RSUS. (BIEDINGEN AANVRAGEN VRIJDAG 30 APRIL, «JUR; ed adres IEI sua WERK scherilP loskade »k, afzonderlek erstreht. itfirièn, St. Ja- Ofips. ïouder srkster No. ÏOI 53e Jaargang 1913 iiiavefirma F. VAN DE VEIDE lr„ Kleine Markt 58, Vlissing». leléeii lito. 10 'Wj Verschijnt dioelijfcs, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdag» KAMEROVERZICHT. FEUILLETON loman door MINA VON HALM. Mederland mi da Oorlog WONING afl vragen bureau „Vit. verrichten B mogelijke ïeden aan hui. S en anderszins is bij ig van alle soorten leefd aanbevolen OE VELDE Jr. 91 ff* ESTE ADRES en van allerlei >r|jscourant. - K, Wilhelmlna- ook-cursussen. a tot 10 uur, iedere s meisjes toegelaten. deel te nemen ge- nastraat. sis f 0.35, iedere it. Zonder rabat, aatsen wordt twee- L vraagt voor het EE ;en goede belooning te dezer stede ge- vrije uren, bereid Irieven onder mollo ireau „Vliss. Crt." Ie morgenuren. Br. uieau -Vliss. Crt.' VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent «K. ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels f 0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener ft Atfïf|gulden bil levens- gulden bij dood A tflfl gulden bij verlies A gulden bij verlies A rt gulden bij verlies f% jP^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- /III lil lange ongeschikt- BI door <1111 van een hand, IK BI van| iliBI vaneen B#\ van eiken kerd tegen ongelukken voor: bUUU heid tot werken f UD een ongeluk vUU voet of oog ivll een duim 1UU wijsvinger anderen vinger, pize ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, bool of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Hol!. Alg. Verzek. Bank" te SchledaB Vergadering van Donderdag. De voorsteller van het ontwerp beeft in een goede twee uur tijds zijn bepaling ter beteugeling van de on eerlijke concurrentie verdedigd. Het valt te begrijpen dat na al hetgeen reeds over dit vraagstuk in de schrif telijke stukken en dezer dagen bij de mondelinge behandeling is gezegd, er van eenig nieuw gezichtspunt geen sprake kan zijn. De memorie van toe lichting, die de heer Aalberse inder- !ijd gaf, bevatte een heldere uiteen zetting van zijn opvattingen; in de memorie van antwoord heeft hij voor zoover dit noodig was deze uiteen zetting aangevuld. Zijn rede was een herhaalde poging om nauwkeurig te zeggen, wat zijn bedoeling is. Hij heeft het genoegen mogen smaken dat zijn ontwerp heden met <54 tegen 6 stemmen werd aangeno men. Slechts de heeren van Doorn, Tydeman, de Beaufort, Ter Spilt, Drion en de Stuers stemden er tegen. Alle sociaal-democraten gingen er zelfs mee mede. Waarschijnlijk heeft de rede van den heer Aalberse op het laats! velen doen besluiten hun stem er maar aan te geven, al gevoelden zij er niet veel voor. Achtereenvolgens schetste de voor- steiler nog eens de urgentie van het ontwerp. Hem was verweten dat hij niet voldoende materiaal had aange voerd. Z.i. was dit niet noodig ge weest, omdat dit al jaren lang in de pers en in de literatuur ligt opge hoopt. Wilde de Kamer materiaal hebben, dun was hij bereid dat te geven. Uit verschillende takken van handel en nijverheid gaf de heer Aalberse staaltjes, zooats die aan een ieder wel bekend zijn. Z.i. gaat het niet om de futiliteiten, gelijk de heer Van Doorn meende, maar wel om de bedoeling die er achter de schijnbare kleinigheden zit. In die zelfde omstandigheid ver keert de kwestie van den rechtsgrond. Het doet er ten slotte weinig toe wat de oorsprong van het ontwerp is, het gaat er slechts om wat het prak tisch effect zal zijn. Het is niet de bedoeling geweest als grondslag van dit ontwerp te nemen den plicht tot waarheid spreken. Die moreele plicht dient overal en ten alle tijde nageleefd te worden. De wetgever heeft zich echter af te vragen of het niet naleven nadeel kan opleveren voor anderen. Eerst als dit het geval is, is het oogenblik gekomen waarop de over heid mag en moet ingrijpen. De sociale piicht van waarachtigheid is de grondslag van het wetsontwerp- Aalberse. 