ÏHIi lINlilI. WOENSDAG 53e Jaargang 1915 ÜinivBFirma f. HAH DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon luiere. 10 7 APRIL Herschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en alnemeefi erkende Christelijke feestdagn Nederland en de Oorlog FEUILLETON Roman door MINA VON HALM. -ü- r^O- 81 VLISSIINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent M ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels 0.40 j voor iedere regel meer 1© cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. BQ abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel gulden bij levens-gulden bij dood Aft ft gulden bij verlies gulden bij verlies .J gulden bij verlies ft ^gulden bij verlies nolts, zij" ■""- w J lange ongeschikt- 3 door «l||| van een hand, I I van! ||I|| van een K van eiken Herd tegen ongelukken voor: heid tot werken M U U een ongeluk vUU voet of oog lUU een duim JLU? U wijsvinger anderen vinger. pue ultkeerlngen worden VERDUBBELD indien de verzekerden, voorzien «n geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam neabonnés,in 'tbezit eener AAAAe Oils, zijn GRATISverze ^yyy Nederland en Duitschland. Onder redactie van prof. dr. j. H. Valckenier Kips, dr. W. C. A. baron van Vredenburch en prof. dr. J. G. Sleeswijk is in Den Haag een nieuw weekblad verschenen onder den titel de Toekomst." Aan het voorwoord is het volgende ontleend Met alle buitenlandsche mogend heden onderhoudt Nederland vriend schappelijke betrekkingen. Op een wijze, die reeds de bewon dering van binnen- en buitenland afdwong, handhaaft de Nederlandsche regeering tusschen de oorlogvoerende staten eene even nauwgezette als waardige onzijdigheid. Dank zij ook het beleid der Ne derlandsche regeering, zoo ver daar van reeds naar buiten bleek, bleef ons vaderland voor de ramp ge spaard, in den wereldkrijg te worden betrokken. Voorzeker moet het de hartgron dige wensch van elk Nederlander zijn en is het ook de onze, dat dit zoo moge blijven. Helaas echter heeft een niet altijd met edele wapenen in het buitenland gevoerde anti Duitsche perscampagne weerklank gevonden bij sommige Ne derlandsche bladen, waarvan het ge volg was, dat bij een gedeelte van ons volk een anti-Duitsche stemming werd gewekt. Daarover werd van Duitsche zijde reeds klacht vernomen. Wel kennen wij als Nederlanders geen andere belangen dan Nederland sche, doch wij wenschen ons te ver zetten tegen het veldwinnen eener specifiek aati-Duitsche strooming in Nederland, overtuigd als wij zijn, dat het belang an Nederland zou worden geschaad, als de indruk eener hier te lande eenzijdig tegen een bepaalde mogendheid gerichte openbare ge zindheid werd gevestigd. Wij willen doen uitkomen, dat er ook Nederlanders zijn, die Duitschland niet haten. Zoo als wij Duitschland meenen ie kennen, zoo willen wij onze meening over Duitschland uitspre ken Niettemin zullen wij er bij voort during naar streven objectiviteit in ons oordeel te bewarenwij zullen niet uitgaan van eenig axioma, als ware al wat het Duitsche volk doet, goed, en als wa'en Duitschland's vijanden minderwaardig, of als be helsden Duitsche berichten uitsluitend werkelijke waarheid en berichten van andere zijde slechts leugens. Door deze overwegingen geleid, stellen wij ons ten doel misverstanden en minder gunstige verstandhou- 18) O(Nadruk verboden.) Het heerenhuis van Elmershorst was tegen het einde der achttiende eeuw door Odo's grootvader gebouwd, die toen pas in 't huwelijk was getreden. Een door zes witte zuilen gedragen balkon gaf aan het front iets deftigs. Door een hoog, met wapens versierd portaal kwam men in de groote ves tibule,welker wanden met geweien van elanden versierd waren. Rechts was het vertrek waaruit een trap met veel bochten naar de bovenverdieping voerde. Daar lagen de vertrekken, die uitsluitend door de leden van het ge zin gebruikt werden. Alles op Elmershorst was zeer feu daal, zeer degelijk, weliswaar wat stijf van vormen, maar het getuigde in elk opzicht van densolieden rijkdom zijner bezitters. dingen, die door en in dezen oorlog mochten zijn ontstaan tusschen stam verwante volken als Nederlandets, Duitschers en ook Vlamingen, voor zooveel het ons gegeven moge zijn, uit den weg te ruimen en er althans naar ons vermogen er toe bij te dra gen dat deze volkeren elkander beter zullen leeren verstaan. In den loop