WOENSDAG Nederland en de Oorlog. itmiBfirma f. VAH Pt VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 2S APRIL Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdag» FEUILLETON Roman dooi MIIA VQH HALM. BINNENLAND es- NO. 99 1915 VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent M ADVERTENTIEPRIJSVan 1 —4 regels 0.40voor iedere regel meer 10 cenj Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel gulden bij levens-gulden bij dood ftftft gulden bij verlies rf ft gulden bij verlies ft ft gulden bij verlies ft P*gulden bij verliet J lange ongeschikt- ftl| door «Illi van een hand, Iftll van| II lil vaneen /ft van eiken lerd tegen ongelukken voor: CJUU w heid tot werken f UU een ongeluk t|UU voet of oog luU een duim lUU wijsvinger Lv anderen vinger. p,te ulUeerlngen worden VERDUBBELD Indien Je verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, «en ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schledasi De abonnés, in 't bezit eener ft ft ft fti polis, zijn GRATIS verze- /II fa tnnori /\ticroltilrl-0n \mr\v £J vSjw II SI Over een duurzamen vrede. Het bestuur van den Ned. Anti- Oorlogsraad heeft een nieuw manifest verspreid waarin hét meedeelt, hoe op een bijeenkomst, waar personen aan wezig waren uit tien verschillende landen, aan den Ned. Anti Oorlogs raad de leiding is opgedragen van een «Centrale organisatie voor een duurzamen vrede", op grond van een minimum programma dat in wezen geheel overeenstemt met het beken de programma van den Ned. Anti •Oorlogsraad. De reis van Mgr. dr. Nolens. „De Tijd" heeft in antwoord op eene vraag aan den minister van builenlandsche zaken of Mgr. Nolens op verzoek en in opdracht der Ne- derlandsche regeering naar Rome vertrok, om herstel van de Neder- landsche vertegenwoordiging bij het Vaticaan te bewerken, en dat Mgr. Nolens bij het slagen zijner opdracht gezant aldaar zal worden, van den chef van het kabinet van den minis ter het volgende telegram ontvangen „In antwoord op uw telegram kan ik mededeelen, dat de reis niet be doelde strekking heeft, doch dat dr. Nolens wel zich bereid heeft verklaard de regeering zoo mogelijk in te lich ten aangaande de pogingen van het Valiaan, in het belang van het vre- desherstel". Voor gestraften. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft, op verzoek van den inspecteur der gymnasia, bepaald, dat militairen, leerlingen 4e klasse /an een gymnasium die in of nabij hun standplaats de lessen of cursussen bijwonen, deze lessen ook mogen bijwonen, wanneer zij gestraft zijn met kwartierarrest, mits door den betrokken leeraar na afloop van iedere les een bewijs wordt afgege ven, vermeldende het uur van eindi ging der les. Blijft een dergelijke verklaring achterwege dan wordt de vergunning lot verdere bijwoning der lessen in getrokken, terwijl deze gunst in geen geval mag worden verleend aan mi litairen die gestraft zijn met kamer arrest of politiekamer. Opleiding sergt.-majoor-administrateur. Met ingang van 15 Mei a. s. zal te Kampen een tweede opleiding aanvangen tot den rang van sergeant- majoor administrateur. Aan deze opleiding kan worden deelgenomen door sergeanten-ma joor-instructeur, sergeanten en fourier, die aan de overige gestelde eischen voldoen. 36) -O— (Nadruk verboden. Dat was niet meer het zelfde be drukt kijkende wezen, dat met kwalijk verscholen bitterheid over de „ver schrikkelijke eenvoudigheidopEImers- borst" had gesproken. Arme Odo, dacht de scherpziende vrouw en besloot zooveel mogelijk op Thea te letten. Ze kon echter niet beletten, dat Walter zich bij het naar huis gaan ds von Wege's woonden niet ver van den Schouwburgboulevard en men nam geen rijtuig, omdat het mooi weer vas, bij hen aansloot. Hij liep naast Thea en nam eerst afscheid, toen de von Wege's bij huis waren gekomen. Eigenlijk hadden we Hartung moe- 'en uitnoodigen om een kop thee met °ns te drinken, zei meneer von Wege, 6en steeds welwillend uitziend, altijd Vermits de deelname beperkt is, zullen de candidaten volgens anciën niteit moeten worden opgegeven aan den inspecteur der infanterie, waarna aanwijzing