2000 DINSDAG 4 MEI fiederland en da Oorlog. No. 104 53e Jaargang 1915 UigaveFirma F. VAH DE VEIDE If., Kleine Mark! 58, Ylissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd o; Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdagei FEUILLETON faun door MIKA VOH HUM. Hef Groene Kruis. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk I.SO. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 0.40voor iedere regel meer 1# cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel ne abonnés, in 't bezit eener ODJTIQ I gulden bij levens-py gulden bij dood AflA gulden bij verlies A f| gulden bij verliest C|f"| gulden bij verlies f% P^gulden bij verlies doüs zijn UKAiia verze- 111111 lange ongeschikt- 11 door «l||| van een hand, 1 *111 van| II III vaneen *1 van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken ff UU een ongeluk UUU voet of oog l.(ffU een duim IUU wijsvinger JuCP anderen vinger. One ultkccrlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien san geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen ep trein, boot ol tr«m. De ultkcerlng wordt qewnrbargd doer de „Holl. Alg. Verzek. Bink" te SchleSi. zijn GRATIS verze- De Duitsche vliegeniers. Omtrent het op zee aan een Duitsch vliegtuig overkomen ongeval is een onderzoek ingesteld door de Marine autoriteiten alhier. De op het lichtschip „Noord-Hinder* aangebrachte inzittenden van het vliegtuig waren de Eahnrich-zur-See Von Frankenberg en de Ober- Boots man Joseph Kaspar. Zij zullen waarschijnlijk niet geïn terneerd worden, doch als schipbreu kelingen worden vrijgelaten. Het vliegtuig had reeds schade be komen en is daarna door de inzitten den zelf verder vernietigd. Zij zijn in den ochtend van 1 Mei om 10 uur neergestreken en waren te 12.15 op gepikt door de „American", die ze op bet lichtschip afzette. Verlof aan gemobiliseerden. Ter aanvulling van het verlof aan gemobiliseerde landbezitters vernemen wij nog, dat door iederen militair, om extra-verlof voor bebouwen van zijn grond te kunnen bekomen, een ver klaring moet worden onderteekend, waaruit blijkt, dat de bij hem in be werking zijnden grond nog niet of niet voldoende is bebouwd. Dienstplichtig politiepersoneel. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft van een burgemeester bericht ontvangen, dat menig gemeen telijk politiekorps best weer eenige manschappen zou kunnen missen. Die burgemeester is van meening, dat de tot leger of vloot behoorende gegra dueerden uit vele gemeenten wel weer in werkelijken dienst zouden kunnen worden hersteld. In elk geval zou men voor de oefening van vrijwillige landstormafdeelingen van deze man nen gebruik kunnen maken, waarbij hel echter gewenscht zou zijn, dat zij niet in politie-uniform, doch in militaire kleeding aan de oefenin gen deelnamen. Naar de opperbevelhebber aan de Commissarissen der Koningin heeft medegedeeld, heeft hij met de meeste belangstelling van dat bericht kennis genomen, omdat van de daarin be doelde gegradueerden zelfs in grootere getale een nuttig gebruik zou zijn te maken ten behoeve van de landsver dediging. Op grond hiervan heeft de opper bevelhebber verzocht, te willen doen nagaan, of in de verschillende ge meenten dienstplichtig politie-perso- neel, hetwelk in het leger of bij de vloot een rang bekleedt, voor weder- indiensttreding in het leger gemist zal kunnen worden of wel in zijn standplaats beschikbaar zou kunnen «orden gesteld, om, in militaire uni- 41. (Nadruk verboden. Thea trok de geheel van streek geraakte vrouw naast zich op de ca napé en begon met zeer gedempte slem, bijna