|ze Ciatis-ïeizekeiiiii G E M E NOP NI E U WS LAATSTE BERICHTEN INGEZGNCEN MEOEDEELINGEN GEMEENTEBESTUUR ADVERTENTIE V gingen op RUS8isch anvallen i werden iagen re zijn geheel 1 van het egd te inghet Jie troep rieugel gaan; rk op het initiatief tegen die met ge. had- jen van "aar den 'eger, in me Verder „a ondernemingi zwaartepunt - ihet dit en voor scui tegenstander verrassende °-Pen ook op tot het of- tegerbe- deel van geno- in Duitsche troepen 90 a 100 K.M.' :echtervleugei konden voor- i tegenstander slechts kunnen hen, die zich apanschen oorlog aan een behoor- trij het Rus. tot den leger or den zal door ek dienst neren. ng van de *mbetta." it van de „Reichen- Catorro had een reiher von Trapp, van den Oostenrijk- U 5", die de „Léon rond boorde. Hier- le ontleend middernacht kwam verdekte lichten, was gedeeltelijk maan scheen. De breede zijde toen, ind, de eerste tor- nceerd, welke het hterzijde" trof. Een af de Qambetta van n waren duidelijk groote rookwolk, de mast bereikte it het schip op. ichot voer de „U 5" om, en de comman- zich ervan dat de igzijde had. Negen tweede torpedo onk de Qambetta. en te water gelaten, drukte zijnbewon- spoed, waarmede ot zijn leedwezen veiligheid hem aan mede te doendaar tig was, hoopt hij, die in de redding- daald, zich hebbene de haven vanCa- telijk en eervol, csche admiraalschip eheschen de kapel tymne en de marsch i. Ook de bevolking: n de Darda- len. :sche hoofdkwartier il op Gallipoli onder actie, om zich uit ■ook, waar hij was ^vrijden, maar wij igen af en dwongen 500 meter van den i wijken en onder ■an het vuur zijner iten. Wij brachten verliezen toe. ing, welke de vijand van een dee! zij- jolf van Saros on geheel mislukken, gstooneelen is niets melden. jrdt geseind, dat de sche bataljons, wel- r Turksche troepei) en die weigerden vernietigd worden, tgatie deelt het vol- 29sten rustten de idenen, verbeterden i stellingen engin- ontscheping van rilut- Hen van deit vijand sten onophoudelijk ar den 29sten zwak- len afgeslagen. De s het landingsleger en in stelling 'e nph" bombardeerde den nacht van den stond. rstelijk front- generale staf deelt reek aan den recti- jemen de votderin- iepen voortgaan en laakten vele gevan- rden mitrailleuses. Osonrec deden ie Ter voorkoming van misverstand maken wij onze abonné's er op attent jat de gratis-verzekering aan de „Vlis- singsche" Courant verbonden, zonder verhooging van den abonnements-prijs van 10 cent per week, ook geldt voor loodsen, zeevarenden, schippers enz. Onze verzekerings-voorwaarden zijn vee| gunstiger dan die van andere bladen. Men vergelijke deze voorwaar den slechts om hiervan overtuigd te worden. Duifschers op den 29en twee aanval len op onze stelling bij Sasna, maar zij werden afgeslagen met groote ver liezen voor den vijand. Op den 30en beproefde de vijand nieuwe aanvallen op onze troepen lusschen de rivieren Pissa en Szkua ook deze werden afgeslagen. Onze aviateurs wierpen met succes bommen op de vijandelijke batterijen in de streek van Drobin—Raciouz. In de streek van Rawa verliep de dag onder hevig artillerie-vuur van de Duitschers. In de Karpnthen hernamen in den nacht van den 29en op den 30en de Oostenrijkers het offensief in de streek nabij Polen en in de richting van Ószok. Het offensief werd afgeslagen en de vijand leed zware verliezen. In de richting van Stryi namen wij den 30en twee hoogtepunten ten Zuiden van Kozuimka en Golowetsko. Wij maakten meer dan 1000 gevangenen en veroverenden verscheidene