2000' DINSDAG 9 MAART 1915 firma F. VAN DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen gemeentebestuur Nederland en de Oorlog feuilleton 09 NO. 5*7 VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke., nummers 3 cent De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel gulden bij levens- n f| gulden bij dood ft ft ft gulden bij verlies .J gulden bij verlies A ft ft gulden bij verlies ft ^gulden bij verlies lange ongeschikt- *1|| door 1111 van een hand, 1*1 II vanl II III van een M *1 van eiken jrërd'tegenongelukken voor: heid tot werken f Uw een ongeluk UUU voet of oog 1UU een duim jluu wijsvinger ufV anderen vinger. Deze ultkeerlngen warden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trein, boot of tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam PERSONEELE BELASTING. Afkondiging van het kohier der Personeele Belasting no 1, dienst 1915. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezon den het executoir verklaarde kohier wegens de Personeele Belasting no. 1 dienst 1915; de daarop voorkomende belasting schuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorko ming van vervolgingen en herinnert: dat de bezwaarschriften binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming van ontheffing, ingeval van verhuizing, moeten worden gedaan bij den directeur der Directe Belastingen in wiens directie de aanslag is vast gesteld, binnen zes weken na het verlaten van het perceel. En is hiervan afkondiging geschiedt waar het behoort den 9 Maart 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen Gelet op een schrijven van den Territorialen Bevelhebber in Zeeland brengt ter algemeene kennis dat witte Hinrich reuzenboonen en bonte idem zonder bijzonder vergun aing uit Zeeland mogen worden uit gevoerd. Vlissingen, 9 Maart 1915. De Burgemeester van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De leening van 62l/s millioen voor Indik. Heden zal het prospectus der lee- nlng van Ned. Indië verkrijgbaar wor den gesteld. De 5 pCts. leening, groot 62l/4 millioen gld., uit te geven tot den koers van 97 pCt., zal in 25 series van 2'/j millioen gld elk worden verdeeld, waarvan elk jaar een serie tol pari wordt uitgeloot. Het gemiddeld rendement bedraagt dus 5'/i pCt. Namens den minister van Koloniën zal de inschrijving openstaan van Maandag 15 dezer tot en met Woensdag 17 dezer. De storting op de toegewezen obli gaties moet plaats hebben van 1 tot 8 April met bijberekening van rente van 1 Apri'. af. De Nederlandsche bank offreert dezelfde belseningsfaciliteiten als bij de oorlogsleening, doch heeft het door S. H. 124) O(Nadruk verboden. Soms zag een van hen nieuwsgie rig naar de hut, en dacht aan de praatjes omtrent een vrouw, die daar leefdemaar een Lomax was toch een Lomax, die van ouds het recht, had, te leven zooals hij wilde, m niemand hoopte eigenlijk een glimp te zien te krijgen van deze vreemde vrouw, die zich niet liet zien. In de hut zat Nell bij het licht van het turfvuur daar zij het raam dicht behangen had met een mat en luis terde naar den zwakken klank der houweelen, en hield zich gereed, om te verklaren, te overtuigen of te drei gen, als Griff zich weerspannig toon- he. Toch kon zij niet laten, telkens naar het gesloten raam te zien en Griff bemerkte het eindelijk. «Waarom heb je het raam zoo dicht behangen, kind?" vroeg hij achter surplus op 10 pCt gebracht. De Ja- vasche Bank zal de obligaties in be leening willen nemen met een surplus van 5 pCt. en tegen een rentever goeding van 41/» pCt. Lichting 1916. De aangekondigde wetsontwerpen betreffende de lichting 1916 en de landstorm zijn thans bij de Tweede Kamer ingekomen. Verloven. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft het volgende bepaald Aan ieder militair der landmacht, die in het tijdvak van 30 M<art tot 2 Mei op zijn beurt met verlof gaat volgens de regelen, vastgesteld bij order van 24 September, kan éénmaal in genoemd tijdvak 24 uur langer verlof wor :en verleend, dan volgens genoemde regelen het geval zou zijn. Van deze gunstige bepalingen zijn uitgezonderd a. Zij, aan wie na 1 Januari inge volge bijzondere beschikking van den minister van oorlog of van den op perbevelhebber een buitengewoon verlof (of verloven) van langeren duur (of gezamenlijken duur) dan vier dagen is of mocht worden verleend b. Zij,-die sedert 1 Januari, wegens vervalsching van bewijzen voor ver voer per spoor of wegens eigen machtig langer uitblijven m°t verlof dan hun was toegestaan, of eindelijk wegens het zich zonder verlof eigen dunkelijk verwijderen uit het garni zoen of kantonnement zijn gestraft geworden. De corpscommandanten en hoogere autoriteiten zijn gemachtigd bij de uitvoering van bedoelde bepalingen zoodanige beperkingen toe te passen als door de eischen van den dienst of de veiligheid bepaaldelijk gevor derd worden. Het wordt hun over gelaten, voor zoover als met voren bedoelde eischen te veieenigen is, te bevorderen, dat de extra verlofdag zooveel mogelijk in het tijdstip van Goede Vrijdag tot Paschen wordt genoten. In verband met een aanvrage van hel Israëlietisch rabbinaat te Amster dam en met punt II van een order van 9 Februari, betreffende het Paaschverli'f aan Israëlietische mili tairen, worden de betrokken com mandanten uitgenoodigd, de aan ge noemde militairen te verleenen ver loven voor het tijdvak van 30 Maart— 2 Mei reeds nn vast te stellen en aan belanghebbenden persoonlijk bekend te maken. Tevens verzoekt de opperbevel hebber aan de commandanten van korpsen en onderdeelen, de Israëlie tische kerkb sturen in de gel genheid te stellen, in de garnizoenen of kan- tonnementen cf in de nabijheid van dochtig. „De dokter zei, dat het je hinderde, altijd die ontginning te zienboven dien, tiet licht is nu niet zoo goed voor je hij dacht, dat je beter zou rusten, als hel zonlicht werd buiten gesloten." „Hij heeft gelijk, tenminste dat denk ik wel", mompeld- Gnff vermoeid. „Zoolang ik toch niet kan werken, Nell, is het ook maar beter, dat ik dat stuk land niet ziehet grijnst me zoo aan." Zij voelde zich verlicht, dat hij zoo kalm de nieuwe schikking aannam; doch een uur later, toen hij haar blik naar het raam weer gezien had, lachte hij op een manier, die haar aandacht trok. Hoe, als hij de list van den dokter doorzag, vóór dat laatste hoekje der ontginning gereed was Hij kon van alles doen kon zich zelfs dwingen op te staan, zich aan te kleeden en zich naar buiten haasten, om zijn vrienden te helpen. Elke dwaasheid was mogelijk in Griff's tegenwoordigen toestand en mevrouw Nethercliff vroeg zich af, of dit plan van Reddhiough toch eigenlijk wel een wijs plan was geweest. forten met de belanghebbenden zeiven de meest practische regeling te be spreken, ten doel hebbende aan de Israëlieten, wien geen verlof voor den geheelen duur van het Paaschfeest verleend kan worden, de ritueele spijzen te doen toekomen, die zij tij dens dat feest mogen gebruiken. De opperbevelhebber heeft voorts bepaald, dat aan de recruten der lichting 1915 en het daarbij inge deelde instructie-kader, zoomede aan de leerlingen van de militaire onder- wijs-inrichtingen en de bijzondere cursussen, welke thans in gang zijn, alsmede aan het daarbij dienstdoende personeel voor zoover de belangen van den dienst dit gedoogen verlof kan worden verleend van Don derdag '1 April, na afloop van den voormiddag dienst, tot Dinsdag 6 April (eerste reisgelegenheid.) Voor de Israëlieten dezer catego- lieën, die voor dit verlof in de termen vallen, vangt het echter aan op 29 Maart, na afloop van den vaormiddag- ïtienst. Onze infanterie. Volgens de „N. R. Ct." is in be ginsel besloten bij de infanterie de korte pantalon met beenwindsels in te voeren. „De Standaard" an da oorlog. Bij W. ten Have, v/h Hövekers Boekhandel te Amsterdam is een vlug schrift verschenen, getiteld „Gij Cal vinisten open brief aan de anti- revolutionnaire partij over de oorlogs beschouwing van „De Stand", door H. Koffyberg, V. D. M. Deze brochure geeft een doorgaande weerlegging van 'spraken in de laatste maanden in „de Standaard" verschenen, in tegenspraak met vroe gere in verschillende geschriften van dr. A. Kuyper. De schrijver heeft hiermede de drie vragen beantwoord welke hij