fluisterend, haar biecht. Mevrouw von Wege sprak er geen enkel woord tusscben in, maar in haar sprekende, verstandige oogen weer spiegelde zich datgene, wat zij bij de woorden van het jonge meisje dacht en gevoelde. Ik zie het aan u, aldus eindigde Thea, dat ge den stap, dien ik deed, niet begrijpt, ja afkeurt. In uwe, in aller oogen ben ik nu iemand, die fijn woord breekt, koket wispelturig, is. misschien nog iets ergers, maar v°or mijn eigen geweten ben ik ge rechtvaardigd. Ik wil niet met een engen in het hart voor het altaar heden. Met Odo trouwen zou voor form gekleed, eenige avonden per week aan oefeningen van vrijwillige landstormafdeelingen deel te nemen, en, zoo ja, gemeenteswijze een nomi- natieve opgave daarvan, met vermel ding van de militaire positie (rang, lichting) van ieder, kan het zijn met eenigen spoed, aan den opperbevel hebber te doen toekomen. Mosselteelt in de Westerschelde. Eenigen tijd geleden ontvingen de mosselvisschers bericht, dat het weer geoorloofd was, mosselen in België in te voeren. Deze vergunning beperkt zich echter tot de mosselen, geteeld in ëe Oosterschelde en sluit de mos selen uit, afkomstig uit de Wester schelde. Deze uitsluiting treft vooral den mosselhandel te Philippine. De visschers van deze plaats gebruiken een groot aantal mosselbanken in Westerschelde en Braakman, om de mosselen daar vroeger vet te doen worden, dan in de Oosterschelde mo gelijk is. Hierdoor konden de Philip- pinsche visschers vroeger dan andere visschers vette mosselen ter markt brengen, dit is steeds hun roem ge weest. Nu is dit invoerverbod van mosselen uit de Westerschelde een leelijke streep door de rekening. De visschers zullen de perceelen in Wes terschelde en Braakman niet durven bezaaien uit vrees de mosselen niet in den handel te kunnen brengen. Wel is het geoorloofd de mosselen uit de Westerschelde in Holland te verhan delen, doch de ervari.-.g heeft geleerd, dat de Philippinsche visschers in Hol- landsche steden weinig afzet kunnen vinden. Hun handel blijft beperkt tot België en Frankrijk. Een groote dienst zou hun dan ook bewezen worden, zoo het verbod van invoer in België, wat betreft de mosselen uit de Wes terschelde, opgeheven kon worden. Onder voorzitterschap van den heer jhr. mr. A. A. var. Doorn van Kou- dekerke, werd gisterenavond in de Kleine zaal van het Concertgebouw de jaarvergadering van de vereeniging „Het Groene Kruis" gehouden. Door den secretaris, den heer P. Landsman, werd het jaarverslag over 1914 uitgebracht, waaraan het vol gende is ontleend: Ter voldoening aan art. 17 van ons reglement breng ik U verslag uit om trent hetgeen onze vereeniging in het jaar 1914 heeft verricht. Het ledental, dat 1 Januari 1535 bedroeg, was ultimo December ge klommen tot 1786. Dat beteekent een aanwas van meer dan 9 pet. Een mooie vooruitgang voorzeker, die wij hopen, dat niet gevolgd zal worden door een teruggang wegens mij zijnom zijn bezitting, zijn naam en aanzien mij verkoopen en daarvoor een treurig leven in ruil krijgen. Alles in mij dorst naar levensvreugde, naar levensgenot, welke kleinsteedsche ver houdingen mij tot heden hebben ge trokken In de allereerste plaats eischt mijn hart zijn heilig recht! Ik bemin Walter Vófl Haftung meer dan mijn leven. Hem wii ik toebehoorèri. Thea was opgesprongen en stond daar nu, terwijl ze haar slarike ge stalte nog meer uitstrekte, met vlam" mende oogen, zoodat mevrouw von Wege, ofschoon ze verontwaardigd was over haar beschermelinge, niet kon nalaten de schoonheid van het jonge meisje in stilte te bewonderen en meteen tot zichzelve te