DINSDAG 20 APRIL Nederland en de Oorlog. No. 92 53e Jaargang IQ15 firma F. VAN DE VELDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonden! op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagei GEMEENTEBESTUUR FEUILLETON tan door MINA VQN HALM. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor BelgiS 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bi] abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener AAA 4% gulden bij levens- gulden bij dood AAA gulden bij verlies 4 r* ft gulden bij verlies 4 ft ft gul den bij verlies ft P^gulden bü verlies polis, zijn GRATIS verze- Ml III lange ongeschikt- ftjl door <l||| van een hand, |ft|| van| II III vaneen V»1 van eiken lerd tegen ongelukken voor: &4UUU heid tot werken ff Ulf een ongeluk UUU voet of oog lUU een duim 1UU wijsvinger LÜ anderen vinger. pize ultkesrlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol trem. De uitkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schleda. BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van het kohier no. 8 der Bedrijfsbelasting, dienst 1914/15. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij Kern ontvangen en aan den rijksontvanger is gezonden, het door den directeur der directe belastingen te Breda executoir ver klaarde kohier no. 8 wegens de Be drijfsbelasting dienst 1914/15 de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveten, ook ter voorko ming van vervolgingen en herinnert: dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 20 April 1915. De Burgemeester voornoemd, 'VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De verklaring van de Duitsche Re geering inzake de „Katwijk." Naar wij vernemen heeft de Duit sche regeering uit eigen beweging aan den Nederlandschen gezant een verklaring van de volgende strekking doen toekomen Noch bij haar, noch bij de Duit sche marine heeft, zooals van zelf spreekt, eenige bedoeling bestaan, dat een aanval op een Nederlandsch schip zou worden gedaan. Zij neemt niettemin de mogelijkheid aan dat, ten gevolge van een ongelukkig toeval, de Katwijk" door een Duitsche onder zeeër is in den grond geboord. Aanstonds na het bekend worden van het gebeurde is door de Duitsche regeering een onderzoek bevolen, en zij verzocht aan die van Nederland om mededeeling te doen van de door ■deze ontvangen officiëeie rapporten, betreffende de feiten die aanwijzingen kunnen opleveren. indien het onderzoek uitwijst dat de „Katwijk" door een Duitsche duik boot in den grond is geboord, dan zal de Duitsche regeering niet aar zelen haar levendig leedwezen te be tuigen, en volledige schadeloosstelling toe te zeggen. Deze verklaring van de Duitsche regeering zal algemeen met groot genoegen zijn vernomen. Er blijkt tenminste uit dat de Duitsche regee ring er prijs op stelt de vriendschap pelijke verhoudingen tusschen hare en onze regeering te bestendigen, wat de laatste dagen wel eens in twijfel werd getrokken. Het zou overigens wel wenscheljjk zijn geweest dat de verklaring tevens 29) —O(Nadruk verboden. Het zou u in het ongeluk drijven "zijn, wanneer ik mij in uw leven wilde dringen. Gij moet vrij wezen om u een bestaan te verzekeren, om voor uw zuster een beschermer en verzorger te kunnen zijn 1 Ge moogt tegenover mij géenerlei verplichting hebbenhet zou u te veel hinderen, waar ge vooruit moet komen. Om mij des te spoediger een huis te kunnen aanbieden, zoudt ge de eerste de beste betrekking aannemen, die u maar een behoorlijk inkomen verschafie. Dat gaat nietge moet en moogt in uw leven naar een hooger doel streven. Jella, Jella, viel hij haar opge wonden in de rede, als ge Luister verder, ging ze voort, terwijl ze met elk woord kalmer werd. Ge handelt eenvoudig onder de mededeeling had ingehouden dat zorg zou worden gedragen dat onze neutrale scheepvaart verder geen hinder meer zal ondervinden van Duitsche duikbooten. De verjaardag vae den Prins. Geheel in overeenstemming met het voorbeeld door het Koninklijke Hof gegeven werd gisteren te 'sGra- venhage de verjaardag van Prins Hendrik onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden slechts herdacht op sobere wijze en met weinig uiter lijk vertoon. Slechts van de openbare gemeente gebouwen, van