mi- tratlleuses. Ons offensief houdt aan. In de streek van Wyszkow sloegen wij met succus de Duitsche aanvallen af. Op de overige gedeelten van het front had geen verandering plaats. Russisch legerbericht. De Groote Russische Generale Sfaf berichtli) de streek aan den lin keroever van de Njemen rukken onze troepen met succes voort. Wij heb ben krijgsgevangenen gemaakt en mitrailleuses veroverd. Aan het front Osowitsj hebben de Duitschers op 29 April 's avonds twee achtereenvolgende aanvalle n gedaan op de stelling van Sasna, zij werden echter met groote verliezen afgeslagen. Op 30 April viel de vijand onze troepen opnieuw aan tusschen de rivieren Pissa en Skwa. Ook deze aanvallen werden afgeslagen. Onze vliegers hebben met succes bommen geworpen op de vijandelij ke batterijen in de buurt Drobin Ra- cionz. In de Rawastreek was het artillerie vuur der Duitschers in de afgeloopen week veel sterker geworden. in de Kardathen deden de Oosten rijkers in den nacht van 29 op 30 April een aanval in de buurt van Polen en in de richting van Oejok. De aanval werd afgeslagen en de vijand leed gevoelige verliezen. In de richting van de Stryj hebben wij op 30 April twee hoogten geno men ten zuiden van Kozioemka en Oolowetsko. Bij die gelegenheid na men wij meer dan 1000 man gevan gen en maakten wij verscheiden mitrailleuses buit. Ons offensief duurt voort. In de richting van Wyskow hebben wij aanvallen der Duitschers afge slagen. Op de andere fronten geen veran deringen van beteekenis. De uitvinder van het Maxim kanon. De uitvinder van het Maxim kanon, Sir Hiram S. Maxim is genaturaliseerd Engelschman,van geboorte Amerikaan. Uit zijn levensgeschiedenis? die hij pas in boekvorm uitgegeven heeft, blijkt, dat hij op zeer veel gebieden als uitvinder werkzaam is geweest. Sir Hiram Maxim is in 1840 in ded Staat Maine (Ver. St.) geboren, waar dij als kind reeds zeer hard moest werken. Een gevolg hiervan is, dat dij nu nog over een geweldige spier kracht beschikt. Hij is daar van alles geweest, van kroeghouder tot land schapschilder. Verder heeft hij tallooze uitvindingen gedaan, waarvan het meeste door anderen geëxploiteerd is. een paar uitvindingen van hem zijn v, muizenvallen, gasmotoren, drandbluschsproeiers, koplichten voor locomotieven, electrische-, platina- en kooldraadgloeilampen, een electrische jegelateur (hiervoor kreeg hij het «gioen van Eer), verder ontmagne- useerde hij horloges, maakte eer. spe- ciaal hard soort kool, door koolstof ln een atmosfeer van koolwaterstoffen fe verhitten, enz. Op zijn 40ste jaar was htj druk bezig met de fabricatie van dynamo's, terwijl hij in 1881 op de Parijscne tentoonstelling uitsteken- de gloeilampen exposeerde. Kort daarop vond hij te Londen ztjn Ma- ximkanon uit, dat in zijn elementairen vorm reeds 600 geweerschoten per minuut kon afgeven. De daarop vol gende 20 jaren besteedde hij aan ver beteringen van zijn kanon. Ook schijnt hij de eerste uitvinder van rookloos buskruit geweest te zijn. Hij voor zich, vindt deze uitvindingen niet be langrijker dan zijn werkzaamheden op het gebied van het branden van koffie. Verder is hij de eerste geweest, die het principe volgens welke de vliegmachines werken moet, goed in zag. Hier verspeelde hij echter veel mee, daar in dien tijd de machines voor het aandrijven nog te zwaar waren. Zijn mededirecteuren vonden het in strijd met zijn waardigheid, dat hij in de krant een door hem uitgevonden inhalator voor asthmalijders adver teerde. Hiertegen zegt