2000 VRIJDAG 5 MAART kameroverzicht. 0 pWo. 54 53e Jaargang 1915 i: Firma F. VAN DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdag» FEUILLETON Nederland en de Oorloq BINNENLAND VUSSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie ƒ3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt twee maal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze- gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken *f| gulden bij dood A f| f| gulden bij verlies .J O gulden bij verlies A f|f* gulden bij verlies ft P^gulden bij verlies lil door Jllllï van een hand, I *111 van! vaneen /h van eiken kerdtegen ongelukken voor: heid tot werken g VU een ongeluk UUU voet of oog 1UU een duim 1UU wijsvinger Uw anderen vinger. Oeze ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot o! tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. ftlg. Verzek. Bank" te Schiedam Vergadering van Donderdag. Minister Treub weerlegde nogmaals alle beweringen dat Ce Regeering door haar graanpolitiek oorzaak zou zijn geweest van de prijsstijging van de tarwe en rogge. Men moet niet kort van memorie zijn, zei hij langs den-neus-weg en eens goed bedenken hoe de toestand in Augustus was. De schepen, die graan aanvoerden, wer den nu eens door deze dan door die vloot aangehouden en dus viel er allerminst op te vertrouwen dat de aanvoer voldoende zou zijn. Daai- mede had men rekening te houden. Er waren slechts twee uitersten mo gelijk: de Regeering trok de handen geheel af van den aanvoer en liet den import geheel vrij over aan de handelaren of de Regeering hield het monopolie. Het eerste was ondoenlijk omdat de speculatie er mee in de hand gewerkt zou worden en de aanvoer later en trager zou geschie den. Dat maximum prijzen wel dege lijk een gunstigen invloed hebben gehad op de prijzen, betoogde de Minister o.a. met een beroep op het oordeel van den heer Westerdijk te Groningen, die algemeen als een deskundige wordt beschouwd. Belangrijk was de beschouwing die de Minister ten beste gaf over de staatsrechtelijke verhouding van de Regeering tot de comité's die steun verleenen. Wat de Minister bij de oprichting van het Kon. Nat. Steuncomité zeide, zeide hij als par ticulier. In die zelfde positie ver keerde H. M. de Koningin. Iets anders is het zoodra de Staat subsidie gaat verleenen, dan zal de Minister hen te woord staan, die kritiek oefenen op de daden van de gesubsidieerde comité's. Het is echter de meening van den Minister dat door deze co mité's is gedaan wat redelijkerwijze verwacht kon worden. Niet minder dan vijf irillioen gul den is door particulieren bijeenge bracht en nog geregeld stroomen de giften. Met kracht verzet de Minister zich tegen de opvatting van de sociaal democraten dat de werkloozen recht hebben op uitkeering. Van recht mag hier geen sprake zijn, te minder om dat steeds de gedachte moet blijven bestaan dat het steunen door de regeerir.g een nood-maatregel is. De arbeiders dienen te gevoelen dat deze steun de op hen rustende plicht om zich te verzekeren tegen de geldelijke gevolgen van de werkloosheid, niet wegneemt, integendeel duidelijker doet gevoelen. De uitkeering te vol gen, ligt niet op den weg van den Minister. Wat er te kort komt, moet door particuliere bijdragen worden door S. H. 121) O(Nadruk verboden. «Wacht een oogenblik, Squire, wacht een oogenblik. Er sterven er neer aan overhaasten, dan van hon ger, zooals het spreekwoord zegt, en ik moet eens met u praten. Het is heel mooi, om trotsch te zijn, Squire, sn te bluffen en te pochen de geheele heide overhet is mooi om een meisje haar liefste te ontstelen en te Praten van familienaam en wat al niet. K maar hoe is het nu met u fami lienamen Er is een nicht van u, die 'n vrije liefde leeft met Griff Lomax te Lostwithens." De slag was bliksemsnel, wreed. Maar de Squire zei geen woord. Hij dacht aan dien avond, toen hij Ned e Lostwithens had opgezocht, aan de kleine gedaante bij den haard de Wouw, die zoo aanhoudend haar ge- laat van hem had afgewend. Zij was aangevuld. De Staat vult aan en helpt waar noodig. Even principieel zette de Minister zich tegenover den aandrang om de contröle op de ongeorganiseerde ar beiders te doen uttoefenen door de vakvereenigingen. Dit gaat niet aan. In het dagelijksch leven staan deze tegenover die vereenigingen en het is niet