WOENSDAG 17 MAART 53e Jaargang 1913 fiigm: Firma F. TAK DE VELDE Jr., Kleine Marlrt 58, Vlissingen. Teleioon Interc. 10 onnngulden bij ievens- he t%i Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdapii Til van' II III vaneen i*\ üEMEENTEBESTUUR FEUILLETON Roman door MINA VON HALM. KAMEROVERZICHT. Nederland en de Oorlog. BINNENLAND a-s- No. 64 Te Huur: een oil tleerde KAMERS larvan een voor slaap- D. Bureau .Vliss.Cl.' gevraagd tegen Gemeubileerde I Keuken, liefst omtrek fr. No 630. Buren >e omstandigheden, LA Te Huur aan lhier. n dadelijk of 1 Mcl E M. Bur. „VI. Crt. n Walcheren. Brieven „Vliss. Courant." VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent M11II11 lange ongeschikt- 11 LUUU heid tot werken ff UU ADVERTENTIEPRIJSVan 14 regels 0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bi] abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in't bezit eener Of|fïfïguden bi) levens" TCrt £ulden bij dood Af) ffïgulden bij verliest I* f\gulden bij verlies ff |"|f| gulden bij verlies f% f^gulden bij verlies oolis, zijn GRATIS verze- /III III lange ongeschikt- 5||l door van een hand, |>l|| van| vaneen M*\ van eiken kerd tegen ongelukken voor: UUUU heid tot werken ff UU een ongeluk UUU voet of oog .1. (ff Iff een duim iUU wijsvinger anderen vinger. 3»z. ultfceerlngcn worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien geldig plutsbewjs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Molt. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam iff r* f\ gulden bij verlies ff ft ff* gulden bij verlies f% f*e 1 (ffIff een duim A(ff(ff wijsvinger u(ff VORDERINGEN TEN LASTE VAN DE GEMEENTE. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen; Gelet op de circulaire van den Heer Commitsaris der Koningin dezer provincie, d.d. 5 Maart j. 1. A. No. 109 le afdeeling, waarbij de wen- schélijkheid wordt geuit, dat in het belang van een geregelde administra te, de vorderingen ten laste der ge meente over 1914 zoo spoedig moge lijk worden ingezonden en betaald en daarmede niet tot het einde van het dienstjaar wo'de gewacht; noodigen belanghebbenden uit spoe dig hunne rekeningen ten laste der Gemeente ter Secretarie (Griffie) in te zenden. Vlissingen, 17 Maart 1915. Burg. en Welh. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris, WITTEVEEN. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen gelet op een schrijven van den Territorialen Bevelhebber in Zeeland brengt ter kennis van belangheb benden dat vervoerders van partijen peul vruchten uit deze gemeente naar een der andere gemeenten in Zeeland in het bezit moeten zijn van een gelei-biljet, waarop naam van den vervoerder, aanduiding van de ver voerde partij, bestemming enz. wor den vermeld dat dit gelei-biljet moet worden geteekend door den Burgemeester van Vlissingen dat deze biljetten te verkrijgen zijn ter Secretarie. Vlissingen, 16 Maart 1915. De Burgemeester van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Vlissingen Geiel op de artt. 12 en 37 der Drankwet doen te weten dat bij hen zijn ingekomen 1. een verzoek van P. J. WETE- RINGS om verlof tot verkoop van alcobolhoudenden drank anderen dan sterken drank in perceel Boulevard de Ruyter 20; 2. een verzoek (in afschrift) ge richt aan Gedeputeerde Staten van Zeeland van J. F. DE BRUYNE om vergunning tot verkoop van sterken drank in het klein, uitsluitend aan logeergasten, in perceel Kanaalstraat no. 82 dat vanaf heden gedurende veer tien dagen schriftelijke bezwaren te i) O(Nadruk verboden. Bij den hoek van een straat in een stad in Lijfland stonden de menschen in dichte drommen bij elkaar't was paardenmarkt en de handel zeer druk. De lange gestalte van een jongen man, wiens hoofd met kort geknipt blond haar door een lichtgekleurde iachtpet bedekt was en wiens eenigs- zins plompe ledematen in een gemak kelijke overjas staken, stak wel een hoofd boven ds hem omringende per sonen uit. Thans baande de jonge man zich een weg door het gedrangwant hij had aan de overzijde der straat zijn jeef Alfred von Elmer in 't oog ge degen, die hem door wuiven te ken- "en gaf, dat hij bij hem zou komen. Toen Odo von Elmer het trottoir bereikt had, hetwelk wat hooger ge- gen het eventueel verleenen van het gevraagd verlof en van de gevraagde vergunning kunnen worden inge bracht bij Burgemeester en Wethou ders voornoemd. Vlissingen, 16 Maart 