er 25' Schilder MAANDAG, 3 mm Nederland en de Oorlog. No. 103 53e Jaargang 1915 LAGER, HÜIJSSR s-Assistente. LNER. ienslbode* Ïüïe: firma F. V1H DE VELDE Ir, Kleine Markt 58, Gissingen. Telefoon luiere. 10 algemeen erkende Christelijks feestdegei FEUILLETON tan dooi MINA VOH HALM. BINNENLAND mendij k 17. unning ASSISTENTE, over entiën beschikkend'. Juli aan als EXTERNE lijk of vast te Vlis- franco no. 658, Bu- ie Courant' ch m. g. getuigschr. weinic Fransch spre- ran als KELLNER staurant. Br. fr. G. H. ROELSE, Schelde- raagd IdresBureau „VHs- t.' VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cenf Driemaal plaatsen wordt Tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel nfabonnés, in 't bezit eener Qftftftgulden bij levens- n gulden bij dood Qffc gulden bij verlies A gulden bij verlies J gulden bij verlies „„lis zijn GRATIS verze- /lil 181 lange ongeschikt- *%l| door <1811 van een hand, I *^lf van| 11III vaneen ferd'tegenongelukken voor: LUUU heid tot werken f ÜU een ongeluk UUU voet of oog ÏUU een duim JLUv wijsvinger pus ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien ven geldig plaatsbewijs. een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg, 'gulden bij verliet van eiken anderen vinger. Verzek, Bank" te Schleda. Meer vertrouwen. De houding van de regeering, meer speciaal die van den minister van oorlog, tegenover de Kamerleden aangenomen in het debat over de landbouwverloven, geeft den Kamer- overzichtschrijver van het „Hbld.* aanleiding om het volgende te schrij ven: Zegt de minister: „de Kamer voelt niet voldoende, dat wij in oor logsgevaar verkeeren,* dan is het zoo maar, men moet anderzijds toch ook eens vragenAan wie de schuld En dan zien wij niet alle schuld bij de Kamer. Men vertrouwt de bewe ringen van de militaire autoriteiten niet ten volle. Men berust-er in, uit besef van nationale plicht; maar het gaat niet van harte. Doch zou dat niet wat anders wezen indien in nor male omstandigheden, in vredestijd, militaire autoriteiten zich wat meer één met het volk hadden geloond, wat minder tegenover de Volksver tegenwoordiging hadden gestaan als handelaar tegenover handelaar met de zucht om de slimste wezen En zou thans in oorlogstijd, het vertrou wen niet grooter en hartelijker hebben kunnen zijn als het wederzijds was betoond en als niet, in Januari, alle inlichtingen zelfs in Comilé-Generaal werden geweigerd De regeering moge bedenken, dat z8 het vertrouwen des volks op een steeds zwaarder wordende proef stelt, door nu reeds negen maanden lang dat vertrouwen te vergen zonder eenige conirapraestatie harerzijds. Wij meenden dit te mogen zeggen, omdat wij steeds elk streven naar mederegeeren van het parlement in dezen tijd scherp hebben afgekeurd en zelfs de critiek zooveel mogelijk wil len zien terugdringen. Maar daarom, en omdat er, bij wat 'meer mededeelzaamheid van de re geering, ook spontaan betoond, jegens de Kamer en jegens de pers meer overtuiging en minder berusting zou kunnen zijn, meenen wij het nu ook eens te moeten zeggen. Landstorm. Na een dienstreis, deor den majoor P. A. Nierstrasz, toegevoegd aan den inspecteur van den Landstorm, de vorige week in Limburg ondernomen, ten einde aldaar de organisatie van de reeds lang in oprichting zijnde landstormafdeelingen, de dusgenaamde Limburgsche jagers, ter hand te ne men, zijn de voorbereidingen nu zoo ver gevorderd, dat verschillende oud- Indische officieren thans als compag nies commandanten zullen optreden en