DONDERDAG 22 APRIL, No. 94 53e Jaargang 19!5 save: Firms F. VAN DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissinp. Teleiosi Interc. 10 Verschiin! dagelijks, uitgezonderd sp Mas n algemeen erkende Christelijke feestdagu KAMEROVERZICHT. FEUILLETON hum hoi kltit ffl HUM. Nederland an da Oorlog, BINNENLAND VLISSINGSCHE ABONNEMENTSPRIJS: Voor Viissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer 18 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Onnn§uiden biï levens~ gulden bij dood gulden bij verlies^ gulden bij verliest ft Agulden bij verlies flkf^gulden bij verlies polis, zijn UKA na verze- /BIJ Bil lange ongeschikt- door van een hand, h»|| van) |f SSI vaneen /Ffe van eiken kerd tegen ongelukken voor: heid tot werken flf UU een ongeluk OW voet of oog JLO"i? een duim ivy wijsvinger anderen vinger, ptza ultSeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien ven geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Hol!, Alg. Verzek. Bank" te Schiedam De abonnés, in 't bezit eener zijn GRATIS verze- Vergadering van Woensdag. Twee interpellaties zijn in het zicht éen van den heer Schaper, gericht jot den Minister van Landbouw, Han del en Nijverheid, ter zake van diens circulaire over de verstrekking van levensmiddelen tegen lager prijs; en éen van den heer Aibarda, gericht tot den Minister van Oorlog ter zake van het niet verleenen van buitenge woon verlot aan gemobiliseerde ar beiders voor het verbouwen van le vensmiddelen die ten dienste van hun eigen gezin zullen zijn. De eerste interpellatie zal plaats hebben naaf doening van het ontwerp-Aalbeise dat als no. 2 op de agenda staat. Voorloopig zijn wij zoover niet. De discussie over de oorlogszeeonge- vallenwet liep vandaag nog breed uit. De heer Kooien critiseerde ver schillende punten van het ontwerp. Z.i. is de procedure veel te omslachtig en is het beslist een tout dat het reeds twaalf jaar werkzame apparaat der ongevallenverzekering bij dit ont werp is uitgeschakeld. Deze regeling wordt met kracht verdedigd door den heer Van Raalte, die uiteenzette dat de kantongerechts procedure juist de eenvoudigste en de goedkoopste is. Wordt bij deze procedure de voor waardelijke tenuitvoerlegging toege past, dan is de verwachting aliesz ns gerechtvaardigd, dat op die wijze het snelst recht wordt uitgesproken. Dit werd nog eens even aangedikt door ■den Minister van Financiën, die spe ciaal den heer Visser van IJzerdoorn bestreed wiens betoog hij wel juist noemde, maar door overdrijving on juist geworden. Op verschillende andere punten die door den heer Kooien waren bestreden, nam de Minister van Landbouw een zeer welwillende houding aan. Hij is bereid de ouders, grootouders en schoonouders onder de betrekkingen op te nemen, welke eventueel steun zullen kunnen krijgen. De heer Spiek man is hiermede voldaan. Wanneer voorts mocht blijken, dat voor de kleine visschers de staatsbijdrage van 50 procent te gering is omdat de andere helft hen te zwaar zal drukken, dan is de Minister bereid een amen dement ter verhooging van de rijks- bedrage in welwillende overweging te nemen. Evenzoo wil hij een bepa ling ten opzichte van de uitrusting- verzekering opnemen, indien deze wordt aangeboden. De vraag of dit ontwerp alleen is ingediend omdat het algemeen belang dit eischte wordt gedeeltelijk beves tigend beantwoord. Sedert 1 Augustus is de kwestie van zeeongevallen slechts éénmaal ter sprake gekomen, toen n.l. de heer Troelstra de regee 51) O(Nadruk verboden. HOOFDSTUK XIV. In den nacht, welke voorafging aan Waiter's vertrek uit W„ was tante Martha's toestand zeer verergerd. Toen Jella 's morgens in de kamer der oude dame was gekomen, was deze zeer uitgeput geweest en had ze ook koorts gehad. jella vond het jammer, dat Walter feeds heel in de vroegte was vertrok ken, nadat hij pas laat van Elmers- horst was teruggekeerd. De soirée, over welke tante Luise 'ot Thea met een zekere deftigheid als over een belangrijke gebeurtenis had gesproken en waarover de jonge dame zoo minachtend den neus had opgehaald, had plaats gehad. lella had niet aan de tot haar ge ring vroeg het molest-risico op zich te nemen. Eerst toen de aangekon digde Duitsche duikbooten-oorlog de aandacht vestigde op het toegenomen gevaar, heeft de Regeering dit ont werp ingediend, omdat zij meende alles te