DONDERDAG 39 APRIL gemeentebestuur feuilleton No. lOO - S3e Jaargang 1915 jjllgavefirma l Uil Pt VELDE Ir., Kleine Harkt 58, Vlissingen. Teleloon Interc. 10 Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen loman door MINA VQN HALM. KAMEROVERZICHT VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels /0.40 voor iedere regel meer 10 certf Driemaal plaatsen wordt tweern aal berekent.'. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener ff* f| fftf> gulden bij levens- nr*[\ gulden bij dood ff>ff| ft gulden bij verlies A ^ft gulden bij verlies.! ft ft gulden bij verlies ft ^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- M111111 lange ongeschikt- *111 door <1111 van een hand, 1*^11 van| II III vaneen /h van eiken Jrerd tegen ongelukken voor: bUUU heid tot werken ff UU een ongeluk UUU voet of oog ÏUU een duim 1UU wijsvinger anderen vinger, pue ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, «oorzien een geldig pleetsbewjj», een ongeluk bekomen op trein, boot of trsm. De ultkeerlng wordt gewurborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam BEKENDMAKING. Herstemming van één lid der Kamer van Koophandel en Fabrieken. Buigemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat op Woensdag den 5en Mei 1915 van des voarmiddags 11 tot des namiddags 1 ure, in een der za len van het raadhuis eene herstem ming zal plaats hebben ter verkiezing van één lid der Kamer van Koop handel en Fabrieken dat de lijst bedoeld in artikel 12 van het Koninklijk beslu't van den 4en Mei 1896 (Staatsblad no. 76) de onderstaande namen in alphabetische volgorde bevatA. HUSON en L C. STEVENS, en dat dientengevolge tusschen deze personen de herstemming moet plaats hebben. Vlissingen, 29 April 1915. Burg. en Weth. voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. MILITIE. Zitting van den Keuringsraad. De Burgemeester der gemeente Vlissingen maakt bekend, dat de Keu ringsraad voor de ingeschrevenen voor de militie, lichting 1916, dezer ge meente, zitting zal houden te Vlis singen ten raadhuize op Maandag 10 Mei, des vcorm. te 10 uur, voor de nos. 1 —30 van het alphabetisch re gister; nam. 1.30 uur voor de nos. 31-75; Dinsdag 11 Mei, voorm. 9.30 uur voor de nos. 76—110; nam. 1.30uur voor de nos. 111—140 Woensdag 12 Mei, voorm. 9.30 uur voor de nos. 141—175; nam. 1.30 uur voor de nos. 176 —200; Vrijdag 14 Mei, voorm. 9.30 uur voor de nos. 201 —233. Taak van den Keuringsraad. Behalve in de hierna te noemen uitzonderings gevallen geschieden voor den Keu ringsraad de meting en het genees kundig onderzoek naar de geschiktheid voor den dienst. Ongeschikt voor den dienst worden geacht lo. zij, die kleiner zijn dan 1.55 M.; 2o. zij, die lijden aan of behept zijn met een der ziekten of gebreken, ver meld op eene bij Koninklijk besluit vastgestelde lijst. Alleen zij, die bij de meting blij ken de vereischte lichaamslengte te bezitten, worden onderworpen aan 't geneeskundig onderzoek. De uitspraken van den Keurings raad worden in het openbaar mede gedeeld. 37) O(Nadruk verboden. Zaken voerden hem daarheen, maar vooral het verlangen om Thea weer 'e zien. De dag van aankomst was echter nog niet bepaaldThea zou °ver twee weken huiswaarts keeren. Ze .had haar uitzet reeds gedeelte- 'Ik ingekocht: louter mooie,elegante dingen. In Elmershotst zai daarvan niet veel tot zijn recht komen, bekende «i zich echter zuchtend, toen ze op «keren namiddag, na een bezoek aan baat modiste, bij welke ze eenige visite-toiletten had gepast, door de drukke handelsstraat met haar mooie winkels liep. Alleen in het afwisse lende leven der groote wereld kon ze volkomen bevrediging vinden. Welk een verrukkelijk bestaan aan "e zijde van een beminden, geestrg- IV ie voor den Keuringsraad moeten verschijnen. Voor den Keuringsraad moet in het algemeen verschijnen ieder ingeschrevene, die niet bij on herroepelijk geworden uitspraak van den dienst voorgoed of tijdelijk vrij gesteld dan wel voorgoed of voor- loopig uitgesloten is. Onherroepelijk is een uitspraak tot vrijstelling of uit sluiting eerst, wanneer tegen de uit spraak geen bezwaar ingebracht of beroep ingesteld is binnen den daar voor bij de wet gestelden termijn of de uitspraak bij de eindbeslissing is gehandhaafd. Hij, die voor den KeuringS'aad moet verschijnen, is