WOENSDAG 3 WAART kameroverzicht. jjjlgaveFirma F. VAN DE VELOE Ir., Kleine Markt SB, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdag» nFMEENTEBESTUUR Nederland en ds Oorlog. FEUILLETON BINNENLAND j^o. 33 1913 VLISSIINCSCHE COURAINT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel k gulden bij levens- gulden bij dood ftft ftgulden bij verlies .J r* ft gulden bij verlies 4 ft ft gulden bij verlies ft P*gulden bij verlies 1 lange ongeschikt- *l|l door <1111 van een hand, 1*1 II van! 11 III van een M*1 van eiken tod 'tegen ongelukken voor: m WO heid tot werken B VU een ongeluk UUv voet of oog 1ÜU een duim JLUU wijsvinger UitM anderen vinger. [Que ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam in -t bezit eener ft ft ft ft VORDERINGEN TEN BEHOEVE DER BELGISCHE VLUCH TELINGEN. De Burgemeester van Vlissingen verzoekt dringend om inzending van rekeningen vóór 7 Maart a.s wegens leveringen ten behoeve der Belgische vluchtelingen, welke zijn gedaan tot 22 Januari 1915. Hij wijst er op, dat indiening van nota's na genoemd tijdstip vertraging in de voldoening zal ten gevolge hebben. Vlissingen, 2 Maart 1915. De burgemeester voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering van Dinsdag. Met roerende eenstemmigheid heeft <fe Kamer het ontwerp Indische lee- ningswet aangenomen. Wel traden alle Indische specialiteiten op, ten einde toch acte de présence te geven doch de hulde was in grooter mate aanwezig dan de kritiek. Indië gaat nu als een groote man zelf leeningen sluiten. Wel bekome het haar 1 Wat de koers zal zijn, welk per centage geboden zal worden, is nog niet bekend. althans zoo zegt de Minister. Vergissen wij ons niet dan lazen wij reeds het een en ander daarover. Nog deed de heer Bos de vraag welk bedrag reeds aan gemeentebe sturen is voorgeschoten door het Rijk. De Minister is bereid dit op te geven en een wekelijksch statistlekje te doen verschijnen. Een Fransch-Engelsche verklaring aan de neutralen. De Frans'che legatie deelt het vol gende mede De regeeringen van Frankrijk en van Groot-Britannië hebben gister aan de regeeringen der onzijdige landen de volgende verklaring doen toekomen. Duitschland heeft verklaard, dat het Kanaal, de Noord en Westkusten van Frankrijk, evenals de wateren, welke de Britsche eilanden omgeven, oor logsgebied zijn en het heeft ambtelijk bekend gemaakt, dat „alle vijandelijke schepen, welke in die zone worden ontmoet, vernield zouden worden en dat de onzijdige schepen er gevaar in zouden kunnen loopen." Dit be- teekent in werkelijkheid een pretentie om op het eerste gezicht, zonder te letten op de veiligheid der beman ningen en der passagiers, elk koop door S. H. 119) O(Nadruk verboden. Langzaam ging zij de heide op, en niet vóór de zon haar middag hoogte bereikt had, keerde zij terug. Zij vond mevrouw Nethercliff nog wakende bij den zieken man, die wakker was geweest en weer inge slapen was gedurende het gesprek hij de bron. „Ik kwam alleen, om u te zeggen dat ik een goede vrouw voor Ned zal zijn," fluisterde zij. „Misschien, als de kinderen komen en Ned 'n goed vader zal wezen misschien dat ik dan zal vergeten vergeten den blik op vaders gelaat, en ook M". Lomax." Zij was even stil heengegaan, ais 2'j gekomen was en de tranen kwa den de andere vrouw in de oogen. oester was nog geen negentien, en 4 had reeds zooveel geleerd. Neil vaardijschip, onder welke vlag ook, te torpedeeren. Daar de Duitsche Ad miraliteit niet bij machte is om eenig schip in deze wateren aan de opper vlakte te handhaven, kan deze aunval slechts door onderzeesche middelen worden uitgevoerd. Het volkenrecht en de gebruiken der naties zijn ten aanzien van de aanvallen, tegen den handel gericht, steeds van de onderstelling uitgegaan dat het de eerste plicht is van den geen, die bezit neemt van een koop vaardij vaartu g, het voor een prijsge- recht te brengen, voor 't welk de zaak beoordeeld kan worden, de regelma tigheid van de inbezitname kan wor den overwogen en de onzijdigen hunne lading kunnen terugkrijgen. Een prijsgemaakt schip tot zinken brengen is, op zich zelve, een be- twistbaie daad, tot welke men slechts toevlucht kan nemen in buitengewone