:T Elf f BIEDINGEN hoteiT 'AANVRAGEN VRIJDAG 9 APRIL, riische Caféhonders. AN. KNECHT, TBODE, IEISJE, itlbode Firma F. VAN DE VELDE Fr, Kleine Markt SB, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdagn Nederland en da Oorlog FEUILLETON Roman door MINA VQN HALM. NO. S3 53e Jaargang 1915 waarin latuur- Telefoon 46, ^els 25, iei int. Zonder rabat. >laatsen wordt twee* *aagd een imheden.Bekendheid vereischte. Brieven m „Vliss. Courant." SIBH, in C. HENDRIKSE, direct een bekwaam KSTER r, boven de kost. Walstraat (Boven- n nelte VISSER—'Tijmstra iet een net Viissingsche Melk- sstr. 163. en flinke beneden de Vliss. Courant. VL1SSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor Iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. BQ abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel nfïbönnés7in 't bezit eener f% AA ft gulden bij levens- ^Pffï gulden bij dood A f||"| gulden bij verlies gulden bij verlies gulden bij verlies r*gulden bij verliet nolis zijn GRATIS verze- /III lil lange ongeschikt- »"|jl door «Mll van een hand, |*^|l vanl II lil vaneen van eiken kerd'tegenongelukken voor:LUUU heid tot werken f UU een ongeluk UUU voel of oog iUU een duim 1UU wijsvinger LU anderen vinger. 3(2, ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ullkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schled» Kinderkoor „de kleine Westkapelaars". In „Diügentia" te 's Hage gaf gister voor een flink bezette zaal w.o. de burgemeester van Westkapelle, het Kinderkoor „De kleine Westkape laars", onder leiding van den heer G. Houtekamer, ten bate van het Haag- sche Steuncomté een uitvoering. De leuke kleuters, een 40-tal meisjes en jongens, in hun aardig Zeeuwsch costuum brachten verschillende zang nummers met veel succes ten gehocre. Ze besch! kken over frissche stemmetjes die op den duur wel wat beloven. Van de best geslaagde liedjes noe men we het Wilhelmus, dat door de aanwezigen staande werd aangehoord, Hou Zee en Neerlands Huis en Tuin. Behalve de zangnummers kwamen ook nog op 't programma leen viertal voordrachten voor, waarmee de jeug dige Westkapelaars een welverdiend applaus oogstten. De Koningin was uitgenoodigd de uitvoering bij te wonen. Daar Hare Majesteitevenwel verhinderd was, had ze het verlangen te kennen gegeven de kinderen in den tuin van het Paleis in 't Noordeinde te ontvangen. Onder leiding van dames van het Steuncomité begaven „de kleine West kapelaars" met hun leider zich daar heen. Nadat de Koningen, de Prins en Piinses Juliana met dames en heeren van het gevolg in den tuin waren gekomen, verzocht H. M. den heer Houtekamer zijn kinderen eenige liedjes te laten zingen. Na afloop gaf H M. haar bijzondere levredenheid te kennen. H. M. vond dat de kinderen heel mooi zongen. Voor elk der kinderen had H. M. een aardig woord en hoewel eenigszins verlegen, antwoordden zij onbe schroomd op de vragen hun gedaan door de Koningin. Koning Albert's verjaardag. Ter eere van Z. M. koning Albert, die gisteren zijn 40sten verjaardag herdacht, wapperde van de Belgische legatie aan den Vijverberg te 's Gra- venhage de Belgische driekleur. In het gezantschapsgebouw lag een lijst van gelukwensch ter teekening, die zeer vele namen droeg. Ook van verschillende gebouwen in de stad, waar comité's zetelen, in verband staande met de Belgische aangelegenheden, woei de Belgische vlag. Des morgens te half elf werd in de kerk van het klooster Groenen- stein, aan den Loosduinschen weg, waar de Belgische uitgewekenen den laatsten