,NTE iüii| 18 AL ring van tlfli «MIS InSCH biedt zich iTBODE. DONDERDAG 13 ARRIL, gemeentebestuur Nederland en da Oorlog. feuilleton -r- No. 8® 1915 A: Dansen. a. s. opulaire IBAUT Co.| 'AAKVRA6EH i-Kellner. P-KELLNEB dienst- gitflaveFirma f, VAH Pt VELDE Ir, Kleins Markt 58, Vlissingen. Telefoon toe. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdagis liman dm MINA VON IALM. BUNING. en 8 ure, FREID sousa. Waldteufel Oaune. Rossini. Saint-Saëns. Millandt. jaublier. an BlOCKX. Verdi. Massenet. Liszt. Chapi. \RKELAU. ia. ee vry. ening 4RECTIE. -jherper„Succesi'maa!(t ïseconden zijn scheer- V Prijs f 1.50 (naar fe Vlissingen bij uebrs. POLAK. waardige papieren in I SAFE-INRICHTING even en voorwaardes |mers voor het knip- ■gels 0.95, Tent. Zonder rabat, plaatsen wordt twee- ner", Bur. „VI. Cft.' I es Bur. „Vliss. Crt." VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent i n ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels 0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in't bezit eener AAnAg111^11 bi\ levens- nf A gulden bij dood ft ft f* gulden bij verlies A ff rt gulden bij verlies gulden bij verlies P* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- M11II11 lange ongeschikt- 8 I door <l||| van een hand, 1*^11 van] II III vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: heid tot werken M Wv een ongeluk VVV voet of oog lull een duim 1UU wijsvinger VV anderen vinger. 0«ze ultkeerlngen werden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien vin geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schledaar PENSIOENWETTEN GEMEENTE AMBTENAREN. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb benden dat bij de wet van 6 Januari 1915 (Staatsblad no. 66) opnieuw in som mige gevallen de gelegenheid open gesteld wordt lo. tot onttrekking aan de Pensi oenwetten voor Gemeenteambtenaren en hunne Weduwen en Weezen; 2o. tot intrekking van verklaringen tot onttrekking aan die wetten, en 3o. tot verlenging van den termijn, binnen welken ambtenaren hunne aanstellingen en verdere stukken aan den Pensioenraad voor Gemeente ambtenaren moesten inzenden, om bun diensttijd in gemeentelijke be trekkingen van vóór 1 October 1913 voor pensioen geldig te maken dat het voor hen, die onder de be palingen der Pensioenwetten vermee- nen te vallen, van het grootste be lang wordt geacht, zich te overtuigen of, ten aanzien van het sub. 3o. ver« melde, hunne stukken van diensttijd vóór 1 October 1913 aan den pen sioenraad zijn ingezonden, waarom trent ter Secretarie (Griffie) inlichtin gen kunnen worden ingewonnen. Vlissingen, 12 April 1915. Burg. en Weth. voornoemd, C A. KALBFLEISCH, L. B. Burg. De Secretaris, W1TTEVEEN. Hofbericht. Het plan van de Koningin is om de verjaardagen van den Prins en van de Prinses, evenals den 31en Au gustus j.l., zonder uiterlijk feestver- toon te vieren, in verband waarmede ook de gebruikelijke verjaardagsre ceptie op den 19en April a.s. ditmaal achterwege zal blijven. Uitstel van betaling van Pensioen bijdragen. Een wetsontwerp is ingediend tot het verleenen van uitstel van betaling van de bijdragen voor inkoop voor pensioen van vfóór 1 Juli 1912 in zijdelingschen Staatsdienst doorge dachten diensttijd. Een aantal burgerlijke ambtenaren hebben der regeering verzocht te wil len bevorderen, dat hun met het oog op de tijdsomstandigheden uitstel wordt gegeven van de betaling der door hen voor inkoop van vóór 1 Juli 1912 in zijdelingschen Staatsdienst verschuldigde bijdragen. De minister van financiën is van oordeel, dat er termen bestaan dat uitstel te verleenen. Bedoelde