de gezantschapsge bouwen en uit particuliere woningen waren de vlaggen ontplooid. Zooals reeds werd aangekondigd werd van de gebouwen der departe menten van Algemeen Bestuur niet gevlagd en werden ook gisterenavond niet de gebruikelijke verlichtingen ontstoken, terwijl van gemeentewege noch van de zijde van het Haagsche comité voor volksfeesten ditmaal feestelijkheden plaats hadden. Daar, zooals ook reeds vroeger gemeld, bij de gemobiliseerde krijgsmacht ook geen bijzondere feestelijkheden plaats hadden, bepaalde zich de herdenking van 's Prinsen verjaardag bij het gar nizoen in de residentie dus ook alleen tot het vrijaf geven aan zoo velen ais met de eischen van den dienst maar eenigszins vereenigbaar was. Zoowel ten Paleize het Huis ten Bosch, waar de Koninklijke Familie thans intrek heeft genomen, als in het Koninklijk Paleis aan het Noord einde lagen registers voor geluk- wensching gereed, op welke druk geteekend werd. Gisterenmiddag te half twee ont ving de Prins in het Huis ten Bosch den luit.-generaal M. B. Roest van Tonningen, onder-voorzitter en jhr. Ernest van Loon, lid van het hoofd- comité van het Nederl. Roode Kruis, teneinde den Prins-voorzitter namens het Roode Kruis bij gelegenheid van zijn verjaardag hartelijk geluk te wenschen. Ten kwart voor twee ontving Z. K. H. een vertegenwoordiger van de Commandery Nederland der johan- niter-orde, waarvan de Prins aan het hoofd staat, om Z. K. H. de geluk- wenschen namens die commandery over te brengen. De „Katwijk." In een artikel over het torpedeeren van de „Katwijk" schrijft de „New York Tribune", dat de commandan ten der Duitsche onderzeebooten schijnen te denken, dat zij de Neder- landsche reederijen maar kunnen ter- roriseeren. In zake de „Katwijk" kan geen enkele verdedigingsgrond worden aan gevoerd, waar het schip was bestemd den dwang van het oogenblik. Ge hebt gisteren onoverlegd gehandeld en nu meent ge het aan mij verschul digd te zijn, mij uw hand aan te bieden. Mijn hemel, Jella, ik bemin u immers tot krankzinnig wordens toe. Alfred, een huwelijk tusschen ons beiden zou een krankzinnigheid zijn. Ge zljt wreed, Jella, mateloos wreed. Ik ben verstandig. Is dat uw laatste woord? Gij gelooft mij niet, gij twijfelt aan de echtheid van mijn gevoelens Ge moet toch wel reeds lang gevoeld hebben, wat ge voor mij zijt Ja, zei Jella met een buitenge wone krachtsinspanningwant het was haar bijna niet mogelijk zijn wan- hopigen, smeekenden blik te verdra gen, maar ik heb ook dadelijk inge zien, dat alles tevergeefs is. Voor mij riep hij, of voor ons beiden Jella wachtte een oogenblik en toen zei ze op vasten toon Voor u i Alfred werd bleek. voor een neutrale haven met lading, geconsigneerd aan de regeering van een neutrale mogendheid. De vernie tiging van het schip onder deze om- standigheden is een even krasse aan tasting van de Nederlandsche sou- vereiniteit als de schending van Ne iandsch grondgebied zou zijn. Waar Nederland's rechten als neu trale mogendheid aldus geschonden zijn, zijn de nationale gevoelens in dat land gekwetst. Het zelfrespect dringt tot krachtig protest. De Duit sche diplomatie is buitengewoon roe keloos en kortzinnig in het zoeken van oneenigheid met Nederland. De wereld heeft allang opgehouden iets andets te verwachten van de Duit sche diplomatie dan onwijze hande lingen en doelloos agressief optreden van de Blsraarcksche politiek van het Duitsche ministerie van Buiten- landsche Zaken. De staat van beleg. In een nota naar aanleiding van het verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp betreffende de voor- loopige hechtenis bij overtreding van het verbod om in een in staat van beleg verklaard gebied te verblijven, deelt de regeering 0. a. het volgende mede De gevallen, die tot de indiening van dit wetsontwerp hebben geleid, zijn van het volgende type. De mili taire autoriteit ontzegt b.v. aan een beruchten overtreder van de uitvoer verboden het verblijf in een of meer der iu staat van beleg verklaarde gedeelten van bef grondgebied des rijks, laat hem eene veiklaring teeke nen, dat hij met de ontzegging is be kend gemaakt en doet hem daarna uitleiden. Eenige dagen later wordt hij reeds weder binnen het hem ont zegde gebied