ZUUU Reis- fe sor- KAMERS en de aar, bij P. fi/ed strijd mammm MAANDAG 36 APRIL 'AREN, No. 97 53e Jaargang 1915 -VILLA T MM, I angsfelling OON NER .WERK Firma F. VAN DE VEIDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke ieestdagn Nederland en de Oorlog. FEUILLETON ioman door MINA VON HALM. BINNENLAND sangemaakl. 25. *et 1 Mei op fa een halve I- DAALHUIJZEN raai. Te bevrasen -• „Vlies. Courart." lerksche weg. :vraagd door een sion. Brieven met ive, letters (J. E. ie Courant." EI net van het éénmaal dags uitkomend lêurtenblad". Boekh. UEVEY aanKomeode NGEN, nie! be- rieven onder le»er 'sche Courant." ROELSE. 25. VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 tegels ƒ0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prQt Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener AAAAf gulden bij levens- gulden bij dood AAAgulden bij verlies A 1^ ft gulden bij verlies,fl f|fl>gulden bij verlies f% r*guiden bij verlle» J lange ongeschikt- II door <l||| van een hand, 1*^11 van| II lig vaneen J*\ van eiken berd tegen ongelukken voor: £4 UW heid tot werken f Cf" een ongeluk UvU voet of oog ACfM een duim 1UU wijsvinger btCf anderen vinger. P«ze uHkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien «n geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holt, Alg. Verzok. Bank" te Schleda* Beschikbaarstelling van levens middelen. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft aan de burge meesters de volgende circulaire ver zonden Uit de antwoorden ingekomen op mijn circulaire van 20 Maart j.l., be treffende beschikbaarstelling "van le vensmiddelen, is mij gebleken, dat bij vele dagelijksche besturen van ge meenten en voornamelijk bij die van de groote gemeenten, ernstige twijfel bestaat omtrent de mogelijkheid van uitvoering van den door mij bedoelden maatregel. Ofschoon ik niet kan inzien, dat de door hen gevreesde moeilijk heden zoo ernstig zijn, dat die bij behoorlijke uitvoering niet zouden kunnen worden overwonnen, geef ik er de voorkeur aan thans te trachten de bezwaren, ontstaan door de prijs stijging der levensmiddelen, langs andere wegen tot oplossing te brengen. ik heb mitsdien de eer te uwer kennis te brengen," dat de in den aanhef genoemde circulaire door mij wordt ingetrokken. In verband met mijn, naar aanlei ding van mijn circulaire van 20 Maart j.l. kenbaar gemaakte wenschen heb ik de eer u mede te deeien, dat ik besloten heb de gelegenheid te openen om overal in den lande bepaalde levensmiddelen goedkoop verkrijgbaar te stellen, op de wijze hieronder om schreven. Ongebuild tarwebrood zal verkrijg baar worden gesteld tegen een door mij te bepalen prijs, welken ik mij voorstel voorloopig op 12 cents per K.G. te stellen, en goedkoop onge build tarwemeel tegen den prijs van 16 cents per K.G. voor die personen, welke gewoon zijn meel te koopen, teneinde daarvan voor hun gezin brood te bereiden of te doen bereiden. Ik noodig u beleefd uit uw zeer gewaardeerde medewerking bij de uitvoering van dit plan te willen ver- leenen. Het ligt in mijn bedoeling aan de gemeenten ongebuild tarwemeel te verstrekken tegen een prijs, die gelet op de plaatselijke omstandig heden toelaat den verkoopprijs van ongebuild tarwemeel voorloopig te stellen op 12 cents per K, G. Om misbruik te voorkomen is het noodig, dat uwerz^ds streng controle, ook in de bakkerijen, worde gehou den, dat het door mij te verstrekken meel ook inderdaad voor het beoogde doel gebruikt wordt. Dit meel en het daarvan te bakken