enz. agmeisie DONDERDAG 25 MAART gemeentebestuur feuilleton No. 71 53e Jaargang 1915 NER ORCHEST A: a. s. NTE opulaire IL5T. n te nemen NBIEDINGEN AANVRAGEN KNECHT, ILDER Werkhuizen HUIZEN. UitgaveFirma F. VAN DE VELDE lf„ Kleine Markt 58, Vlissingen. Teleioon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen Unman door MINA VON HALM. KAMEROVERZICHT. Nederland en da Oorlog aUNING. ten 8 ure, FREID Suppé. Kratzl. Blon. Adam. Weber. Thomas. Delibes, Verdi. Max Bruch. Puccini. Pany. fRKELAU. ia. ae vrjj. ening. IRECTIE. lilsl ik van A. Riekwel, igd een jankwerk. AdresP. Nieuwstraat 38. en aankomende Glacisslraat 91- agt beleefd rdag bezet. Adres: Courant." ÏRKVROUW vraaé' Bureau „Vliss. Crt^ is Walstraat he Costuumnaaislei AAN HUIS. J. A. Bureau Vlis- VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent t ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. By abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel üeabonnés, in'tbeziteener onftf|gulden bij levens- gulden bij dood A AA gulden bij verlies .J |^f| gulden bij verlies f|A gulden bij verlies Q r^gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- #111 lil lange ongeschikt- »"||l door <|l|| van een hand, I *ll I van| II III vaneen M*\ van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken g UU een ongeluk UUU voet of oog l.wU een duim 1UU wijsvinger LU anderen vinger. Que ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Zij die zich met 1 April op de da- olijks uerschijnende „VLIS SINGSCHE COURANT" abon- tieeren, ontvangen de Courant tot dien datum GRATIS. BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van het kohier no. 7 der Bedrijfsbelasting, dienst 1914/15. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den rijksontvanger is gezonden het door den Directeur der directe belastingen te Breda executoir ver klaarde kohier no. 7 wegens de Be drijfsbelasting dienst 1914/15. de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorko ming van vervolgingen; en herinnert dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 25 Maart 1915. Dg Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEKENDMAKING. Vaststelling Kiezerslijst Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend, dat "de kiezerslijst voor deze ge meente over 1914/1915 zooals deze ingevolge de bepalingen der wet van 30 Januari 1915 (staatsblad no 37) van kracht is verklaard tot 15 Mei 1916 benevens de daaraan toegevoegde namen van nieuwe kiezers ingevolge art. 3 dier wet en de alphabetische lijsten der namen en voornamen van hen, die van de kiezerslijst zijn afge voerd en van hen, die daarop zijn aangebracht, door hen op 22 Maart j.l. vastgesteld zijn en van dien datum tot en met den 21 Aril a. s. ter Secretarie voor een ieder ter inzage liggen en aldaar aldrukken der kie zerslijst tegen betaling van f4.50 per exemplaar te bekomen zijn verder vestigen zij er de aandacht op, dat tot en met den 15 April a.s. een ieder bevoegd is bij het gemeen tebestuur verbeteringen van de kie zerslijst te vragen, op grond, dat hij zelf of een ander in strijd met de wet daarop voorkomt, niet voorkomt, of niet behoorlijk voorkomt. Vlissingen, 23 Maart 1915. Burg. en Weth. voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris. WITTEVEEN. 8) O— (Nadruk verboden. Bij Odo was de gedachte, dat hij voor een overijlde handeling bewaard iwas gebleven overheerschend. Hij dacht niet aan zichzelven, maar alleen aan Thea. Hij kon immers een meisje maar niet zoo aan zich verbindenDe wensch, die hem zoo pas nog geheel beheerschte, scheen hem thans waan zin. Alfred klopte het hart, minder van bet snelle loopen dan door de over- tuiging, dat hij een verklaring van Odo verhinderd had. Thea dacht on geveer hetzelfde, maar ze vermoedde niet, dat het verschijnen van Alfred °P een moment, waarin de beslissing over een ernstige levenskwestie zou vallen, geen toeval, maar opzet was. De hemel zij dank, ik schijn Vergadering van Woensdag. Al aanstonds kwamen verschillende amendementen op het wetsontwerp tot wijziging der vermogensbelasting aan de orde en zonderling genoeg werd éen der belangrijkste kwesties onmiddellijk opgelost. Het betrof de vraag of het z.g. bloote eigendom, eigendom waarvan een ander het vruchtgebruik heeft, at dan niet als vermogen zal worden