Tweede Blad ^binnenland 2aterdag 20 Maait 1915, Ho. 61. DE OORLOG. VAN DE VAN Leermiddelen voor Prinses Juliana. Mejuff'^uw B. (Cohen Stuart, aan Ije gelijk men weet, met ingang van 15 April opgedragen is Prinses Juli ana ondeiwijs te geven, bezocht gister het Nederlandsch Schoolmuseum ,e Amsterdam, en bezichtigde er de verschillende leermiddelen voor eerstbeginnenden, alsmede de tentoon stelling. de schoolmeubelen, waarvan zij er verschillende voor de leerka mer der Prinses denkt aan te schaffen. Ouitsche watervliegtuigen. In verband met het feit, dat een Duitsch watervliegtuig dat verdwaald was, 11- °P de Schelde binnen Ne derlandsch gebied is neergestreken en na zijn vergissing te hebben bemerkt weder is opgestegen en weggevlogen heeft de Duitsche regeering doen we ten, dat de bestuurder van het vlieg tuig ter verantwoording zal worden geroepen en dat maatregelen zullen worden genomen om herhalingen, voor zoover mogelijk, te voorkomen. Herziening der grondbelasting. De minister van Financiën, de heer Treub, heeft in de vergadering der Tweede Kamer van gister meege deeld, dat hij opdracht heeft gegeven tot voorbereiding van een herziening .der grondbelasting. Eerste Kamer. F De bijeenroeping van de Eerste Kamer tegen Dinsdag 23 dezer heeft ten doel de wetsontwerpen, die thans hij de Kamer zijn ingekomen, in de afdeelingen te doen onderzoeken en voorts om in openbare behandeling af te doen verschillende ontwerpen van kleineren omvang die thans reeds in staat van wijzen verkeeren of zulks tegen het tijdstip der bijeenkomst zullen zijn. Adsp.-machinist bij de marine. Dit jaar kunnen bij de marine-ma- 'Chinistenschoo! te Hellevoetsluis, na vergelijkend examen, tien jongelingen worden geplaatst als adspirant ma chinist. Tot bedoeld examen kunnen alleen worden toegelaten jongelingen, die geboren zijn tusschen 1 Sept. 1897 en 1 Sept. 1900. Het examen, dat te 's Qravenhage zal plaats hebben in Juli en Augus tus, wordt gesplitst in een schriftelijk en een mondeling gedeelte, te houden op verschillende tijdstippen. Het schriftelijk examen wordt aan alle candidaten gelijktijdig afgenomen en duurt twee dagen. Ouders of voogden die verlangen dat hunne zonen of pupillen bij het examen mededingen, dienen daartoe uiterlijk J Mei een op zegel geschre ven verzoekschrift in aan het depar tement van marine (bureau personeel). Voor bijzonderheden zie St. Ct. 66. De haven-exploitatie, Aan het verslag over de exploitatie van de haven c. a. sedert hare over dracht aan de gemeente 1 April 1914 tot ultimo December d.a.v. is het volgende ontleend Alvorens over te gaan tot het geven van eene verhandeling over de exploi tatie der haven c. a. gedurende het votige dienstjaar, achten wij het hier op z'n plaats met een enkel woord de totstandkoming van de overdracht der havens en terreinen aan de ge meente te memoreeren. Reeds in het jaar 1908 wendde het Oagelijksch Bestuur zich tot de regee- 'ing, met het verzoek om hare mede werking voor het tot stand brengen eener verbetering in de havenexploi- Me, overtuigd als het was dat zulks ten zeerste bevorderlijk zoude kunnen zijn voor de ontwikkeling van het scheepvaartverkeer en dientengevolge !°°k voor den bloei onzer gemeente. jOe regeering toonde zich niet on genegen deze zaak ter hand te nemen en toen daarop de onderhandelingen tusschen het rijk en de maatschappij »de Schelde"werden heropend omtrent de overdracht van het zgn. „Eiland", «wam daarbij het denkbeeld in be spreking, dat de maatschappij „de schelde", nu zij een groot terrein voor hare fabriek er bij zou krijgen, vrijwillig afstand zoude doen van de exploitatie der havens en hare erf pachtsrechten ten behoeve der ge meente Vlissingen. De maatschappij was in principe hiertoe niet ongenegen, mits haar de noodige waarborgen werden verschaft dat zij zou kunnen blijven beschikken over enkele benoodigdheden voor hare fabrieksexploitatie, zooals de spoorlijn naar de fabriek, de kop van het midden-ha venterrein waarop de zagerij is gevestigd