SPORT PE OORLOG. gemeente afscheid te nemen en op Zondag 25 April des namiddags te Alblasserdam intrede te doen, na des voormiddags bevestigd te zijn door ds. J. H. Lammertsma van Axel. RECHTSSAfóEM Bij bevelschrift der rechtbank te Middelburg is verwezen naar de te rechtzitting met bevel tot gevangen houding van den beklaagde de zaak tegen A. S. behangcsknecht, wonende te Middelburg, thans aldaar gedeti neerd, beklaagd van diefstal van le dikanten, bedden en kapok ten na- deele van den stoffeerder P. aldaar. Bij bevelschrift dierzelfde rechtbank is rechtsingang verleend met bevel tot gevangenhouding van beklaagden lo. in de zaak tegen B. en Q. A. M., thans gedetineerd te Middelburg, die zich in den loop van de maand Fe bruari ji. ten nadeele van verschil lende notabelen hier ter stede schul dig maakten aan oplichterspraktijken. 2o. in de zaak tegen O. v. T. 18 jaar, F. V. 19 jaar en A. J. S. 22 jaar, ar beiders te Westdorpe, thans gedeti neerd te Middelburg, verdacht van diefstal van pluimgedierte te West dorpe. De rechtbank te Middelburg ver lengde met dertig dagen den termijn van gevangenhouding uitgevaardigd tegen J. V. 25 jaar, schildersknecht te Vlissingen, thans te Middelburg gedetineerd, beklaagd van verduiste ring van een rijwiel. Tijdgeestbriefjes. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen C. B., winkelier en H. H. A., barbier, beiden alhier, door den Hoogen Raad verwezen naar het Hof, ter zake zich te hebben schuldig ge maakt aan overtreding van de Lote- rijwet, het ten verkoop aanwezig hebben van Tijdgeesibriefjes. Het hof veroordeelde de beklaagden tot f 50 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. De hoedepennen. in de terechtzitting van het kan tongerecht te 's Gravenhage werden een aantal hoedenpennen-overtredin gen behandeld (overtredingen van het verbod om zich met onbeschermde hoedenpennen op of in tramwagens te bevinden.) De meeste beklaagden bleven af wezig. De beklaagden, die waren opgeko men, hadden tegen de aanklacht geen bezwaar met éen uitzondering. Deze éene beklaagde beriep er zich op, dat de hoedenpen beschermd was door den rand van haren hoed. De verbalisant trok dit in twijfel, daar hij in dat geval geen proces-verbaal zou hebber, opgemaakt. Met de op vatting, dat ook door den rand van den hoed de hoedenpen voldoende beschermd kon zijn, verklaarde de ambtenaar van het Openbaar Minis terie zich te vereenigen, in verband waarmede hij de vrijspraak van deze beklaagde vorderde. In dezen zin deed de kantonrech ter in de zaak van deze beklaagde uitspraak, terwijl de overige beklaag den werden veroordeeld tot de minste straf, zijnde f 0.50 boete. VHsslngen, 11 Maart. Naar de „Goudsche Ct." verneemt heeft de heer M. C. Braat Jr. thans eervol ontslag aangevraagd als direc teur der Goudsche Waterleiding Maatschappij, zulks in verband met zijn a.s. vertrek naar Vlissingen. Het Dagblad van Gouda" had ons bericht dat de heer Braat benoemd was tot scheikundig ingenieur van de Ned. Asphalt- en Petroleummaat- schappij alhier, tegengesproken. De juistheid van ons bericht, ons trouwens uit de beste bron medege deeld, wordt thans door de ontslag aanvrage van den heer Braat beves- tigd. m Mevrouw Thoumaian verzoekt ons de aandacht te vestigen op de lezing, welke zij morgenavond 8 uur in de Engelsche kerk zal houden. Het ge sprokene zal vertaald worden door dr. Oberman. Bij beschikking van den minister van marine is, met ingang van den len April a.s., aan den loodsschipper der le klasse M. de Jonge, op diens verzoek, eervol ontslag uit den loods- dienst verleend. Met dienzelfden datum is benoemd tot loodsschipper der le klasse, de zeeloods M. J- van der Vies. Röntgen-trio. Bovengenoemd trio, dat zich