53e Jaargang 1915 DONDERDAG Firma F. VAN OF VELDE Jr., Kleins Markt 58, Vlissingen. Teleioen Interc. 10 1 ARRIL, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdag» Nederland en da Oorlog FEUILLETON Roman door MINA VON HALM. BINNENLAND No. *7*7 n zeer hoog loon. ABBERS Co. Gehuwde lieden, zon-1 alleenwonend Heti| arders. er te bespreken, ekh. M. GEELHOED.! VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel ^Tabonnés,in 't bezit eener QftAflgulden bij levens- f*ipf| gulden bij dood ftgulden bij verlies.! fp Agulden bij verlies4 ft ftgulden bij verlies f%^gulden bij verlies nnlis zijn GRATIS verze- /I |||l lange ongeschikt- 51 door <§l||| van een hand, B I van| If ||l vaneen van eiken kerd'tegenongelukken voor: UUUU heid tot werken f VU een ongeluk tPUlf voet of oog IvU een duim 1UU wijsvinger CJ1J anderen vinger, ptte ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" te Schiedam De Duitsche duikbaafen en de Schelde. De lezer zal zich herinneren, dat na den vliegeraanval der Engelschen op Hoboken Engelsche bladen heb ben beweerd, dat de in Hoboken vervaardigde duikbooten alleen langs de Nederlandsche Schelde in de open zee konden komen. Er is toen terstond op de onjuistheid dier op vatting gewezen en aangetoond, dat er langs het Vlaamsche kanalen-net een waterweg van Antwerpen naar Zeebrugge bestaat. Deze opvatting wordt thar.s be vestigd door een der lezers van het N v.d.D." in Zeeuwsch Vlaanderen, die vernomen heeft, dat een Duitsche duikboot Aalten is gepasseerd, va rend van Gent in de richting Brugge. Kon. Nationaal Steuncomité 1914. In de jongste vergadering van de commissie van uitvoering van het Koninklijk Nationaal Steuncomité heeft o. a. voorwerp van beraadslaging uit gemaakt een ingekomen verzoek om een Paaschgave aan de gesteunden in den lande toe te kennen, zooals in dertijd met Kerstmis een extra gave van f 1 is gegeven. De commissie heeft echter gemeend, dat zij aan dien wensch geen gevolg mocht geven, en zulks uit overweging, dat met een Paaschgave van slechts f 1 een groot bedrag zou zijn gemoeid, en de ver minderende geldmiddelen van het Comité, in verband met de vele eischen die worden gesteld en die nog kun nen worden gesteld, het beschikbaar stellen van dat bedrag niet verant woord doen achten. Ook overwoog de commissie, dat in de laatste maan den tal van plaatselijke steuncomité's zich ook aan het uitreiken van klee ding en schoeisel laten gelegen zijn en dat zoo mogelijk door een iets mindere verstrekking van deze arti kelen met Paschen een beter resul taat zal worden bereikt, dan door een extra-bedrag in geld toe te kennen, dat uiteraard toch niet dan zeer be perkt zou kunnen zijn. Uniforme vergoedingen voor kostwinners. Het Tweede Kamerlid Duymaer van Twist heeft de volgende vraag tot den minister van oorlog gericht „Kan de minister van oorlog reeds het resultaat mededeelen van het over leg van de Commissarissen der Ko ningin met de burgemeesters in hun provincie ter zake van het treffen eener voorziening, waarbij de vast stelling van de vergoedingen aan de gezinnen van miliciens en landweer mannen, die onder de wapenen zijn, op meer gelpen voet wordt geregeld 14) (Nadruk verboden.) Alfred vervolgde: „Ik meen mij niet te vergissen, als ik veronderstel, dat Odo dat meisje niet vergeten kan. En ik vrees dat hij met haar trouwt en dan zeer ongeluk kig wordt. Deze Thea Lindner is niet geschapen om de vrouw te worden van een zoo toegevend, goed mensch els Odo. Juist zijn grenzenlooze goed heid zou haar prikkelen om dingen ie doen, die hem zouden krenken. —Sedert wanneer zljt ge zulk een menschenkenner, meneer von Elmer? «oeg Jella. Och, er was voor mij niet veel wenschenkennis noodig om te bemer ken, dat Odo zijn hart aan een meisje heeft geschonken,hetwelk dit geschenk met kan waardeeren. Jella was zeer ernstig geworden. Lichting 1915. Bij ministerieele beschikking is be paald dat in het tijdvak van 20 tot 24 April zullen worden ingelijfd de dienstplichtigen der lichting 1915 toe gewezen aan de compagnie wielrijders en aan het 3e bataljon van elk der regimenten grenadiers, jagers en in fanterie, met uitzondering van hen, die in het bezit zijn van het bewijs, bedoeld in art. 70 eerste lid der Militiewet. Voor deze laatsten zal