dat tot commandant over het ge heele corps zal worden benoemd de gep. kolonel der cavalerie, P. P. H. 40) —O— (Nadruk verboden. Ja, die verraderlijke influenza eischt in dit jaar weer onmeedoogend haar slachtoffers. Maar den moed niet ver liezen, beste juffrouw. Ik zal een pleegzuster voor uw tante laten ko men als u hier zoudt kunnen blij ven, tot die komt, zou dat goed zijn. De oude dienstmeid, die als eenige hulp bij de zieke is, schijnt me in weerwil van haar bereidwilligheid en goedhartigheid toch niet de geschikte Persoon, om Zeker, zeker, viel Thea den vriendeiijken man haastig in de rede, natuurlijk blijf ik hier voorloopig. Het spreekt immers vanzelf, dat ik bij de verpleging van mijn tante zooveel meehelp als ik maar kan. Met de belofte, dat hij in den loop "an den avond nog eens saar de pa- Tielens, thans militie commissaris in Limburg. Laatstgenoemde functie blijft hij echter tevens behouden. In verband met de militaire orga nisatie van den landstorm, meldt men ons dat de bijeenkomsten, welke in verschillende plaatsen des lands wor den gehouden onder auspiciën van den burgemeester of andere nolabe len, en die strekken tot opwekking om landstormafdeelingen op te rich ten, gewoonlijk op uitnoodiging wor den bijgewoond door den aan den in specteur toegevoegden majoor Nier strasz, ten einde, desgewenscht alle inlichtingen te verstrekken over de aangelegenheden van den landstorm. Landbouwverloven. De opperbevelhebber van de land en zeemacht heeit op verlangen van den minister van oorlog bepaald, dat de gemobiliseerde arbeiders van in dustrie en landbouw, die levensmid delen ten gebruike van hun gezinnen verbouwen, in deze maand het reeds vóór Pinksteren verlangde verlof aan één stuk zullen genieten, verlengd met één dag voor den 15en Mei. De verloven der overige gemobiiiseerden zullen zich daarnaar regelen. Het gevolg daarvan is, dat de kleine landbezitters, b ivenbedoeld, 5 dagen tijd hebben, om hun grond te be werken. Bloembollen en hot Vrouwen Congres. Het uitvoerend comité van het Vrou wencomité is op 'i hoogst sympathieke idee gekomen, aan de hospitalen fn de oorlogvoerende landen bloemen te zenden en den gewonden aller landen een groet van Hollandschen bodem te doen toekomen in dezen heerlijken bloemboilentijd. De bloemverzendingen vonden plaats door bemiddeling van het mi nisterie van buuitenlandsche zaken naar de hospilalen van Engeland, Frankrijk, Duitschiand en België, wel ke landen het aanbod met dankbaar heid en sympathie hebben aanvaard. Zelfs was er gedacht over zendingen naar Oostenrijk Hongarije en Rusland. Tot aller innige spijt bleek de afstand te grootechter wordt vernomen, dat er alsnog een poging zal aange wend worden door Oostenrijk Hon garije. Reeds voor 14 dagen werden de bloemen verzonden uit naam van het uitvoerend comité naar Frankrijk evenwel juist enkele minuten voordat het verkeer met Engeland was stop gezet. Deze bloemen weiden ver deeld over de hospitalen in Vlis singen, daar zij niet veider konden gaan. Thans vraagt het comité toestem ming voor verdere verzending uit naam van het internationaal Congres van Vrouwen te doen. Voor Frankrijk tiënt kwam zien, nam de dokter af scheid en Thea trad nu de woning van tante Eugenie binnen. De oude dienstmeid, die half on dergeschikte, half vertrouwelinge was, kwam haar uit de tweede kamer te gemoet en tr«k de deur voorzichtig achter zich dicht. Zach jes, zachtjes, juffrouw Thea, fluisterde ze meer dan ze spraktante is juist