INGEZONDEN STUKKEN DE OORLOG. Lp van den dag Voorts kunnen sergeant-majoors instructeur de opleiding voor admi nistrateur en sergeant majoors admi nistrateurs die voor instructeur volgen. De opleiding heeft in den regel korps- gewijze plaats. Paasch pakketten. Het Duitsch-Oostenrijksche Comité te Bergen-op-Zoom, dat, dank zij den krachtdadigen steun, ondervonden bij het inzamelen van liefdegaven, in staat gesteld werd 800 „Weihnachtspak- ketten" aan de soldaten aan het front te zenden, betuigt bij dezen nogmaals hartclijken dank aan allen, die daaraan zoo welwillend hebben bijgedragen. Om onze „Feldgrauen" en „blauen Jungens" aan Vlaanderensch front ook met Paschen eenig genoegen te kun nen verschaffen, durft het nogmaals een beroep doen op uw vrijgevigheid, en noodigt u beleefd uit uw Paasch- giften voor „Osterpakete" te willen doen toekomen aan Johann C. Arp, ingenieur, Antwerpschestraat No 1, Bergen-op Zoom, alwaar zij tot en met 31 Maart kunnen aangenomen worden. m Vlissingen, 26 Maart. Lezing met lichtbeelden. Voor een zeer talrijk, en laten wij er dadelijk bijvoegen, zeer aandach tig publiek, hield gisteravond in het Concertgebouw aan de Emmastraat de Zeereerw. Zeergel. heer dr. Q. Pieper S. J. van Nijmegen, een hoogst belangrpe lezing over de opgravingen van Pompei. De voorheen zoo bloeiende en om haren handel beroemde stad in Cam- panië werd, zooals bekend is, in het jaar 63 n. C. voor hei grootste ge deelte verwoest door een aardbeving en 16 jaar later, tegelijk met Hercu- lanum, onder den aschregen van den Vesuvius bedolven. De geleerde spreker, die blijkbaar een diepe en veelzijdige studie van dit onderwerp heeft gemaakt, behan delde aan de hand van een reeks fraaie lichtbeelden tot in bijzonder heden de verschillende opgravingen, die voor de kennis der oudheid, met name voor die van het huiselijk leven der Romeinen en Grieken, van welke laatsten er veel in Pomptï woonden, en voor de geschiedenis van bouw-, beeldhouw- en schilderkunst van de hoogste waarde zijn. Fresco's en mo- zaikwerken, voorwerpen van kunst en oudheidkennis, naar Napels overge bracht en daar tentoongesteld, werden in den breede besproken. In de uit gegraven gedeelten der stad ziet men een amphitheater, schouwburgen, met gaanderijen omgeven pleinen, een forum, tempels, thermen, het in- en uitwendige van woonhuizen enz. De verlooning van dat alles ging verge zeld van een duidelijke, bevattelijke bespreking, zoodat de aandacht tot het einde toe werd gaande gehouden en de spreker aan het slot van zijn zeer belangrijke en leerzame lezing dan ook zelf zijn dank betuigde voor de belangstelling, waarvan het audi torium gedurende den ganschen avond blijk had gegeven. Het schieten op dq „Mecklenburg." Betreffende het schletëh op de mailboot „Mecklenburg" vernemen wij nader dat dit plaats had Dins dagmorgen ongeveer 7 uur, 9 mijl N. W. van Westkapelle. Van de drie schoten welke op de „Mecklenburg" gelost werden kwam er een op onge veer 50 meter midscheeps in het water terecht, het tweede schot suisde over de brug, terwijl het derde achter het schip te water viel. De trawler die op de „Mecklen burg" schoot had geen enkel sein ge geven en kwam met volle kracht aan gevaren wat te zien was door het boegwater dat de trawler maakte. De „Mecklenburg" zette met volle kracht de reis voort en was door haar grootere snelheid spoedig het gevaar ontloopen. Belgische Vakvereeniging tot verdedi ging der stoffelijke belangen. Pas is onze maatschappij in wer king of zij feit reeds 625 leden da gelijks vermeerdert nog dit aantal. Om hunne werkzaamheden te veropen baren en hetgeen in de laatste dagen bekomen wordt, verzoekt het komiteit alle leden een buitengewone alge- meene vergadering bij te wonen, in degroote zaal van het Concert