NU LUIM. DINSDAG 30 JVIAART Firma F. VAD DE VELDE Ir., Kleine Markt 50, Vlissingen. Teleloon Inters. IQ Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagn Nederland an da Oorlog FEUILLETON tam fa Milt M HiLM. BINNENLAND NO- 75 VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent it ADVERTENTIEPRIJSVar. 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 16 cenj Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prjj» Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel gulden bij levens- TJ J* A gulden bij dood O ft f» gulden bij verlies A F* ft gulden bij verliest ft ft gulden bij verlies ft ^gulden bij verlies lange ongeschikt- ft |l door <ggl| van een hand, Iftgg van| vaneen ft van eiken ïerd tegen ongelukken voor: t4 UUU heid tot werken 3 UU een ongeluk (fUU voet of oog lUV een duim 1U U wijsvinger U%£ anderen vinger. Owe ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam De abonnés, in 't bezit eener ft ft ft ft Koninklijk bezosk. H. M. de Koningin heeft, verge zeld van generaal majoor Van Óp- horst, eenige officieren en eene hof dame', o.a. ook een bezoek aan Ijmui- den gebracht. Het bezoek, een militair karakter dragende, had hoofdzakelijk ten doel de verdedigingswerken aldaar in oogenschouw te nemen. De Koningin kwam incognito met het gevolg in vier auto's aan, en werd rondgeleid door den comman dant A. J- van Stockum, uit I|mui- den. H. M. bezocht het strand, de visschershaven en alle werken, welke in staat van verdediging waren ge bracht. Bij de sluis stonden de troepen uit de nabij gelegen plaatsen opge steld. Zij werden onder het spelen van het volkslied door H. M. geïn specteerd. Onder gejuich en hoera-geroep keerde het koninklijk gezelschap naar de hoofdstad terug. Het gebeurde met de „Mecklenburg." Naar wij vernemen is bij het on derzoek, dat vanwege het Marinebe stuur naar het incident met de „Meck lenburg", van de maatschappij „Zee land" op 23 dezer is ingesteld, ge bleken, dat de stoomtrawlers, waarvan er een op genoemd stoomschip met tusschenpoozen van ongeveer 5 mi- muten, een 3tal schoten zou hebben gelost, geen vlag voerden, en geen sein hebben gegeven om ie sioppeir. Terzelfder tijd werd het Engelsche stoomschip „Teal" dat zich op onge veer 4 mijlen afstand van de „Meck lenburg* ook op weg naar Engeland bevond, aangevallen door 2 vliegtui gen, die trachtten bommen op dat schip te laten vallen. Zij hadden sein- gemeenschap met de trawlers door middel van lichlflikkeringen. Terwijl de trawlers antwoordden door het oplaten van vuurpijlen. Er is gegronde redenen om aan te nemen dat de op de „Mecklenburg" waargenomen aanslagen op het water niet veroorzaakt werden door kanon schoten, maar door het neerkomen der seinvuurpijlen, en dat de actie der trawlers dus niet gericht was tegen de boot van de maatschappij „Zeeland", maar tegen het Engelsche stoomschip „Teal." Onaangename incidenten. Het „Utrechtsch Dagblad" spreekt de hoop uit, dat het onze beleidvolle regeering moge gelukken spoedig alle op het oog ongetwijfeld ernstige vergrijpen van de Duitsche marine tegen onze rechten als neutrale mo gendheid tot een bevredigende oplos sing te brengen. 12) O— (Nadruk verboden. Hij had zich heel gauw bij Jelia's oudtantes bemind weten te maken bij zijn eerste bezoek reeds had hij haar harten en daarmee haar sympa thie gewonnen. Hij las nu, wanneer hij daar was, juffrouw Martha uit de eourant voor, advertenties en plaatse lijk nieuws voor wat anders inte resseerde de bejaarde dame zich niet veel meer. Niet alleen de jaren, maar vooral he jarenlange afzondering, waarin ze leefde, de onafgebroken omgang met haar zoo achterlijke zuster, hadden haar ook minder vatbaar gemaakt voor indrukken. Zij toonde geen dankbare ontroering, dat Jella het aangename 'even in Sanzen had opgegeven en Dll haar was gekomen. Zij nam dat han als iels, dat van zelf sprak. Het blad waarschuwt echter om de ongerustheid niet te overdrijven. Het ervaringsfeit, dat tot nog toe de Duitsche regeering herhaaldelijk getoond heeft onze scheepvaart in haar rechten zooveel mogelijk te willen ontzien zoowel als de verkla ring, door de officieuse „Nordd. Alg. Zeitung" afgelegd, dat Duitschland strijdt voor de bevrijding van in 't bijzonder alle kleine en zwakke staten van de geweldheerschappij der Engelsche vloot, geven gerechte aan