Woensdag 17 Maart voor het eerst te Middelburg zal doen hooren in de Concert- en Gehoorzaal, maakte ten vorigen jare een succesvolle tournée in Skandinavië en Nederland. Ziehier enkele persindrukken daar over Uit Kopenhagen: De drie kunste naars speelden door en door muzi kaal en technisch volmaakt. De naam Röntgen straalde in drie- voudigen glans. Vader en twee zoons vormen een ensemble, dat men ideaal mag noemen. Uit Odense Zooals te verwachten, was de zaal tot de laatste plaats be zet, als het Röntgen-trio concerteert. GöteborgEen ensemble van den eersten rang'schitterend samenspel Haarlem. Het Röntgen-trio doet aan de Bohemers denken, wat betreft samenspel, nuanceering en dynami sche eenheid. Voor het voorloopig machinisten- diploma is geslaagd de heer J. Kooger alhier. Te Middelburg is gisterenavond, na een lezing van den heer jhr. P. J. Boogaert, eerste luitenant van de landstorm afdeeling te Domburg, een afdeellng van den Vrijwilligen Land storm opgericht, met aanvankelijk 30 leden. In een bijeenkomst van mede standers en afgevaardigden van aan gesloten rereenigingen bij den Ne- derlandschen anti-oorlograad is gis terenavond te Middelburg een plaat selijke commissie benoemd aanvan kelijk van vijf leden. Gemeenteraad Middelburg. in de gisterenmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad van Middelburg was o.a. aan de orde het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid, den heer dr. H. japikse. De commissie van onderzoek der geloofsbrieven adviseerde tot toelating doch de heer Gratama verzette zich hiertegen, daar de heer Japikse les geeft aan eene inrichting voor mid delbaar onderwijs, en de gemeente wet dit niet vereenigbaar verklaart met de betrekking van raadslid. De voorzitter wees erop, dat vol gens een schrijven van den inspec teur van het M. O. de heer Japikse slechts tijdelijk de les in de natuur kunde op zich heeft genomen en ge heel buiten het gewone leeraarperso- neel staat, ook in andere plaatsen komt dit voor. Bij stemming verklaarde alleen de heer Gratama zich tegen toelating. Bij het vaststellen van het tweede suppletoire kohier van den hoofdelij- ken omslag over 1914 merkte de heer Sprenger op, dat daar slechts een Belgische dame op voorkomt en ver der geen enkele andere Belg. De voorzitter zeide dat dit de eenige was, van wie was vast te stellen, dat zij in 1914 90 dagen achtereen hier heeft gewoond en voldoende in komen had om te worden aangeslagen. Bij de rondvraag kwam de heer Hioolen op deze kwestie terug en vroeg of de verordening besloot voor schrijft deze personen aan te slaan. Op het bevestigend antwoord van den burgemeester, zeide de heer Hi oolen dit te betreuren. De gegoede Belgen, die voor vele winkeliers de moeilijke tijden minder drukkend ma ken, zullen wellicht hierin reden vin den te vertrekken. Hfj vraagt of men ze niet wat kan laten glippen. De voorzitter zegt tegen deze uitdruk king te moeten protesteeren. B. en W. gaan alleen tot aanslag over als beslist bewezen is, dat de betrok kenen voldoende ink omen hebben en dat zij kunnen betalen. De heer Hioolen gaf toe dat zijn uitdrukking minder gelukkig was. De Ambachtsschool te Middelburg had heden haar deuren weder open gesteld voor ieder belangstellende, die eens een kijkje wilde nemen, binnen hare muren om zich te over tuigen hoe steeds haar bloei toeneemt en hoe hoog zij staat wat betreft de inrichting, resultaten, en leerlingen aantal. Het was juist gisteren zes jaar geleden dat de school geopend werd in dit gebouw; steeds is bijgebouwd en nog klaagt men over ruimte ge brek, inzonderheid voor de afdeeling bankwerken, waarvoor de aanvragen de beschikbare plaatsen ver over treffen. Wat wij zagen was flink de gelijk werk. Daar