hij in zijn boek, dat zij het blijkbaar erg waar dig vonden een moordmachine ais kanon te adverieeren, doch dat zij 't een schande vonden de menschheid een verlichting van lijden te bezorgen. Een Duitsch witboek. De „Nordd. Algem. Zeit." schrijft Er is een nieuw witboek verschenen, waarin, behalve de bekende, ook nieuwe documenten uit de voorge schiedenis des oerlogs gepubliceerd worden. O. a. worden de militaire afspraken tusschen Engeland en Frank rijk gepubliceerd, wier bestaan door Grey tegenover het Parlement altijd ontkend is. Uit het Engelscbe wit boek is gebleken dat op grond van deze, het Britsche volk onthouden stukken, Frankrijk aanspraak maakte op Engelands gewapende hulp. De onderhandelingen tusschen En geland en Rusland over maritieme aangelegenheden, die zich hierbij aan sluiten, maken de ring van machinatie dicht, die in laatste instantie de ver plettering van Duitschland en zijn militaire en economische „machtstel ling" tot doel hadden. Aan deze pogingen heeft België welks onzijdig heid tengevolge van de neigingen zijner regeering en leidende standen werkelijk een „vodje papier' gewor den was, zich ten slotte niet kunnen en willen ontrukken. Dit wordt bewezen door de als slotstuk opnieuw gepubliceerde Brus- selsche documenten, die trots de uitvluchten der Belgische regeering, alle twijfel onmogelijk maken, dat er door België en Engeland verstrekken de, zich over de kleinste bijzonder heden uitstrekkende voorbereidingen getroffen waren voor een gemeen schappelijk optreden tegen Duitsch land welke voorbereidingen en af spraken voor België's tegenwoordige positie in den wereldoorlog en voor Duitschlands houding jegens België beslissend zijn geweest. Een agent van de levensverzeke- rings-maatsch. „Dordrecht", zekere B. J. G. Bos, is naar Almelo overge bracht, verdacht van verduistering, valschheid in geschrifte enz. Reeds 10 jaar is B. bezig met het vervalschen van allerlei acten en po lissen. Hij heeft zich in dien tijd ver rijkt met de uitbetaling der gelden waarvoor80personen verzekerd waren die hij achtereenvolgens opgaf als te zijn overleden. Alle overlegde over- lijdensacten en geneeskundige ver klaringen blijken valsch te zijn in zijn bezit werd zelfs een nagemaakt gemeentestempel gevonden, alsmede gedrukte formulieren van overlijden, welke slechts ten raadhuize worden afgegeven. Naar we vernemen, kwam de zaak aan het licht doordat een verzekerde bij de Mij., reeds lang als overleden geboekt, zich om inlichtingen tot haar richtte. Op vervalschte quitantiën werden nog steeds van de als over leden opgegeven personen de z.g. verschuldigde premies geïnd. Op han dige wijze werden den verzekerden polissen uit handen gespeeld, waar voor een vervalscht stuk in de plaats werd gegeven, waarop door hem voorschotten werden genoten, die nimmer in handen der verzekerden kwamen. Het namaken der stukken is zoo correct dat zelfs in geen enkel geval eenig vermoeden ooit ontstond een in alle oprichten aan de eischen vol doende notarieele acte van erfpacht, zeifs behoorlijk geregistreerd, werden overgelegd. Deze verzekeringsagent ging met groote sluwheid te werk, hij koos zijn slachtoffers onder alle standen in Enschede en Lonneker. Daar echter de bedragen der verzekerden niet over hooge posten liepen, is de schade niet zoo belangrijk. Zaterdag is te Antwerpen aange houden de harmonicaspeler B. uit Breda, die verdacht wordt van den moord te Roozendaal. De Bredasche rechtbank had een premie van drie honderd