2000' DINSDAG 27 APRIL, gemeentebestuur feuilleton binnenland No. 98 1915 firma F. VAK OE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagei Nederland en da Oorlog. Roman Door MINA VON HALM. VLISSINGSCRE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor BelgiS 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prljt Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel k gulden bij levens- r7r*f\ gulden bij dood A A AguWen bij verlies J rf|gulden bij, verlies f|f|gulden bij verlies Q gulden bij verliet lange ongeschikt- 11 door 1111 van een hand, |*^l| van| II lil vaneen /Jl van eiken heid tot werken UU een ongeluk OUD voet of oog AUU een duim 1UU wijsvinger anderen vinger. jhje ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien een geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol trem. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bink te Schlede» ne abonnés, i|> 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: ONVEILIGHEID VAARWATER. De Burgemeester van Vlissingen, maakt aan zeevarenden bekend dat van 1—15 Mei a.s. van de kust- batterij te Hellevoetsluls schietoefe ningen zullen worden gehouden. De voor de veiligheid te nemen voorzorgsmaatregelen liggen voor be langhebbenden ter Secretarie dezer gemeente ter inzage. Vlissingen, 27 April 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van de kohieren der Personeele Belasting no. la,2,3 en 4 dienst 1915. De Burgemeester van Vlissingen; maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger zijn gezonden de executoir verklaarde kohieren we gens de Personeele Belasting no. la. 2, 3 en 4, dienstjaar 1915 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorko ming van vervolgingen dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming van ontheffing, ingeval van verhuizing, moeten worden ge daan bij den directeur der directe belastingen in wiens directie de aan slag is vastgesteld, binnen zes weken, na het verlaten van het perceel. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 27 April 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Duitsche Kultur en Fransche culture. De „Van-Dag-tot-Dag"-schrijver in het „Algem. Handelsblad," de heer Charles Boissevain, heeft in een zijner laatste opstellen de Duitsche Kultur en de Fransche culture besproken. Hij zegt o.a. het volgende Waarom mtjn windwijzer niet draait naar de zijde der Duitsche Kultur is aan een Duitscher moeilijk duidelijk te maken. Hij bewondert wat mij niet bekoort. Hij leeft in het paradijs der mannen in uniform. Hij beschouwt den Staat als superieur aan en onaf hankelijk van alle zedelijke wetten en beginselen. Hij gelooft in dwang en nog eens dwang. En ik geloof in vrijheid en zelfre- geering. Ik meen dat beschaving evenmin als Christendom door geweld kan worden opgelegd aan een volk. Ik ben overtuigd, dat volkskracht niet 35) (Nadruk verboden. Een kloppen op de deur schrikte haar uit haar droomen op. Ben je klaar, Theaatje? vroeg mevrouw von Wege uit de aangren zende kamer. We zouden immers ta fellinnen en handdoeken gaan bekij ken. Snel droogde Thea haar tranen. Ik kom dadelijk, gaf ze met nog half verstikte stem ten antwoord. Ofschoon zij eenige minuten later geheel gereed om uit te gaan voor hen dag kwam, nadat ze haar oogen met frisch water had afgekoeld, ont- Smg het mevrouw von Wege toch "iet, dat ze geweend had. Ze wist, hat Thea een brief van Odo had ge degen, maar vermeed fijngevoelig elke vraag. Bij het bezoeken van de '«schillende winkels werd Thea lang berekend kan en moet worden naar de kracht van de gewapende hand en dat zedelijke en geestelijke krach ten de hoogste zijn. Het woord Kultur is aan de Fran sche taal ontleend en nu de Duitschers alle Fransche woorden als vergif schu wen, moesten ze vooral voor dit woord een ander bedenken. Want Kultur gelijkt in niets op Fransche culture. Dit zeg Ik niet omdat ik meen dat de Europeesche beschaving niet ontzaglijk veel te danken heeft aan Duitschland. Integendeel. Door me thode en orde hebben de Duitschers wonderen gedaan op elk gebied. Niet door Kultur, maar door methode in onderwijs, wetenschap, handel, ad ministratie