verplicht zich aldaar aan een onderzoek naar zijn lichaams lengte en, zoo noodig, aan een ge neeskundig onderzoek te onderwer pen. Hij kan eenter aan den Com missaris der Koningin in de provin cie het verzoek doen om het onder zoek voor een anderen Keuringsraad te ondergaan. Dit verzoek kan on gezegeld zijn, doch moet gefrankeerd verzonden worden. Het staat den ingeschrevene vrij bij de keuring een geneeskundige verklaring omtrekt de lichaamsgesteld heid over te leggen, opdat de keu rende geneesheeren daarmede reke ning kunnen houden. V/ie niet voor den Keuringsraad behoeven te verschijnen. Voor den Keuringsraad behoeven niet te ver schijnen de ingeschrevenen, die in vrijwilligen militairen dienst zijn, en verder lo. die doen blijken door ziekte of gebreken tot die verschijning buiten staat te zijn De hier bedoelde ingeschrevenen worden onderzocht op de plaats, waar zij zich bevinden, mits deze binnen het Rijk gelegen is; zij zijn verplicht zich aan dit onderzoek te onderwerpen. 2o. die zich in verzekerde bewa ring bevinden of die verpleegd wor den in een rijkswerkinrichting, een rijksopvoedingsgesticht of een tucht school Voor het onderzoek van deze cate gorie van ingeschrevenen gelden de zelfde bepalingen als voor de categorie onder lo vermeld. 3o. die verpleegd worden in een krankzinnigen-, idioten-, doofstommen- of blindengesticht voor deze ingeschrevenen wordt door de bestuurders der gestichten eene geneeskundige verklaring over gelegd. 4o. die hun beroep maken van de buiteniandsche zeevaart of van de zeevisscherij buitenlands. Deze ingeschrevenen kunnen, zoo zij keuring wenschen, z<ch hetzij voor den Keuringsraad aan het on derzoek onderwerpen, hetzij vóór 16 Mei tot het ondergaan van het onder ken manWelk een bedwelmend gfe- voel, met hem vereenigd de schoon heden van vreemde landen te leeren kennen. WalterWalterklonk het p'.oi- seling in Thea's binnenste, bescherm mij, réd mij uit de macht der omstan digheden, die mij onmeedoogend in mijn ongeluk sleepen Maar bemint hij mij ook wer kelijk vroeg ze zich af, toen ze, ten prooi aan allerlei gevoelens, steeds vlugger door de straten liep, waar men het was in 't laats van Febru ari en buitengewoon vroeg donker de lantarens aanstak. Ze lette nauwe lijks op haar weg en bemerkte niet, dat zij in het om dezen tijd van den dag bijna ledige park was aangeko men. Zijn blikken zeggen het mij, dat hij mij bemint, mompelde ze, zich zelf antwoord gevende, zijn oogen verraden het. Doch zijn mond zwijgt. Maar mag hij dan spreken Mijn hemel, ik ben immers de verloofde van een ander! Een gevoel van haat tegen Odo kwam in haar op ze zag hem in een leelijk licht. Ze vergat, hoe fijn ge zoek aanmelden bij den Plaatselpe- of Garnizoenscommandant in een gar nizoen te hunner keuze, waar een officier van gezondheid is, of bij den Commandant der Afdeeling Mariniers te Rotterdam. Bij deze aanmelding die op een werkdag des voormiddags negen uur moet geschieden, moet de ingeschrevene zijn bewijs van inschrij ving voor de militie medebrengen en ten genoegen van den Commandant aantoonen, dat 'hij een beroep als hierbedoeld uitoefent. Ten minste één dag vóór de aanmelding moet de aanvrage om keuring aan den Com mandant he'zij schriftelijk, hetzij mon deling worden gedaan. 5o. die woonplaats hebben of ver blijf houden in het buitenland. Deze ingeschrevenen kunnen niet temin, zoo zij keuring wenschen, zich bij den Keuringsraad aan het onder zoek onderwerpen. Zij kunnen bo vendien op de hiervoren aangegeven wijze verzoeken om het onderzoek voor een anderen Keuringsraad te ondergaan. Voor zooveel deze ingeschrevenen echter door ziekte of gebreken buiten staat zijn voor der, Keuringsraad te verschijnen, kunnen zij volstaan met bij den Keuringsraad voor de sluiting zijner zitting in te zenden eene na 1 Mei afgegeven verklaring, waaruit blijkt a. dat de ingeschrevene met geslachtsnaam, voornamen en leeftijd aan te duiden wegens ziekte of gebreken buiten staat is voor den Keuringsraad te verschijnen b. dat de ingeschrevene door hen, die de verklaring hebben afgegeven, ongeschikt voor den dienst wordt geoordeeld c. de aard en de graad van de ziekte of van het gebrek, op grond waarvan de ongeschiktheid aanwezig wordt geacht, zoomede de bezwaren, door de ziekte of het gebrek