gulder, op zijn aanhouding gesteld. Een droevig ongeluk is gister avond omstreeks zeven uur te Am sterdam gebeurd. Aan de Dijksgracht bij het Oosterdok waren drie kinderen twee meisjes en een jongen, bij een vlet aan het spelen. Een der kinderen wilde uit de vlet op den wal springen, terwijl een ander op hetzelfde oogen van den wal in het bootje springen wilde. Daarbij botsten zij tegen elkaar, met het gevolg dat beiden, het 9 jarig zoon'je en het 7 jarig dochter tje van een havenbeambte, in het water vielen en in de diepte verdwe nen.Het andere meisje snelde naar huis om te vertellen wat er gebeurd was doch kwam onderweg een vriendin netje tegen aan wie zij het meedeelde. Beiden gingen terug, voorbijgangers werden gewaarschuwd evenals de vader der drenkelingen, die hen met een collega haven beambte ging zoeken. Het knaapje werd opgehaald door den vader, het meisje door den anderen havenbeambte. Pogingen om de levensgeesten weder op te wekken mochten helaas niet meer baten. Nog steeds is geen enkel licht opgegaan inzake den moord op den heer K. Schagen, Ie Medemblik ge pleegd. De justitie is schier zonder ophouden met het onderzoek bezig. Vast staat, dat diefstal aanleiding tot het misdrijf is geweest. Doch daar de heer S. alleen woonde, is het moeilijk te bepalen, hoevee! er ge stolen is. Een 4 jarig knaapje te Reeuwijk is bij de ouderlijke woning te water geraakt en verdronken. Zaterdag middag reed een verhuiswagen van de firma Twist te Dordrecht onder het spoorwegviadukt bij den 's Gra- vendeelschendijk door. Boven op den wagen zat een 17 jarige meubelma ker uit Utrecht. Daar er te weinig ruimte was tusschen den kap van den wagen en de brug, raakte de jongen tusschen een ijzeren balk en het dek van den wagen bekneld, met het ge volg. dat de borstkas werd ingedrukt. Een dokter, die even later passeerde, kon slechts den dood constateeren. Zaterdagmorgen werd aan het Kon. Ned. Mat. Inst. te De Bildt, een sterke aardbeving opgeteekend. De eerste voorioopers werden waarge nomen om 5 uur 12 min. 1 sec. tijd van Greenwich. Het epicentrum ligt op een afstand van 8500 K. M. in ongeveer noord-noordoostelijk of zuid-zuidwestelijke richting, waar schijnlijk ten noordoosten van Japan tusschen Yesso en de Koerilen. Bij het station Briesen in de nabijheid van Fiirstenwalde aan de Spree zijn vier kinderen van 10 tot 14 jaar door een sneltrein overreden. Drie bleven op de plaats doodhet vierde is zwaar gekwetst. De kinderen stonden tusschen de sporen een an deren trein, die militairen vervoerde, toe te wuiven en hadden daardoor het naderen van den sneltrein niet opgemerkt. De trein had te veel vaart om nog bijtijds te stoppen. Donderdagavond had er in de springstoffen-fabriek te Okhta (Rus land) een onlpioffing plaats, waardoor verschillende groote gebouwen be schadigd werden. Een werkplaats van ondergeschikt belang werd verwoest. Het herstellen van de schade, vooral aan de daken toegebracht, zat zonder verwijl worden ter hand genomen. De voornaamste verwoestingen betreffen lokalen, die als woning zijn ingericht. Alle opslagplaatsen van springstoffen evenals de geladen projectielen, bleven ongedeerd. De fabriek zal slechts be hoeven te worden stopgezet, om de wanorde ter plaatse op te ruimen en de gebroken ruiten te hersteilen. Het aantal slachtoffers is nog niet vast gesteld. Vele lieden, die in de buurt woonden, zijn licht gewond door de glasscherven, uit de ramen van hun woningen. Het admiraliteitshof te Montreal heeft in het