der geschiedenis heeft ons vaderland vaak hulp en steun, nimmer bedreiging of aanval van Duitsche zijde ondervonden. Naast de Engelsche en Fransche cultuur is het niet minder de Duitsche, waaraan Nederland zeer veel te dan ken heeft en waarmede Nederland in blijvende wisselwerking verkeert. De bloei van handel en scheepvaart in Nederland berust voor een belang rijk deel op levendige handelsbetrek kingen met Duitschland. Zoo moge ieder indachtig zijn, dat een goede en vriendschappelijke ver standhouding met het Duitsche rijk, niet minder dan met andere rijken, van gioot belang zal zijn voor onze voorspoedige en vreedzame ontwik keling in de toekomst. Medewerkers zijn o.a. prof. dr. jhr. B. H. C. K. v. d. Wijck, prol, dr. H. Visscher, prof. dr. W. A. Versluys, secretaris der redactie is de heer A. J. Verbeek v. d. Sande. Het misbruiken van de Nederlandsche vlag. De Nederlandsche regeering deelde de Vereenigde Staten mede, dat ieder vreemd schip, dat misbruik zou maken van de Nederlandsche vlag, geen ver lof zou krijgen de Nederlandsche ter ritoriale wateren te passeeren. De nieuwe zilverbon van f 2.50. Een z éer opvallende verbetering Was de oude zilverbon bepaald leelijk en onpraktisch, zoo door kleur als druk en papiersoort, de nieuwe komt ons voor uitmuntend te zijn geslaagd. Zij is gedrukt op wit geschept Hol- landsch papier, waarin het watermerk 2 50 voorkomt. In een zeer fijnen ge- ornamenteerden ondergrond staat met groote cijfers 2.50 uitgespaard, terwijl de waarde ook is aangegeven in het midden met sierlijke open letters. De rand is eenvoudig en zeer fijn van ornamentatie met, in de vier hoeken, nog eens de waardevermei- ding. Het papier dun en sterk en de nieuwe bon, waarvan er 4,000,000 worden uitgegeven, is voorzien van serieletter en nummer. Het zou o.i. echter wel aanbeveling hebben verdiend als ook aan de ach terzijde van deze nieuwe zilverbons een zichtbaar teeken was aangebracht geworden. Bittere nasmaak. De Indische staatsleening heeft een bitteren nasmaak. Het liep alles zoo Thea vond bij het doorwandelen der groote, door acht vensters verlichte zaal de sofa's en leunstoelen met rechte ruggen en verkleurde damasten bekleeding, die gewoonlijk in grijs linnen overtrekken waren gestoken en symelrisch langs de wanden stonden,ontzettend smakeloos ze nam zich voor om door handig gegroe peerde voorwerpen van verschillenden aard aan dit op zich zelf schoone vertrek, waarvan het plafond dikke, dansende amourettes vertoonde, een ander uiterlijk te geven. Eigenlijk had ze zich haar eerste betreden van haar toekomstige woning anders voorgesteld. Ze had gedroomd van eerepoorten en vele guirlandes, maar waar moest men die midden in den winter, nu de sneeuw in het bosch voeten hoog lag, vandaan ha len Nadat Odo zijn enormen beverpels had uitgetrokken, kuste hij Thea, die intusschen door een bediende bij 't uittrekken van haar jaquet was ge holpen, herhaaldelijk de eenigszins verstijfde handen en vroeg bezorgd of zijn lieveling onderweg werkelijk geen kou had geleden. prachtig: meer dan dubbel volteekend, vertrouwen in Indië, nationale veer kracht, enz. enz. En wat blijkt nu uit het antwoord, dat het Kamerlid Van Vuuren op zijn vragen van den minister van koloniën ontving? De heele leening was door een groep machtige bankiers reeds vóór de in schrijving overgenomen tegen den koers van 95 pCt. Toen kon het publiek inschrijven tegen den koers fan 97 pCt. En het publiek wa-m gemaakt door de pers, gewezen op zijn plicht tegenover Indië schreef in. Met het verrassend resultaat, dat aan de bankiers een zoet winstje van meer dan een millioen guldens werd be zorgd. Dat alles maakt een hoogst onbehaaglijken indruk. Vooral in deze dagen voor deze zaak. Natuurlijk, de bankiers behoe ven niet voor hun gezondheid alleen te werken. Maar verheffend is het niet, dat uit deze staatsleening in deze benarde dagen getracht wordt een rijke winst te slaan. Het ergerlijkst is echter het waas van geheimhouding waarin dit alles is gehuld. Op vaderlandsliefde is een beroep gedaan, van onzen plicht tegenover Indië is geestdriftig ge sproken, en al dat getoost diende ten slotte om de bankiers een milli oen te bezorgen. Dat van allen kant bij de regeering op nadere ophelde ring wordt aangedrongen is begrijpe lijk. De regeering zelve ook moet er naar haken hier licht te