ver oorzaakt. Deze verklaring moet de ondertee- kening dragen van twee geneeskun digen, die ter plaatse van afgifte be voegd zijn tot uitoefening van de genees- en heelkunde. In de Neder- landsche koloniën mag de verklaring door enkel dokters-djawa echter alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse geen ander geneeskundige is, en mag zij door een dokter djawa met een ander geneeskundige alleen dan worden afgegeven, wanneer ter plaatse niet meer dan één ander ge neeskundige is. De handteekeningen van hen, die de verklaring hebben afgegeven, moeten behoorlijk vopr echt zijn verklaard, onder bijvoeging, dat zij, door wie de handteekeningen zijn gesteld, ter plaatse bevoegd zijn tot uitoefening van de genees- en heelkunde, dan wel dokter-djawa zijn. Zoo het stuk is onderteekend door voelend, hoe liefderijk zich deze edel en voornaam denkende man altijd tegenover haar had getoond; ze meende het recht te hebben om hem te haten, wijl ze aan hem gebonden was. Maar nog was ze immers riiet met hem getrouwd. Nog kan ze den band verbreken, die haar aan hem bindt. Duidelijker dan ooit ziet ze in, dat ze Odo niet lief heeft. De zucht om een rol te spelen, de verlokkende glans van den rijkdom der Elmers hebben haar zijn verloofde doen wor den. Thea bleef staan en maakte een beweging, alsof ze iets onaangenaams, dat tegen haar zin aan haar kleefde, van zich afschudden wilde. Vrij zijn los van alle banden In haar opgewondenheid was ze in 't afgelegenste deel van het park ver dwaald. Een kreet ontsnapte aan haar lippen, toen zij den smallen weg dien ze had betreden, plotseling door een man versperd zag. Ze begreep, dat ze den onbekende niet voorbij zou kunnen sluipen en keerde zich dus om, teneinde te vluch ten. De vreemdeling liep met vlugge dokters-djawa of mede-onderteekend door een dokter-djawa, moet boven dien blijken welk van de hiervoren bedoelde gevallen aanwezig is. Strafbepalingen. De ingeschrevene die verplicht is voor der. Keuringsraad te verschijnen en niet op de daarvoor aangewezen plaats of tijd verschijnt, of die, aldaar verschenen zijnde, zich niet aan de meting of aan het ge neeskundig onde'zoek onderwerpt, alsmede de ingeschrevene, die moet worden onderzocht op - de plaats, waar hij zich bevindt, en zich niet onderwerpt aan de meting of bet ge neeskundig onderzoek, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veer tien dagen of geldboete van ten hoog ste honderd vijftig gulden. Pleegt hij het feit opzettelijk, dan wordt hij ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste twee maanden of geldboete van ten hoogste zeshonderd gulden. Nieuw geneeskundig onderzoek. Een nieuw geneeskundig onderzoek van een ingeschrevene heeft plaats, zoo het gevoelen van de beide genees kundigen van den Keuringsraad niet van dezelfde strekking is. Het nieuwe onderzoek geschiedt voor den Mili tieraad, in zijn tweede zitting in Au gustus. Overigens kan van een ingeschre vene, omtrent wien door den Keu ringsraad uitspraak is gedaan, bij den Militieraad een nieuw geneeskun dig onderzoek worden aangevraagd lo. door den Ingeschrevene, wien de uitspraak geldt, of door zijn va der, moeder, voogd of curator 2o. docr elk der overige voor de gemeente ingeschrevenen, of door zijn vader, moeder, voogd of curator. De aanvrage moet, zoo zij wordt ingediend door eender onder2o. be deelde personen, berusten op aanne melijke, in de aanvrage omschreven gronden, en binnen tien dagen na den dag, waarop de uitspraak van den Keuringsraad in het openbaar werd medegedeeld, zijn ingeleverd bij den Burgemeester der Gemeente, waar de ingeschrevene, wien het geldt, voor de militie is ingeschreven. Van de inlevering wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Aanvragen, niet ingericht of niet ingeleverd op de wijze, hier omschreven, kunnen geen gevolg hebben. Indeeling bij de zeemilitie of bij een der korpsen van het leger. De Voor zitter van den Keuringsraad verzamelt tijdens de zitting gegevens omtrent de indeeling. In verband hiermede staat het den ingeschrevene vrij alsdan aan dien Voorzitter mede te deelen, of hij zou wenschen te worden bestemd voor de zeemilitie, voor een bereden korps of voor de administratietroepen en ook aan welk korps of garnizoen hij zich anders gaarne zou zien toegewezen. schreden