de tentoonstelling dit jaar echter niet gelijk valt met de openbare les, en eerst in April zal worden gehouden meenen wij voor ditmaal hier mede te kunnen ver staan. Alleen noemen wij nog dat aan de afdeeling voor bankwerken voor de opleiding voor koopvaardij- machinist thans ook les wordt gege ven in het koperslaan door een des kundige van de Schelde te Vlissingen. Gisterenmiddag is onder de ge meente Biervliet in den Elizabethpol- der een Engelsche vliegmachine ne- dergekomen. Des morgens omstreeks half zes uur was de machine in de nabijheid van IJperen opgestegen en was eerst over het oorlogsterrein ge vlogen, waarna de aviateurs door den mist hun koers kwijt waren geraakt. Zij waren van gedachten dat zij door de Duitschers niet gezien waren om dat zij geen schoten op hen hadden hooren afvuren. Tegen den middag toen de aviateurs zich wat konden oriënteeren bemerkten zij dat zfj bij de Hollandsche grenzen waren in plaats van boven Frankrijk en tot hun schrik zagen zij ook dat de benzine opraakte. Daar zij geen kans meer zagen om door de Duitsche linies heen te vliegen zonder te moeten landen besloten zij verder de grens over te vliegen en kwamen nadat zij nog eerst door de grenswacht onder IJzendljke waren beschoten, op ge noemde plaats ter neer. De beide inzittenden vliegeniers, kapitein F. E. Frijer van het Royal-Garnizoen Artil lery en de tweede Luitenant G. H. Eastwood van het Royal vliegeniers korps werden geïnterneerd en naar IJzendijke overgebracht, waar zij he dennacht bleven overnachten. Heden werden zij overgebracht naar Gronin gen. Het provinciaal bemiddelingsbu reau van den landbouw in Zeeland heeft te Goes een vergadering ge houden, ter bijwoning waarvan ook de bietenvel bouwers waren uitgenoo- digd. Na breedvoerige discussie werd besloten dat het provinciaal bemid delingsbureau stappen zal doen bij den Bond van Suikerfabrikanten om te komen tot een hoogeren suiker- bietenprijs voor het jaar 1915. De aanwezigen zegden toe zooveel mo gelijk propaganda in eigen kring te zullen maken om geen bieten te contracteeren vooraleer de bespre kingen tot een goed eind zullen zijn gekomen. Voetbal De hier gespeelde wedstrijd .Concordia" I „Neptunus* I werd door eerstgenoemde vereeniging gewonnen met 9—4. Bij de rust was de stand 4—2. De toestand. In den toestand op het Fransche front komt nog maar steeds geen ver andering van beteekenis. Dat wil echter niet zeggen dat er af en toe niet hevig gestreden wordt. Het land van Champagne is nu voornamelijk het terrein van hevigen strijd. Maar hoe staat het nu aan den Yser en aan het front bij Yperen In de laatste weken was het er „kalm" in dezen zin dat er wel schermutselingen maar geen groote gevechten voorkwamen. Zal met de intree van de lente ook de verandering in het Westen komen Men verwacht evenals in de drie laatste maanden van het vorig jaar weer zware gevechten aan den Yser, waaromtrent wij op een andere plaats nog nadere bijzondei heden mede- deelen. De Duiischers geven op 't Oostelijk oorlogsterrein de pogingen niet op om door de Russische versterkte linie van den Weichsel tot de Njemen door te breken. Nadat het Oostenrijksche offensief in Oost-Gaiicië tot staan is gekomen, zetten zij in de Karpathen het offen sief voort. Het Oostenrijksche com muniqué maakt melding van het on gunstige weer in de Karpathen. Van de troepen wordt daardoor een bui tengewone inspanning geëischt. Voort durend dag en nacht wordt gevochten, zelfs bij strenge kou en hooge sneeuw. In de Karpathen schijnt dus hij die het onder die ongunstige omstandig heden 't langste kan volhouden, de overwinnaar te zullen worden. Gaat te land de strijd niet hard vooruit, in de Dardanellen mag men dat evenmin verwachten, zegt