lijd geregeld godsdienstige samenkomsten houden, een plechtige mis met groot ceremonieel gecele breerd door den Weleerwaarden heer 20) O(Nadrnk verboden En toch had juffrouwLindner, trotsch op haar schoone dochter, die reeds als baby allerliefst was geweest, door haar voortdurende bewondering de kiem van ijdelheid en hoogmoed in Thea's ziel gelegd. Thea kruiste de armen achter het hoofd en droomde van een tijd, wan neer dit stille heerenhuis de verzamel plaats der buren zou zijn, waar zij heerschte en den toon aangaf, zij, de schoone mevrouw von Elmer. ledereen huldigt haar dan in de kringen, waarin haar echtgenoot haar heeft binnengeleid, alles buigt zich 'oor haar beminnelijkheid en schoon heid ook Alfred von Elmer, die thans alleen ter wille van Odo voor komend tegenover haar is. Voor een vluchtige kennismaking Barette, aalmoezenier van de Belgi sche vluchtelingen in Den Haag. Daarna volgde een plechtig Te De- um met gebed, door den Weleer waarden heer Bruynsels, gemachtig de van Z.E. kardinaal Mercier, voor Nederland. Behalve voor Z. M. Ko ning Albert werd ook nog gebeden voor H. M. Koningin Wilhelmina. Het orgel deed achtereenvolgens hooren de tonen der „Braban^onne", het „Wilhelmus" en (bij het heengaan) van een Belgisch volkslied„Naar wijd en zijd". De kerkdienst was zeer duk be zocht. Ze werd o.a. bijgewoond door den Belgischen minister van kunsten en wetenschappen, den heer Prosper Pallet; generaal Dossin; den Belgi schen gezant, baron Fallon, den Le- gatieraad, Prins de Ligne; den le secretaris, graaf d'Oultrement en het lid der Belgische Tweede Kamer, den heer Cauwelaert. Steun aan miliciens. Een groot deel van Europa voert krijg. Dank zij echter het wijs beleid onzer regeering is Nederland nog be hoed voor de ellende van dezen ver- schrikkelijken oorlog. Ons leger is evenwel gemobiliseerd en de geheele militie en landweer waken aan onze grenzen om onze neutraliteit te handhaven. Velen dezer soldaten zullen echter na de demobilisatie geen betrekking meer hebben en het is de plicht van alle Nederlanders om de mannen, die voor onze veiligheid hebben gewaakt, te behoeden voor werkloosheid er. broodeloosheid van hen zelf en hun gezin. Om nu aan onze soldaten na de demobilisatie een passende betrekking te bezorgen en hen zoolang zulks niet gelukt mocht zijn geldelijk te steunen, is hier opgericht de nationale vereeniging tot steun aan miliciens. Wij verzoeken U dringend dezen arbeid te steunen door lid onzer ver eeniging te worden. Het lidmaatschap bedraagt slechts f 1 per jaar. Dit geldelijk offer kan voor U geen bezwaar zijn om U bij ons aan te sluiten. Voor de vereeni ging echter is Uw toetreden van groote waardeniet alleen om de stijving van de kas, maar vooral we gens Uwen moreelen steun, om de hulp, die U zult kunnen verstrekken bij het zoeken naar betrekkingen voor de soldaten, die werkloos zijn ge worden. Beleefd verzoek aan hen, die met het doel instemmen, en waar de hun toegezonden circulaire nog niet is afgehaald, deze te zenden aan den heer mr. dr. J. F. Veeren, secrelaris- penningmeester of een der leden van het bestuur, of bij gemis aan eene op reis was ze hem goed genoeg 1 Aan het station van haar woonplaats had hij zich indertijd zonder aarzelen tot haar ridder opgeworpen. Maar nu beschouwde hij haar in zekeren zin als een indringster in zijn familie. Thea lag zoo tot middernacht te droomen. De oude heer von Elmer liet zich door zijn voorlezer, die tegelijk zijn verpleger was, een heel bedaard man van