in slaap gekomen. Thea ontdeed zich van haar hoed en haar jaquet van donker pluche en streek het haar, dat door haar snelle, veel op een vlucht gelijkende wande ling in wanorde was geraakt, voor den kleinen spiegel glad. Daarna ging ze met het hoofd in de hand op de harde, ouderwetsche canapé zitten, die het glanspunt van het goed onder houden, maar zeer bescheiden meu bilair vormde. Thea voelde zich als van een zwaren last ontheven, sedert ze hier was. Ze trachtte nu logisch te denken en te besluiten, wat ze nu het eerst moest doen. Odo's onverwachte aankomst had het evenwicht van haar ziel geheel en al verstoord. En hij vermoedde toch in het minst zal zoo mogelijk nogmaals een poging gedaan worden. Het -verdient nog zeer zeker ver melding, dat de leden der Vereeni- ging van BloemboUenhandeiaren in Nederland dadelijk er in hebben toe gestemd gratis de bloemen te ver- verschaffen en alles in hel werk heeft gesteld, het coraiié zooveel mogelijk behulpzaam te zijn. Militair-vervoer. Zoolang het leger gemobiliseerd is, zal het militair tarief toepasselijk zijn op reizen al dan niei voor's rijks rekening van bij het legerdienst- doende personen, voor zoover zij aan de militaire wetten en reglementen onderworpen en in uniform gekleed zijn, zooals Malthezer-en Johanniter- ridders, Roode Knus officieren en verder personeel van het Roode Kruis, almoezeniers en veldpredikers. Indien deze personen een Iageren rang dan dien van onderofficier be- kleeden, zullen zij, evenals de min deren van het leger, bij vervoer tegen dadelijke betaling, een verlofpas of marschorder moeten vertoonen. Het postverkeer met Engeland. De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat het postverkeer met Engeland van Hoek van Holland is opgeheven en de da- gelijksche dienst over Vlissingen met ingang van 2 Mei is hervat. Mr. AalbBrsa Naar aanleiding vau de aanneming wet-Aalberse, betreffende de oneer lijke concurrentie schrijft „Het Cen trum' Voor mr. Aalberse is het votum der Tweede Kamer, dat straks ongetwijfeld door de Eerste Kamer zal worden bevestigd, een welverdiend succes. Reeds in zijn academisch proefschrift een kleine twintig jaar geleden, had hij den strijd tegen de oneerlijke con currentie met overtuiging aangebon den. Hij stelde zich ioen voor, zijn dessertatie door een tweede deel te laten volgen, waarin hij de rijke stof verder en breeder zou behandelen. Zijn drukke bezigheden lieten hem geen tijd om dit plan te verwezenlijken, maar zijn Kamerlidmaatschap schonk hem gelegenheid méér en beter te doen. In de plaats van een boek, stelde hij een daad, wat in dit geval wel het beste is. De middenstand in de eerste plaats zal hem daarvoor dank weten. De datum, waarop de wet-Aalberse in de Staatscourant verschijnt, wordt vooral voor dien stand een dag van groote beteekenis. In den strijd om het bestaan wordt een zuiverend ele ment gebracht en in de concurrentie komt een keerpunt ten goede. niet, wat hem te wachten stond. Vermoedelijk had hij door zijn on verwachte komst in Riga Thea een blijde verrassing willen bezorgen. De ziekte van tante Eugenie kwam Thea zeer geiegen. Het behoeft toch ook niet dade lijk zoo ernstig te worden, zei ze tot zichzelve. Verkoudheden treden vaak hevig op om dan later gemakkelijk weer te verdwijnen. In elk geval heb ik nu een grondige reden om vandaag niet naar de von Wege's terug te keeren. Na een kortstondig overleg nam ze een besluit. Ze vroeg de dienstmeid om schrijfgereedschap en een