leiding tot htt vermoeden, dat het Duitsche optreden tegen onze scheep vaart gedurende de afgeloopen week meer zal moeten worden toegeschre ven aan misverstand dan aan opzet. Reeds het telegram van den kapitein van de „Zaanstroom" wijst in deze richting. Ook het bericht, dat de Duitsche regeering een ambtenaar naar Zeebrugge ter onderzoek heeft uitgezonden, heft alle verdenking van opzet op. En, alleen a's opzet Duitsch- land's optreden bestierde, kan er ge vaar bestaanbij misverstand of toe val ofbij schuld onzerzijds (welke mogelijkheid bij ondervinding helaas gebleken is niet geheel en at ondenkbaar te zijn) vertrouwen wij ten voile op de zeemanschap van dtn man, die aan „buitenlandsche zaken" te onzent het roer krachtig in handen heeft. Laat da Hollanders met rust. Onder dezen tilel schrijft de stads archivaris van Coblenz, dr. Brüing, in de „Ailgemeinen Rundschau" o.a. het volgende De Hollanders houden niet van bluf, des te meer echter van daden, wan neer de nood aan den man komt. Dat hebben ze genoegzaam bewezen ge durende het verloop van hun roemrijk verleden. En der vaderen geest leeft ook heden nóg in hen. Zulk een volk laat zich nóch bang maken, nóch ondeidrukken. Wij hebben alle reden ons daar over te verheugen, want een souverein en vrij Nederland is voor Duitschland de beste buurallereerst omdat het onze rechterflank dekt. Het zelfstan dige en neutrale Holland tusschen den Duitschen Rijn en de wereldzee is voor het Duitsche handelsleven een ware zegen gebleken. Het plan netje van een „Duitschen Rijnmond" kan men na de ervaringen van dezen oorlog voorgoed in den Rijn laten vallen. Dat het west-Duitsche han delsverkeer weer spoedig zoo ruim kan ademen als vóór den oorlog, heeft dit voordeel, dat het boven alle andere deelen van Duitschland heeft, in de eerste plaats te danken aan de omstandigheid, dat de Rijn-zeehavens niet tot het Duitsche rijk behooren. De wilskracht der Nederlandsche Met tante Jettchen legde Alfred onvermoeid patiences. Hij was tegen over het geestelijk doode wezen van een roerende teederheid. Hij, die an ders om alle komische dingen moest lachen, onderdrukte zelfs een glimlach als hij zag, hoe Jettchen met het achtjarige dochtertje van den huisarts verstoppertje speelde. Jella wist heel goed, dat Walter slechts om haar kwam. Maar waartoe moesten deze herhaalde ontmoetingen voeren Zij had door haar oom ver nomen, hoe het met Schönhaide stond en dat Alfred bet landgoed nog slechts met deallergrootste inspanning in bezit kon houden. Hij maakte daarvan trouwens tegenover haar ook geen geheim. Jella zei tot zichzeive, dat het eigenlijk haar plicht was Alfred te verzoeken, dat hij niet meer in het huis der tantes zou komen, of ten minste zijn bezoeken zou beperken, maar zij, die anders altijd zoo slag vaardig was, kon deze woorden maar niet uitspreken. Mocht ze hem ronduit zeggenIk weet, dat ge op mij verliefd zijt, maar ik beantwoord die liefde nietboven- regeering om haar onzijdigheid onder alle omstandigheden te bewaren staat buiten twijfelwant achter dat besluit staat Koningin Wvihelmina. En Holland kan zich In dit geval op zijn Koningin evengoed verlaten als wij op onzen Keizer, die, aan de traditie van zijn Huis getrouw, den Staat van Oranje steeds de warmste sympathie toedraagt. Nederland's onzijdigheid. Het Deensche blad „Politiken" noemt het bericht, dat Duitschland Ne derland's onzijdigheid wil schenden door duikbooten uit Hoboken over de Schelde naar het Kanaal te brengen, een verzinsel. Naar aanleiding daarvan schrijft de „Duitsche Tages Zeitung" het vol gende Men moet eraan herinneren, dat de lang voorbereide plannen der Britsche regeering om de Nederland sche onzijdigheid te schenden, slechts door den Duitschen verdedigingsoor log naar België verhinderd is gewor den. Toen in Nederland de plannen tot kustverdediging werden ontwor pen en in 't bijzonder een plan voor een moderne versterking van de Scheidemonding in Vlissingen over wogen werd, was men in Londen, Parijs en Brussel verontrust over de bedoeling van Nederland om het binnenvaren van Engelsche oorlog schepen in de Scheldemonding te beletten. Men ontkende, dat Neder land het recht had om op eigen grond en bodem forten aan te leggen. Gelijk uiL.siukken bewezen is, bestond in Londen en Brussel het plan om in geval van een oorlog