1915. Burg. en Weth. voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De Secretaris. WITTEVEEN. Vergadering van Dinsdag. Voorwaardelijke strafopschorting. Het onderwerp is al uitgeput, se dert de heer Lohman de argumenten tegen heeft geformuleerd en de heeren Rink en Van Hamel het nieuwe in stituut hebben verdedigd. De heer Limburg heeft de theoriën van den Goeschen afgevaardigde aangevallen. Wanneer men toegeeft dat de open bare veroordeeling op zichzelf reeds een straf is, dan is toch de weg ge baand om de voorwaardelijke straf- opschortiig te accepteeren. Dat dit mogelijk is, ook van het standpunt van hen, die op het klassieke stand punt inzake strafrecht staan, bewees de rede van den heer de Wijkerslooth. Enkele bezwaren ontwikkelde de heer Limburg vervolgens. De beper king tot gevangenisstraffen van ten hoogste één jaar achtte hij niet ge- wenscht. Siraks bij behandeling van het desbetreffende artikel met het daarop ingediende amendement zal deze kwestie worden uitgevochten, evenals de vraag of de proeftijd niet te lang is. Een principieel, meer theologisch dan juridisch betoog hield de heer Scheurer, om uiteen te zetten dat de verbetering der karakters een laak is die meer aan de kerk toekomt, terwijl de overheid de straf moet blijven toepassen omdat ze volgens Gods ordening dient om het recht te sterken. Natuurlijk is deze afgevaardigde tegen het nieuwe instituut. Een kort pleidooi vdor werd ge houden door den heer van Raalte, die zich inzake het toezicht aansloot bij den heer Rink. Particuliere be moeiing in deze acht hij uit den booze. De heer Hugenholtz verklaarde zich zeer ingenomen met het ontwerp. Vorstelijke gift. De Koningin heeft een bedrag van vijf en twintig duizend gulden ge schonken aan de Nationale Vereeni- ging tot steun aan miliciens. Registratie der vluchtelingen. De Centrale commissie tot behar tiging van de belangen der naar Ne legen was dan de straat, schudde hij zijn neef hartelijk de hand. Kom, zei Alfred, laten we een glas wijn gaan drinken. Hei rumoer hier maakt me bepaald zenuwachtig. Odo knikte toestemmend. Daar, waar de straat de uiterste grens van de stad bereikte, lag de Ressource, het vereenigingslokaal voor den adel en de aanzienlijken van W. Men kon het de beide jongelieden op het eerste gezicht aanzien, dat ze bloedverwanten waren. De gelaats trekken waren vrijwel dezelfde alleen was bij Alfred alles fijner en aristo- cratischerde rechte neus, de mooi gewelfde lippen het geheele ovaal van het knappe gezicht. Odo's ge laatstrekken waren forscher gebeiteld. Zijn neus ging in de breedte. De bovenlip was bedekt met een blon den knevel, die in twee dikke, lange punten naar beneden hing, terwijl Alfred een bijna coquet baardje had. Odo's grijsblauwe oogen keken met een zekere naïeviteit de wereld in in Alfred's oogen daarentegen fonkelde en fiikkerde het van levenslust en van met moeite bedwongen vuur. De neefs waren buren; hun landgoederen grens- derland uitgeweken vluchtelingen deelt mede, dat aan het secretariaat een algeheele herziening heelt plaats gehad van de registratie der vluchte lingen, met het oog op de groot* veranderingen in woonplaats die in den laatsten tijd zijn voorgekomen. Dank zij de groote medewerking die de commissie van autoriteiten mocht ondervinden, is het mogen gelukken een zoo zuiver mogelijke opgave te verkrijgen der ruim 600 gemeenten alwaar zich op het oogenblik nog vluchtelingen bevinden. Ook van de vluchtoorden werden opgaven ont vangen, terwijl in enkele der greotere gemeenten zooals Rotterdam en 's Gravenhage een geheele rigistratie moest worden ter hand genomen. Het aantal aanvragen beloopt per week nog steeds meer dan 500, ter wijl in de afgeloopen week omtrent 600 families juiste gegevens konden worden verstrekt. In totaal werden 10.200 families gevonden omvattende pl.m. 40 000 personen, terwijl ongeveer 16.000 aan vragen inkwamen omvattende 65.000 personen. Het registratie bureau dat gevestigd is Plein 27, is dagelijks tol 's avonds 10 uur geopend, terwijl alles schriftelijk dienen te worden gericht aan het secretariaat der Regeerings- commissie, Lange Voorhout 45, Den Haag. Verlof voor a. s. vaders. De minister van oorlog heeft be paald, dat, indien aan de betrokken militaire autoritei' in verband met de te verwach en he »alling van de ecnt- genoote van een militair, door een