maandag he: 22 maart MEISJE No. 68 53e Jaargang 1915 2IEK l |l jjjjjnFirma f. VAM DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 -B 11 soter, en rkrijgbaar ïoter- en of VILLA HUUR Bdanwoning, NI1VG Slaapkamer Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdag» Nederland en de Oorlog FEUILLETON Boman door MINA VON HALM. Provinciaal Vluchtelingen-Comité. iekendeMK, H WOT GELUK;==2 ET Ef? NIET, ROOT VERDRIET S 1 EIK 6E2IN S EVENMIN; N3T 6EBOUW Ti/ J /it 'S ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent A ierlandsche Telefoon 3244, en Zeeland: ivehaven 75a, n nieuw gestreept oi t moet hebben, komt n naar de prijzen in adsbankvan Leeninp, 11, (gesloten huis.) raagd met 1 Apiil ONING met 3 slaa en keuken enz. s H. P. E. Bureau >urant." 0. Te bevragen:! raagd een gemeubileerd) in heil d of Boulevard, met J amers. Br. fr. huurprijs per i „Vliss. Courant." .IEDEN vragen let-1 eublleerde ZIT- ER of twee onge-l ners met gebruik van! conditiën lett. K.W.J ;sche Courant." wenscht met opgaaf van ptij' „Vliss. Courant. een nette lAPKAMER. or 2 nette lieden. Te J u „Vliss. Crt." Privaatlessen voor I andere examens aan-1 en onder letter W-I ;sche Courant. 8 gulden p. J1133"' 1 bureau „Vlissings VL1SSINGSCHE COURANT ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. By abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel nTibönnés, in'tbezit eener ft|\r|r|gulden bij levens- gulden bij dood A ft ft gulden bij verlies J gulden bij verlies .1 |"|rt gulden bij verlies ft ^gulden bij verlies nolis zijn GRATIS verze- 111111 lange ongeschikt- ft 11 door <1111 van een hand, 1*111 van| Mill vaneen van eiken kerd'tegenongelukken voor: LUUU heid tot werken f UU een ongeluk UUU voet of oog 1UU een duim 1UU wijsvinger lJ%J anderen vinger. 0,ze ultkeerlngen worden VERDUBBELO Indien de verzekerden, »oorzlen van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ol tr»m. De ultkeerlng wordt gcwurborgd door de „Holt. Alg. Verzek. Bink" te Schlwl». Zij die zich met 1 April op de da- ^ïijks uerschijnende „VLIS- SIHQSCHE COURANT" abon- neeren, ontuangen de Courant tot dien datum GRATIS. kederlandsche schepen opgebracht. Bij de directie van de „Hollandsche Stoomboot Maatschappij is bericht ontvangen, dat de „Zaanstroom" naar Zeebrugge is opgebracht. De kapitein telegrafeerde er bij, dat alles wel aan boord was. De „Zaanstroom" was met stukgoed op weg van Amsterdam naar Londen. Zaterdagavond arriveerden te Ter Neuzen een 50tal personen, zijnde de equipages van de Nederlandsche stoomschepen „Zaanstroom" en „Ba tavier V", het laatste van Rotterdam naar Tilbury. Nederlandsche passa giers, en Belgische vrouwen van de stoomschepen, welke Vrijdag bij het lichtschip „Maas" door de duikboot „U 28" zijn aangehouden zijn met Duitsche officieren aan boord opge bracht naar Zeebrugge. De bemanningen van de stoom schepen, met uitzondering van de officieren, zijn vrijgelaten, eveneens de vrouwen en kinderen. De Belgen zelf zijn echter ten ge tale van 16 gevangen genomen. In regeerings-, handels-,en scheep vaartkringen is de aanhouding dezer beide Nederlandsche schepen, door de Duitschers, met groote ontstemming vernomen. Waar immers aldus redeneert mem ter bevoegder plaatse de on derhandelingen er toe hebben geleid, dat Duitsche goederen voor onze koloniën bestemd, niet door de geal lieerden zouden worden aangehouden, gaan de Duitschers nu een taktiek volgen, waardoor de Nederlandsche handel en scheepvaart zeer ernstig wordt belemmerd. Een onhandigheid, die men moeilijk