omstandigheden hebben o.a. 25) O(Nadruk verboden. ag of dag en aand. AdresMe istraat 45. Alfred zou het bal het liefst met Jella geopend hebben, maar de be leefdheid en het heerschende gebruik eischte, dat hij allereerst met Thea danste. In W. was het namelijk de gewoonte, dat, als een verloofde daar voor de eerste maal een bal bezocht, zij dat ook opende. Thea danste licht als een veer. Ze werd zeer gehuldigd en gevierd. Men maakte haar compli mentjes en liet zich aan haar voor stellen. T.Voor de tweede quadrille had Wal ter von Hartung haar geëngageerd. Ze gevoelde zich tegenover hem verlegenzijn blikken gaven haar raadsels op, waarvan de oplossing naar moeilijk scheen. Ze wist niet 'echt, wat ze van Walter moest den door het doen stijgen van de prijzen der levensmiddelen, het leven duurder gemaakt. Bovendien zijn zij oorzaak dat aan velen der betrokken ambte naren een hun in uitzicht gestelde lotsverbetering wegens den eisch van bezuiniging op de staatsuitgaven moest worden onthouden. Den be langhebbenden, die onder normale omstandigheden den wensch om vo- renbedoelden diensttijd voor pensioen in te koopen hebben te kennen ge geven en zich tot bet betalen van de inkoopsom verbonden hebben, moet dus het nakomen van hun geldelijke verplichting, dat hun een voor hen niet onbelangrijk deel aar. salaris doet missen, thans zeer zwaar vallen. Hen van die verplichting tijdelijk te ont heffen, acht de minister daarom vol doende gemotiveerd. Aangespoelde mijnen. Sedert de vorige opgaaf omtrent de op de Nederlandsche kusten aange troffen mijnen kunnen thans weer de volgende bijzonderheden worden ge meld. De opgaven loopen tot 1 April jl. Benoorden Den Helder werden 4 mijnen in den grond geschoten en 9 op het strand vernietigd. Hiervan wa ren 5 van Engelschen en 1 van Duit- schen, de overigen van onbekenden oorsprong. Tusschen Den Helder en den Hoek van Holland werden er 44 in den grond geschoten en 22 vernietigd. Van dat getal waren 41 van Engel schen, 1 van Franschen en 5 van Duitschen oorsprong. Van de overigen bleef de oorsprong onbekend. Sedert het uitbreken van de vijan delijkheden zijn thans in het geheel 487 mijnen op onze kust aangetroffen aldus naar oorsprong verdeeldEn- gelsche 259, Fransche 54, Duitsche 28, onbekende oorsprong 146. Geen oorlogstoelage. De minister van marine heeft be paald, dat aan het marinepersoneel beneden den rang van officier, dat bij verschillende deeien van het leger is ingedeeld, geen oorlogstoelage meer mag worden uitbetaald, daar het per soneel van de vloot dit ook niet geniet. Vacantia op het water. De directeur der Zeevaartschool in het Zeevaarthuis te Amsterdam, de heer P. Tjebbes, wil in de grootei vacantie, na 1 Augustus, in Gaaster- land, nabij het Slotermeer, een groot kamp organiseeren voor 100—150 jongens en daaraan verbinden een vloot van 15—20 vaartuigen van di verse tuigage. Deelnemers zullen zijn die leerlingen van Zeevaartscholen, Hoogere Burgerscholen, Gymnasia, e. d. die zich aanmelden, den leeftijd van 16 jaar hebben bereikt en goed kunnen zwemmen. Allerlei oefeningen ken. Een man van de wereld in elk opzicht, besliste ze in haar gedachten. Een spotter, voegde ze erbij, en een vreeselljkinteressant menschbekende zij zichzelve, toen de quadrille uit was. Na den razenden galop, waarmee deze dans was geëindigd, bleef Thea, zoodra Walter haar door een diepe buiging had bedankt, eenige seconden hijgend staan. Ze werd duizelig ze sloot de oogen. Dat was heerlijk ge weest Deze meneer von Hartung danste verrukkelijk Thea, lieve, heeft het dansen je moe gemaakt Mag ik je