omstandigheden en nadat maatregelen zijn genomen om de veihgheid van de geheele bemanning en van de passagiers (indien er passagiers aan boord zijn) te verzekeren. De verantwoordelijkheid voor het maken van onderscheid tusschen de onzijdige en de vijandelijke schepen, evenals tusschen de onzijdige en de vijandige lading, rust buiten kijf op het schip, dat tot den aanval over gaat en welks plicht het is zoowel den aard en het karakter van het schip en van de Iadiig na te gaan, als om de scheepspapieren in veiligheid te brengen alvorens het tot zinken te brengen, of zeifs maar prijs te maken. Evenzeer is de beoefening der menschelijkheid, bestaande in het ver zekeren der veiligheid van de beman ningen der koopvaardijschepen, onzij dige dan wel vijandelijke, voor eiken oorlogvoerende een verplichting. Op dezen grondslag hebben alle vroegere beraadslagingen over het recht, dat ten doel had den zeeoorlog te regle menteeren, berust. Een Duitsche onderzeeboot is dan ook niet in staat ook maar een enkele dier verplichtingen na te komen zij oefent geen enkele plaatselijke macht uit in de wateren, waarin zij optreedt zij brengt hare prijsgemaakte schepen niet onder het ressort van een prij - zenhofzij heeft geen prijs-bemanning aan boord, welke zij aan bootd van het prijsgemaakte schip kan doen overgaanzij gebruikt geen enkel afdoend middel om onderscheid te maken tusschen een onzijdig en een vijandelijk schip; zij neemt de be manning en de passagiers van het schip, dat zij tot zinken brengt, niet aan boord, ten einde hunne veiligheid te verzekeren. Deze oorlogsmelhoden vallen dus geheel buiten alle internationale do cumenten, welke de krijgsverrichtin gen tegen den handel in oorlogstijd Nethercliff bad een van die vurige, onzelfzuchtige gebeden, die genezing in zich meedragen dat Hester, ook eens vrede zou vinden, zoo -Is zij zelf gedaan had, zooals Griff nu deed. HOOFDSTUK XXIV. Op den dag, dat Gr ff zijn laatsten greppel voltooid had en naar de hut was gewaggeld, dood op en uitgeput, was Squire Daneholme uitgereden naar Herder's herberg, die aan den grooten weg ligt, juist vóór het oude wagenpad, dat tusschen hellingen van wilde rozen en kamperfoelie naar Wyecollar Hall leidt. De Squire was voor geen gewichtiger bezigheid ge komen dan het koopen van den haze windhond, waarover hij niet lang ge leden met Griff gesproken had maar de waard van de „Herders" had al vroeg in den morgen een vriendschap pelijke bijeenkomst gehad met eenige geestverwanten en toen Squire Dane holme zijn paard inhield vóór de herberg, en naar binnengestampt was met de luidruchtigheid, die hem eigen was, had Jabez Earnshaw zoozeer zijn bescheidenheid vergeten, dat zijn tong babbelde over dingen, verre verwij reglementeeren. De Duitsche Ver klaring stelt voor de gereglementeerde prijsmaking de blindelingsche vernie ling in de plaats. Duitschland neemt die methoden tegenover de vreed zame kooplieden en de non-combat- tante bemanningen aan, met het doel te beletten dat koopwaren van eiken aard, daaronder begrepen de voor raden voor de voeding van de bur gerlijke bevolking, de Britsche bevol king, de Britsche eilanden in Noord- Frankrijk inkomen of uitgaan. Zijn tegenstanders worden dus gedwongen tot vergeldingsmaatregelen hun toe vlucht te nemen, met het doel weder- keerig te beletten dat koopwaren van welken aard Duitschland inkomen of uitgaan. Intusschen zullen deze maat regelen door de regeeringen van Frankrijk en Engeland uitgevoerd worden zonder gevaar, noch voor de schepen, noch voor het leven der onzijdigen onder non-combattanten, en in strikte overeenstemming met de beginselen van menschelijkheid. Dientengevolge beschouwen deie- geering van Frankrijk en de regeering van Engeland zich als vrij om de schepen, inhoudende koopwaren, welke verondersteld werden bestemd te zijn vóór, in eigendom toe te be- hooren aan, of afkomstig te zijn van den vijand, aan te houden en naar hare havens op te brengen. Deze schepen en hunne ladingen zullen niet verbeurd verklaard wor den, ten ware zij om andere redenen aan eene veroordeeling mochten bloot staan. De behandeling der schepen met ladingen, welke vóór dit tijdstip