VLISSHNGSCHE COURANT 2000 ide oline" mm in- iet i Jena" -de KAMERS MAANDAG S MAART O-LES HersknecM EISJË No* 56 53e Jaargang gitgaveFirma f. VAK Pt VEIOE )r„ Kleine Harkt 58, Viissingen. Teletoon Inlerc. ID Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdagn Nederland en de Oorlog. FEUILLETON mmm* jtte zeep. paarder, 1, verkrijgbaar „Oio- 59. ï-BOULEVARD of zonder pension, iureau „Vliss. Crt. r Bellamy-Bioscoop gaarne gevuld met tndig an de Bioscoop, aagd een bekwame ouien pén-, schuur- kan werken, 'hoen- en Ledetti"1' straat 35. net aankomend uit den boerenstand» raat 145. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Viissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel gulden bij levens- Hf gulden bij dood A ftf) gulden bij verlies J gulden bij verlies A ftrt gulden bij verlies Ap gulden bij verlies lange ongeschikt- I door 41 III van een hand, 1*111 van| II III vaneen M'1 van eiken heid tot werken ff UU een ongeluk UvU voet of oog JLvU een duim XUU wijsvinger anderen vinger, p.» ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze kerd tegen ongelukken voor: Staat van bslsg. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot toelating in de tegenwoordige buitengewone omstan digheden van voorloopige hechtenis wegens het in art. 45 der wet van 23 Mei 1899 eerstomschreven misdrijf. In de Memorie van Toelichting wordt daaromtrent het volgende me degedeeld: Bij de toepassing van artikel 33 der wet van 23 Mei 1899 worden onder de tegenwoordige buitengewone omstandigheden moeilijkheden onder vonden, voortvloeiende uit de omstan digheid, dat tegen den terugkeer der uitgezette personen binnen het hun ontzegde gebied en tegen de gevaren, welke die terugkeer voor de rust en de algemeene veiligheid medebrengt, thans niet anders kan worden opge treden dan door het instellen eener strafvervolging op grond van artikel 45 der voormelde wet, c. q. gepaard aan een nieuwe uitleiding. Die straf vervolging kan eerst na geruimen tijd tot een, voor tenuitvoerlegging vat baar, gewijsde leiden; voorloopige hechtenis kan, waar op het misdrijf een gevangenisstraf van ten hoogste drie maanden is gesteld, niet worden toegepast. Wordt derhalve de uitgezette per soon weder in het hem ontzegde ge bied aangetroffen, dan kan men hem wel is waar voor den officier van jus titie oi voor een hulp officier geleiden (art. 41 W. v. Sv.), maar, nadat door dezen procesverbaal is opgemaakt,rest dan den verdachte opnieuw uit te zetten zonder den minsten waarborg tegen nieuwe pogingen tot terugkeer, m. a. w. tegen herhaling van misdrijf en van de praktijken, welke tot het verbod, bedoeld bij art. 33 voormeld aanleiding hebben gegeven. En waar het thans hier dikwijls geldt praktij ken, die uit het oogpunt der uitwen dige verhoudingen van den Staat niet kunnen worden geduld, komt het on der de tegenwoordige b ritengewone omstandigheden der regeerisg ge- wenscht voor, dat de gestelde moei- Iqkheden zullen worden opgeheven door het tijdelijk toelaten van voor loopige hechtenis wegens het hier bedoelde misdrijf. Deze wetsvoordracht strekt daartoe. In afwachting van de totstandkom ng der ontworpen regeling heeft de mi nister van justitie intusschen reeds het Openbaar Ministerie aangeschre ven om een snelle berechting van het misdrijf van terugkeer in ontzegd ge bied te bevorderen en zelfs, zoo mo gelijk, dengene, die bij dien terugkeer op heeterdaad betrapt wordt voorge leid, aanstonds in persoon te dagvaar den. Als een gevolg van deze aan- door S. H. 123) O(Nadruk verboden „Watblieft U wilt me aan 't werk hebben