Eerste Blad. 6 MAART Dit niimmBr bestaat uit Z hladen. ei? NO. ö5 53e Jaargang 1915 IAiiii firma I. lil DE Villi Ir., Kleine Hult SI. Vlissingen. Teieleon latere. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdagei Maartsche Buien. FEUILLETON Brieven uit de Hofstad VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1 —4 regels 0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in't bezit eener ft ft ft gulden bij levens- ^f*ft gulden bij dood AA ft gulden bij verlies A ^ft gulden bij verlies 4 ft oolis, zijn GRATIS verze- /III III lange ongeschikt- II door <||ll van een hand, l*||l van| kerd tegen ongelukken voor: Ld U U U heid tot werken ff VV een ongeluk UUU voet of oog lUU een duim lVlU Due ulikeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, «oorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ol trem. gulden bij verlies A gulden bij verlies ff) Pfgulden bij verlies van| 11111 van een M van eiken een duim J.UU wijsvinger anderen vinger. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Hofl. Alg. Verzek. Bank" te Schledaa Nauwelijks heeft Lentemaand haar intrede in het land gedaan of het zijn weder d$l~ echte Maartsche buien, waarin wij leven. Een frissche maar dikwijls nog gure voorjaarswind waait langs de dreven, de zon gaat afwis selend schuil achter voortijlende wol ken regen, sneeuw en hagelbuien wedijveren als om strijd om ons nog van de straat te houden en heil te zoeken bij den „zwarten gezel" in de kamer, waar hij reeds maanden lang in onbeperkte heerschappij den scepter zwaait. Hoe somber en triestig kan het er nu nog somwijlen uitzien; maar ook hoe veelbelovend en weldadig reeds kunnen de zonnestralen stad en land in een vroolijk licht doen baden, en der menschheid aldus een voorproefje doen smaken van het naderend voor jaarslied, van de daarna te verwachten zomervreugde Doch ziet, nauwelijks waant men zich te midden van lenteboden te zijn, of somber dreigende wolken gevaarten stapelen zich in het Westen op en weinig tijds later is het weder alsof wij midden in den grimmigen wintertijd verkeeren. Echt Maartsch weder"! Zeker; maar vergeten we niet dat het de jeugd is van den komenden tijd, de prille jonkheid van de nade rende lenteen jeugd en jonkheid zij zijn nu eenmaal veranderlijk in stemming en gestage wisseling. Want evenals de natuur, kent ook het menschenleven zijn Maartsche buien, zijn ongestadige uren, zijn wisselende dagen. Dan heeft het hart nog niet geleerd te berusten waar rampen het bezochten, heeft het louterende ver stand nog niet geleerd zich neder te leggen bij de dingen, die nu eenmaal zoo zijn en blijkbaar moeten zijn maar dadelijk zijn de jonge harten schier ten doode toe bedroefd bij den minsten tegenslag, en aanstonds komt het onervaren verstand in weerbarstig verzet tegen elk vermeend onrecht. Doch even snel als de buien opstaken, even snel hebben zij zich weder neergelegdhet jonge hart springt van vreugde op bij elk onverwacht geluk en het jonge inzicht meent, dat gansch de wereld zal medejuichen bij het haar weervaren heil. En juich toon en weeklacht, zij wisselen even staag en even snel in het jonge menschenleven af,als in den jeugdtijd door S. H. 122) 0(Nadruk verboden. Zwak als een klein kind lag Griff daar terneder; alleen dat onstuimige hart van hein was levend, en hij was knorrig bij de gedachte aan den ver loren tijd. Dag op dag lag hij op het bed van heide en er was geen teeken van terugkeerende kracht. Slechts éen teeken was er en Reddhiough zag het spoedig. „Zie eens