WOENSDAG No. 93 53e Jaargang 1915 lilfljve Firma F. VAK OF VELOE Jr., Kleine Marlri 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 21 APRIL Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdagii CEMEENTEBESTUUR KAMEROVERZICHT. FEUILLETON Roman door MIMA VQK KALM. Nederland an da Oorlog BINNENLAND VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent II; ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel nTabonnés, in 't bezit eener Of|r|f|gulden biï levens- f7 CI"H gulden bij dood gulden bij verlies 4 1*41 gulden bij verlies 4 (T|f| gulden bij verlies f% r*gulden bij verlies tniis zijn GRATIS verze- 71 Hill lange ongeschikt- BB door <|gg| van een hand, 1*1 g| van| I gglg vaneen 7*1 van eiken kerd'tegenongelukken voor: LUUU heid tot werken f UU een ongeluk JUU voet of oog een duim AsJU wijsvinger iJ%J anderen vinger, ptze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" te Schledar» DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Gelet op art. 37 der Drankwet, doen te weten dat bij hen is ingekomen een ver zoek (in afschrift) gericht aan Gede puteerde Staten van Zeeland van Ph. j. ROOS om vergunning iot ver koop van sterken drank in het klein, uitsluitend aan logeergasten, in per ceel Palingstraat no. 53 dat vanaf heden gedurende veertien dagen schriftelijke bezwaren tegen het verleenen van de gevraagde vergun ning kunnen worden ingebracht bij Burgemeester en Wethouders voor noemd. Vlissingen, 20 April 1915. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. Vergadering van Dinsdag. De Kamer ving heden haar werk zaamheden weder aan en zoowaar scheelde het weinig of onmiddellijk had zij ze weer afgebroken. De oor- logszee-ongevallenwet toch heeft eeni- ge dagen geleden een zeer ingrijpende verandering ondergaan, wat voorden heer Tydeman aanleiding was te ver zoeken althans éen dag gelegenheid ie geven om deze nieuwe uitgave van het ontwerp te bestudeeren. Echter wees de Kamer dit verzoek af. De behandeling van dit ontwerp is dan ook bij uitstek urgent. Wat de bedoeling van dit ontwerp is, is uit den naam reeds duidelijk genoeg. Het groote gevaar dat zij thans loopen die ter zee varen, heeft de Regeering er toe gebracht onmiddellijk een wetsontwerp in te dienen ten einde <de nagelaten betrekkingen van hen, die ter zee zijn omgekomen, te steunen. Al sinds jaren ligt een zee-ongeval lenwet gereed het droeve noodlot aldus de heer Spiekman heeft ge dwongen dit ontwerp nog urgenter ie maken dan het reeds was. De overhaaste samenstelling van dit ont werp heeft het nogal onvolledig ge maakt. Wel zijn reeds door het overleg mei de Kamer verschillende verbete- ringen aangebracht, doch daarmede zijn niet alie bezwaren weggenomen. De derde uitgave van het ontwerp is eerst Zaterdag jl. verschenen en bracht wederom verbetering. Intusschen somden de verschillende sprekers nog gebreken op. De heer Spiekman acht de procedure te sa mengesteld, acht hij terugwerkende kracht gewenscht, en wenscht hij de 30) (Nadruk verboden. Mijn hartelijken dank, juffrouw! Hij was met zijn dankbetuiging den in alle opzichten wat langzamen Odo voor geweest. Nu kwam deze nader en kuste zijn verloofde teeder de hand. Verrukkelijk, lievelingMaar nu, och toe vergeef me, dat ik je daar altijd weer mee lastig val zing nu nog mijn lievelingslied, dat van Klein- Anna-Kathrein, weet je? Bereidwillig voldeedThea aanOdo's wensch. Ze was heden werkelijk bui tengewoon goed geluimd. Achter in de zaal zaten tante Luise en juffrouw Lindner en fluisterden druk over geconserveerde groenten. juffrouw Lindner was weliswaar aeer trotsch op het gezang van haar dochter, doch bloemkool in azijn ouders, grootouders of schoonouders wier kostwinner mocht verongelukken onder de verzekering te doen vallen. De heer Nierstrasz voegde daar nog bij den man van de hofmeesteres, terwijl de heer Duymaer van Twist weer het belang der kleine zeevis- schers verdedigde. Zij zullen door de premies die dit ontwerp vergt, zwaar gedrukt worden. Wel betaalt de Siaat een gedeelte, doch z.i. niet genoeg. Terecht heeft de heer Nierstrasz uiteengezet, dat de gevaren waartegen