zee mochten hebbeji gekozen, zal geen wijziging ondergaan. Inlijving lichting 1915. In het tijdvak van 16—20 Mei zul len worden ingelijfd de dienstplichti gen der lichting van 1915, die toe gewezen zijn aan het korps pantser- fort artillerie en het korps torpe- disten. Alleen om zeer gewichtige redenen waaronder in dezen ook studie- belangen kunnen worden gerekend kan aan deze in te lijven dienst plichtigen uitstel van eerste oefening worden verleend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun ver langen bij (ongezegeld) verzoekschrift aan den Minister van Oorlog te ken nen geven, met overlegging van een deugdelijk bewijsstuk omtrent het wer kelijk bestaan van de reden der aan vrage. De dienstplichtigen zullen ech ter rekening moeten houden met de mogelijkheid, dat het uitstel wordt ingetrokken zoodra de omstandig heden daartoe aanleiding mochten geven. Uitvoer van aardappelen. Er is aan den betrokken minister uit handelskringen gevraagd, wanneer derd van het koopen van een hond. Ofschoon Nell Nethercliff nu de nicht was van den Squire en of schoon algemeen gedacht werd in Wyecollar, dat zij door de familie van haar man was verdreven en was om gekomen in de sneeuw, had niemand toch tot den ouden Squire durven spreken over wat zij wisten. Want de wil van een Daneholme gold voor sterker dan de koninklijke wetten van Saxilton tot Lancashire, en het praatje ging algemeen dat de Squire zoo gekibbeld had met zijn nicht, dat ieder, die in zijn tegenwoordigheid over haai sprak zeker voor zijn moeite de hersens zou ingeslagen worden. |abez kende echter dezen morgen geen vrees, en hij zei tot zichzelf, terwijl hij een beker voor zijn gast en een voor zich inschonk, dat hij, wat hem betrof, even vrij tot een Squire kon spreken als tot een schaap herder. Toen dus de Squire hem toe knikte over den rand van zijn glas en hem vroeg, hoe de wereld ging in deze eenzame plaats, krabde Jabez zich het hoofd en zag er bizonder wijs uit. „O, het gaat, Squire, het gaat, en verwacht kan worden, dat de grenzen voor den uitvoer van aardappelen weer worden opengesteld. De regeering wenscht eerst zich te overtuigen van de hoeveelheden aard appelen, welke nog in ons land aan wezig zijn. Daarbij komt, dat om het zeegevaar rekening gehoaden moet worden met den minderen invoer van meel en maïs, zoodat het voederen van aardappelen aan de dieren zeer stellig zal toenemen. In de eerste drie weken zullen ze ker de grenzen gesloten blijven. Toeslag. Door het bestuur van de vereeni- ging van belastingkommiezen is aan een twaalftal organisaties van Rijks ambtenaren een uitnoodiging verzon den tot het houden van een conferen tie op Zondag 14 Maart te Rotterdam, ten einde te bespreken of en zoo ja op welke wijze er een gezamenlijke actie in het leven kan worden geroe pen om voor het lagere personeel het inkomen in deze dure tijden te ver sterken. De vereeniging van kommiezen is van meening, dat de regeering als noodmaatregel voor het lagere perso neel het salaris percentsgewijze zal moeten verhoogen met voor de groote gezinnen een bijslag voor ieder kind. W. Hovy. f Men schrijft ons uit Amsterdam Het overlijden van den heer W. Hovy, lid der Eerste Kamer, brengt in de Amstelstad droefheid en rouw. De heer Hovy was hier bemind zooals weinigen. Nimmer hebben wij kwaad over hem hooren spreken. Hij had zijn vrienden niet alleen onder de anti-revolutionnairen. Ieder, die met hem in aanraking kwam, voel de, dat de heer Hovy was een waar Christen, een edel mensch, een trouw vriend. Niet alleen in politieke kringen was de beer Hovy een bekend persoon. Haast ieder Amsterdammer, tenminste van de oudere generatie, kende hem. Duizenden, die hem om hulp vroegen, heeft hij geassisteerd fNijvere midden standers, die in verlegenheid zaten, klopten nimmer tevergeefs bij den heer Hovy aan. Arbeiders hielp hij aan werk. Behoeftigen ondersteunde hij, veelal uit eigen middelen, en bij het vernemen van de droeve mare zal menigeen een traan hebben wegge pinkt. Hovy heeft zijn lever, wel besteed Herziening belastingwezen. Als onderdeel van de algemeene herziening van ons belastingwezen heeft de minister van financiën op dat is