gewenscht hen nu aan den band daarvoor te leggen. Van de contröle der vakvereenigingen ver wacht de Minister niet veel succes, omdat deze vereenigingen er juist op uit zijn de uitkeeringen zoo hoog mogelijk op te drijven. Resumeerende meende de minister dat de kdtiek te veel op den voorgrond is gebracht en te weinig de aandacht is gevestigd op het onzettende vele en goede, dat is verricht door het particulier initiatief, gesteund door de subsidies van ket Rijk. Bij de replieken die volgden, kwam geen nieuw gezichtspunt voor. De heer Bos drong er op aan dat de Regeeiing een uitvoerig overzicht zal geven van al hetgeen zij tijdens de crisisdagen heeft gedaan. Geregelde mededeelinaen daaromtrent in de Staatscourant zou hij ook op prijs stellen. Op dit laatste heeft de Mi nister gunstig beschikt. Zooveel het in zijn vermogen is zal hij mededee lingen doen. Het wetsontwerp werd goedge keurd. Lichting 1916 en de Landstorm. Het onderzoek door den Raad van State van de wetsontwerpen beseffen de de lichting 1916 en den landstorm is thans geëindigd. De ontwerpen zijn thans naar het departement van oorlog te uggegaan. Kon. Nat. Steuncomité Blijkens de 28e lijst is van 21 tot en met 27 Februari j.l aan bij dragen voor het Koninklijk Nationaal Steuncomi'é ontvangen een bedrag van f58887 89', hetgeen met de bedragen der vorige lijsten een to taal aan ontvangen bijdragen en toe zeggingen maakt van f 1.785 551.12". Steun voor kleine neringdoenden. In verband met de verklaring van minister Treub, dat hij binnenkort zal medewerken tot het in het leven roepen van een organisatie a s het Kon. Na tionaal Steuncomité in het belang van andere groepen van de bevolking kan gemeld worden dat dit plan verband houdt met de bedoeling, om aan de kleine neringdoenden, wier bedrijf tengevolge va de buitengewone tijds omstandigheden dreigt te niette gaan, het voortbestaan daarvan te verzekeren. van Neli's grootte, en zelfs van ach ter was zij hem bekend toege schenen. Squire Daneholme bracht de twee verhalen met elkaar in verband het v rhaal van den waard en dat van Betiy en twijfelde niet langer. Een oogenblik geleden zou hij de helft van zijn vermogen gegeven heb ben, om te weten, dat Nell leefde nu zou hij alles gegeven hebben om te weten, dat zij dood was veilig en wel dood, zooals hij tot zichzelf zei. Het was om deze reden, dat hij geen woord zei tot Betty o'the Nab, want hij was zoo inwoedend, dat hij bang was voor zijn eigen, ergste instincten. „Zeker, ik ben slechts de vrouw van een eenvoudigen boer," ging Betly voort, kalm in de zekerheid van ha r triumf, „maar ik ben zijn vrouw, begrijpt u, Squire?" De stem van de Squire kwam schor en droog. „Vrouw laat mijn teugels los", was alles wat hij zei. „Én waarom Neen ik heb al lang zoo'n praatje met u willen hebben van den dag af, dat u mij Squire Daneholme hief zijn zweep Militaire autoriteit aan 't woord. De „Haagsche Courant" heeft een kort onderhoud gehad met een hoog geplaatst officier over den oorlog en wat er mede in verband staat. We nemen er 't volgende van over. Omtrent de posliie van ons land op dit oogenblik in verband met de strategische belangen der oorlogvoe renden merkte onze zegsman het vol gende op: 't Zou, dat spreekt vanzelf, buiten gewoon onverantwoordelijk zijn, zon der meer te denken: ,'t zal wel los- loopen wij worden niet meer in den oorlog betrokken" en onze waakzaam heid te laten verslapen. Want juist die waakzaamheid 'l kan niet dik wijls genoeg worden herhaald is een der hoofdoorzaken, dat ons land tot dusverre buiten den algemeenen krijg gebleven is. Wat de toekomst zal brengen Vast staat, dat, hoe langer de oor log duurt, hoe grooter gevaar wij worden voor dengene, die ons tegen zich krijgt. Door de uitgebreide maatregelen, die de regeering heeft genomen, hebben wij thans verkregen: een grootere legersterkte, de oplos sing van het kadervraagstuk, een ste viger verband in en eene meerdere geoefendheid van de troepen. Daarbij is de tucht beter ingeleefd, de marsch- vaardigheid belangrijk toegenomen, het saamhoorigheidsgevoel versterkt. Zoo groot het gevaar voor Duitsch- land is, wanneer het zich tegen ons keert, zoo groot is zijn belang bij onze blijvende neutraliteit. Immers indien de Duitsc'vrs genoodzaakt mochten worden België te ontruimen wordt door de aanwezigheid onzer troepen