middelbaren leeftijd in slaap lezen. in tante Luise's vriendelijke kamer zat Odo op een laag bankje aan de voeten der oude dame en babbelde over zijn geluk. Tante Luise streek zscht met de smalle, gerimpelde hand over Odo's hoofd en mompelde Mijn jongen, mijn lieve, lieve jongen de hemel zegene jou en je keuze HOOFDSTUK IX. Juffrouw Lindner wijdde zich den volgenden dag bijna uitsluitend aan den ouden heer von Elmer. Hij amu seerde zich met haar oorspronkelijke manier van uitdrukken en haar prac- circula're, door middel van een naam kaartje, met aanduiding van liet be drag der jaarlijk«che contributie. De Indische leening. Het Tweede Kamerlid, de heer Van Vuuren heeft de volgende viagen aan den minister var, Koloniën gesteld I. Welk bedrag der Indische lee ning heeft de groep der bankiers, door wie de inschrijving voor het pu bliek is opengesteld, zich verbonden te nemen tot een koe^s van 95 pCt., ondei welk voorbehoud en onder welke resolutoire condities II. Was de minister onvoorwaarde lijk gebonden haar dit deel der lee ning en desverlangd het restant te gunnen, of waren ook zijnerzijds re solutoire condities gesteld, en zoo ja, welke III. Is de minister bereid de geslo ten overeenkomst in haar geheel aan de Kamer mede te deelen IV. Welke redenen van Staatsbe lang of van financieelen aard hebben den minister er loe geleid het gel delijk offer te brengen, dat de afspraak vroeg, zonder dat daardoor de plaat sing der geheele leening vooraf werd verzekerd Tusschen mijnen en bij een onderzeeër. De eerste stuurman op een boot van een onzer voornaamste stoom vaartmaatschappijen, schrijft aan zijn ouders Zooals u natuurlijk gelezen heeft, zijn we indertijd behouden te Londen aangekomen, na veel mijnen in de Noordzee te zijn cepasseerd. Zoodra het nl. daglicht werd zagen wij er niet minder dan vijf rond het schip drijvenhet ligt dus wel voor de hand, dat we er gedurende den nacht ook nog wel veel gepasseerd zullen wezen. Enfin, we zijn er goed tus schen door gekomen, en na te Londen geladen te hebben, vertrokken wij Vrijdagmiddag weer van daar. Wij maakten de reis door het Engeische kanaal zonder ongelukken. Een Duit- sche onderzeeër had ons ni. blijkbaar tot zijn prooi uitgekozen en kwam met volle kracht op ons af. Gelukkig was er ook een Engeische torpedo jager in de buurt, die de onderzeeër echter niet in het vizier had. Goede raad was duur. Seinen naar de torpedojagers, zou schenden van de neutraliteit geweest zijn, met geen ander gevolg, dan dat de onderzeeër ons onmiddellijk in den grond zou hebben gejaagd. Wij verzonnen een list. Wij stopten de machine, hetgeen natuurlijk dadelijk de aandacht trok van den Engelschen torpedojager, die daarom besloot, eens op ons af te komen, om te zien wat er aan de hand was. Middelerwijl kwam ook de onderzeeër van den anderen kant met volle kracht op ons af. Toen tische zin beviel hem. Als juffrouw Lindner zich gaf, zoo als ze was, maakte ze geen onsympa- thieken indruk, maar wanneer ze zich anders trachtte voor te doen, maakte ze zich eenvoudig belachelijk. Ze was zoozeer gewoon geraakt aan het verplegen van een zieke, dat dit werk voor haar een levensbehoefte was geworden. Zoo zat ze ook nu met haar onvermijdelijke breikous naast den ziekenstoel van meneer von Elmer. Olto had Thea dadelijk na de mor genkoffie in beslag genomen en deur in deur uit gevoerd „gesleept" dacht de jonge dame verdrietig. Vol- gens haar meening had hij haar kun nen besparen, dat ze het geheele sousterrain en alle