id ■s LUIM. H BEU SM. OOP :CTiE. S renfiefsen ed adres "AANVRA6EHI VRIJDAG Wo. 89 53e Jaargang 1915 ;n- 1 u LKBIEDIN6EN i-Kellner. jnstbode, Firma F. VAN OF VELDE Jr., Kleine Markt SB, Vlissingen. Telefoon Intern. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdegn Nederland en de Oorlog. FEUILLETQN Ion dooi MINA VON HALM. BINNENLAND R 1MER: eds in voorraad ZIJNEN, voorts I als POMMIES CHATEAU DE lOGNE enz. enz,, |JNEN, t.w.MA. ritte en roode- L,MUSCAATea Jheidene merken tende huizen, 'ijnkooperjj, stelt I icrken te leveren, rendjjk 21. angeboden. Ate1. bt verrichten le mogelijKe iheden aan hui- Is en anderszins is bij Is nieuwe DAMES reewheel en remmen, I aangeboden voor tol |25. |ragen bureau van i I pgels f 0.35, i kent. Zonder rabat, [plaatsen wordt twee- ld. ■nan, 35 jaar, fhnfe tfnende Neti., Franse", h, ook machinesciiiW' :jaris f 3.50 per week. Letters L. E. M., Bu-1 |he Courant." |NSCH biedt zich Bner". Bur. „V'. i een klein gezin voor :e r. Zich te vervoegen 1ALTE, Houikade H- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels 0.40voor iedere regel meer 19 cent Driemaal plaatsen wordt (weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel neabonnés, in't bezit eener rtQAAguWen bij levens-py pf» gulden bij dood AAA gulden bij verlies 4 gulden bij verlies gulden bij veriies r»gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- M III III lange ongeschikt- door <{9111 van een hand, 1*^11 van) 91 IB J vaneen Jf*\ van eiken £erd tegen ongelukken voor: UUUv heid tot werken f UU een ongeluk OU9J voet of oog 1.C/een duim JIIJU wijsvinger [Jt9 anderen vinger, pize ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ulikeerlng wordt gewaarborgd door de „lloll. fllg. Verzelc. Bank" ia Schiedam Minister Loudons protest. Uit „The Economist" van Zaterdag 10 April blijkt, dat de Britsche pers, zeer vermoedelijk op bevel van den censor, de kennisgeving van het ant woord van minister Louden d.d. 19 Maart op den brief van den Britschen gezant te 's Gravenhage van 1 Maart |n op de bekende Order in Council va„ 15 Maart, aan het Engelsche publiek heeft onthouden. Het weekblad schijftIntusschen Zijn, naar men zegt, de protesten, uitgevaardigd door de Skandinavische regeeringen en het antwoord van de Nederlandsche regeering op onze Or ders in Council in onzijdige landen en Duitschland openbaar gemaakt, maar om de een of andere reden, die zeker uitlegging behoeft, werd niet veroorloofd dat deze stukken Engel sche lezers bereikten. In dit geval is het eenig mogelijke argument tegen openbaarmaking, waaraan wij kunnen denken, dat het de Britsche Regeering schade zou kunnen doen in de oogen van het Britsche volk. Waarom zou anders een klein aan tal menschen.die in staat zijn Holland- scbe en Duitsche dagbladen te be komen, bevoorrecht zijn om stukken te lezen, ontzegd aan de rest van de kiezers en de belastingbetalers in dit land? De „N. Ct." teekent hierbq aan, slat het verzwijgen van het Neder landsche verslag voor het Engelsche publiek indien dit, gelijk The Economist veronderstelt, op last van de Britsche regeeringscensuur is ge schied niet anders dan ais een succes voor onze regeering kan wor den beschouwd. „Zaanstroom" en „Batavier V". De minister van buitenlandsche za ken maakt bekend, dat in de Duit sche „Reichsanzeiger" van 7 April belanghebbenden bij de aangehouden stoomschepen „Zaanstroom" en „Ba tavier V" en bij de ladingen daarvan zijn opgeroepen om binnen 14 dagen hunne vorderingen ter zake bij het prijsgerecht te