hier", zij hij op zekeren roiddag tot Nell, nadat Griff in een onrustige sluimering was gevallen, „u kent nu zoo langzamerhand mijn stok paardje wel, hé Verdriet en zorg is de oorzaak der meeste ziekten en zeker is hier de grondslag. Ziet u wel, h°e hij altijd de oogen wendt naar dat raam, als hij wakker wordt Hij kan dat onvoltooide stukje grond zien, w naar mijn idéé kan hij niet rusten, der natuur, die wij thans mede door maken in deze maand vol beloften van voorjaarsleven. Zien wij om ons heen, dan aan schouwt het oog dra tal van bloeiend gewaswilg, populier en els zullen gaan bloeien, de heesters zijn reeds lang uitgeloopen, de taxis stuift en de zacht gekleurde trosjes blozen in het voorjaarszonnelicht. Aan onze voeten bloeien alras sneeuwklokje en madeliefje, het Maartsch viooltje en de prachtige crocussen en tal van andere kruiden. Er komt reeds meer en meer kleur in het kleed der natuur en dankbaar aanvaarden wij deze voorboden van wat eenmaal mensch en dier verkwikken zal. Ach, konden wij maar even hoopvol spreken van hetgeen wij thans in de maatschappij aanschouwen, waar ook sneeuw en regen, hagel en, o zoo weinig zon, met elkander afwisselen waar wij, werwaarts het oog ook richtend, niets dan somber dreigende wolken zien naderen, den donder hooren rollen en het bliksemlicht zien nederslaan. Waren het maar Maartsche buien, waarachter immers de lente zeker daagt, die thans de wereld in den vorm van krijg en onheil, van verdelging en rampspoed teisteren. Konden we er maar even zeker, als in de natuur, oprekenen, dat na hetgeen we nu beleven in dezen ver delgingsoorlog, ook spoedig betere tijden aanbreken Het is er verre van De wereldkrijg grijpt integendeel schier dagelijks verder en verder om zich heen; om waar te eindigen Op de verscherpte maatregelen der dusgenaamde Duit- sche blokkade zijn dezer dagen ver scherpte tegenmaatregelen door de tegenpartij afgekondigd, die afge scheiden van hetgeen zij in strategisch opzicht ten nadeele van den vijand zullen uitwerken, een nieuwen slag beteekenen voor de neutrale scheep vaart in het algemeen, en voor de onze wel in het bijzonder. En wat zal van deze tegenmaatregelen der geallieerden weder het gevolg zijn Dat Duitschland opnieuw tot nog scherpere, nog meer uitgebreide maatregelen zal overgaan, om aan het dreigende gevaar eener uithonge- ringspoiitiek, door zijn vijanden toe gepast, te ontkomen. Wanneer het nochtans, niettegenstaande het Duit- sche verzet tot een uithongering komt, zullen dan, mag men vragen, het eerst daaraan ten offer vallen de millioenen Belgen, die in hun land gebleven zijn, de millioenen Fran- schen, die de bevolking uitmaken van het door den Duitschen krijgsman bezette deel van het Fransch ge- meenebest, de honderdduizenden En- gelschen, Russen, Franschen en Belgen, die in Duitsche krijgsgevan genschap zuchten Zal dan het oud omdat hij aan bet werk wil gaan. Daarover ijlde hij, zooals u wel weet, toen de koorts begonen dat is het, wat nu zijn genezing tegenhoudt." „Is het gevaarlijk voor hem, daar te liggen, zonder beter te worden vroeg Nell kalm. „Ja, dat is het. Er moet verandering komen, ten goede of ten kwade en Lomax gaat stellig niet vooruit." Nell Ne hercliff was stil voor een oogenblik. Zij wist, wat Reddhiough niet wist, waarom de zieke man niet rusten kon, met het wilde, onontgon nen stukje heide voor oogen. Dit was de boete, die hij zichzelf had opge legd, en de gedachte, dat hij zijn weg tot vrede nog niet gevonden had, maakte hem rusteloos. „Dokter", sprak