de „Ti mes". De operaties der vloten in de zeeëngten behooren tot de moeilijkste die men kent, en zij kunnen slechts zeer langzaam, stap voor stap, voor uitgaan. Wij zijn er van overtuigd, vervolgt het blad, dat wij succes zul len hebben, maar de moeilijkheden nemen toe bij elke mijl die wij in de Dardanellen vooruit komen, en het moeilijkste deel der taak is nog niet begonnen. Tot nog toe heeft de aanval aan de geallieerden niet veel verlie zen gekost, en wij zouden gelukkig zijn, zoo de verliezen ook in de toe komst niet aanmerkelijk grooter wor den. Maar de resultaten, die wij kunnen bereiken zijn zoo groot, dat zij wei den prijs die wij kunnen geven, waard zijn. De „Times" verheugt zich, dat nu ook een Russische kruiser zich bij de verbonden vloten heeft aangeslo ten, wijl het wenschelljk is dat Rus land aan de onderneming deel neemt. Te zijner tijd zal Rusland een grooter deel van de onderneming moeten doen, als eerst de Dardanellen geopend zijn. Maar men kan er zeker van zijn, dat het mogelijk is door de Dardanellen te breken, zegt de „Times." De weg van de Aegeische zee naar de Zee van Marmora kan slechts met geduld en moeite, mijl voor mijl, worden afgelegd. Maar het blad zegt ten slotte nog eens Wij keuren het voorbarige enthou siasme af, bij de beschieting der Dardanellen, wijl Engeland nooit moet vergeten en zich steeds duidelijk voor oogen stellen moet, dat de hoofdzaak voor de geallieerden in Frankrijk en Vlaanderen nog moet worden begon nen. Geen geestdrift over eenig nieuws in een ander deel van dezen wereldoorlog mag bij ons een valsch optimisme doen ontstaan betreffende de onvoltooide taak, die voor onze deur ligt. En zoo keeren de gedachten telkens weer terug tot de plaats, waar ondanks den economischen strijd en de af snijding van den levensmiddelentoe voer, toch de beslissing zal moeten vallenop 't westelijk oorlogstooneel. Voorbereidingen in West- België. De Duitsche overheid neemt steeds nog maatregelen tegen een mogelijke ontscheping van Engelsche troepen langs de Belgische zeekust. De be zetting van het kleine badstadjeKnocke is van 200 op 2000 man gebracht. Heyst aan Zee gelegen, herbergt van 4 tot 6000 manschappen. Alle hotels zijn overvol en particuliere woningen en villa's worden in voorbereiding gebracht voor nog meerdere troepen. Aanzienlijke troepenmachten zijn te Brugge aangekomen, denkelijk om eene nieuwe poging in de richting van Calais te ondernemen. De bur gerlijke Duitsche werklieden, die aan de verschillende versterkingswerken arbeiden, hebben aanzegging gekregen zich van militaire uitrustingen te voor zien om tegen het midden der maand naar het Yser-front te gaan. Deze maatregelen staan denkelijk in verband met het aanvoeren van de nieuwe Engelsche troepen, welke da gelijks in Frankrijk ontscheept wor den, doch het aanzienlijk pontonniers materiaal, dat insgelijks overgebracht is, toont ook, dat de Duitschers van plan zijn zich niet alleen tot het de fensief te beperken. Een correspondent van de „N. R. Ct." schrijft van de Zeeuwsche grens nog het volgende Merkwaardiger nog is de ijver, waarmede men langs de Nederland- sche grens bezig is. In de onmiddel lijke nabijheid der grens ziet men loopgraven maken en prikkeldraad versperringen aanleggen, waarbij men zich afvraagt, wat het doel hiervan wei mag zijn. Ook gaan de Duitschers voort met de herstelling van de brug gen over het Leopoldskanaal, hetwelk evenwijdig aan de grens van Zeeuwsch Vlaanderen loopt. Deze bruggen zijn alle in November door hen opgebla zen, maar nu zijn et een drietal stevig hersteld. Gisteren werd er zelfs een, die bij Stroobrugge, tusschen Aardenburg en Maldeghem, met zware lasten en vrachtwagens geprobeerd. Zou de vrees voor