en in de voorbereiding van dezen oorlog munt hun land uit. Maar Duitschland dat groot is door methode en tucht, geleerdheid en muziek, maakt aanspraak met zijn „Kultur" op meerderheid in alles. En dit ontken ik met diepe overtuiging. In initiatief, in karakter, in urbaniteit, in ridderlijkheid, in kunst, stijl, bouw kunde en streven naar een hoog ze delijk en aesthetisch ideaal gaat Duitschland zeer zeker niet vooraan. En zoo voor volken als personen is het een groote gave liefde te kunnen wekken, beminnelijk en goed te zijn en niet eigengerechtigd op anderen neer te zien en hen op zijde te duwen. Maar noch aan Fransche culture, noch aan Duitsche Kultur zal de ge folterde menschheid na dezen oorlog redding en kracht moeten vragen. 7n hooft io|c diepers en machiig^rs noodig! Ze heeft levensbehoefte aan vernieuwd geloof, aan opheffing en reiniging der ziel door een zedelijkheid door godsdienst doordrongen, door ootmoed geheiligd. Ware beschaving moet men aan de Iser van het Christendom kunnen toetsen. Het is alleen het volgen van een hoog zedelijk doei, een edel ideaal dat een volk gelukkig maakt. Niet de behoefte aan Duitsche Kultur, welke wij thans aan het werk zien, wordt door dezen oorlog gepredikt, maar wel behoefte aan vernieuwd geloof in God. De Duitsche gezant. In verband met het vroegere be richt, dat de thans met verlof in het buitenland aanwezige gezant van het Duitsche Keizerrijk te 's Gravenhage de heer F. von Miiller, zich reeds sedert geruimen tijd ernstig lijdende gevoelde, kan nu worden meedege- deeld dat de gezant, thans ook door zijn geneesheer overtuigd van de noodzakelijkheid om door rust tot herstel te komen, besloten heeft, hoewel niet zonder aarzeling, omdat hij aan zijn post te 's Gravenhage zeer gehecht was, zijn ambt als ver zamerhand wat beter gestemd. Het was toch werkelijk ook amu sant, zich mooie dingen te kunnen koopen, zonder angstig op elke kopek te moeten zien. Thea had lot haar blijdschap, maar ook tot haar groote verbazing, van haar tante andermaal een aanzienlijke som gelds ten geschenke ontvangen als bijdrage in de kosten van haar uitzet. Ik wist heelemaal niet, dat tante in staat was iets weg te geven, zei ze verwonderd tot mevrouw von Wege. Bejaarde menschen hebben soms eenige spaarpenningen, die ze dan bij bijzonder belangrijke gelegenheden aanspreken, zei deze. En een belang rijke gelegenheid voor de oude dame is het toch 'zeker, dat jij, beste kind, haar eenige nicnt, zich verloofd heeft, voegde mevrouw von Wege er glim lachend bij. Voor den avond had men kaarten voor den schouwburg genomen. Op het affiche was „Mignon" aan gekondigd. Thea had in haar geheele leven slechts een paar malen den schouw burg bezocht en van een opera-op tegenwoordiger van den Duitschen Keizer bij het Nederlandsche Hof ne der te leggen en tevens de diploma tieke loopbaan vaarwel te zeggen. Hij had daartoe onlangs reeds de noodige stappen bij zijn regeering gedaan, di^jhenvhet om gezondheids redenen ^evr|fgde ontslag thans op de meest eervolle wijze heeft ver leend. Wanneer de heer Von Miiller einde dezer maand of begin Mei nog tij delijk te 's Gravenhage zal terugkee- ren, zal dit zijn om aan H. M. de Koningin zijn terugroepingsbrieven te Overhandigen en afscheidsbezoeken af te lg|gen. Landstormvergoeding wagens MRWinnerschap. De minister van oorlog, heeft tot de burgemeester de volgende missive toegezonden „Ik heb de eer, zij het wellicht ten overvloede, te uwer kennis te brengen, dat bij Kon. besluit van 8 April 1915 Staatsblad 176, is bepaald o a. dat zoolang de bij Kon. besluit van 2 Augustus 1914, verleende mach tiging, om tot den landstorm behoo- rende dienstplichtigen, lot werkelijken dienst te doen oproepen, niet buiten verdere werking word gesteld, in het lste lid van art. 28 van het Land storm-besluit voor f 1 woidt gelezen f 1.50 en in hetzelfde lid de woorden 26 ste levensjaar ten hoogste f 1.50 per dag. Het vervallen art. 28 van het Landstorm-besluit luidt derhalve, tij delijk De vergoeding mag ten hoogste bedragen 11.50 pc' dag als de tot den landstorm behoorende dienst plichtige in het jaar van zijn verblijf in