Welk werk, dokter Ik ben niet wat u noemt handig in uw soort van werk." «Misschien nietmaar je weet, hoe men een stuk heide ontginnen moet „Het zou nu tenminste wel tijd worden, dat ik het kende. Wel Hebt u het evenals mr. Lomax in uw hoofd gehaald, een huishouden op te zetten en een nieuw huis te bouwen „Het is mr. Lomax zelf, dien ik g'aag zou willen, dat je hielp. Her inner je je den dag, Ephraïm, dat je allen hard werkte, om een pad in de sneeuw te delven, opdat je vrouw volgens haar wensch te Trawdon be graven kon worden „ja, ik herinner het mij. Zij was een goede vrouw, de eerste hoe goed, heb ik nooit geweten, vóór schrijving, die ook na de totstandko ming der voorgestelde regeling haar beteekenis zal blijven behouden, mag worden verwacht, dat voortaan tus- schen het plegen van het feit en de tenuitvoerlegging der deswege op te leggen straf geen langere termijn zal verloopen dan het geldende Wetb. v. Strafvordering eischt. Doch ook dan duurt die termijn nog zóo lang ten minste eenige weken dat aanvul ling van de bevolen administratieve maatregelen door wettelijke toelating van voorloopige hechtenis noodzake lijk blijft. Voorloopige hechtenis zal, volgens het eerste lid, wegens het misdrijf van terugkeer in ontzegd gebied op denzelfden voet z|jn toegelaten als wegens een misdrijf, waarop als maximum een gevangenisstraf van 4 jaren of meer is gesteld. De bepalin gen van het Wetb. van Strafvordering ten aanzien van alles wat de voor loopige hechtenis betreft, zijn ten deze van toepassing (tweede lid.) De grond, die ten deze met name in aan merking komt is de in vrees voor herhaling van den verboden terugkeer c q. gelegen „gewichtige reden van maatschappelijke veiligheid*. En van daar bepaalt het 3de lid, dat de per sonen, op wie krachtens de ontwor pen regeling voorloopige hechtenis wordt toegepast, van rechtswege vrij zijn zoodra in alle gedeelten van het grondgebied des rijks, waarbinnen hun het verblijf is ontzegd, de staat van beleg is opgeheven. Twee verzoekschriften ten behoeve onzer zeelieden. Aan de Tweede Kamer derStaten- Generaal te 's-Gravenhage heeft de N'derlandsche Zeemans Vereeniging Volharding, gevestigd te Rotterdam in de eerste plaats verzocht het inge- drende wetsontwerp Oorlogs Zeeon gevallenwet te willen aanvullen met de volgende bepalingen dat aan rentetrekkende weduwen, die hertrouwen,tweemaal per jaar rente zal worden uitgekeerd dat aan ouders van kostwinners, of van hen die een belangrijke steun hunner ouders waren eveneens rente kan worden toegekend. Ook verzoekt adressante in de wet te willen bepalen, dat, bij vaststelling van het dagloon, als loon wordt aan gemerkt, al hetgeen de zeeman ont vangt aan geld, aan voeding, als aandeel in de vischvangst, alsmede hetgeen hij van derden ontvangt. En daarbij te willen aangeven, dat onder „geld" ook wordt verstaanover- werkgeld. Tevens ve'zoekt zij dat voor het beroep de Beroepswet van kracht zal zijn. De Zeemansvereeniging dringt er ernstig op aan, dat ook tegen de ge volgen van gewone bedrijfsongevallan spoedig een wettelijk verplichte ver- Betty mij onder handen nam, en ge ducht onder handen nam ook." „Nu dan, je zult wel niet vergeten zijn, dat Lomax dien dag zoo hard werkte als twee anderenen nu heeft hij een gril in 't hoofd, evenals je vrouw om'rent de begrafenis en ik vraag jou en eiken flintcen Ling Crag jongen, om hem te helpen, evenals hij jou geholpen heeft," „Ephraïm, nog altijd niet begrijpende schoof zijn pijp van den rechter naar den linker mondhoek en bekeek toen met aandacht een kluit mest, die aan