enz. De regeering achtte nu den tijd daar om een commissie te benoemen tot het voeren van onderhandelingen met de maatschappij „de Schelde" eenerzijds en het gemeentebestuur anderzijds. Het eind resultaat der besprekin gen, welke door de Commissie met het Gemeentebestuur en „De Schelde" werden gehouden, was, dat aan de bezwaren der Gemeente grootendeels tegemoet werd gekomen en dat over eenstemming werd verkregen met de Maatschappij „De Schelde.' Hierna bracht de Commissie omtrent hare voorioopige onderhandelingen aan de Regeering rapport uit. De Regeering gaf spoedig daarna te kennen genegen te zijn tot onmid dellijke indiening van een wetsont werp tot bekrachtiging van de ontworpen concept-contracten tusschen het Rijk en „De Schelde" en tusschen het Rijk en de Gemeen te indien Uwe vergadering hare goedkeuring aan deze contracten hechtte. In uwe vergadering van 18 April 1913 had de behandeling van bedoel de concept-contracten plaats en wer den deze met 12 tegen 4 stemmen goedgekeurd. Daarna werd door de regeering deze aangelegenheid bij de Volksver tegenwoordiging aanhangig gemaakt, die het betrekkelijke wetsvoorstel tot goedkeuring der overeenkomsten aan nam. Ook van den Senaat verwierf zij de noodige instemming. De wet van 1 December 1913, welke de goedkeuring der contracten behelst, prijkte daarna in het Staats blad, welke door den minister van justitie den 12 Maart 1914 onder no. 433 werd uitgegeven. Den lsten April d.a.v. ging dan ook, krachtens deze wet, de exploitatie der haven c.a. op de gemeente over. Teneinde de uitvoering van de be trokken wet te vergemakkelijken, achtte de regeering het harerzijds wenschelijk een regeeringscommissaris te benoe men om toe te zien op de behoorlijke naleving der wet en om harerzijds ais gevolmachtigde op te treden. Als zoodanig werd door haar benoemd de heer R. A. van Sandick, secretaris van het Kon. instituut van ingenieurs te 's Gravenhage. Wat nu de exploitatie der haven betreft, de resultaten daarvan mogen over 't afgeloopen jaar alleszins be vredigend genoemd worden en over treffen de verwachting welke de com missie daarvan koesterde. Werd op de begrooting voor het jaar 1914, welke door den raad in zijne vergadering van 30 October werd vastgesteld, eene winst van f 4000 geraamd, de na afloop van het boekjaar opgemaakte balans en winst en verliesrekening wijst eene winst aan van f 10836.19'/s. Tot optimisme moge ons het be drijfsresultaat echter niet verleiden, want als wij de redenen opsporen, die aanleiding geven tot 'tzoo gun stig resultaat dan moet dat grooten deels worden toegeschreven aan den oorlog. De commissie acht het haar plicht hierop te wijzen om voor over- drevene voorstellingen te waken en meent ook hier als overal elders de noodzakelijkheid te moeten bepleiten van een groote buitenhaven, waarin niet alleen de S. Mij. Zeeland, doch ook andere vaste lijnen eene verbin ding met het vasteland zouden kun nen vinden die Vlissingen hare plaats als havenstad zou doen innemen, welke zij door hare natuurlijke ligging verdient. Van bovengenoemd winstcijfer zal, ingevolge de in genoemde raads vergadering aangenomen gedragslijn f 4000 ten bate komen van de gemeen tekas, terwijl de resteerendef 6836.181/» gestort wordt in het vernieuwings en reservefonds. Als men echter nagaat dat al aan stonds de overneming eener loopkraan en de verdere utensiliën tot exploi tatie van het bedrijf benoodigd, een som van f 10.000 vorderde, dan laat het zich begrijpen dat van een be paald surplus nog geen sprake kan zijn. Men make zich echter geen illusie dat in de eerstvolgende jaren een der gelijk winstcijfer zal worden verkre gen, al gelooven wij dat het havenbe drijf, met zorg en tact geëxploiteerd, in bloei zal toenemen. Bijzondere omstandigheden het uitbreken van den wereldoorlog waardoor de Duitsche schepen „Main" „Rom" en „Procida" zich genoodzaakt zagen tot een langdurig verblijf in onze havens, het lossen van steenko len, briketten voor de marine, zilver erts uit de „Tysla", welke op etn mijn was gestooten en vervolgens ladingen suikerbieten, werkten tot het behalen van genoemde winst niet on belangrijk mede. In dit verband moet hier melding worden gemaakt van een zeer belang rijk kolentransport dat gedurende de maanden December en Januari dezes jaars over de Haven van Vlissingen heeft plaats gehad. De uitvoer naar en het vervoer door België onder vond veel vertraging door troepen transport en gaf aan de Directie der Limburgsche Kolenmijnen aanleiding het transport naar Zeeuwsch-Vlaan- deren en naar Vlaanderen te leiden over Vlissingen. Jammer dat sedert de uitvoer uit Nederland is verboden en dientengevolge deze transporten wer den gestaakt. Ten slotte dient nog vermeld dat 124 zeeschepen, 858 binnenvaartuigen, en 198 jachten onze havens aandeden, welk aantal, in aanmerking nemende het weinige scheepvaartverkeer ter zee ten gevolge van den oorlog onze verwachting niet heeft teleurge steld. Vlissingen, 20 Maart. Zilveren priesterjubileum Maandag zal het 25 jaar geleden zijn dat de Zeereerwaarde heer P. G. W. J. van der Aa, pastoor alhier, de priesterwijding ontving. Dat zilveren jubileum zal morgen worden gevierd. Maar wegens de diukkende tijdsomstandigheden, waar mede feestvreugde in den gewonen zin van 't woord niet te rijmen is, zal die viering een uitsluitend ker kelijk en huiselij'- karakter dragen. Om 10 uur zal een plechtige Hoog mis worden opgedragen, waarna door de parochianen een feestlied zal wor den gezongen. In den namiddag zal er gelegenheid gegeven worden aan besturen van vereenigingen en particulieren, den jubilaris te complimenteeren. Om 5 uur 's avonds zal er een plechtig lof plaats hebben, dat door een cantate zal worden besloten. Iedereen zal de kiesche gedachte toejuichen, die er toe leidde het feest te beperken tots kerk en huis. Maar toch zal die beperking voor een groot deel der bevolking een teleurstelling zijn. Het is genoeg bekend, hoeveel pastoor van der Aa in de 5 jaren, dat hij hier zijn ambt bekleedt, heeft tot stand gebracht. Men denke o. a. aan de nieuwe kerk, het nieuwe ziekenhuis en het ge bouw der R. K. militairen vereeniging. Het is genoeg bekend, dat hij hon derden heeft geholpen zedelijk en stoffelijk, met raad en daad en hoe hij, ofschoon hij wel eens te veel vergde van zijn kracht, met aposto- lischen ijver, maar tevens met wijs beleid, zijn parochie weet te besturen. Mogen den geachten jubilaris nog vele jaren van zegenrijken arbeid ge schonken worden De verlies- en winstrekening der gemeente Vlissingen over 1913 wijst aaneen bedrag van f311,554.42. Aan de debetzijde komen voor aan onder houd openbare werken f 73,470,45'/» rente f 45,388.98kosten algemeen bestuur f 28 042.06'/»kosten lager onderwijs f 53 849.41kosten middel baar onderwijs f 20,622.68opbrengst badplaats f 2,335.25'/,Armverzorging f48,096.83'/,; kosten reinigingsdienst f 11,162.38'/,brandwezen f 1,613.80 oudheidkundige verzameling f 82,28 politie f 26,147.73militaire dienst f 340.30groente en fruitveiling f 402.24'/,. Aan de credetzijde vinden wij de volgende posterrPer bouwgrond f 1,011.75; tienden, jacht en visscherij f408.911/,; inschrijving grootboek f 437.501; opbrengst rentegevende eigendommen f 8,957.90'/,opbrengst jacht en visscherij f 84.75opbrengst belastingen f289,438.39'/,; gezond heidsdienst f491,611/,; landbouw, nijverheid en handel f4,051.22'/,; opbrengst begraafplaatsen f1,108.971/,; kapitaal: voor het zuiver verlies f 5,563.39. De balans op 31 December 1913 wijst aan een bedrag van f2,060,370.52. Aan de debetzijde komen vooraan algemeen bestuur f 3,103.73openbare werken f 815,043 84politie f9,604.66; brandwezen f 2,680.45 reinigings dienst f 20,505 68 lager onderwijs f 222,536.81 middelbaar onderwijs f 45,100.31begraafplaatsenf 24,421.09; militaire dienst f 16,674.95badplaats f 6,913.57'/,rentegevende eigendom men f 314,672.87'/, bouwgrond f 428,709oudheidkundige verzame ling f6,000; inschrijving grootboek f 66,812.50kas f 14,195.21'/,effecten in portefeuille