een ver- frissching halen? hoorde ze Odo's stem vragen. Ze antwoordde verstrooidde gloed, welken deze siotgalop in haar had ontstoken, werkte nog in haar aderen. Wat Walter in de pauzen van den dans met haar had besproken, was niet boven het peil van een ge woon baigesprek gegaan, maar de manier, waarop hij zelfs het allerge woonste en banaalste voor den dag bracht, de manier, waarop hij zijn woorden koos, dat gaf aan zijn ge sprek een bekoiing, waardoor Thea en tochten op dg Friesche meren zul len worden ondernomen, afgewisseld door fietstochten en marschen in Gaas- terland en door verschillende soorten sport te water en te landeen en ander natuurlijk onder deskundige leiding en toezicht. Geslapen wordt hoofdzakelijk in de tenten van het kamp en gedeeltelijk op de daarvoor geschikte vaartuigen, welke in de na bijheid van het kamp verankerd wor den. Alle voorkomende werkzaamhe den worden doot de jongens zelf verricht, terwijl voor het koken van een degelijken pot een scheepskok wordt geëngageerd. Op 'n mooie dag in begin Augustus kiest de vloot zee en stevent van Amsterdam over de Zuiderzee naar het paradijs voor de zeilsport naar Friesland's merenrijk (bij minder goede gelegenheid gaat de route binnendoor.) De kosten van het kamp worden over de deelnemers omgeslagen en kunnen bij flinke deel neming niet hoog worden, terwijl leer lingen van Zeevaartscholen reductie genieten en bij gebleken geschiktheid worden aangesteld tot bootsmansmaat. Commandanten der vaartuigen zijn natuurlijk menschen van het vak, van rijperen leeftijd, om gewaagde expe rimenten onmiddellijk te onderdruk ken. Bevaren stuurlieden, bekwaam in het sloepzeilen kunnen zich daartoe aanmelden. 't is een aardig plan, dat, ais het uitgevoerd wordt, er toe kan mede werken om onze jongens meer dan tol nu toe thuis te doen raken op het water, hei element, dat van zoo groot belang is voor unit wei vaart, voor ons volkbestaan, zelfs voor onze ver dediging. Varen en welvaren is voor ons noodig, varen op de zee zoowel als op de kleine wateren, die behooren tot ons inundatiestetsel. Om gaan met boot, zeil en roeiriem is voor een Hollandschen jongen een buitengewoon nuttig iets. Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. In de gisteren te Middelburg ge houden vergadering van bovenge noemd Genootschap, werd door den secretaris, den heer mr. W. Polman Kruseman, het verslag over 1914-1915 uitgebracht, dat als volgt aanvangt Nadat in de 18e en het begin der 19e eeuw een breed cosmopolitisme gemeen goed scheen geworden te zijn, is de herleving van het nationa lisme en chauvinisme wel een der verwonderlijkste verschijnselen dezer eeuw. juist als gevolg van het toe nemend internationaal verkeer, op stoffelijk en geestelijk gebied beide, zou men veeleer het tegendeel ver wacht hebben immers leven wij in den tijd van wereldcongressen en wereldtentoonstellingen, van wissel professoren en internationale tijd- betooverd werd. Dat was toch gelukkig eens wat anders dan de „onafgebroken liefdes verklaring van Odo" zoo drukte Thea zich letterlijk in stilte uit of de ontzettende prozaïsche, doodelijk vervelende gesprekken over de huis houding, welke men op Elmershorst bij voorkeur voerde. Jella had in den loop van den avond tevergeefs naar een gelegenheid ge zocht om Alfred, zooals ze van plan was geweest, het hoofd eens een beetje terecht te zetten hij gaf er nu eenmaal aanleiding toe. Hij deed niets van zijn voorkeur voor haar blijken, en toch gevoelde jella, dat zijn blikken haar steeds met groote belangstelling en als liefkoo- zend volgden, en om hem den cotil