DINSDAG 6 APRIL ge- NO. SO 1915 Firma F. VAK SE VELOE Ir., Mm Marki 58, Vlissingen. Telefoon Intern. 18 Verschijnl dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Nederland en da Oorlog FEUILLETON Roman door MINA ÏQN HALM. BINNENLAND sis f 0.2», it. Zonder rabat, aatsen wordt twee talen strekt tot aan- onder letters P- L" h aan een COS- TER, ook genegen id te naaien. „Vliss. Courant^ VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel peabonnés, in 't bezit eener gulden bij levens- gulden bij dood OtfUfigulden bij verlies A P'rt gulden bij verlies A AA gulden bij verlies O rfgulden bij verliet Dolis, zijn GRATIS verze- /li Hl I lange ongeschikt- door <|g|fl van een hand, I H5? vanj 1111 g van een van eiken kerd tegen ongelukken voor: fad \J» heid tot werken 3 een ongeluk <JUU voet of oog A4JPsJ> een duim IUv wijsvinger Ltd anderen vinger. j}«:e gltkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te 5chledaa Jaardagen leden van het Koninklijk Huis. Het bericht omtrent het achterwege blijven van feesielijkheden bij de ge mobiliseerde krijgsmacht op de in deze maand vallende verjaardagen van leden van het Koninklijk Huis, moet aldus opgevat worden, dat op die dagen geen bijzondere feestelijk heden bij de krijgsmacht zullen plaats hebben, maar overigens zullen de werkzaamheden op die dagen tot het hoogst noodzakelijke worden be perkt. Verloven en reispassen. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft aan de autoriteiten der landmacht de volgende order betref fende verloven en reispassen voor de landmacht toegezonden: 1. De order van 13 Augustus 1914 wordt ingetrokken. 2. Het aanvragen van vergunning tot afwezigheid buiten de standplaats door militairen der landmacht behoeft slechts dan te geschieden, indien met bedoelde vergunning vrijstelling van dienst (ook van appèls), vervoer per spoortrein of afwezigheid gedurende den nacht gepaard zou gaan. 3. Voor zooveel in verband met de tegenwoordige tijdsomstandigheden aan troepen-afdeelingen bijzondere eischen zijn gesteld ten opzichte van tijdige gereedheid voor onvoorziene diensten of verplaatsing, zullen de commandanten dier afdeelingen de vrijheid van beweging der militairen buiten de diensttijden, voortvloeiende uit het onder 2 gestelde, naar behoef te door het tijdig gelasten van appèls beperken. 4. Vergunning tot afwezigheid bui ten de diensttijden, waarbij door mi litairen van vervoer per spoortrein wordl gebruik gemaakt, kan worden toegestaan in zoodanige mate, dat hierdoor geen overbelasting der spoorwegdiensten ontstaat. Voor zooveel noodlg worde hier omtrent overleg gepleegd met de be trokken stationschefs. 5. Aan afzonderlijke per spoortrein reizende militairen beneden den rang van onderofficier mogen aan de spoor wegstations geen plaatskaarten wor den afgegeven zonder veitoon van een schriftelijk bewijs der vergunning onder 4 bedoeld. 6. Het hiervoren bepaalde brengt geen wijziging in het gestelde in den order van 24 September 1.1. Het Paaschcongres der S. D. A. P. In Musis Sacrum te Arnhem werd gedurende de Paaschdagen hei een- en-twintigste congres der Sociaal- Democratische Arbeiders in Nederland gehouden. 