de inlijving geschieden in het tijdvak van 20 tot 21 Juni. Ontvluchte Fransche vliegers. Te 's Gravenhage zijn aangehouden twee ontvluchte vliegeniers zijnde de officieren Coutisson en d'Humieres, dezelfden, welker landing indertijd te Kats is bericht. Zij zijn gearresteerd in een parti culiere woning en naar Wiericker- schans teruggebracht. De Duitsche requisities in België en Noord-Frankrijk. De minister van buitenlandsche za ken brengt het volgende ter kennis van belanghebbenden De Duitsche regeering heeft voor de regeling van de schadevergoeding in verband met de in België en Noord Frankrijk door de Duitsche autoritei ten gedane requisities, eene bijzon dere commissie ingesteld, bestaande uit drie juristen en twee kooplieden. Deze commissie heeft tot taak zich met de belanghebbenden te verstaan, ten einde zoo spoedig mogelijk hunne eigendomsrechten op de door het militair bestuur gerequireerde goede ren te onderzoeken en het bedrag der te beialen schadeloosstellingen te be palen. De commissie heeft haar zetel te Berlijn W., Mauerstrasse 53. Aan haar zijn, ter onmiddellijke onderzoeking, de reclamaties van Ne derlandsche belanghebbenden over gelegd, die aan het Duitsche depar tement van buitenlandsche zaken wa ren toegezonden. De verschillende facturen en opgaven, die door tus- schenkomst van het Nederlandsche ministerie van buitenlandsche zaken aan de Duitsche regeering zijn over gelegd, bevinden zich dus thans in handen der bedoelde commissie. De Duitsche regeering beveelt Ne- derlandschen belanghebbenden aan zich tot het verkrijgen van inlichtin gen hetzij mondeling, hetzij schrifte lijk,- rechtstreeks te wenden tot dr. Hiekmann, voorzitter der commissie, aangezien de stukken, overgelegd om de eigendomsrechten te bewijzen, daartoe niet altijd voldoende zijn en omdat de adressen der belanghebben den er niet altijd duidelijk uit blpen. Nu de Duitsche regeering de be handeling dezer aangelegenheid ge Het zou mij in mijn ziel leed doen om Odo misschien vertrouwt hij mij iets toe van zijn plannen voor de toekomst. Wij beiden zijn immers zulke goede kameraden. En waar het liefdeszaken betreft, raadt een vrouw veel, wat niet uitgesproken wordt. Werkelp? zei Alfred zacht, maar met een bponderen nadruk, terwijl hij zijn blik stijf op het jonge meisje voor hem vestigde. Dus wan neer iemand u beminde, juffrouw Jella, zou hij het u niet behoeven te zeggen ge zoudt het raden Dat heb ik niet gezegd, ant woordde Jella even zacht en met eenigszins weifelende stem, ik sprak immers niet van mij, maar van uw neef Odo. Met Alfred's zelfbeheersching stond het niet te best, nu hij met Jella als geïsoleerd was. Wie weet, tot welke bekentenissen hij zich had laten ver leiden, wanneer niet juist de keuken meid in de deur was verschenen met de mededeeling, dat de oude juffrouw wakker was geworden en naar juffrouw Jella verlangde. Toen broer en zuster waren weg gereden, liep Jella een tijdlang in haar heel in handen heeft gegeven aan een bijzondere, te dien einde ingestelde commissie en belanghebbenden recht streeks, persoonlijk of per brief, hunne belangen voor dicommissie kunnen voordragen, bestaat er voor het mi nisterie van bu.tenlandsche zaken voorloopig geene aanleiding verder zijne iusschenkomst ten deze te ver- leenen. De minister va.i buitenlandsche za ken geeft daarom aan alle personen, wier goederen in België of Noord- Frankrp door de Duitsche autoritei ten zijn in beslag genomen of gere- quireerd, in overweging, zich niet meer te wenden tot zijn departement, maar rechtstreeks tot de te Berlp zetelende commissie. Wijziging Woningwet. De Minister van Binnnenlandsche Zaken heeft de voorlichting gevraagd van verschillende gemeentebesturen over de Wijziging der Woningwet. In het voorloopig verslag betreffende het wetsontwerp tot nadere wijziging van de Woningwet is er n.l. op ge wezen, dat speciaal te Amsterdam veel verbeteringen in de woningtoe standen zijn verkregen door onder- handsche aanzeggingen of aanschrij vingen aan den eigenaar, waaraan vroeger of later veelal na besprekingen dikwijls na overeengekomen uitstel gevolg werd gegeven. De Minister wenscht thans te vernemen of deze niet in de wet steunende behandeling van zaken, waarvan steeds aan de Gezondheidscommissie