brood toch zullen uitsluitend mogen dienen voor menschelijk voedsel, ter wijl het door mij te verstrekken tar wemeel in geen geval tot bloem zal 34) o- (Nadruk verboden. Ik ben een kleine idealiste, vul de mevrouw von Wege aan, toen Thea ophield. Beste kind, dat komt mettertijd terecht. Maar ga nu gezellig ie thee drinken en dan kun je een ander costuum aantrekken om straks tante Eugenie te bezoeken. Ze is weer ?rg aan 't sukkelenik ben eenige «eren bij haar geweest. Onlangs ont boette ik daar een jongen advocaat, «n zekeren meneer von Hartung. Je 'ante wilde hem in zekere aangele- genheid om raad vragen. Toen we bevallig over jou kwamen te spreken, theaatje, zei hij, dat hij je onlangs W. had leeten kennen. Ja, antwoordde Thea, ik ken hem. .,2e gaf zich alle moeite om niette blozen. mogen worden gebuild of anderszins worden aangewend dan voor het bak ken van het brood als hierboven door mij is bedoeld. Aangezien de contróle-regeling zich moet aanpassen aan plaatselijke om standigheden en dus een uniforme regeling niet door mij wordt voorge steld, schijnt het mij wenschelijk toe, dat die regeling door u wordt ont worpen en ter goedkeuring aan mij wordt voorgelegd. Mitsdien zie ik gaarne zoo spoedig mogelijk een voorstel tegemoet betreffende de con- tröle in uw gemeente. De verkrijgbaarstelling van onge build tarwemeel tegen verminderden prijs wordt niet beperkt tot on- en min-vermogenden. Met betrekking tot de verkrijgbaar stelling van goedkoop varkensvleesch is de volgende maatregel getroffen. De exporteurs van varkensvleesch leveren tegen een telkens voor een maand vast te stellen prijs, welke voorloopig is bepaald op 80 cent per K.G. slachtgewicht, een zeker per centage van hun exportvarkens ten behoeve van het binneniandsch ver bruik. Deze leveringen geschieden in over leg met den directeur van het Rijks Centraal Bureau tot regeling van den afzet van varkens en varkensvleesch aan de afdeelingen van den Neder- landschen Slagershond, of wie daar voor in de plaats gesteld worden. Wat groenten betreft, valt op te merken, dat de versche groenten van het seizoen, als sla, spinazie, kom kommers, over het algemeen niet hooger in prijs zijn dan hei vorige jaar in deze maand. Dit laatste kan eveneens gezegd worden van aard appelen. Vatgroenten als zuurkool, snijboo- boonen en princesseboonen, waren vóór het uitvaardigen van het verbod van uitvoer hoog in prijs ook nu is de prijs ervan nog heoger dan in ge wone omstandigheden in dezen tijd van het jaar. Door bemiddeling van de sub commissie voor de voeding van rnensch en dier van het Kon. Nat. Steuncomité kan, zoolang de voor raad strekt, uw gemeente beschikken over zuurkool, snljboonen en prin cesseboonen tegen den prijs van f 15 per vat zuurkool, f 26 per vat snij- boonen en f27 per vat princesseboo nen. Beschikbaar zijn ongeveer 600 vaten zuurkool, 1000 vaten snijboo- nen en 75 vaten princesseboonen. De reis van mgr. Nolens. De „Nieuwe Haarl. Cour." schrijft over de reis van mgr. Nolens naar Rome Wij vernemen uit particuliere en doorgaans zeer goed ingelichte bron, dat de Nederlandsche regeering Komt meneer von Hartung bij u aan huis vroeg ze daarna, schijn baar heel onschuldig. Vroeger deed hij dat niet, of schoon hij mijn man reeds geruimen iijd kent, maar onlangs heeft hij ons een bezoek gebracht. Thea wist, dat ze Walter verteld had, dat ze bij von Wege zou logee- ren. Nu steeg haar het bloed naar het hoofd, gloeiend, verraderlijk. Me vrouw von Wege bemerkte het ech ter