zijn: 5. DINSDAG 16 MAART NO. 63 53e Jaargang 1913 Co. H "21 per zak. DENTIA" jjjtgafeFirma F. TAN DE VELDE Jr., Kleine Markt SB, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdages kerd'tegenongelukken voor: LUUU heid tot werken f UU een ongeluk UUU voet of oog lUU een duim 1UU wijsvinger anderen vinger. Nederland en de Oorlog. FEUILLETON Onbestelbare Brieven UUUl de in ontuangstl e leening, waartoe a.s. te Arnhem, amenstellin j f aroma. 11 s e p t i s ch. .15 en f 0.30. meriën verkocht nee de nationale fabriek f 0.691 f2.221 f 2.251 an de WilbelmiM'I ►EAU. iië, verkoopen wj prima prima f 7.70 Dameslaken, 2 el embours, met recht MEER, Hengelo (0.) oreekt dikwijls, ook al is men er nog zo° de UiJn- handelt men ntlg dan ook UITEN en SPIEGELS bij de ring-Maatschappij Lage premie. Cou rden. ordiger voor VI» streken M DER EIJK' Vlissingen. VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren 1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlpe nummers 3, cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel ne abonnés, in 't bezit eener (1A f| ft gulden bij levens- gulden bij dood Af) f| gulden bij verlies .J l^|"| gulden bij verliest f| ft gulden bij verlies f% ^gulden bij verlies nolis zijn GRATIS verze- M111111 lange ongeschikt- I door <1111 van een hand, I I van 11111 van een Mvan eiken Oti* ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot ot tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl, Alg. Verzek. Bank" ta Sehleda. 0* represaille maatregelen der Entente. Het „Hbld." verneemt, dat aan onze Regeering gistermorgen nog geen kennisgeving scheen te zijn gegeven van de toestemming van Fransche z«de om zekere goederen, door Hol- landsche schepen naar onze koloniën te doen vervoeren, wanneer vaststaat, dat die goederen voor de inscheping Nederlandsch eigendom waren gewor den en anderzijds goederen, aan de Overzee Trust .Mij. geconsigneerd, hierheen te vervoeren. Vermoedelijk wacht men nog af de toestemming van Groot Britannië, welke nog niet is afgekomen. De Duitscha vertegenwoordiger in den Haag. De „Köln. Ztg." schrijft naar aan leiding van een opmerking in de „Tel." over hel heengaan van den Duitschen gezant van Muller: „De indruk dat de Duitsche diplomatie in den Haag een nieuwen scherpen toon zou gaan voeren, is ongegrond. Dat Nederland onder moeilijke omstandig heden zijn onzijdigheid eerlijk hand haaft, wordt juist bij ons erkend. Van Duitschiand dreigt deze onzijdigheid geen gevaar," Legerversterking. De aangekondigde wetsontwerpen tot legerversterking, vooral de inlij ving van reeds ontslagen landstorm- plichtigen bij den landstorm, lokken begrijpelijkerwijze heel wat critiek uit, vooral van vroegere landweer- plichtigen, die vragen waarom zij nu weer zullen moeten dienen, terwijl er zooveel jongeren blijven rondloo ps zonder eenige militaire verplich ting. Het „Handelsblad" schrijft naar aanleiding hiervan Ongetwijfeld zijn door toepassing van de loting bij vorige lichtingen velen uitgevallen, waarop thans even eens door een noodwet de hand zou kunnen worden gelegd. Afgescheiden daarvan, dat, door oproeping van an dere landweerlieden, voor de africhting Ou M op Ag heide. door S. H. 130) O(Nadruk yarbodeu. „Je blijft vroeg hij met 'n sprankje van zijn ouden humor, „ja, dat is ge makkelijk gezegd maar denk je, dat ik het maar een oogenblik zal toe staan? „ik blijf", zegt zij, alsof zij er over sprak, met een moeder of oude tante te leven. Mijn Hemel, Nell, je spraakt straks over nederig heid, maar ik heb er weinig van ge zien. „Ik zal niet