25' MAANDAG WO. 74 53e Jaargang .delburél KOOFI IENSTMEISJEI Firma F. VAN DE VEIDE Jr., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 29 MAART Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag an algemeen erkende Christelijke feestdagen Nederland en da Oorlog FEUILLETON Roman door MINA VON HALM. BINNEN LAND gs 1913 der Oliefabrieken oodigt hierbij Huis- indere belangstellen wonen der bak- en met Deutsche Sla- ch Plantenvet Delfia aren kok en verdere digers in de volgen, tandag 29 Maart tot 2 April a.s., telkens i van 2 tot 5 uur gegeven, nonstraties vinden Schouwburg- e. De Oude Vriend- traat 6, te Vlissingen der fabriek allerlei de olie en het vet De toegang is voor llenden vrij en gaarne :genherd gegeven tot der bereide spijzen ten van inlichtingen, n Dinsdag wordt eeri nu gegeven, waarop mayonnaise-sous, eiergerechten, meel is aangewezen voor van verschillende en meelspijzen, zoo- met croutons, ome- de pan,wentelteefjes, oilen, appelbeignets, s etc. vorden verschillende wild en gevogelte wijl op i speciale visch de- rdt gegeven, waarop i soorten visch, zoo- iviervisch en zoowel ;ekookt,gereedmaakt behoorende sausen, bezoekster wordt e n b o e k j e uilge tal van recep'en en het gebruik der lie voorkomen. Hier- een afzonderlijke ecepfen toegevoegd 5 hebben op het van spijzen met elfia. Wie geen lijd d mocht hebben in mdschap" een kijkje ïen, kan het recep- de bijlage schril- :n bij de Afdeeling Oliefabrieken Calvé it. Het boekje met onmiddellijk gratis gezonden. e Burg 20, 21 3SMOLEST. lie en voorwaarden jke verzekering naar anden, bij /AN DER WEEL, Burg 88 Middelburg. iedende 10 aandee- Staatsleeninf!' C., Bureau „Viissing-1 drait connaïtre PER' ble, réfugiée Beige, int machine, désit® acieux, loisirs tra ces identité, exig nom, adresse, seuie „Travieso", burea ourant". /ERKVROUW vraas'l au „Vliss. Courai^ ern. AdresBoulevard] VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prljt Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel 'gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Verzek. Bank" te Schledi* rvabonnés, in 't bezit eener Oflflfïgulden biï levens- F7r*f| gulden bij dood gulden bij verlies pn gulden bij verlies GA gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- i III III lange ongeschikt- i IB door <1111 van een hand, I *"ll I van! 111 V vaneen kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken f UU een ongeluk (PUU voet of oog ltfU een duim 1UU wijsvinger Ofte ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot o( tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. ge opgebrachte en vernielde schepen. Op de tot de Duitsche regeering gerichte vraag om inlichtingen in zake de opbrenging van de stoom schepen „Zaanstroom" en „Batavier" naar Zeebrugge, heeft onze gezant te Berlijn ten antwoord ontvangen, dat genoemde regeering nog niet over voldoende gegevens ter zake beschikte. Nader is den gezant nog medege deeld, dat een ambtenaar naar Zee- brugge was gezonden om het onder zoek ter plaats te leiden en dat diens rapport werd afgewacht. Bedoelde ambtenaar zou Vrijdag te Zeebrugge aankomen. Anderzijds kan worder. medegedeeld, dat onze regeering den gezant te Ber lijn heeft opgedragen de noodige op heldering te verkrijgen in zake het aanhouden en het doen zinken van het stoomschip „Medea". De „Standaard" laat in 't midden of de bejegening, aan de Nederland- sche booten door een Duitsche duik boot en torpedo's aangedaan, conform' 't oorlogsrecht was. Maar Wat we niet begrijpen is, dat men van Duitsche zijde, als men zich ge noodzaakt ziet 'l neutrale Nederland in zijn handel te dwarsboomen, niet althans in den vorm van bejegening vriendelijker uitkomt. Een Nedeilandsche boot, die waar in heeft, en deze naar Engeland wil