gebouw, Emmastraat 10, Maandag 29 Maart om vijf uren. Door een Belg, wonende te Brus sel, is bij de politie alhier aangifte gedaan dat zijn 28-jarige knecht, voor eenige dagen te zijnen nadeele te Brussel verduistering heeft gepleegd van 500 francs. De benadeelde deelde mede dat de knecht zich h'er ter stede zou bevinden. De politie doet onderzoek. De minister van marine heeft zijne bijzondere tevredenheid betuigd aan den kwartiermeester i. Kamermans, en zijne tevredenheid aan de roeiers H. Mommaas, D. van Sprang, j. |obse, P. W. de Hooge, R. Pot, J. van Ves- sem en C. F. de Smit, allen van het Nederlandsche loodswezen alhier, zoomede aan den huiproeier W. Lou- werens, voor de redding der opva renden van het op 18 Februari j.l. op de Nolleplaat aan den grond ge raakte Arnemuidsche visschersvaartuig „Arm. 4". Met een toepasselijk woord werd hedenmiddag door den commissaris van politie aan zijn bureau aan den hoofdagent van politie A. R. de Boo van Uijen uitgereikt het loffelijk getuigschrift met bronzen eere-me- daiile, hem toegekend bij Kon. besluit van 19 Februari 1915, no 5, wegens de door hem met levensgevaar ver richtte redding van een drenkelinge uit het water der zeesluizen alhier op 20 October 1914. Volgens mededeeling van het loods wezen wordt omstreeks half April a.s. het lichtschip „Noord-Hinder", op ongeveer: 51 gr. 47' en 2 gr. 41'O.l. (van Greenwich), tijdelijk vervangen door een overeenkomstig reserve lichtschip, toonende een wit groep- schitterlicht, elke 15 sec. een groep van 2 schitteiingen, elk van 2 sec. duur, zichtbaar tot op 11 zm.dag- merk een roode bal in top. Mistsein wordt gegeven met een sirene, elke 2 min. als volgtéén lage toon 2,5 sec., stilte 4 sec., éen hooge toon 2,5 sec., stilte 111. Verdere seinen enz. als van het lichtschip „Noord-Hinder". De territoriale bevelhebber in Zee land heeft met ingang van gisteren het uitverbod van peulvruchten uit Zeeland, uitgevaardigd 26 Februari j.l. ingetrokken, met uitzondering echter van bruineboonen. 46 jaar te Wolphaartsdijk met beves tiging van het vonnis van den kan tonrechter te Middelburg veroordeeld tot 3 dagen hechtenis en 1 jaar rijks werkinrichting vrijgesprokenC. V. L., 72 jaar bakkersknecht te Middelburg, be klaagd van het verkoopen van voor de gezondheid schadelijke eetwaren. Baldadigheid. Bewoners van den Peperdijk heb ben bij de politie geklaagd dat jon gens, met kluiten aarde, welke ter plaatse liggen opgestapeld, tegen de gevels van hun woningen hebben gegooid. Deze kluiten aarde plakken zich aan de gevels vast, welke de jongens mikpunten geven voor nieuwe pro jectielen. Wederom is door jongens balda digheid gepleegd aan het Badpaviljoen, waar zq in massa op het dak waren geklommen en ter plaatste beschadi ging aanrichtten. Bewoners van de Kerkhoflaan deden de politie klachten dat des avonds geregeld een bende jongens over deze laan trekt en dan steenen tegen de ruiten der woningen wer pen. Door een Belg is gisteren een jon gen die in de Dokkade was gevallen gered, doordat hij zich gekleed te j water heeft begeven. Een Belgische vluchteling die gis teren in de omgeving van het station alhier in zoodanigen beschonken toe stand verkeerde dat zijn overbrenging naar het bureau niet mogelijk was, is door de politie in een loods fer plaatse voor ontnuchtering in bewa ring gesteld. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. Ger. Kerken. Beroepen te Seroos- kerke (W.) ds. S. Doornbos te Doe- tinchem. RECHTSZAKEN De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens mishandeling.' P. J. M. M., 17 jaar landbouwersknecht te ljzendijke f 10 boete subsidiair 10 dagen hech tenis J. M., 31 jaar kermisreiziger zonder vaste woonplaats 6 weken gevangenisstraf diefstal.' M. de G., 21 jaar schil dersknecht te Sas van Gent f 10 boete subsidiair 10 dagen hechtenis verduistering A. L., 54 jaar werk man te Hoek 3 dagen gevangenisstraf beleedigingJ. V. L., 53 jaar schippersknecht te Hansweert f 5 boete subsidiair 5 dagen hechtenis beleediging van een ambtenaar.' S. K., 23 jaar rijwielhersteller te Kat- tendijke f 10 boete subsidiair 10 da gen hechtenis; bedrog L. J. C., 52 jaar slager te Middelburg 3 dagen gevangenisstraf overtreding belasting verordening op de honden te GoesJ. B. V., 52 jaar koopman te Goes f 8 boete sub sidiair 2 dagen hechtenis; openbare dronkenschap J. de W., Buiten verantwoordelijkheid der redact!» De eopte wordt nimmer teruggegeven Geachte Redactie t Vergun mij eenige plaatsruimte in Uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Bedrogen gemeente werklieden. Onder dergelijk hoofd meent het bestuur van denVlissingschen Bestuur ders Bond de gemeentewerklieden te moeten waarschuwen voor een orga nisatie, welke tracht genoemde ar beiders tot organisatie te brengen. Gelijk een hyena zijn prooi vast klemt, grijpt het bestuur van den V. B. B. zich krampachtig vast aan een convocatie-biljet, dat door het Plaat selijk Arbeiders Secretariaat was ver zonden tot uitnoodiging eener verga dering. Op dat biljet was door het P. A. S. inplaats van „namens den Ned. Fed. Bond van Gem. Werkl." gezet „namens de gemeente-werklie den van Amsterdam," en zulks gaf het bestuur van den V. B. B. aanleiding te schrijven van bedriegen, varen onder valsche vlag, Anaichistische Federatie, enz., doch het vergat daarbij te zetten, dat de genoemde convoca tie werd verzonden in een envelop, waarop zeer duidelijk vermeld stond Nederl. Feder. Bond. van Gemeente Werklieden, en zulks moet het bestuur van den V. B. B. zeker bekend zijn. Hier kan dus niet gesproken wor den van bedrog, doch hoogstens van een kleine nonchalance van een arbeider, die na een zware dagtaak een convocatie verkeerd stelde. Be drog is toch, door het opzettelijk verkeerd voorstellen der feiten wat trachten te bereiken, dat buiten de belangensfeer der betrokkenen ligt. De zwarte ziel van meergenoemd bestuur, moet dan ook tot een dergelijke be schuldiging komen, doordat zij meent, de daden van anderen volgens eigen handeling te beoordeelen. Vermakelijk is hety hoe een bestuur in het openbaar haar onkunde durft te demonstreeren met een woord waarvan zij de beteekenis niet kent, n.l. het woord anarchist. Zoo zij de definieering begreep van het woord, wat voor twee uitleggingen vatbaar is, was het zeker niet geplaatst. Ik geef hun dan in ernstige overweging „Kramers Woordentolk" eens na te gaan, in dit verband is het voor hen zeer noodzakelijk hoofdstuk 9, van het boek „De socialisten, personen en stelsels", van mr. H, P. G. Quack, te lezen, dan zal daaromtrent hun inzicht verruimd worden. Anarchistisch be- teekent regelloosheid, doch kan ook de beteekenis hebben van hoogste orde. Proudhon zette juist daarom in zijn werken dat woord op deze wijze: An-archie. Speculeerende op de dom heid van die werklieden, welk^ met detl grootin êoélöiêfi strijd onzer da gen niet voldoende bekend zijn, wordt dat Woord van anarchist door deze fteeren gebruikt, als vogelverschrikker, om toch maar de schaapkens af te houden van die organisatie, welke zich onder geen enkele voorwaarde zal laten leenen, als beddenschudder voor de S.D.A.P., waarvan de V. B. B. een filiaal is. Het is diep treurig, dat een bestuur in den tegenwoordigen tijd verklaart dat organisatie voor gemeente-werk lieden niet noodig is, daar hun rechtspositie wel door een commissie uit den Raad geregeld zal worden, de gemeente-werklieden hebben dus maar te stemmen. Onze groote mis daad bestaat dan hierin, dat wij van meening zijn, dat willen de gemeente werklieden een goede geregelde