aangemerkt. Het is meer een principiëele dan een practische kwestie die hierbij be trokken isde Kamer had meer het oog op de tweede, de Minister meende in zijn ontwerp de eerste niet over het hoofd te mogen zien. Hij legde zich echter neer bij den wensch van de Kamer en nam het amendement over. Ten aanzien van de buitenplaatsen kan men niet tot overeenstemming komende heeren Ter Spill en Van Nispen trachtten nog iets van den Minister gedaan te krijgen het denk beeld van een kaprecht kan de heer Van Nispen niet zoodanig in een amendement belichamen dat de Mi nister het wilde accepteerende heer Ter Spill wilde de buitenplaatsen vrijstellen van belasting indien de wandeling er op vrij is. Het is te begrijpen dat een dergelijke bepaling de gelegenheid van allerlei soort mis bruik en ontduiking openen zal. Daarom wees de Minister het af en trok de heer Ter Spill het wijselijk in. Meer succes had het amendement- Patijn in zake de vrijstelling van de premies van lijfrenten. Eigenlijk is deze zaak ook van niet veel belang omdat lijfrenten al vrij aardig moeten zijn wil het vermogen waarop ze geschat kunnen worden, onder deze belasting vallen. Thans is een maximum bedrag vau 1200 gld. gesteld. Eerst als de lijfrente boven deze grens komt, kan de premie worden meegeteld ais vermogen. De hoofdzaak van het gansche ont werp, de wijze van taxatie, welke bij de algemeene beschouwingen al zeer grondig was behandeld, kwam nog maals ter sprake omdat de heer Koo- ter het amendement had ingediend waarvan de strekking niet anders was dan om de oude wijze van schatting, naar de belastbare op brengst te herstellen. Reeds hebben wij de verdediging en bestrijding van dit amendement uitvoerig weergege ven en eenig nieuw argument is niet aangevoerd. Uit zijn eigen ervaring kon de heer Bos meedeelen dat in de laatste maanden èn door de eigenaars zelf èn door de deskundige taxateurs ge regeld zeer nauwkeurige taxaties zijn gedaan. De moeilijkheden verbonden hem werkelijk voor een oveiijling be waard te hebben, zei Alfred tot zich zeiven. Verloofd zijn ze in eik geval niet. Odo zou zich door de toover- kracht van het romantische landschap in zomerweelde, door de situatie, door zijn tête-a-tête met deze kleine, be- tooverende heks hebben kunnen laten «neesleepen. Maar nu zal hij, dat weet ik zeker, eerst eens rijpelijk nadenken over een zoo gewichtigen stap, eer hij tot handelen overgaat. Thea is nu eenmaal niet geschikt voor meesteresse van Elmershorst. Terwijl Thea op den somberen herfstdag de regen heeft voor eer. poosje opgehouden, maar de wolken trekken zich nog zwarter dan straks tot een ondoordringbaren wand samen dit alles nog eens overdenkt, roept ze zich voor de zooveelste maal de boschscène in 't geheugen terug. Hij zou gesproken hebben mom pelde ze, als niet die Alfred.... En nu noemde ze in haar gedach ten „dezen Alfred" hoogmoedig en arrogant. Een geratel op de hobbelige straat keien doet haar uit haar gepeins ont waken. Het is de wagen, welke de aan de taxatie naar de verkoopswaarde zijn niet onoverkomelijkde nood zakelijkheid dwingt dagelijks tot de vaststelling van waarde van onroerend goed. Ter nadere aanwijzing van de te volgen methods had de Commissie van Rapporteurs voorgesteld bij twijfel omtrent de waarde deze af te leiden uit die van eigendommen, goederen of rechten, welke daarmede wat soort of omstandigheden betreft, overeenkomen. Nogmaals deed de heer Ter Spili een poging om de buitenplaatsen eenig faveurtje tc geven, ditmaal met het oog op het behoud van natuur monumenten. Hij wenschte dat bij de schatting van de verkoopswaarde van deze terreinen in aanmerking te nemen hetgeen zij waard zijn indien aan den verkoop verbonden wordt de last om den aard en de bestemming niet te veranderen gedurende 10 jaar. Avondvergadering. De houding van den minister tegen over de amendementen was alleszins begrijpelijk. Het amendement-Kooien was absoluut onaannemelijk omdat het indruischte tegen het belangrijk ste beginsel van het ontwerp, het amendement Ter Spill dito dito, ter wijl over het bewuste amendement van de Commissie van Rapporteurs een verwarde discussie ontstond. De vraag was of de nieuwe wijze van taxeeren onmiddellijk zou worden in gevoerd dan wel straks als normale tijden zijn aangebroken. Daartegen had de