Hamburg in te dienen. Deze vorderingen moeten ondertee kend zijn door een bij een Duitsch gerecht toegelaten advocaat. In verband met de thans officieel bekend gemaakte oproeping van be langhebbenden bij de aangehouden sloomschepen „Zaanstroom" en „Ba tavier V" en bij de ladingen daarvan om hunne vorderingen bij het Prijs gerecht te Hamburg in te dienen, zijn zoowel door de Hollandsche Stoom boot Maatschappij, eigenaresse van de „Zaanstroom", als door de firma Wm. Midler en Co., aan wede „Ba- 26) O— (Nadruk varboden. HOOFDSTUK XI. Toevallig moest Alfred, op den dag na het bal voor het kantongerecht ie W. verschijnen. Hij was daarom niet naar huis ge leden, maar had zich, trouwens eerst met het krieken van den morgen, in be kleine woning van Odo ter ruste begeven. Van rust was echter voor hem niet veel gekomen. Verwarde droomen maakten, dat zijn slaap hem niet ver kwikte, en toen hij na een korte rust ontwaakte, plaagde hem eer. onbe haaglijk gevoel in 't hoofd, waarvan "ij de oorzaak niet wist op. te geven. Maar weldra begon hij zich met het eeo en ander te herinneren en woldra wist hij heel stellig, dat hij tavier V" behoort, onverwijld de eerste stappen gedaan, verband houdende met de indiening hunner verderingen. Daar de oproeping reeds den 7en dezer in de Duitsche „Reichs. Anzei- ger" is verschenen en de vorderingen binnen 14 dagen moeten zijn inge diend, rest den bedoelden scheep vaartmaatschappijen nog slechts korte tijd om de vorderingen aan het Ham burger Prijsgerecht te doen toekomen. De Holland-Amerika lijn. De „Frankf. Ztg." meldt, dat "Vol gens een door het blad uit New- York ontvangen mededeeling, de Holland-Amerikalijn had aangekon digd, dat het s.s. „Rijndam," dat 10 Maart van New-York naar Rotterdam zou vertrekken, de post voor Duitsch land en Oostenrijk-Hongarije zou meenemen. Op dat tijdstip was se dert elf dagen geen postboot naar Engeland en Frankrijk vertrokken, wat sedert 103 jaar niet was voorge komen. Derhalve verzochten op 8 Maart de Engelsche belanghebbenden aan de maatschappij om de „Rijn dam" in strijd met de aankondi ging! Engeland te laten aandoen. Hierover werd naar de maatschap pij te Rotterdam geseind, die op 9 Maart telegrafisch antwoordde, om met schending van de tot nog toe bestaande bepalingen, aan de En gelsche wenschen te voldoen. Dus werd de Duitsche en Oostenrijksche post achtergelaten, en daarvoor in de plaats de post naar de landen der geallieerden meegenomen. „Dit voorval, zegt de „Frankf. Ztg.", heeft te New-York in handels kringen tamelijk opzien gebaard, en bij de Holland-Amerika-iijn is daar tegen krachtig geprotesteerd. Deze beroept zich er op, dat de postauto- riteiten aangaven welke post een stoomschip zal meenemen. Die ver ontschuldiging wil men in Newyork echter niet aannemen, daar de maat schappij moet beslissen welke havens haai schepen zullen aandoen. Ver schillende Amerikaansche bladen meenen, dat de lijn zich daardoor voor de Entente en tegen Duitsch land heelt verklaard. Het „Hbl." heeft gepoogd bij de Holland-Amerika-iijn hierover inlich tingen in te winnen. Deze beroept zich op de bepaling, dat de postau- toriteiten aanwijzen welke post een stoomschip zal meenemen, en dat zij slechts de aanwijzing van de Ameiikaansche postautoriteiten heeft gevolgd. Vice admiraal Tydeman. De vice admiraal G. F. Tydeman, directeur en commandant der marine te Amsterdam, heeft aan H. M. de Koningin verzocht om, in verband met de a.s. opheffing van de Rijks- vannacht, of beter gezegd