tot deelname volgens ou derdom in rang zal geschieden. Wat moet ik in de nieuwe Rijks- inkomstenbelasting betalen 7 Omtrent de nieuwe Rijks-inkomsten belasting. die 1 Mei a.s. in werking treedt, laten wij hier eenige bijzon derheden volgen Als iemands inkomen stelt de wet vast le. onroerende goederen 2e. roerend kapitaal 3e. onderneming en arbeid 4e. rechten op periodieke uilkeerin gen van het leven afhankelijk. Niet echter het geheele inkomen wordt belastbaar gesteld, doch alleen de „zuivere opbrengst" van het in komen. En dit vindt men door elke bron van inkomsten te verminderen a. met de kosten ter verwerving, inning en behoud der opbrengst en b. met de op de opbrengst rustende lasten, zooals de bedrijfs- en beroepskosten, waar onder worden verstaan de kosten, noodig voor de uitoefening van een bedrijf of beroep, of rechtstreeks daar op betrekking hebbende, met inbegrip van kosten van onderhoud, verschul digde renten en belastingen, die op het bedrijf of beroep drukken de volgende kosten, voor zoover zij niet reeds als bedrijfs- en beroeps kosten in aanmerking komen kosten van verzekering en onderhoud, van Onroerende goederen, uilkeeringen wegens opstal, of ander zakelijk recht, krachtens hetwelk de belastingplicn- tige het genot van onroerende goe deren heeftop onroerende goederen rusten de belastingen en uilkeeringen wegens daarop gevestigde schuld plichtigheid, kosten van verhuring of verpachting van onroerende goederen kosten vallende op de verzilvering van coupons, kosten van beheer. Van de onzuivere opbrengst van een bedrijf of beroep worden bo vendien afgetrokken de afschrijvin gen op zaken, die voor de uitoefening van het bedrijf of beroep worden gebruikt en de afschrijvingen op schuldvorderingen, een en ander vol gens goed koopmansgebruik. Traktementen en andere beloonin gen, alsmede verlof- en nonactiviteits- traktementen, wachtgelden en pensi oenen worden verminderd met ver plichte bijdragen voor pensioenen en fondsen. Uit sub. b 2e alinea blijkt, dat ook directe belastingen kunnen worden afgetrokken. gastvrij heer, toen de echtgenooten alleen waren. Beste Fritz, die uitnoodiging heb ik met opzet achterwege gelaten. Maar waarom toch, lieve kind. Ik moet bekennen, dat ik zeer graag met den verstandigen jongen man spreek. Walter von Hartung is een ge vaarlijk mensch Nu lachte meneer von Wege luide en gemoedelijk. Beste Ina, in hoeverre dan eigen lijk? Ik spreek met het oog op Thea. Nu, dat hij zich gaarne met de kleine heks bezig houdt, is hem niet kwalijk te nemen. Ze is nu eenmaal ongeoorloofd mooi en zoo recht ge schikt om alle jongelieden het hoofd op hol te brengen. Dat vinden de meesten bij het hofmaken zeer ge makkelijk. Men maakt complimentjes zonder zich daarbij tot iets te ver plichten. Kom, kom, Fritz. Je spreekt nu eenmaal zooals een man spreekt. Maar wij vrouwen zien in dergelijke dingen scherper en dieper. Uitgenomen deze verschillende som men, welke ter berekening van het belastbare inkomen mogen worden afgetrokken, is ook het element van den kinderaftrek in deze belastingwet opgenomen. Voor ieder kind mag f5Q van het zuiver inkomen worden afgetrokken niet echter van de belastbare som. Onder kind te verstaan ieder min derjarig eigen of aangehuwd kind, of aangehuwd kind of pleegkind, dat niet zelf in de belasting wordt aan geslagen. Wie dus 10 kinderen heeft, mag 10 maal 50 gulden of f 500 aftrekken, zoolang althans het belastbaar inko men niet de f 5000 te boven gaat. De inkomsten beneden f 650 zijn vrij van belasting. Verder is de belasting als volgt verschuldigd By een belastbare som van f650 tot beneden f700 is het belasting bedrag f 1.25 bij een van f 700 tot ben. f 750 f 2.bij een 750 800 2.75, 800 850 3.50, 850 900 425, 900 950 5.-, 950 1000 5.75, 1000 1050 6.50, 1050 1100 7.25, 1100 1150 8.-, 1150, 1200 875, 1200 1250 9.50, 1250 1300 10.25, 1300 1350 11.-, 1350 1400 12.-, 1400 1450 13.-, 1450 500 14.