zij eindelijk, hoe ongaarne zij ook een geheim van Griff met een ander deelde, toch wetende, dat zij Reddhiough zooveel mogelijk moest helpen „dokter, al het eens een idéé fixe van hem was, dat hij dat stukje voltooien moet Reddhiough's dikke wenkbrauwen trokken zich samen een manier van hem, als hij licht begon te'zien, in de behandeling van een moeilijke zaak. testamentisch „oog om oog, tand om tand" hier op bijna 10 miliioen weer- loozen en onschu'digen, een toepas sing vinden, gruwelijker dan ooit de geschiedenis der menschheid heeft aanschouwd Ons hart zegt, dat zulks niet mag, niet kar. geschieden maar ons verstandelijk inzicht zegt ons, dat er reeds zóóveel in dezen wereld oorlog is geschied, wat niet voor mogelijk werd gehouden, dat ooit onder beschaafde, moderne volken geschieden kon. En als straks gebeurt, wat door de geallieerden vurig ge hoopt wordt, en de Dardanellen ge forceerd worden, Constantinopel valt, en het Turksche rijk in Europa een eind genomen heeft, wie kan dan zeggen, wat er aan weder nieuwe complicaties uit dit belangrijke feit zullen voortvloeien en welke nieuwe staten zich in den oorlog mengen zullen, die dan voorzeker het karak ter aannemen zal eener wanhopige, tot het bitterste einde toe volgehou den volkeren-worsteling Wie vermag te voorspellen hetgeen de eerstvol gende tijd ons aan nieuwe, bloedige episoden zal brengen En vooral ook niet minder wat weder daarna volgt. Neen, naar alles zich laat aanzien, zijn we er, wat den oorlog betreft nog verre van af in „Lentemaand" te ver keeren de ijzige winden die daar waaien, de wisselende sneeuw- en regenvlagen, die daar onverpoosd nog nedervallen, zij zijn nog geenszins voorboden van een naderend einde van den somberen oorlogstijdzij zijn, helaas, nog zelfs geen „Maart sche buien". Het verzet. Een bontkwestie. Een vermakelijke bende. Buitengewoon krachtig is het verzet, dat aan alle kanten voor den dag komt tegen het snoode plan van het departement van Waterstaat om het groote Bosch in tweeën te splitsen. Het verheugt ons 'zeer dat zooveel tegen dit wetsontwerp wordt geageerd, omdat daaruit blijkt dat men het Bosch nog niet vergeten is, al wordt er niet veel in gewandeld. Waarin dit eigenaardige verschijnsel dat men zoo weinig profiteert van het Bosch zijn oorzaak vindt, is niet gemakkelijk te zeggen. Er zijn er, die beweren dat het karakter van een bosch reeds geheel verdwenen is, vooral omdat de toenemende massa auto's en fietsen een zoo geweldige stofplaag hebben verwekt, dat het aangename van de wandeling in let terlijken zin onder het stof bedolven wordt. Het ware dan ook zeer ge- wenscht, dat de hoofdweg uit het Bosch werd verlegd naar den rand. Dat zou zeer wel mogelijk zijn, althans „Dat zou veel verklaren, als het idée-fixe diep geworteld was", zei hij. „Het is diep geworteld Hij heeft er op geleefd laat het een gtil zijn, een waan, of hoe u het noemen wilt vijf lange jaren. Hij denkt dat hij geen vrede kan vinden, voor het laatste we k daar klaar is." „HmHij was altijd een koppige ezel, als hij eenmaal een idéé in het hoofd had. Hij zal 't nu niet opgeven, z io zwak als hij is neen, niet, ai konden m en ik, en geheel Ling Crag hem bewijzen, dat hij ongelijk heeft." Reddhiough keek peinzend naar den slapenden man, terwijl er een planneije in zijn brein opkwam en rijpte. „Wij moeten een weg vinden, om hem van zijn gril te genezen", zei hij„het is zijn eenige kans om be ter te worden. De man Is gezond genoeg; al de Lomaxes hebben ge zond bloed. Het