17) o- (Nadruk verboden.) Bij het zien van de met een practi ce berenhuid bedekte slede, op wel ker bok Jürri, gehuld in een donker blauwe kaftan en met een hooge Pelsmuts op het hoofd, troor.de en 8'echts met moeite het vurige drie span in bedwang hield, verzonk in iuffrouw Lindner's ziel de laatste deemoedige gedachte aan de arme- "Jke omgeving thuis, waar een oude, ?an zijn ziekenstoel gekluisterde man 'n 'ietde aan de zijnen dacht, en zij ™gon zich ais schoonmoeder van den m maioiaatsheer te gevoelen. Met een onnavolgbaar fier en ma jestueus gebaar sloeg zij haar donker tenen gebloemden mantel, die ge- neel gewatteerd was, om haar im- <uÏÏnte ."guur en nam naast de snke, sierlijke dochter plaats, die er 's Avonds te voren had in de nieuwe concertzaal van Musis Sacrum een feestavond plaats, waar het Tweede Kamerlid, de heer J. E. W. Duys, een rede hield, waarin hij wees op de moeilijkheden, welke de oorlog ook voor de sociaal-democratie bracht. Onwillekeurig bracht de oorlog ook voor de internationale een verslap ping met zich. Zondagochtend begon het reeds dadelijk drukbezochte congres, met een openingsrede door den partij voorzitter het Tweede Kamerlid, den heer W. H. Vliegen. Voor de eerste maal kon deze geen opgewekten toon laten hooren. Was 1914 het jubeljaar voor de Internatio nale; toen kwain echter de oorlog, waardoor de internationale tijdelijk maar op verschrikkelijke wijze werd uiteengejaagd. Het internationaal congres te Weenen kon niet doorgaan. Voor dien oorlog zinkt alles in het niet, eigen leed en strijd komt er door op den achtergrond. Uitvoerig gaat spr. na hetgeen hier te lande en elders bereikt was, totdat de oorlog kwamtal van bewijzen waren er dat de internationale groei ende was. 't Is de oorlog die ook den toestand van de eigen pariij beheerscht, inter nationaal en zelfs nationaal. Vervolgens gaf spreker een over zicht van hetgeen de partij onder de buitengewone omstandigheden gedaan heeft, daar waar wat te doen viel. Wat de houding der regeering betreft, er zijn licht- en schaduwzijden. Haar houding tegenover de werklozen kassen verdient een woord van dank dat de pogingen der levensmiddelen wet niet geslaagd zijn, ligt meer aan de uitvoering dan aan de wet zelf hetontwerp zeeongevallenwet verdient toejuiching. Met voldoening kan men ook gedenken hetgeen gedaan is voor werk- en credietverscliaffing. Maar schaduwzijden zijn er ook, m. n. ten aanzien van de wijze van dekking der oorlogskosten, welke ook ver buiten de partij weerzin heeft gewekt. De partij blijft op het stand punt en zal dat met kracht verdedi gen, dat de kosten niet op de arbei dersklasse mogen rusten, zeker niet voor het deel, dat de regeering wenscht. Als eerste inleider verkreeg de heer R. Kuijper het woord. Deze heeft van het begin af het absoluut anti militaristische standpunt „geen man en geen cent voor het leger" aan vaard. In de middagvergadering verkreeg het Tweede Kamerlid mr. G. W. San- nes het woord, als tweede inleider, namens de oppositie. Niet namens een georganiseerde oppositie zegt spr. hier het woord te voeren, maar namens de verschillende afdeelingen in haar donker pelsjaquet en met haar kleine baret buitengewoon aardig uitzag. Tante Eugenie in Riga, van wie niemand wist, of ze gegoed en arm was, want ze deed altijd heel ge heimzinnig, als men over haar finan- ciëele positie sprak, had honderd roebel gezonden met de opmerking, dat Thea voor haar bezoek op Elmers- horst haar garderobe moest aanvullen. Dientengevolge bracht Thea een splinternieuwe baljapon in haar kof fer mee. Odo had haar geschreven, dater op Driekoningenavond in de Ressource een bal werd gegeven. Daar wilde hij, Odo, met zijn schoone Thea schitteren. Hei hart klopte haar sneller bij de gedachte aan het aan