vervoeren, doet niet anders dan wat haar volle recht is. Wil nu Duitschland ons in dit ons deugdelijk recht kortwieken, dan ne men we aan, dat 't dit uit zucht tot zelfbehoud doen moest, en dat't niet anders kon. Maar voor 't minst heb ben onze booten dan toch volle aan spraak op een alleszins vriendelijke bejegening; d.i. op een bejegening die 't in voorkomendheid en vriende- delijkheid uitspreekt, hoe leed het den aanvaller doet, ons alzoo te moeten behandelen. Het eerste nu wat hierbij gevraagd mag worden, is dat men niet zwijge, dat men duidelijk spreke, dat men alle onzekerheid aanstonds opheffe, en met name dat men de personen aan boord in geen ongelegenheid brenge. Tegen dezen zoo vanzelf spreken den regel is nu de laatste dagen on getwijfeld gezondigd. Zelfs het neerhalen van de vlag had ons moeten gespaard zijn. En al nemen we nu aan, dat alles niet uit Berlijn geïnspireerd, maar te Zeebrugge opgekomen is, dan had toch telegraphische explicatie, zoodra het feit ruchtbaar werd, hier beteren indruk achtergelaten. Van harte hopen we dan ook, dat ii) O— (Nadruk verboden. Vergeef me, zei hij op berouwvollen toon hoe kon ik ook maar een oogen- blik zoo dwaas'zijn? Neen, u be dreigt nooit, onder geenerlei omstan digheden, een geestelijke dood I Uw „ik" bewaart u daarvoorGe schenkt leven, overal, waar ge u vertoont. Geen complimentjes, als 't u blieft! viel ze hem lachend in de rede. Ge weet, van zoo iets houd ik "iet. En ik wed, dat ge nog eenmaal het huis in 'i park, die sombere mu ren, zooals ge ze noemt, gezellig vindt. Jellamompelde hij. Meneer von Elmer 1 zei ze met zekeren nadruk. juffrouw Jella, als ge eens wist, n°e wanhopig ik ben, dat ge Sanzen verlaat! Maar ik ben gelukkig vaak feiten gelijk nu plaats grijpen, zich niet zullen herhalen. Ook wij moeten er mee onderdoor, maar men grieve ook ons niet zonder oorzaak of noodzaak. De Duitsche bladen schijnen Ie meenen, dat het in den grond boren van de „Medea" meer rechtvaardiging behoeft dan de bekende en ware fei ten geven. Althans de „Tagliche Rundschau" laat zich uit Den Haag meiden „Bevestigd wordt dat de „Medea" voornamelijk .levensmiddelen aan boord had. Maar in kalmer oordee- lende kringen wordt aangenomen, dat het schip uitsluitend oorlogscontra bande aan boord had, waardoor het risico geheel op rekening der scheeps eigenaars valt." (In verband met bovenstaande voor stellen herinneren wij er aan, dat de heer Paul Tex, een der directeuren van de Kon. Ned. Stoomvaartmaat schappij, waartoe de „Medea" be hoorde, dezer dagen uitdrukkelijk ver klaard heeft, dat het schip geen ar tikelen bevatte, welke als contrabande konden worden beschouwd, aange zien de lading uit 16000 kisten si naasappelen bestond.) Naar de „Ned." verneemt heeft ba ron Hartogensis, de handels attaché van 't Duitsche gezantschap te 's Hage zich tegenover een handelsman uit gelaten In dezen zin, dat uit het ge val der Medea niet mag worden af geleid dat Duitschland eenigerlei on welwillende gezindheid ten aanzien van Nederland koesteren zou. Echter kan het feit dat de duikboot de scheepspapieren niet heeft teruggege ven, aanwijzing geven tot het ver moeden dat de Medea nog andere lading dan sinaasappelen in had. In deze richting zou, meende hij, de ver klaring van het gebeurde mogelijk zijn. De „Times" heeft een hoofdartikel, getiteld „Koeionneeren van Holland." Na beschreven te hebben, wat er alzoo is voorgevallen, voor het hoogtepunt werd bereikt in het gebeurde met de Medea, schrijft het bladDe „blok kade" is nu meer dan vijf weken oud en de vraag rijst nu, waarom Duitschland nu plots deze maatre gelen tegen Holland genomen heeft. Het oogenschijnlijke doel verhin dering van den onzijdigen handel op Engeland geeft nauwelijks een bevredigende verklaring. Kan