-. Na f 1500 klimmen de bedragen tel kens met f 100 op, Is de belastbare som f 1500 of meer doch minder dan f 2000, dan is ver schuldigd f 15 benevens f2 voor elk bedrag van f 100, waarmede zij de f 1500 te boven gaat. Is de belastbare som f2000 of meer, doch minder dan f 10.000, dan is verschuldigd f 25 benevens f 3 voor elk bedrag van f 100, waarmede zij de f 2000 te boven gaat. Is de belastbare som van f 10.000 of meer, doch minder dan f20.000 dan is verschuldigd f 265 benevens f4 voor elk geheel bedrag van f 100. waarmede zij de f 10.000 te boven gaat. Is de belastbare som f 20.000 of meer, dan is verschuldigd f 665, be nevens f5 voor elk bedrag van f100, waarmede zij de f20.000 te boven gaat. Ieder van deze belastingbedragen wordt nog verhoogd met 33 opcenten voor het Rijk; ongeveer '/s komt er dus by. Belastingplichtig zijn o.m.a. zij, die binnen het Rijk wonenb. de binnen het Rijk gevestigde naamlooze vennootschappen, commanditaire ven HOOFDSTUK XVI. In weerwil van alles had mevrouw von Wege het niet kunnen vermijden Walter von Hartung uit te noodigen voor een klein avondpartijtje, dat ze ter eere van haar jongen gast gaf. Haar echtgenoot lachte haar een voudig uit om haar vrees;als toege vende vrouw schikte zij zich naar zijn wensch en Walter kreeg een uit noodiging. Misschien zag ze de zaak ook te donker in, misschien bedroog ze zich ook, toen na dien schouwburgavond het vermoeden bij haar opkwam, dat Thea zich voar Walter interesseerde, meer dan goed voor haar was en meer dan ze als verloofde van Odo mocht doen. Mevrouw von Wege kon niet na laten in haar gesprekken met Thea eenige verbloemde waarheden te laten vloeien. Het jonge meisje begreep zeer goed, wat haar moederlgke vtiendin met haar indirecte toespelingen be doelde. Ze zweeg echter en nam zich voor op haar hoede te zqn, opdat mevrouw von Wege niet nog meer in haar vermoeden versterkt zou worden nootschappen op aandeeien, coöpe ratieve en andere vereenigingen en onderlinge verzekerings maatschap- pqen c. de binnen het Rqk geves tigde stichtingen, die een bedrijf of beroep uitoefenen en verder eenige in de wet nader aangeduide buiten landers. Het Prinsesje en haar bouquetjes. lederen dag, als het weer het toe laat, gaat het Prinsesje naar buiten, om, met freule v. d. Poll en zuster Marting, in veld en bosch te dolen. Een van de meest geliefde bezighe den van de Prinses op deze wandel tochten is bloemenplukken, planten verzamelen enz. En als zij een mid dag op een der landgoederen van H. M. de Koningin aan den Leidschen straatweg doorbrengt, dan maakt prinses Juliana gaarne bouquetjes. Een dezer dagen was het Prinsesje weer aan 't bloemenplukken. Maar ze bond de bloemen niet tot een grooten ruiker, zooals zij gewoonlqk doet. Ze maakte 5 verschillende bouquetjes, en reikte die aan het einde van den wandeltocht, toen -men weer in de automobielen zou stappen, met een vriendelijk woord over aan de chauf feurs, aar. twee leden der recherche, die de Prinses per auto vergezelden, en aan den bestuurder van laatstge noemd voertuig, een „Urbaine"-taxi. Zomerdienstregeling 1 Mei a.s. Bij de Norrd-Brabantsch Duitsche Spoorweg-Maatschappij, treedt 1 Mei а.s. een nieuwe dienstregeling in wer king. Daar met dien datum geen nieuwe reisgidsen zullen uitkomen, is de bekendmaking der volgende wijzi gingen voor het publiek van belang. De sneltrein Vlissingen—Duitschland (Vlissingen v. 6.10), zal aan het kruis punt Beugen stoppen en daardoor aansluiting verkrijgen van Nijmegen (vertr. 7.40 n.), van Maastricht (vertr. б.41) en van Venlo (vertr. 8 02). De sneltrein van Duitschland naar Vlis singen (vertr. Gennep 6.17 n.), zal te Kruispunt Beugen, Mil, Uden, Veghel en Schijndel sloppen. Te Beugen krijgt hij aansluiting naar Venlo (aank. 7.56), Maastricht (aank. 10.14) en van Nijmegen (6.01) van Venlo (4.08), van Maastricht (1.43.) Volksbond tegen drankmisbruik. Onder de voorstellen op den be- schrqvingsbiief voor de op 4 Augus tus a.s. te houden 41e algemeene vergadering v. d. Volksbond, trekt vooral de aandacht dat van het Hoofd bestuur om het Museum van den Volksbond,"thans geves igd te Utrecht Kromme Nieuwegr. no. 1 reisvaardig te maken, opdat dit door tentoonstel lingen op verschillende plaatsen meer nog dan