rechts-positie, zij behoorlijk georga niseerd moeten optreden en het anar chistisch werken, zoo tot heden gebeurde, n.l. door zonder die or ganisatie een adres tot den Raad te richten, moeten laten varen. Dat durft nog wijzen op de dom perstactiek van anderen, dat verwijt de anderen van verdacht maken en bedrog, terwijl hun heele stukje niets is dan dat. Mijnheer de Redacteur ikwenschte hier maar mee te eindigen, daar zoo de V. B. B. nog op bedrog wil wijzen, hun in overweging te geven zich te vervoegen bij hun partijge- nooten in Duitschland, die als afge vaardigden der arbeiders, den grooten wereldoorlog inzetten met een „Hoch" op den keizer, zulks zal beter zijn, dan met bedriegelijke ingezonden stukjes, de arbeiders van organisatie af te houden. Ten slotte deel ik U mede, dat onze Bond, afgescheiden van alle politieke partijen tracht de belangen van de gemeentewerklieden in het bijzonder en van de geheele arbei dersklasse in het algemeen te behar tigen, en dat ik ten allen tijde bereid ben met het bestuur van den V.B.B. te poümiseeren, of anders met hun propagandist voor Zeeland, over het onderwerp kan een organisatie anar chistisch zijn, of is de Nedrl. Fedr. Bond van Gemeenlewerkleiden een anarchistische organisatie. Het is mij onverschillig het schriftelijk of mon delings zal gebeuren, doch geef ik daarbij in overweging, dan binnen de vormen fe blijven en niet op de scheldende wijze, als in het ingezon den stukje in uw blad van 22 Maart is geschied. J. W. ZELM. Secretaris Ned. Feb. Bond van Gemeentewerklieden. De toestand. Aan het Westelijke front hebben zich de gevechten bepaald tot plaat selijke botsingen zonder groote be teekenis, waarvan het waarlijk niet noodig is in opgewonden woorden als schitterende resultaten van onverge lijke oorlogskunst te spreken. Er wordt gevochten. Hardnekkig en vol moed. Aan weerszijden. Zonder dat echler eenige belangrijke wijziging komt in de opstelling, zonder dat de kilometers lange frontlijn ook maar in 't minste verandert. Wat baten de successen bij Notre Dame deLorette of Neuve Chapelie, wanneer de frontlijn niet kan worden doorgebroken Wat baten de resultaten in Argonnen of in Champagne, wanneer de tegen stander niet kan worden teruggedre ven Bovendien zijn die berichten van kleine plaatselijke successen vaak met elkaar in tegenspraak. Zooals nu weer over den strijd bij Hartmannsweiier- kopf. De Duitsche berichten melden, dat daar niet wordt gestreden, de Fransche van denzeifden dag, dat daar een blokhuis en twee loopgra- venliniën werden genomen. Hoe dit met elkaar in overeenstemming kan worden gebracht, is niet duidelijk. In het Oosten wordt volgens de verschillende berichten hevig gevoch ten aan het Karpatbenfront. In en om den Oeszok pas heeft dit gevecht zich ontwikkeld tot een hevigen veld slag, die nog steeds voortduurt. Een groote Russische strijdmacht heeft daar een aanval op de Oostenrijksche stellingen ondernomen, om te trachten over de Karpathen te komen en in Hongarije door te dringen. Het was te verwachten dat, na de inneming van Przemysl, de Russische pogingen om Hongarije binnen te rukken zouden worden hervat. Reeds sedert eenige dagen was de strijd in dit front hevig. Eerst poogden de Oostenrijkers door krachtige aanvallen op de Russische stellingen, die zij eenige malen namen en weder ver loren, Russische versterkingen aan te lohkïfij wafltlêef de2é aanvallen het gevolg hadden, dat van het belege ringsleger voor Przemysl troepen naar het front LioesjnaRapica Roesjka moesten worden gezonden, bestond de mogelijkheid, dat de uitval van de Honved divisie onder generaal Ta- masy eenig succes had. De Oostenrijksche aanval kon ech ter door de Russen worden afgesla gen zonder dat het noodig was het belegeringskorps voor Przemysl be