vanmorgen, Jella een serenade had laten brengen. Zoo iets deed men in W. echter eerst dan, wanneer men ernstige be doelingen ten opzichte eener jonge dame had. Mocht Alfred als eerlijk man zulke bedoelingen koesteren Helaas, helaas, hij moest het zich voor de zooveelste maal bekennen, dat hij Jella niets kon aanbieden. De toekomst lag zoo vreeselijk donker voor hem hoe lang zou hij Schön- haide nog zijn bezitting kunnen noe men Alfred was met éen sprong uit zijn bed, schoot haastig in zijn klee- ren, liet een waren stroom van koud water over zijn hoofd loopen en her haalde telkens: Hoe kon ik toch zoo dwaas zijn en Jella in opspraak brengen Een somber voorgevoel zei hem meteen, dat dit reeds lang gebeurd was. In ieder andere groote plaats zou het onopgemerkt voorbij zijn ge gaan, wanneer een jonge man een dame van zijn kennis een serenade bracht. Maar in W. verwekte iets dergelijks het grootste opzien. Als 't er op aan kwam, verachtte Alfred het traditioneele lasteren der werf te Amsterdam, hem ontslag te willen verleenen ingaande op 1 Juli a.s., indien de tijdsomstandigheden dit zullen toelaten. Bezoldiging gemobiliseerde onderwijzers. Gedep. Staten van Friesland hebben niet goedgekeurd het besluit van den Gemeenteraad van Leeuwarden,waarbij een regeling is getroffen omtrent de uitbetaling van belooning aan onder wijzers gedurende den iijd welken zij tengevolge van de mobilisatie onder de wapenen zijn. Volgens bedoelde regeling zouden de onderwijzers, voor zoover zij kostwinner zijn, boven het bedrag der vergoeding aan hun gezin ingevolge Militie- en Landweerwet, een zoodanig bedrag ontvangen, dat die sommen te zamen 80 pet. van hun bezoldiging vormen, terwijl voor zoover zij geen kostwinner zijn, hun 40 pet. van hunne bezoldiging zou worden uitbetaald. De afd. Leeuwarden van den Bond van Ned. Onderwijzers had tegen deze regeling bezwaren ingediend. Broodgewicht. De burgemeester te Haarlem heeft gedreigd met het invoeren eener ver ordening op het broodgewicht, als niet de bakkers maatregelen zouden kunnen nemen tegen afwijkingen in het gewicht. De bakkerspatroons heb - ben thans besloten een vast brood gewicht in te voeren van Vsi 1, 1V* en 2 pond. Bij eer. eerste overtreding moet f 5 boete betaald worden, bij herhaling volgt publiciteit. Eerste Kamer. Zonder beraadslaging of stemming werden in de gisteren gehouden zit ting achtereenvofgens aangenomen de wetsontwerpen tot nadere wijziging der Woningwet en tot vaststelling der Landsdrukkerijbegrooting voor 1915. Eveneens werd zonder stemming aangenomen het wetsontwerp tot uit voering van art. 100 der wet op de inkomstenbelasting 1914, nadat mi nister Treub heeft opgemerkt geen bevoorrechting te zien in de gedeel telijke vrijstellingen der belasting van naamlooze vennootschappen, die filia len in het buitenland bezitten, en dat het verlies daardoor voor de schatkist niet groot zal zijn. Daarna passeeren wederom zonder beraadslaging of stemming de wets ontwerpen tot wijziging van art. 35 der wet van 2 October 1893, tot hef fing eener belasting op bedrijfs- en andere inkomsten tot nadere wijzi ging en aanvulling van de pensioen wetten voor land- en zeemacht; tot onteigening ten behoeve van een zijtak bewoners van de kleine stad. Wat men van hem zei, was hem onver schillig. Maar van Jella mocht niets worden gezegd, wat ook maar in de verte op laster geleek. Langza merhand herinnerde hij zich weet alle bijzonderheden van 't geen et 's nachts was gebeurd. Hoe was hij er eigenlijk toch