kennis werd gegeven, ook in andere gemeenten wordt gevolgd en of het in het alge meen bezwaar zal ontmoeten een dergelpe behandeling van zaken in de wet vast te leggen. Verder is er in het Voorloopig ver slag op aangedrongen het verzamelen van statistische gegevens, b.v. het periodiek en geregeld tellen van leeg staande woning met huurprqsopgave en het inrichten van een woningbeurs voor bepaalde gemeenten verplichtend te stellen. De Minister zal gaarne vernemen, hoever ten deze binnen de grens van het practisch uitvoerbare en nuttige zou kunnen worden over gegaan, b.v. ten aanzien van gemeenten met meer dan 10000 zielen. Reserve-officieren. Bij Kon. besluit is bepaald dat door reserve-officieren, die vrijwillig hun verbintenis bij het reserve-personeel der landmacht hebben aangegaan, met uitzondering van hen, die in den officiersrang eervol uit den dienst bij de Landmacht, de Zeemacht of het leger in N.-l. werden ontslagen militie-officieren, landweerplichligë kamer op en neer. Ze was zeer op gewonden. Het verontrustte haar, dat Alfred heden op het punt had geslaan om zich te verklaren. En dit mocht niet gebeuren om zijnentwille niet 1 Lieve hemel, hij moest toch einde lijk verstandig worden, of men moest hem op de hoogte brengen 1 Eindelijk kwam jella na allerlei overwegingen tot het besluit om eerstdaags met Odo eens een open hartig woord over deze laslige zaak te spreken. HOOFDSTUK VIL Juffrouw Lindner wist in de laatste week nauwelijks wal ze deed. Haar Thea was verloofd, deed een schitterende partij, zooals zij, haar moeder, dat nooit had durven droo- men. Alles was voor de goede vrouw veel te plotseling en langs een voor haar begrip veel te ongewonen weg gekomen. Zij had ongeloovig het hoofd ge schud, toen Thea haar en haar vader had medegedeeld, dat meneer von Elmer, majoraatsheer van Elmershorst, haar had geschreven en verzocht met haar in briefwisseling te mogen tre« officieren, reserve-officieren herkom stig uit de militie en de landweer be noemd, hen die tot den landstorm behooren en wier positie is gelijk gesteld met den rang van officier, met uitzondering van hen, die in den officiersrang eervol werden ontslagen, voor,zoover zij na hetzij voor eerste oefening dan wel ter opleiding in weikelijken dienst te zijn ge treden, gedurende 11 jaren onafge broken in dienstverband tot de land macht hebben gestaan, zal worden genoten een jaarlijksch tractement, zooals wordt toegekend aan de mili taire officieren van overeenkomstigen rang, wier aantal dienstjaren als offi cier gelijk is aan het aantal jaren, dat verloopen is, na de oorspronke lijke benoeming van de belangheb benden tot den officiersrang. Reserve-officieren, die vrijwillig een verbintenis bij het reserve-personeel hebben aangegaan en die uit den dienst in den officiersrang eervol werden ontslagen, zullen een jaar- Ipsch tractement genieten, zooals wordt toegekend aan hun ranggenoo- ten, wier aantal dienstjaren als officier gelijk is aan het aantai jaren, dat verloopen is, na de oorspronkelijke benoeming van de belanghebbenden tot officier. Deze regeling geldt slechts gedu rende den tijd dat de tegenwoordige mobilisatie duurt. Opleiding tot vaandrig. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft bepaald dat van de brigadedepóts en van de iegerdepóts- bataljons 223 reserve-sergeanten en 77 milicien-sergeanten-adspirant mi litie-officier bij het veldleger zullen worden overgeplaatst teneinde opge leid te worden voor de" practische kennis van vaandrig. Bij elke brigade zullen 25 dezer adspiranten worden ingedeeld. Vlissingen, 1 April, Jaardag Z. M. Koning Albert. De Belgische kolonie te Vlissingen viert luisterrijk Donderdag 8 April a.s. den verjaardag der geboorte van Zijn Majesteit Albert, Koning der Belgen. Een comité, onder voorzitterschap van den heer Ferdinand Goffart, Consul-Generaal van België, is in het leven geroepen om verschillende plechtigheden, waaraan alle Belgen zoo gehecht zijn, te regelen. Van dat comité maken deel uit de heeren Maurice de Bal, voorzitter Huybrechts, Maeners, Van Gerven, onder-voorzitters en Ch. Wesmael, secretaris. Om 9 ure des morgens worden alle Belgische kinderen van 6 tot 10 jaar, den. Hij beminde haar, dat wist ze reeds sedert de zomerdagen, die