38) O(Nadruk verboden. Neen, fluisterde hij, ik laat je niet weer gaanje bent de mijne je voelt het immers, je moet het voelen, dat we voor elkander bestemd zijn 1 Twee zielen en éen gedachte I Het zou geestelijke zelfmoord zijn, wan neer je je wilde opofferen aan dien vervelenden man, wiens verloofde je 'n een oogenblik van zelfbedrog anders is het niet mogelijk bent geworden. Jij, schoone, bent gescha pen voor een leven te midden der groote wereld Een geestelijke doode dreigt je in de sfeer van kleinsteed- sche verhoudingen, waarvoor je, beken [>et maar eerlijk, zelf terugschiikt. wordt de mijne, Thea, schoonste aller 'ozen Vleiend, bedwelmend klonk de lief desverklaring van den man, voor wien Thea's hart reeds lang in 't geheim Overigens gevoelde de voorsteller weinig lust :op de rechtsfilosofische beschouwingen in te gaan. Wat ie begrijpen is. Wie dat doet, ontketent een bieede verwarde en meestal prikkelende discussie. En het was verstandig van den heer Aalberse alles te doen om die te ontgaan. De vraag of de Oneerlijke concur rentie veel geid kost aan de handel- drijvenden, is niet de belangrijkste. Veel meer dan dat is het de krenking van het rechtsgevoel, die voortdurend prikkelt en onaangenaam aandoet. Om die krenking te bestrijden, daarop was allereerst zijn bedoeling gericht en in zijn peroratie heeft hij dit nog maals op den voorgrond gebracht. Over de juridische kwesties heeft hij zich niet dik gemaakt. De mee ningen loopen uitéén of een civiel rechtelijke dan wel een strafrechte lijke actie het mees! de voorkeur verdient. Ten slotte kan geen civiel- rechter buiten den strafrechter. Eindelijk heeft de heer Aalberse een kleine wijziging in zijn artikel aangebracht op verzoek van den heer Van Hamel. Het geval diende voorzien te wor den dat een ander dan de concurree- rende man zelf da concurrentie leidt. Niet alleen het plegen van de oneer lijke concurrentie maar ook de mede plichtigheid daaraan wordt nu straf baar. De rede van den heer Aalberse werd met applaus beantwoord. Onge twijfeld was dit verdiend. Men mag twijfelachtig staan tegenover het nut tig effect van de bepaiing, toch zal ieder toegeven dat de heer Aaiberse geen moeite heeft gespaard om zich in de zaken in te werken, om den omvang en den aard van het euvel te leeren kennen. Voor hem zelf zal de aanneming een voldoening zijn. Zijn academisch proefschrift was aan dit vraagstuk gewijd. Vele jaren heeft hij voorop gestaan om de oneerlijke concurrentie te bestrijden en de aan neming van zijn ontwerp zet de kroon op zijn werk. De interpellatie van den heer Al- barda over het niet verleenen van buitengewoon verlof aan arbeiders van industrie en landbouw voor het verbouwen van eigen graan, een in terpellatie die na het ontwerp-Aalberse aan de orde was, was een gevolg van het antwoord van den minister op desbetreffende schriftelijke vragen. De minister beroept zich op zijn ad viseurs, die hem hebben gezegd dat vier dagen verlof voldoende was om de eigen stukjes grond te verbouwen. De heer Albarda ontkent dit. Boven dien heeft de minister rekening te houden met andere omstandigheden. Het verlof dat de heer Albaida vraagt klopte. Voor de laatste maat streed ze nog tegen de