EDI tafel 'bakkerij! irmeisje VRIJDAG 2 APRIL, Nederland en da Oorlog. 53e Jaargang 1915 ;titeld nische TAANVRAGEKl Iwaarders. •meisje >este laveFirma F. VAN DE VE1DE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Inters. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdegn OEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Roman door MINA VON DAIM. BINNENLAND J-- NO. T® J aangeboden een eikenhouten |>t model). cobstraat 30. ragels 2 0.35, iedere lent. Zonder rabat. I plaatsen wordt twee* Schoenhandel, Nieuwendijk. -Gehuwde lieden, zon- \j alleenwonend Heei arders. Ier te bespreken. ekh. M. GEELHOED. |endijk 2. ten spoedigste I I direct, een flink net ■dergelijke zaken 4» 1st, genieten de voor- iftijd en waar info® I «.Adres: H. JO Isserie-Moderne, w' Telef. 117, Breda. R VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 14 regels 0.40 voor iedere .'egel meer 10 cenf Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel gulden bij levens- PjFfh gulden bij dood Aftjft gulden bij verlies 4 p ft gulden bij verlies 4 ft ft gulden bij verlies ft r^gulden bij verlies 1 lange ongeschikt- ftjl door «IIB1 van een hand, 1*^11 van| II Hg vaneen van eiken kerd'tegénongelukken voor: LUUU heid tot werken B UU een ongeluk VHQJ voet of oog JLvU een duim 1UU wijsvinger anderen vinger. Mie ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De uitkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schled» De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- KENNISGEVING. VERKRIJGBAARSTELLING SOL DIJEN ZEEMACHT. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden dat de aanvragen tot uitbetaling van postwissels voor betrekkingen van officieren en mindere schepelin gen, te wier behoeve ingevolge Ko ninklijk Besluit van 28 Juni 1898, no. 42, een gedeelte zee-tractement of soldij is afgestaan, ter Gemeente- Secretarie Bureau Bevolking kunnen worden afgehaald, dagelijks van des voormiddags 9 tot des na middags 5 ure. Vlissingen, 2 April 1915. De Burgemeester voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Zilverbons. Het Stbl. no. 174 bevat een Kon. besluit van den 31 sten Maart, tot vaststelling van een nieuwen uiterllj- ken vorm voor de zilverbons van twee en een halven gulden. In het midden van de bons wordt onder den zwarten tekst in donker blauwe kleur met open cursieve cij fers gedrukt2,50. Het geheel is gedrukt op een aan alle zijden afloopenden, licht blauwen gefigureerden ondergrond, waarin met uitgespaarde cijfers 2,50 staat. De achterzijde der bons wordt niet be drukt. De bons worden gedrukt op waar depapier van ten naastenbij acht bij twaalf centimeters, waarin het water merk 2,50 voorkomt. Naar gelang daaraan de behoefte blijkt te bestaan, zullen worden uit gegeven vier millioen zilverbons van twee en een halven gulden van den nieuwen uiterlijken vorm, vertegen woordigende een kapitaal van tien -millioen gulden. De zilverbons van f 1 en f 2.50 wor den ingetrokken op 6 April 1915. Tot 15 April 1915 zullen deze zil verbons aan de kantoren der betaal meesters en van de ontvangers der directe belastingen alsmede aan de postkantoren met inbegrip van de bijkantoren) tot elk bedrag tegen wet tig betaalmiddel kunnen worden in gewisseld. De minister van financiën brengt in herinnering, dat de gelegenheid tot inwisseling van de ingetrokken zil verbons van f 5 nog slechts openstaat tot en met 3 April. Het publiek wordt er derhalve nog maals met nadruk op gewezen, dat het, ter voorkoming van geldelijk na deel, noodig is, de zilverbons van f5 15) O— (Nadruk verboden De oude heer von Elmer begroette de verloving van zijn zoon met groote blijdschap. Reeds lang had hij er bij Odo op aangedrongen, dat deze hem toch eindelijk een schoondochter in huis zou brengen. Op eenige land goederen in de buurt, waar huwbare dochters waren, maakte men zich druk over de „onverantwoordelijke lichtzinnigheid" van den jongen man en profeteerde dit huwelijk bij voor baat al niets goeds. Odo vernam van dit alles natuurlijk niets. Hij zwelgde m louter zaligheid en merkte het niet eens, dat Alfed's gelukwensch koeler uitviel dan hij het met het oog op de vriendschap, welke er reeds jaren Jusschen hem en zijn neef bestond, "ad mogen verwachten. Jella kwam er heel niet toe, om hem, zooals ze vóór of uiterlijk op 3 April in te wis selen. De inwisseling kan geschieden bij alle betaalmeesters en ontvangers der directe belastingen, alsmede bij alle postkantoren (met inbegrip van de bijkantoren, echter niet van de hulpkantoren). De Godsvrede. De .Nederlander* schrijft: Wij vernemen, dat alweer tegen het „Bestand" gezondigd wordt. Wij kenden reeds als zoodanig de klacht over de behandeling van de voorwaardelijke veroordeelinghoe wel in beginsel die regeling ook door twee rechtsche kabinetten was voor gesteld, en de „Standaard", ondanks de wanhoopskreten van den hoog leeraar Fabius, nooit die regeling principieel had bestreden, terwijl bij het openbaar debat de principieele oppositie van de Chr.