lon te weigeren, dat had ze ten slotte toch niet over haar hart kunnen krij gen. Deze lange, door alle verliefde men schen zoo gewaardeerde dans werd met een buitengewoon groot aantal nieuwe touren gedanst. Alfred had zijn ambt als voordanser gedurende den cotillon aan een der studenten over gedragen. schriften en in alie windstreken ont wikkelt zich langzamerhand, ten spijt van alle folklore en particularisme, een gemiddelde cultuurmensch, zoo dat -een gentleman niet langer een specifiek Engelsche verschijning is, maar een normaal type vormt in alle beschaafde landen. Vanwaar dan die schijnbare terugtred In een natuur lijke antagomie der volken ligt de oorzaak van den tegenwoordigen oorlog stellig niet, want wij zien binnen eene eeuw tijds soms een veel korter tijdsverloop beurte lings Franschen, Engelschen en Rus sen, Pruisen en Oostenrijkers, Ser viërs en Bulgaren naast of tegen el kaar ten strijde gaande doodsvij anden van gisteren zijn de boezem vrienden van morgen. Veeleer mag men aannemen, dat de tegenwoordige wereldstrijd een economischen on dergrond heeft, hieruit voortspruiten de dat sommige staten, o. a. Duitsch- land, Rusland, Servië, in de bestaan de verdeeling van de landen der we reld een tekort voor hunne econo mische ontwikkeling aanwezig ach ten, waar tegenover dan een surplus van andere landen zou staan. Wil men mitsdien voor de toekomst eene her haling van den tegenwoordigen jam mer voorkomen, dan zullen na dezen oorlog alle pacifisten en staatslieden ei op bedacht moeten zijn, om eene internationale gelijkstelling der ver schillende volken ten opzichte van scheepvaart, handel en koloniën tot stand te brengen, niet alleen mare liborum, maar ook terra libera. Ech ter hoeverre zijn wij nog van de verwezenlijking van zoodanig ideaal verwijderd en zal het zelfs ooit be reikt worden Ofschoon spreker wel weet dat deze inleiding eigenlijk niet tot zijn onderwerp behoort, meent hij toch dat het niet aangaat over den oorlog die de geheele maatschappij op hare grondvesten doet beven en aller har ten doet kloppen, te zwijgen en bo vendien kan het voor later dagen zijn nut hebben, vast te leggen, wat in den kring van het Genootschap al is het slechts de meening vaneen enkel persoon over het wereld drama gedacht wordt. Spr. kan dit te onpartijdiger doen, omdat hij tol een neutraal land behoort en zich in derdaad ook neutraal gevoelt. Door de eigenaardige ligging van ons land tusschen Duitschland, 'Frankrijk en Engeland in, hebben wij meer dan eenig ander volk van Europa den rechstreekschen invloed van elk dier landen ondergaan en maakt hunne beschaving een onver brekelijk en onmisbaar deel uit van de onze. Het ontwikkelde deel van het Nederlandsche volk heeft dan ook in dezen oorlog meerendeels geen partij gekozen, niet uit iauw- Hij wilde ongestoord met Jella kun nen babbelen. Dat deed hij dan ook, maar hij bedwong zich daarbij en ge droeg zich onberispelijk verstandig. Niet de geringste toespeling op den toestand van zijn hart kwam over zijn lippen. Kortom, Jella had in geen enkel opzicht aanleiding om hem te zeggen, wat ze hem reeds zoo vaak onder 'toog had willen brengen. Zijn gesprek wekte haar op en ze vond, dat dit de mooiste cotillon was, dien ze totnogtoe had gedanst. Odo wikkelde Thea na afloop van het bal vol teederheid in haar warme omhulsels. Men reed in sleden, waar over kleeden waren gespannen, zoo- dat de snijdende kou de huiswaars keerenden weinig kwaad kon doen. Toen Thea aan Odo's arm op straat kwam, bemerkte ze een rijzige, in een pelsmantel gehulde mannengestalte, die in de nabijheid der