zijn lezers „ter toetse" brengt ovér de „Stadaard-leiding van de laatste maanden le. of die wel tegen éénzijdige be ginselverdoezeling genoegzaam op haar hoede was? 2e of die wel tegen éénzijdige op vatting van sommige schriftuurlijke plaatsen voldoende bedacht was 3e. of die wel het hare er toe bij droeg de beteekenis der kleine volken in 'i a'gemeen en van Nederland in het bijzonder, in de Christelyke vol- kerenfamilie van Europa geestelijk te helpen versterken De twijfel in deze vragen uitge drukt, wordt door den schrijver in zijn met cita'en en teksten overladen betoog, versterkt. Woonplaats en garnizoen. De „Standaard" schrijftVoor de beteekenis van een verlof scheelt 't „Hoor je het ook vroeg Griff. „Hoor je het getik der houweelen, als zij neerkomen op dien molen steen Nu, ik heb het reeds verschei den dagen gehoord, alle werkuren. |e ziel, wat er van komt, Neil, als je je tijd verspilt met een zieken man je begint al zijn grillen te deelen." „Ja, dat moet het wel zijn", ant woordde ztj kalm. „Ik dacht werke lijk, dat ik het hoorde en dat is een dwaze gedachte, is het niet, als wij geheel alleen hier zijn „Tenzij de kabiutertjes gekomen zijn, zooals Reddhiough beloofde," zei Griff met een vermoeiden glim lach. „Wat kan die man een dwaas zijn, Nell 1 Het komt door de flesch, denk ik." Met een zucht van verlichting zag zij hem weer insluimeren. Het was duidelijk, dat hij in zoo verre hersteld was, dat hij wist, dat hij vermoedelijk koortsfantasiën had gehaden nu was hij er niet zeker van, of hij weer ijlde, of dat het wer- kelpheid was, wat hij hoorde ;jjen in dezen twijfel lag zijn redding. De vijftig mannen werkten intus- schen met grooten ijver; en toen, zoo bijna alles, waar de gemobili seerde woonachtig is. Ligt de woonplaats van den soldaat in Groningen en is hij nu geplaatst in Staatsvlaanderen, zoo gaat er bijna een dag heen met de heenreis. Stel hij kreeg verlof van drie dagen, dan wordt dit door den grooten afstand zoo goed als op één dag verkort. Natuurlijk kunnen er bijzondere redenen zijn, die de indeeling van de manschappen bij de infanterie, de ca valerie, de artillerie en de genie be- heerschen, en evenzoo kan er in be paalde gevallen een afdoende reden bestaan, waarom een infanterist bij het 3e en niet bij het 12e regiment moet ingedeeld. Doch al laat men die bijzondere redenen ten volle gel den, er staat toch tegenover, dat er tal van gevallen zijn, waarin een sol daat precies even goed bij het 12e, als bij het 3e regiment bruikbaar is. En dit nu zoo zijnde, vraagt men zich onwillekeurig af, of het zooveel hinderen zou, indien men de man schap uit het Noorden herkomstig, dan ook meer noordwaarts op wacht post zette, en de manschap die in het Zuiden woont, meer zuidwaarts liet afdalen. Te beslist willen we ons hierover niet uitspreken. Er kunnen zoo allerlei kleine redenen zijn, die voor zulk een verplaatsing moeilijk heid opleveren. Maar bleek het uit voerbaar, zoo verdient het ongetwij feld aanbeveling, althans voor de ge huwden en voor hoofden van zaken. Te verre afstand doet doelloos te veel tijd met het op en neer rijden verloren gaan. Het vetiof kort er soms tot over de helft door op. Vcor de uitgewekenen uit Antwerpen. Uitgewekenen die, niettegenstaande voor hen door het Comité een huur overeenkomst is tot stand gebracht, van hun verhuurder eer. brief ontvan gen met verzoek alsnog de verdere huur geheel of gedeeltelijk te betalen, wordt verzocht deze brieven onmid dellijk te zenden aan het Comité van Nederlandsche Uitgewekenen, Meir 14, Antwerpen. Tevens worden de uitgewekenen medegedeeld, dat in 't vervolg alle zaken, betreffende huishuurregeling of bescherming van inboedels van uit Antwerpen worden behandeld en men dus brieven, aanvragen enz., uitslui tend en alleen moet zenden aan het Comité van huishuurregeling enz. Meir 14, Antwerpen. Deze correspondentie, kan men zenden aan het ministerie van buiten- landsche zaken, Den Haag, alwaar voor doorzending naar Antwerpen wordt zorg gedragen. De „Bellatrix." Zaterdag vertrok uit Amsterdam het gouvernements-vaartuig „Bellatrix," tegen den