staande feest, waarop zij ais de ver loofde van Odo von Elmer ongetwij feld een rol zou spelen. Na een lang durige beraadslaging met de eerste modiste van de stad had ze haar keuze op een geelachtig witte japon bepaald. Bij dit toilet wilde ze frissche bloe men uit de kassen van Elmershorst dragen. Odo had haar daar veel van verteld; hij stelde belang in het kreeg hij het verzoek om zijn stand punt te verdedigen. Daarna tot zijn rede komend, geeft spr. toe, dat er een duidelijke uit spraak van de partij moet komen. Laten wij daarbij verdraagzaam zijn en trachten elkanders meeningen te begrijpen. Daarvoor is vaor alles noo- dig, waarheid. De internationale moet versterkt blijven, ook in tijfa van oorlog, dan zullen de arbeiders, ook die van het overwinnende land, niet willen, dat de arbeiders van het overwonnen land worden onderdrukt. Er zijn er ook die zeggen, na den oorlog ben ik voor ontwapening, ma*r een dergelijk standpunt, ook door Wi- baut ingenomen, begrijpt spr. niet. Wij makens ons zegt spr. geen il lusies dat de opvattingen door ons verdedigd hier zullen worden aan vaard. Maar er zal een opstanding zijn van den dood onzer ideëen, die zich zullen opdringen als de eenig juiste. De internationaiiteit der arbei ders zal komen, de oplossing ziende, niet in volkenstrijd maar in klassen strijd. Alleen in het teeken van deze socialistische methode zult gij den oorlog overwinnen en den vrede ver zekeren. Daarna kwam mr. P. J. Troelstra aan het woord. De oorlogscrisis ver hindert ons, ons hart te luchten tegen het stelsel, dat wij jaren en jaren hebben bestreden. De tegenpartijen mogen zich daar nu over verheugen maar zij hebben zich altijd aan dat stelsel verkocht gevoeld en hebben 't gesteund en het socialisme roept den partijen toe, dat het kapitalisme de oorzaak is van dezen oorlog. Donker zijn de vooruitzichten voor de volken en voor het proletariaat. Wij tasten rond in twijfel over het geen ons te doen staat. Aan het slot van zijn rede die 6 uur duurde, kwam mr. Troelstra tot de conclusie te hopen dat de eenheid behouden kan blijven, maar een een heid in staat tot draagkracht. Er is afbreuk gedaan aan het prestige der partijleiding. Een eenheid die kracht zal geven aan de partij moet zich kunnen groepeeren om de partijlei- leiding. Wat ook noodig is, is het besef, dat men persoonlijk vet trouwen stelt in de partijleiding en dat niet de eenvoudigste dingen verkeerd worden uitgelegd. Wil men op deze voorwaarden met ons in zee gaan, zegt spr., dan gaan ook wij met u gaarne mee om een begin te maken met een flinke vre- desactie om de internationale te her stellen, opdat het mooie program uit gevoerd kan worden en wij gewapend zijn voor den strijd, opdat wij een- drachtiger dan ooit onder het bonds- vaandel den nieuwen tijd van het so cialisme tegemoet gaan. kweeken van zeldzame planten, of schoon de voedergewassen, welke hij verbouwde, hem nader aan 'i hart lagen dan de heerlijke gloxinia's, die onder de bekwame hand van een er varen tuinman in weelderige pracht gedijden. Thea gevoelde zich eenigszins be klemd, toen ze zoo heel dicht naast Odo gezeten, over den met sneeuw bedekten weg reed. Rechts en links vormden de hoo rnen trotsche zuilenrijen. De sneeuw lag dik op de wijd uitslaande takken der dennen en schitterde in het licht der ondergaande zon. In het schoone, dat wil zeggen in het warme jaargetijde, moest het hier verrukkelijk zijn. Juffrouw Lindner was geheel en at schoonmoeder