het de bedoeling van de Duitsche regeering zijn om Holland te prikkelen tot een houding van verklaarde vijandigheid tegenover Duitschland Het is ons onmogelijk te begrijpen, welk posi tief voordeel de Duitschers daaruit zouden kunnen hopen te verkrijgen. Wij kunnen ons niet weerhouden, onze sympathie met de Nederlanders in dezen moeilijken toestand te be tuigen, de oorlóg legt hun lasten op, in W. en ik mag u daar zeker wel opzoeken Ge staat het mij immers toe, niet waar? Ik dring tot u door in weerwil van alle tantes. Een week na dit gesprek verhuisde Jella naar het huis in 't park. Oom Greenhoff had er op gestaan, dat het zakgeld, 't welk ze van hem kreeg, zou verdubbelen. Gebrek lijden zul je niet, lief kind, zei hij, en ik hoop, dat je wel dra genoeg- zult hebben van je op offerende liefde en in onze armen terugkeert, die altijd voor je geopend zijn. Tante Martha had twee kamers van het oude huis voor jella in orde iat^n maken. Deze ontdekte onder den ouden inventaris van het huis veel, wat waarde had, haalde het voor den dag, liet het beschadig de herstellen en wist zoo binnen korten tijd de heeie duf riekende in richting een ander uiterlijk te geven. Gemakkelijk was de taak niet, die ze op haar schouders nam, toen ze op de uitnoodiging van tante Martha overkwam. Er drukte veel op haar jonge schouders. Tevergeefs beproefde ze tante Martha over te halen om naar welke een minder edelmoedig, zich minder zelfbeheerschend of minder flink volk niet in staat zou zijn ge weest te dragen. De handel heeft ge leden. Het land is overstroomd met vluchtelingen uit België. Een groot aantal combattanten is bij hen geïn terneerd. Tusschen den Engelschen hamer en het Duitsche aanbeejj) ge plaatst, is hun positie uiterst teer en moeilijk geweest, doch wij zijn ervan overtuigd, dat evenals het Nederland- sche volk deze moeilqkheden met onverstoorbare vastbeslotenheid on der de oogen heeft gezien en daarbij degelijke, in hun volk overgeleverde eigenschappen ten toon heeft gespreid het zich in de tegenwoordige crisis met kalmte en vastberadenheid zal gedragen en dat geen uittarting van Duitschland het zal nopen, de waar dige en voorzichtige ver4e(Liging van hun nationale rechteril%*wijzigen. Naar aanleiding van het optreden der Duitschers tegen Nederlandsche stoomschepen schrijft de „Echo de Paris" Duitschland tracht Nederland .blijkbaar schrik aan te jagen. Het kent de geschiedenis slecht. De Petit Parisien oordeeltDe on gegeneerdheid van Duitschland te genover Zweden en Nederland be wijst dat Duitschland twist zoekt met de geheele wereld. Wellicht tracht het in een algemeene vijandelijkheid argumenten te vinden voor zijn onder gang. Vragen aan de regeering. De soc.-dem. Kamerfractie heeft in een speciaal voor dit doel belegde bijeenkomst nogmaals beraadslaagd over verschillende onderwerpen, met den tegenwoordigen buitengewonen toestand en de mobilisatie in verband staande, welke vermoedelijk kort na het Paaschreces in de Tweede Kamer aan de orde zullen komen. Behandeld werden o.a. de wenschelijkheid, dat door de regeering aan de volksverte genwoordiging inlichtingen worden verstrekt aangaande den internatio nalen toestand en de buitenlandsche politiek, de behandeling, welke gemo- biliseerdeu ondervinden, de houding van de regeering en het legerbestuur ten aanzien van de politieke rechten en vrijheden der gemobiliseerden, de regeling van vergoedingen en de in- terneeringsdepöts. In opdracht der fractie heeft haar secretaris-Kamerlid, de heer J. W. Albarda, zich met een drietal schrif telijke vragen tot de ministers van marine en oorlog gewend met be trekking tot de quaestie der ve'goe- dingsbedragen. In hoofdzaak wordt gevraagd of de ministers, indien, naar hun meening, de bepalingen der des