eetlust toch al gering is, die het niet kunnen eten. Bovendien is het bruine brood nooit gegeten in den vorm waarin het thans zal wor den toebereid, te welen zonder eenige toevoeging van bloem. Even uitvoerig ging hij de diverse levensmiddelen na, waarvan er zoo vele uitermate duur blijven rijst, gort, raapolie, visch, ze zijn duur en wor den steeds duurder. Kan de Minister daaraan nu niets doen En weet ge wat de Minister ant woordde: Schei ioch eens uit met uw kritiek en geeft gij een afgerond plan. Tot op zekere hoogte heeft de Mi nister hierin gelijk. Hij heeft met tien maai meer omstandigheden rekening te houden dan de Kamerleden. Een prijs drukken, beteekent een groot nadeel voor een menigte kleine han delaren wat aan den éenen kant wordt gewonnen, wsrdt aan den an deren kant verloren. Het is geheel en al dezelfde geschiedenis die op 3 Maart bij het algemeene oeconomisch debat is behandeld, toen uitvoerig het effect van maximum-prijzen, van uitvoerverboden is nagegaan. De heer Schaper diende ten slotte een motie in om aan den Minister te verzoeken alsnog te overwegen of hij gebuild tarwebrood ook beschikbaar zal stellen. Hiertegen trok de heer de jong te velde omdat hij meende, dat de Regeering onder de gegeven omstandigheden niet meer mag doen dan strikt noodzakelijk is. De beer van Vuuren sloot zich daarbij aan en critiseerde de technische en financieele moeilijkheden van de circulaires. Morgen gaan wij voort met deze aangelegenheid. De kleine Staten en het recht. Het eenige wat ons wezenlijk in teresseert zegt de „Nederiander" is de handhaving van het recht, niet alleen omdat in ons oog het recht heilig is, maar ook omdat het voor kleine staten de eenige stut en de eenige veiligheid is. Terwijl ook voor groote staten de erkenning van het recht het eenige middel is om op den duur het voeren van oorlogen te voorkomen. Men behoeft niet veel historieken nis te bezitten om te weten dat alle staten, geen uitgezonderd, zich uit sluitend laten leiden door hun eigen belang, en wanneer dan de een of ander ons ersp wijst, dat dit of dat land ons toch altijd genegen is, of door zekere banden aan ons Vorsten huis is verknocht, dan denken wij kind. Ik ben bang, dat je snikken je lijdende tante wakker heeft gemaakt. Droog je tranen en ga naar binnen naar de zieke. Ik beloof je, je zult door mij bericht ontvangen, hoe Odo je boodschap, die hem uit zijn hemel doet neerstorten, heeft opgenomen. Vaarwel en de hemel geve, dat je nooit berouw krijgt over hetgeen je gedaan hebt en nog zult doen op den weg, dien je hebt ingeslagen. Moge het geen dwaalweg zijn, en alles, wat de toekomst je brengt, tot je heil strekken. Met deze woorden ging mevrouw von Wege heen en Thea begaf zich naar de ziekenkamer. HOOFDSTUK XIX. Ongeveer drie uur later, nadat de door den dokter gezonden pleegzus ter was aangekomen, bood Thea een telegram naar W. aan. Dit berichtte juffrouw Lindner, dat de toestand van haar schoonzuster hopeloos was. Thea wist, dat haar moeder, nu ze dit bericht ontving, den volgenden morgen met den eersten trein in Riga zou arriveeren. dat zal dan wel in het belang ge beurd zijn niet van ons, maar van zoo'n land zelf. Het kan zijn, dat wij voor een buurman groote sympathie gevoelen en toch zijn macht ongaarne zien toenemen, omdat hij, om deze of gene reden er meer belang bij kan hebben dan anderen om ons in zijn liefde dood te drukken en wij willen ook niet door onze vrienden dood gedrukt worden. Alle mogendheden laten zich leiden door haar belang; en kan dit wel anders Zal men een volk naar 't slagveld zenden, ter wille van een belang dat dat volk niet raakt Niet hoe wij over Duitschland of over Engeland denken, maar hoe die landen en hun regeeringen denken over ons, denken over onze nationale zelfstandigheid, is de kwestie die voor ons land van het grootste be lang is, doch die weinig of niets te maken heeft met persoonlijke sym pathieën. Het spreekt vanzelf, dat als de vol ken zich laten leiden en moeten laten leiden door hun eigen belang, het voor de zwakste onder hen van bet allergrootste gewicht is, dat die volken zichzelven gebonden achten aan het recht, zich dus niet gedragen als machthebbers en overheerschers maar als leden van een gemeenschap die het recht hoog houdt. Vertrouwen op sympathie is bouwen op zand. Zien wij niet hoe zelfs een volk, dat aanvankelijk een alliantie sloot met twee andere volken, niet