velletje papierdaarna schreef ze In vliegende haast eenige regels aan mevrouw von Wege. Deze bevatten de mededeeling, dat tante Eugenie ziek was geworden, en het dringend verzoek om zoo moge lijk dadelijk bij haar, Thea, te komen. Maar kom alleen, heelemaal al leen. Ik heb u iets belangrijks mee te deelen, mijn dierbare, moederlijke vriendin, en ik reken op uw bijstand 1 Mei gesloten oogen leunde Thea achterover in den hoek van de harde Tegan particuliere loterijen. Door het bestuur van het plaatselijk comité voor de „Katholieke Sociale Actie" te 's Gravenhage is aan de ministers van justitie en van financiën en aan de Eerste- en Tweede Kamer een adres gericht, verzoekende „maat regelen te bevorderen, waardoor par ticuliere loterijen van privaat winst bejag algeheel worden beëindigd en zoo noodig, de Staatsloterij eenigszins worde uitgebreid, het laatste ter voor koming dat 't particulier initiatief op andere wijzen den speeldrang in erger banen leide.' Een uitvoerige toelichting is bij het adres gevoegd. Het weer in April. Het Ned, Meteorol, Instituut te De Bilt geeft het volgende voorloopig overzicht van het weer in April. In de afgeloopen maand April was de temperatuur gemiddeld iets bene den de normale, het meest in het zuiden van het land; vooral in de tweede dekade was de afwijking merkbaar. Over het algemeen week de maandsom van den regen weinig van de normale hoeveelheid ai. In Limburg viel iels meer, In de laatste drie weken viel be trekkelijk weinig regen onweer kwam nagenoeg niet voor. Het aantal uren met zonneschijn in De Bildt bedroeg 202 tegen 162 uren normaal. Winden uit noordelijke richtingen waren vrij talrijk. Prov. Vereeniging tot be strijding der Tuberculose. Onder voorzitterschap van den heer mr. F. S. Witteveen, werd Zaterdag te Middelburg de jaarvergadering ge houden van bovengenoemde vereeni- ging. De voorzitter opende de verga dering met een woord van welkom aan de aanwezige afgevaardigden, ter wijl hij ook de Provinciale enquêtrice mej. Bruijn toesprak en haar toe- wenschte dat zij tot genoegen van zichzelf en tot dat van het bestuur werkzaam moge zijn. De secretaris, de heer A. J. Hoor weg, bracht verslag over 1914 uit. Hieruit blijkt dat thans 10 Groene Kru'svereenigingen bij de vereeniging zijn aangesloten eu 63 particuliere donateurs. In afwachting van de toekenning van rijks- en provinciale subsidie, kon de vereeniging in 1914 niet veel daadwerkelijks verrichter.. Toen in December de laatstbedoelde subsidie vast stond werd direct overgegaan tot bet aanstellen van een rondreizend provinciaal huisbezoekster. In 1914 kon nog geen sprake zijn van een geregeld gevoerden strijd legen de tuberculose in Zeeland, maar dit jaar zijn de vaste grondslagen gelegd, canapé. Het was stil in huisdoor de gesloten deur van de ziekenkamer drong geen geluid in het kleine woon vertrek. De oude meid kwam en ging met onhoorbare schreden en verrichtte in de kamer het een en ander. Daarna verzocht ze Thea te willen opletten, of de zieke ook wakker werd, en ver dween in de keuken, waar ze zoo zacht en behoedzaam mogelijk de pannen en ketels begon ie hanteeren. Thea bleef nu geheel alleen met haar tegenstrijdige gevoelens, haar uit geluk en verdriet gemengde ge dachten. HOOFDSTUK XVIII. Wat is er toch wel gebeurd. Thea De onverwachte ziekte van je geachte lante, die ik van harte be treur, kon onmogelijk alleen de reden zijn, dat je mij zoo dringend in een gewichtige aangelegenheid verlangt te spreken en