:rpeh -Bankwerker. :rs iobelefs DINSDAG 2 MAART No. SI 1915 om 9 uur, iEN. ban: lino f. HU IE HUt Ir, Kleine Ml 58, flissiip. Wilna Intiia. II Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdagen fiEMEENTEBESTUUR Nederland en de Oorlog. FEUILLETON 'WEID,.,, BINNENLAND /Tl 'j-' MET DE E1DINGEN JGBAAR z/idsches- tyruiki. !AU. verkoopen wij jtima prima f 7.70 Dameslaken, 2 el imbours, met recht IEER, Hengelo (0.) ERT. Schrijven aan I WITQLASFABRIEKI VLISSINCSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel jSTIbönnés in't bezit eener Oflftftgulden biï tevens-r* gulden bij dood A gulden bij verlies 4 gulden bij verliest gulden bij verlies ft C gulden bij verlies nnlis zijn GRATIS verze- /III III lange ongeschikt- 5111 door van een hand, l*| II van! vaneen van eiken kerd'tegen ongelukken voor: uUvv heid tot werken f UU een ongeluk Ullv voet of oog 1UU een duim 1UU wijsvinger iJ4J anderen vinger. De ie ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot of tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam VORDERINGEN TEN BEHOEVE DER BELGISCHE VLUCH TELINGEN. De Burgemeester van Vlissingen verzoekt dringend om inzending van rekeningen vóór 7 Maart a.s wegens leveringen ten behoeve der Belgische vluchtelingen, welke zijn gedaan tot 22 Januari 1915. Hij wijst er op, dat indiening van nota's na genoemd tijdstip vertraging in de voldoening zal ten gevolge hebben. Vlissingen, 2 Maart 1915. De burgemeester voornoemd. VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Een reserve-leger. Willen wU kans hebben, vóór het te laat is, over een goede reserve te beschikken, dan behooren onze be kende organisators van stonde af, met officieele sanctie, met officieelen krachtigen steun, aan het werk gezet le worden. Aldus schrijft „Civis Mil" in „Allen Weerbaar". En hij vervolgt: Wij hebben in de eerste plaats daarvoor noodig een krachtig kopstuk, als Regeeringscommissatis, met ruim gestelde instructie, met enkele man nen we weten allen wie hem toegevoegd. Zetel voorloopig in Den Haag. Aan dezen worde de organisatie en leiding van de weerbare reserve op gedragen. De oefening der mannen worde voorloopig lokaal georganiseerd, wel licht met behulp der plaatselijke af- deelingen van „Volksweerbaarheid", weerbaarheidscorpsen der G. L. S.- afdeelingen, het Nederlandsch Gym nastiek Verbond, de Gymnastiek-On- derwijzersvereeniging, mogelijk ook met behulp van het leger zelf. Aan onze universiteiten komen cursussen tot speciale kader-opleiding. De wet op den (gewapenden) land storm worde met volle kracht toe passelijk verklaard en, voor zooverre zij te kort schiet, uitgebreid, speciaal ook om zich, zoo noodig de beschik king te verzekeren over alle oud officiers- en - onder-officierskader van zee- en landmacht, van het Indische leger, van reserve en schutterijen tot 50jarigen leeftijd en oud-gediende manschappen tot hun 40ste jaar. ik zie allerwegen afkeurend schud den van administratieve en anti-mili- tairistische hoofden: het is onuitvoer baar, het mag nietwaar moeten die menschen onder dak Men mag niet nog meer menschen uit hun werk halen, uit hun gezin. Integendeel, geen enkel onderdak egenjassen en Dame'I jorden Naar Ma»1! lekwaam volledige inlichtingen bureau „Vliss. tn j r&aéd ecti ER, Restaurant dee j loon. door S. H. 118) O(Nadruk verboden. „Nu, dan, ik bid, dat u hem genoeg liefhebt, om voor hem te gaan liggen, dat hij op u trappen kon, als hij dat verkoos genoeg, om een schop of een slag van