eenige, wat hem scheelt, is juist wat u gezegd hebt deze gril, die hem niet weer op krachten laat komen." Griff werd toevallig juist wakker, en zat dadelijk rechtop in zijn bed, de oogen gericht op de ontginning, zijn geweest, mits de onteigeningswet nie't zulke zotte bepalingen had bevat, die feitelijk hset aanbrengen van vele verbeteringen in den weg staan. Enfin, daarover te jeremieeren helpt niet veel. Het .feit is er en het is op het oogenblik |aak, dat alle Hagenaars zich inspann^i om de mishandeling van het Bosch te voorkomen. In verband met dezen aanslag op het Bosfch is herinnerd aan heigeen nog slechts eenige weken geleden in de Tweede Kamer, toen daar werd behandeld de aanvrage van het Haag- sche gemeentebestuur om een gedeelte van de duingronden tusschen Den Haag en Wassenaar te mogen koopen voor de uitbreiding van den water- vang der waterleiding. Er werd toen o. a. gezegd dat niet met alle zeker heid was te wachten dat den Haag het natuurschoon der duinen zou eer biedigen en dat het niet op den een of anderen tijd op de snoode gedachte zou komen er een stuk van te ver- koopen. Op grond van deze overwe gingen werd het verzoek tot aankoop afgewezen. En nu Nu moet heel den Haag een grooten mond opzetten omdat de regeering op de meest schennende wijze de hand wil slaan aan het natuurschoon. Inderdaad, wie het groote Bosch met het kleine Scheveningsche verge lijkt, zal moeten toegeven dat het onderhoud van natuurschoon in heel wat vertrouwder handen is bij het gemeentelijk bestuur dan bij het hoog geroemde staatsboschbeheer. Trou wens dat weten wij nog goed uit den tijd toen de hevige September-storm van 1911 zijn verwoestingen had aan gericht. Nog zijn de gevolgen daarvan niet weggeruimd en de wijze waarop getracht is èn de leege plaatsen aan te vullen èn een herhaling te voor komen, is zoo beneden alle critiek, dat een verdere vernieling door den aanleg van een breeden verkeersweg feitelijk geheel en al past in het kader van de aesthetische talenten, die aan de afdeeling boschbouw van het depar tement van Landbouw gekoesterd worden. Een andere kwestie heeft ook in de residentie, speciaal bij het uitgaande gedeelte, bijzondere aandacht getrok ken. Zooals men weet is de Gemeente- Schouwburg verpacht. De bekende opera-zanger Roosen exploiteert het gebouw. Nu werd eenige weken ge leden uit de vestiaire vermist een kostbaar bont, dat daar tijdens de voorstelling te bewaren was gegeven. De eigenares sprak den exploitant voor schadevergoeding aan, doch deze betoogde dat hij de vestiaire en het bewaren van afgegeven goederen weer aan een derde had verpacht. die de inhoud zijner droomen was geweest. „Er is zoo weinig meer te doen", mompelde hij. Nauwelijks twee maan den werk. Het is verschrikkelijk, hier te liggen als een blok en te zien, hoe de heide me uitlacht. De heide zal zeggen, dat zij toch den strijd gewon nen heeft. O, je kunt naar den drommel loopen, Reddhiough", viel hij zich in de rede, toen hij het hoofd omkeerde en den dokter dicht bij zich zag staan„je zegt, dat ik niet ge schikt ben, om op te staan, en ik zeg je, dat ik toch op zal staan. Man, je weet niet, wat er voor mij van afhangt, dat ik dat hoekje voltooi." „Ja, dat weet ik wel", zei Reddhi- hough. „Hier, Lomax, geef mij een hand je kondt mij altijd doen krim pen van pijn, weet je nog wel Griff's handen klemde zich om die van den dokter en hij deed zijn best, de slappe spieren te doen werken. Reddhiough glimlachte slecht bij den zwakken druk. „Dat moest je