ge-* neeskundige, dan wel door een vroed vrouw een schriftelijk of telegrafisch bericht wordt toegezonden, inhou dende dat de aanwezigheid van den militair te zijnen! noodzakelijk is, door den commandant, onder wiens beve len de militair ten tijde van de in diening der verklaring staat, het noodige verlof aanstonds wordt ver leend. Bedoeld verlof wordt verleend on der voorwaarde, dat na terugkeer van het verlof wordt overgelegd een behoorlek gelegaliseerde verklaring van den betrokken geneeskundige dan wel van de betrokken vroedvrouw, waaruit blijkt, dat het hiervoren be doelde schriftelijke of telegrafische bericht inderdaad van hem of haar afkomstig is. Uniform Landstorm. Bij Kon. besluit is de uniform van de tot den landstorm behoorenden, voor zoover niet voorzien van de voor het leger vastgestelde uniform als volgt samengesteld De veldmuts van olijfkleurige stof, model als voor het leger vastgesteld, rood gebiesd, aan de voorzijde van den aan elkander. Odo, wiens vader ernstig lijdende was, bestuurde reeds lang het schoone landgoed Elmers- hort, dat reeds verschillende geslach ten van de Elmers bad toebehoord. Alfred had na het overlijden van zijn vader, nu twee jaar geleden, het sterk bezwaarde Schönhaide aanvaard. Eigenlijk had hij de diplomatieke loopbaan gekozen, maar zich door ernstige omstandigheden gedwongen gezien zich aan den landbouw te wijden. Win bij mij altijd raad in, zoo dra je dien in je nieuwen werkkring noodig hebt, had Odo tegen hem ge zegd, toen hij na een verblijf van en kele maanden in Petersburg met heel veel tegenzin naar Schönhaide was verhuisd. Ik zal naarstig bij jou ter school gaan had Alfred geantwoord, terwijl hij zijn ouderen neef dankbaar de hand drukte. Het is eigenlijk gekke- manswerk van mij, dat ik Schönhaide maar zoo aanvaard. Doch ik weet geen anderen uitweg uit mijn onaangename positie. Verkoop ik het landgoed, dan moet ik, om alle schulden te kunnen betalen, ook het geld van mijn kleine den rand een geel metalen kokarde met oranje hart. De pet voor officieren en onderoffi cieren van dezelfde stof model als voor het leger, de rand van dezelfde stof ais de pet,onder en boven gebiesd, voorof ficieren met goud voor onderofficieren met rood. De band aan de voorzijde voorzien van een geborduurde kokarde voor officieren en adjud. onderofficieren van gouddraad met een hart van oranje zijde, voor verdere onder offi cieren van gele zijde met een hart van oranje zijde. De veldjas van olijf kleurige stof met 1 rij knoopen en liggende kraag en rood gebiesd, op eiken schouder eïn vaste schouder bedekking met uniformknoopje. Op de jas worden gedragen de afzonder lijke onderscheidingsteekenen. Panta lon van dezelfde stof, voor off eieren en adjudant onderofficieren rood ge biesd, zwart schoeisel met been wind sels van grijze wollen stof. Sokkan voor bot loger. Naar wij vernemen, is op initiatief van Hare Majesteit de Koningin eene commissie samengesteld bestaande uit de dames mevrouw van Biema-Hy- mans, lid der subcommissie voor klee ding en dekking van het Koninklijk Nationaal Steuncomité als presidente, meviouw Vening Meinesz—den Tex, presidente van het hoofdbestuur der algemeene Ned. Vrouwenvereeniging „Arbeid Adelt", mejuffrouw Reyers, presidente van het hoofdbestuur der Algemeene Nederlandsche vrouwen vereeniging „Tesseischade" en me juffrouw van Rijn van Alkemade, lec- trice van H. M. de Koningin als secre taresse, met het doel den alsnog be schikbaren wolvoorraad, welke ten behoeve van het leger door Hare Majesteit werd aangekocht, tot sokken voor het leger te laten verwerken bij wijze van ondersteuning van vrouwen die werk zoeken. Hoofdelijke omslag voor militairen. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben vernietigd het be sluit van den Raad van Spaarndam, waarbij officieren en onderofficieren der forten aldaar werden aangeslagen in den hoofdelijken omslag. Dit ge schiedde op grond van het feit, dal ze beschouwd moeten worden als te Haarlem zich ir. garnizoen te bevin den. Een eeuw Koninkrijk der Nederlanden. 