Eerste Blad. 17 APRIL De goede zijde. No. 90 1915 Firma F. VAN DE VEIDE Jr., Kleine Marlt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdag» UitniiaiBBr beslaat ait2 bladen. TiEMEENTEBESTUUR bekendmaking. De Burgemeester van Vlissingen gelet op een schrijven van den Commissaris der Koningin in deze Provincie FEUILLETON Roman door MINA VON HALM. Brieven uit de Hofstad VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel ïC^nnés, in 't bezit eener A ft AA gulden bij levens- gulden bij dood A ftft gulden bij verlies-f gulden bij verliest flftgulden bij verlies ft r*gulden bij verlies ™lis zijn GRATIS verze- /Ijl Bil lange ongeschikt- ftil door van een hand, Iftll van| vaneen /ft van eiken tod'tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken f UU een ongeluk (JUU voet of oog 1UU een duim JLUU wijsvinger UU anderen vinger, gil» ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Brengt ter algemeene kennis dat Hare Majesteit wenscht, dat met het oog op de tijdsomstandig heden er geenerlei openbare feeste lijkheden zullen plaats hebben ter ge legenheid van de eerstkomende ver jaardagen van de leden van het Ko ninklijk Huis. Het uitsteken van vlaggen van open bare gebouwen is mede daaronder begrepen. Vlissingen, 16 April 1915. De Burgemeester van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Het mag in zekeren zin als een troost worden aangemerkt, dat er weinig, ja bijna geen zaken ter we reld zoo onaangenaam of zoo slecht rijn, of er valt nog wel een goede kant aan te bespeuren. Tegenspoed dient ons immers vaak tot loutering van vele en veleriei gebreken in rampen leert de mensch vaak eigen schappen bij zich en anderen erken nen en waardeeren, omtrent welker bestaan hij tot dusver geheel in het onwetende voortleefde. Bij tegenslag en achteruitgang leert men eerst zijn ware vrienden kennen, maar ook zijn eigen ware hoedanigheden. Dat is het leed, dat louterend inwerkt op ons en vaak ons en de onzen behoeden kan voor nog grooter, nog dieper leed. Aldus gaat het niet alleen de men- schen afzonderlijk, doch ook de men- schengroepen, de volken. Het leed, de rampspoeden gelijk deze wereld oorlog medebrengt, treft geheele vol keren in hun diepste kern hij slaat millioenen wonden, gelijk sedert on heugelijke tijden niet in dien omvang en'niet in die vérstrekkende gevolgen, als wij thans aanschouwen, zijn voor gekomen. De bronader van het geluk is voor ettelijke volken, gedurende de eerstvolgende jaren vergiftigd, zoo niet geheel verdord zoowel in mate rieel opzicht als in moreelen zin worden thans der menschheid wonden geslagen, waarvan de volkomen hee ling, naar te vreezen staat, niet meer door de generatie van 'thans, door deze, onze tijdgenooten, zal aan 27) O(Nadrok verboden. HOOFDSTUK XII. Toen Jella den morgen na het bal bleek en vermoeid aan de koffietafel verscheen, vond ze daar haar broer en tante Jettchen. Walter liet zich met de gemak zucht van een pacha door de oude, kindsche tante bedienen. Ha, Jella, goeden morgenhoe is je het bal bekomen Terwijl hij deze vraag deed en daarbij een onbeschaamd glimlachje niet heelemaal kon verbergen, stak hij, zonder te gaan staan, zijn stiefzuster onverschillig de hand toe. Dank je, goed antwoordde Jella kortaf. Ie ziet er vermoeid uit, vervolgde Walterkon je misschien na de mu schouwd kunnen worden. Zóó lange tijd toch zal noodig blijken om de wreede, diepe kerven van dit oorlogs leed te laten dichtgroeien en de Iit- teekens dier wonden, zullen zij wel ooit geheel verdwijnen Toch, gelijk bij alle leed, heeft ook deze wereldramp allicht haar goede zijdevertoont ook zij een keerzijde die niet zoo somber, niet zoo hope loos droevig is, als die wij steeds aanschouwen. Ook uit dezen wereld oorlog moet, behalve welke staatkun dige wijziging of voordeel ook, iets goeds te voorschijn kunnen komen, waarvoor wij niet blind mogen zijn. In de eerste plaats zal hij, evenals als alle ramspoed kan medebrengen, de volken aan zich zelf kunnen doen ontdekkendeze krijg zal aan Duit- schers en Engelschen, aan Russen en Franschen, aan Oostenrijkers en Serviërs, aan Hongaren en Turken kunnen ieeren, wat zij missen aan nationale eigenschappen tegenover den vijand, wat zij in andere opzichten weder op hem vóór hebben, kortom in welke eigenschappen