aangetroffen. Hij wordt voor den officier van justitie gebracht, die de noodige inleidende maatrege len tot het strafproces neemt. Daarna rest intusschen alleen hem opnieuw te doen uitleiden immers hij kan, al zijn de autoriteiten nog zoo over tuigd, dat hij aanstonds weder po gingen zal aanwenden om terug te keeren, niet in voorloopige hechtenis worden genomen. Zoo gaat het met zoodanige overtreders, zoo gaat het ook met andere personen, aan wie op grond van praktijken, uit inter nationaal oogpunt of van het stand punt van 's lands defensie ongeoor loofd of ongewenscht, het verblijf binnen in staal van beleg verklaarde gedeelten van het grondgebied des rijks is ontzegd. Totdat het wegens verboden terugkeer tegen hen ge wezen strafvonnis uitvoerbaar is ge worden blijven zij thans op vrije voeten en behouden derhalve eene ruime gelegenheid om telkens weder terug te keeren en de praktijken, ter Voor mij, zei hij langzaam. Dat wii met andere woorden zeggen, dat ge mijn liefde niet beantwoordt, jella, zeg me, ben ik dan heelemaal niets voor u Ge zijt me een dierbare vriend. Maar ge bemint mij niet? Neen. Van doodsbleeke lippen kwam het woord, dat over het lot van twee men- schen besliste. Vroeger had Jella gedacht, dat ze dit zoo veelbeteekenende „neen" zou kunnen uitspreken zonder dal ze er veel verdriet van zou hebben, maar thans, nu het aan haar lippen was ontsnapt, was het haar, aisoi ze haar eigen doodvonnis had geveld. Vaarwel, Jella, zei Alfred met doffe stem, ik was een dwaas, toen ik op een onbeschrijfelijk groot geluk hoopte, ofschoon het niet het oogen blik is om dat voor mij ie begeeren. Wat het leven mij ook moge brengen, ik zal u nooit vergeten, Jella, nooit Jella boog het hoofd tot een zwij genden droeven groet. Toen ze weer opkeek, was ze alleen. Alfred had het vertrek verlaten het dikke tapijt had het geluid zijner zake waarvan de terugkeer hun werd verboden, weder op te vatten. En indien deze personen vaak vreemdelingen slechts zorgen, dat zij vóór het bedoelde tijdstip het land verlaten, kunnen zij geheel straffeloos die gelegenheid benutten zooveel zij verkiezen. Dat hierdoor èn het gezag der militaire autoriteiten èn de pre' ventieve werking van art. 45 der wet van 23 Mei 1899 (St.bl, no. 128) ten zeerste worden geschaad, behoeft wel geen betoog. Te recht hebben dan ook bepaalde leden reeds uit de memorie van toelichting de conclusie getrokken, dat de voorgestelde toe lating van voorloopige hechtenis vrij wel onmisbaar is. Verhooging van het in artikel 45 voormeld gestelde maximum tot vier jaren gevangenisstraf alleen om het misdrijf, in dal artikel omschreven, binnen het bereik van art. 86 van het Wetboek van Strafvordering te brengen komt der regeering minder oirbaar voor. Belgische vluchtelingen. Het Nederlandsche comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers schrijft ons Daar de provincie Zeeland instaat van beleg is verklaard, moeten alle vluchtelingen deze provincie verlaten. Zeer veel beschaafde vluchtelingen, die niet in de kampen thuis behooren zijn thans dakloos. De afdeeling huisvesting van ons comité doet daarom een beroep op alle comité's in de verschillende plaatsen van ons land en particulie ren, die genegen zullen zijn tegen vergoeding dezen vluchtelingen een onderdak te geven. Landstorm. Bij beschikking van den minister van oorlog is bepaald, dat het be wijs van toestemming tot het aan gaan van een verbintenis als vrijwil liger bij den landstorm niet moet inhouden, dat den vrijwilliger toe stemming wordt verleend voor een bepaalde landstorm-afdeeling, doch ruimer moet zijn gesteld en verklaren dat hem wordt vergund, zich te ver binden als vrijwilliger bij de land storm. Zilverbons beneden f 10. De omstandigheid, dat de nieuwe zilverbons slechts tot een waarde van f 2,50 zijn uitgegeven, heett de vrees doen ontstaan, dat er nu te weinig ruilmiddelen ter waarde van f 1 zullen komen. Hiervoor is geen grond. Im mers, behalve nieuwe zilverbons van f 2.50 tot een bedrag van voorloopig 77i millioen gulden, is er ook een behoorlijke hoeveelheid zilveren gul denstukken aangemaakt en in de laat ste weken bereids tot een bedrag van bijna 2Yj millioen stuks in omloop voetstappen gedempt. De