16 Maart 1815. Napoleon, den len Maart bij Cannes geland, is op weg naar Parijs. De tegen hem uitgezon den troepen sluiten zich bij hem aan. De vorsten en staatslieden vereenigd te Weenen, om in den chaos, die na zuster nemen. Mij blijft dan niets over om te leven. Ik zou mij er wel weten door te slaan, maar ik moet voor Magda zorgen. Na twee jaar is haar opvoeding op de kostschool voltooidzij moet zich na den dood van onze ouders op Schönhaide vol komen op haar gemak gevoelen. Magda zou op Elmershort kun nen komen, had Odo voorgesteld. Je meent het goed, maar dat gaat in geen geval. Ik ben Magda's eenige broeder, haar beschermer. Ik wil bij haar de plaats van onze ouders innemen en voor haar werken. Alfred deed voorlaan ook zijn uiter ste best om aan dit voornemen ge trouw te blijven. Maar om een ver waarloosd landgoed weer in orde te brengen, uit de schrale opbrengst zoo en zooveel intrest te halen want het was niet weinig, wat Alfred te betalen had dat alles viel den jongen man zeer moeilijk. Weliswaar had Odo hem bedrijfs kapitaal voorgeschoten en hem met raad en daad geholpen, wel bezat Alfred, in weerwil van zijn aangebo ren luchthartigheid, den besten wil om op de rechte manier te werken, den (eersten) Parijschen vrede nog bestond orde te brengen, ontstellen. Hun werk dreigt door den machtigen wil van Bonaparte te worden gestoord. De „souvereine vorst der Vereenig- de Nederlanden" de titel waaron der de zoon van Willem V 2 Decem ber 1813 zijn intocht in Amsterdam had gedaan, had reeds bewezen, dat de souvereiniteit van de vroedschap pen en edelen, van vdor de Fransche overheersching, voortaan zou berusten bij de algemeene regee ing des lands de vorst der Nederlanden, die zoolang men in Weenen beraadslaagde, geen wijziging had willen brensen in zijn status, acht nu den tijd gekomen daarvoor. Die gebeurtenissen, zoo luidt het in de proclamatie „nopen Ons om dat besluit te laten varen. Zij schrqven Ons voor, om aan den ijver Onzer onderdanen door ge lijken ijver te beantwoorden en nie mand hunner in de onzeke'heid te laten over zijne pligten i-n Onze voor nemens. Het is, nu zich nieuwe zwa righeden in het verschiet schijnen te vertoonen, het is op het oogenblik, dal voor zoo vele volken de droeve herinnering eener vreemde oveiheer- sching herboren is, dat de oprigting dringerder wordt van een Rijk welks aanzijn de staatkunde van geheel Europa als een noodzakelijk bolwerk der algemeene rust en veiligheid be schouwd heeft. „Bemoedigd door de denkwijze der magtigste Souvereinen, Ons verlaten de op de edele zucht voor burger lijke vrijheid en onafhankelijkheid, het Nede landsche karakter eigen sterker nog door de menigvuldige bewijzen van verknochtheid die Wij dagelijks ontvangen, aanvaarden Wij thans den Schepter met g"en andere bedoeling dan om Onze heerschappij te doen dienen tot heil van al de genen die aan dezelve zijn onder worpen eji om hun het ongestoorde genot te verzekeren van al de wel daden des vredes en der eendragt." De Vereenigde Nederlanden zouden voortaan heeten het Koninkrijk der Nederlanden, de vermoedelijke erfge naam van de Kroon zal den naam voeren „dien Wij steeds, in alle wisselingen van de fo tuin, met eere gedragen, en onder welken Onze Voorvaderen aan de zaak der vrij heid zoo menigvuldige diensten be wezen hebben," den naam Prins van Oranje. Het was een oogenblik van hoo- gen ernst voor Willem I toen hij deze proclamatie ondertekende. De slot zin getuigt van wat hem bezielde „En zoo uwe gevoelens en uwe po gingen aan die beantwoorden, welke Uwe Koning u, op dezen pleg'igen dag, hartgrondig en onherroepe ijk toewijdt, za! de voorspoed, die u te beurt valt, nog eeuwen lang het erf- maar vruchten van zijn werk zag hij schaars. Zoodra Odo hoorde, dat zijn neef in flnancieele moeilijkheden verkeer de, bood hij hem op de edelmoedig ste wijze zijn hulp aan, maar het stuitte Alfred tegen de borst om, zoo als hij zeide, van „aalmoezen" te leven. Ik dank je Odo, was gewoonlijk zijn antwoord, ik waardeer het goede en edelmoedige in je handelwijze ten volle, maar ik ben geen woekerplant en wil eens zien, of ik mij niet uit de klem kan helpen, zonder dat een ander zich voor nfij opoffert. Tot dusver was hem dit nog steeds gelukt. In de eetzaal van de Ressource zag het er vrij ongezellig uit. De heldere voorjaarszonnestraLn beschenen on barmhartig elk stofje in het groote, lange vertrek, wezen zoo nauwkeurig elke vlek in het reeds vak.>r gebruik te tafelkleed aan en dansten in de lucht een vroolijke rei, ofschoon het reeds tegen den avond liep en de zo i lager en lager aan den hemel daalde. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1