luisteren, oom," zei Nell kalm maar met verhoogde kleur. .Waar ik mijn geluk vind, daar zal ik blijven tot Zij hield op en keek naar Griff. .Totdat wij kunnen trouwen", viel 'hij haar in de rede. „Zie eens hier, Squire, u rijdt zeker terug door Marsh- cotes Wie zou beter dan u naar dominéé Shaw gaan, om ons te laten inschrijven? De Squire dacht een oogenblik na, s'oeg zich toen op de knie en deed een brullend gelach hooren. Hij moest 'och dit lastige paar hun zin geven, on het was beter, dat hij het schert send toegaf, dan dat hij het knorrig deed. «Ik zal het doen 1" antwoordde hij lot Griff's verbazing. Hij ziet er zoo ernstig uit, die predikant van jullie, hij zal zeker wel van jullie gehoord hebben en ik verheug er me al op, 2ijn gezicht te zien, als ik naar binnen slap en zeg, wat mijn boodschap is." .Maar, Squire, ik schertste slechts ook van bedoelde jongelieden over meer kader zou moeten worden be schikt dan voorshands aanwezig is, dient niet voorbijgezien, dat elk oo genblik zich de behoefte kan doen gevoelen niet aan heele of halve re- cruten, maar aan mannen, die, zij het dan ook betrekkelijk lang geleden, een volledige oefeningsperiode achter den mg hebben. Men meene niet, dat hier te lande de leeftijdsgrenzen van 19—40 jaar voor den landstorm bijzonder ruim genomen zijn, Immers die grenzen zfjn in Duitschiand en in Oostenrijk Hon garije (de beide landen, waar dit on derdeel der gewapende macht nog gehandhaafd bleei) gesteld onderschei denlijk op 17—42 en op 19—42 jaar. Voorts dient niet uit het oog te worden verloren, dat, terwijl in Ne derland de dienst bij leger en land weer gezamenlijk slechts 11 jaar duurt (tot 1912 vier jaar méér), die duur voor landen waar de oefentijd insge lijks zeer is beperkt (Zwitserland, Noorwegen, Denemarken, Zweden, Roemenië en Bulgarije) onderschei denlijk bedraagt 20, 16, 15, 21 en 26 jaar. Men heeft dus waarlijk hier te lan de niet te klagen over onmatigen op de schouders der ingezetenen geleg den militairen druk. Bovendien, hier in Nederland be merkt men er in vredestijd heelemaal niets van, dat men van den landstorm deel uitmaakt. Om onder de gegeven omstandig heden practisch resultaat te bereiken acht het blad het Regeeringsvoorstel wel het beste. En al is het te betreuren, men zal de voorloopige bestend'ging van den tegenwoordigen toestand op den koop toe moeien nemen, ook al kan dus doende bij het opleggen van militai ren dienstplicht niet één, uit het oog punt van billijkheid gewenschte maat staf tegenover de zonen van hetzelf de vaderland worden aangenomen. Zeer zeker dient daarin verande ring te komen. Maar het oogenblik is thans minder geschikt om, op die grondslagen, nieuwe legerinstellingen op te bouwen. Wel niemand zal zich aan een voorspelling durven wagen ik kan gemakkelijk zelf er even heenrijden „O, jongmensch, maak je er een grapje van? Nu, dat is gevaarlijk met mij, want gewoonlijk maak ik er dan ernst van. Zoo zeker als je daar staat en plan hebt, met Nell te trou wen en ik draai je den nek om, Lomax, als je het niet doet even zeker wil ik dien blik zien op het gezicht van den predikant. Daar nu, ik dacht naar Lostwithens te gaan, maar dat is nu niet noodig. Ik ga den anderen kant. Goeden dag, jonge dwazen, en als ik je weer op den weg ontmoet, wel dan weel ik nog niet. wat ik doen zal." Weer kwam Nell bij zijn stijgbeu gel staan, en hield de leidsels vast, voor hij ze kon aantrekken. „Het spijt me van de verloren ja ren", sprak zij. „O, oom, kunt u niet begrijpen, hoe ik u heb liefgehad, heb noodig gehad, ofschoon ik