goed zal kunnen praten. Het resultaat van de hande ling zal nu noodzakelijkerwijze moe ten zijn dat, behalve een protest der Nederlandsche regeering bij die van Duitschland, elke doorvoer naar laatst genoemd rijk wordt stop gezet. Beschikbaarstelling levensmiddelen. Door den minister van landbouw Is aan de burgemeesters de volgende circulaire gezonden Bij de debatten over den ecomi- schen toestand, onlangs in de Tweede Kamer der Staten-Generaal gehouden, zijn verschillende wenschen, verband houdende met de prijsstijging der le vensmiddelen, kenbaar gemaakt. 5) O(Nadruk verboden. Thea aarzelde. Paste het wel, dit aanbod zoo maar aan te nemen I Maar ten slotte zege vierde de gedachte, dat ze anders naar Kramon zou moeten loopen, over haar bedenkingen en zij liet zich door Odo, die haar de hand gaf, op haar hooge zitplaats helpen. De paarden zetten aan, de schelle ns klingelden vroolijk en zoo reed ™en den weg op, terwijl de trein verder stoof. Een licht, wit rookwolkje, dat boven een groep dennen hing, als laatste spoor van de ijzeren slang, dje met groote snelheid en vonken uitblazend verder vloog, gaf den weg aan, langs welken de trein zich be- Woog. De postpaarden draafden flink over "en voorloopig nog vlakken weg. De nadere overweging dezer wen schen geeft mij aanleiding u het vol gende mede te deelen Ik ben bereid ten behoeve van de on- en minvermogenden in uwe ge meente tarwemeel, tarwebloem, var- kensvleesch, spek, vet, groenten en aardappelen beschikbaar te stellen tot prijzen welke in uwe gemeente voor de maand Augustus 1914 als normale prijzen golden. Ik laat aan u over te bepalen welk deel der bevolking uwer gemeente, als on- of minvermogend moet wor den beschouwd en in verband daar mede het vaststellen van de hoeveel heden der genoemde waren, die be schikbaar gesteld moeten worden. De beschikbaarstelling zal gebonden zijn aan de volgende voorwaarden lo. de uit de beschikbaarstelling voortvloeiende kosten worden voor de helft gedragen door het rijk en voor de wederhelft door uwe ge meente 2o. de distributie onder de verbrui kers zal zooveel mogelijk geschieden door bemiddeling van de winkels, waar zij gewoon zijn hunne waren te betrekken 3o. namens ondergeteekende mag op de distributie die contröle worden uitgeoefend, die door hem wenschelijk wordt geacht. Wanneer door u de beschikbaar stelling van éen of meer der genoemde waren wordt gewenscht, verwacht ik daarvan mededeeling, met opgaaf van de verlangde hoeveelheden en het plan der distributie. Vluchtoord Hontenisse. De Belgische minister van kunsten en wetenschappen, de heer Poullet, heeft Dinsdag in gezelschap van dr. G. Oosterbaan, inspecteur bij het staatstoezicht op de volksgezondheid een bezoek gebracht aan het vlucht oord te Hontenisse. De minister werd aan den steiger te Walsoorden verwelkomd door den waarn. regeeringscommissaris, dr. R. Verdeijen, waarna hij zich onmiddel lijk naar het vluchtoord begaf. Door den heer C. A. Cammaert werd de heer Poullet rondgeleid in de ziekenbarakken. Hij onderhield zich lang met de patiënten en was vol lof over de inrichting der barak ken en de uitstekende zorgen besteed aan alle zieken, in het bijzonder aan de typhuslijders. De minister nam daarna een kijkje in de eetzaal waar een 800 bewoners van het vluchtoord aan tafel zaten en drukte herhaaldelijk zijne tevredenheid uit dat allen er zoo gezond en opgeruimd uitzagen. Even zeer trof hem de zindelijkheid in de siaaploodsen en de laatste overblij vende tentjes. Den waarn. regeerings