vaneen majoraatsheer, sprak hem herhaaldelijk met „beste Odo" aan en liet zich door hem de grenzen van zijn bosch aanwijzen. Daar buigt de weg naar Schöa- haide af, zei hijik hoop, dat Alfred en zijn zuster ons in Elmershorst opwachten. Ik heb ze verzocht heden bij de thee onze gasten te zijn. Alfred, je toekomstigen neef, ken je immers Het stoomschip „Prins Maurits". Zaterdag werd uit New York ge meld, dat het Nederlandsch stoom schip „Prins Maurits" op den Atlanti- schen Ocean ter hoogte van Kaap Hatteras is gevaar verkeerde. Gisterenavond werd ons geseind dat alle hoop voor 't stoomschip was opgegeven. Er bevinden zich 50 man aan boord, waaronder 4 passagiers. (Het stoomschip „Prins Maurits," behoort tot de vloot van den Kon. W.- Indischen Maildienst, die een gere gelde stoomvaartlijn heeft van Am sterdam op West Indië. Kaap Hatte ras ligt op de kust van den staat Noord Carolina en is berucht om de stormen die daar vaak woeden.) De Flora gestrand. Volgens een Lloyd's bericht is het Nederl. stoomschip „Flora" bij Hart- land Point (Bristolkanaal) gestrand. Naar gemeld wordt is het stoomschip totaat verloren. De bemanning werd gered (De „Flora", groot 725 br. tons, gebouwd in 1894, behoort aan de „Kon. Nederl. Stoomboot-Maatschap pij", te Amsterdam en was 31 Maart van daar naar Swansea vertrokken.) Kapitein van de „Flora" op een na het kleinste schip van de maat schappij was de heer J. Tooy. De equipage beslond uit 19 man. Het schip was van Amsterdam leeg vertrokken en zou in Swansea kolen laden voor Portugal. Legaten. Aan de na te noemen instellingen, te Rotterdam gevestigd, vermaakte wijlen de heer P. Vermaas, 28 Febru ari jl. te Rotterdam overleden, volgens de „N. R. Ct.", o. m. de volgende legaten, vrij van successierechten aan de Inrichting voor Doofstommen onderwijs f 1000aan den alg. kerke- raad der Ned. Herv. Gemeente, voor het Kinderhuis, f 1000aan de ver- eeniging Kinderhuis Welkom, aan de Kortekade, f 1000; aan de diaconie der Ned. Herv. Gemeente, voor en ten behoeve van het Lidmatenhuis,f3003; voor en ten behoeve van hare armen f2000; aan de Vereeniging tot ver betering van armenzorg f 1000aan de Werkinrichting voor hulpbehoe vende blinden, aan de v. d. Duyn- straat, f3000; aan de Vereeniging tot het verleenen van hulp aan minver mogende ooglijders van Zuid Holland, aan de Nadorststraat, f 1000; aan. hei Sophia Kinderhuis en Pleegzusters- vereeniging f 1000aan het Qer. Burger Weeshuis, aan de Goudsche Wagenstraat, f2000. Voortsaan de Ned. Herv. Qem. al, Thea, en met Magda zul je stellig weldra vriendschap sluiten, lieveling. Is je nichtje mooi vroeg Thea haastig. Nu ze op het punt stond haar aanzien in de nieuwe wereld, welke zich heden voor haar opendeed, te vestigen, vreesde ze een mede dingster. Zij mocht zich bij haar op treden op geen enkele manier bloot geven, ze moest het meisje uit de kleinsteedsche omgeving geheel en al verloochenen en dat was niet zoo gemakkelijk, als ze in 't begin ge dacht had. Ze gevoelde zich nog niet geheel zeker op den bodem, dien ze nu betreden zou, en waarop Magda von Elmer, de jonge aristocrate, van haar geboorte af thuis was. Mooi Ja, schat, dat weet ik werkelijk niet, antwoordde Odo. Ik weet niet eens, of Magda bruine of blauwe oogen heeft, je behoeft niet jaloersch te zijn, zei hij plagend met een teederen handdruk onder de bee- renhuid, waaronder Thea haar handen, die een sierlijke pluchemof vasthiel den, had gestoken. Hoe flauw, dacht Thea