achter haar aan. Nu was hij reeds naast haar en zijn met wijn- lucht bezwangerde adem streek langs haar wang. Een enkel woordje, schoonste juffrouw, fluisterde hij vleiend. Thea klemde cjg üppen op elkaar er. versnelde nogmaals haar schreden. Ze versiond niet, wat haar vervol ger, die maar voortdurend tot haar sprak, toch eigenlijk wel „zeihaar hart klopte hevig van angst en van 't snel loopen eindelijk een kruis weg in het labyrinth van paden, en achter de bladerlooze struiken een lantarenpaal en ze vertrouwde haar oogen nauwelijks op de bank onder de lantaren van haar welbe kende mannengestalte Walter von Hartung Red mij Er lag in deze wanhopige kreet meer dan een bede om bescherming tegen een lastigen straatslijper. Thea voelde, dat ze haar bewust zijn verloor; haar slapen klopten als razend, ze wankelde en toen ze weer meester was over haar zinnen, zat ze naast Walter op de bank en had hij zijn arm om haar heengeslagen. Ook kan de ingeschrevene den Voor zitter een schriftelijke verklaring ter hand stellen, ten bewijze, dat hij voor eenig vak of eenigen arbeid bijzon dere geschiktheid bezit. Vlissingen, den 28 April 1915. De Burgemees'er voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering van Woensdag. Schitterend kan het succes van den heer Aalberse niet heeten. Weliswaar ontmoet zijn voorstel van wel niet een georganiseerd verzet en stuit het slechts bier en daar op eenigen te genstand, doch daarnaast ondervindt het evenmin warme instemming. Met een zekere matheid, met weinig ver trouwen in het praktisch effect van de voorgestelde bepaling, zijn de meeste leden bereid hun stem aan het ontwerp te geven, eigenlijk meer omdat men de bedoeling ervan zeer prijst, dan omdat men gelooft in de mogelijkheid om het voorgestelde doel te bereiken. Juridisch heeft men er het een en ander op af te dingen en piactisch ziet men er verschillende gebreken in. Het zal dit erkent men wel niet mogelijk zijn vader hand aan te geven wat nu wel het effect was omdat nimmer zai zijn aan te geven welke oneerlijke concurrentie achterwege is gebleven uit vrees voor de strafbepaling van den heer Aal berse. Toch heeft de voorsteller eenige harde noten te kraken gekregen van den heer Van Doorn, die al aanstonds het oor der Kamer had (oen hij her innerde aan de voorwaardelijke straf opschorting welke onlangs werd aan genomen, terwijl nu weer eens een serie straffen werd bedreigd. Vele gevallen zullen er z. i. zijn die aan de bepaling ontsnappen, terwijl zeer geringe vergrijpen achterhaald zullen worden. Erbarmelijk flauw noemde hij verschillende genoemde voor beelden. Schijnbaar bevat de bepaling slechts een strafbedreiging tegen éen euvel, maar in werkelijkheid omvat ze zeer vele euvelen. Voor-op zet de heer Van Doorn, dat volgens ons strafbeginsel geen feit strafbaar is waartegen geen straf is bedreigd. In het ontwerp-Aalberse worden echter tal van feiten betrokken zonder daj zij nader worden aangeduid. Ten slotte blijft er dan over een strijd tegen de reclame. Is echter, vroeg hij, iedere reclame niet over drijving. Weliswaar tracht men ons gerust te stellen en heeft bijv. de heer Limburg betoogd dat de open bare ministeries er wel voor zullen zorgen dat het zoo'n vaart niet loopt, maar is dit een factor waarmede de wetgever rekening mag houden bij de Haar hoofd rustte tegen zijn borst en een aangename matheid stroomde door haar leden. Wat was haar op dit oogenblik Odo, wat Elmershorst en alles, wat daarmee in verband stondZij voelde zich geborgen aan dé borst van den man, die na de eerste ontmoeting haar ideaal was geworden. Maar weldra steeg het schaamrood naar "haar wangen en zij begreep het ongepaste van de situatie, waarin ze zich thans bevond. Meneer von Hartung, stamelde ze verlegen en deed een poging om zich op te richten, ik bid u, Iaat mij gaan ik ik dank u, ge hebt me bevrijd van de vrijpostigheden van een onbekende 1 Thea keek om zich heenhaar vervolger was niet meer te zien. Het park was geheel ledig van menschen gedempt klonk het rumoer van de straat, het wagengeratel en het een tonige gebel van de trams hierheen. Laat mij gaan, bid ik u, her haalde Thea smeekend, maar ze voel de, dat Walter haar nog dichter tegen zijn borst drukte. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1