elementaire kracht van haar hartstochtelijke liefde, maar toen vleide ze zich zonder een woord te zeggen, tegen Walter aan. Toen ze na ongeveer een uur thuis kwam, viel het mevrouw von Wege dadelijk op, dat ze er zoo geheel anders dan gewoonlijk uitzag. Wat heb je toch vanavond, Thea? kon ze niet nalaten te vragen. Niels, volstrekt niets bijzonders ik verheug mij alleen maar, dat ik leef, gelukkig mag zijn en het leven mag genieten. Ja, mijn kind, ge hebt in de loterij des levens inderdaad een hoo- gen prijs getrokken, zei mevrouw von Wege. Men heeft mij nog onlangs weer veel liefs en goeds van uw ver loofde verteld. Thea antwoordde hierop niets, stond snel op, ging naar den vleugel, open de dien en begon te spelen. Het was voor mevrouw von Wege steeds een genot naar Thea's spel te luisteren, doch deze keer vond ze, dat het haar zenuwachtig maakte. Deze afgebroken, nu eens juichen de of melodieus klagende, dan weer hartstochtelijk opbruisende melodieën geldt voor wel 50,000 man. Indertijd heeft de minister de hoop uitgespro ken dat vrienden en kennissen de arbeiders zouden helpen bij de be bouwing. Die hoop is niet be schaamd de heer Albarda heeft het zelf moeten erkennen. Voor den hooibouw zal de minister nieuwe maatregelen nemen. Aangezien aan alle arbeiders even als aan alle andere gemobiliseerden vier dagen verlof in April en drie dagen zal worden verleend voor Mei, kan de minister niet aan het verzoek voldoen. Morgen gaat deze discussie voort. Hulde aan Nederland. De correspondent te Antwerpen van de „N. R. Ct.' meldt, d.d. 26 dezer In den Antwerpschen gemeenteraad, die heden vergaderde, heeft burge meester J. de Vos de volgende rede uitgesproken Het is u alien bekend, hoe in de dagen van beproeving, die ons dier baar Vaderland doorworstelt, de Ne- derlandsche natie zich inspant om de ellende onzer medeburgers te ver zachten. Op alle denkbare wijzen werden de vluchielingen getroost en opgebeurd; de stoffelijke steun die hun met de meest spontane offer vaardigheid geboden werd, is schier onberekenbaaren dagelijks nog wordt dit werk van barmhartigheid met on- verüauwden ijver voortgezet. Dat elke burger, van welken stand ook, diep doorór '«gen weze van de erkentelijkheid, die ong volk aan de gastvrije broedernatie verschul digd is I Het college van burgemeester en schepenen heeft het zich ten plichte gerekend, zijn dank uit te drukken voor de weldaden, die de zoo be proefde Antwerpsche bevolking ge noten heeft. Het aanstaande verjaringsfeest van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana hebben wij een uitnemend gunstige gelegenheid geacht om de dankbare genegenheid van volk tot volk te vertolken. Immers, op dien dag jubelt de gansche Nederlandsche bevolking om den voorspoed van haar Vorstenhuis, symbool van de welvaart des volksook hier te lande zal aan de sympalhie voor onze Noor - delijke stambroeders op bescheiden doch daaiom niet minder hartelijke wijze lucht gegeven worden. Ons is de gelegenheid gegund, om onze er kentelijkheid jegens regeering en volk te laten samengaan met onze wen- schen van voorspoed voor de door luchtige Dynastie, en alzoo pijnlijke herinneringen door blijder gedachten te verzachten. begreep ze niet. Zoo heeft Thea nog nooit ge speeld, dacht ze hoofdschuddend, toen het jonge meisje den vleugel sloot en weer in den lichtkring van de groote staande lamp trad. Neen alles is niet, zooals het moest zijn, vervolgde ze in haar ge dachten, maar ze deed geen enkele vraag en maakte geen enkele opmer king. Ze gevoelde, dat Thea haar niet tenminste heden nog niet te woord zou staan. Thea trok zich