betreffende besluiten en instructies niet toelaten, vergoedingen, zoo noo- dig, op hoogere bedragen te bepalen, de niet zeer ver verwijderde univer siteitsstad te gaan, opdat de oude dame daar hulp voor haar lijden zou vinden. Ge moet uw oogen door een specialiteit laten onderzoeken, tante •In de eerste plaats is er bij mij niets meer aan te doen en ten twee den kost zoo iets veel te veel. Voor mij is geen genezing mogelijk. Behoud je zakgeld maar, Jella; ik dank je voor 't aanbod, maar ik neem niets. Wil je wat goeds doen, geef dan een kleine som aan je broer ter leen. Hij schreef mij de vorige week om geld, maar ik kon hem niets zenden. Ik kon geen enkelen roebel missen. Ja, ja, die studie kost Walter niet weinig. De arme jongen houdt zich zoo wat boven water, maar het gaat moeilijk, erg moeilijk, schrijft hij mij. jella be gon driftig te worden. Hoe durfde Walter zoo gewetenloos schrijven om de beide oudtantes, die moesten leven van het kleine beetje, dat ze nog bezaten, ook het laatste af te troggelenOom had gelijk Walter gebruikte meer dan noodig was en hij verantwoorden kon. Dit vervulde Jella met wrevel en droef- dan waarop zij door de burgemees ters zijn gesteld, zij bereid zijn be doelde besluiten en instructies zoo danig te wijzigen, dat eene betere toepassing der vergoedingen wordt verzekerd. Het Tweede Kamerlid, de heer Van Vuuren (r.k.) heeft naar aanlei ding van de in de Tweede Kamer door den minister van koloniën afge legde verklaring over de ruime vol- leekening der Indische leening, schrif telijk vragen tot dezen minister ge richt, hierop neerkomende, of de leening in haar geheel wordt geplaatst teger. .den koers van 97 pet. en zoo neen, op grond van welke afspraken aan wie, tot welke bedragen en tot welken koers een deel der leening is of wordt gegund tegen een koers beneden 97 pet. Buitengewoon verlof aan onder do wapenen zijnde landbouwers. Zaterdagmiddag werd laan het de partement van oorlog een conferentie gehouden tusschen de ministers van oorlog en van landbouw, nijverheid en handel, in tegenwoordigheid van den directeur-generaal van den land bouw. den heer Van Hoek en den generaal-majoor Hoogeboom, var. het algem. hoofdkwartier, met de ver tegenwoordigers der bemiddelingsbu- reaux van den landbouw. De samenspreking had ten doel een nadere bespreking van de maatregelen die genomen moeten worden, om zoo spoedig mogelijk aan de onder de wapenen zijnde landbouwers, in het belang van het bedrijf een buitenge woon verlof te verleenen. Da Roiterdamsche haven. Het opbrengen van de „Batavier V" en de „Zaanstroom" is schrijft de „N. R. Ct." vooralsnog van geen invloed geweest op de beweging in de Rotterdamsche haven. Het is zelfs deze week minder stil geweest dan de vorige twee. Het aanlal binnenge komen schepen bedroeg toch Zater dagmorgen 76, tegen verleden week Zaterdagmorgen 65. Alle schepen kwamen vrijwel op tijd aan. Alleen Woensdag was het weer een heel slappe dag. Van de binnengekomen schepen waren er 30 Nederlandsche, 20 En- gelsche, 19 Noorsche, 5 Zweedsche 1 Amerikaansch en 1 uit Cuba. De toevoer van graan vermindert langzamerhand. Deze week kwamen slechts 6 schepen met graan de haven binnen. Dan waren er 6 met een lading kolen, 5 met katoen, 3 met ijzererts, 2 met haring, 1 met fosfaat, 1 met aardappelen, 1 met grondnoten en 1 met benzine. Ook bracht een schip weer levensmiddelen voor de Belgen mede. De overige schepen hadden stukgoederen aan boord. heid. Er bestond tusschen haar en hem geen innige verhouding. Ze hadden elkaar in de zomerva- cantle, waarin Walter gewoonlijk voor eenige weken op Sanzen doorbracht, elk jaar gezien, maar voor Jella was een samenzijn met haar haltbroer nooit aangenaam geweest. Een kras egoïsme, dat al te vaak in zijn woorden