met Duitschland, Antwerpen tot verple- ginsbasis, dat is tot dus tot een ma ritiem steunpunt voor een Britsch expeditieleger te maken, hetwelk binnen Duitschland zou moeten val len. Deze plannen werden echter ten gevolge van de houding der Neder landen zooal niet verijdeld, dan toch zeer bedenkelijk gemaakt. Nu hoop te Engeland dat de Nederlandsche onzijdigheid ten minste door Duitsch land geschonden zou worden in den vorm eener militaire bezetting der Scheldemonding Ook deze hoop werd bedrogen. De Engelsche pers over de „Medea". Over de „Medea'-quaesiie merkt de „Pali Mall Gazette" op: Niet onnatuurlijk is het dat de Hollanders ontstemd worden door de herhaalde en grove beleedigingen door de Duitschers ten opzichte hunner neutraliteit begaan. De Hollanders erkennen dat het gedrag van den vijand door het doen zinken van de „Medea", het werpen van bommen op een ander schip en de inbeslagneming der lading van twee andere schepen, dien zijn we beiden doodarm, dus, meneer..,. Neen, dat ging heelemaal niet. Tante uit Sanzen vertoefde in het buitenland, door haar kon Jella Alfred geen wenk doen toekomen. Door haar oom kon dat nog veel minder gebeu ren diplomatie was niet de sterke zijde van den ouden heer. Sedert Magda von Elmer van de kostschool terug was, had Alfred bij zijn bezoeken in het Parkhuis een vaste bondgenoote. Magda kwam zeer dikwijls bij jella, en Alfred vergezel de zijn zuster of haalde haar af, waarbij hij dan telkens een uurtje in jelia's salon bleef babbelen. De beide kamers van het jonge meisje waren door een gang van de woonvertrekken der tantes gescheiden. Dadelijk, nadat ze gekomen was, had Jella het dienstpersoneel, beslaande uit twee dienstmeisjes, een oude, diefachtige en een jonge, brutale per soon ontslagen en een zindelijke, be jaarde keukenmeid geëngageerd. De vergrijsde hulsknecht, die Jella vijftien jaar geleden bij haar eerste bezoek in W. uit de koets had getild, was reeds lang gestorven. Thans, nu hemelsbreed verschilt van de maat regelen, welke de geallieerden hebben genomen. Oogenschijnlijk hebben de Duitschers zich vastbesloten gezet op een wijze van uitlokkend en brutaal handelen. Wij vermoeden dat hun beweegredenen niet onafgescheiden is van een besluit om de Schelde als basis voor hun onderzeeërs te ge bruiken. De „OIobe" zegt, dat de vernieling van de schepen een daad van brute gewelddadigheid is, waardoor neu tralen, ofschoon geen contrabande vervoerend of trachtend een daadwer kelijke blokkade te verbreken, worden behandeld alsof zij oorlogvoerenden waren. Indien het volkerenrecht ooit in Europa wordt hersteld, dan zal Duitschland voor deze wandaad een hooge rekening hebben te betalen, doch inmiddels ligt het aan de Hol landers hun rechten te handhaven op een wijze, welke zij het best oordeelen. Voor het Nat. Steuncomité. Blijkens de 31e lijst is van 14 tot en met 20 Maart voor het Kon. Nat. Steuncomité aan bijdragen inge komen een bedrag van f 6826.76', makende met de bedragen der vo rige lijsten, een totaal aan bijdragen en toezeggingen van f 1.879.043,02'. Onder de initialen X. IJ. Z. is uit 's Qravenhage bovendien eene schuld bekentenis a 5 pet. ten laste van het Koninkrijk der Nederlanden, groot f 1000, ontvangen, welke echter niet van de bijbehoorende strook voorzien is, zoodat zij onverkoopbaar is. Uitvoer van varkensvleesch. 3 Bij ministerieele beschikking is be paald dat door den directeur van het rijks centraal bureau tot regeling van den afzet en uitvoer van varkens vleesch consenten tot uitvoer van var kensvleesch zullen verleend worden lo. aan hen, die 17 Maart jl. des avonds 12 uut in voorraad of in be werking hadden voor export bestemde hoeveelheden gezouten varkensvleesch dat van rijkswege gekeurd en als zoodanig gemerkt is, of vleeschwaren geheel of gedeeltelijk bestaande uit varkensvleesch en waarvan opgaven voor 27 Maart bij hem zijn ingeko men 2o. aan personen, die bij het bureau voornoemd als exporteurs zijn ingeschreven. De eerste groep moet opgeven hoeveel voorraad zij heeft, waarna de directeur beslist hoeveel van dien voorraad kan worden uit gevoerd, terwijl omtrent de tweede groep (personen die als exporteurs bekend staan) later zal worden be kend gemaakt aan welke voorwaarden en verplichtingen zij behooren te vol doen om de bedoelde consenten te ontvangen. Zij