toegekomen om Jella een serenade te brengen De hemel mocht weten, wat onbedachte woorden hij vooraf nog had gesproken Natuurlijk sprak nu reeds de heele stad ervan, dat Wai ter von Hartung de muziekkapel be reidwillig in de ruime vestibule van 'thuis der Greenhoff's had gebracht, buiten kon men niet speten, om dat het zoo "koud was, hoe daar na bij de eerste tonen der muziek de keukenmeid verschrikt en met slape rige oogen was komen aanioopen en in onsamenhangende woorden mede gedeeld had, dat de juffrouw dringend liet verzoeken onmiddellijk met spe len op te houden, omdat er zieken in huis waren. Ook dat nogdacht Alfred, ter wijl hij de laatste hand aan zijn toilet legde. Nieuwveenter Aar van de spoor- weglijnen in de Haarlemmermeer en omgeving. Aan de orde was ten slotte het wets ontwerp tot regeling van het veeart- senijkundig staatstoezicht. De heer de Boer betieurde het, dat de minister op zulke zwakke motieven zal gaan ingrijpen in het bedrijfsleven door, zij het dan geleidelijk, zoo ver te willen komen, dat in alle zuivel fabrieken inrichtingen ter pasteurisatie van wei aanwezig zijn. Minister Posthuma is overtuigd, dat de gevorderde uitgaven nut zullen afwerpen. In ieder geval wil hij de beschikking hebben over alle midde len, welke het afmaak-systeem ter bestrijding van mond- en klauwzeer wellicht overbodig kunnen maken. Het ontwerp werd aangenomen met 34 tegen 7 stemmen. Daarna ging de Kamer uiteen tot 4 Mei. Hat dragen van de nieuw model uniformpet. Aangezien gebleken is, dat de pet behoorende bij de grijsgroene uniform gedragen wordt door militairen, die daartoe niet gerechtigd zijn, heeft de opperbevelhebber van land- en zee macht bepaald, dat de pet alleen ge dragen mag worden doorofficieren, cadetten, leerlingen van scholen voor verlofsofficieren, kaderreservisten in opleiding voor reserve korporaal, re serve sergeant (wachtmeester,) vaan drig (kornet)bij den militairen ge neeskundigen dienst ingedeelde stu denten in de geneeskunde en phar- macie, adspirant reserve paardenart sen, onderofficieren en trompetters, marechaussee. Een krans met kokarde als front versiering der petjwordt alleen gedra gen doorofficieren, cadetten, on derofficieren, leerlingen van den hoofd cursus, leerlingen van scholen voor vetlolsofficieren, kaderreservisten in opleiding voor reserve korporaal, re serve sergeant (wachtmeester), vaan drig (kornet)bij den geneeskundi gen dienst ingedeelde studenten in de geneeskunde en in de pbarmacie adspirant reserve paardenartsen. RECHTSZAKEN De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens mishandeling W. M., 15 jaar, veld- arbeider te Rilland Bath f 7 b. subs. 14 dagen hechtenisJ. G., 35 jaar, visscher te Ierseke f 10 b. subs. 10 dagen gechtenis; terugkeer na uitwijzing uit een bezet gebied: E. j. v. d. S„ 21 jaar, student, gedetineerd te Middelburg, 14 dagen gevangenisstraf. diefstal: Th. M., 38jaarr, couran- verkooper te Curen, gedetineerd te Jella beschouwt mij ongetwijfeld als iemand, die allen tact mist. Of schoon tante Martha in 't andere ge deelte van het huis slaapt, hinderde de muziek haar toch. O, die vervloek te champagne Dat komt ervan, als men zijn dagelijksche zorgen, de ge dachten aan zijn droeve toekomst weg wil jagenWalter had stellig even veel, zoo niet meer gedronken, an ders had hij mij het idee om zijn zuster een serenade te brengen en de oude dames in haar slaap te storen, wet uit het hoofd gepraat. Walter en Alfred kenden elkaar slechts oppervlakkig; zij gevoelden voor