dezen avond zeer vroeg op haar kamer terug. Langen tijd kon ze niet slapen. De overtuiging, dat Waiter haar be minde, maakte haar gelukkig, maar de gedachte aan Odo en alle gevol gen, welke de breuk met laatstge noemde moest hebben, legde zich als een donkere, angstwekkende scha duw over het geluk van haar ziel. Toen middernacht al lang voorbij was, stond ze op, wijl ze nu heele- maal geen neiging tot slapen meer had, om een boek te halen uit de bibliotheek van meneer von Wege in 't aangrenzend vertrek. Misschien kon ze zich door 't lezen vermoeien. Ze had slaap noodig om morgen frisch en Het college heeft aan de Neder landsche regeering een dank-adres gestuurd, waarvan ik den heer secre taris verzoek, lezing te willen geven, en wij betwijfelen geenszins, of de gevoelens, daaiin uitgedrukt, zullen door u bijgetreden worden. De gemeentesecretaris H. Melis gaf vervolgens lezing van 't volgend stuk, gericht aan minister Cort van der Linden „Onder den geweldigen drang der gebeurtenissen, hebben een groot aan tal onzer Antwerpsche medeburgers, tijdens de rampvolle October-dagen van verleden jaar, voor de dreigende oorlogsteisteringen beducht, hun haardsteden verlaten om bij gastvrije volkeren hulp en troost te zoeken. Velen hunner kozen toen de wijk naar Nederland, als naar het uitge lezen en veilig verblijf van den vrede. Hoe onafzienbaar de ellende ook was de toewijding, waarmede zij gelenigd werd, was grenzenloos. Geen uitge weken landgenoot, of hij is innig ge troffen geworden door de warmte en meevoelende hartelijkheid, waarmede hij door de Nederlandsche bevolking werd opgenomen. Op het edel voor beeld van Hare Majesteit de Konin gin, en sterk door den genegen steun van Haar beleidvolle regeering, heeft heel het Nederlandsche volk als éen man zich aangegord om te pogen, de smart van het rouwend broedervolk te verzachten. Thans, na een onbeperkte gastvrij heid op Nederiand's bodem te hebben genoten,zijn meest al onze mede burgers naar hun beproefde stad te ruggekeerd, met het besef, dat het een heilig gebod is, zijn haardstee te beschermen, en een nationale plicht, ook in den tegenspoed schouder aan schouder te staanmaar des te in niger is dan ook hun onvergankelijk gevoel, uwer natie eer en dank schul dig te zijn voor de weldaden, zoo gul door uw gastvrij land en volk bewezen. Wij beschouwen het als een hoog voorrecht, deze gevoelens der Ant werpsche bevolking te mogen uitspre ken, en hebben de eer Uw Excellen tie te verzoeken, daar bij de Neder landsche Regeering de tolk van te willen wezen. Wij voegen hierbij den wensch, dat Nederiand's doorluchtig Vorstenhuis met alle heil gezegend blijve, en dat de ons zoo hartelijk genegen Neder landsche Natie steeds den heerlijksten voorspoed moge kennen. Wij hebben de eer, Uwer Excellen tie de verzekering onzer zeer bijzon dere hoogachting aan te bieden." De gemeenteraad heeft rechtstaan de de rede van den burgemeester en de lezing van het adres aangehoord en beide met toejuiching bekrachtigd. helder van hoofd te zijn, morgen, als ze den eersten stap wilde doen om tot ontbinding van haar verloving met Odo te geraken. Op haar verzoek zou hij haar vrij geven, daaraan twijfelde ze geen oogenblik. Op goed geluk tastte ze in 't don ker in de kast. Het was een deel van Goethe's werken, dat ze vatte. Ze sloeg het open. „Faust" stond er op het titel blad. Terwijl ze zich in de kussens van haar ledikant een weinig oprichtte, bladerde ze vluchtig in het boek. Haar oog viel op den regel„Je dralen doet den dood komen Het was haar, alsof Walter haar deze woorden toeriep Waartoe zou ze zich kwellen