commissaris sprak de minister zijn dank en zijn hooge waardeering uit Thea was verrukt. Welk een heerlijk plekje grond 1 riep ze vol geestdrift. O, wat is het reizen toch schoon 1 U bent zeker altijd thuis ge weest. Juffrouw vroeg Odo. ZekerPapa is altijd ziekhij is bijna geheel verlamd. Och riep Odo met oprecht leed wezen, net als mijn vader 1 En mama houdt niet van rei zen, voltooide Thea haar zin, zij heeft ook zooveel werk in de huis houding. Ik echter ik zou de heele wereld willen zien 1 Het laatste klonk haast als een hartstochtelijke kreet. Alfred, die aan Thea's linkerzijde zat, draaide zich haastig om en keek het jonge meisje recht in 't gezicht. Ze heeft temperament, de kleine, zei hij tot zichzelven. Dat klonk im mers haast als de kreet om verlos sing van een ziel, die onder den druk zit. Zou Odo hier misschien voor den prins gaan spelen, die de betoove- rende schoone prinses bevrfldt Odo dacht echter niet aan iets der gelijks. Hij gaf zich geheel over aan de bekoring van hetoogenbliken had voor de toewijding en den opoffe ringsgeest van allen, die de belangen der vluchtelingen in het vluchtoord behartigen. De bewoners hebben het bezoek van een hunner Belgische ministers zeer op prijs gesteld en den minister verscheidene malen hartelijk toege juicht. De heer Poullet gebruikte de iunch bij mevrouw de baronesse K. J. A. O. Collot d' Escury, wie hij zijn dank betuigde voor al hetgeen de familie Collot d' Escury voor zijne landge- nooten gedaan heeft sedert het begin der vluchtelingenbeweging. Vergoeding wegens kostwinnerschap. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft het volgende bepaald Hel komt meermalen voor, dat militie- en landwserplichtigen, aan wie vergoeding wegens kostwinner schap is toegekend, vijf of meer ach tereenvolgende dagen met verlof zijn, hetzij bijvoorbeeld, doordat zij wegens ernstige ongesteldheid zelf van verlof moeten achterblijven, hetzij doordat hun verlof verlengd wordt wegens ernstige ziekte somwijlen gevolgd door den dood van een der naaste bloedverwanten. Waar in deze gevallen volgens de bestaande bepalingen geen vergoe ding voor kostwinnerschap mag wor den uitbetaald, daar zal in deze bij zondere gevallen van dien regel kun nen worden afgeweken, indien naar de overtuiging van den burgemeester het gezin, óók tijdens de aanwezig heid van den diens.plichtige te zijnen!, behoefte aan vergoeding heeft. In deze gevallen zal de betrokkene zich met een desbetreffend verzoek moeten wenden, hetzij rechtstreeks, hetzij door tusschenkomst van de burgemeesters, tot den minister van oorlog. Vorming van een reserve. Tegen 15 April, wanneer de mili ciens der lichting 1914, die thans nog in de depots zijn, naar het veld leger overgaan, zal een gelijk deel der oudste militielichting worden sa mengevoegd tot reserve- of legerba- taljons. Zilverbons. Naar verluidt, zullen de bestaande zilverbons geleidelijk worden inge trokken en door anderen van beter soort worden vervangen. Het eerst zullen de zilverbons van f 5 worden ingetrokken. Visch als volksvoedsel. Het bestuur der onlangs opgerichte vereeniging van kleine stedelijke en plattelandsgemeenten heeft besloten, in overleg met den hoofdinspecteur der visscherijen, den heer Bottemanne, alleen maar het zalige gevoel, dat hij dicht naast een meisje zat, welks nabijheid zijn hart sneller deed klop pen en zijn anders zoo gelijkmatig wezen in oproer dreigde te brengen. Hoe schoon, hoe heerlijk schoon, zei ze. De neefs gaven Thea, die door één misverstand pas den volgenden