WOENSDAG 14 APRIL, gemeentebestuur feuilleton NO. 53e Jaargmg 1915 ijilpefinna F. ïftü IE KIM Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen, Telefoon Interc. IS Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leostdip XBderland en da Oorlog. lian door MINA VOH HALM. Lager Onderwijs. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS; Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent m ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. By abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel pe abonnés, in't bezit eener ff) fig) gulden bij levens- P7r* ff) gulden bij dood O ff) ff) gulden bij verlies 4 Pf ff) gulden bij verlies 4 ff) ff) gulden bij verlies ff) ^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- MI 9111 H lange ongeschikt- 5 g door <|8|| van een hand, l*)!! van| II Bil vaneen M*\ van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken ff 1# een ongeluk OWH voet of oog JLvU een duim AUVff wijsvinger anderen vinger. 0iit ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam PENSIOENWETTEN GEMEEN TE-AMBTENAREN. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen brengen ter kennis van belangheb benden dat bij de wet van 6 Januari 1915 (Staatsblad no. 66) opnieuw in som mige gevallen de gelegenheid open gesteld wordt lo. tot onttrekking aan de Pensi oenwetten voor Gemeenteambtenaren en hunne Weduwen en Weezen; 2o. tot intrekking van verklaringen tot onttrekking aan die wetten, en 3o. tot verlenging van den termijn, binnen weiken ambtenaren hunne aanstellingen en verdere stukken aan den Pensioenraad voor Gemeente ambtenaren moesten inzenden, om hun diensttijd in gemeentelijke be trekkingen van vóór 1 October 1913 voor pensioen geldig te maken dat het voor hen, die onder de be palingen der Pensioenwetten vermee- nen te vallen, van het grootste be lang wordt geacht, zich te overtuigen of, ten aanzien van het sub. 3o. ver melde, hunne stukken van diensttijd vóór 1 October 1913 aan den pen sioenraad zijn ingezonden, waarom trent ter Secretarie (Griffie) inlichtin gen kunnen worden ingewonnen. Vlissingen, 12 April 1915. Burg. en Weth. voornoemd, C. A. KALBFLEISCH, L. B. Burg. De Secretaris, W1TTEVEEN. Vergoedingen aan gemobiliseerden. De minister van Oorlog heeft op een schriftelijke vraag van het Ka merlid Duymaer van Twist medege deeld, dat het overleg van de Com missarissen der Koningin met de burgemeesters in hun provinciën ter bevordering eener meer gelijkmatige toepassing van de vergoedingsregelen voor de gezinnen van miliciens en landweermannen, die onder de wa penen zijn, in sommige provinciën reeds heeft geleid tot het verstrek ken van een leidraad, waarnaar zich de burgemeesters bij de vaststelling van de vergoedingsbedragen kunnen richten. In andere provinciën is een zelfde maatregel te wachten. Ter beantwoording van een drie- lal vragen van den heer Albarda is een aniwoord bij de Tweede Kamer ingekomen van de ministers van Oorlog en van Marine, waaruit blijkt, dat, voor zoover uit de bij hun de partementen ingekomen vergoedings bescheiden valt op te maken, de maatregelen ter bevordering van een gelijkmatige toepassing van het ver 24) O— (Nadruk verboden Dus, Odo, als je me werkelijk zoo Üei hebt, als je zegt zul je mij dan in de toekomst ook geen en kelen wensch onvervuld laten Zeker niet, voor zoover het in mijn macht staat dien te vervullen en bij niet lijnrecht tegen mijn overtui ging indruischt. Maar dat veronderstel ik niet 1 Dus toch een voorbehoud, mom- Pelde Thea gekrenkt. Ze strafte hem nog een poos door een hardnekkig stilzwijgen. Thea, het is tijd om je voor het "al te kleeden. Met deze waarschuwing kwam juf- houw Lindner bij het verloofde paar. Thea stond haastig op en verliet ddo, nog altijd pruilende. Onthutst beek hij haar achterna. Het was het goedingsinstituut tot bevredigende uitkomsten hebben geleid. Het is genoemden ministers niet bekend, dat er vele gemeenten zou den zijn, waar te lage vergoedingen worden toegekend of rechtmatig toe komende vergoedingen worden ge weigerd. Mocht dit nog voorkomen, dan zal het overleg tusschen de Commissarissen der Koningin en de burgemeesters daarin verbetering kun nen brengen. Naar aanleiding van een vraag van den heer Albarda om de vergoedin gen zoo noodig op hoogere bedragen te bepalen, antwoorden de ministers, dat, behalve de wettelijke