een van zijn laarzen plakte. „Wel vroeg hij eindelijk. „Mr. Lomax is dichter bij den dood geweest, dan je je voorstellen kunt, en ofschoon hij nu veel beter is, heeft hij deze gril in het hoofd de gril, dat bij niet weer beter karr worden, voor het laatste hoekje van zijn ont ginning klaar is. Noem het een gril als je wilt, Ephraïm maar het is een feit dat hij zal sterven, als jij en ja makkers niet komen, om hem te hel pen." Weer zweeg Ephraïm. Nooit haas tig in het doen van een belofte, dacht hij na over het werk op zijn boer- zekering van zeelieden tot stand worde gebracht. In een tweede adres aan de Tweede Kamer herinnert de Vereeniging, dat tengevolge van het stooten van sche pen op mijnen, dus in verband met een gebeurtenis, welke een onmiddel lijk gevolg is van den huidigen oor log, sedert Augustus 1914, van be manningen van Nederlandsche schepen 53 zeelieden om het leven zijn geko men dat hetgeen door betrokken reede- rijen of particuliere liefdadigheid is gedaan, ter voorziening in het onder houd der nabestaanden, die doot deze 53 zeelieden zijn achtergelaten, geheel en al onvoldoende isredenen waarom adressante verzoekt, bij de vaststelling van de Oorlogs-zeeongevallenwet te willen bepalen, dat de nabestaanden van zeelieden, die zijn overleden tengevolge van een gebeurtenis, welke een onmiddellijk gevolg is van den huidigen oorlog, voor rekening van het Rijk een rente kan worden toege kend, gelijk aan de rente die wordt vastgesteld in de Oorlogs-zeeongeval lenwet, onder aftrek van hetgeen hun reeds om redenen van het ongeval, door anderen is of wordt verleend. Nsdsrlandschs stoomvaartlijnen. Op 5 Maart werd te 's Gravenhage een vergadering gehouden van ver tegenwoordigers van bijna alle groote stoomvaartlijnen hier te lande, ten einde te bespreken op welke wijze men eventueel het risico zal dekken, voortvloeiende uit de bij de Staten- Generaal aanhangig gemaakte ont werp oorlog-zee eogevallenwet. Be sloten werd die risico onderling te dragen, waartoe een vereeniging, ge naamd „Zeerisico" werd opgericht. Bijna alle aanwezigen verklaarden zich in beginsel bereid tot toetreding. Het nemen van alle ve'dere voorbe reidende maatregelen werd opgedragen aan de Coöp. Ver. „Centraal Beheer", Singel 150, Amsterdam. Het ligt in de bedoeling de statuten der nieuwe vereeniging zoodanig uit te werken, dat er gelegenheid bestaat, zoowel voor toetreding van eigen risico dragers, als van verzekerings- vereenigingen, welke voor bepaalde groepen gevormd zullen worden (groote vrachtvaart, kleine vrachtvaart) zeevisscherij enz. Voor den kleinen middenstand. Omtrent de vergadering voor ver tegenwoordigers van credietinstellin- gen, op 13 dezer te 's Gravenhage te houden, vernemen wij nog, dat op een ter vergadering te bespreken wijze en tot een aldaar nader aan te geven grens medewerking van het Rijk ter verwezenlijking van het doel der vergadering in uitzicht zal wor den gesteld, aangezien de beoogde derlj, dat hem den volgenden dag wachtte. Het gras op de weide moest volle veertien dagen eerder gemaaid worden dan gewoonlijk hij had plan gehad er vandaag mee te beginnen, als Betty's afwezigheid hem vandaag geen vacantiedag bezorgd had. „la, ix zal komen", sprak zij ein delijk. „Ik kan niet ontkennen, dat me een aardig beetje werk wacht, en met menigeen, dien ik ken, zal het wel evenzoo zijn. Toch, mr. Lomax heeft voor mij gewerkt, zonder dat ik hel he Ti gevraagd heb, en ik zal voor hèm werken. Bovendien, of schoon hij den laatsten tijd dwaze manieren heeft aangenomen, dokter, hebben wij allen in onze