dit ontwerp wil verzekeren, geen ge varen zijn die aan het bedrijf zijn verbonden. In normale tijdsomstan digheden toch bestaan die gevaren niet. Daarom is het ook niet billijk dat de reeders een gedee'te der ver zekering zullen betalen. In dienzelf den geest sprak de heer Visser van IJzerdoorn, die van meening was dat de Staat alle kosten zou dragen, om dat het gevaar niet inhaerent is aan het zeevaartbedrijf. Tegen de wijze van rechtspraak ontwikkelde hij zeer vele formeele bezwaren. Hij wenscht n.I. geen request-procedure, doch een gewone dagvaarding voor de recht bank opdat de afwikkeling sneller zal plaats hebben. In den laten namiddag kregen wij een maidenspeech te genieten n.I. van den heer Boissevain. Het gras was dezen afgevaardigde echter reeds geheel voor de voeten weggemaaid. Hij ging het voor- en nadeel van dit oniwerp na en gaf een overzicht van hetgeen de reeders zelf reeds deden. Oorlogszee-ongevallenwet. De heer Spiekman heeft een twee tal amendementen ingediend. Het eerste strekt aan om de ou ders, grootouders of schoonouders van de zeelieden, die bij ongevallen ter zee om het leven mochten komen, dezelfde rechten toe te kennen als het geval is in de Ongevallenwet 1901 voor de arbeiders die krachtens genoemde wet verzekerd zijn. De heer Spiekman meent, dat wanneer dezen van de aanspraak op schadeloosstel ling worden uitgesloten, de bedoeling der wet voor een groot deel zal wor den gemist, omdat de groote meer derheid van de zeevarenden onge huwd, en een groot deel dezer on- gehuwden kostwinner is. Dat opne ming dezer bepalingen, verhooging der premie zal veroorzaken, mag toch volgens den heer Spiekman geen re den zijn, de hier bedoelde ernstige leemte in de wet te laten. Voorts stelt de heer Spiekman voor in de wet te bepalen dat indien de nagelaten vrouw een huwelijk aan gaat, zij een bedrag ontvangt van tweemaal haar jaarlpsche uitkeering. ingelegd, interesseerde haar op 't oogenblik meer. De oude heer in zijn ziekenstoel droomde gedurende Thea's gezang verder van liefde en leed der jeugd, van maneschijn en bloeiende seringen, van scheiden en mijden .Wat geef ik om mijn vader, Zijn huis en zijn veld Wat geef ik om mijn tante, Haar trots en haar geld," zong Thea. Walter's lippen plooiden zich tot een glimlach en een stoute gedachte kwam bij hem op. „Zeg maar, dat je mee wilt gaan Zeg maar, dat je de mijne bent." zweefde het smeekend door het ver trek, dat door twee gioote lampen met groene koppen verlicht werd. Zeg maar, dat je de mijne bent, herhaalde Walter nauwelijks hoorbaar. Het gezang hield op. Thea verklaarde, niets meer ten beste te kunnen geven, daar ze ver moeid was. De bejaarde dames kwamen nu ook dichterbij en weldra kwam de bedien de zeggen, dat de thee gereed was. Walter was in de allerbeste luim. De geldelijke aangelegenheid was veel De heer Spiekman merkt op, dat, waar er, naar verhouding, door deze wet veel meer ongevalles met doo- delijken afloop worden voorzien dan bij de invoering der Ongevallenwet 1901, en dus naar verhouding hier het aantal weduwen veel talrijker zal zijn, hier des te meer reden is, deze bepaling op te nemen. Bekendheid met het leven en de verhoudingen in de kringen der zeelieden moet er toe nopen, dezé bepaling op te nemen. Verzoek om extra verlof. Namens de Hanze, Bond van R. K. Vereenigingen van den Handel- drijvenden en industrieelen Midden stand, in het Bisdom Haarlem, tellen de 67 afdeelingen met ruim 5500 leden, is tot den minister van oorlog het verzoek gericht aan de onder de wapenen zijnde militairen behoorende tot den handeldrijvenden en industri eelen middenstand gedurende het voorjaar een met de belangen van hun vak overeenkomend aantal werk dagen extra verlof te willen verleenen. Tot ondersteuning van dit verzoek wordt aangevoerd, -Jat een groot aan tal middenstandsbedrljven, waarvan de hoofden onder de wapenen zijn, bijna of in het geheel geen winst meer opleveren; dat voor een groot aantal van die bedrijven het voorjaar de drukste tijd isdat wanneer de onder de wapenen zijnde hoofden van de bedoelde bedrijven niet in de gelegenheid zouden worden gesteld gedurende eenigen fijd hun bedrijven te leiden, vermoedelijk menige zaak geheel en ai zou ve; loopen. Kon. Nat. Steuncomité. De 34e lijst van ingekomen bijdra gen, van 4 tot en met 10 April j. 1., geeft een totaal aan van f20.361. Hiertoe behoort een bedrag vanf 10.000 van de Maatschappij tot exploitatie van Limbuigschesteenkolenmijnen te Heer len. Met de vorige lijsten is thans totaal ontvangen aan bijdragen en toezeg gingen f 2.004.760. Belgische vluchtelingen.