bepaling van het maximum-vergoedingsbedrag er slechts één andere bepaling is, die verhooging boven een zeker peil buitensluit. Deze bepaling houdt in, dat niet meer vergoeding mag worden toegekend dan het bedrag, hetwelk de dienstplichtige in het gezin in bracht, verminderd met de som, die hij aan het gezin aan levensonder houd kostte. Deze bepaling is rede lijk en noodig, en sluit geheel aan bij de bepaling der wet, die strekt om het behoud yan het noodige tot levensonderhoud te verzekeren, in zoover het ontbreken van dit noodige het gevolg zou zijn van de dienst vervulling van den dienstplichtige. Voor wijziging van de besluiten en instructiën betreffende de toekenning van vergoeding bestaat dan ook, wat dit punt betreft, volgens genoemde ministers, geen aanleiding. Verloven aan gemobiliseerden. In antwoord op schriftelijke vragen van het Kamerlid Albarda heeft de minister van oorlog medegedeeld, dat het niet de bedoeling is om de rege ling der z.g. landbouwverloven voor gemobiliseerden te doen gelden voor arbeiders van industrie en landbouw, teneinde dezen in staat te stellen den grond, waarop zij levensmiddelen voor hun gezinnen verbouwen, behoorlijk te bewerken. De minister kan die re geling niet tot bedoelde arbeiders uit breiden, daar dan het getal personen dat aan de sterkte van de onder de wapenen zijnde manschappen tijdelijk wordt onttrokken, te groot zou wor den. Alleen wanneer de te bewerken grond een voor arbeiders bijzonder groote oppervlakte beslaat, bv. meer dan een hectare, zal in overweging kunnen worden genomen, hen te re kenen tot degenen, aan wie land- bouwverlof wordt verleend. Ter beantwoording van een vraag van het Kamerlid De Jong heeft de minister van oorlog medegedeeld, dat omtrent de verlofsaanvragen van on der de wapenen zijnde veehouders, evenals omtrent die van de landbou wers, advies wordt ingewonnen bij een voor elke provincie aangewezen eerste misverstand tusschen de twee. Odo's kalme, flegmatieke manier van doen had Thea, nu ze op Elmershorst eiken dag met hem samen was, reeds nu en dan zenuwachtig gemaakt. Maar thans was ze werkelijk boos op hem. Odo kreeg plotseling lust om zich- zelven een draai om de ooren ie geven. Hoe had hij de vraag van Thea toch zoo ernstig kunnen opnemen. Hij had haar boos gemaakt, haar, zijn kleinood, zijn lieve bekoorlijke verloofde 1 Hoe zou bij het toch weer goedmaken Hij was een echte dwaas geweest, die nog in 't geheel niet de kunst verstond om met zoo'n teeder, mooi schepseltje als Thea om te gaan. Odo deed zich de bitterste verwij tingen. Wat zou ze dan toch wel voor belangrijke dingen van hem te vragen hebben Mooie kleeren, kostbare sieraden daarin bereiken immers de wenschen van de meeste vrouwen hun toppunt. Welnu, het geld had hij er immers voor 1 Hij kon zijn vrouw in fluweel en zijde kleeden en haar met brillanten tooien. Het prachtigste sieraad van zijn overleden moeder zou hij Thea op den trouwdag schen landbouworganisatie. Van den inhoud van het advies hangt af, of de aan vraag wordt ingewilligd en, zoo ja, voor welken duur. De duur is zeer verschillend. Den heer De Muralt, die gevraagd had om een uniformen maatregel voor het verleenen van tijdelijk verlof aan onder de wapenen zijnde landbou wers, heeft de minister verwezen naar het antwoord, aan den heer De Jong gegeven. Afnemende werkloosheid. Het Nederlandsch Verbond vanVak- vereenigingen bericht dat langzaam aan een kleine vermindering van de werkloosheid intreedt, zooals blijkt uit onderstaande gegevens, die den stand der werkloosheid op 1 Maart 1915 aangeven. Van 33 organisaties, met te zamen 89.029 leden, werden ge gevens verstrekt. Deze organisaties hadden 12.235 leden onder de wape nen, 13.478 waren werkloos, 884 werkten minder dan 3 dagen (even tueel 6 halve dagen per week) en 4984 leden werkten 3 dagen (even tueel 6 halve dagen) of langer per week, doch korter dan gewoonlijk. Het aantal leden, dat minder dan 3 dagen per week werkte, is, vergele ken met de cijfers van 1 Februari 1915, verminderd van 1882 tot 884, het aantal dal 3 dagen ot langer per week werkte, doch korter dan gewoon lijk, is daarentegen gestegen van 4639 op 1 Februari tot 4984 op 1 Maart. Het totaal aantal van beide groepen vertoont echter een daling. De werkloosheid in de bouwvakken is, vergeleken met de gegevens van 1 Febr., vrijwel