harten een teere plek voor een Lomax van de Manor." „Zoo is het Ephraim 1" riep Red- dhiough, terwijl hij hem op den rug klopte. „Nu, ik zal naar de éene helft der mannen gaan en jij kunt naar da andere helft gaanen morgen zullen we allen beginnen." „Zult u ook een spade hanteeren „Zeker wil ik dat. Ik heb op bet oogenblik geen ernstige gevallen be halve dat van mr. „Lomax, en het is credietverleening aan den kleinen landbouwenden, industrieelen of han- deldrijvenden middenstand is te be schouwen als een voortzetting van het werk dat met de oprichting van het Kon. Nat. Steuncomité begon. Het aantal uitgenoodigde instellin gen bedraagt ongeveer 150. Daaron der bevinden zich de verschillende centrale credietbanken voor den mid denstand, (credietinstellingen, welke bij een centrale zijn aangesloten, zijn niet afzonderlijk uitgenoodigd) en voorts de hulpbanken, welke bij het Centraal Bur. voor de Statistiek be kend waren, benevens enkele andere, ais de credietbank tegen den woeker welke ook zij het niet speciaal den middenstand crediet verieenen. Belgische vluchtelingen. Dinsdag bracht, zooais gemeld, de regeerings commissaris jhr. Ruys de Beerenbrouck, een bezoek aan de instellingen voor de Belgen, die van rijkswege te Middelburg onderstand genieten. Hij drukte zijn volle tevre denheid uit over de wijze van ver zorging, die hier zoo goed is als ze in de kampen maar kan zijn. Allen zijn nl. ondergebracht in steenen ge bouwen, gezinnen hebben afzonder lijke kamers, ongehuwde mannen en vrouwen afzonderlijke slaapsalon en de voeding, voorziening van kleeding e.d. is uitstekend geregeld. Hij ver klaarde dan ook dat eenerzijds niet op ontruiming van Middelburg zou worden aangedrongen, doch moest daarbij één uitzondering maken en wel voor de ongehuwde mannen, die hier werkeloos rondloopen, terwijl men hen in de kampen aart het werk zet. Ook in het begin der week kwam bfj het vluchtelingen-comité van den burgemeester een schrijven in, waarin deze verklaarde niet langer aan het comité de beschikking te kunnen laten over een drietal gebouwen, te weten de manége, het gymnastieklokaal op de Groenmarkt en het ijk kantoor. Deze houding van de gemeentelijke overheid is begrijpelijk, als men weet, dat de manége aan het rijk ver huurd is, en dienen moet om de offi cieren van het garnizoen gelegenheid tot rijden te geven, dat reeds sinds maanden aan de kinderen die er juist het meest behoefte aan hebben, nl. die der armenscholen, geen gymna- stiekonderricht is kunnen gegeven worden en dat, naar men fluistert, er zich een huurder voor het z.g. ijk- kantoor, dat sinds eenigen tijd door de ijkers verlaten is, heeft aangemeld. Tengevolge hiervan zullen in het laatst dezer week een 200 h 300-tal armlastige vluchtelingen van hier naar het kamp te Uden vertrekken. Er blij ven dan nog pl.m. 800 over. Mobilisatie-toelage. De minister van oorlog heelt be- nu eenmaal mijn taak, zieke menschen te genezen." Reddhiough had zich niet vergist, toen hij op zijn vrijwilligers gerekend had. Van man tot man ging Ephraim Shackleton en er was geen enkele weigering. Allen hadden zelf dringend werk, dat hun wachtte nu, het moest dan maar wachten en later moesten zij het werk van twee dagen in éen dag afdoen, om den verloren tijd in te halen. Zelfs de luiaards onder hen mannen, die niets liever deden, dan op hun vuile, slecht verzorgde boerderijen te staan droomen over wetk, dat morgen gedaan moest wor den, altijd morgen zelfs zij waren bereid, de handen aan het werk te slaan ten behoeve van een vriend, die hen noodig had. Tegen vijf