zij de meer deren, dan wel de minderen van el kander zijn. Menigmaal wordt in de officieele oorlogscommuniqué's van de groote hoofdkwartieren op de ver schillende gevechtsfronten met eerbied gewag gemaakt van sommige voor treffelijke eigenschappen in den vijand herhaalde malen wordt nu eens zijn stoutmoedigheid, dan zijn voortreffe lijke voorbereiding, dan weder zijn volharding en onstuimigheid vermeld. Men mag er zich van verzekerd hou den, dat in strategisch opzicht de diverse generale staven thans beur telings als het ware elkanders leerling en elkanders leermeester zijn dat zij elkander zoekende te doorgronden ook omtrent eigen deugden en, waar het nog meer op aankomt, omtrent eigen gebreken, zich een duidelijker beeld gaan vormen. En niet alleen de legeraanvoerders, ook de legers zeiven, de regeeringen, de diplomaten, en ook de volken niet minder, kunnen nu, maar vooral na den krijg dezelfde soort ervaringen, zoo van elkander als van zich zelf opdoen. Zij zullen wil len, ja moeten doorgronden om welke redenen de tegenstander in een of ander opzicht de meerdere in den kamp gebleken is zij zullen bovenal willen weten aan welke eigenschap pen het bij hen-zelven haperde in de bange worsteling, waardoor deze of gene vurig begeerde uitkomst niet in vervulling is kunnen gaanzij zullen, ontdaan van kortzichtige zelf verblinding, de eigen gebreken onder de oogen moeten zien en, na den strijd, aan de verbetering daarvan ernstig de hand slaan. Deze verbetering zal, nu in mate rieel opzicht de weerkracht der onder scheidene groepen vrijwel gelijk tegen zikale stoornis den slaap niet weer vinden 't Was onverstandig van mij, dat ik den huissleutel ter beschikking stelde, maar buiten had men niet kun nen spelen, het was bitter koud. Inderdaad heb ik bijna in 't ge heel niet geslapen, antwoordde Jella. Tante Martha was door het onver wachte nachtelijk rumoer geheel van streek en moest eenige uren achter een onafgebroken door mij worden geholpen. Jammer, dat die serenade jullie zoo in de war bracht, zei Walter, ter wijl hij behaaglijk een sigaar aanstak. -- Ik kon het mij denken, dat jij de hand mee in het spel gehad zoudt hebben, Walter, nam Jella het woord. Zeer vleiend voor mij, die ver onderstelling, zei Walter een weinig nijdig. En alles samengenomen vind ik het hoogst belachelijk zooveel drukte over die serenade te maken. Dat is echt kleinsteedsch. jij en Alfred, jullie wist beiden toch, dat de dokter tante Martha de grootste rust heeft voorgeschreven. Deze plotselinge nachtelijke rustver storing had voor de arme lijdende elkander opweegt, in hoofdzaak in moreel opzicht tot uitdrukking moe ten komen. De moreele eigenschappen van een volk wegen waarlijk tegen legers op en deze te bevorderen zal ongetwijfeld de groote zorg der re geeringen in de eerstvolgende jaren uitmaken, nevens de verdere vervol making der dusgenaamde „doode" weermiddelen, waaromtrent wij ons echter zeer weinig te verheugen zullen hebben. Echter, dat mag niemand weer houden de oogen te sluiten voor de goede zijde dier volkskracht-ontwik- keling. Deze toch brengt mede een algemeene verbetering der moreele eigenschappen. Wij zien reeds nu verschijnselen die daarop wijzen de drankbestrijding, om slechts een voor beeld te noemen, is ,in verschillende landen een nieuw en krachtig beoe fend tijdperk ingegaan. Rusland b.v. heeft ernstig de hand gelegd aan de uitroeiing van hetgeen terecht een nationale ondeugd mag heeten, En geland volgt. Wij zagen, dat zelfs de Engelsche koning het voorbeeld gaf, en alle alcoholische dranken uit de paleizen weert. De groote Engelsche aristocratie volgde alreeds het voor beeld, dat ongetwijfeld in de breede kringen der Engelsche samenleving zijn invloed niet zal missen. In hoofdzaak geldt deze beweging het misbruik, minder natuurlijk het betamelijk gebruik en de medische aanwending van den alcohol. Doch ook anderszins zijn verschillende kwa len der samenleW-g door dezen oor log aan het daglicht getreden, aan welker verbetering reeds krachtig de hand geslagen is of zal worden. Wij wijzen daarbij op de leemten op liet gebied van armenverzorging in vele landen te voorschijn gekomen, op de nadeelige gevolgen eener onmatige weelde, waarvan de laatste jaren maar al te zeer getuigen waren, en