elkaar geen bijzondere sympa thie, maar er was toch ook niets, wat hun belette op vrij vriendschappelqken voet met elkaar om te gaan. Jella had Alfred weinig van Walter verteld, hij wist niet, dat halfbroer en halfzuster eigenlijk heel ver van elkaar stonden. Bij wijze van gerucht had hij ver nomen, dat Walter aan de hooge- school schulden had gekregen en bo ven financieele krachten had geleefd, ja, dat hij eens om de eene of andere historie voor den tijd van een half Middelburg, 3 maanden gevangenis straf, A. S. S., 18 jaar, te Middelburg 3 maanden gevangenisstrafJ. W. v. O., veldarbeider te Ierseke 14 dagen gevangenisstraf eenvoudige beleediging 1. H., St. Laurens f 20 b. subs. 20 dagen hech tenis en f 10 b. subs. 10 dagen hech tenis diefstalF.d.Th., 55 jaar, klompen maker te Clinge, een week gevange nisstraf en J. L. D., 51 jaar visscher te Terneuzen f 15 b. subs. 12 dagen hechtenis beletten van ambtelijke handelingen: D. v. A., 34 jaar, matroos te Terneu zen f 10 b. subs. 10 dagen hechtenis eenvoudige beleediging M. L. W., 33 jaar huisvrouw E. T. te Terneuzen f 5 b. subs. 5 dagen hechtenis huisvredebreuk en mishandeling A. V., 50 jaar koopman te Kruiningen een week gevangenisstraf; vrijgesproken werd A. H., 67 jaar deurwaarder te Terneuzen, beklaagd van overtreding der qkwet. Voor de rechtbank te Middelburg werd heden behandeld de zaak tegen J. J., oud 50 jaar, vrouw van J. M. te Vlissingen, verdacht van diefstal van een gouden ring, toebehoorende aan haar dochter. De dochter wenschte niet als ge tuige te worden gehoord, doch bekl. bekende uit broodsgebrek te hebben gehandeld. De eisch luidde f 25 of 12 dagen. Lotisico. De kantonrechter te Arnhem beeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een te Arnhem wonenden hoofdagent van Lotisico die den 31 en Maart te recht stond wegens het verkoopen en ten verkoop in voorraad hebben van de bekende premiebewijzen. De kantonrechter veroordeelde hem des wege tot twee geldboeten van f 300, subsidiair 30 dagen hechtenis voor iedere boete. De eisch van het O.M. luidde twee geldboeten van f 500, subs 25 dagen hechtenis voor elke boete. Vlissingen, 16 April. Het torpedeeren van de Katwijk. De kapitein van de „Katwijk", de heer E. Teensma, heeft de volgende verklaring afgelegd Het begon al te schemeren, toen wij op zeven mijlen West van de „Noord-Hinder" gekomen waren, Met het oog op het mijnengevaar, gaf ik last te ankeren. Het weer was goed. De zee lag in een kleine deining. De ankerlichten werden opgestoken en ook maakte men de petroleum-gas lamp in gereedheid om deze buiten boord te brengen, teneinde het naam- sein le belichten. jaar als lid van de vereeniging, waar toe hij behoorde, was geschrapt. Waarom dit was gebeurd, herinnerde Alfred zich eigenlijk niet goed meer. Waarschijnlijk was de wijn de schuld van alles geweestwaartoe deze een zwak mensch kon brengen, wist hij immers. Hij zuchtte bij deze gedachten. Zeer ontstemd begaf hfj zich naar het kantongerecht. Daar werd de aangelegenheid, welke hem er heen had gevoerd, dadelijk behandeld en zeer vlug afgedaan. Zoo kwam het, dat hij spoedig weer kon vertrekken. Hij wilde dadelijk naar Schöohaide terugkeeren. Jella vooraf bezoeken durfde hij niet, terwijl hij zich immers wel kon voorstellen, dat ze boos op hem kon zijn. Hij wist, dat ze derge lijke luidruchtige ovaties haatte, welke bij de omstandigheden, waar in ze beiden verkeerden, in 't geheel niet op haar plaats waren. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1