niet; ze had het te druk met het ontleden van een wildpastei. En ten slotte zou het blozen van Thea haar ook niet bijzonder be vreemd hebben. Maar later zei ze tot haar man Zeg, Fritz, tusschen Thea en haar verloofde is iets niet in orde. Ik heb indertijd in Kramon altijd ge- wenscht, dat die twee bij mekaar zouden komen, maar nu zeg ikden hemel zij dank, dat ik mij niets te verwijten heb, als dit huwelijk onge lukkig wordt. Ik heb de pastei niet gebakken, zooals men wel eens zegt. Jij meent weliswaar, beste Frits, dat ik er van houd, huwelijken tot stand te brengen nu, dat doet bijna iedere die op 10 Februari in de Eerste Kamer bij de bespreking over een mogelijk herstel van het gezantschap bij den Paus zeide „in'beginsel geen bezwaar te hebben om bij het Vati- caan een gezantschap te vestigen indien het op een gegeven oogen- biik wenschelijk was, onderhandelin gen of besprekingen van welken aard ook te voeren", nu dit „gegeven oogenblik" meent aangebroken fe zien. De „onderhandelingen of bespre kingen" raken natuurlijk de bevorde ring van de pogingen om tot vrede te komen, en zijn wij goed ingelicht, dan is de bedoeling, het den Paus mogelijk te maken, door middel van de Nederlandsche diplomatie de ge heele wereld te bereiken als Z. H. het oogenblik gunstig zou meenen, om zijne bemiddeling aan te bieden. Dat kan natuurlijk alléén, wanneer Z. H. de Paus in officieele betrekking tot de Nederlandsche regeering staat. En om dit mogelijk te maken, is mgr. Nolens, ter voorloopige bespreking, naar Rome afgevaardigd. Aldus onze zeer vertrouwbare zegs man, die nog mededeelde, dat over den persoon van den eventueel te benoemen gezant niets is te vertellen, aangezien de keuze geheel zal af hangen van de besprekingen die ge voerd moeten worden. De „usanties" zoo deelde hij ons ten slotte mede leggen hierbij weinig gewicht in de schaal, daar het geheele geval een novum is. Onze zegsman meende, dat een benoeming van mgr. Nolens zeer wel mogelijk :s, doch dat deze dan toch in ieder geva'. tijdelijk zou zijn, alleen mei het oog op de meer genoemde „onderhandelingen of be sprekingen," wat trouwens ook zeker naar het hart zou wezen van de Ne derlandsche katholieken, die den lei der onzer parlementaire fractie in de Tweede Kamer ongetwijfeld slechts noode voorgoed als zoodanig zouden missen. Krediet Kleine Middenstand. In de Grafelijke Zalen te 's-Graven- hage, werd Zaterdag-voormiddag een vergadering gehouden van de alge- meene commissie inzake de verge makkelijking der voldoening aan de kredietbehoefte van der. kleinen mid denstand, als gevolg van de oorlogs crisis. De vergadering werd geleid door den minister van Financiën, mr. Treub. Vertegenwoordigd waren 14 centrale banken, één vereeniging van hulp- en voorschotbanken en 10 op zich zelf- staande kredietvereenigingen, zoodat in de aigemeene commissie vertegen woordigd zijn 915 boerenleenbanken, 132 Hanzebanken, 11 Boasbanken, 60 middenstands-kredietbanken, 41 hulp en voorschotbanken en 10 losse kredietvereenigingen. De vergadering vrouw maar in dit geval zijn de twee menschen, Thea en Odo, uit eigen beweging in hun ongeluk geloopen, dat wil zeggen, als 't wer kelijk een ongeluk wordt. Maar stel je eens voor, Thea heeft zich nu ai bij haar kortstondig verblijf op E!