-Histoiische groep is uitgegaan, en eerst daarna wij beweren natuurlijk nietin navolging daarvan van antirevo lutionaire zijde, zoodat niemand te voren vermoed heeft, dat het „Be stand" die behandeling verbood. Verder de klacht over het eeds- vraagstuk. Nu ook de lijkverbranding. Op grond dat de regeering antwoordt, dat zij er niets aan doen wilde wetge ving laat in statu quo. Wat wil zij anders doen, indien zij het er mee eens is Had zij een ontwerp inge diend o-n de lijkverbranding op de wet te doen rusten, dan zouden wij <de klacht hebben begrepen. Maar niet, indien zij niets doet. Oï had de regeering een ontwerp moeten indie nen dat „rechts" beviel Dit ware toch te veel gevergd. Het verzet van de Nederlandsche Protestantenvereeniging tegen het her stel van het gezantschap bij het Va- ticaan, wordt ook in strijd geacht met het „Bestand", en wel van de zelfde zijdè, die deze quaestie gedu rende het „Bestand" zelve het eerst heeft opgeworpen. Ons schijnt deze Bestands-politiek weinig serieus. Burgerlijk en militair gezag. De minister van oorlog heeft be paald, omtrent de toepassing van de artikelen 10 en 22 der wet van 23 Mei 1899, houdende bepalingen ter uitvoering van art. 187 der grondwet dat in het gebied, hetwelk in staat van oorlog of in staat van beleg is verklaard, de bevoegdheid politiever ordeningen er. verordeningen en keu ren van waterschappen, veenschappen en veenpolders vast te stellen en te wijzigen, van het burgerlijk op het militair gezag overgaat. Mitsdien moet, indien in het voornoemde ge bied vaststelling of wijziging van een zoodanige verordening noodzakelijk is, zulks steeds door het militair ge- zich had voorgesteld, een weinig uit te hooren. Eenige dagen na het be zoek van Magda en Alfred was hij bij haar om haar persoonlijk zijn verlo ving mee te deelen. Ze stak hem hartelijk beide handen toe. Alle geluk, dat op de wereld mogelijk is, beste Odosprak ze vol warmte. Niemand neemt inniger deel aan deze blijde gebeurtenis in uw leven dan ik. U hebt het kind Jella, dat vol vrees bij de vreemde bloedverwanten kwam, veel goeds bewezen. Ik vergeet het nooit, hoe ge mijn innigste wenschen voorkwaamt en mij op uw ponny „Donnerschlag" liet rfjden. Wat was dat mooi van u En dat ge mij achter den rug van mijn gouvernante mijn sommen maak te!Rekenen was bij mij steeds het zwakke punt. Zoo babbelden de twee een poosje over gemeenschappelijke herinnerin gen uit de jeugdvervolgens haalde Odo een portret in kabinetformaat uit zijn jaszak en zei vol trots Dat is ze Mijn Theavoegde hij er op teederen toon bij. zag geschieden, ook al wordt bij die vaststelling of wijziging geen militair belang betrokken geacht. Het militair gezag behoort echter geen maatregelen van wetgevenden aard te nemen, tenzij het militair belang zulks eischt of het orgaan van het burgerlijk ge zag, dat in gewone omstandigheden tot het nemen van den maatregel be voegd zou zijn, zulks verzoekt. Aan zoodan'ge verzoeken van het burger lijk gezag behoort zoo spoedig mo gelijk gevolg te worden gegeven, voor zoover 4iet militair belang zich daartegen niet verzet. Landstorm. De wakkere ijverige voorzitter van Volksweerbaarheid, de heer A.E. Du- dok van Heel, drukt in het jongste nummer van „Allen Weerbaar" zijn voldoening uit over het succes der propagandisten in zake het oprichten van vrijwillige landstormafdeelingen. Niet alleen in Limburg en Zeeland, doch ook in Noord Holland en Zuid Holland en Noord Brabant wordt onvermoeid gewerkt en kwamen reeds afdeelingen tot stand of worden die voorbereid. „Wie volgen? Wie melden zich aan, om eenige gemeenten voor hun rekening te nemen?" vraagt de met versterking onzer weermacht altijd bezige schrijveren verder zegt hij „Want 't is slechts een begin nog groote stukken van het arbeidsveld