zeggen Misschien heeft Thea gelijk ze past beter voor een koningin in de schitterende salons dan voor de zor gende en werkende vrouw van een landedelman. Je bent dwaas, mijn kind, sprak de dame op zachter toon dan ze had willen aanslaan. Je sloot lichtzinnig een zeker geluk weg en grijpt naar bedriegelijk klatergoud, dat eens uit een zal spatten als een zeepbel. Denk de zoozeer veranderde en in veel opzichten zoo zorgvolle tijdsomstan digheden. De wijkverpleegster, zuster de Wit, deed drie kwartalen dienst en legde in die 9 maanden 2028 bezoeken at. Tegen 1 October 1914 werd haar door het bestuur op haar verzoek, wegens vertrek naar Ned. Oost Indië, eervol ontslag verleend onder dank betuiging voor de gedurende ongeveer acht jaar aan de Vereeniging bewezen diensten. Met het oog op den staat der kas besloot het bestuur niet onmiddellijk een plaatsvervangster aan te stellen, maar voorloopig van maand tot maand in te gaan 1 October 1914, samen te werken met de afdeeling van de Ned. Herv. Diaconessen-inrichting alhier en de zuster dier vereeniging ook te belasten met de verpleging voor „Het Groene Kruis", waarvoor vanwege onze vereeniging f 100 per kwartaal, zflnde de helft der vroegere kosten, aan die zuster zal worden u'tgekeerd. De verplegings-artikelen werden 1661 maal in bruikleen uitgegeven. Het magazijn aan het Bellamypark voldoet steeds aan de gestelde eischen, al blijft aanschaffing van meerder verplegingsmateriaal gewenscht. Het gebouw zelve kost veel aan onder houd en eischt opnieuw dringend nogal kostbare voorzieningen. Dit jaar werd geenHerhalingscursus voor Eerste Hulp bij Bedrijfsonge vallen door onze ver. georganiseerd op grond van het feit, dat de plaat selijke vereeniging van dien naam een dergelijken cursus 1 het leven riep. De resultaten van dien cursus zullen van invloed zijn op het al of niet organiseeren van dergelijke cursussen door onze vereeniging. De ijsverkoop had geregeld plaats. De rijwielbrancard voldeed ook dit jaar uitnemend en werd binnen, de gemeente 112 en buiten de gemeente 6 maal gebruikt. De werkzaamheden der Tuberculose commissie bestonden in het exploi- teeren der bekende lighallen, het geven van geldelijken steun voor het be trekken van gezonder woningen, den ontsmettingsdienst en het doen van huisbezoek door onze enquêtrice, mej. C. H. Bruin, die in 53 gezinnen ge middeld 45 bezoeken per week afleg de. Van het door die commissie in het leven geroepen consultatie-bureau werd geregeld gebruik gemaakt en wel door 47 nieuwe patiëntenhet aantal behandelden bedroeg 168; het aantal ingeschrevenen 97. Eindelijk werden de noodige brochures ver spreid tot raadgeving en inlichting. In het bestuur kwam geen veran dering. De begin 1914 reeds opge treden waarnemend-secretaris trad, na door de algemeene vergadering tot dan aan mijn woorden van heden, Thea. Maar het is niet aan mij, je doen en laten te be- en veroordeelen het spijt me alleen maar zeer, dat je in mijn huis de gelegenheid had om dezen Walter von Hartung te leeren kennen en lief te krijgen. Ik beminde hem reeds lang onbewust weliswaar, maar toch van het eerste oogenbiik af, protesteerde Thea met hartstochtelijken nadruk. Dus dateert je blindheid reeds uit W., vervf'sde mevrouw von Wege. je hebt je helaas door ijdelen glans laten verblinden. WaliC.r von Hartung is niet de man, met wien eëfl vrouw werkelijk gelukkig wordt. Ik geloof in hem, hield Thea op vasten toon vol. Daat je nu zoo plotseling over je lot hebt beslist, moet je ook alle gevolgen dragen,antwoordde mevrouw von Wege. Wat denk je nu aanstonds te doen Zoo