ze samen inLijfland hadden doorgebracht. Maar eer hij haar vroeg om zijn vrouw te willen worden, moest ze hem na der Ieeren kennen. Thea had vol geestdrift verklaard, dat ze Odo's voorstel zeer gaarne aannam. Dat meneer von Elmer het eerlijk en ernstig met haar meende, daaraan twijfelde ze geen oogenblik ze had reeds in Kramon bemerkt, hoezeer ze in zijn smaak viel en eigenlijk reeds toen gedacht, dat hij haar zijn liefde zou verklaren. Zij vond het verder hoogst ridder lijk van hem, dat hij haar tijd wilde geven om hem te leeren kennen. Door een briefwisseling zou de wederzijd- sche toenadering bewerkstelligd wor den, zonder dat een ander er wat van merkte, en last not least, er kwa men in de kleine plaats geen praat jes. Thea verdedigde haar zaak zoo goed, dat' ze haar vader dadelijk op haar zijde kreeg. Als ik mijn eenig kind in goede handen weigeborgen weet, kan ik rustig sterven, zei meneer Lindner. Als het ernstige levenskwesties verblijvende te Vlissingen, verzocht om een kinderfeest bij te wonen, hetwelk zal plaats hebben in het lokaal van het Belgisch loodswezen. Er zullen dan aan hen kleederen en speelgoed uitgedeeld worden, wel willend gescffonken door milddadige personen uit Vlissingen en omstreken. Om half twaalf zal een plechtig „Te Deum" gezongan worden in de kerk van den H. Jacobus. Om 2 uur en 3 30 uur zullen twee kostelooze cinematografische voorstel lingen gegeven worden in het Alham- bra-theater en wel voor de Belgische kinderen van 10 tot 16 jaar. Eindelijk om 5 uren zal in de con certzaal van het Grand Hotel een vaderlandsche en artistieke plechtig heid plaats hebben, gedurende welke de genoodigden het genot zullen heb ben de heeren du Catillon en Schoo- ren, twee uitmuntende Vlaamsche en Fransche redenaars, te hooren. Dit litterarische gedeelte zal opgeluisterd worden door een prachtige muzicaie partij, waarvoor een flink orkest en bekwame artisten hun medewer king hebben beloofd. Het artistiek programma, voorstel lende het Koninklijke Belgische Vor stenhuis en de zeer geliefde Koningin der Nederlanden, zal ten bate der weldadigheidskas verkocht worden. Op Hoop van Zegen. Van wege het Comité tot Huldiging van Herman Heijermans had gister avond in de Schouwburgzaal van den heer Buning de herdenking plaats van de 500ste opvoering van „Op Hoop van Zegen," Spel der Zee in vier bedrijven. Inhoud en strekking van het stuk zijn van voldoende bekendheid, zoo dat daarover niet in bijzonderheden behoeft getreden te worden. Ook is bekend, dat voor eene correcte uit voering superieure krachten worden geëischt: de actie toch, die van het begin tot het einde een kenmerk van dit dramatisch werk is, treedt tot in zulke fijne bijzonderheden, dat juist door deze de kleur van het geheel scherp uitkomt en de spelenden dientengevolge met de meeste zorg hebben te waken om niet tot over drijving te vervallen in de reeks van tooneelen, die daartoe zoo gemakke lijk aanleiding geven. Van deze zijde bekeken was de uitvoering van gis teravond beslist een glansrijke en de gespannen aandacht en het aanhou dend applaus na de verschillende bedrijven bewezen voldoende, hoezeer het publiek gevoelig was voor het prachtig en onberispelijk spel, dat de artisten ie bewonderen gaven. Aan geen hunner behoeft dan ook de lof te worden onthouden, die hem of haar in zoo ruime mate toekomt. Als een phalanx van schilterende kunst- betrof, voegde zich zijn anders zoo resolute vrouw onvoorwaardelijk naar zijn wil en zoo kreeg Thea van haar ouders verlof om met Odo von Elmer te correspondeeren. Dat was nu eens recht een kolfje naaf haar hand. Zoo'n heimelijke kleine roman, die met een huwelijk zou eindigen,scheen haar onbeschrijfe lijk interessant. Odo's brieven waren als hij zelf duidelijk, kalm, eenigszinsïprozaïsch, zakelijk, zonder veel phrasen en wat Thea in haar romantischen roes niet bemerkte zonder eenige verheffing. Thea echter omgaf Odo en zijn brieven met een nimbus, welke haar licht ontvlambare verbeelding schiep, en verloofde zich na verloop van nauwelijks zes weken, in weiken tijd ze achitien brieven geschreven en ont vangen had, met den man, wiens eer ste liefde ze was. Deze verloving verwekte een zeer groote sensatie. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1