en daden uitkwam, stiet haar af. Ze was zeer beproefd, wanneer ze dit weer aan zichzeive moest beken nen en nam zich telkens weer voor, toegevendheid tegenover Walter te be trachten en hem niet te scherp te be- oordeelen. In lella's wezen lag een gezond idealisme uitgedrukt. Ze dweepte niet in den maneschijn, maar toch was ze in *t diepst van haar ziel idealiste ze geloofde aan het goede in de we reld en verheugde zich over het schoone, dat ze er in vond. Ze vond het afschuwelijk, als Waller op cyni- schen spottenden toon het realisme in de hoogte stak. Jella's verhuizing naar de oudtantes noemde hij, toen hij ervan hoorde, Het aantal uitgevaren schepen be droeg tot Zaterdagmorpen 77, tegen verleden week 74. Hiervan waren 33 Nederlandsche, 23 Engelsche, 14 Noorsche, 5 Zweedsche, 1 Ameri- kaansche en 1 Deensch39 van de uitgevaren schepen hadden stukgoe deren als lading, de overige 38 voer den ballast mede. Met expeditie- en overlaadwerk was er deze week nogal veel arbeid in de haven. Evenredige vertegenwoordiging. Naar de „Vrijz. Democr." verneemt zal het rapport van de studie commis sie omtrent evenredige vertegenwoor diging uit den Vrijz. Democr. Bond binnenkort worden gepubliceerd. De commissie sluit zich volkomen aan bij het rapport van de Staatscommissie Machinisten ter koopvaardij. Zaterdag 27 hield de Bond van machinisten ter koopvaardij zijn jaar vergadering in hotel „Americain" te Amsterdam, onder presidium van den bondsvoorzitter, den heer F. L. W. Brouwer. In zijn openingswoord gaf de voor zitter een overzicht van de verschil lende vereenigingen, welke in den loop der laatste 25 jaren door de koopvaardij-machinisten zijn opgericht van de moeilijkheden, waarmede deze machinisten in hunne vakorganisaties hebben te kampen gehad, o-n ten slotte tj komen tot de wijze, waarop de tegenwoordige bond is ontstaan, en de resultaten, die de bond heeft bereikt. In het jaarverslag van den len se cretaris wordt de toestand van den bond over het algemeen bevredigend genoemd. De in den loop van het verslagjaar ingetreden oorlogstoestand deed zijn invloed allerminst gevoelen in den aanwas van het ledental, dat steeg van 916 tot 1242, zoodat aan het einde van het jaar een zeer groot percentage derNederlandsche scheeps- machinisten in den bond vereenigd was. In den loop van het jaar werden nieuwe vertegenwoordigerschappen gevestigd te Soerabaja en te Vlissin gen, zoodat aan het einde van het jaar de Bond vertegenwoordigd is in Amsterdam, Rotterdam, Vlissingen, Weltevreden en Soerabaja. In den loop van het jaar werden opgericht een Voorscholfonds voor de leden van den Bond, en een plaatsings- en informalfebureau. Van deze laatste instelling wordt zoowel door de machinisten als door de scheepvaart-maatschappijen meer en meer gebruik gemaakt. Een krachtige steun wordt hierbij ondervonden van het gekste van alle gekke ideëen, die zijn zuster ooit had gehad. Hij sprak dit ook uit in een korten brief aan jella. Zij lief zijn schrijven onbeantwoord. HOOFDSTUK VI. De schemering van den korten herfstdag was reeds ir. volledige don kerheid overgegaan. De lantarenop steker in W. haastte zich niet om de weinige straatlantarens aan te steken. Enkele ervan liep hij zelfs heelemaal voorbijwant de almanak zei, dat het heden lichte maan was. In de mooie, behaaglijke woonka- kamer van Jeila Greenhoff brandde de mooie staande lamp, ais er avond bezoek in dat gezellige vertrek was. De gast van heden was Magda von Elmer. Jella zag behalve haar tante uit Sanzen en haar nicht Anna alleen Magda en eenige dames uit de beste kringen van het stadje bij zich. Eén trouwens was er nog, die maar niet ophield telkens weer op 't appèl te zijn. Dat was Alfred von Elmer. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1