- mershorst verveeld. Lieve hemel, wat moet dat worden, ais ze eerst ge trouwd is I Nu was Thea reeds eenige dagen bij haar vrienden gelogeerd. Nog had er geen ontmoeting tus schen haar en Walter von Hartung plaats gevonden. Zij verlangde naar zulk een ontmoeting en was tegelijk bang voor een weerzien. Hij wist oogenschqnlijk nog niets van haar verblijf in Riga hoe zou hij er ook van heoren? Slechts een toeval had het hem zoo spoedig kun nen verraden. Van Odo was den dag na Thea's aankomst een brief geko men. Hij schreef als altijd, zeer lief devol en uit eiken regel sprak zijn verlangen naar haar, maar in 't ge heel genomen was het schrijven toch korter en vluchtiger dan anders. werd ook bijgewoond door het Tweede Kamerlid Fleskens. De bedoeling der vergadering was in de allereerste plaats te besprekeu de „hoofdpunten" welke de vorige maal bij de installatie der commissie waren medegedeeld. In de middagvergadering werden de hoofdpunten van het plan tot kredietverschaffing, de regeling der werkwijze van de commissie met kleine wijzigingen vastgesteld en tot leden der commissie van uitvoering gekozen de heeren Fiedeldy Dop te Amsterdam, F. J. Perquin, vertegen woordiger eenerHanze-Dank teAmster- dam, De Waal Maiefijt, voorzitter der Boas-bank te Utrecht, J. Bosman, vertegenwoordiger der Hanze-bankte Utrecht, J. C. Brugma, vertegenwoor diger der hulpbank te 's-Gravenhage (eventueel te belasten met het secre tariaat) en C. van Lennep, secretaris van den tuinbouwraad te 's-Graven hage, terwijl als deskundigen door de commissie te raadplegen inzake de kleine kustvaart, gekozen werden de heer Vos, president van den Schip- persbond te Groningeninzake de binnenschipperij de heer G. S. Vlieger secretaris van de vereeniging Schutte- vaer te Amsterdam. Militaire berichten. Aangezien sommige commandanten van onderdeelen meenen, dat hun de bevoegdheid is verstrekt tot het geven van vrijstelling van appèls op Zondag en van nachtpermissie van Zaterdag op Zondag of van Zondag op Maan dag, waardoor een verlof van 24 uur boven de periodieke verloven wordt verleend, dan wel een uitbreiding wordt gegeven aan verioven, die op Zaterdag eindigen of op Maandag aan vangen, heeft de opperbevelhebber aan de troepencommandanten bericht dat deze opvatting geheel in strijd is met zijn bedoeling. Uitsluitend wordt met de desbetreffende order bedoeld, de bewegingsvrijheid van de militairen tusschen de uren van dienst te ver- hoogen en geenszins om de bevoegd heid tot het verleenen van bijzondere verloven uit fe breiden. Het geven van vrijstelling van appèls, voor zoo ver de dienst zulks toelaat, wenscht de opperbevelhebber aan de comman danten over te laten. In verband met een aantal aanvra gen van onderofficieren om exa men Ie doen, zal er een centrale examencommissie gevormd worden die over eenige weken examen af zal nemen aan beroeps- en verlofonder officieren voor den rang van sergeant majoor instructeur. Na een goed af gelegd examen kunnen deze onderof ficieren dan benoemd worden tot re serve 2e luitenant of reserve sergeant majoor. Hij maakte zich erg bezorgd over Schönhaide. Alfred is niet openhartig genoeg tegenover mij, schreef hij, en weigert hardnekkig geldelijke hulp van mij aan ie nemen. Ik ben nu gedwongen mij in zekeren zin langs omwegen omtrent den stand van zaken op Schönhaide inlichtingen te verschaffen om eenigermate helpend te kunnen optreden. In elk geval ben ik vast besloten het niet tot het uiterste te laten komen. Ik handel daarbij geheel in den geest van papa en, naar ik hoop, neen, ongetwijfeld ook in dien van jou, dierbare Thea Thea vloog den brief ongeduldig doorhet was haar, als hoorde ze klanken uit een vreemde wereld, waar voor ze