dat nog wel zonder uitstel Mevrouw von Wege was nog ge heel buiten adem van het haastig be klimmen der beide steile trappen, die met verscheiden wendingen naar de waarop het mogelijk zal zijn de vol gende jaren voort te bouwen. Door den penningmeester, den heer A. C. J. Nooteboom, werd de rekening over 1914 uitgebracht, welke rekening werd goedgekeurd. De heer Nooteboom, aan de beuit van aftreding als bestuurslid, werd herkozen en in plaats van den heer dr. Cammaert ie Hulst, die niet her kiesbaar was, werd gekozen de heer Scheitus, burgemeester van Schoon- dijke. De voorzitter deelde nog mede dat hij op uitnoodiging van de Centrale vereeniging tot bestrijding der tuber culose, de Provinciale vereeniging heeit vertegenwoordigd op een ver gadering, ter bespreking van de op leiding van huisbezoekster belegd. De bedoeling is een algemeenen cur sus in den Haag te houden en boven dien provinciale cursussen. Het ont werp reglement voor deze opleiding zal aa den afdeeiingen worden rondge zonden. De wijkverpleegsters zuilen het eerst voor opleiding in aanmer king komen. Bij de rondvraag vroeg de heer C. E. Plugge nadere inlichtingen over den verkoop van de Emma-bloempjes en over den werkkring van mejuffr. Bruijn. De voorzitter deed mededeeling, dat wat betreft den verkoop van het bloempje bepaald was, "dat de op brengst ten bate kwam van plaatse lijke vereenigingen of waar die niet zijn, aan de provinciale vereeniging. Wat [betreft de tweede vraag,deelde de voorzitter mede dat mej. Bruijn binnenkort naar Rotterdam zal gaan om met de Zuid Hollandsche enquê trice eenigen tijd mede te reizen om haar wijze van werken gade te slaan en dat dan het werk hier krachtig ter hand zal worden genomen. De heer Witteveen deelde ten slotte mede, dat hij binnenkort Zeeland verlaat en dat hij daarom alsdan zijn taak als voorzitter zal neerleggen. Het spijt spr. zeer, zoo spoedig hiertoe te moeten overgaan. De heer Witte veen hoopte dat de vereeniging moge bloeien en zij haar doel mag bereiken. De heer Hoorweg bracht dank aan den heer Witteveen voor hetgeen hij in het belang der goede zaak in Zee land heeft gedaan. Een vraag van den heer Hoorweg of men nu reeds een plaatsvervanger voor den heer Witteveen wilde aan wijzen, werd na eenige besprekingen ontkennend beantwoord. Vlissingen, 3 Mei 1915. De mailboot „Mecklenburg", die sinds Woensdag 21 April te Tilbury Docks op stroom heeft gelegen, is gisterenmiddag hier teruggekeerd. De woning van tanie Eugenie voerden. En je trilt, Thea, je bent doodsbleek mijn hemel, kind, wat is je toch wel overkomen Ik moet bekennen.dat ik moeite had om iemand, die mij naar hier wilde vergezellen, van zijn voornemen af te brengen want je schreef me immers, dat ik heelemaal alleen moest komen. Mis schien was het toch beter geweest, als je verloofde, van wiens onver wachte komst je nog niets weet, mee gekomen waswant in gewichiige zaken, die jou betreffen, beste Thea, heeft meneer von Elmer naar zijn meening zeker een stem mee. Nog ben ik niet aan hem ge bonden, zei Thea gejaagd, nog ben ik Goddank niet zijn vrouw. En ik wil het ook nooit worden Thea, je hebt koorts, je spreekt wartaal, riep mevrouw von Wege doodelijk verschrikt. Neen, neen, ik was nooit beter bij mijn zinnen dan juist nu 1 Luister naar mij, beste vriendinVeroordeel mij, als ge niet anders kunti Breek meedoogenloos den staf over mij Maar tracht tenminste mijn handel wijze te begrijpen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1