avond, Nell het waagde, een tipje van de mat op te lichten, zag ze, dat de helft van den woesten heidegrond omgespit was. Reddhiough kwam even aan, tegen het einde van het dagwerk, nadat de mannen weer naar huis waren ge gaan en houweel en spade hadden achtergelaten, om morgen weer voor het werk gereed te zijn. „Wel,hoe heeft hij het opgenomen?" vroeg hij, terwijl hij naar den sla- penden man wees. „Hij hoorde de houweelen en dacht, dat hij droomde. Dokter, als hij maar in dezelfde stemming blijft, tot alles klaar is?" „Vóór morgenavond is het in elk geval klaar. Hemel, wat werkten die arme drommels!" „En wat werkte een zekere dokter, Reddhiough, naar zijn gelaat te oor- deelen", mompelde Nell, met een glimlach, die een kuiltje in elke wang te voorschijn bracht. „U bedoelt, dat ik zweet als een paard, zooals we hier zeggen ja, dat is waar maar onder ons gezegd, geloof ik, dat ik mijn patiënt gered heb. Alles hangt er van af, hoe hij een sierlijk stoomjacht, bestemd voor den regeeringsdienst in den Indiscben Archipel. Reeds eenige weken lag het bij de Marinewerf in bijna vol tooiden toestand, waarbij nog enkel werd gewerkt aan de onderscheidings teekenen in verband met den tegen woordigen toestand in het Kanaal. En het is wel eigenaardig dat geen en kel schip van een particuliere stoom vaartmaatschappij op een dergelijke in het oog vallende wijze is opge sierd met de voor vernieling vrijwa rende neutrale kleuren, als dit regee- ringsvaartuig. De schoorsteen draagt een forschen band in rood-wit-blauw, en eveneens prijken deze kleuren op kwistige wijze langszij, over een vee grootere breedte dan een der andere schepen. Bovendien, alsof het niet genoeg was dat op de romp de naam „Bellatrix" in reusachtige letters is geschilderd, is er boven op het schip een kolossaal bord geplaatst met het opschrift „Holland." Op deze wijze uitgedost, zal het nette witte scheepje, gewapend met een paar kanonnetjes, de reis gaan maken, en, naar wij hopen, behouden overkomen. Over eenige maanden zal het worden gevolgd door een derge lijk schip dat nog aan de marinewer in bewerking is, en de „Canopss" za heeten. Gemeenschappelijk Belang. Gisterenavond werd de jaarverga dering gehouden van de Vereeniging „Gemeenschappelijk Belang", onder voorzitterschap van den heer T. Manse. in een kort openingswoord wees de voorzitter op de toestanden in deze gemeente, speciaal den midden stand betreffend, welke in vele op zichten niet ongunstig kunnen wor den genoemd, zoodat geen bijzondere maatregelen behoefden genomen te worden. Verder herdacht hij het overlijden van den heer A. H. Polak, waardoor de vereeniging een uitste kend lid heeft verloren. Het door den secretaris uitgebracht jaarverslag, wijst op het verenigings leven dat in het afgeloopen jaar niet krachtig en opgewekt was en kan zijn, en brengt dit in verband met de critieke dagen, die wij den laatsten tijd beleven en het verenigingsleven niet ongemoeid lieten. Het maakt vervolgens gewag van den toestand van den middenstand in de eerste dagen van Augustus van het vorig jaar, die door de plot selinge ontwrichting van hetcrediet- wezen met zorg de toekomst inging daar zij in die dagen grotendeels op eigen kracht en taaiheid was aan gewezen. Pessimistisch mag echter de grond- het opneemt, als hij voor het eerst de ontginnning ziet." „En is u morgenavond vroeg klaar „Ja, het gaf me nu en dan een dwaas gevoel, terwijl we werkten, te denken aan de weken en weken, die Griff zou noodig gehad hebben, te doen, wat wij met ons vijftigen in een oogenblik klaar hebben. Vóór nu, heb ik nooit begrepen, wat deze laat ste jaren voor Griff hebben betee- kend. De man is een dwaas de man is een heldleer hem gezond ver stand, zoodra hij sterk genoeg is, het te leeren." Met deze woorden was Reddhiough verdwenen, het aan Nell overlatend, over zijn woorden na te denken. „Leer hem gezond verstand", her haalde zij met een glimlach. „Ja, ze ker, dat is alles, wat ik doen wil." Het was vreemd, te zien, hoe deze dagen Nell's jeugd weer hadden te voorschijn gebracht. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1