overtuigen, Lomax, Blijf nog maar wat liggen, man, tot je kracht terugkomt." „Ja, stil liggen 1" herhaalde Griff De kantonrechter heeft dezer dagen uitspraak gedaan en den heer Roosen in het gelijk gesteld en eischeres niet ontvankelijk verklaard in haar beroep op den rechter. Deze uitspraak heeft nu verba zing gewekt omdat zij, ze moge ju ridisch zeer zuiver zijn, in hooge mate onlogisch is. Ging toch de heer Roosen voort met op deze wijze zijn taak der exploitatie op te vatten, dan zou men daartegen zeer veel bezwaar kunnen hebben. Het publiek leeft in de verbeelding dat de heer Roosen exploiteert en plotseling ont waart het dat deze zich van een gedeelte der exploitaties niets aan trekt. Straks blijkt wellicht dat de buffetten ook ai verpacht zijn misschien ook de reclame, de ver koop van kaarten, wellicht het tooneel ook op die manier kan de exploi tant zich eventueel onttrekken aan alle klachten over de wijze waarop de kleine onder-exploitantjes te werk gaan. Het gebeurde met het damesbont is een goede les voor alle dames om op haar hoede te zijn. Velen hebben dit al steeds gedaan en ge zorgd dat er een enorm verschil be stond tusschen de wijze waarop zij in mantel en met hoed er uit zien en zonder deze. De beste kleeren worden in den avond gedekt door oude boa's, rotondes enz. De oorzaak ligt in de vrees dat deze laatste ai te verleidelijk worden, wanneer zij in de vestiaire hangen. Een -vermakelijke bende is het in de Commissie van toezicht op het lager onderwijs. In de jongste ver gadering is het er weer fijn op los gegaan. Ach en wee hoort men vaak klagen over het feit, dat welhaast niemand zich beschikbaar stellen wil voor lid van deze commissie. Het verwondert ons niets als wij zoo geregeld de verslagen der vergade ringen lezen. Een zeldzame leeken- bende waaronder een paar die in den Haag gerenommeerd zijn om]het bezit van hun grooten mond en hun uiterste best doen om met dit instrument een toon aan te slaan, die op den buitenstaander den indruk van groote kennis moet maken Wij weten wel beter en alle Ha genaars met ons zoo zoetjes aan kennen al die politieke Pappen heimers op een prik en weten zij wat ze voor den vooruitgang van de residentie waard zijn. De Commissie van Toezicht op het lager onderwijs is verpolitiekt in den meest verderfelijken zin des woords. Vandaar dat zij alle betee- kenis heeft verloren en langzamer hand nog weer een peii daalt. Niet onvermakelijk is echter haar wijze van doen en als zoodanig blij- knorrig.„ Het is zoo gemakkelijk, is is 't niet Reddihough, als men geen tijd heeft, om stil te liggen Kun je niet hooren, hoe de heide me uit lacht Ik hoor het en ik word er gek van. De weg tot redding, eerst onduide lijk en onbepaald, lag plotseling pre cies afgebakend voor Reddhiough. „Lomax," „stel je eens voor, dat de kaboutertjes vannacht o/er de heide kwamen trippelen en dat stuk je werk voor je afmaakten?" „Ik dacht, dat je een verstandig man waart, Reddhiough Het is geen tijd voor dwaasheden." „Maar veronderstel eens, dat ze het deden Zou het je voldoen Griff, met onnatuurlijk groote en donkere oogen, zag den ander in het gelaat, en glimlachte zwakjes. „Ja," zei hij„als de kabouters komen goede Hemel, Reddhiough, je schijnt niet te weten, wat het alles voor mij beteekent. Je hebt te veel de flesch aangesproken, man.dat was altijd je grootste gebrek." Nell zag angstig naar den dokter, verwachtende schaamte en boosheid op zijn gelaat te ziendoch Reddhi-

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1