welke te beteugelen langs de wegen eener nieuwe wetgeving ongetwijfeld de taak der parlementen zal zijn. Zoo zouden er nog talrijke verschijnselen zijn op te sommen, van toestanden door den oorlog blootgelegd en die blijkbaar eerst thans in het licht der algemeene aandacht zijn getreden eerste voorwaarde voor een afdoende verbetering. Aldus zal, bij het vele leed, dat thans door den oorlog over de wereld is uitgestort, toch ook op iets goeds, uit dat leed geboren, gewezen kunnen worden. En wanneer dan eenmaal de geschiedenis van dezen krijg en zijn gevolgen geboekstaafd zal worden voor de nakomelingschap, dan mag men verwachten, dat nevens de vele bladzijden, die den rampspoed der volkeren melden, ook enkele bladzij den zullen kunnen getuigen van een moreele verheffing dier volken, welke, noodlottig kunnen worden. Den hemel zij dank, dat het niet het geval is. Ik heb eens gehoord of gelezen, dat de galeislaven op den duur van de kettingen gaan houden, waarmee ze geboeid zijn. Nu verneem ik uit jou mond de bevestiging van dit on- gewonejfeit. Jouw vrijwillige slaven dienst,dien je aanvaardt uit ingebeelde dweperij, is mij volkomen onbegrijpe lijk, beste jella. Laten we daar niet over spreken, dat behoort hier niet bij. De meenin gen over de plichten jegens zijn naaste loopen immers ook uiteen, antwoordde Jella op bitteren loon. Maar de „Hochzeitmarsch" uit „Lohengrin" was toch zoo mooi, zei Walter met een spotlach. Ik begrijp niet, antwoordde Jella thans op verdrietigen toon, hoe Alfred zoo zoo ze zocht blijkbaar naar een zacht woord zoo flauw kon zijn Beste meid, als men te veel champagne in de maag heeft, pleegt men onder gegeven omstandigheden den hemel voor een doedelzak aan te zien. Jella beet zich hevig op de lippen. ais de goede zijde van veel leeds uit dienzelfden krijg, haar oorsprong nam. De Schoolcommissie de Belgen, de Raadsverkiezing, duur gebouw. Onlangs hebben wij het een en ander gereleveerd omtrent de meest lach wekkende commissie die in de resi dentie bestaat, de commissie van toezicht op het lager onderwijs, oud tijds minder deftig schoolcommissie genoemd. Wij hebben toen verteld, hoe het in den boezem dier gratis adviseurs in onderwijszaken, telken male ruzie was, en hoe na iedere ruzie er altijd weer eenige leden weg liepen, hetzij uit boosheid en ergernis over de nederlaag die zij leden, hetzij uit schaamte over hun lidmaatschap van een dergelijke telkens in opspraak komende commissie. Het wordt steeds moeilijker perso nen bereid te vinden om in deze commissie zitting te nemen en den langen tijd dat de voordrachten ter vervulling van vacatures uitblijven, zegt voldoende. Door het overlijden van één lid en het bedanken van vijf andere, was het ditmaal al zeer moei lijk de hiaten in de commissie aan te vullen, 't is echter gelukt. Maar hoe Met zeven menschen werden zes voordrachten geformeerd. Een oud schoolhoofd uit West-Indië, een ge- pensionneerde assistent-resident, een rentenierend oud-raadslid uit Dor drecht, een journalist van de Kamer perstribune, die ongetwijfeld door zijn collega, geloofsgenoot en buurman op die tribune is omgepraatvoorts de secretaris van de gezondheidscom missie en ten slotte ter vervulling van de sociaal-democratische vacature een willekeurige behangerspatroon. Dezen laatsten hebben wij niet de eer te kennen, maar van de overige vijf weten wijdat zij geen school gaande kinderen hebben. Het denk beeld dat bij de instelling der school commissie steeds* heeft voorgezeten om eenigermate samenwerking te krijgen met ouders van leerlingen, omdat deze niet alleen belangstellen den maar ook belanghebbenden zijn bij de goede organisatie van het on derwijs, dat denkbeeld wordt wel op voortreffelijke wijze in praktijk gebracht. Wij spraken zoo even van een sociaal-democratische vacature. Het baart wellicht eenige verwondering dat er politieke kleur zit aan de zetels in de schoolcommissie. Het is echter zoo. Men streeft er naar in deze com missie een verhouding van de politieke gezindheden te verkrijgen, ongeveer gelijk aan die welke de gemeenteraad te zien geeft. Het behoeft wel niet gezegd te worden, wat er op die wijze Ook dat nogAlfred beschonken Ze had willen schreien van toorn. Wij hebben stevig gedronken, zoo ongeveer tot half vijf denk