arbeidswoningen op éen voormiddag moest bekijken. Hij had er toch aan moeten denken, dat zoo iets haar vermoeide. Nadat Thea aan Odo's arm alle stallingen, of beter alle gebouwen, die voor het bedrijf op Elmershorst dienden, had doorgeloopen, ging het verloofde paar naar het park. Vanmiddag laat ik je de ge heele bovenverdieping en ook de redde ons een tweede;list uit de klem. Toen nl. de Engeische torpedojager nader bij kwam van rechls, negeerden wij hem „straal" en stonden met alle man op de brug met onze binocles naar links te kijken, naar den Duit- schen onderzeeër. Zoodra de torpedo boot zoo dicht bij kwam, dat hij ons zoo naar links kon zien kijken, ver scherpte ook hij zijn uitkijk en ont dekte nog juist bijtijds den onder zeeër. Plotseling zagen we een zwaren rook uit alle vier schoorstee- nen van den torpedojager komen en ging het met een vaartje van 36 mijl er op af. De onderzeeër hield nog een oogenblik vol, maar verdween toen in de diepte en daarmede uit ons gezicht. Wij lekker ais kip, dat kan u denken. Ik heb ai eens eigen aardige ontmoetingen geljad zoo in mijn leven, maar niet een was mij zoo onwelkom als deze „snurker." Enfin, het is goed afgeloopen en ik hoop nu maar (niet erg christelijk doch wei verklaarbaar I), dat die on derzeeër voor straf, dat hij een eer baar koopvaarder wilde aanranden, thans voor goed op den bodem der zee mag blijven. Verdere wederwaardigheden maak ten we niet mee en we hadden voort durend mooi weer. Morgenavond hopen we op Port-Said aan te komen, en nu zijn we alweer benieuwd wat we daar zullen hooren, want enze boot verheugt zich nog niet in het bezit van draadlooze telegrafie, zoodat we sedert ons vertrek van Londen geheel van de wereld zijn afgesloten geweest. („N. v. d. D.") Een Belgisch feest. (Vervolg.) Des namiddags werden in hetAI- hambra theater twee bioscoopvoor stellingen gegeven. Van de uitnoodiging tot bijwoning daarvan werd een zeer druk gebruik gemaakt, zoodat beide keeren de zaal stampvol was. Er heerschte een prettige toonde nationale liederen werden uit volle borst gezongen en de vreugde bereikte haar toppunt telkenmale als de portretten op het doek verschenen van het Belgisch vorstenpaar en van Koningin Wil helmina. Tegen vijf uur was „une fête patriotique et artistique" aangekon digd in het Grand Hotei des Bains. Honderdtallen van genoodigden trok ken er heen en het bleek al spoedig, dat de ruimte onvoldoende was, zoo- dat zeer velen in hun verwachting om rustig een paar genoeglijke uren door te brengen, zijn teleurgesteld bij gebrek aan behoorlijke zitplaatsen. De zaal en het podium waren keurig versierd met vlaggen en groen. Op het aangekondigde uur werd vlierkamers zien, beloofde Odo. Kijk eens, Thea, ginds is de vijver. Als de vorst aanhoudt, laat ik daar vegen. Daar kan een brillante schaatsenbaan komen, je doet natuurlijk aan ijssport Ik neen, papa wilde het mij niet toestaan. Jammermaar ik mag je toch wel in de slede schuiven. Thea luisterde met oprechte be langstelling naar zijn woorden en in de beste stemming keerden beiden naar huis terug. Aan tafel was zij be- tooverend beminnelijk, zoodat Odo haar later in zijn armen sloot en haar toefluisterde Als ik niet reeds lang op je verliefd was geweest, zou ik het van daag zijn geworden. Vervolgens biacht hij haar door alle kamers. Voor het portret van zijn moeder, die een blonde vrouw met regelma tige trekken was geweest, bleef ze langen tijd peinzend staan. Je hebt je moeder niet gekend, Odo? Neen, tenminste niet