onverschillig was. En deze klanken maakten dan ook niet den minsten indruk. Wat belang stelde Thea in de fi- nanciëele omstandigheden van Alfred, in zijn bedreigd bestaan Zij, die nog maar korten tijd geleden zooveel zin voor de lichtzijden van den rijkdom, van het bezit had getoond, had nu het gevoel, alsof de aardsche goede ren onder gegeven omstandigheden Nederlandsche Bond van Lichamelijke opvoeding. Door het bestuur van bovenge- noemden Bond zijn in 23 rayons in ons land, voor dit doe! aangewezen, ver tegenwoordigers aangesteld of wor den pogingingen aangewend die aan te stellen. De taak dezer heeren, alle leeraren in de gymnastiek en technisch ervaren opliet gebied der lichamelijke opvoe ding, zal in hoofdzaak bestaan uita het doen van stappen in het belang van den Bond en van het Bonds- werk bij de gemeentebesturen, bij an dere openbare lichamen en bij parti culieren b. het samenwerken met de afdeelingen van den Bond; c. het verleenen van medewerking bij de oprichting van kinder- en spelleiders- cursussen d. het uitoefenen van toezicht op de in punt C. genoemde cursussen, zulks in overleg met de betrokken comités en commissies; e. het verstrekken van inlichtingen aan het dagelijksch bestuur van den Bond; fhet behartigen van de phy- sieke vorming ook met het oog op de eischen van voorgeoefendheid (art 70 der militiewet,) van jongelieden boven den schoolplichtigen leeftijd. Bond van Vrije Liberalen. Het hoofdbestuur heeft met de ge delegeerden van de afdeelingen ver gaderd ter bespreking van de vraag, of het wenschelijk is, de gewone ai gemeene vergaUc.mg van den Bond te doen doorgaan, en welke agenda daarvoor dan zal worden vastgesteld. De langdurige discussies leidden tot het besluit een huishoudelijke verga dering te doen plaats hebben in den loop van Mei, terwijl aan het hoofd bestuur werd overgelaten, daarvoor nader een agenda te maken. Onze Vloot. Uit Den Haag wordt gemeld, dat de Prins een boottocht zal medema ken, welke door de afdeeling Rotter dam aan de leden van de vereeni ging „Onze Vloot" wordt aangeboden ter gelegenheid der aigemeene ver gadering der vereeniging op 29 April aldaar. Ook wordt gemeld, dat de Prins een uitnoodiging heeft aange nomen, om deel te nemen aan het diner, dat na afloop van den boot tocht door de Holland—Amerikalijn wordt aangeboden aan de leden van het hoofdbestuur en aan den alge- meenen raad van „Onze Vloot." Johan Schmier. Onder zeer groote belangstelling is Zaterdag wijlen de heer Johan Schmier op het R. K. kerkhof te Heerenveen niet waard waren, dat men er aan dacht. En dan nog wel een offer... Bracht zij misschien geen offer, als ze Odo's vrouw werd Mevrouw von ElmerHoe aanlok kelijk had het haar geschenen, zoo genoemd te worden. En thans hoezeer was ze van meening veran derd I Thea ze zat alleen op haar kamer liet den brief van haar ver loofde in den schoot zinken. Heete tranen rolden langzaam over haar wangen. Dat was nu het einde van haar hoogmoedige droomen. Ze had te veel verlangd van haar jong hart, dat naar geluk smachtte. Dat iiet zich niet knechten. Zijn stem was krach tiger dan die van het verstand en van de eerzucht. Kon zij het dan helpen, dat in haar gedachten, in haar wen schen telkens weer een naam zich op den voorgrond drong, dat zij zich dan een voorname, interessante man- nengestalte voorstelde, dat een paar ondoorgrondelijke oogen haar voort durend schenen te vervolgen, tot zelfs „in den diepsten droom" (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1