hem aan te nemen en liever te hebben dan den kus van een ander man genoeg, om hem met tanden en voeten te dienen en te denken dat uw werk slechts genot 's- Als u hem niet liefhebt op die manier, zal hij zijn geheele leven iets missen, want zoo is hijen als u hem wel liefhebt op die manier dan moge de Hemel medelijden met 11 hebben, want een man heeft soms weernde manieren, om liefde over boord te gooien, alsof zij zoo goéd- hoop was als modder." algeheele oprechtheid van het ftaisje, haar volledige bekentenis van taar dwaasheid, zoo prachtig in het is noodig, niemand wordt, zoolang wij buiten conflict blijven, aan zijn gezin, aan zijn werk ontrukt. Wij beginnen door middel van de gemeentebesturen, die daarover binnen acht dagen rapport uitbrengen, de krachten, die aanwezig zijn, te tellen de registreeren, te keuren. Wij orga- niseeren ze in compagnieën en be ginnen ze te oefenen, met behulp der plaatselijk aanwezige onderwijs- en kaderkrachten, hierboven vermeld. Tegelijkertijd wordt de oprichting van reserve-divisiën voorbereid, de bewa pening en uitrusting uitgegeven. Er is geen enkel bezwaar, in afwachting van aankoop van geweren, tegen het oefenen met onze oude Beaumonts en karabijnen. Deze zijn, bij aanwending van munitie met rookzwak kruit, zeer goed bruikbaar, speciaal in onze forten en stellingen. Bovendien is iemand, die geoefend is met het Beaumont- geweer, spoedig met legergeweer en karabijn vertrouwd. Op vele plaatsen zal blijken, dat een locale oefening om een of andere reden niet begonnen kan worden. Daar volsta men voorloopig met monstering, orga nisatie en uitrusting. Maar op zeer vele plaatsen ook zal die mogelijk heid wél bestaan. Daar moet onver wijld worden aangepakt. Laat men eens beginnen en goed beginnen. In de eerste plaats wat be treft de keuze van den Regeerings- commissaris, waarvoor men vooral een organisator neme, een man, die op het gebied van reserve aanvoe ring en vrijwillige weerbaarheid zijn sporen verdiend heeft. M-n late die Rcgeerings commis saris vrij in de keuze van zijn per soneel, zoo vrij mogelijk in de door hem noodig geoordeelde middelen, dragen den autoriteiten op hem haar krachtige medewerking te verleenen, geve hem, zooals gezegd, een ruime instructie, met een categorisch ge stelden eisch van hetgeen men van hem verlangt: dat bijvoorbeeld het personeel over vier weken gemon sterd, gekeurd en ingeschreven zij, zoodat men dan over de beschikbare macht een overzicht heeft, en dat vier weken daarna de locale oefeningen aanvangen, wapens en uitrusting, voor zooverre beschikbaar, uitgereikt zijn. Na 12 weken heeft men dan een reserve, bestaande uit een voorloo- pige geoefende eersten ban van oud gedienden, en een gedeeltelijk geoe- fenden tweeden ban, die dagelijks in waarde toeneemt. Wat het reserve kader betreft, moe ten de school (of scholen) voor ver lofskader (officieren), worden uitge breid. In onze universiteits-steden opene men (verplichte) cursussen voor studenten en onderwijzers, die op grond der bovenvermelde maatregelen zich niet bekommeren om de gevol gen, bewogen mevrouw Nethercliff waarheid voor waarheid le geven. „ik heb hem lief op die manier en op alle andere manieren", sprak zij. „Er is geen hoekje in mijn hart, of hij kan er binnengaan, om zich te vergewissen, wat daar verborgen is". Voor een oogenblik stonden zij iegenover elkaar en zagen elkaar in 't gelaat. De waarheid, zoo helder als het zonlicht op de heide, scheen van onder het