niet wilde toegeven Hij bukte zich, om haar op den schouder te kloppen. „Ja, ik weet het, meisje, want ik voelde hetzelfde. Waarom ben je niet dadelijk met Lo max getrouwd Hij is tienmaal zoo veel waard, als die wilde Harry, over wien we gekibbeld hebben. Jullie zijt dwazen, allebei, maar je zult het wel samen vinden en nu, het is niet zoo'n verren rit naar Saxilton, hé, als je eenmaal op je bezitting woont „Het kan zijn, dat we daar nooit wonen, oom." „Wat Zou je tevreden zijn, in deze wildernis te blijven riep de Squire in de grootste verbazing. „Als hij het wil, ja." „Bij den Hemel, je bent getemd, Nelldat is alles, wat ik kan zeggen. of, en zoo ja, op welk tijdstip, onze gemobiliseerde krijgsmacht zal wor den geroepen feitelijk op te treden. Altijd paraat zijn is dus de bood schap. Worde» wij onverwacht in den wereldkrijg medegesieept, dan legt alleen gewicht in de schaal wat voor den strijd onmiddellijk bruikbaar is, niet wat daarvoor gereed wordt ge maakt. De Regeering weet precies hoe het met die uitrusting is gesteld en bin nen hoeveel tijd het onbrekende (uit Amerika zou zijn te krijgen. Zij weet dus hoever zij kan gaan met haar legeruitbreiding. al zal zij zich er wel voor hoeden aan de groote klok te hangen hoe groot de opgelegde voor raden zijn. Mijns*. Sedert 28 Januari tot 10 Maart zijn benoorden Den Helder 46 mijnen in den grond geschoten en 34 op het strand vernietigd. Daaronder waren 60 va.. Engelschen, 1 van Franschen en 1 van Duitschen oorsprong. Tusschen Den Helder en Hoek van Holland zijn er 17 vernietigd en 1 geborgen. Van deze waren 13 En- gelsche mijnen, 4 Fransche en 1 Duitsche. Bezuiden den Hoek van Holland zijn er 39 mijnen in den grond ge schoten, 25 vernietigd, 9 geborgen en 2 bij aanspoeling ontploft. Van deze derde rubriek waren 28 Engelsche mijnen, 12 Fransche en 17 Duitsche. In totaal generaal zijn er op onze kusten aangetroffen .edert begin van den oorlog (met mederekening van het in het laatst van januari opge geven aantal) 397 mijnen, waarvan 213 Engelsche, 53 Fransche, 22 Duit sche, terwijl 109 van onbekenden oorsprong bleven. Anti-Oorlograad. De Nederlandsche Anti-oorlog-raad verzocht plaatsing van het volgende artikel „Een Duitsche bond ter bestrijding van Veroveringspolitiek." Sinds eenige weken bestaat .in Duitschiand een nieuwe bond: „Neues Vaierland" geheeten. Deze bond geeft een wekelijksch orgaan uit, dat de- Vaarwel, kind, we moeten maar niet meer kibbelen, want het hindert ons beiden." Zij zag de stevige gedaante na op het groote, grijze paard, zij zag de stip ai kleiner en kleiner worden, en toen wendde zij zich tot Griff. „Hij heeft mij vergeven", sprak zij. „Liefste, het is goed, om vergeven te worden en als als maar ik vergeet," viel zij zichzelf in de rede, met het eerste glimpje van coquet- terie, waarover zij zich weer dadelijk schaamde. „Je hebt tot oom over trorwen gesproken; maar heb je hem ook gezegd, dat ik mijn toestemming niet gegeven had, en dat ]e die ook niet gevraagd hebt „Dat is waarik had het vergeten," zei Grift ernstigik heb hem ook niet gezegd, dat de zon warm was en dat de heidebijen gonzen. Misschien was het niet noodig het hem te zeggen, Nell." Toen zagen zij elkaar weer in de oogen en de zingende leeuwerikken en gonzende bijen en de geheele groote heide waren vergeten. Niet vóór zij weer huiswaarts gin gen met de zon rond en rood boven Wyecollar, sprak Grift over wat hfj op het hart had. „De Squire vroeg zoo even of je tevreden zoudt zijn te Lostwithens te leven. Zou je dat zijn kind vroeg hij. „O, neen het