f 35,300pensioenfonds f 9,690.08'/,groente- en fruitveiling f 10,407.51fonds voor buitengewone aflossing van geldleeningen f4,125. Aan de creditzijde komen voor: Per leeningen f 1,623,209.13tijdelijke leening f10,000; kapitaal voor het zuiver bezit f427,161 39. Daar op bevel der Engelsche auto riteiten de dienst tusschen Vlissingen- Folkestone moest worden stopgezet, zoodat er nu in plaats van twee booten slechts een boot per dag Vlis- singen-Tilbury Docks vaart, en op elke boot een beperkt aantal passagiers wordt medegenomen, is er groote vertraging ontstaan in het vervoer van en naar Engeland. Honderden reizigers die reeds tele grafisch passage besproken hadden, moeten nu dagen lang wachten om de overtocht te kunnen aanvaarden. Nieu we passagebiljetten worden slechts tot een beperkt aantal uitgegeven, daar de mogelijkheid bestaat dat de dienst weer, zij het dan ook tijdelijk, geheel stopgezet moet worden. In de groote zaal van het Concert gebouw zal Donderdag 25 Maarteen lezing worden gehouden door den Zeereerw. Zeergel. heer dr. G. Piepers S. J. uit Nijmegen, over het onder werp, „de opgravingen van Pcmpeji." De lezing, welke wordt toegelicht met lichtbeelden, gaat uit van het Plaaatselijk comité voor Kathol. So ciale Actie alhier. Gisteren is bij de politie door een Belgische vrouw, destijds hier vluch telinge, doch thans weder naar Ant werpen teruggekeerd, aangifte gedaan dat een gouden ring, tijdelijk door haar in bewaring gegeven aan een ingezetene alhier, door deze verkocht is geworden. De ring is door de po litie bij een goudsmid alhier, waar hij verkocht was, in beslag genomen en is tegen de daderes proces-verbaal wegens verduistering opgemaakt. Gisterenmiddag is door de politie een onderwijzer van de op 8 Maart j.l. hier opgerichte Belgische schooi, gearresteerd als verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen met aan zijn zorg toever trouwde kinderen. Deze onderwijzer, eveneens Bel gisch vluchteling, is heden gevanke lijk naar Middelburg overgebracht en ter beschikking van de justitie aldaar gesteld. Mede zijn heden gearresteerd en eveneens ter beschikking van de jus titie gesteld drie Belgische vluchte lingen, verblijvend op een der Bel gische schepen alhier, die zich hadden schuldig gemaakt aan diefstal van hout, dat door hen Donderdag, met een roeiboot was gestolen van een terrein aan de binnenhaven al hier. Zij werden door de politie op hee- terdaad betrapt. Voor het gewoon politie-diploma is gisteren te Rotterdam geslaagd G. L. C. van der Heijde alhier. Men schrijft ons uit Middelburg Burg. en Welh. stellen den ge meenteraad voor aan te gaan een 5 pet. geldleening van zoodanige grootte dat deze reëel een bedrag zal opleveren van zoo na mogelijk f 36.500, zulks ten behoeve van de gemeentebedrijven tot betaling van verschillende werken en voor aankoop van enkele onbewoonbaar verklaarde woningen. De leening zal worden afgelost als volgtte beginnen met 1916 gedurende 13 jaar 2000 en ver volgens gedurende 7 jaar f 1300. Door de commissie voor de strafverordeningen wordt aan den gemeenteraad voorgesteld een veror dening op het gewicht van het brood in het leven te roepen. Volgens het voorstel zal het verboden zijn broo- den te verkoopen, tejvervoeren, uit te deelen of af te leveren, die meer dan 5 pet. of indien het kantjes, scheuren, knippen of blikken betreft, meer dan 6 pet. verschillen van de volgende gewichten: Voor wit, bruin en rogge brood een halve kilogram, voor melk- brood 375 gram of veelvouden van deze gewichten. Klein brood, luxe en krentenbrood vallen niet onder het verbod. Aan aandeelhouders der stoomtram Breskens—Maldeghem wordt voorge steld over het afgeloopen boekjaar 9 pet. dividend uit te keeren. De Zeeuwsche Bank te Middelburg heeft het dividend vastgesteld op 4 pet. KERK- EN SCHOOLNIEUWS. De voordracht voor onderwijzeres in de nuttige handwerken aan school F. bestaat uit de dames M. Zorgdra ger, K. J. van der Slikke en N. D. Theunissen, allen alhier. De toestand. Verschillende