en er gerde ztch zonder dat ze er een reden voor had. Hoe flauw van Odo, bijtij te Charlois, om te verdeelen tusschen de fondsen voor de armen en voor de weezen, f 5000aan de Ned. Herv. Gemeente te Hillegersberg, ten behoe ve van het onderhoud der kerk, f 3000. Zeilen tegen den wind in. In een Zaterdag te Leeuwarden ge houden vergadering, door het bestuur der Friesche Federatie van schippers- vereenigingen in Friesland en het bestuur van de schippersvereni ging „Schuttevaer" hier te lande, ten einde te bespreken het op richten eener naamlooze vennoot schap, strekkende om het apparaat „Rechtlijnig tegen den wind inzeilen" (na gehouden welgeslaagden proef tocht) aan te koopen, werd, naar het „Leeuw. Nbld." meldt, voorwaardelijk besloten hiertoe over te gaan. De heer J. K. Elzinga heeft de vol gende bijzonderheden meegedeeld omtrent zijn vinding Het meest doelmatig kan het appa raat worden aangebracht vóór op het vaartuig. Zulks om het meeste effect van de windkracht te krijgen op het „tegen-wind-zeil" en tevens om zoo weinig mogelijk ruimte op het schip in te nemen. Er zal dan tevens een mast moeten worden geplaatst. Het „tegen-wind-zeil" doet over alle tot dusver hinderlijke hoeken, de krachtsinrichting met die van het schip samenvallen. Als het „tegen-wind-zeil" heelemaal is uitgetrokken, is de vorm er van ongeveer rond en de oppervlakte er van misschien iets kleiner dan die van het gewone tuig (zeil en fok te zamen, in verhouding tot het schip). De kracht en de snelheid, die het apparaat te weeg kan brengen, zijn ongeveer als bij het zeilen door zij wind; ten minste bewoog zich het miniatuur-apparaat, bij een stevigen winddruk, met een snelheid als van een voetganger, rechtlijnig daar te gen in. Aangezien het „tegen-wind-zeil" is gebaseerd op windrichtingen, die voor het gewone tuig kwalijk bruikbaar, ot, zooals bij recht in den wind, totaal onbruikbaar zijn, zal het ge wone tuig kunnen blijven bestaan. Wanneer de wind min of meer mee is, zal dit (proeven moeten het nog uitmaken) hoogstwaarschijnlijk beter werken dan het „tegen-wind-zeil." Bij aanbrenging van dit apparaat zal de slag (lijn van topmast naar voor kant schip) eenigszins moeten worden gewijzigd. De mogelijkheid, om door den winddruk in denzelfden wind op te komen, berust op wat men noemt „de kracht in het parallellogram", die nu tweemaal wordt toegepast (bij zij wind éénmaal, „snijing" van wind en water) en dan in de juiste maat, zoo dat de tegendruk van den wind bijna jaloerschheid te veronderstellen, alsof ik niet wist, dat hij doodelljk verliefd op mij is. En ze glimlachte triomfantelijk ach ter haar gazen sluier. Ja, Odo was smoorlijk verlieid, en ze wilde hem door de macht van haar schoonheid beheerschen en hem naar haar wil doen handelen. Aller eerst zou ze het doordrijven, dat hij dadelijk na de voltrekking van het huwelijk met haar naar Rome ging. Ze was nog nooit buiten de grenzen van haar provincie geweest. Nu zou en moest Odo haar de wereld laten zien. O, ze zou het wel zoo inrichten, dat hij op haar voorstellen inging, en wel zoo, alsof ze van hem zeiven waren uitgegaan. Daarin ligt immers de groote macht der vrouwen, dat ze hun mannen in 't gelooi brengen van alle plannen steeds zelf te heb ben gemaakt, dat alles dus van het sterkere en daarom toongevende ge slacht uitgaat. Kijk, Thea, daar, waar het dak tusschen de boomen zichtbaar wordt, ligt Elmershorst. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1