masker, dat vrouwen tegen over elkander altijd dragen en de waarheid bracht niet alleen den gloed en de teederheid van hartstocht aan het licht, maar ook de wilde jaloezie, die sinds het begin der wereld het deel der vrouw is geweesi, en haar deel zal zijn, tot heuvels en dalen alle zullen vereffend zijn op aarde. „Ik ben vannacht te Windy Farm geweest", zei Hester plotseling. Zij was nu kalm, alsof de eerlijke beken tenis den last van haar had afgeno men. „Het schijnt een slechte tijd, om over liefde en leven te spreken, als vader ginds opzijn doodskleed wacht." „Hoe? Is je vader dood?" vroeg reserve-plichtig zijn geworden, waar men een hoofdzakelijk practisch appli- catorisch programma voor den aan voerder te velde behandele. Het Instructie Bataljon worde even eens tijdelijk verlofs kaderschool voor infanterie en administratie met een over eenkomsiige hoofdzakelijk practische opleiding. In de kantonnementen van de divi siestaven en in dat van den command, van het veldleger, worden eveneens kadercursussen geopend, in de daar voor geschikte kwartieren in de Nieuwe Hollandsche Waterlinie en de Stelling van Amsterdam, meer speciaal voor de artillerie, en re Dordrecht voor de reserve-pontonniers. Nu het leger 7 maanden mobiel is mag wellicht verwacht worden, dat de werkzaam heden het toelaten, aan de officieren der staven die opleiding toe te ver trouwen. En er zijn ook hier verschillende wegen, die naar Rome voeren. Opal die wegen zij echter de wil, de vaste wil gids. Het gaat om het zijn of niet zfln van ons land België is ons een afschrikwekkend en tegelijkertijd bemoedigend voor beeld. Als de Belgen in hun hoekje achter de Yser onder het oorlogvoeren, in staat zijn geweest, met behulp van hetgeen hun aan kader rest, een nieuw leger van 100.000 man te organiseeren, zouden wij, in de voorbeeldig gun stige condities, waaronder wij tot nu toe veikeeren, daartoe niet bij machte zijn De geinterneerden-kampen in ons land. De Belgische Generaal Dossin, die hier te lande vertoeft ten einde in ons land de kampen ie bezoeken waar Belgische geïnterneerden ver blijf houden, vertoefde tot dusver reeds in de inrichtingen te Olde- broek, Harderwijk, Amersfoort, Zeist en Gaasterland. Bij een bezoek aan het kamp te Amersfoort—Zeist was hij vergezeld van den Nederlandschen generaal Onaen, hoofd van de af- deeling interneering. Ook generaal Dossin kreeg naar hij in een persgesprek ver klaarde op ai deze reizen niets dan zeer gunstige indrukken, prees in warme bewoordingen de door de Nederlandsche regeering genomen maatregelen en getuigde van de groote erkentelijkheid, die België ons land verschuldigd zou zijn voor dezen geimproviseerden aibeid.Gene- raal Dossin, evenals Minister Poul- let, komt tot de conclusie, dat al is de stoffelijke verzorging uilste- kend, het thans de voornaamste vraag is, hoe den lieden werk te kunnen verschaffen. Velen vroegen er zelfs om en willen niets liever dan werken. Nell, terwijl haar sympathie weer geheel werd opgewekt. „Ja. Hij is den laatsten tijd niet goed in orde geweest, maar zoo'n plotse ling einde had ik toch niet voorzien." „Ik herinner mij de dokter zei er iets van, toer. hij kwam." „En u hebt het weer vergeten? Zeer begrijpelijk, daar er slechts éen man op de heide is, wiens dood ook de uwe zou zijn. Maar het is waar, dat vader dood is. Gisternacht werd ik wakker en hoorde de stem van den „Wilden Jager", en ik kon de ge dachte aan Windy Farm niet van me afzetten. Toen ik weer