stationnair gebleven. Aati het verslag van de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs alhier over het jaar 1914, is het volgende ontleend ln de samenstelling der commissie had eenige verandering plaats, in Juli verloor de commissie mevrouw van Pienbroek—Coopmans, die de gemeente verliet. In den korten tijd, dien mevrouw van Pienbroek zitting had in de commissie vanaf einde 1913 heeft zij groote belangstel ling voor het Onderwijs getoond en was zij steeds bereid haren tijd be schikbaar te stellen, om het onderwijs te bevorderen. Een woord van lof is hier zeker op zijn plaats. In de vaca ture werd door den raad benoemd mevrouw A. van Raalte—Van Raalte. Op het einde van 'tjaar had de heer J. Coster die als lid der com missie veel voor 't onderwijs heeft gedaan, den wensch te kermen ge geven, bij aftreding niet te worden herbenoemd. De raad benoemde op ken dat zou een verrassing voor haar zijn. Terwijl Odo er over nadacht, hoe en waardoor hij Thea het gauwst weer met zich zou kunnen verzoenen, maakte deze in Jella's slaapkamer toi let. Jetla had voor zich en haar nicht een andere kleedkamer in orde ge maakt en aan de vreemde, jonge gast haar mooie, geheel in wit en blauw gehouden kamer ter beschikking ge steld. Men zag er een met sneeuwwit linnen overtrokken bed, een hanglamp met zachtblauwen ballon, stoeltjes zonder leuningen, met gebloemde stof bekleed, een toilettafel met witte kant op blauwe voering gegarneerd, voor den ovalen spiegel een aantal doosjes en busjes, alle van een op zilver gelijkend metaal en voorzien vanjella's mooi gegraveerd monogram. De kamer had, hoe eenvoudig de inrichting in den grond der zaak ook was, toch een zekere chic. Jella's ge heele verschijning paste in deze om lijning. Thea benijdde de vriendin van haar verloofde om het besliste in haar op treden, om den tact, die haar aange 10 December 1914 in zijn plaats den heer J. W. R. N. de Vroom. De bestuursfuncties werden ver deeld als volgtde heer Jos. van Raalte werd herbenoemd als voor zitter, de heer A. van de Sande als vice-voorzilter, terwijl in plaats van den heer A. Kloeke, die wegens drukke ambtsbezigheden het secretariaat niet kon blijven waarnemen, de heer dr. A. van Maanen deze functie op zich nam. De gewone vergaderingen der com missie werden geregeld elke maand gehouden behalve in juli en Augustus, terwijl er één builengewone verga dering plaats had in September. De leden bezochten de vergadering trouw, alleen de heer Van der Aa kon we gens ziekte vaak niet aanwezig zijn. Van de vele onderwerpen, die ter sprake kwamen moeten genoemd worden le. de verandering in de heffing van schoolgeld. De commissieleden waren allen de meening toegedaan, dat evenredige schoolgeldheffing vele onbillijke toestanden zou doen ver dwijnen. Toen dan ook om advies gevraagd werd door B. en W. in deze zaak, heeft zij gemeend sterk te moeten aandringen op de invoering van evenredige schoolgeldheffing. 2e. het vervangen van de openbare lessen door zoogenaamde „Ouder avonden." Door enkele leden der commissie was de wenschelijkheid uitgesproken om i.p. van de openbare lessen, die in den laatsten tijd op weinig be langstellingkonden bogen, ouderavon den in te voeren. Deze avonden zijn bedoeld als ge legenheden, waarop de ouders met de onderwijzers kennis kunnen ma ken, het schriftelijk werk hunner kinderen zien en vergelijken met dat van klasgenooten en over de school- belangen van hun kind met den klasseonderwijzer kunnen spreken. De openbare lessen schieten hierin tekort. Bij de onderwijzers van het openbaar onderwijs schijnt voor deze ouderavonden niet veel belangstelling te bestaan, terwijl de onderwijzers van de christelijke school in de Pa lingstraat 'en van die in de Kasteel straat, gewagen van den goeden in vloed, dien deze ouderavonden uit oefenen op de verhouding tusschen ouders en onderwijzers. In September 1914 werd door de commissie een buitengewone vergadering belegd ter bespreking van dit onderwerp, waar toe uitgenoodigd waren de hoofden van de openbare scholen en twee door 't personeel van elke school gekozen afgevaardigden. Het resultaat van de beraadslagingen was, dat op de scholen D en F een ouderavond zou worden georganiseerd, en dat men van de ondervinding, daarmee boren scheen, om de gracieuse manier, waarop ze wist te babbelen. Zij deed zich in stilte de