proces van de „Empress of Ireland" tegen die van de Noor- sche kolenboot „Storstad" ,die het schip op de St. Laurens in den grond heeft geboord, "de schuld van de aan varing aan de „Storstad" gegeven. Het bedrag van de schadevergoeding zal later worden bepaald. De Noor- sche reederij gaat in hooger beroep. Zooals men weet, is in Enge land sedert eenigen tijd de uitvoer van thee verboden, zoodat er slechts weinig of geen thee in Duitschland kan worden ingevoerd. In Oostenrijk heeft men bij wijze van vervanging van thee aanbevolen braambessenbladeren, die dan, even ais de thee, tevoren worden onder worpen aan een gistingproces, in Duitschland maakt een dokter thans in een door hem uitgegeven vakblad opmerkzaam op het heidekruid, de erica vulgis, dat zeer goed geschikt zou zijn om als surrograat van thee te dienen. Daar dit kruid dikwijls op vlak'en van vele vierkante kilometers oppervlukte groeit, is het gemakkelijk te krijgen en de dokter beweert, dat aftreksel van heidekruid „rog" beter smaakt dan de dikwijls ook als thee gebruikte aardbeziebladeren. De „Zeeland," Vanaf morgen zullen de mailboo ten der maatschappij „Zeeland," weer passagiers vervoeren in beide rich tingen; evenwel tot een beperkt aan tal en uitsluitend eerste klasse. Passagiersvervoer naar Engeland. 's GRAVENHAGE. Ter bevoegder plaatse is thans bericht ontvangen dat met ingang van heden het pas sagiersvervoer naar Engeland weer hervat zal worden. In beslag genomen ladingen. De slappen door mr. Jansen, na mens de nadeele'genaren bij het Prijzenhof te Hamburg gedaan, heb ben in zooverre reeds succes gehad, dat de Duitsche autoriteiten besloten hebben de lading voorzoover deze klaarblijkelijk niet uit contrabande be staat, respijt te geven. Onderhandelingen zijn nog loopende over de vraag of het transport dezer waren ven Zeebrugge naar Holland, óf zoo dit niet mogelijk blijkt, opslag van de lading te Zeebrugge zal plaats hebben. Zeegevecht bij den Nooid Hinder. Zondagmorgen is te Rotterdam het Noorsche schip „Varild" uit Hau- gesund binnengekomen, dat getuige is geweest van een gevecht bij den Noord Hinder. De kapitein van de „Varild" ver telde het volgende Zaterdagmorgen werden wij in de Noordzee aangehouden door twee Duitsche torpedobooten. De scheeps papieren werden nagezien en het schip onderzochti maar alles werd in orde bevonden. Wij konden onze reis voortzetten en de Duitschers, die ons zeer goed behandelden, wensch- ten ons gelukkige thuiskomst. Vooral een der officieren was zeer vriende lijk hij wuifde ons nog langen tijd na. Toen wij ter hoogte van den Noord Hinder kwamen het was ongeveer 2 uur in den namiddag bemerkten wij daar drie bewapende Engelsche trawlers, die als mijnenvegers dienst deden. Tegelijk zagen wij ook dat de Duitsche torpedobooten ons ge volgd waren err de Engelsche traw lers in het zicht hadden. Onze positie werd hoogst hachelijk, want wij voe ren als het ware in de schietbaan van beide partijen. Wij namen der halve een andere koers, doch voor wij goed en wel gekeerd waren, openden de Duitsche torpedobooten het vuur op de drie trawlers, die zich dapper verdedigden. De Engelschen manoeuvreerden uitstekend en of schoon materiaal in de minderheid, wist een dier trawlers een Duitsche torpedoboot zoodanig te treffen, dat de brug bijna geheel vernield werd en twee officieren, die daarop; ston den, in zee werden geslingerd. Een hunner die gewond was, is later door een Engelsche trawler op gepikt, de tweede werd door ons