een mogelijken aanval der Engelschen door Zeeuwsch Vlaanderen heen, hier achter zitten Wie weet hetDe Duitsche soldaten zeiven schijnen niet te weten waarom zij dit doen. In ieder geval wijst ook dit op eene verlevendigde actie. Men wil op alle gebeurlijkheden voorbereid zijn en de verwachtingen zijn gespannen. Duitsche lezing over den strijd in Champagne. Uit het groote Duitsche hoofdkwar tier wordt medegedeeld Na de heden en gedurende de laatste dagen gemelde gevechten is de winterslag in Champagne in zoover ten einde gebracht dat geen weer op flikkeren meer iets kan veranderen aan het eindresultaat. De slag ontstond, zooals reeds op 17 Februari gemeld is, met het doel van het Fransche legerbestuur, de in de Masuren zeer in het nauw gebrachte Russen, zonder te letten op de elders voorgenomen poging tot doorbreken, welke de stad Vouziers als einddoel had, verlichting te brengen. De bekende afloop van den slag in de Masuren toor.t, dat dit voornemen in geen enkel opzicht is bereikt. Maar ook de poging zelf tot doorbreken kan heden als volkomen mislukt be schouwd worden. Tegenover alle berichten en de officieele Fransche bekendmakingen is het den vijand op geen enkele plaats gelukt ook maar de geringste noe menswaardige voordeelen te behalen Wij danken dat aan de heldhaftige zich daar bevindende troepen, de omzichtigheid en volharding van hun aanvoerder, in de eerste plaats gene raal von Einem, evenals de comman- deerende generaals Riman en Fleck In dag en nacht voortdurende ge vechten is de tegenstander sedert 16 Febr. achtereen sterk meer dan zes volledige armeekorpsen en ongehoorde massa's zware artillerie en munitie van eigen en Amerikaansch maaksel tegen het door twee zwakke Rijn- landsche divisies verdedigde front van 8 KM. breedte teruggeworpen. Onwankelbaar hebben de Rijnlan ders .en de tot hun ondersteuning aangevoerde bataljons der garde en andere regimenten tegenover de aan stormende zesmaal sterkere vijanden niet alleen stand gehouden, maar zijn zij dikwijls genoeg met heftige tegen aanvallen vooruitgekomen Daardoor verklaart zich, dat niettegenstaande het hier om een zuiveren verdedigings strijd handelt, toch meer dan 2450 on gewonde gevangenen, waaronder 35 officieren, in.onze handen bleven. Uit den Pruisischen Landdag. Een Deen legde evenals de leider der Polen in den Landdag een ver klaring af, en zei, dat de begrooting wederom talrijke posten bevat tot be strijding van de niet Duitsche natio- liteiten, waaronder een geheim fonds, dat tot bestrijding van de Deensche nationaliteiten in N. Slees wijk dient. „We kunnen dus niet voor de be grooting stemmen*. Uit naam van de socialistische fractie verklaarde de afgevaardigde Hirsch, na herinnerd te hebben aan de verklaringen der sociaal democra ten op 22 Oct en 9 Febr., dat de regeering ook na herhaalde eischen ook niet de geringste concessie heeft gedaan betreffende het intrekken van de uitzonderingswetten, het verleenen van het vrije kiesrecht en de bestaan de beperkingen nopens het Poolsche recht. Hieruit volgt de van zelfspre kende slotsom, dat wij tegen de Prui sische begrooting en begrooting van justitie moeien stemmen, De socialist Liebknecht bracht het geval Rosa Luxemburg ter sprake. Hij zei, dat men misschien vreesde, dat zij in Nederland zeker den Duitschen overheidspersonen niet aangenaam zou zijn en noemde het optreden der regeering beneden alle kritiek. Wij voegen ter verduidelijking van het door Liebknecht gesprokene hier aan toe, dat Rosa Luxemburg de be kende strijdbare socialiste, die in 't begin van den krijg, op vrije voeten werd gelaten, onlangs is aangehou den. Kort geleden werd het debat daaromtrent, dat Liebknecht toen eveneens wilde uitlokken, gesmoord. Groote