gelofte, in alles Jella te volgen, ja, haar zoo mogelijk nog te overtreffen. Niet lang zou het duren en dan prijkten op haar, Thea's toi- lottafei, eveneens sierlijke, met mono grammen versierde busjes maar dan zouden die van echt, zwaar zilver zijn. In Thea's aard lag een dorst naar weelde en glans en toch, als ze aan Elmershorst dacht, dat haar alles zou geven, wat ze zoozeer begeerde, dan ging haar een koude rilling over den rug. Deze eeuwigdurende gesprekken over huishouding en bedrijf, deze ont zettende nauwkeurigheid en pedan terie in alle dingen waartoe had men dan een rentmeester, een huis houdster, bedienden, kortom, het ge heele groote personeel, als Odo en tante Luise overal zelf op moesten toekijken Als Odo dacht, dat zij de derde in den bond zou zijn, vergiste hij zich geweldig. Heerschen wilde zij op Elmershorst, bevelen, maar niet aan den leiband van tante Luise loopend in de gehei opgedaan, zou laten afhangen, wat er verder zou gebeuren. Intusschen is van 't hoofd van school D bericht gekomen, dat hij vanwege de weinige animo onder het personeel er van af heeft gezien, de proef te nemen. Vervolgens werd nog behandeld het voorstel van enkele gemeente raadsleden, om aan de hoofden der Openbare Scholen een vaste klas op te dragen. in aanmerking genomen de bestaan de toestanden te Vlissingen, n.l. het uitsluitend aanwezig zijn van Iwaalf- klassige scholen, meende de Commis sie, geheel overeenkomstig de mee ning der betrokken hoofden, aan Bur gemeester en Wethouders te moeten te kennen geven, dat deze maatregel zeer ten nadeele zou zijn van 't on derwijs en dat zij daarom adviseerde, dezen maatregel niet in te voeren. De districts-schoolopziener, de heer Eringa, woonde eenige vergaderingen bij, hetwelk de Commissie zeer waar deerde. In het Dames comité werd ter ver vulling van de vacature, ontstaan door 't bedanken van mevrouw Van Pien broek—Coopmans, door de Commis sie benoemd mevrouw L van Raalte— van Raaite. De dames hielden 4 vergaderingen. Hare werkzaamheden werden in de laatste helft van 1914 ernstig belem merd door verschillende uit den oor log voortgekomen omstandigheden. Het handwerk-onderwijs gat zoowel op de openbare als op de bijzondere scholen redenen tot tevredenheid. Op school E werd 't fijnere linnen ver vangen door grover soort, om minder inspanning te vergen van de ooger. der leerlingen. Het nemen van dezen maatregel waardeert de Commissie ten zeerste, omdat daaruit blijkt dat ook bij 't handwerkonderwijs de hygiene van 't schoolkind niet uit 't oog ver loren wordt. Het aantal leerlingen van alle Open bare Scholen voor Lager Onderwijs bedroeg op 1 September 1914 2402, de bijzondere scholen werden op dien datum bezocht door 1238 leer lingen. Op 1 September 1913 waren deze getallen 2437 en 1260, waaruit blijkt, dat de bevolking der openbare scholen in onze gemeente is vermin derd met 35 kinderen, terwijl bij het bijzonder onderwijs een teruggang te constateeren is van 22 leerlingen. In school A is n klasse met een aantal leerlingen, hooger dan 40, n.l. klasse 1 met 42 leerlingen. In school B zijn 3 dergelijke groote klassen n.l. klasse 1 met 41, klasse VI met 42, klasse VII met 44 leerlingen. In school F heeft alleen klasse II een aantal leerlingen, grooter dan 40, n.l. 41, terwijl de getallen voor de overige klassen geleidelijk afnemen. men van keuken en kelder ingewijd worden. Het werd tijd om zich naar de Res source te begeven. Thea's modiste had zichzelf over troffen. De baljapon, welke haar flinke handen hadden vervaardigd, stond Thea verukkelijk. Op den schouder droeg Thea een ruiker Meiklokjes, in de hand een prachtigen waaier van echte struis- veeren, dien Odo haar op 't Kerstfeest had geschonken. Odo had weliswaar niet veel begrip van snuisterijen voor dames, maar Alfred was hem bij zijn inkoopen behulpzaam geweest. Zooals verwacht kon worden, ver wekte het verloofde paar groot opzien onder het balgezelschap, dat uit den landadel van het district W. en de aanzienlijkste families van het stadje bestond. Op het bal van heden waren ook een paar studenten aanwezig, zoons van grondbezitters uit den omtrek. Deze jongelieden hielpen Alfred von Elmer, die den dans regelde, bij zijn pogingen om het gezelschap in een goede stemming te houden. Het ge lukte hun uitstekend.(Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1