berichten van Engel sche en Fransche zijde komen pogen den indruk te wekken, dat Italië op het punt zou staan, uit de neutrale houding te komen en aan den strijd deel te nemen, aan de zijde der ge allieerden. Uit Nizza komt het bericht dat Italië den Duitschers uit de Itali- aansche Riviera zou hebben last ge geven het italiaansche gebied te ver laten. Reuter seint dat volgens kran tenberichten Italië aan Oostenrijk een ultimatum zou hebben gesteld. De „Neue Züricher Ztg." meent on danks alle geruchten te kunnen aan nemen, dat Italië zijn neutrale houding niet zal opgeven. Italië zou bij een oorlog tegen zijn vroegere bondge- nooten een ernstig risico aanvaarden, dat in geen verhouding staan zou tot eenige mogelijke winst. Het blad wil nog niet eens spreken van de latere constellaties en complicaties, noch van de schending der moraal. Maar de economische toestanden in Italië zijn niet krachtig genoeg om thans nog den (ast van een oorlog er bij te aanvaarden. Een oorlog kan en mag Italië slechts aanvaarden, als het om het voortbe staan van het land en de dynastie gaat, en niemand kan beweren, dat voor Italië zulk een gevaar bestaat. in Sik g-va'; zpgt de ^Neue Züticher Ztg.", is" het zeker, dat Italië thans niet aan den strijd zal gaan deelne men. Wat er later nog gebeuren zal kan niemand voorzien. De berichten en geruchten, die over de deelneming van Italië thans worden verspreid, zijn op dit oogenblik minstens geno men voorbarig. Uit nadere beschrijvingen van den strijd te Neuve Chapelle blijkt, dat er een formeele veldslag is geleverd. Van de Duitsche verliezen" worden van officieele Engelsche zijde reus- opgeven, maar ooj; die der Engelschen zijn enorm groot. De „Times" trekt uit dezen bloedigen slag de les dat het mogelijk is de Duitsche linies te doorbreken, als men er maar de noodige mannetjes voor wil opofferen. Omtrent den strijd in de Dardanel- len werd ons gisterenavond het vol gende geseind. De Engelsche admirali teit bericht dat het Fransche oorlogs schip „Bouvet" en de Engelsche oor logsschepen „Irresistible" en „Ocean" in de Dardanellen op afgedreven mijnen gestooten en gezonken zijn. De „Bouvet" keerde uit de engte der Dardanellen terug, en zonk in minder dan drie minuten. Bijna de geheele bemanning kwam om het leven tengevolge van een inwendige ontploffing. Bijna alle Engelschen zijn gered. Van het oostelijk front berichten de Duitschers erge dingen. Volgens hun communiqué van gisteren hebben de Russische soldaten dorpen in de buurt van Memel (in 't noorden van Oost Pruisen) geplunderd en in brand ge stoken. De Duitschers gaan nu weer wraak maatregelen nemen. Het bezette gebied in Polen en Soewalki zal zware boeten moeten opbrengen en tevens en dit is het merkwaardigst zullen voor elk vernield dorp of hoeve er drie Poolsche dorpen in brand gestoken worden. De Duit schers zijn ook van plan de regee- ringsgebouwen in de stad Soewalki en andere hoofdsteden van Russische gouvernementen in brand te steken. Hebben die gebouwen voor de Duit schers geen waarde Of zijn zij niet van plan er lang te blijven? De Russische inval in het noorden van Oost-Pruisen duurt voort. De Russen maken in hun communiqué van gister melding van gevechten op den weg naar Memel. De strijd in Noord-Polen, ten westen van de Na- rew, duurt voort. De Duitschers maken in hun communiqué van heden slechts melding van afgeslagen Russische aanvallen. De Russen zeggen succes sen te behalen. In de Karpathen is de strijd onver anderd België's onzijdigheid. Kurt Eisner, een van de vroegere redacteuren van de „Vorwarts", heeft zich, volgens een bericht in de „N. R. Ct.", als volgt over de quaestie van België's onzijdigheid uitgelaten „Men weet dat Duitschland sedert maanden moeite doet, om door open baarmaking van vermeende „geheime stukken" het Duitsche volk en de geheele wereld te bewijzen, dat België zelf zijn onzijdigheid geschonden zou hebben en dat Duitschland, bijgevolg,

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 5