slag in het Oosten. Volgens berichten aan de Beriijn- sche bladen is de strijd op het oos telijk oorlogstooneel in een nieuw stadium gekomen. Over het geheele front is de groote veldslag aan den gang. De Pilica en de Rida in Rus sisch Polen en de Dunajec in Mid den Galicië vormen opnieuw het middenpunt van een grooten slag. In de Karpathen behouden de Rus sen nog steeds met geweldige inspan ning den straatweg die van Uszok tot Lupkow over den gebergtekam voert. Zeer heet is vooral de strijd om den weg die over Baligrod ltidl. Het doel der Russen is in dit ge bied de voor eenige dagen voor hen gewichtige hoogte bij Cisna te hero veren. Dreigende hongersnood. Volgens de „Voss. Ztg." werden te Mechelen, ter voorkoming van hon gersnood alle aardappelvoorraden in beslag genomen en de uitvoer ver boden. Duitsch communiqué. Officieel wordt uit het groote Duit sche hoofdkwartier gemeld Westelijk oorlogstooneelDe ope raties werden door sneeuw en sterke vorst beperkt. In de Vogezen worden de operaties belet. In Champagne wordt voorfge- vochten. Bij Souain blijven de Beiersche troepen, na lang voortdurende hand- gemeengevechten, overwinnaars. Noord-oostelijk van le Mesnil drong de vijand op enkele plaatsen tijdelijk in onze linies. In verbitterde gevechten op korter, afstand met de Fransche ter hulp gesnelde re door onzen tegen-aa hun voornemen uit i wij den vijand voor lingen. Ooselijk oorlogst nieuwde poging Augustowo aan te Een gevecht, noord- trolenka, duurt nog Gevechten, nooid- feJjjk van Prasznyr voor een ons gunsti Oostenrijks leg Officieel wordt 1 Aan het front in Rus l0g steeds hevig ge In West-Galicië w troepen ten zuiden overde gebied nog aan het genomen loopgraaf stormende waarhij 200 man kri de„ gemaakt. Nu het uitzicht w. raerd was heeft o eenige sectoren van h merkbaar succes gel Uiteen dicht voor gende linie, die doo fanterie bezet was, I hetflankeerend vuurv op de vlucht gedr leed daarbij zware v Bij verovering van dit front werden 30 genomen en werd vi i riaal buit gemaakt. Voor onze steliir Galicië is het in het Ten noorden van N aanval van een niet lijlte legermacht afgesl lijd werden op een a scheiden bataljons, front ageerden, terug vervolging werden 2! vangen gemaakt. in de Boekowine i: tijd niets voorgevalle Aan den noordelijk Pioeth bij Tsjernowit! weinig beteekenende plaats gehad. De geramde onderze De door den Enge vernieler „Ariel* ge duikboot blijkt, volge .de „U 12" geweest t bemanning van 28 i I slechts 10 man gered Fransch lege Het Fransche con Dat wij belangrijke Campagne hebben nader bevestigd. In nacht werd een zee 1 der Duitschers krachtd Wij hebben eenig te 'angs den weg Perthe In Argonne hebben I Madame onze loopgra uitgeschoven. Tusschen Four-de I deed de vijand een I «tam ons de door loopgraven. Wij herna 'i vijand ten tweeden I aanval deed. Het gei I voort. Russisch lege Het officieele comn I Russischen generalen Tusschen de Njemi I tel hadden Dinsdag vechten plaats. Een a schers op de wegen Lomza werd afgeslagi, De Oostenrijkers ga J'ensief in de Karpathe Ivan Baligrod, voort, I verliezen. Eveneens in I Uzsok en Munkacz, w I Maart een heuvel nan 1 heid van Koziamoka. I "ten gistermorgen. |De Duitsche i_ |de haven van P Volgens berichten u I Londensche scheepva I vangen, zouden verscl I S'ooie Duitsche stoc I sedert het begin van I ue haven van New-Yc IPIan zijn een poging t I1" vrijheid te stelle Jtlrenge wacht die de B 1 den Atlantischen C „uane beambten zo .Vsteriand" van de H; S1"" en de „Georg Lm. Nordd. Lloyd 1en n°g a I .."den voor vertrek 'gebracht. De „Val in het droogde ;|na gebunkerd. E •nen te Londen, en, en Engelsche dat het schip, da

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 2