lang je onder mijn be scherming staat, onder welke je ouders je vol vertrouwen hebben geplaatst, gevoel ik mij in zekeren zin verant woordelijk voor je wel en wee. In de eerste plaats verzoek ik je, Thea, dat je meneer von Hartung niet weer" bestuurslid te zijn benoemd, definitie! in functie. Met dankbaarheid zij nog vermeld dat de vereeniging „Oefening en Ge noegen" in het voorjaar van 1914 een welgeslaagde uitvoering gaf ten voor- deele van onze vereeniging, waardoor een bate van ruim f 200 onze kas ten goede kwam. Moge het ook in 1915 blijken dat onze vereeniging in haar werk des vredes en der liefde den steun en de sympathie behoudt van Vlissingen's burgerij wier belangen zij bij voort during wenscht te dienen. De penningmeester,de heer Hemme- kam, bracht de rekening over 1914 uit, waaruit blijkt dat in totaal is ont vangen en uitgegeven f 3530.476. On der de ontvangsten komt voor een post voor f 52.935, als goed slot over 1913 en onder de uitgaven een van f 19.92 als geed slot over 1914. De contributies brachten f2170 op. De heer Duijvis deelde een en an der mede over den finantieelen toe stand van de Tuberculose-commissie. De rekening dezer commissie wijst een eindcijfer aan van f 1637.64w.o. goed slot over 1913 ad f 134.81 en over 1914 ad f 190.30'. Aan verschillende personen werd hulp verleend voor betere huisvesting, voor plaatsvervanging in de huishou ding, aankoop beter ledikanten enz. De heer Duijvis werd bij acclama tie tot bestuurslid herbenoemd. De heer Witteveen deelde mede, dat hij wegens vertrek uit de ge meente als lid van het bestuur moest bedanken. Hierin werd voorzien door de ver kiezing van den heer J. C. Paap. De voorzitter richtte zich hierop tot den heer Witteveen en zeide het vol gende Nu gij door uw vertrek uit de ge meente genoodzaakt zijt te bedanken als bestuurslid onzer vereeniging, kan ik niet nalaten, U namens de veree niging onzen oprechten en hartelijken dank te betuigen voor alles wat gij voor haar gedaan hebt. Met ons behoordet gij tot de op richters, ja, aan uw krachtig initiatief is het te danken dat onze vereeniging in 1902 tot stand kwam; gij waart aanstonds bereid als secretaris op te treden. Dat zijt gij gebleven tot 1913, toen dr. Viijdag bereid werd gevon den om de aan het secretariaat ver bonden werkzaamheden te verrichten. Gij hebt daarvoor niet bedankt om dat uwe belangstelling in ons werk was verflauwd, maar integendeel, om dat in 1910 mede door uw toedoen, het doel der vereeniging werd uitge breid door ook de bestrijding der tuberculose als volksziekte ter hand te nemen, en in de daarvoor benoemde commissie uit ons midden hebt gij U met de leiding belast en zijt gij ontmoet en veel minder spreekt, zoo lang je verloving met Odo von Elmer niet voorgoed is verbroken en je ouders niet met den veranderden stand van zaken op de hoogte zijn. Daar meneer von Elmer nu eenmaal hier is ik heb hem natuurlijk te eten gevraagdhoe kon ik vermoeden, wat jij, onverstandig kina, hebt uitgehaald 1 zou het misschien zaak zijn, dat je hem mondeling alles gingt mede- deelen. Je kunt hem toch onmogelijk zoo lang ontwijken, tot hij je brief in handen heeft. Thea maakte een gebaar van schrik. ik kan niet, zei ze angstig, ik kan Odo zien noch spreken. Als jj; flög een zweem van genegenheid voor mij koëstert, heb dan medelijden met den ioeslafid. waarin mijn gemoed op 'l oogenbiik verkeert en zeg hem in mijn naam alles. Vervul mijn bede en ik beloof u in ruit daarvoor, dat ik Walter slechts eenige' weinige regelen zal schrijven om hem t£ zeg gen, dat ik hem niet anders weer kan