uur den volgenden mor gen, onder een ronde, witte zon, over een heide, fantastisch door den nevel en de schitterende dauwdroppels, wandelde een gezelschap van onge veer vijftig man, elk met een spade en een houweel over den schouder, met flinken pas naar Lostwithens. „Hij is een beste, onze dokter", zei Ephraim Shackleton tot zijn buurman, paald dat met ingang van f Maart als woonplaats voor ongehuwde offi cieren van het leger hier te lande die na 31 Juli 1914 in functie zijn gesteld, in dienst getreden of alsnog willen treden moet worden beschouwd de plaats waar zij hunne functiën voor de eerste maal aanvaarden zullen en bereids aanvaard hebben. Instructie-bataljon. Een zeer bijzondere afwijking van het voorschrift voor het instructie bataljon is bfj aanschrijving van het Departement van Oorlog dd. 4 Maart bevolen. In de laatste week van Maart kun nen ingevolge deze aanschrijving bij het instructie-bataljon jongelieden worden toegelaten, die op 1 April den leeftijd van 15 jaar wel, doch op 1 October a.s. den leeftijd van 19 jaar nog niet bereikt zullen hebben. Hunne opleiding blijft echter tot 1 October eene voorloopige, zooais dit in het voorschrift vastgesteld werd voor de categorie van 151/, tot 16- jarigen. Grondwetsherziening. Aan de vredesvrienden in Neder land is een rondschrijven verzonden, waarin herinnerd wordt dat op initia tief van de „Vereeniging voor den Vrede" 29 Jan. verscheidene vrouwen bijeen kwamen, teneinde de moge lijkheid te bespreken een actie te voeren ter verkrijging van zoodanige regelingen, dat voor de toekomst althans ons land bespaard wordt voor plotselinge ooriogsuitbarstingen, zooals we die nu elders om ons heen hebben zien plaats grijpen. Als resultaat der gedachtenwisseling werd besloten een beweging op touw te zetten, met het doei die Grond wetsartikelen gewijzigd te krijgen, welke de verhouding met andere volken inclusief het verklaren van oorlog en het sluiten van vrede geheel overlaten aan de Regeering zonder dat de Volksvertegenwoordi ging daarop "ook maar den minsten invloed kan oefenen. De te voeren actie zal afhangen van de voor dit streven betoonde belangstelling. Met het oog daarop verzoekt het comité, zoo men iets voor het plan mocht voelen, zoo spoedig mogelijk, en liefst niet later dan 20 Maart, een schriftelijk bewijs van sympathie te zenden aan mevr. J. Emmelot—De Jong (Ella Petron) Ceintuurbaan 226, Amsterdam. Betaling van belastingen in BelgiB. Het Belgisch Steuncomité teMiddel- burg herinnert allen Belgen, die in Nederland vertoeven, er aan, dat zij hunne belastingen kunnen betalen op het kantoor van den heer Vanderper- ren, rijksontvanger te Baarie Hertog toen zij Lostwithens naderden. „Er zijn er weinig beter, jongen. Het gaat den heeien dag en eiken dag maar door met Reddhiough, en Ik heb hem nooit zijn plicht zien ver zaken. Wel, hier.moet het ergens zijn. Hij schijnt een eenzame plaats geko zen te hebben, mr. Lomax een zamer zelfs, dan de praatjes der menschen zeggen." Het gepraat en het gelach hielden op, toen zij het lage hek bereikten, dan de ontginning omgaf. „Wij zullen zoo rustig mogelijk moeten werken, jongens", had Red dhiough gezegd. „Als het tot hem doordringt, wat we doen, dan zal niet te houden zijn en met ons mee willen graven." Zij begonnen dus zwijgend en in volkomen stilte, behalve het geluid van houweel en spade, werkten zij den geheelen langen, warmen dag. Ieder had eten en drinken meege bracht, maar zij namen korte rusttij den tusschen hun liefdewerk. (Wordt veivolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1