ging slapen, was het alleen, om van vader te droomen; den geheelen nacht vocht ik tegen iets, wat hem kwaad wilde doen en 's morgens, zei ik, dat ik naar de boerderij wilde gaan, zoodra ik Ned zijn ontbijt had gegeven. Maar de boter moest gemaakt worden, en allerlei was er te doen in en om het huis, zoodat het al bijna begon te schemeren, vóór ik eindelijk weg kon komen. Nu, ik kwam nog juist intijds te Windy Farm, om vader op het erf te zien liggen en mr. Reddhi- ough die over hem heen gebogen Een comité, beslaande uit Baron Fallon, de Belgische gezant te 's Gra- venhage.die als voorzitter is opgetreden en de heeren Buys, Franqué en Jac- quemain, alle Belgen, tracht voor de geïnterneerden dit vraagstuk tot op lossing te brengen. Men tracht voot hen onderwijs en vakcursussen te or ganiseeren. Ook nog andere comité's hebben zich gevormd om in het be lang der geïnterneerden werkzaam te zijn. Met erkentelijkheid getuigde de generaal van het feit, dat de Neder landsche autoriteiten allen mogelijken steun verleenen Ook werkt zeer goed de maatregel dat de Belgen onder de controle staan van hun eigen offi cieren, die in overleg met de Neder landsche autoriteiten handelen en dan als bemiddelaar optreden. Gene raal Dossin blijft nog eenige weken hier te lande vertoeven. Trekhonden bij het leger. Met ingang van heden zijn de be reden mitrailleur afdeelingen bij het veldleger afgeschaft. De mitrailleurs worden voorzien van honden bespan - ningen en ingedeeld bij de verschil lende infanterieregimenten. De indeeling bij de bataljons, te 's Gravenhage in garnizoen, had gis termorgen met eenige plechtigheid plaats in de Maliebaan. Daartoe wa ren aldaar opgesteld de batalljons grenadiers met het regimentsvaandel eu de Kon. Mil. Kapel en het 31e Landweerbataljon. Eerste Kamer. De leden der Eerste Kamer zijn ter openbare vergadering bijeengeroepen tegen Woensdag 3 Maart, des avonds te hall 8. De bijeenroeping van de Eerste Kamer tegen Woensdag avond a.s houdt verband met het voornemen om het spoedeischende ontwerp betref fende het aangaan eener geldleening ten name en ten laste vanNederlandsch Indië, dat morgen middag in de Tweede Kamer in behandeling, komt zoo mogelijk nog deze week at te doen. Tweede Kamer. De ontwerpen welke heden door de afdeelingen der Tweede Kamer, na afloop der openbare vergadering zul len worden onderzocht zijnlo. tof vaststelling van bepalingen betreffen de verzekering van schepelingen en hun nagelaten betrekkingen tegen gel delijke gevolgen van ongevallen, hun op zee overkomen tengevolge van of in verband met een gebeurtenis, welke een vermoedelijk gevolg is van den huidigen oorlog (Oorlogszeeon- gevallenwet) en 2o. machtiging tot stond met dien ontevreden trek op het gelaat, als doode menschen hem beetgenomen hebben. Wij droegen het lijk naar binnen; ik liet den dok ter weggaan en ik heb er den ge heelen nacht gezeten met een kaars licht en mijn gedachten als eenig gezelschap. En het scheen mij toe, alsof Ned en ik samen den ouden man gedood hadden." Geen woord meer; toch begreep Nell, beter dan woorden haar zeggen konden, wat die nachtwaker voor Nell geweest was. Zij kende Hester's misstap, wist iets van de wijze, waarop Joshua Royd zijn last van schande gedragen had. Haar geheele hart ging uit, niet naar den doode, maar naar de leven den de levenden, die zooveel meer behoefte hebben aan onze teederheid, omdat zij minder wijs zijn, meer hul peloos dan zij, die de geheimzinnige grens