zien dan in tegenwoordigheid mijner moeder, ik zal mijn ouders nog heden alles openhartig per brief mededeelen. Indien de toestand van met toewijding werkzaam geweest. Uw vertrek uit ons midden zal dus een groote leegte te weeg brengen, en daarom mocht ik spreken van de erkentelijkheid die wij U verschuldigd zfln. Wij zullen het aandeel, dat gij aan ons werk gehad hebt, niet vergeten en wij wenschen U van ganscher harte toe, dat het U in uw nieuwen werk kring in alle opzichten goed moge gaan. De heer Witteveen dankte voor de gesproken woorden. Het spijt hem zeer de betrekking te moeten neer leggen, het is hem aangenaam geweest de vereeniging tot dezen bloei te brengen en hij hoopt, dat het tegen woordige bestuur haar tot nog groo teren bloei moge brengen hij eindigde met de beste wenschen voor de ver eeniging uit te spreken. Intusschen was de heer J. E. van der Slikke ter vergadering gekomen, die namens de commissie tot nazien der rekening adviseerde tot goedkeu ring daarvan. Hiertoe werd besloten. De voorzitter deelde mede, dat het werk van de wijkverpleegster die voor de Diaconessen en het Groene Kruis werkte, enorm is toegenomen, in Maart bracht zij ruim 1000 bezoeken. De Herv. Diaconessen inrichting heeft nu een tweede zuster aangesteld, onder voorwaarde, dat de vereeniging de helft van het salaris der eerste zuster blijft betalen. Hierna werd de vergadering gesloten. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Door het kantongerecht te Middel burg zijn veroordeeld wegens overtr. der jachtwetP. M., Middelburg, f 10 b. s. 3d. h.rijden over de ver hoogde klinkerbestrating der markt W. A. K. van de P., Middelburg, f 0 50 b. s. 1 d. h.overtr. trekhondenwet J. P., Vlissingen, f 0.50 b. s. 1 w. t. zoeken naar eieren van waterwildP. de K., H. J., J. J., allen Oostkapelle, no. 1 en 2 ieder f 1 b. s. 1 w. t.3 tot teruggave aan oudersovertr. spoorweg regiem.G. van R., N. N. H., K. M., allen Vlissingen, ieder f 1 b. s. 1. d. h.overtr. tramwegregl. O. E. de M., P. V., beiden Vlissin gen, ieder f 0.50 b. s. 1 w. t.overtr. wapenwet: D. J. K., Middelburg, f5 b. s. 3 d. h., beldeurtje spelenJ. J. B., Vlissingen, f 2 b. s. 2 d. h.rijden op een rijwiel zonder stuurstang vast te houden J. J. G., Middelburg, f 0 50 b. s. 1 w. t.loopen over den keer- muur van het droogdokA. P. B., Middelburg, tot teruggave aan zijn moederrijden met een wagen zon der licht: A. K., Middelburg, G. S., Goes, ieder f 1 b. s. 1 d. h.fietsen zonder lichtL. V., Serooskerke, C. KNieuwland, ieder f 2 b. s. 2 d. h.J. de W., Zoutelande, tot terug tante echter erger mocht worden, zal ik mijn moeder per telegram naar hier ontbieden. Geef mij bericht, beste mevrouw von Wege, hoe Odo uw mededeeling heeft opgenomen niet waar, ge willigt mijn verzoek in, ge zult met hem spreken en hem trach ten te overreden, dat h§ mij zonder wrok vrij geeft Beste Thea, zei mevrouw von Wege op zeer ernatigen toon, dat Odo je vis zal geven, betwijfel ik geen oogenbiik. Welk recht zou j-" ook hebben om er op te staan, dat j5 jou tegenover hSEl als gebonden beschouwt Maar je eischt te veel, als ie verlangt, dat een bedrogéti verloofde, dien men zoo on verwacht naar huis stuurt, als jij het hebt gé- daan,dadelijk volkomen onbaatzuchtig het afgezaagde„Ik koester geen wrok, al breekt mij ook het hart" zal aanheffen. In beginsel is het stellig juist gehandeld, dat ge met geen leu gen in het hart voor altaar wilt tre den want beter een verloving ver broken dan later een ongelukkig hu welijk. Dat laat ik alles gelden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1