antwoord, dat ik je op je andere vraag gaf weel je het nog als de vrouw liefheeft ja!" „Maar zou de vrouw het prettig vinden, of er alleen tevreden mee zijn?" „Arme jongenmompelde zij. „Mannen zijn zoo dom. Kun je niet zien, dat waar jij bent, mijn tehuis is dat jou land mijn land is en jou volk mijn volk O, wat laat jij iemand zelfde strekking heeft als de hier te lande door den „Ned. Anti Oorlog Ra&d" uitgegeven „Nouvelles de Hol- lande". Het blad geeft nl. een verza- meli g van uit verschillende dagbla den en tijdschriften overgenomen bij zondere uitingen van bekende perso nen over den oorlog en den toekom- stigen vrede, voor zoover die uitingen zich keeren tegen een veroveringspo litiek. Voorts geeft de bond ook eenige oorspronkelijke bijdragen, welke tegen die politiek gericut zijn. In het jongste nummer wordt thans de aandacht gevestigd op de verkla ring, door de Duitsche regeering door middel van de Nord.-Deutsche Allge- meine Zeitung te kennen gegeven, dat de regeering vasthoudt aan het in het b"gin van Augustus verkondigde be ginsel ten aanzien van het oorlogs doel „geen verovering, maar verde diging dernationaleonafhankelijkheid" De bond „Neues Vaterland" herin nert nu in het hoofdartikel er aan, dat de Duitsche regeering dus zedelijk verplicht is geen veroveringspolitiek te voeren. Het orgaan richt zich vervolgens tegen verschllende bladen.die meestal verkondigen, dat een wijze staatsmans kunst niet te zeer met de wenschen van het volk rekening moet houden, doch die nu plotseling trachten het volk te laten medespreken, om zoo doende tegen den wil der regeering nog tot een veroveringspolitiek te geraken. Voorts beoogt de bond „Neues Vaterland", dat ai gevoelt men dank baarheid en vereering voor de weer macht van het land, men nooit ver geten mag, dat het volk er niet is voor de gewapende macht, maar de gewapende macht een werk uig van den volkswil is. Om te kunnen be- oordeelen, wanneer het juiste oogen blik aangebroken zal rijn tot het over gaan van oorlog naar vrede, is groote bekendheid met Europeesch-1 toestan den noodig, waarvan de militair niet altijd op de hoogte kan zijn, zoodat zelfs in den oorlog de vraag van oor log en vrede (ot de bevoegdheid van den verantwooidelijken minister be hoort en niet door de technische lei ding van het leger beslist kan worden. toch bekentenissen doen Maar het is waarik heb je lief, en op elke plaats in elk weer, in gezondheid of ziekte heb ik niets anders noodig dan jou, liefste." Edelmoedig in alle dingen, waar in alle dingen, wilde Nell iet de waarde der gave, die zij bracht verbergen en het wonder van die gave was nieuw voor den man, zoodd hij eraan twij felde, of zijn geluk werkelijkheid was. „Alleen d t moet ik zeggen," ging Nell voort, na een lang stilzwijgen, „en het heeft niets te maken met wat ik zelf wensch. Je hebt je taak gi ëin- digder zijn andere plichten die je aan de Manor wachten de menschen van Mirshcotes en Ling Crag hebben geleerd, je zekere verplichtingen op te leggen, zooals zij met je vader en zijn vader vóór hem deden. Hebben wij het recht hier te Lost withens te leven en alleen te denken aan ons eigen geluk Griff antwoordde een eeruimen tijd niet. De arme Joshua Royd, gestorven aan een gebroken hart, had denzelfden raad gegeven. Gabriël Hirst had het zelfde gezegd en elke vriend van vroeger. En nu overreedde Nell hem zelf te doen, wat hij in zijn hart wist dat goed was. „En Lostwithens?" vroeg hij in twijfel. „Moeten de velden weer woes te grond worden „Waarom zouden zij Er zijn kleine boeren, die hun best doen