dag verwacht werd, aan haar tante over en bevonden zich weldra op hun ge meenschappelijke kamer in het hotel te Kramon, waar ze nog eens de ge beurtenissen van dien dag de revue lieten passeeren. Alfred sliep dien nacht heerlijk; Odo wierp zich onrustig op zijn bed heen en weer. De donkere oogen van Thea belet ten hem in slaap te komen. HOOFDSTUK III. Een sombere regendag. In de straten der kleine stad zag men bijna geen mensch. Thea Lindner maakte in de woon kamer van het ouderlijke huis de tafel voor de middagkoffie klaar. Het servies, dat juist even in haar hand rinkelde, was zeer eenvoudig. voor de bij die vereeniging behoo- rende gemeenten den vischverkoop door die gemeenten ovet het gansche lar.d te organiseeren. Een directeur voor dezen specialen tak van dienst der vereeniging zal weldra worden benoemd. Alle gemeenten, die zulks wenschen, zullen door tusschenkomst van de vereeniging hare visch inkoopen bij hel rijksbureau tot afzet vanvissche- rijproducten en zullen de visch plaat selijk zoo goedkoop mogelijk distri- bueeren. In den regel zal het, naar het be stuur meent, aanbeveling verdienen, de visch op bestelling af te leveren en geen afslag in het leven te roepen, omdat dit laatste tot prijsopdrijving aanleiding geeft. Crediet voor don kleinen Middenstand. De commissie ter voorbereiding voor een Centrale Bank voor Volks- Hulp-, Spaar- en Voorschotbanken, benoemd in de bijeenkomst van Cre- dietinstellingen op 13 Maart j.l. te 's Hage onder leiding van den minis ter van financiën gehouden, vergader de Vrijdag ten kantore der algemeene centrale fe Amsterdam. Op deze bij eenkomst werd het bureau der com missie gekozen en kwam men tot overeenstemming omtrent de hoofd punten der statuten van een op te richten centrale. De bedoeling der commissie is een centrale bank op te richten, waarin alle instellingen voor volkscrediet zich kunnen aansluiten met volkomen eer biediging van ieders onafhankelijkheid Zij vleit zich, dat op deze wijze een algemeene aansluiting uier instel lingen zal verkregen worden. Zoodra de concept-statuten gereed zijn, zal de commissie een vergade ring bijeenroepen van afgevaardigden van volks-, hulp-, spaar- en voor schotbanken in Nederland, ten einde omtrent oprich'ing en statuten eener centrale een beslissing te nemen. Het plan der commissie benevens de con ceptstatuten zullen tijdig aan de be sturen der uit te noodigen instellingen worden toegezonden. Het bureau is gevestigd Keizers gracht 263, Amsterdam. Internationale vrouwendag voor den vrede. Door den Bond van sociaal-demo cratische Vrouwenclubs zal een open bare vergadering en demonstratie voor den vrede gehouden worden op Don derdagmiddag 1 April in het Concert gebouw te Amsterdam. Deze demon stratie, die uitsluitend voor vrouwen zal zijn, moet uiting geven aan den wil der vrouwen naar den vrede en tevens van sympathie en saamhoorig- heid getuigen met de vrouwen van de oorlogvoerende landen. In een donker gelakt broodbakje lagen op een wit, gehaakt doekje eenige broodjes. In een hoek van de kamer, welker eene wand deor een ouderwetsch buffet met vele deuren en schuifladen weid ingenomen, verder was het kleine vertrek gemeubileerd irr.et een grööiè Canapé met een ronde tafel er voor en eenigè fliet verkleurd groen pluche bekleede stoelen zat, of, liever lag de ineen gezonken gestalte van den heer des huizes. Meneer Lindner was vroeger in gemeentedienst geweest en buitendien hoofdman van de vrijwillige stedelijke brandweer. Bij een brand had hij eens twee vrouwen gered, maar bij het reddings werk erg kou gevat; het gevolg daarvan was een verlamming van de linkerzijde, welke hem, den vroeger zoo flinken man, voor goed aan zijn ziekenstoel kluisterde. Hij droeg zijn lijden met een be- wonderenwaardig geduld. De spraak had hij behouden, maar hij praatte langzaam en aanhoudend spreken vermoeide hem licht. Goede Vrijdag rustdag. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft een order uitgevaar digd, volgens welke bij de marine de Goede Vrijdag dit jaar als rustdag zal worden gevierd. Tot dusver was dit, naar wij ver nemen, bij de zeemacht niet het geval. De „Hermelijn." Bij den brand aan boord van den torpedojager „Hermelijn", waarvan wij reeds in ons vorig nummer mel ding maakten, zijn geen persoonlijke ongelukken voorgekomen. Aan het 5e verslag van dei. inten- dancedienst van het Provinciaal Vluchtelingen-Comité In Zeeland, loopende over de maand Februari 1915, is het volgende ontleend In de maand Februari werden door ons ontvangen van den etappen- commandant 91 zakken bruine boo- nen, 208'/j zakken erwten, 5709 K.G. kaas, 3050 K.Q koffie, 11010 K.G margarine, 45080 K.G. meel, 6500 K.G. rijst, 13500 K.G. spek, 1000 K.G. vet en 1728 K.G. zout. Aan verschillende aanvragen van goederen, die ons niet werden ge zonden door den etappen-diens», werd zooveel mogelijk door ons vol daan, en zoo moest dan de voorraad in onze magazijnen op 1 Februari worden aangevuld door den aankoop bij particulieren van onderstaande goederen: 345 H.L. en 1735 K.G. aardappelen, 2 vaten zuurkool, 1257 pakken havermout, 50 pakken aard appelmeel, 1093 K.G. cichorei, 124 kisten melk met suiker, 40 kisten melk zonder suiker, 3000 K.G. witte en bruine suikei, 435 K.G. zeep en 10 zakken soda. Daarvan, èn van de in voorraad aanwezige goederen op 1 Februari, werden aan de verschillende gemeen ten in onze provincie verstrekt314 zakken en 1735 K.G. aardappelen, 6 zakken uien, 2 vaten zuurkool, 307 pakken havermout, 50 pakken aard appelmeel, 10 flesschen azijn, 8227, K.G. cichorei, 5 vaten haring, 120 kisten melk met suiker, 30 kisten melk zonder suiker, 2225 K.G. witte en bruine suiker, 1837VS K.G. zeep, 260 K.G. soda, 60 pakken sunlight zeep, 75 K.G. sunlight zeep en 21 doozen sunlight zeep. Verschillende gemeenten, zooals Kruiningen, Goes, Sas van Gent en Schoondijke, werden door leveranciers uit Terneuzen, Goes, Sas van Gent en Schoondijke voorzien van Ruhr- en Engelsche kolen en cokes. Het totaal aangekochte bedrag 174,500 K.G., waarvan werden afgedragen aan genoemde plaatsen 130.500 K.G. en Leven moest hij van den interest zijner spaarpenningen en een pensi oen, dat hij van de stad trok. Juffrouw Lindner, een stevige, maar goedhartige en brave vrouw, die vaak heel barsch kon zijn en haar woor den, eer ze die uitsprak, niet op een goudschaaltje woog, was tegenover haar man zoo vol attenties, als men van een zoo robuste, energieke vrouw nauwelqks zou hebben verwacht. Ze had dikwijls in den letterlijken zin des woords iets uit haar mond bespaard om haar zieken Albrecht alle noodige verpleging en genees kundige hulp te kunnen verschaffen en haar eenig kind een zeer goede opvoeding te kunnen geven. juffrouw Lindner was voor zich- zelve zeer ingenomen met hetgeen haar dochter had bereikt, maar Thea zelf was niet tevreden met haar ken nen en kunnen. De innerlijke aar, drift, de goede wil om zich te ont wikkelen waren hier niet voldoende zij gevoelde, dat de prikkel vaa buiten ontbrak. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1