moeten doen om dezeevaart te behouden. Dit was niet alleen een algemeen belang, maar een belang van de zeevarenden. Nimmer echter mag getracht worden de vaart te be houden ten koste van de schepelingen. Wil men dus de vaart bevorderen dan dient vóór alles het leven der bemanning verzekerd te zijn en de eventueel na te laten betrekkingen voor armoede gevrijwaard zijn. Het verwijt door den heer Spiekman te dien opzichte tot de regeering gericht, wees de Minister met nadruk af en hij hoopte dat de heer Spiekman dat ernstige verwijt zou willen intrekken. Over het algemeen zijn het meer juridische en technische bezwaren die werden aangevoerd tegen deze wet. Alleen de heer Nierstrasz had principieele. Maar ook hij wenschte daarover heen te stappen. De vraag of een oorlogsongeval een bedrijfs ongeval is of niet, doet ten slotte weinig ter zake. Het gaat er om de menschen te verzekeren, die bereid zijn het gevaar te loopen. Door den heer Roodenburg werd er nog eens met nadruk op gewezen, dat hij zich in geen enkei opzicht door zijn stem aan dit ontwerp te geven wenscht te binden ten aanzien van de later te behandelen algemeene regeling. Nu, de regeering had hem gerustgesteld. Dit ontwerp prejudi- ceert in geen enkel opzicht. Juist om dit ontwerp zelfstandig te doen staan, is geen publiekrechtelijk karakter aan dit ontwerp gegeven. Had de Regeering dit gedaan, dan zou zij ongetwijfeld een breede en zeer prin cipieele discussie hebben ontketend, waarvoor in deze dagen van gods vrede allerminst aanleiding mocht worden gegeven. Dit ontwerp staat geheel zelfstandig en moet ook als zoodanig worden beschouwd. De lichting 1916. In antwoord op een gestelde vraag deelt de regeering mede, dat aanlei ding tot de indiening van dit ontwerp werd gevonden in de omstandigheid, dat eerlang alle bij de«onbereden korpsen ingedeelde militieplichtigen der lichting 1915 zullen zijn ingelijfd van de lichting 1914 behoeft nog slechts een kleine groep eerstdaags te worden ingelijfd en dat, om des- vereischt zoo vroeg mogelijk de lich ting 1916 voor inlijving gereed te hebben, met het oog op de volgens de wet te verrichten werkzaamheden richte uitnoodiging voldaan ze moest immers veronderstellen, dat ze Alfred op Elmershorst zou ontmoeten. Een ontmoeting met hem wilde ze voorloopig vermijden. Verder wilde ze in 't geheel niet denken. Zij leed onbeschrijfelijk onder hetgeen tusschen haar en Alfred was voorgevallen, intusschen had ze gerust naarElmershorst kunnengaan Alfred was daar niet geweest, alleen Magda was gekomen. Jella had in zooverre spijt van Wal ter's vertrek, als ze zag, dat voor tante Martha het einde met rassche schreden naderde. Daar ze dacht, dat tante het aan genaam zou vinden, wanneer Walter kwam, vroeg ze, of ze hem zou tele- grafeeren. Tante Maitha was juist volkomen bij haar bewustzijnze gaf driftig, meer door gebaren dan door woorden te kennen, dat ze het niet wenschte. Het spreken viel haar moei lijk. Jella verwonderde zich, dat haar welgemeend voorstel van de hand werd gewezen, maar, dacht zezieken hebben steeds hun grillen en bijzon dere wenschen. Toch schreef ze aan latere indiening niet raadzaam voor kwam. Omtrent den vermoedelijken loop van de inlijving der lichting 1916 kunnen op dit oogenblik nog be zwaarlijk met stelligheid mededeelin- gen worden gedaan. Deze hangt ge heel af van het verloop der gebeur tenissen. Indien de ootlog blijft voort woeden zal die inlijving zoo spoedig doenlijk behooren te geschiedenof de lichting in haar geheel dan wel bij ploegen zal worden ingelijfd, kan eerst later worden beslistbestaat er echter gegrond uitzicht op het sluiten van den vrede, dan zal de inlijving zoo laat doenlijk plaats hebben en in verschillende ploegen. Het bezwaar, als zouden de dienst plichtigen der lichting 1916 nog te jong zijn om in dienst te treden, wordt door de regeering niet gedeeld, aan gezien zelfs, als de inlijving zoo vroeg mogelijk geschiedt, deze slechts 5 maanden voorafgaat aan het tijdstip, waarop in normale omstandigheden de eerste ploeg dier lichting onder de wapenen zou komen. Aan den aanmaak van militaire klee ding wordt onafgebroken met kracht gewerkt. Er is in de verloopen maan den een moeilijk tijdvak geweest, waarin de vrees gewettigd scheen, dat de benoodigde wol, voor het ver vaardigen van laken, zou