langrijk te verkleinen, en de uitval mislukte, met het gevolg, dat de ves ting moest capituleeren. Het gevolg is daarvan de nieuwe aanval bij Oeszok en Bartfeld, waar van de Russische berichten melden, dat de Russen terrein wonnen, 4000 krijgsgevangenen maakten en eenig geschut buit maakten. Een Duitsche onderzeeër in den grond geboord De Eng. admiraliteit heeft reden om aan te nemen dat de „U 29" met de heele bemanning in den grond is geboord. Officieel Fransch leger- bericht. Ten Noorden van Atrecht beproef den de Duitschers twee aanvallen op de vooruitgeschoven stellingen bij Notre Dame de Lorette. Dit geschiedde in den nacht van 23 op 24 Maart. De aanvallen zijn volkomen mislukt. In Champagne werd denzelfden nacht een aanval gedaan op een kleine versterking bij Beau-Séjour, welke aanval echter onmiddellijk werd ge stuit door een vrij hevige beschieting door de artillerie. Op 24 Maart sloegen de Franschen 3 tegenaanvallen af in de buurt van de hoogte 196, u In dé Argonne vielen de Duitschers vruchteloos aan bij Fontaine Madame Drie Duitsche tegenaanvallen werden mede afgeslagen. 11 uur. Er valt niets te melden behalve het afslaan van een aanval' der Duitschers bij Notre Dame de Lorette. Duitsch communiqué. Het groote Duitsche hoofdkwartier meldt van het westelijk oorlogsterrein Afgezien van de onbeduidende ge.' vechten op de Maashoogten zuidoos telijk van Verdun en Hartmannswei- lerkopf, die nog voortduren, hadden slechts artilleriegevechten plaats. Oostelijk oorlogstooneelDe Rus sische aanvallen oostelijk en zuid oostelijk van Augustowo, alsmede bij Jednorozek, noordoostelijk van Pias- nysz, werden afgeslagen. Groote dingen verwacht. Sinds eenige dagen heerscht er op het front der Verbondenen van Atrecht naar Armentières weer betrekkelijke rust. De actie der Duitschers bij La Bassée is thans van weinig beteeke nis. De artillerie is doorloopend aan het woord. Het schijnt vast te staan, dat de Duitschers aanzienlijke troepen machten in België en elders op het front hebben losgemaakt om hunne linies in den omtrek van Péronne en Soissons te versterken. Bij Nieuwpoort heerscht wederzijdsche bedrijvigheid. De Belgen hadden daar aanvankelijk terrein gewonnen doch werden door een overmachtigen vijand terugge drongen. Algemeen wordt verwacht, dat de Duitschers spoedig een krach tige poging zullen wagen om de linies der bondgenooten van Moyon tot Atrecht te forceeren en door 'n snellen opmarsch naar de kust het ontsnap pen der verbonden troepen in Fransch- Vlaanderen te beletten. Vermoedelijk staat hiermede in verband de gewel dige frontversterking der Duitschers in België, daar in geval hunne pogin gen mochten slagen, slechts een wan hopige actie der vereenigde Belgische Engelsche en Fransche troepen bij Nieuwpoort en Yperen uitkomst voor de verbondenen zou kunnen brengen. Aan den anderen kant stellen laatst genoemden een onwankelbaar vertrou wen in hunne sterke posities bij Soissons en verder Noordwaarts, waar het heuvelachtig terrein gemakkelijk verdedigbaar is. In allen gevalle wor den belangrijke dingen in de naaste toekomst verwacht. Engelsche scheepvaart. Volgens een officieele opgave van de aangekomen en vertrokken Engelsche schepen zijn sinds den 18 Februari in Engeland aangekomen in de week van 18 tot 24 Februari 708 schepen en- vertrokken 673; van 25 Februari tok 3 Maart resp. 805 en 669van 4 tol 10 Maart resp. 839 en 718 en van 11 tot 17 Maart resp. 804 en 735. Er werden in het geheel 22 schepen getorpedeerd (waarvan er drie niet zonken), waarbij in het geheel 54 menschenlevens verloren gingen. Keizer Wilhelm over de Duitsche oorlogsleening. De keizer heeft het volgende tele gram aan den rijkskanselier gericht In den uitslag van de inteekening op de tweede oorlogsleening, welke