alleen die geallieerden in hun zwaren krijg niet bijstaat waar iets voor te zeggen is maar ze thans zelfs met oorlog bedreigt Wat is vooral het verschrikkelijke van den huidigen oorlog? Vroeger gingen alleen vrijwilligers ten oorlog en moesten de leiders wel uitscheiden als hun geldmiddelen tekort schoten. Maar thans wordt geheel de bevol king ter slachtbank gevoerd, en wan neer haar gesuggereerd is, dat de oorlog dient tot zelfbehoud en niet door de machthebbers is voorbereid en gewild, beschikt de belligerent over het vermogen van heel de natie, zonder dat iemand ter wereld zich daartegen meer verzetten kan. Aan dien afschuwelijken toestand kan slechts een einde komen, indien alle volken en hun regeeringen zich bewust worden, dat een oorlog slechts gerechtvaardigd is indien hij gevoerd wordt tot handhaving van het recht. Laat ons meewerken om ook ander de leiders der volken de spreuk in gang te doen vinden dat recht gaat boven macht; laat ons ook tegen over hem die ons anders sympathiek is durven zeggengij hebt het recht geschondenlaat ons niet, uit sym pathie, rechtsschennis goedpraten, of uit den weg gaan voor de veelal Ze behoefde dus niet in een brief te vertellen, wat er voor verandering in de omstandigheden gekomen was, en dat was haar zeer aangenaam. In den grond der zsak vreesde ze geen hardnekkigen tegenstand van de zijde van haar moeder. Als eenige, verwende dochter had ze in den regel haar wil weten te doen gelden. Veel meer zag ze op tegen den ern- stigen blik van haar vader. Zij had een voorgevoel, dat de oude man zich niet zoo gemakkelijk over deze aan gelegenheid heen zou kunnen zetten. Maar in de bewustheid van haar liefde voor Walter gevoelde ze de kracht in zich om het, zoo het zijn moest, tegen de geheele wereld op te nemen. Ten slotte konden haar ouders ook niet veel zeggen zij stonden tegen over voldongen feiten en zouden zich, meer of minder tegenstrevend, toch in het onvermijdelijke moeten schik ken. Kort nadat mevrouw von Wege vertrokken was, had Thea aan Walter een brief gezonden. Toen deze hem gebracht werd lag hij juist in een gemakkelijke kamer- juiste opmerking dat ook wijzel- ven aan rechtsschennis ons vaak heb ben schuldig gemaaktlaat ons het waandenkbeeld, hoe oud het ook zijn moge, bestrijden, dat één volk of één statenbond geroepen is tot de we reldheerschappij Iaat ons duidelijk maken aan ieder die hooren wil, dat elk volk zijn eigen roeping heeft, n.I. om zich naar zijn aard te ontwikkelen, maar niet om een ander volk door krachtmiddelen ten onder te houden Iaat ons zoeken naar regelen waaraan de rechtsgelijkheid van alle staten ten grondslag ligt en naar middelen om, desnoods met geweld, de naleving dier regelen te verzekeren. Dan kan ook een klein land als het onze van beteekenis zijn in de historie der volken. Da heffing ineens. Verwacht wordt, dat dezer dagen vermoedelijk in den loop van de volgende week het rapport zal ver schijnen van de commissie uit den Vrijzinnig Democratischen Bond, no pens de heffing ineens tot dekking der kosten, welke het gevolg zijn van de mobilisatie. De zending van dr. Nolens. Het telegraaf-agentschap Stefani meldt uit Rome, dat mgr. dr. Nolens, die door de Nederlandsche regeering met een politieke opdracht bij den Heiligen Stoel was belast, verschil lende malen een onderhoud heeft ge- han met den staatssecretaris kardinaal Gaspari, en dat daarbij zou zijn ge sproken over een voorstel van Neder land tot het instellen van eet. ver tegenwoordiging bij den Paus. Het Vaticaan zou aan dien wensch van Nederland voldoen en reeds is in dien geest aan den Nederlandschen minister van buitenlandsche zaken geschreven. De nieuwe Nederlandsche gezant zou tot den leekenstand behoeren. De Romeinsche correspondent van het „Centrum" heeft met dr. Notens een onderhoud gehad en vroeg hem, of de heer Nolens misschien van het „Centrum" gebruik zou willen maken om een of andere voorstelling omtrent het doel van zijn bezoek aan Rome recht te zetten. Dr. Nolens antwoordde hierop Onnoodig, dat geschiedt van zelf. Zie, als men van den Haag naar Em merik reist, komt men in eer. klein land als het onze zooveel personen tegen, aan wie het onmogelijk is te verbergen, dat men op reis is naar Rome. Als voorzitter der R. K. Ka merclub moest ik den leden wel mijn afwezigheid mededeeler.. En daar de tijden zoo ernstig zijn, en bijna nie mand voor pleizier op reis gaat, heeft men gedacht, dat het voor belangrijke zaken was, dat ik een roomsche reis ondernam. De commentaren op die reis laten mij bepaald onverschillig, japon op een met een kostbaar kleed behangen divan, bladerde in den nieuwsten roman van Zolaen rookte daarbij een voortreffelijke sigaar. Onverschillig stak hij de hand uit naar den brief, dien zijn werkvrouw, een welgedane, mooie Lettische hem binnenbracht. 