zijn flank beschermd. Want onze troepen staan op de verbindings lijn van de basis der Engelsche ope raties naar Berlijn, het groote staat kundige object voor de bondgenooten. Bezien wij de quaestie van den anderen kant, dus wat Engeland be treft, dan kunt ge er van op aan, dat de zekerheid, dat onze uitvalspoorten ter zee niet in het bezit van Duitsch- land zijn, eene groote garantie voor Engeland beteekent. Ik durf dan ook wel beweren, dat de eisch van waakzaamheid nog geenszins tot bijzondere ongerustheid behoeft te leiden. Wat de uithongeringspogingen be treft, zei de zegsman o. a. Duitschland wordt het mes op de keel gezet en het wordt in doodsnood gedwongen, dingen te doen, welke het in theorie zou afkeuren. Ik be doel zijn handelwqze tegenover de neutralen ter zee, voor wie uit Duitsch- lands houding vele onaangenaamheden voortkomen. De Evangelische Alliantie Het jaarverslag over 1914 der Ne- op en gaf zijn paard de sporen, en Betty, verschrikt door den plotselinge-,! sprong van het dier, moest het paard wel loslaten en verloor het evenwicht, zoodat ze aan den kant van den weg terecht kwam. Maar de Squire nam er geen notitie vanen van Ling Crag tot Saxilton, over hoogten en laagten galoppeerde hij, tot de grijze met schuim bedekt was. „Dat is Roger Daneholme", zeiden zij tot elkaar, die hem op den weg tegenkwamen. „Ja, het is Roger. Hij heeft nu zestig jaar geprobeerd, zijn nek te breken, en op mijn woord, hij is meer op den weg dan ooit, om het gedaan te krijgen." De eerste ingeving van den Squire, zoodra hij Saxilton bereikte, was te rug te galoppeeren naar Lostwithens en af te rekenen met het dwaze paar, dat daar woonde en alle trots en fijn gevoeligheid over boord had gegooid. Maar hij was oud en niet zoo spoe dig hersteld na een schok als vroeger hij zou zijn bezoek uitstellen tot den volgenden dag, zei hij tot zichzelf. De volgende dag bracht echter reac tie en voor dezen enkelen keer zou Roger Daneholme handelen, niet zoo derlandsche afdeeling vangt aldus aan: „In dagen als die wij thans beleven gevoelt de Evangelische Alliantie, hoe gering haar macht is in de wereld. Zij, die de eenheid aller geloovigen, zonder onderscheid van ras of taal, voorstaat, ziet hen in de onderschei dene volken met moord- en vernie lingswerktuigen tegenover elkander staan. Dat is wel diep beschamend. En toch, juist in dagen als die wij thans beleven ziet de Evangelische Alliantie haar grootsche taak en roe ping om tegenover dit wreede werk der zonde te blijven getuigen van de verblindende macht van Jezus Chris tus en de werkelijkheid van de een heid der zijnen, zooals de Heiland die wil. Zij mag en zal niet loslaten wat zij van Christus heeft ontvangen. Zij kent geen rassenhaat of verach ing van andere volken, maar zij gelooft in de macht van Jezus Christus." Verder vermeldt het verslag met blijdschap dat het ledental in het af- geloopen jaar niet verminderd maar van 620 tot 668 gestegen is. Bij het verslag is gevoegd een af druk van een dit jaar geschreven „woord aan hen die Jezus Christus belijden", van dr. Röckler, predikant te Stanislau, vanwaar hij thans door de Russen is verdreven. Het is te be schouwen als eene poging, om in dezen moeilijken tijd een innerlijke geestesgemeenschap tot stand te bren gen eene gemeenschap, die voor alles zou moeten zijn een gemeenschap des gebeds, maar die dan toch ook naar buiten zou kunnen optreden met een krachtig getuigenis voor den vrede, voor de gedachten va*, het Evangelie en het Koninkrp Gods, en tevens bestrijden de zwarte geesten van zelfzucht en haat, die tegenwoor dig den geest van Christus verduiste ren. Exemplaren ter verspreiding zijn te verkrijgen bij mej. C. Vlnke, Nieuwe Havene 110, Rotterdam. Belgische dienstplichtigen in grensgemeenten. De burgemeester van Valkenswaard (N. B.) heeft zijn bemiddeling ver leend, opdat dienstplichtige Belgen uit gemeenten in de Belgische Kem pen, die op Nederl. gebied werken, vrij heen en weer kunnen reizen. De burgemeester verkreeg hiertoe de ver zekering van den Duitschen com mandant in het kantonnementNeerpelt. De betrokken Belgen, leeftijd 18—30 jaar, kunnen zich tot morgen op de Kommandantur te Neerpelt vervoegen, om een Passierschein te bekomen. Zij moeten daarvoor echter een identi teitsbewijs bezitten, afgegeven door 't hoofd der