alle verwachtingen overtreft en in de financieele geschiedenis zonder weer ga is, zie ik de bevestiging van den wil van het Duitsche volk om te zegevieren, welke tot elk offer en elke prestatie bereid is, en van het op God bouwende vertrouwen in den zege. Mijn keizerlijken dank aan allen, die tot dat grootsche resultaat hebben bijgedragen. Evenals de roemrijke daden van mijn leger en mijn vloot, vervult deze overwinning van hen, die thuis zijn gebleven, mij met vreugde. Ik ben trotsch, in zulk een tijd de eerste dienaar van zulk een natie te zijn. Ik verzoek u dit telegram te pu- bliceeren. Russisch legerbericht. De groote Russische generale staf deelt mede Aan den rechteroever van de Narew, op het front tusschen de bijrivieren Szkwa en Orzyc, alsmede op den rechteroever van de Orzyc, namende gevechten om het bezit van geïso leerde steunpunten een meer algemeen en uiterst verwoed karakter aan. De Duitschers, die hier belangrijke versterkingen aanvoerden, welke troe pen zij aan andere fronten onttrokken, verdedigden hardnekkig hun posities en onderhielden een vernietigend vuur. Met talrijke troepen werden krachtige tegen-aanvallen gedaan. Onze troepen gingen echter lang- -aam voorwaarts, zich van loopgraven er Vermelding verdienen Va„ man tegen man brj Dui i,8 bu belangrijkf ger tz, dooi teg afg kwc maakti ig mr die hen Ov i-aan der g' H dapperen aa"va' de„ Driehonderd evangen genomen 2 bommenwerpers Op den linkeroever lis geen belangr- Duitschers werden Jjoeve Domancovitz le ontruimen, die sterkt. Vijandelijke die streek werden In de Karpathen cen vooruit en m; scheidene heuvels, op het front tusschen Bartfeld en Ussok. vijandelijke tegen- teloos. Wij maakten in dag meer dan 4000 meesterden een kanon tientallen mitrailleuses De Duitschers hem I succes den aanval op Koziouwka. Italië en Oot Vorst Bülow heeft r maar de Italiaansche sl ben tot dusverre nog r sen, zoo wordt uit Times" geschreven, zooals de etiquette i iuisterd naar zijn verl m er wordt algeme ook Giolitti zich belee laten over de mooie signor Giolitti was all in zijn uitlatingen nog niet te bezien of de Villa Malta een nog zal moeten spelen, c muzikant uit Weene zal hebben. In vele invloedrijke men ernstige bezwaren waarop de onderhand gevoerd. Dat Italië worden, wordt al ni waardig gevonden er I van Duilschland in al.evenmin op bereke aan te moedigen binnt baan" te blijven. Voegt men bij dez I de algemeene overtu aanbod, althans voor van heeft vernomen, sche aspiraties niet v< de weinige geestdrift I handelingen gemakkei Maar wat de „Ossen regt, geeft ook de mei weder: „De afloop va I aldus het blad, „is nc ieder zal winnen of nog niet uit te maken zich dan wagen aan slissingen in stede va; buangen te vefzi „e onderhandeling! intiisschen zijn sterkte einde zijn verwachting oogenblik kracht te ku Deze redeneeiing vi rijke personen en n de clerikalen steu op de nadeelen van met Oostenrijk in de een scherper licht g verwacht daarom min van een diplomatieke „neutralisten" zijn vol „interventionisten" zijt achtig: Men stelt n in de regeering. De i listen" mogen haar veel te sympathiseere beeld van een oorlog, tionalisten" verwijter rich te lang neutraal groote meerderheid i dat de eer en de bek veilig zijn in haar ha Vliegers bo werpe Een ooggetuige de legenwoordiger van "az Dias nog het vo Woensdagmorgen Antwerpen een dri< waargenomen, vlieger nchting. Omstreeks rl) boven Antwerpe groote hoogte zweefd stad en werden doe heveren en Kraaybek laat beschoten. Bij d ®en daalde een twee y®er 500 M. bover Nieuwe Zaat", welk Eockerill gelegen voortdurend 1500 Du werk. De vlieger lie valler,. Het vliegtuig schoten. De shrapnel zijden, maar de wuivende vlieger ko ongedeerd verwijde»

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 2