komen te ontbreken. Gelukkig is sinds dien weder wol ontvangen. Ondergoed is in ruime hoeveelheid voorhanden. Wanneer de noodige herstellingen aan de kleeding niet tijdig kunnen wor den uitgevoerd doo- de bij de troepen ingedeelde kleermakers, moeten in de kantonnementen woonachtige kleer makers ter hulp worden geroepen. Omtrent den duur van het eerste verblijf onder de wapenen der lichting 1916 kan eerst een beslissing worden genomen wanneer tot demobilisatie kan worden overgegaan. Wanneer de omstandigheden dit niet onmogelijk maken, zal het streven op dan voor grond staan den normalen termijn niet te overschrijden. Zeer waarschijnlijk zal het daartoe noodig blijken later ook voor de lichting 1917 uitzonde ringsmaatregelen te nemen. Uitbreiding van den Landstorm. De Regeering wijst er nog eens op, dat aanleiding tot de indiening van dit wetsontwerp gevonden werd in het nog steeds voortduren van den kritieken toestand in het buitenland. Van algemeene bekendheid mag ge acht worden, dat de ons omringende oorlogvoerende mogendheden zich voortdurend onledig houden met het versterken hunner strijdkrachten. Voorts verklaart de Regeering nog maals, dat de bedoeling van het ont werp geen andere is dan, voor het geval wij in den oorlog mochten wor Walter en deelde hem mede, dat zijn oudtante reeds twee dagen bijna voort durend in een koortsachtige sluime ring lag, waaruit ze slechts van tijd tot tijd even ontwaakte. Het oogenblik, waarop ze voor altijd zou inslapen, kon niet ver meer zijn. Dienzelfden dag om drie uur 's rtiid- dags kwam de dokter. Hij was er ook reeds 's morgens geweest, constateer de een vermindering van de werk zaamheid van het hart en beloofde in den loop van den avond terug te komen. Jettchen, die haar oudere zuster al tijd als een hooger wezen had vereerd en in weerwil van haar bekrompen verstand volkomen begreep, dat de dood door het huis aan het Park rondwaarde, sloop diepbedroefd van de eene kamer in de andere. In de keuken maakten zich de beide dienstboden telkens weer nieuwe kof fie. Bij den dampenden drank vertel den ze elkandei wederkeerig al de zelf bedachte gevolgen, welke de dood van haar meesteresse voor de beide dames, Jella en Jettchen, zou kunnen hebben. Om zeven uur 's avonds zat Jella den betrokken, dan wel de mogelijk heid daartoe een voor de Regeering duidelijk waarneembaar dreigend ka rakter aanneemt, de sterkte onzer le gerreserve tot een hooger peil te kunnen opvoeren, en wel met oudge dienden, mannen, die weer spoedig in den militairen dienst thuis kunnen zijn. Tejen het denkbeeld om de even- tueele oproeping var, de in dit wets ontwerp bedoelde personen afhanke lijk te maken van een vooraf door de Staten-Generaal te verleenen toestem ming, heeft de Regeetïng overwegend Bezwaar. Wanneer de omstandigheden tot oproeping noodzaken, moet daartoe binnen den kortst mogelijken tijd kun nen worden overgegaan. De Regeering is niet voornemens vóór de indiensttreding der land- stormplichtigen een algemeen onder zoek naar hun geschiktheid te doen instellen. Hij, die meent ongeschikt te zijn, kan ontslag vragen. De dienstplichtigen van den land storm vallen niet onder de toepassing van art. 5, eerste lid, letter c, der Kieswet. Intusschen zij opgemerkt, dat, indien de landstormmannen in werkelijken dienst worden opgeroe pen, de omstandigheden vrij zeker van dien aard zullen zijn, dat aan de uitoefening van het kiesrecht niet zal kunnen worden gedacht. Het ligt in de bedoeling der Re geering de thans tot den dienst bij den landstorm te verplichten perso nen niet van dien plicht te ontheffen, voordat de wettelijke termijn daartoe is aangebroken. De vraag, of het wenschelijk moest heeten versterking van onze leger macht of legerreserve op andere wijze dan de voorgestelde te verkrijgen, is door de Regeering met ernst over wogen. Daarbij werd in de eerste plaats de aandacht geschonken aan het in het Voorloooig Verslag aange geven middel, n.l.het verplichten tot den militairen dienst van de vrij gestelden en vrijgelotenen der laatste militie-lichtingen. Na rijp beraad heeft de Regeering echter vermeend zich, althans voorshands, te moeten bepalen tot de achtereenvolgens door haar voorgestelde middelen. Nederlandsche koopvaardijschepen. Bij den uitgever W. E. J. Tjeenk Wellink te Zwolle is verschenen „Wettelpe