minister wel eenig bezwaar en overwogen 'verd of het ook zou mogelijk zijn ha tijdstip van inwer kingtreden te koppelen aan het artikel der beurswet, dat bepaalt dat dtze wet weer komt te vervallen als de tijden normaal waren. Na over en weer gepraat werd ten slotte besloten het tijdstip niet in de wet te plaatsen, doch over te laten aan de regeering. Ten slotte de eindstemming waarbij de wet met flinke meerderheid werd aangenomen. Van links stemde nie mand tegen, van rechts stemden zes leden vóór. Nu in de Eerste KamerWat daar De reden der aanhouding van „Zaanstroom" en Batavier V". „Hamburger Nachrichten" deelt als de voornaamste reden der aanhouding van „Zaanstroom" en „Batavier V" mee, dat deze booten een groot aantal Belgische soldaten in burgerkleeding aan boord hadden, die uit de Neder- landsche interneeringskampen ont snapt waren, en over Engeland naar het front wilden terugkeeren. Aan Duitsche zijde was men van dit voor nemen op de hoogte. zoo pas aangekomen post van den trein heeft afgehaald en nu voorbij rijdt. Een uur later brengt de stads- brievenbesteller Christian juffrouw Thea een brief. HOOFDSTUK IV. Schönhaide, 2 Nov. 18.... Beste Anneliese Nadat ik je de laatste maal heb geschreven, is er sneeuw gevallen. Schönhaide lijkt in het sneeuwge- waad op verre na niet zoo mooi als iu bloementooi of in het bonte herfst- kleed. Maar dierbaar is het mij in elk gewaad, omdat het mijn geboor teplaats is. Toch scheen mij hier in 't eeist alles verschrikkelijk somber, wijl mijn lieve, zachtaardige mama en mijn goede, vroolljke vader ontbra ken. Toen ik na mijn aankomst aan den arm van Alfred de groote woon kamer, waar mama's naaitafeltje op zijn gewone plaats bij 't venster staat, binnentrad, sprongen mij de tranen uit de oogen. Hoe geheel anders, hoeveel schooner was het in den tijd, toen papa en mama nog leefden I Alfred is welis waar de oplettendste broer van de Bovendien, vervolgt „Hamb. Nach richten", vervoerden de aangehouden schepen groote massa's voor Enge land bestemde levensmiddelen, die, naar verluidt,van Engelsche zijde reeds waren betaald, zoodat de Nederland- sche firma's geen schade lijden. Naar onze lezers weten is het be richt betreffende de Belgische ge vluchte geïnterneerden absoluut on juist. Verplichte kadervorming. Bij een der divisies, is, naar de „Avondp." verneemt, bepaald, dat dienstplichtigen die geschikt geoor deeld worden voor kaderopleiding, moeten worden opgeleid, ook al zijn ze daartoe niet genegen. Zij zullen de opleiding met Ijver moeten volgen en in gebreke van dien moeten worden gestraft. Voor opleiding tot den officiersrang zullen echter alleen zij moeten worden bestemd, die biertoe genegen zijn. Vrijwillige Landstorm, Gisterenavond had in de groote zaal van het Concertgebouw de aan gekondigde lezing plaats, uitgaande van de commissie die zich ten doel heeft gesteld te komen tot de op richting van afdeelingen der Vrijwillige Landstorm. De bijeenkomst werd opgeluisterd door het garnizoens-muziekkorps, en o.a. bijgewoond door den garnizoens commandant, den luitenant-kolonel Gooszen en vele officieren. De voorzitter, de luitenant-kolonel A. Klontje, militie-commissaris, open de de talrijk bezochte vergadering en schetste den moeilijken toestand, waarin ons land in deze tijden ver keert; nooit is de toestand zoo moeilijk geweest, want nog nooit hebben zulke groote legers tegenover elkaar gestaan. Ons leger, dat thans gemobiliseerd is, telt ruim 200.000 man en 600.000 man staat ongeoefend daarbuiten. Deze 200.000 man zouden van be- teekenis zijn, als zij allen in het veld konden slaan, maar er moet te veel af voor bewakingstroepen en deze dienst zou de landstorm kunnen over nemen. De 600.000 kunnen protes teeren, maar later zouden zij spijt hebben, want zij zouden willen hel pen, maar kunnen niet. Het is noo- dig zich in het legerverband te doen opnemen. Onze plicht is Nederland onafhankelijk te doen zijn. De histo rie is daar om te bewijzen, wat onze voorouders hebben opgeofferd, om ons het heerlijke, vrije Nederland te kunnen overgeven. Zeeland heeft altijd vooraangestaan, als het noodig waslaat men ook thans steunen, bedenkt welke groote belan gen op het spel staan. Spr. stelde het troepje te Domburg en zijn leider jhr. Boogaert als voorbeeld. wereld, maar hij is