'kHcop, dat't maar niet een van die vervloekte, eeuwigdurende reke ningen is, mompelde hijneen, een dameshand! Ha, van Thea. Zeer vlug las hij den brief even over. Daarna sprong hij met een veer krachtige beweging uit zijn liggende houding op. Zijn gelaat schitterde letterlijk. Voor den grooten spiegel, die tus- schen de twee breede ramen van het vertrek hing, bleef hij staan en be schouwde met triomfantelijken blik het beeld, dat het glas hem tegen lachte. Wel zeker, hij was ontegenzegge lijk een knappe, elegante verschijning, iets te smal misschien over de schou ders, maar aristocratisch en onberis pelijk elegant van het hoofd tot de voeten. Geen wonder, dat Thea, het meisje en voor de rest ben ik een gesloten boek. De vluchtoorden in Noord-Brabant en Zeeland. Met uilzondering van zieken, ouden van dagen bewoners van schepen en woonwagens, zijn ongeveer alle onver mogende vluchtelingen, die tot nu toe in Noord-Brabant en Zeeland reeds onderstand genoten, ondergebracht in de vluchtoorden Ede, Nunspeet en Uden. Meer bepaald zijn de vluchte- iingverblijven te Hontenisse en Bergen op Zoom geheel en het vluchtoord Java te Roosendaal bijna geheel ont ruimd. Hiermede is in beide genoemde provincies het vraagstuk van de ver zorging der onvermogende vluchtelin gen, die op yerlangen der militaire overheid de in staat van beleg ver klaarde gemeenten verlieten, vrij wat eenvoudiger geworden. Tengevolge daarvan zal het kantoor van den regeeringscommissaris voor vluchte lingen in Noord Brabant, Jhr. Mt. Ruijsch de Beerenbrouck, dat tot nu toe gevestigd was te Roosendaal, einde dezer maand overgebracht worden naar Uden. Als plaatsvervanger van genoemden regeeringscommissaris, om hem bij afwezigheid ten kantore te vervangen, treedt op de regeerings commissaris van het vluchtoord Uden, overste Wilhelm. Vergoeding aan gemobiliseerden. Door den Ned. Bond van Post- en en Telegraafbeambten „de Post" is een adres gericht aan den minister van Binnenlandsche Zaken, om het Kon. besluit van 30 December 1914 zoodanig te doen wijzigen, dat op het burgertraktament van de gemobiliseer de onderofficieren slechts worden in gehouden twee-derde van het totaal van militair traktement en militaire toelage en voor de lagere rangen de korting van militaire soldijen wordt opgeheven. Hierop werd antwoord ontvangen, dat geen termen zijn gevonden om het verzoek in gunstige overweging te nemen. Geïnterneerden. De Londensche berichtgever van het „Hdbl." meldt In de onder voorzitterschap van den bisschop van Londen gehouden ver gadering van het zendinggenootschap voor zeelieden stelde de heer Cecil Croft, die een bezoek heeft gebracht aan Groningen, een motie voor om dank ie betuigen aan de Nederland sche regeering voor de behandeling van de Britsche geïnterneerden. De heer Croft verklaarde, dat de Britten uitnemend worden behandeld. De Ne derlanders deden veel voor de man nen, en tuss<;hen deze en het Neder landsche volk heerschten de beste gevoelens. het provinciestadje, doodelijk verliefd op hem werd. Sedert Thea binnen zijn gezichts kring was gekomen, had hij een be paald plan trachien te verwezenlijken. Eerst had de schoonheid van het meisje hem geboeid. Hij had ge- wenscht een verovering te maken en nu zag hij zich reeds vroeger dan hij had durven hopen aan het doel. Het toeval als 't ware had Thea gisteren in zijn armen gevoerd. Juist op 't rechte oogenblik, zei Walter, voor den spiegel slaande, tot zich zeiven. Tante Eugenie heeft longontsteking en zal niet weer herstellen. Werkelijk vervolgde hij, het had niet voordee- liger voor mij kunnen loopen. Ook dat collega Keilmann onlangs de zaak in handen kreeg en niet ik, is in de gegeven omstandigheden voordeelig voor mij. „Kennis is macht", zegt men. „Geld is macht* zeg ik. Nu mijn verloving met Thea mij zoo met blijdschap heeft vervuld, kan ik Leonie den armband van saffieren, waarnaar ze zoozeer verlangt, wel ten geschenke geven. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1