met peinzen en twijfelen; zij moest haar geweten, dat haar waarschuwde om haar woord niet te breken, voorgoed het stilzwijgen opleggen. Het was im mers de zucht naar zelfbehoud, die haar aandreef om met Odo te breken. Aan den eenen kant wenkte haar de vereeniging met den man, dien ze hartstochtelijk beminde, en het voor uitzicht om het leven der groote we- Het adres op japansch papier gedrukt met Plantijnsche letter, is een meesterstukje van de bekende Ant werpsche drukkersfirma J. E. Busch- mann. Int. Congres van Vrouwen. Gister werd" de beraadslaging over de resolutie nopens de pressie, uit te oefenen op naties, die met elkaar in twist zijn, opdat zij niet naar de wa pens zullen grijpen, heropend. De resolutie werd eenigszins ge wijzigd aangenomen. Het congres zehe de beraadslaging voort over de resolutie nopens de democratische (parlementaire) contröle van de buitenlandsche staatkunde, nadat mevrouw Bakker—Van Bosse een voorstel dat eerst als een amen dement op deze resolutie was be schouwd, als zoodanig had terugge nomen om het later als afzonderlijk voorstel tot een resolutie weer in te dienen. Mej. Abbott stelde een amendement voor, dat tegen de geheime tractaten gaat, de wenscheüjkheid uitsprekende van den plicht tot onmiddellijke pu blicatie van alle gesloten tractaten en bekrachtiging van de volksvertegen woordiging eischende. De resolutie werd met eenige amen dementen aangenomen. Mevr. Bakker deed het volgende voorstel: „Het Intern. Congres, over tuigd van de onafwijsbare noodzake lijkheid alle beschikbare krachten te doen samenwerken in dit stadium van den vrede, aanvaardt de algemeene beginselen van het minimum-program van de „Organisation centrale pour une paix durable" met dit uitdrukke lijke voorbehoud, dat geen regeerings- stelsel volmaakt kan zijn zonder dat het is voortgekomen uit de samen werking van mannen en vrouwen". De clausule „Alle geheime verdra gen moeten nietig worden verklaard", van mevr. Augspurg, werd aangeno men. Vervolgens kwam afzonderlijk aan de ordehet tweede deel van het amendement van mevr. Post: mede werking van het parlement (of ten minste een comité daaruit) bij het sluiten van nieuwe verdragen. Op voorstel van mej. Courtney werd daarop de resolutie, zooals zij op de agenda is geplaatst, aangenomen, in zooverre, dat de debatten werden ge sloten. Men besloot dat de reeds aange nomen wensch, omtrent de nietigver klaring van de geheime verdragen elders zal worden ingevoegd. Traktementen van officieren, behooren- de tot het Reserve-Personeel. Vermits gebleken is, dat verschil van opvatting bestaat omtrent de be palingen vervat in het Koninklijk be reid in zijn meest aanlokkelijke ge daante te leeren kennen aan den anderen kant dreigde haar de nauwe horizon, van de kleine stad, welke ze voldoende had leeren kennen, dreigde haar het eentonige leven aan Odo's zijde. Onder deze omstandigheden viel haar de keuze niet moeilijkze had immers ook al beslist: Walter had de bekentenis ontvangen, dat zij hem ook beminde. HOOFDSTUK XVII. Toen Thea na een onrustigen slaap tamelijk laat in den morgen wakker werd, stond ze op met het vaste be sluit om Odo dadelijk te schrijven en het woord terug te vragen, dat ze hem verpand had. Met het egoïsme van alle verliefden, dat soms zelfs aan wreedheid grenst, redeneerde ze Ais Odo mij werkelijk zoo lief heeft, als hij dikwijls heeft verzekerd, wanneer hem enkel en alleen mijn ge luk aan 't harte ligt, dan moet, dan zal hij mij vrij geven, omdat ik niet met hem, maar alleen met Walter ge lukkig kan worden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1