thans worde dienstbaar ge en haar elke gelegenheid om Walter te zien en te spreken zou benemen. Het korte verblijf in Riga had Thea reeds zeer veranderd. Het kleinsteed- sche meisje was verdwenen, haar op treden werd eiken dag zekerder. Men kwam haar in de kringen van familieleden en kenissen der von Wege's met de grootste welwillend heid tegemoet. Dat zij de verloofde van een zoo algemeen geacht man als Odo von Elmer was, droeg er even eens niet weinig toe by, dat men een gunstige meening van haar opvatte. En Thea gedroeg zich by elke ge legenheid met zooveel tact en nam tegenover iedereen zoo de rechte plaats inTegenover Walter von Har tung was ze kalm en eenigszins koel vriendelijk. Hq zat aan haar rechter- zijde bij het diner, waarvoor acht personen uitgenoodigd waren. Mevrouw von Wege voelde haar bezorgdheid langzamerhand verdwy- nen en vroeg Thea in haar hart ver giffenis. Natuurlqk had ze spoken gezien. Thea was, zooals de meeste verloofden, een weinig zenuwachtig vandaar haar uitlating over Elmers- horst. maakt aan een algemeene versprei ding zoowel van de kennis van het alcoholisme als van de besteding daarvan door den Volksbond, voor welk doel een som van f2000 worde uitgetrokken. Een ander belangrijk voorstel is o. m. dat van de Afd. Utrecht om vanwege den Bond bq de Regeering er op aan te dringen, dat het onder wijs in koken, voedings- en gezond heids leer op de Herhalingsschool ver plichtend worde gesteld. Aan de beurt van aftreding zyn de heeren mr. H. Goeman Borgesius en A. v. d. Voort Az. f9000 bij elkaar gezongen. Emiel Hullebroeck heeft zijn laatste concert in ons land geven in het ge heel 136. Met de opbrengst daarvan zijn gesteund de vluchtelingencomi- té's, het algemeen steuncomité, de lnterneeringskampen, de vluchtoorden, het provinciaal comité voor kinder voeding te Antwerpen. Het totaal der bqdragen beloopt ongeveer f9000. Een oud-strijder overleden. Te Willemsoord is in den ouder dom van 99 jaar en 8 maanden over leden de oud strijder Huizen. Op 15-jarigen leeftijd maakte hq als tamboer den tiendaagschen veld tocht mee. Vlissingen, 28 April. Aan de heden gehouden verkiezing van een lid van de Kamer van Koop handel werd door 67 van de 160 kiezers deelgenomen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de hee ren L. C, Stevens met 30 en A. Huson met 26 stemmen. Verder verkregen de heeren J. An- driessen 8,]P. Pieterse en R. Andriesse ieder 1 stem, terwijl 1 briefje blanco was ingeleverd. Hedenmorgen werd op de R. K. begraafplaats alhier onder groote be langstelling het stoffelijk overschot van den Zondag jl. zoo droevig om het leven gekomen matroos der marine Berting, ter aarde besteld. Voorafgegaan door pijpers en tam boer en mariniers, volgden officieren en manschappen der marine. Nadat de kist, die met een drietal kransen was gedekt, in de groeve was- neergelaten, werd het woord gevoerd door een van de Eerw. heeren geeste lijken, en door een officier van Hr. Ms. „Zeehond". De heer J. de Meij betuigde namens de familie dank voor de laatste eer aan den overledene bewezen. Bij beschikking van den minister van waterstaat is de ingenieur van der^ Neen, alles zal stellig goed wor den, dacht mevrouw, von Wege, en Odo von Elmer kan men met zoo'n bekoorlijke kleine vrouw van harte gelukwenschen Fritz, zei ze den volgenden dag, zeer tevreden over den afloop van het diner tot haar man, je hebt gelqk. Walter von Hartung is werkelijk een zeer nette jonge man. Ik heb gisteren goed opgelethij heeft zich met Thea niet meer en niet minder bezig ge houden dan Langsfeld en Bredoff. Die waren immers ook heelemaal weg van Thea, van haar schoone oogen en haar mooi gezang. Het scheen, of alle huldebetoon volstrekt geen indruk op Thea maakte. Ze hechtte er ten minste geen waaide aan. Als meneer von Wege haar bij gelegenheid met haar veroveringen plaagde, lachte ze onschuldig en vroolqk. - Thea schreef geregeld tweemaal per week aan haar verloofde en van dezen kwamen even prompt berichten. Er was sprake van dat Odo in Riga zou komen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1