geredtot onze groote verrassing bleek het dezelfde te zijn als de offi cier, die ons des morgens zoo vriendelijk had behandeld. Een der Engelsche",trawlers kwam echter op de „Varild" toe en wij moesten onzen geredde atgeven. Het gevecht duurde twee uur lang met onverminderde hevigheid voort, en merkwaardig was hoe de trawlers door snelle manoeuvres wisten te ontwijken, zoodat zij niet getroffen werden. Zij hadden ondertusschen draadloos gewaarschuwd en weldra kwamen vijf Engelsche torpedobooten te hulp snellen. De Duitschers gin gen daarop op de vlucht in Ooste lijke richting achtervolgd door de Engelschen, die sneller voeren, en, naar alle waarschijnlijkheid, de Duitschers inhaalden. Er werd nog hevig gevuurd, doch welk het resultaat is geweest is niet te zeggen. Engelsche trawlers gezonken. ABERDEEN. Binnengekomen traw lers rapporteeren dat twee andere trawlers van Aberdeen door Duitsche onderzeeërs tot zinken zijn gebracht. Waarschijnlijk met de geheele be manning. Uit Amerika. WASHINGTON. Het torpedeeren van de „Gulflight" heeft in ambte lijke kringen diepen indruk gemaakt. Men geeft allerwege den ernst van den toestand toe. wordt door 21.000 a^sen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuwen en Lichaam. Brood en Meel tegen verminderd en prijs. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van alle broodbak kerspatroons, hoofden van broodbak kersbedrijven en meelhandelaren in deze gemeente, die ongebuild tarwe brood of ongebuild tarwemeel tegen verminderden prijs verkrijgbaar willen stellen dat zij, behoudens nadere goed keuring, ongebuild tarwemeel tegen verminderden prijs van de gemeente kunnen betrekken en zij zich te dien einde kunnen doen inschrijven ter Gemeente-Secretarie (Bureau Griffie) van den 4en tot en met den Gen Mei 1915, van des vooimiddags 9 uur tot des middags 12 uur, Vlissingen, 3 Mei 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. OPENBARE LES. De Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs maakt bekend dat de Openbare Les voor den Her halingscursus voor jongens, zal plaats hebben op Donderdag 6Meiennoo- digt alle belangstellenden uit deze les bij te wonen. De Commissie voornoemd, JOS. VAN RAALTE, voorzitter. A. VAN MAANEN, secretaris. POSTERIJEN. De directeur van het postkantoor deelt beleefdelijk mede dat de corres pondentie voor en over Engeland te verzenden* uiterlijk des avonds ten 10 uur in de brievenbus aan het postkantoor behoort te worden be zorgd, daar een tijdige afwerking ge durende den bestaanden toestand noodzakelijk is. Vlissingen, 1 Mei 1915. De directeur, CALLENFELS. WEERBERICHT. Hoogste barometerstand 768 8 te Den -Helder. Laagste barometerstand 753.7 te Memel. Verwachting tot den avond van 4 Mei Zwakke tot matige, overdag wellicht toenemende wind. Aanvankelijk uit O. richtingen. Waarschijnlijk licht tot haifbewolkt. Droog weer. Mogelijk nachtvorst. Warmer overdag. Hoogwater te Vlissingen. Mei v.m. n.m. Dinsdag 4 4.37 5.— Woensdag 5 5.37 6.— Woensdag 5 Mei a.s. hopen onze geliefde Ouders -sej Se- j. BIESMA S, en Sg. L. VEEN, i hunne 50 jarige Echtvereeniging S te herdenken. 5 Uit naam hunner dankbare 6 Kinderen, Behuwd- en Klein- kindei en. J. BIESMA JR. dk Hobeinstraat 59. Voor de bewijzen van deelneming bij het overlijden onzer geliefde Moe der, Behuwd- en Grootmoeder ont vangen, betuigen wij onzen hartelijken dank. A. P. VAREL. J. E. VAREL—Klein en Kinderen. Vlissingen, 3 Mei 1915.

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 3