ik, zei Walter en blies den rook van zijn sigarette in sierlijke kringetjes in de hoogte. De champagne, dien we dron ken, was weliswaar miserabel, maar voor W. ging het ten slotte toch nog al. Ik voor mij ben tegen zoo iets gehard en krijg niet te veel. Kan men het misschien aan mij zien, dat ik den ganschen nacht gedanst en ge dronken heb Ik had trouwens bij je vereerder Alfred meer weerstandsver mogen verwacht. Maar hij schijnt mij iemand te zijn, die zich door den wijn en de vrouwen gemakkelijk laat over winnen. Walter wist heel goed, dat zijn woorden Jella pijn deden, maar juist daarom gebruikte hij ze. De zuster, die hem zoo flink in den weg was getreden, die hem niet toestond, dat hij nog langer de tantes, die zoo van hem hielden, zou uitbuiten, vond hij lastig. Zijn zorgeloos spottend wezen was een masker. Zijn financieele omstandigen waren van dien aard, dat hij er orde op van de bedoeling der schoolcommissie overblijft. Vroeger was het lidmaatschap der schoolcommissie de eerste schrede op de politieke loopbaan, waarvan de laatste het raadslidmaatschap was. Tegenwoordig is dit vrijwel niet meer het geval en geschiedt vaak het om gekeerde. Raadsleden, die in vergaderingen van den gemeenteraad maar durven kikken van onderwijszaken, worden onmiddellijk opgevorderd voor het lidmaatschap der schoolcommissie. Zij kunnen in die commissie dan hun wijsheid aan den man brengen en meteen is de commissie een lastig opponent in de raadsvergaderingen kwijt. Wie zich in den Haag mocht ko men vestigen en daar eenige bekend heid wenscht te verwerven, ambieere het lidmaatschap van de schoolcom missie. Men wordt Onmiddellijk aan genomen. Het adres van aanmelding is bij uwen dienstwilligen briefschrij ver gaarne te verkrijgen. Discretie verzekerd Aanbevelingen of bewijzen van bekwaamheden zijn absoluut over bodig. Groote mond strekt tot aan beveling. Het zij zoo. Gelukkig kan deze commissie weinig kwaad stichten, aangezien zij machteloos is. Haar doel mist zij geheel en al en aange zien de wet het gemeentebestuur niet verplicht ze in te stellen, ware het gewenscht ze eenvoudig te doen ver dwijnen. Dat zou de radicale oplossing zijn, waarmede het onderwijs eer ge baat dan geschaad zou zijn. Dezer dagen lazen wij in éen der plaatselijke bladen een advertentie, waarin een Belgische familie die een villa bewoonde op Scheveningen, een dienstbode vroeg tegen een maande- lijksch salaris van 30 gld. Wij weten niet of dat Belgische sala rissen zijn voor dienstboden, maar Haagsche zijn het zeker niet. Intus- schen wijst deze eenvoudige adver tentie op verschillende bijzondere omstandigheden. Er blijkt wel uit hoe moeilijk het is een dienstbode te vinden, dat men er zoo'n bedrag voor over heeft, maar ook blijkt er uit dat er hier Belgen zijn, die aardig wat geld over de hand hebben een villa bewonen op Scheveningen, een meid huren voor 30 gld. per maand, dat is geen kleinigheid. Het doet wel eens even onaangenaam zoo iets te lezen, wanneer men dan bedenkt hoe de regeering en de burgers van Neder land toch waarlijk niet van hun rijk dom nog geregeld een kleine honderd duizend arme Belgen onderhouden. Verschillende rijke Belgen, die o.a. in het peperdure Witte Brug-hotel verblijven, verzochten den gemeente raad toch van gemeentelijke belasting moest trachten te stellen. In het be gin van de komende maand moest hij een reeds tweemaal geprolongeerden wissel van zeshonderd roebel betalen. Doch waarmee Hij bezat de som niet en zijn gering crediet in Riga was uitgeput. Wat hg inbeurde, moest voor een deel nog dienen om schulden uit den studententijd te betalen; de schuld- eischers uit de academiestad, eerza me handwerkslieden, maakten hem het leven zeer lastig. Nu was hij naar W. gegaan met het plan om hier bij den een of den ander een leening fe sluiten. Bij Odo von Elmer bijvoorbeeld. Deze was rijk en kon zonder moeite een groote som losmaken. Zwijgend nam Jella haar koffie zij zette de lippen maar even aan het kopje. Walter stond op. Hij wilde van daag dadelijk naar Elmershorstwant hij moest reeds over enkele dagen naar Riga terug en mocht de terugreis niet onverrichter zake aanvaarden. Hij trok zijn overjas aan en ging heen om de postpaarden te bestellen. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1