^ Door de centrale commissie tot behartiging van de belangen van naar Nederland uitgeweken vluchtelingen, werd een som van ruim 111.600 gul den ontvangen, haar door tusschen- komst van den consul-generaal der Nderlanden te Kopenhagen voor de Belgische vluchtelingen ter hand ge steld door de redactie van het Deen- sche Dagblad „Berlinske Tidende". Eveneens werd haar een kleiner bedrag toegezonden ten behoeve der Belgische kinderen, door mevrouw Jensen te Faerör. Het registratie-bureau der commissie ontving tot heden 17.500 aanvragen, omvattende 70.000 personen; aan 13.000 gemakkelijker tot een goed einde ge bracht, dan hij gedacht had; Odo hielp gaarne en vooral nu als geluk kige verloofde had hij behoefte om te geven. In de zekerheid van de gewenschte som ter leen te hebben ontvangen en dus zijn wissel op den vervaldag te kunnen betalen, gaf Walter aan zijn vroolijke stemming uitdrukking door een bijzondere beminnelijkheid in het gesprek. Men babbelde bij de thee zeer druk, critiseerde het bal van den vorigen dag, prees een weinig en keurde het een en ander af en was het ten slotte hierover eens, dat het feest, alles saamgenomen, alleraar digst geweest was. Daarna begon men over Riga te spreken. Thea wilde daar eerstdaags naar toe om haar uitzet te koopen. Walter wendde zich tot haar, die tegenover hem aan de theelafel zat. Vergis ik mij, juffrouw, of woont er in Riga een bloedverwant van u, een mevrouw Heldt, geboren Lindner Zeker dat is mijn tante Eugenie. Juist, mevrouw Eugenie Heldt, hiervan betrekking hebbende op 52.000 personen, werd het juiste adres hun ner familieleden gegeven. Genoemd bureau, gevestigd Plein no. 27, te 's Gravenhage is geopend van 10V3-5 en van 8 10 uur 's avonds, terwijl alle schriftelijke aanvragen dienen te worden gericht tot het secretariaat der centrale commissie, Lange Voorhout 45, Den Haag. Militaire berichten. Bij beschikking van den minister van oorlog is er met betrekking der inkwartiering met voeding de aandacht op gevestigd, dat onderofficieren bo ven den rang van sergeant-majoor (opperwachtmeester) alleen dan met voeding voor rijksrekening behooren te worden ingekwartierd, wanneer binnen ten hoogste een halfuur gaans van de bebouwde kom, waar hun huisvesting is verleend, geen gelegen heid voor hen bestaat om zich tegen betaling behoorlijk voedsel te ver schaffen en zij ook niet aan de sol- datenmenage ter plaatse kunnen deel nemen. Aan den commandant van het wiel rijdersdepot, opgericht voor den ver deren duur van het tijdvak dat het leger nog op voet van oorlog is, is het gezag van korpscommandant ver leend. Gedurende den tijd dat het leger gemobiliseerd is, zijn de voorschriften en tarieven voor het militair vervoer per spoor, tram en stoomboot van toe passing op de bij 't leger dienstdoende personen, die onderworpen zijn aan de militaire wetten en reglementen en in uniform gekleed. 2 r-xz De hiervoren bedoelde personen beneden den rang van onderofficier, die in militair of burger plaatsbewijs tegen dadelijke betaling, erlangen, moeten, evenals de overige mindere militairen, bij het koopen en bij bet controleeren van dat bewijs, een ver lofpas of marschorder vertoonen. Militair onderwijs, 'n Voor toelating als cadet bij de Kon. Mil. Academie te Breda worden dit jaar opengesteld 110 plaatsen, ver deeld als volgt A. Ten behoeve van de Cadetten school. 1. Voor het leger hier te lande: 8 voor de infanterie, 2 voor de cava lerie, 5 voor de artillerie en 2 vcor de genie. 2. Voor het lager in Ned.