die consenten ontvan gen zijn een vergoeding aan het rijks bureau verschuldigd van 10 cents Jella de teugels der huishouding in handen had genomen, ging alles vol komen zooals het behoorde. Mevrouw Greenhoff op Sanzen, een practische vrouw, had er voor gezorgd, dat haar dochter en Jel'a in huishoudelijke zaken niet onbekwaam waren. Dat kwam Jella thans zeer goed te pas. Wat is het hier mooi bij u, zei Magda van Elmer en vlijde zich be haaglijk dieper in de zachte iauteuil, waarin ze zat. De beide jonge meisjes hebben juist de namiddagkoffie gedronken. Het servies staat nog op het tafeitje naast den stoel van Jella. Allerliefst, herhaalde Magda en keek in den kleinen salon rond, die den vorm van een onregelmatige vier hoek had. In de diepe vensternissen stonden hooge bladplanten. Thans, in November, vond men bij Jella geen bloeiende planten in potten. Eenige mooie Italiaansche landschappen ver sierden de wanden. Hier zag men een beschilderde vaas met een bevallig Makartbouquet, daar naast, op een ezel van zwart gepolijst hout, het portret van Jelia's overleden moeder. voor elke 100 K.O. of gedeelte daar van, waarvoor zij toestemming tot uitvoer krijgen. Het Koninklijk bezoek aan Amsterdam. H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Hendrik woonden Zondagmor gen in de Oranjekerk in de Van Os- tadestraat de godsdienstoefening bij. Ds. J. J. van Noort sprak daar naar aanleiding van |ohannes 9 vers 28 en 29. Even over elf was de dienst geëindigd. Zondagmiddag omstreeks kwart over twee reed H. M. de Koningin uit om een bezoek te brengen aan de Tee- kenschool voor Kunstambachten in de Da Costastraat 64. De jaarlijksche tentoonstelling van werkstukken der leerlingen was daar juist geopend. Er was druk bezoek van de leerlingen en hun ouders. Geen der bezoekers wist iets van de komst van de Koningin. Hare Majes teit werd ontvangen door den voor zitter en den secretaris van het be stuur, de heeren K. van der Masch Spakier en mr. J. Verschuyl. De di recteur, de heer J. Oodefroy, leidde Hare Majesteit rond in de verschil lende lokalen en zij sprak daar met vele der bekroonde leerlingen en ook met de ouders dier leerlingen. Het bezoek duurde ruim drie kwartier. Onderwijl had zich in de straat een groote menigte verzameld, die Hare Majesteit luide toejuichte, toen zij wegreed naar het Paleis om haar dochter te halen voor een grooten rijtoer. Voornamelijk werd op dezen tocht de Oosterparkbuurt bezocht. Nadat H. M. de Koningin ten huize van Jhr. Roëll een bezoek had afge legd, werd langs den kortsten weg naar het Paleis gereden, waar inmid dels de Prins reeds was aangekomen van zijn bezoek aan het Stadion. De Koningin reed gisterenmorgen uit tot het maken van een militairen inspectietocht, Prins Hendrik bracht een bezoek aan het Gemeentelijk te lefoon bureau. Gisterenmiddag kwart voor 2 be zocht de Prins de Beurs, waar hij werd rondgeleid door den secretaris en leden van't dagelijksch bestuur. De verschillende localiteiten werden be zichtigd. Eigen Hulp. Uit het verslag over 1914 van de coöperatieve vereeniging„Eigen Hulp" alhier, blijkt dat op het einde van het vorige jaar 726 leden waren inge schreven. Op het eind van dit jaar bedroeg dit aantal 682 leden. Er is dus een teruggang van 44 leden. Onder hen die uit het ledenregister Het was in weinig sprekende kleuren geschilderd,maar men kon onmiddellijk zien, dat het een buitengewoon knappe vrouw voorstelde. Boven de étagère tusschen de vensters was een met grooie strikken van roodé zijde ver sierde japansche waaier met veel smaak schuin tegen den wand beves tigd. Verscheiden souvenirs, die Jella van haar twee buitenlandsche reizen had meegebracht, lagen en stonden in het rond en het geheel maakte een eleganten en tegelijk gezelligen indruk. Oe zijt heel gauw tevreden, merkte Jella op naar aanleiding der woorden van haar jonge gast. Jella was met een handwerkje be zig. Ze merkte een dozijn keukendoe ken met een groote „O." en trok den rooden katoenen draad ijverig door het dichte, grijze weefsel. Volstrekt niet gauw tevreden, zei Magda haastig, maar ik heb nog nooit zoo'n smaakvollen salon gezien. Alfred moest mij er op Schönhaide ook zoo een inrichten, maar neen dat zou te veel van inlj gevraagd zijnMaar Alfred moet (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1