dikwijls ontstemd. Hij zoekt dat wel voor mij te verber gen, door dubbel welwillend te zijn, maar het gelukt hem niet altijd. Ik vermoed wel, wat hem terneer drukt. Hij heeft zorgen, veel zorgen over Schönhaide. Het is bedroevend mee aan te zien, hoe de strijd om het bestaan, de strijd voor het dagelijksch brood een mensch ter neer kan druk ken. Maar nog veel akeliger is voor mij de gedachte, dat ik daar niets aan kan veranderen, dat ik niet in staat ben om Alfred te helpen en hem van zijn zorgen te bevrijden. We zijn volstrekt niet rijk meer, beste Anne liese. Dit feit als zoodanig veroor zaakt mij geen leedgeloof niet maar je kent mij immers dat schit terende levensomstandigheden voor mg een noodzakelijke voorwaarde voor geluk zijn. Ais mijn arme broer er maar niet onder moest lijdenIk weet ik vernam het toevallig dat hij Schönhaide niet verkoopen wil, omdat hij mijn geld, dat erin zit, hoopt te redden. Ik durf mij niet in de zaak mengenhij vermoedt niet, dat ik van zijn verlegenheid en onaan genaamheden weet. Ik beluisterde Nadat het muziekkorps het „Wil helmus" had doen hooren, nam de heer jhr. P. J. Boogaert het woord, die zeide dat zijn doel is inlichtingen te geven over de vrijwillige land- stoim en herinnerde aan het Kon. besluit van 4 Augustus, waarbij de oprichting van vrijwillige Iandstorm- afdeelingen werd toegelaten. Werke lijk werden hierop enkele afdeelingen opgericht. Van de 600.000 mannen, die niet dienstplichtig zijn, oefenen zich er slechts 2000. Als men wacht tot het noodig is, dan is het te laat. Dan is er geen tijd meer om te oefenen, men werd dan uitstekend „kanonnenvleesch". Geheel anders WGrdt de zaak, als achter het leger een geoefende reserve staatde leger commandant zou beter over een groo- ter aantal mannen kunnen beschikken. Het soldaat zijn is een vak dat geleerd moet worden, evenals ieder ander vak. Dit toont spreker door voorbeelden uit Domburg aan. Als men vraagt is het nu vyêi noodig, wij zijn er toch steeds goed doorge rold. Maar zal dat zoo blijven. En dit zal eerder zoo blijven, als er achter het leger nog een even groote reserve stond. Hier moest de spr. even pauzeeren, daar de kolonel Brockx, territoriaal bevelhebber, ter vergadering kwam. De vraag: is het nu nog wei tijd om te beginnen, dan zegt spr. het is niet te laat, al was het beter geweest reeds in September te zijn begonnen. Men weet echter niet hoe lang de oorlog kan duren. Alleen zij zijn weerbaar, die opge nomen zijn in het legerverband, de andere worden als franc-tireurs be schouwd. Spr. deed vervolgens enkele mededeelingen over de oprichting der afdeeling te Domburg, die 21 leden telt. Angst voor de keuring behoeft niet te bestaan, daar afkeuring geen schan de is. Nu met langere avonden wordt het mogelijk alleen 's avonds te oefenen, verschillende voordeelen, die Vlis singen heeft boven Domburg, schelste Jhr. Boogaert. Het regiement spreekt van oprich ting van afdeelingen, wanneer een voldoend aantal personen zich aan melden; dat dit spoedig genoeg is blijkt uit Domburg. Ofschoon spr. wel gelooft, dat de afdeelingen, zooveel mogelijk op de plaats waar zij gevestigd zijn zuilen gebruikt worden, maar het is mogelijk dat de opperbevelhebber van land en zeemacht het noodig kan vinden een afdeeling elders te gebruiken. Na eenige mededeelingen over de kleeding, zeide spr. dat het noodig is voor leden van de rijwielbrigades een in goeden staat verkeerend rijwiel toevallig, zonder mijn wil, een ge sprek tusschen hem en neef Odo, denzelfden neef, die je bij zijn kort stondig verblijf op Majorenhof zoo goed beviel. Alfred zou mij, de ze ventienjarige, trouwens ook nooit een stem in 't kapittel geven.) Daarvan begrijp je niets, kleintje, zou hij heel bedaard, maar ook heel beslist zeggen. En toch zou ik van harte graag mijn geld opofferen, ais daardoor vele dingen beter konden worden. Doch, Annaliese, mijn brief, waarin tot dusverre alleen van mijn geheime bekommernissen sprake is, die ik trouwens alleen aan jou mededeel moet geen droeve gedachten bij je opwekken. Daarom gauw over wat anders. Je vroeg onlangs, waarom ik zoo weinig over neef Odo schreef. Ja, wat moet ik je over hem mede- deelen Ik ken hem niet. We ont moeten elkander weliswaar heel vaak. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1