ontsteken. („Rotterdammer.") Het congres tar S. D. A. P. Gisteren, den derden en laatsten dag van het congres, werd met alge- meene stemmen een resolutie van het partijbestuur aangenomen, waarbij het congres bevestigt de opdracht aan de delegatie van de partij in het Inter nationaal Socialistisch Bureau, om daarin het standpunt van de neutrale landen te vertegenwoordigen, en om de geschiktheid van het Bureau als bemiddelaar tusschen de socialistische partijen der oorlogvoerende landen te versterken. Voorts werd aangenomen een reso lutie van het partijbestuur in zake de economische maatregelen, waarin van de regeering wordt geëischt dat zij onverwijld steun verleene aan alle werklooze arbeiders, op dien grond slag, dat in het voldoen van huishuur en in voldoend levensonderhoud worde voorzien. Voorts eischt de resolutie dat de regeering voor de levering van tarwe en meel haar prijs politiek aldus wijzige, dat de brood prijs wordt teruggebracht op het peil van begin Augustus, en dat de re geering aan de Levensmiddelenwet krachtiger uitvoering geve dan tot heden, opdat met de instandhouding Op dit kleine eind Waar denk je aan, Odo? Ik ben gehard tegen de kou. Ik werkelijkheid was Thea van 't hoofd tot de voeten tamelijk wel verkleumd; uit ij delheid echter had ze hardnekkig geweigerd om aan het station haar jaquet tegen den ouden warmen wintermantel te verruilen, welke juffrouw Lindner voor dit doel meegenomen had. Toen Thea haar handen uit die van Odo losmaakte en daarbij eens om keek, zag ze een kleine vrouw naar zich toekomen, die haar met een Welkom, lieveling, Qod zegen je in trede in haar armen sloot. Het was tante Luise, die Odo, welke vroeg zijn moeder had verlo ren, opgevoed had en ook na zijn huwelijk hier in huis zou blijven, dus een soort schoonmoeder voor Thea zou worden. Deze boog zich over de blanke smalle handuit een gelaat met vele fijne rimpels zagen twee zachte vrouwenoogen op haar neer. Thea gevoelde zich door de harte lijke ontvangst van de oude dame ge troffen. Maar deze indruk vervloog spoedig, toen Alfred zijn blond hoofd voor haar boog en eenige beleefde, van de binnenlandsche productie de prijsstijging van de in het binnenland geproduceerde levensmiddelen worde tegengegaan. Het slot der resolutie luidt dat het congres besluit in samen werking met het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, voor de bovenge noemde eischen een krachtige actie in het leven te roepen. De resolutie weid verdedigd door de heeren Wibaut en Oudegeest. Laatstgenoemde protesteerde daarbij tegen de mildheid, waar-nede het ministerie van oorlog omspringt met de gelden voor de landsverdediging, terwijl zij in zake vergoedingen aan gezinnen der militairen groote schriel heid betracht. Mr. Troelstra verklaarde namens de Kamerfractie in het Parlement de actie met alle beschikbare krachten te zullen steunen. Van de nieuwe plan nen des ministers in zake de brood kwestie was overigens door de Kamer fractie met belangstelling en genoeg doening kennis genomen. Herkozen werden de aftredende leden van het dagelijksch bestuur der partij, de heeren Wibaut, van der Goes, Vliegen, Loopuit en Kleerekoo- per. Evenzeer werden herkozen de aftredende leden van het partijbestuur buiten Amsterdam, mr. Troelstra, mej. Suze Qroeneweg, en de heeren Berg- meijer, Schaper, Hermans en Hoe- jenbos. f40.COC voor het Roode Kruis, Het Nederlandsche Roode Kruis werd verblijd met de belangrijke gift van veertigduizend gulden van den heer O. Q. Khouw te Amsterdam. „Onzo Vloot." De jaarlijksche algemeene verga dering van de Ned. Vereeniging „Onze Vloot" zal dit jaar gehouden worden te Rotterdam den 29en April. Volgens het programma, des voorm. 11.30 uur officieele ontvangst ten stad- huize door het gemeentebestuur van Rotterdam, en om 1.30 uur aanvang der a'gemeene vergadering. Aan de leden van alle afdeelingen met hun dames is door de afdeeling Rotterdam des nam. 3 uur een boot tocht op de Maas aangeboden. Vluchtoord te Nunspeet. Uit Nunspeet schrijft men aan de „Zw. Ct." dat het j.i. Vrijdag feest was in het vluchtoord de regeerings- commissaris dr. Hendrik Muller vierde zijn verjaardag, en door allen die aan zijn zorg toevertrouwd zijn, werd deze dag feestelijk herdacht, en wel in het bijzonder door de kinderen. Daartoe waren 's morgens 12 a 1400 kinderen bijeengekomen in de zaai „java," die hun beschermer en vriend, toen hij met zijn staf binnenkwam, met handgeklap begroetten en een welkomstlied toezongen. Na liet op- nietszeggende woorden sprak. Deze nieuwe neef had een anti pathie tegen haar, dat gevoelde Thea dadel^k, want op dit punt had ze een fijn gevoel. Naast Alfred stond een slanke, jonge dame Magda die er heelemaal niet naar uitzag, dat ze pas zeventien jaar was en nog niet eens belijdenis des geloofs had afge legd. De begroeting tusschen de jonge meisjes viel tamelijk vormelijk uit. Thea constateerde met een snellen, onderzoekenden blik, dat Magda niet bijzonder mooi was. Juffrouw Lindner gevoelde zich door de ongewone omgeving verblind. Maar de bedwelming van 't eerste oogen- blik week bij de goede damehaar tong werd weer los, toen ze naast den leunstoel van den ouden heer von Elmer zat en hem op zijn verlangen van het lijden van haar Albrecht vertelde. Het fijne, intelligente gelaat van den grijsaard was met belangstelling op haar gericht. Dan is uw arme man er nog erger aan toe dan ik, beste juffrouw Lindner, zei de oude heer met zijn zeggen van enkele verzen, fabelen etc., boden een paar kinderen den regeeiingscommissaris een bloemen hulde aan. Daarna werd het „Wien NeerlaDdsch Bloed" gezongen. Verrast door dit geheel onverwachte blijk van genegenheid en hoogachting bedankte dr. Muller de kinderen voor hun gelukwenschen en werden de kleinen getrakteerd. Zeerisico. De „Risicobank" vestigt er de aan dacht op, dat het ontwerp oorlogszee ongevallenwet bedoelt een maatregel te treffen van tijdelijken aard. Maar de kans is niet denkbeeldig, dat na den oorlog deze noodwet door een blijvende regeling zal worden gevolgd. Het blad is echter van meen ing, dat de eventueele aanstaande blijvende regeling eenigszins anders opgezet zal worden en dat de resultaten, bereikt met de noodwet en wat daarmede samenhangt, eenigermate als leiddraad zullen dienen. En juist daarom zoo schiijft het blad hebben de betrokken reede- rijen er groot belang bij, dat bij de uitvoering der oorlogszee-ongevallen wet duidelijk uitkomt, dat aan hef particulier initiatief een groote plaats moet en kan worden ingeruimd en dat het onderling dragen van het ri sico bij de Zeeor.gevallenverzekering alle recht van bestaan heeft. De eerste slap daartoe is bereids gedaan en wel doordat op 5 Maart de vertegenwoordigers van bijna alle groote stoomvaartlijnen de vereeniging „Zee-risico" hebben opgericht. Het spreekt wel haast vanzelf, dat niemand vooruit bepalen kan welk risico door het zeevaartbedrijf en de zeevisscherij geloopen worden als gevolg van gebeurtenissen, verband houdende met den huidigen oorlog. Neemt men daarbij in aanmerking, dat herverzekering van dit risico bijna niet en in geen geval anders dan tot een uiterst beperkt bedrag mogelijk is, dan volgt daaruit, dat deze verze kering feitelijk alleen maar volgens het onderlinge beginsel uitgevoerd kan worden. Daarbij is samenwerking van alle groepen van belanghebbenden nood zakelijk om te kunnen bereiken, dat de vereischte pandstelling tot zeker heid van de nakoming der uit de ver- zekeringvoortvloeiende verplichtingen zoo laag mogelijk kan zijn. Anderzijds mag die samenwerking geen aanlei ding geven tot het in éen verzekering bijeenbrengen van zeer uiteenloopende risico's. Vervalsching van reuzel op groote schaal. Reeds herhaaldelijk zegt het „Mbld. tegen de Vervalschingen" hadden wij in dezen oorlogstijd ge legenheid, ervaringen op te doen, wei- zachte, aangenaam aandoende stem, ik kan mij desnoods nog jdoor de kamer bewegen, al gaat het ook moeilijk. En nu ontvoert mijn zoon den zieken man de zonnestraal van zijn buis, die straks ons oud Elmers horst opvroolijken zal. Zijn oog zocht bij deze woorden Thea, die met Odo in de diepe ven sternis stond te babbelen. Hij wenkte haar met zijn goedig glimlachje bij zich. Ze kwam nader zonder Odo's hand, die zij met de hare omklemd hield, los te laten. Mijn lief kind, sprak de oude heer, terwijl hij het verloofde paar met een teederen blik omvatte, hoe gelukkig ben ik dat mijn zoon een meisje heeft gevonden, dat hij van harte bemint en dat hem met even veel liefde is toegedaan. Onderzoekend rustten thans de oude oogen op het jonge bekoorlijke gezicht, en onder dezen blik sloeg Thea haar oogen neer. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1