-Indië: 8 voor de infanterie, 1 voor de cava lerie, 4 voor de artillerie en 2 voor de genie. B. Ten behoeve van de adspiran- ten bedoeld in art. 26 der voren- vermelde wet zoo heet de dame. Kent u mijn schoonzuster dan vroeg juffrouw Lindner verbaasd. -- Slechts oppervlakkig, antwoord de Walter. Zij won onlangs mijn raad als advocaat in, Walter wachtte een oogenblik, eer hij verder ging over een verschil van meening met haar huisbaas. Precies iets voor haar, dat ze met haar huisbazen overhoop ligt, merkte juffrouw Lindner met veel vol doening opzeer prikkelbaar was Eugenie altijd, maar mijn man zegt, dat ze een kinderlijk gemoed heeft; vele menschen hebben dat echter alleen in schijn. Om ons heeft ze zich nooit veel bekommerd en ik neem haar dat wel wat kwalijk, weet u. Thans echter, sedert een paar maan den schrijft ze ons herhaaldelijk en mijn Thea heeft ze, naar het schijnt dezen zomer, toen ze haar bij zich had genoodigd, lief gekregen. Het was voor Elmershorst zeer laat in den avond, toen Walter afscheid nam. Thea's oogen schitterden, toen ze hem vaarwel zei. Tot overmorgen dusriep Odo hem ach erna, wij verwachten u en 1. Voor het leger hier te lande: 32 voor de infanterie, 5 voor de cava lerie, 18 voor de artillerie en 4 voor de genie. 2. Voor het leger in Ned.-Indië 10 voor de infanterie, 2 voor de cava lerie, 4 voor de artillerie en 2 voor de genie. Voor het in 1915 hier te lande te houden examen voor toelating tot den hoofdcursus, ter opleiding van onder officieren voor den rang van 2e- luitenant der infanterie en van 2e- luitenant-kwartiermeester, worden respectievelijk voor den dienst hier te lande en voor den dienst in Ned. Indië, de volgende aantallen plaatsen opengesteld I. voor het leger te landeinfan terie 22, administratie 6 II. voor het leger in Ned.-Indië infanterie 5, administratie 2. Hier te lande zal in de maanden Juli en Augustus e. k. een examen worden gehouden voor toelating van jongelieden als cadet bij de Cadetten school te Alkmaar. Voor dit examen worden openge steld a. 3C plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dier.st hier te lande b. 12 plaatsen voor jongelieden met bestemming om te worden opgeleid voor den dienst in Ned.-Indië. Tweede Kamer. Uit parlementaire kringen wordt vernomen dat de Tweede Kamer tot kort voor Pinksteren, vermoedelijk tot Donderdag 20 of Vrijdag 21 Mei, bijeen zal moeten blijven. Of daarna 't vroeger aangekondigde en nog steeds bestaande voornemen om behoudens geheel onvoorziene omstandigheden, dan reeds het groote zomerreces aan te vangen, verwezen lijkt zal kunnen worden, laat zich thans nog niet voorzien. Vlissingen, 21 April. Die Jahreszeiten. Oratorium van Jos. Haydn (1732-1809) Dat dit werk van den grooten com ponist na meer dan honderd jaren tot geestdrift vermag te voeren en het wel zal blijven doen, is zeker een bewijs, dat het zijn weg heefi gevonden tot de harten van de massa en dus in goeden zin populair is geworden. Het heerlijke toonwerk „DieJahres zeiten" is als een hoorbaar schilderij, tintelend voorbij de oogen zwevend; het is een schildering van gedachten, verstaanbaar voor het verrukt gevoel: Haydn houdt de ziel aan zijn laai geboeid't gemoed is ais een klank- kenmeer bedolven, al wat in ons voelt wordt oor't is licht en leven Jella bepaald. Hartung is in zijn voordeel ver ouderd, zei Odo tegen Thea, toen de gast weggereden was. Het is een volstrekt niet mooie ge woonte van velen, om over degenen, van wie men pas afscheid genomen heeft, een oordeel te vellen, hetzij dan gunstig of ongunstig. Meneer von Hartung bevalt mij beter dan zijn zuster, bekende Thea openhartig. Och, sprak Odo haar tegen, je kent Jella nog niet goed genoeg. Ze is alles zuiver goud. Thea toonde geen lust om dit te bestrijden; ze hield zich in haar ge dachten met Walter bezig. Ze droomde des nachts van hem; hij stond voor haar, zag haar met zijn fascineerenden blik diep in de oogen en zei zacht en teedei Zeg maar, dat je mee wilt gaan Zeg maar, dat je de mijne bent De jouwe, wilde ze uitroepen, want het was haar, alsof een geheime macht haar daartoe dwong. Maar de stem weigerde haar dienst. Met een zucht, die veel had van een gekreun, werd ze wakker. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1