werkelijken dienst het 31ste levens jaar dan nog niet zou volbrengen. Zou hij in of voor het jaar van zijn verblijf in werkelijken dienst laatst genoemd levensjaar volbrengen, of volbracht hebben, dan kan ten hoog ste f 2 per dag worden toegekend. De vergoeding mag niet te boven gaan het bedrag aan inkomsten, dat wordt gederfd door de afwezigheid van den tot den landstorm behooren den dienstplichtige, op wiens werke lijken dienst het verzoek om vergoe ding gegrond is, verminderd bij voor komend geval, met de kosten van diens eigen levensonderhoud. Zoolang de hiervoor bedoeldegewijzigde lezing van art. 28 van het Landstorm-besluit van kracht blijft, moet bij toepassing van par. 35 lste lid der landstorm instructies, het daarin genoemde maxi mum bedrag van f1 vergoeding per dag uiteraard buiten de beschouwing worden gelaten. Waarschuwing voor arbeiders die naar Duitschland vertrekken. Uit mededeelingen, door de Cen trale Arbeidsbeurs te Hage ontvangen voering, de eenige, die ze had bij gewoond, had ze slechts een zeer vage herinnering. Dus was ze vrij wat opgewonden en zeer nieuwsgierig, wat de avond haar zou brengen. Meneer von Wege had in een der voorste rijen van het parket plaatsge nomen. Toen Thea de zitting van haar stoei naar beneden had geslagen en met een gevoel van eerbiedige ver wachting ging zitten, was de plaats aan haar linkerzijde nog onbezet. Ze keek nieuwsgierig om zich heen. De schouwburgzaal, die in smaakvol- len stijl was gebouwd, wekte haar bewondering. Een zacht gefluister ging door de zaalloges en parket werden zeer snel gevuld. Een zeer goed aangeschre ven zangeres zou de partij van Mig non zingen. Nu begon de ouverture. Thea met haar voor muziek zeer ontvankelijk oor was een en al geest drift. Hef gordijn ging omhoog, de han deling op het tooneel nam een aan vang aria volgde op aria. De zange van Nederlandsche consulaire ambte naren en de Nederlandsche Arbeids beurs te Oberhausen, blijkt, dat het op nieuw noodzakelijk is, arbeiders, die naar Duitschland wenschen te vertrekken, ernstig te waarschuwen tegen werfagenten, die hier te lande onder voorspiegeling van hooge loonen, vrij reisgeld, vrijen pas enz. arbeiders trachten aan te werven voor Duitschland. De beloften, die gedaan worden, kunnen doorgaans niet worden gehouden en de arbeiders zijn in Duitschland veelal aan hun lot over gelaten. Bovendien missen deze arbeiders de hulp en de voorlichting, die zij anders van de zijde der Nederlandsche arbeidsbeurzen zouden kunnen ont vangen en zai op toewijzing van ande ren arbeid door de Nederlandsche Arbeidsbeurs te Oberhausen uiteraard niet mogen worden gerekend. Daarom worden de arbeiders ernstig gewaarschuwd, niet op dergelijke ver lokkingen in te gaan en, indien zij naar Duitschland wenschen te vertrek ken, dit uitsluitend te doen door lusschenkomst van de arbeidsbeurzen hier te lande, die gaarna geheel kos teloos alle inlichtingen zullen verstrek ken. Soldaten-Marschlied. Bij de drukkerij „Jacob van Cam- pen* te Amsterdam is uitgeven een Soldaten-marschlied, (ge'iteld „Maar als de vijand morgen op de grenzen komt"). Tekst en muziek van Max Blokzijl. Postzegels van het Roode Kruis van Door den heer jacques Gevers, villa „Mariahof" te Zundert, wordt aan allen die dit vragen een brief kaart gezonden, gefrankeerd met de volle reeks postzegels van het Bel gische Roode Kruis en afgestempeld door het Belgische Postkantoor te Baarle Hertog. De kosten bedragen 35 cent ten bate van het Roode Kruis. Liberale Unie. De „Vaderlander" meldt, dat de jaarlijksche vergadering van de Libe rale Unie Zaterdag 22 Mei te Amster dam gehouden wordt. Behalve een wijziging van statuten en huishoudelijk reglement komt het ontwerp-program voor gemeentepoli tiek aan de orde. Te weinig dokters 7 De „Vox Medicorum" schrijft over ons „Gebrek aan geneeskundige hulp." In het leger zullen nu wel genoeg geneesheeren zijn, maar in de burgermaatschappij ook Het blad meent van niet, ook al zijn er res, die als Mignon optrad, gaf in welsprekend spel en onberispelijk ge zang haar innige, kinderlijke genegen heid voor den man, dien ze willoos zou willen volgen, te kennen. Thea werd meegesleept. Toen het gordijn na het eerste be drijf viel, leunde ze met een diepen zucht in haar stoei achterover. 