voorschriften verzameld voor het gebruik aan boord van Ne derlandsche koopvaardijschepen", sa mengesteld door A. H. W. van Luik, hoofdcommies ter secretarie te Schie dam. Dit boekje bevat onderwerpen van verschillenden aard, met modellen, beknopte aanteekeningen, inhoudsop gave en alphabetisch register. alleen bij 't ziekbed. Tante Martha scheen te slapen. Op de ronde tafel voor de ouder- wetsche ronde sofa brandde een lamp, maar om het ledikant heerschte sche merlicht. De omtrekken van tante Martha's bovenlichaam, de witte nacht muts, welke haar hoofd bedekte, kon Jella onduidelijk onderscheiden. Jella liet het hootd in de hand rus ten en zat onbeweeglijk. Haar gedach ten vertoefden bij Alfredze wist, dat hij om harentwillle leed, en ze kon hem toch niet heipen, als de hemel zelf niet hen beiden hielp. Daar trof een zwak geluid haar oor. Ze luisterde. Wenscht ge iets, tante Zal ik u de kussens gemakkelijker leggen, of wilt ge een teugje amandelmelk De blinde echter gaf geen antwoord op deze vragen en weer was het doodstil in het vertrek. Plotseling begon de zieke onrustig te worden. Haar lippen bewogen zich en men hoorde haar fluisteren Ik heb haar wel herkend, de hand, die naar den sleutel zocht en hem vond, ze raakte mijn linker hand aan ik voelde duidelijk den De nieuwe burgemeester van Amsterdam. Het christelijk volksdagblad „De Amsterdammer" schrijft „Een der kenmerken van den bur gemeester van Amsterdam is altijd geweest de hooge hoed. Men kon zich burgemeester Van Tienhoven, Vening Meinesz, Van Leeu wen, Röetl niet anders voorstellen dan met een hoogen hoed. Burgemeester Teilegen, wiens be noeming zoo velen verraste, liep als directeur van het bouw- en woning toezicht met een slap deukhoedje, en als burgemeester draagt hij hetzelfde hoedje. Het moge eenige moeilijkheid op leveren voor zijn politie-agenfen, die hem nu niet spoedig genoeg herkennen het pleit voor zijn eenvoud en voor zijn waarheidszin. We zijn een ander tijdperk met hem ingegaanwaaraan we wennen moe ten, doch dat op den duur wel zal bevallen. Burgemeester Tellegen houdt geen equipage en een auto, doch hij loopt en tramt net als een gewoon mensch. De Koningin heeft Amsterdam be zocht zonder gevolg, zonder militair vertoon, zonder voorrijders, zonder jockey's in ailen eenvoud. Zij heeft haar volk opgezocht in eenvoud en met hartelijkheid. Er vaart eert stroom van eenvoud en van waarheidszin door ons volk. De besten gaan voor. Het deukhoedje van burgemeester Teliigen is er een symbool van. Wij hebben er geen bezwaar tegen. Treelstra niet naar België. Het Kamerlid Troelsta, voornemens om zich eenige dagen naar België te begeven in verband met aangelegen heden betreffende het Intern. Soc. Bureau, is in dat voornemen verhinderd geworden, wegens gebleken onmoge lijkheid om de Belgische grens te overschrijden. Johan Schmier f. johan Schmier is gisteren op 63 jarigen ouderdom te Heerenveen over leden. Johan Schmier werd op 5 Januari 1852 te Leiden geboren. Op het semi narium te Katwijk ontwikkelde zich zijn zin voor kerkelijke muziek. Vooral echter trok de opera hem aan. Hij studeerde onder leiding van Gondel in Den Haag, Warnots te Brussel en Leon Gresse te Parijs en trad voor 't eerst in 1885 te Leiden als frère Laurent op in Romeo et Juliette van Berlioz. Later verbond hij zich als eerste bas aan het operage zelschap van de Groot, hetwelk in de zegelring aan zijn vierden vinger. Konrad's ring honderdmaal heb ik hem gezien ik zou hem herken nen onder duizenden ringen. Ja, toen kon ik nog zien in dien zaligen tijd was het licht mijner oogen nog niet uitgebluscht. Ze ijlt, dacht Jella vol angst en waagde het niet van haar plaats te gaan. Ze was akelig te moede en zat daar als verlamd. Toen was ik jong en bloeiende, vervolgde tante Martha op denzelfden duideiijken fluistertoon, en de men schen zeiden, dat ik schoon was, maar zij was toch nog schooner dan ik zij, Lisa's dochter. Jella is im mers het evenbeeld van haar moeder van kindsbeen af entoen koos hij haar, niet mijO, wat heb ik toen geleden Konrad stierf maar zijn zoon leefde, zijn zoon Waltei, dien ik. lief had, alsof hij mijn eigen zoon was. Ach, kunnen menschen, die men jaren lang als goed heeft beschouwd, zóó plotseling slecht worden door en slecht (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1