slede van Elmershorst stond. De vurige bruinen deden hun bel len rinkelen en krabden ongeduldig met de hoeven. Mama, wilt ge als 't u blieft eerst instappen zei Odo, terwijl hij het portier van de slede opende. heid of onverschilligheid, maar omdat het inderdaad voor alle oorlogvoe rende partijen voelt. De sikkel des doods, die in dezen oorlog zijne slachtoffers bij honderd duizenden telt, heeft in het afgeloopen jaar in den kring des genootschaps slechts betrekkelijk weinigen wegge maaid. Aan het genootschap ontvielen door den dood 10 leden. Het aantal directrices en directeu ren bedraagt thans 32, het aantal leden 480, waarvan 95 te Middelburg gevestigd zijn, volgens het vorig jaar verslag waren die cijfers onderschei - delijk 35, 466 en 91. Het aantal betalende bezoekers be droeg in het afgeloopen jaar 1623 personen waarvan 444 tot den wer kendenstand behoorden, tegen onder- scheidelljk 2456 en 617 in het vori ge jaar. Dit nadeelig verschil vindt zijn oorzaak zooals van zelfs spreekt in het ophouden van alle bezoek na het uitbreken van den oorlog. De bibliotheek vermeerderde we derom met een groot aantal boek werken. Onder de aanwinsten van het munt en penningkabinet komen voor de bons welke door den staat der Ne derlanden in deze crisis zijn uitgege ven en ook de bons welke door sommige gemeenten en instellingen (Maatsch. „de Schelde") zijn uitgege ven. Verder o a. een 2 tatÈÊrl francstuk geslagen in de tjjHjjke munt te Castelsarrasin, waar derflunt gevestigd was van 21 September tot 24 November en welke munten ken baar zijn door een C, boven 't jaartal aan de keerzijde, Aan het slot van het verslag zegt de heer Kruseman o.a. het volgende Laten wij overigens "de toekomst vastberaden en kalm onder de oogen zien. Naast alle ellende bestaat ook reden tot voldoening. Tot dusver zijn wij van den oorlog verschoond ge bleven en het is niet aannemelijk, dat wij in dit stadium er nog in betrok ken zullen worden. Buitendien heeft elke schaduwzijde ook haar lichtkant, zelfs de oorlog. Hij heeft ons klaar wakker gemaakt omtrent onzen militairen en politieken toestand en ons den raad van Coorn- heit te binnen gebracht: „En leer op niets staat te maken. Dan dat uit eigen krachten is." Un homme averiie en vaut deux",zegt niet ten onrechte het Fransche spreek woord. Nog iets anders heeft de oorlog ons gebracht, een ontwikkeling van de eathische eigenschappen van ons volk, met name de ontplooiing van de edelste roerselen van het vrou wenhart zelfopoffering, deernis en naastenliefde. De daaruit voorvloeien de verheffing van ons volk is niet onder cijfers te brengen, maar heeft Juffrouw Lindner schoot zich eenigs- zins langzaam in het kleine voertuig. „Mijn paarden rillen De morgen breekt aan klonk het plotseling naast Thea. Ah meneer von Hartung! Wel thuis, juffrouw. Thea voelde zich door Odo zacht in de slede tillen. Hij ging tegenover haar zitten. Daarna klapte de bedien de het portier dicht en onmiddellijk daarop trokken de paarden aan. Enkele toonen van een wals kon men op straat hooren, waar Walter von Hartung nog eenige oogenbiikken bleet staan en de slede van Elmers horst nastaarde. Vervolgens begaf hij zich weer naar de danszaal, waar enkele paren met een bewonderenswaardige volharding telkens weer rondzweefden. Doch eindelijk waren er nog alleen maar eenige jonge heeren in 't lokaal. De zeer slaperig kijkende kellner moest champagne brengen de stu denten, Alfred, Walter en nog een paar andere jonge heeren schoven in een hoekje van de balzaal om een tafel bij elkaar. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1