liggen braak, er is nog beboette aan arbeiders met een warm kloppend hart voor volk en vaderland in deze ern stige tijden. Ons einddoel moet zijn Algemeene oefenplicht in der. meest uitgestrekten zin, maar zoolang de regeering daartoe nog niet overgaat, moeten wij trachten zoo veel moge lijk de gewetens wakker te schudden opdat de mannen van 17 tot 40 jaar, die buiten militie en landweer vailen, zich vrijwillig opgeven. Laten die plaatsen, waar nog geen landstormafdeelingen bestaan, nu niet langer talmen en slapen, maar onmiddellijk die stappen nemen; die tot oprichting kunnen leiden en laten zij ook daarvoor propaganda maken in omliggende gemeenten Landbouwverloven. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft de volgende order aan de autoriteiten der landmacht toege zonden Door den minister van oorlog zul len, in overleg met mij aan de dienst plichtige landbouwers, die zulks nog mochten noodig hebben, verloven van teH hoogste 14 dagen worden verleend op aanvrage van belanghebbenden desgewenscht in 2 tot 3 perioden te splitsen. Ik verzoek u ervoor te waken dat die verloven vóór 15 Mei zullen zijn genoten doch telkens het vertrek Jella vond het portiet inderdaad zeer mooi en zei Odo daarover veel liefs. Ik kom, zooals ge weet, juist uit W., vertelde de gelukkige ver loofde. Ik heb mij aan Thea's ouders voorgesteld. De dag van ons huwe lijk is bepaald in 't begin van Maart. Waarom zouden wij nog langer wach ten Er zijn geen overwegende rede nen om ons geluk uit te stellen. El- mershorst is zoo ingericht, dat het eiken dag een jonge meesteresse kan ontvangen. Het liefst zou ik mijn meisje trouwen, zooais ze gaat en staat, maar mama Lindner staat erop, dat er een kleir.e uitzet gereed ge maakt zal worden en jammert over den korten termijn, binnen welken dat moet geschieden. Voor mijn part kon die heele boel gerust achterwege blijven. Tbea zingt een allerliefst liedje, waarin het ten slotte heet „Zeg maar, dat je mee wilt gaan, „Zeg maar, dat je de mijne bent „En kom in een katoenen rokje, „Kleine Anna—Katrijn Dat zou ik ook Thea willen toe roepen. Ja, ziet ge, Jella, dat het der belanghebbenden zoodanig te regelen, dat de belangen van den dienst zoo weinig mogelijk worden geschaad. internationale Vrouwendag. De groote zaal van het Concert gebouw te Amsterdam was gisteren middag getuige van een groote de monstratie voor den vrede, georgani seerd door den bond van sociaal democratische vrouwenpropaganda- clubs. De optocht voor deze meeting was buitengewoon groot, in groote op tochten waren de vrouwen opgekomen, zoodat toen tegen 2 uur mevr. A. E. Wibaut-Berdenis van Berlekom als voorzitster het podium betrad, de zaal bijna gevuld was. Het mannelijk ele ment was slechts zeer gering in aantal. Aan den ingang van het gebouw kregen alle meetinggangsters 2 sport- beschuiten. De banieren met op- schtiften als„Geen bloed, geen nieuwe offers meer", „Moeders aller landen, protesteert", „Oorlog aan den oorlog", voor het meerendeel in vlammende roode inscripties op het zuiver witte van de doeken, welke later in den stoet mede zouden wor den gedragen, waren thans langs de zijwanden opgesteld. Op de bestuurs tafel stond bij wijze van symbool een vaasje met witte tulpen. In afwachting van de opening der meeting werd de tijd gekort met het zingen van verschillen.de socialistische liederen. Mevr. Wibaut opende de meeting met een herinnering aan de laatste 8 maanden, die zooveel ellende over Europa gebracht hebben. Nog staat Holland overeind, maar hoe zwaar drukken ook op Holland de lasten van den oorlogGij allen, aldus spreekster, weet, wat die spanning beteekent; gij weet, hoe ondragelijk de duurte is. Maar gelukkig zijn wij nog voor de reëele verschrikkingen van den oorlog gespaard gebleven. In de oorlogvoerende landen heerschl een smart als de stilte van den dood. Spreekster herinnert aan de interna tionale bijeenkomst te Bern. De vrou wen, die daar waren, bekende strijd sters van de Duitsche en Engelsche sociaal-democratie, hebben niet hier kunnen komensommigen wegens het feit, dat zij geen passen hebben kunnen krijgen, anderen tengevolge van het mijnengevaar. Maar al zijn zij niet hier, de geest der internationale is hier tegenwoordig. Daaraan indach tig verklaarde spreekster de meeting voor geopend. Vergoeding voor familieleden van Bel gische vrijwilligers. De Consul-Generaal van België te Amsterdam