onvrucht- baren grond rentegevend te maken en die geen succes hebben. Laat een van hen de boerderij hehben, renteloos het zal je huwelijksgift aan mij zijn en soms zullen we hier terug komen en het oude leven weer leven." „Meisje, je hebt gelijkmaar ik zal het missen." De bond „Neues Vaterland", waar van voorzitter is de heer Kurt von Tepper Laski en het bureau gevestigd is te Berlijn W 50 Tauentzienstrasse 9, heeft zijn instemming betuigd met den „Ned. Anti oorlog-raad" en staat, evenals de „Union of Democratie Control" in Engeland, met de Neder landsche organisatie in geregelde ver binding. A. H. Pierson f De heer A. H. Pierson, een klein zoon van den oudleeraar van Zetten dr. H. Pierson, en van den minister van staat.' lid der Tweede Kamer, jhr. mr A. F. de Savornin Lohman, en dienende in het Fransche leger, is op 20jarigen leeftijd in het Argon- nerwoud gesneuveld. f— êagi Lijst van onbestelbare brieven ge durende de eerste helft van de maand Maart door het postkantoor alhier verzonden F. Aspesiagh, Vlissingen. Geert J. Beur, Uden. Bokhoven, Boxtel Broek man, Rotterdam. Louis Bruck, Michel Bruer, beiden te Sluis. Deheersgieter, Amsterdam. Dequeter, Rotterdam. M. van Dijk, Middelburg. Eglen, Amsterdam. Flasschoen, Vlissingen. H. van Goubergen, Putte. B. Hei- luhgen, Heiloo Hertogs, Middelburg, Hildersheim, Amsterdam (2 stuks.) Hoek, Sas van G nt. Honevalle, Camp de Zeist. Huijghe, Vlissingen. J. van Horen, Maastricht. A. van Hulle, Amersfoort. L. Joosen, Putte. M Lange, Nunspeet. F. Lauret, Ter- neuzen. J. van de Meer, Stiens. P. van Mooren, Putte (5 stuks.) Ole- vierus, Sas van Gent (4 stuks.) E. Pieters, Nunspeet. Th. Poncelet, Maastricht. Schelvisch, Bergen op Zoom. F. Smeijers, Nunspeet. J. Thiré, Uden. H. Tholens, Maastricht. F. van de Vent, H. Verhoeven, beiden te Harderwijk. Verlinden, Olivier J. Vink.J. Vink, (4 stuks.) te Rotterdam. A de Busselare, Ph. Curclier, beiden te Vlissingen. M. Douiile Maastricht. Godfoinan, Gonsette, beiden te Uden. L. Helder, IJzendijke, I. Janssens, „Zal ik het ook niet missen Geen plaats ter wereld kan voor mij zijn, wat Lostwithens is en toch en toch o, zeker, je moet teruggaan naar je eigen menschen, en ik moet ,je helpen om de eer van je naam op te houden. Van uit het verleden kwam er een oproeping tot Griff, duidelijk en on weerstaanbaar. Zijn schulden waren betaald hij kon weer met opgeheven hoofd onder zijn medemenschen zich vertoonen die menschen van zijn ras, die hun taak hadden volbracht, zeiden hem, dat g boortetrots maar niet naar willekeurig overboord kon geworpen worden, maar een erfenis was. En toen, toen de stemmen niet langer ri pen, zag hij, alsof het voor hem lag, het oude heerenhuis, met zijn verwaarloosden tuin en ziellooze ra men, waarachter geen beweging of leven viel te zien. „Wij moeten teruggaan, Nell", zei hij. De schemei ing kroop over de hei de, en de leeuwerik staakte zijn ge zang. De heide zag er nu niet langer purper uit, maar geheimzinnig blauw. De valleien waren gevuld met een teere duisternis, waarover nog het laatste avondlicht zweefde. En boven de oude Manor, het huis, waar Griff het levenslicht had aanschouwd, fon kelden de eerste sterren. Eens, in folterenden doodsangst, terwijl de sneeuw rond hem dwarrel de, was Griff de heide opgegaan nu, met een vrouwenhand in de zijne, en een vrede, even weldadig als de nacht om hen heen, keerde hij naar -zijn eigen huis terug. En nog altijd dacht de vrouw alleen aan hun liefde de liefde, die genoeg was. EINDE.

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1