met be wustheid, ze stierf veel te vroeg voor mij, voor ons allen. Tante Luise heeft een aanvang gemaakt met het pro gram en klonken achtereenvolgens de nationale liederen van Nederland, Rusland, Engeland, Frankrijk en Bel gië, gespeeld door de bekende Zi geuner Kapel. Daar het program melding maakte van „une fê e artistique" spreekt het van zelf, dat een bijzondere aandacht werd gewijd aan hetgeen ten gehoore zou worden gebracht en dan is het buiten kijf, dat het Zigeuner orkest op eervolle wijze voldaan heeft aan den eisch om een kunstconcert te geven. De verschillende orkest-num mers, waaronder bijv. Si j' étais roi van Adam, Peer Gynt van Grieg, fragmenten uit de Opera Carmen van Bizet, werden op zeer verdienste lijke wijze uitgevoerd en oogstten dan ook een dankbaar applaus. Trou wens, 't is bekend, dat de kapel uit zeer goede elementen is samenge steld en dat krachten worden geassu- meerd, die van beteekenis zijn. Dat bleek ons bij de uitvoering van Ave Maria van Gounod door ror. Franck, een jeugdig cellist, die voor de toe komst zeer veel belooftde viool so lo's genoten een niet minder dank baar onthaal. Een andere kracht, die aan de ar tisticiteit van het concert veel glans bijzette was Madame Aug. Freyman, die met haar keurig voorgedragen liederen de meest sympathieke bij vals betuigingen in ontvangst had te nemen. Moederke alleen van Hul- lebroeck is in het nieuwe muzikaal gewaad nog mooier dan in het oor spronkelijke en Chant Hindou van Bomberg en Grand air d'Hérodiade van Massenet zijn nummers, die hooge eischen stellen, waaraan op eervolle wijze is voldaan. Een fraai bouquet werd deze dame aangebodenin die huldebetuiging deelde ook de zeer verdienstelijke scimbaloniste van het Zigeuner orkest. Jammer was het dat de heer Queekers, overigens een zeer goed acteur, bij de keuze van zijn liederen geen rekening heeft gehouden met het publiek en het artistieke van het program uit het oog heeft verloren zeker is, dat hij met een paar cou pletten tegen de sierlijkheid heeft ge zondigd. De toespraak van den heer Duca- tillon begon met een huldebetuiging aan onze Koningin, aan het Neder- landsche volk in het algemeen, aan Vlissingen in 't bijzonder en niet het minst aan het kranig personeel van het Belgisch Loodswezen, aan allen zijn de Belgen onvergetelijke dank baarheid verschuldigd. In een gloed volle, patriotische rede, doorliep de spreker de geschiedenis van België van koning Lodewijk I tot op den huidigen dag, om dan het voile licht te laten vallen op de schitterende de plaats voor een moeder bij mij vervuld. Zij is het onbaatzuchtigste wezen onder de zon, ze denkt slechts aan anderen en in de allerlaatste plaals aan zichzelve. Je zult haar spoedig nader leeren kennen en naar ik hoop recht hartelijk lief krijgen, Thea. Thea behoefde geen antwoord te gevenwant zij, over wie Odo juist had gesproken, trad binnen de oude, goede tante Luise met het steeds vriendelijke glimlachje op de dunne, kleurlooze lippen. Ik moet naar boven naar de groote zolderkamer, kinderen, zei ze. Jij wilde, als ik mij niet vergis, onze lieve Thea de vlieringkamers laten zien, Odootje? Ja, bevestigde dezelaten we dus gaan, ais jij het tenminste goed vindt, Thea. Meneer de rentmeester laat vra gen, of meneer zoo goed wil zijn om in den stal te komen. De jonge vos- merrie heeft den kolder, berichtte Lisette, toen de drie op punt stonden om naar de trap te gaan, die naar de vlieringkamers leidde.) (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1