bericht, dat familieleden van vrijwilligers, die ziclj op het oogenblik dat de oorlog uitbrak onder meisje, hetwelk ik bemin, arm is, maakt haar voor mij dubbel dierbaar. Ik bedenk nu reeds allerlei dingen, waarmee ik haar pleizier zou kunnen doen, en nu ben ik blij, dat ik de middelen bezit om haar wenschen te vervullen. Het zal Thea, wanneer ze mijn vrouw is, aan niets ontbreken. Tante Laise ligt mij reeds lang om de ooren te malen met het voorstel, dat ik op Elmershorst een nieuwe melkkamer zal bouwen volgens het Sanzensche model. Ik vond dit ech ter niet zoo dringend noodigde oude zou het nog wel een jaartje uitge houden hebben. Maar nu heb ik reeds naar Sanzen geschreven en het bouw plan van uw oom ter leen gevraagd. Zoodra men met het bouwen kan be ginnen, zal met de nieuwe melkka mer een begin worden gemaakt. Thea zal in haar toekomstig bedrijf alles aanwezig vinden. jella luisterde en bekeek nog altijd het portret. Ze vroeg zich zelve in stilte af, of deze kleine schoonheid even verrukt zou zijn over de haar geschonken nieuwe melkkamer als Odo het nu reeds over zijn plan was nog eer dat tot uitvoering was geko- de wapenen bevonden, en bedoeld in art. 2 van de Wet van 2 April 1875, recht hebben op uitbetaling eener vergoeding bedragende Frcs. 0.50 per dag en per familie. Deze familieleden zijn de vader en de moeder van den milicien, of de overlevende bij gemis van den vader of de moeder, zal de vergoeding betaald worden aan bloed verwanten in opgaande linie of aan de overlevende. Is de milicien gehuwd, dan zal de vergoeding aan de vrouw betaald worden. De vergoeding-genietenden zullen dezelfde indentiteitsbewijzen moeten overleggen als die welke vereischt worden voor de familiebetrekkingen van de miliciens die de gewone ver goeding ontvangen. Werving voor de Zeemacht. Op verzoek van den minister van marine is ter kennis gebracht van de plaatselijke- en garnizoens-comman- danten, dat voortaan ais leerling-stoker alleen kunnen worden aangenomen personen, die blijkens over te leggen schriftelijke verklaring van een werk gever, gedurende ten minste 6 maan den in zijn dienst zijn werkzaam ge weest in een der ambachten van smid, plaatbewerker (ketelmaker), bankwerker of draaier, en blijken geven van eenige bedrevenhied op dit gebied. Het weer in Maart. Het Ned. Meteor. Inst, in de Bildt, publiceert het volgende voorloopig overzient van de weersgesteldheid in de afgeloopen maand Maart was de temperatuur iets beneden de normale. De eerste drie weken waren vrij zacht daarna was de temperatuur gemiddeld ruim een graad te laag. De dagelijk- sche schommelingen waren betrekke lijk gering ten gevolge van de lage middag-temperaturen. De hoeveelheid neerslag was over het algemeen, en vooral in de Noordelijke provincies, grooter dan de normale maandsom. Te de Bildt waren de winden uit Westelijke tot Noordelijke richtingen talrijker dan gewoonlijk. Tengevolge van den krachtigen zonneschijn der laatste vijf dagen was het geheel aan tal uren met zonneschijn ongeveer aan het normale aantal gelijk. Scheepvaartbeweging. Gedurende de maand Maart 1915 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 375 schepen, metende 463,425 netto reg. ton, waarvan 4 zeilschepen, met. 4403 netto reg. ton, 4 bijleggers, 1 proefstoomer en 5 marine-vaartui gen. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 368 schepen, met. 460,563 netto reg ton. Van Poortershaven vertrok 1 stoomschip naar Rotterdam. Bovendien legden 2 inkomende en men. Bijna onmerkbaar schudde jella het hoofd. Dit bekoorlijke meisjesgezicht met den eenigszins hoogmoedigen trek om de volle, schoon gevormde lippen, zag er niet naar uit,,dat het voldaan en dankbaar zou glimlachen over een verbetering in het bedrijf, die haar ter eere was aangebracht. Een bang voorgevoel bekroop Jella. Zij gai Odo het portret terug en vroeg Ge brengt uw verloofde bij mij, niet waar, als ze, zooals ge straks verteld hebt, in de Kerstvacantie op Elmershorst komt Met heel veel genoegen 1 ver zekerde Odo. Daarna kuste hij jella's hand en ging heen. Hij was als met handen omgekeerd, sedett hij het jawoord van Thea had ontvangen. Maar de echte, practische landman verdween toch niet spoorloos in den nieuwbakken verloofde. Wat kan de liefde toch van een mensch maken, zei jella tot zichzel- ven, terwijl ze Odo nakeek. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1