gemeente, waar zij thans werkzaam zijn, benevens een verkla ring van den betrokken Nederland- schen patroon, dat zij voor hem werk zaam zijn. als de eerste ingeving, maar zooals de voorzichtigheid hem gebood. Zich zijn smart herinnerende, toen hij dacht, dat Nell dood was, bedacht hij zich twee keer, vóór hij haar liever dood wenschte, zooals hij gisteren gedaan had, dan te weten, dat zij te Lostwithens leefde; en een geheele week oefende hij zich, om de eerste boosheid te doen afslijten, opdat hij door overhaasting niet weer van die woorden zou zeggen, die niet weer herroepen kunnen worden en die reeds zoo dikwijls op het punt waren geweest, zijn leven te verwoesten. Hij zou kalm gaan, onbevoordeeldals Griff Lomax gedood moest worden nu, dan zou hij hem dooden, maar niet zonder goede reden. Zoo redeneerde de Squire tegen z'n eigen drift; maar hij wist niet, dat diep onder alles de zekere over tuiging was, dat Nell zijn reine, trotsche Nell nooit zoo laag zou afdalen, als zijn eigen gedachten ge daan hadden. „Ik zal er morgen heenrijden", zei hij tot zichzelf, toen de week voorbl' was. En vreemd genoeg, hij gevoelde De bloedverwanten van de betrok kenen, die op het aanbod niet ingaan, zullen zich aan straf zien blootgesteld. Hieruit blijkt dat het Duitsche be stuur in de Belgische grensdistricten er veel aan gelegen ligt, dat de kost winners van Belgische gezinnen hun geld niet op neutraal gebied verteren, doch dit ten bate van gezin en ge meente op Belgisch gebied besteden. Als een eigenaardig voorbeeld van internationale samenwerking deelt on ze correspondent nog mede, dat een Belgisch onderdaan, de heer De Wit, uit Lide St. Hubert, door den burge meester van Valkenswaard wordt op geroepen, om zich ten spoedigste bij dit gemeentehoofd aan te melden om belangrijke berichten omtrent de Wits vader te vernemen, welke inlichtingen door den Duitschen commandant te Neerpelt aan den burgemeester zijn verstrekt. („Tel.") Pensiocnbetaling. Gepensioneerde officieren en on derluitenants van het Nederlandsch- Indische leger, die als reserve- of landweer-officier bij het leger hier te lande zijn ingedeeld en, ten gevolge van hunne indeeling bij het leger buiten hunne vaste woonplaats ver toeven en daardoor de gebruikelijke attestatie de vita in den aanvang der maand Maart 1915 niet zullen kun nen bekomen, zullen hun pensioen over het eerste kwartaal kunnen ont vangen door een daartoe door hen aan te wijzen gemachtigde. De opgaven moeten voor den lOen Maart a.s. bij het dep. van koloniën zijn binnengekomen. Het Haagsche Bosch. De reden, waarom het Staatsbosch- beheer geadviseerd heeft den gepro- jecteerden breeden weg voor snel verkeer dwars door het Haagsche Bosch aan te leggen en niet gelijk door tegenstanders van dit plan is aanbevolen aan den Noordkant van het Bosch, is hierin gelegen, dat men 't voor het behoud van het Haag sche Bosch gevaarlijk achtte, het aan den Noordkant waar het 't meest aan de stormen is blootgesteld, nog meer te ontblooten door het vellen van boomen voor wegverbreeding. Dit zou, vreesde men, bij nieuwe stormen tot algeheelen ondergang van het Bosch kunnen leiden. Te Huls voor Nederlandsche zeelieden in Amerika. Bij 't op 12 Maart a.s. te Hoboken (Staat New Yersey, Vereen. Staten van Noord Amerika) in tegenwoordig heid van verschillende autoriteiten te openen „Tehuis voor Hollandsche zich bijna vroolijk, ofschoon hij zijn best deed, zijn ernst te bewaren. Hij hield zichzelf in bedwang voor het eerst in een stormachtig leven en zijn humeur werd er niet slechter op. „Ja, ik zal morgen gaan," herhaal de hij. „De drommel zal hen halen Bij den Hemel, het is verschrikkelijk I" HOOFDSTUK XXV. Griff was in de week, die Squire Daneholme had doorgebracht in zelf- beheersching, weer tot bewustzijn en helderheid gekomen de koorts was voorbij, maar hij was zeer zwak, wat duidelijk te zien was aan zijn verma gerd gelaat en tengere handen. De dokter, gewoon als hij was aan deze verwoestende koortsaanvallen,waaraan vroeger of later geen werker op het land ontsnapt, was geschrikt van het abnormale vermageren van den patiënt Het scheen, dat het vv- - tot nu toe in het v" tot een uV - VAN DER BLIEK, revo. en Echtgenoote. Vlissingen, 5 Maart 1915. Eenige en algemeene kennisgeving. I

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1