het meeste, wat men van eeni ge wereld kan zeggen", riep hij. „Maar kaboutertjes houden hier een beetje te veel huis." „De „Wilde Jager," bedoel je?" zei Daneholme lachend. „Nu, wat mij betreft, ik heb hem nooit gezien of gehoord, maar zoodra dat gebeurt, zal ik de heidebewoners van Wyecollar gelooven." „Ik dacht juist aan den „Wilden Jager", zei Jabez langzaam. „Er is een andere geest te voorschijn geko men op de hgide zeggen ze een jonge geest." „Neem nog een drupje", zei de Squire, die dien morgen bijzonder in zijn humeur was. „Je hebt óf te veel, óf te weinig gehad, en beide is slecht voor een man." „Neen, ik vertel u alleen, wat de geheele heide weet. Hier en daar heeft er iemand haar gezien, en allen komen hierin overeen, dat zij in de schemering ronddwaalt, met een soort van blauwachtige mist om haar heen en den geest van een dood kind in de armen." „Drommels, die is goedzei de Squire met bulderende stem. „Het dracht gegeven tot herziening van de algemeene wet van 1822 omtrent de heffing van invoerrechten. De mi nister is voorloopig voornemens, de bepalingen omtrent de wijze van heffing, die in de Tarief wet voorko men, daaruit te lichten, zoodat van de Tariefwet alsdan niets dan het tarief zelf zal overblijven. De bedoe ling is, bij de voorgenomen herzie ning ook de Waardewet in de alge meene wet op te nemen, zoodat dan één enkele up-to-date gebtachte wet alles wat betreft de wijze van heffing der invoerrechten en de daarbij te vervullen formaliteiten zal regelen. Waarschijnlijk zal een herziening van het tarief zelf niet worden voorge steld, voordat de bedoelde herziening van de wijze van heffing zal zijn tot stand gekomen. Liberale Unie. De commissie door het hoofdbe stuur van de Liberale Unie benoemd tot samenstelling van een gemeente program is met haar concept gereed gekomen. Dit concept zal nu eerst in een vergadering van het hoofdbestuur worden behandeld. Daarna zal men in een gecombineerde vergadering van hoofdbestuur en commissie de inge diende voorstellen overwegen. In ver band biermede kan men verwachten dat de algemeene vergadering te Am sterdam wel niet eerder dan in begin van Mei zal kunnen worden gehonden. Samenwerking van gemeenten. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging van art. 121 en 122 der Gemeentewet. De bedoeling is te voorkomen, dat gemeenten die voor gemeenschappelijke belangen willen samenwerken, als vorm van samen werking de meer en meer daartoe gebruikelijke naamlooze vennootschap kiezen, omdat het publiek belang in dat geval geen eigen bestuursmacht ter bescherming vindt. In de plaats daarvan wordt aan de samenwerkende gemeenten de bevoegdheid verleend om de bestuursmacht over de zaak van gemeenschappelijk belang op te dragen aan een zelfstandig college en aldus het publiekrechtelijk ge meenschapswezen uit te bouwen. De getroffen regeling vereischt de goed keuring van Gedeputeerden of, zoo de samenwerkende gemeenten in ver schillende provinciën liggen, de goedkeuring van de kroon. De ge meentebesturen worden gemachtigd een bond te vormen, met aan het •hoofd een Raad, bestaande uit door ieder van hen aan te wijzen leden, alsmede een dagelij ksch bestuur. Het weer in Februari. Door het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut te De Bildt wordt het vol- kind zal in elk geval niet zwaar we gen, als het een geest is. En wie mag deze vrouw wel zijn, Jabez, die komt spoken op de heide Ik hoop dat zij geboortig is van Wyecollar, of je zult haar ter verantwoording moeten roe pen voor landlooperij." „Neen, zij is nu juist niet geboortig van Wyecollar", zei Jabez Earnshaw, met een haastigen, onderzoekenden blik naar den Squire. „Haar naam was mevrouw Nethercliff de jonge me vrouw Nethercliff." „Wat voor den duivel bedoel je De Squire was nu rood van woede en Jabez voelde wat van zijn moed verdwijnen. „Wat bedoel je, dronken gek? Mevrouw Nethercliff is mijn nicht, en een nicht van mij staat te hoog voor jullie vervloekte praatjes. Als je behoefte hebt aan meer gees ten te Wyecollar, Jabez, zoek ze dan uit ordinairer soort, en laat goede namen met rust." (Wordt veivolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1