reeds overschreden hebben. „Hester", sprak zij vriendelijk, „niet lang geleden heb ik geluisterd naar een verhaal van het zondigen van een man en zijn volhardenden strijd, om vergiffenis te verkrijgen." „U hebt dus zijn geheim gehoord het aangaan van verzekeringsover eenkomsten tegen het gevaar van mo lest in verband met den tegenwoor- digen oorlogstoestand. Scheepvaartbeweging. Gedurende Februari 1915 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 330 schepen, metende 347 376 netto reg. ton, waarvan 7 zeilschepen, metende 8765 netlo reg. ton, 8 bijleggers, 5 marinevaartuigen, en w«aronder ook 1 stoomschip dat aan de Vondelingen plaat heeft gebunkerd. Voor Rotter dam waren hiervan bestemd 324 schepen, met. 344.933 netto reg. ton. Bovendien legden 10 inkomende en 24 uitgaande schepen aan den Hoek van Holland aan. Van Vlaardingen en Poortershaven vertrokken 2 schepen naar Rotterdam, In Februari 1914 kwamen den Nie- wen Waterweg binnen 803 schepen, metende 939 457 netto reg. ton, waar van 5 zeilschepen, met. 3048 netto reg. ton. en 8 zeelichters, -net. 5229 netto reg. ton, 12 vreemde sleepboo- ten, 4 bijleggers, 6 marinevaartuigen, 2 stuks baggermateriaal, en waaron der ook 1 stoomschip, dat aan de Poortershaven en 14 stoomschepen, die aan de Vondelingenplaat hebben gebunkerd. Voor Rotterdam waren hiervan bestemd 736 schepen, met. 885.340 netto reg. ton. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Nieuwen Waterweg 1915 687 sche pen, 730 077 netto reg. ton. In 1914 1675 schepen 2 008.374 netto reg. ton. Rotterdam 1915672 schepm720 963 netto reg. ton. In 1914 1529 schepen 1.885.403 netto reg. ton. Gezondheidscommissie. Aan het jaarverslag omtrent de werkzaamheden en bevindingen van de gezondheids commissie alhier, ge durende het jaar 1914, is het volgende ontleend Het verslag begint met de gewone huishoudelijke mededeelingen. Op 2 September had op verzoek van den inspecteur voor de volksge zondheid een buitengewone vergade ring plaats in het bijzonder voor be sprekingen te houden met het oog op het dreigende gevaar voor het ont staan van besmettelijke ziekten onder den grooten stroom vluchtelingen die onze gemeente begon binr.en te drin gen. Vooral het gevaar van een pok ken epidemie werd onder het oog gezien, naar aanleiding van de groote epidemie die met den oorlog van 1870 ons land had geteisterd. De algemeene gezondheidstoestand kan weder gunstig genoemd worden. Er overleden 197 personen dat is slechts ruim 9 op de 1000 inwoners. In het bijzonder verdient hierbij vermelding het steeds gunstiger wor- vroeg Hester, terwijl zij zich instinc tief wendde naar Griff's hut, wat haar eigen geheim duidelijk bloot gaf. „Ja. En ik wil je doen begrijpen, dat niets er meer op aan komt, als het eenmaal gedaan en voorbij is. Ofschoon de wereld zwart en ledig schijnt ofschoon wij alles onge daan schijnen gelaten te hebben, wat gedaan had moeten worden of schoon de dood-n opslaan en ons vloeken, Hester, wij moeten dat van ons afzetten. Ik zeg je, Hester, zoo lang het ons vergund is te leven, moet er iets met dat leven gedaan worden. Wij zijn niet bestemd ons leven te leven op een ke khof." Hester antwoordde niet. De hoop neen, de belofte van vergiffenis voor het ergste, riep een antwoord wakker in dit meisje, dat een nacht van zelfverwijt had doorgebracht met den doode, wiens einde, door haar eigen doen, den echten vrede gemist had. (Wordt veivolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1