bel van tante Martha, welke steeds naast haar bed op het nacht tafeltje siond, klonk schril door het huis, een teeken, dat de zieke ont waakt was. Jella snelde dadelijk naar de kamer der blind». Deze begeerde een compres op het gloeiende voorhoofd. In het donker gemaakte vertrek, zittend aan tante Martha's bed, weende jella stil haar verdriet uit. Maar ai de tranen, die ze vergooi, konden haar leed niet verzachten; onophoudelijk rolden ze over haar wangen. En toen begon in het hart van het meisje een pijnlijke twijfel op te ko men. Had ze goed gehandeld, toen ze Alfred afwees om zijnentwille.... HOOFDSTUK XIII. „Toen de dagen voor u nog in [vreugde voorbijgingen, „Lachte het leven mij ook vol [geluk en vroolijkheid toe zong Thea in de zaal van Elmershorst, waar haar mooie, buigzame stem vol gebracht. Niemand behoeft guldens op te zamelen uit vrees ze binnenkort niet meer te zullen krijgenimmers met de aanmunting van guldens wordt voortgegaan, en de voorraad wordt elke week met ten minste 400 000 stuks aangevuld. Met de inzameling van alle oude zilverbons en de verspreiding van de nieuwe bons en de nieuwe gul dens kan zeer tijdelijk hier en daar een tekort gepaard zijn gegaan, wijl veel oude bons tegen bankpapier zijn ingewisseld en de nieuwe slechts geleidelijk (vooral door de loonbeta- lingen) haar plaats innemen, doch binnen weinige dagen zal er overal weer een voldoende hoeveelheid geld van minder dan f 10 in omloop zijn. Het is echter van groot belang, dat bij betalingen, waarbij zilverbons van f2.50 kunnen worden gebezigd, deze ook inderdaad zooveel mogelijk worden gebruikt. Nisuw depotschip voor onderzeeërs. H. M. de Koningin heeft aan het op de werf Conrad te Haarlem in aan bouw zijnde tweede depotschip voor onderzeebooten, den naam doen geven van „Cornelis Drebber", een Neder landsch wis- en natuurkundige, ge boren te Alkmaar in 1572 en uitvinder van een onderzeeboot, welke in het jaar 1630 op de Theems beproefd werd. Bestrijding van werkloosheid. Naar verluidt zal uit de dezer dagen te verwachten memorie van antwoord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer in zake de credietaanvrage voor werken ter bestrijding van werk loosheid blijken, dat de minister van waterstaat zijn plannen in zake de ver- keersverbetering tusschen 's Graven- hage en Leiden wenscht aan te houden, in verband met een hierop betrekking hebbend overleg tusschen hem en de gemeente, hetwelk nog niet beëindigd is, zoodat het thans van de houding der gemeente zal afhangen of eene gewenschte oplossing zal worden ver kregen. Internationaal Congres van Vrouwen. Reeds gisteren kwamen een aantal bekende vrouwen uit het buitenland te Amsterdam om deel te nemen aan de besprekingen van het Internationaal Comité van Resoluties. Dit Comité, dat samengesteld is uit twee leden van ieder der deelnemende landen, bevat o. a. de namen vanmiss Chrystal Macmillan en miss Kate Courtney, Engelanddr. Anita Augs- purg en Frau Frida Perlen, Duitsch- land; Frau Kulka, Oostenrijk; Frau Zipernowski en Frau Rosika Schwim- mer, Hongarijemiss Thora Daugaard en Frau Tybjerg, DenemarkenFrau Anna Kleman en Fraü Hanson, Zwe denmiss Jane Addams en mrs. An drews, Amerika (terwijl men telegra- komen tot haar recht kwam. De acustiek in dit hooge en groote vertrek was voortreffelijk. Odo leunde tegenover Thea tegen den vleugel en keek haar verrukt aan. Ofschoon hij op het gebied der muziek over 't geheel genomen een leek moest heeten, liet hij de macht der tonen gaarne om zich inwerken want, zooals alle goede menschen, hield hij van gezang. De oude heer von Elmer had zijn rolstoel ook in de zaal laten schuiven en luisterde nu bijna met eerbied naar de melodieën. Het meisje, dat hij eens zijn liefde had geschonken, kende ook zooveel liederen, ach, en hoe had ze die we ei te zingen.... zoo zoet, zoo vleiend.... Dan zal uw smart ook steeds de mijne zijn klonk het in smeltend piano van Thea's lippen. Bravo riep Walter von Hartung zacht en maakte de bewegingen van aplaudisseeren. Hij had achter het pianokrukje op een der stoelen met rechte leuningen gezeten en siond nu voor Thea, ter wijl hij een diepe buiging maakte. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1