't Was alsof ze in een roes ver keerde. De bevallige, melodieuze muziek, de personen op het tooneel, de vele menschen om haar heen alles te zamen oefende een bedwel menden invloed op haar uit. Zulke indrukken had ze nog nooit ontvan gen. Odo, Elmershorst met zijn eentonige dagverdeeiing, het bekrompen, klein burgerlijke huis van haar ouders alles verzonk in 't niet. De polsslag van de groote wereld, van het gees telijke leven in die wereld had haar betooverd. Wel, Theaatje, hoe is juffrouw Lichtenstein je bevallen Ze zingt verrukkelijk,niet waar? vroeg mevrouw von Wege. Thea antwoordde niet; want op hetzelfde oogenbiik hoorde ze een weinig klachten publiek gemaakt. En hel blad zegt: „Er zijn te weinig geneesheeren in ons land beschikbaar voor buiten gewone omstandigheden. Er zijn er te weinig of ze zijn niet op de beste wijze over ons land verspreid. „Indien het eerste het geval is, zou men kunnen overgaan tot den maatregel, dien wij ook reeds vroeger hebben aangegeven, n. I. het toela ten tot de praktijk van semiartsen, zij het onder toezicht en dus onge veer als assistenten van gevestigde en volledig bevoegde geneesheeren. Maar naar onze meening zal hier de fout wel niet zitten. Ook zou het nog de vraag zijn of men thans met dezen maatregel véél vermeerdering zou krijgen, nu ook zeker wel een groot aantal semiartsen voor militaire diensten is opgevorderd. „Maar als de schuld ligt aan een slechte verdeeling, ais er te veel ge neesheeren zijn op enkele plaatsen, terwijl er gebrek is op andere, dan zou men naar andere maatregelen moeten grijpen. Dan zou men nu nog alleen plaatsvervangers kunnen vra gen, maar men zou in de toekomst kunnen zorgen, dat men plaatsver vangers had door een corps staats- dokters aan te stellen, die zoo noo dig te gaan hadden, waar de Staat hen heen zou willen zenden. Dan zou men de distributie kunnen rege len in vredestijd zoowel ais in oor logsomstandigheden. „De tegenwoordig blijkende be hoefte aan geneeskundige hulp is misschien wel een duidelijk aanwij zing, dat het aanstellen van staats- dokters niet zoo in alle opzichten te verwerpen is I" Het weer in Maart. In het Maandelqksch Overzicht der weersgesteldheid in Nederland, gepu bliceerd door het Koninklijk Neder- iandsch Meteorologisch Instituut komt het navolgend algemeen overzicht voor, betreffende de maand Maart Een belangrijk gebied van hooge drukking, dat zich in de eerste week van Maart ever N. Scandinavië uit strekte, verplaatste zich den 8 Z. W. waarts over de Noordzee en vereenig- de zich daarna met een ander gebied, dat zich eerst boven de Golf van Bis- caye bevond, zoodat van den 9 tot 21 in de omgeving van de Britsche eilanden hooge drukkingen werden aangetroffen, die echter bijna steeds beneden 770 mM. bleven. Voorts was van den 21 tot 25 In O.Europa de druk hoog. Bij het meerendeel van de depressies, die over W.Europa trokken, kwam een sterke verandering in de richting van de baan voor. Hier te lande waren in de eerste en tweede dekade de N.W.lijke en W.lijke, in stem, waaraan ze zoo dikwijls met groot verlangen had gedacht. Wei, juffrouw, wat een onver wacht voorrecht, u hier te mogen begroeten In de smalle gang tusschen twee rijen stoelen maakte Walter von Har- tung een buiging voor Thea en be groette daarna de von Wege's. Thea had in verrukking er in 't geheel niet opgelet, dat de tweede stoel van den haren af na het begin der ouverture door Walter von Har- tung was ingenomen. Hij was dezen avond bij toeval in den schouwburg gekomen, maar het toeval had hem niet gunstiger kunnen zijn, zei Waller tot zichzelven, terwijl zijn oog vol bewondering op Thea rustte. Nadat hij daarvoor eerbiedig van haar verlof had gevraagd, nam hij op den ledigen stoel naast haar plaats. Ze zag er wondermooi uit met haar van geestdrift roode wangen en met de oogen, die van levenslust schit terden. Mevrouw von Wege sloeg haar ter sluiks gade. Wat voerde ze in de volgende pauzen een druk ge sprek. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1