zijn: MAANDAG 1 MAART No- SO 1915 - tN" Antwerpen, 3, Luitwieler, ïeestraat. GOES, Lange Delft 2, DE WISKUNDE Jjlgfli: Firma F. VAN DE HEIDE Jr., Kleine Marlt SI. Vlissingen. Inlileen Intern. ID Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdag» _f,EMEENTEBESTü'JR Nederland en de Oorlog. FEUILLETON bederband 5TBODE iMEID, iER, Restaurant B«e loon. ER I N G in de keel; n in de borst? ENEZEN. oriek f i O.70i| f 2.221 f 2.261 per zak. de Willielmins. n te Vf ester- is ming in mljr. rug en len- kon, ja zelfs de ik, helpen imming was. ij den Kloos- drogist H. L. 1 ik met den leschrijfelijke dat de Kloos- jt den Kloos- wonderbaren n beproefd ifvellinjen, 'handen en ied gevolg. Fl. 1.20, van deeliger dns. AKKER, Coninklijk Athenaeuffl het geven van ues) aan Belgische bevragen R.C. Kou- iatweg 30. VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel nTabönnés in't bezit eener ftftftftgulden bi' leverls' gulden bij dood ft ft ftgulden bij verlies.1 |*ftgulden bij verlies.J ft ftgulden bij verlies ft [^gulden bij verlies ™lis zijn GRATIS verze- i\ II lil lange ongeschikt- ft II door <|l|| van een hand, I ft II van) II lil vaneen van eiken kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken f Uu een ongeluk (JUv voet of oog l.vU een duim 1UU wijsvinger UU anderen vinger. 'tfaie ulikeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ol tram. De ultkeering wordt gewaarborgd door do „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam BEKENDMAKING. De Burgemeester van Vlissingen brengt ter kennis van belangheb benden dat blijkens mededeeling van den Mi nister van Buitenlaudsche Zaken de Belgische diplomatieke en consulaire agenten in Nederland van de Belgische Regeering instructies ontvangen heb ben betreffende de uitkeering van de militie-vsrgoedingen aan de Belgische militairen, die zich in hun ressort bevinden. De alhier vertoevende Bel gische gezinnen, die op de militie vergoeding aanspraak maken, moeten zich derhalve wenden tot den Belgi schen consul in deze gemeente. Vlissingen, 1 Maart 1915. De burgemeester van Vlissingen, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. De lichting 1916 en de Landstorm. De wetsontwerpen, die bij den Raad van State aanhangig zijn gemaakt bedoelen niet alleen het vervroegd onder de wapenen roepen van de mi liciens der lichting 1916, maar ook om aan het legerbestuur voor den landstorm de beschikking te kunnen geven over nog eenige andere reeds ontslagen lichtingen der Landweer. De .Opr. Hrl. Ct." heeft een onder zoek ingesteld om te weten op welke lichtingen deze bepaling staat. Daarbij is gebleken, dat daarmede vermoedelijk bedoeld worden de mi litielichtingen 1895 1899 en 1897, de lichtingen dus die in 1903, 1904 en 1905 bij de Landweer overgingen, en die 31 Juli 1910, 1911 en 1912 uit den militairen dienst werden ont slagen, omdat toen de Landstormwet nog niet bestond, welke thans dienst plicht voorschrijft tot 31 Juli van het jaar, waarinjde dienstplichtige 40 jaar wordt. De eerste lichting, welke onder de Landstormwet gevallen is, is de Land weerlichting van 1906. Die ging in 1913 bij den Landstorm over en kan nu reeds opgeroepen worden. Daarvan is dan ook reeds enkele maanden terug het kader opgeroepen. De andere drie hierboven genoemde lichtingen kunnen eerst na aanneming der hierboven genoemde wetsontwer pen worden opgeroepen, hetgeen nog niet wil zeggen evenmin als dal met de landweerlichting van 1906 (de eerste landstormlichting) het geval is dat zij zullen worden opgeroepen. Verder zij nog opgemerkt, dat vol gens de bestaande Landstormwet de manschappen der militielichting 1895 of wel van de landweerlichting 1903, die dus 31 Juli 1910 gepasporteerd ISS1NQEN. *agd een esen is loopwerk tt| ijd tusschen 20 en 3U l 'eschreven sollicitaties I lijk worden ingediend 1 Maart, des avonds I I uur, op hei kantoor I HET BESTUUR; nette res Bellamypau^j vraaéd een flinke door S. H. 117) O(Nadruk verboden. ja, beiden waren die poorten door gegaan, en zij hadden elkaar gevon den aan den rand der wildernis. „Hij zal gespaard blijven", zei zij zacht. „Ja, zeker, hij zal gespaard blijven en wij hebben nog vele jaren voor ons, en ik o, ik zal hem ver goeden, voor wat hij geleden heeft 1" Eindelijk stond zij op, keek naar den slapenden man, opende toen zacht de deur der hut, en liet den zuiveren, opwekkenden wind om zich heen waaien. Zij twijfelde er nu niet aan, dat Grift zou leven zij was niet bang, dat dit geheim van hem, eens zoo gevreesd, omdat het onbekend was, ooit tusschen hen zou komen, bovenal, zij twijfelde niet aan de liefde, die zij voor elkaar gevoelden en wist ook, dat scheiding iets onmogelijks was. Zij ging een eindje het erf op en werden maar kunnen worden opge roepen tot 31 Juli a.s., omdat zij dit jaar 40 jaar worden. Lichting 1916. In een „Standaard"-driestar wordt over het wetsvoorstel tot het ver vroegd onder de wapenen roepen der lichting 1916, het volgende ge schreven Vergeleken bij wat elders van de bevolking gevergd wordt, is onze ge mobiliseerde legermacht betrekkelijk nog klein, en het zou in 't minst onze beschikbare kracht niet te boven gaan, indien straks nog een 50 pet. ons totaal kwam vergrooten. Leefden we nu reeds onder den algemeenen dienstplicht, zoo zou 400,000 wel het laagste cijfer zijn, dat had moeten opkomen. Toch nemen ook wij gaarne aan, dat de minister van Oorlog zijn nieu wen maatregel niet uitsluitend voor de versterking van onze weermacht denkt te nemen, maar ook zeer zeker het doel beoogt, om, vooral met het oog op hoofden van zaken en op den landbouw, meer verloven beschikbaar te krijgenen dit voornemen vooral zal in breeden kring met sympathie worden begroet. Intusschen spanne men ook ten deze zijn verwachting niet te hoog. Het oproepen toch van een nieuwe lichting roept opnieuw tal van man schappen, die nu nog thuis aan den arbeid deelnamen, van hof en huis weg, om ze bij 't leger in te lijven. Al is het dus, dat er nu kans komt op meer mildheid in het vergunnen van verloven, het oproepen van een nieuwe lichting maakt toch weer een geduchte leemte in den kring der arbeiders. Het verschil ten goede ligt alleen hierin, dat de nieuwe lichting bijna geheel uit ongehuwde en in loon dienst staande personen zal bestaan. Hierdoor zal de minister het in zijn macht krijgen, de jonge mannen, wier gemis op verre na thuis niet zoo ernstig gevoeld wordt, in de plaats te doen treden van gehuwden en van chefs van zaken. Misbruik vaii de neutrale vlag. In een algemeene vergadering der Nederlandsche Reeders-vereeniging, waar alle aangesloten Reederljen te genwoordig waren, werd bij de be spreking van de tegenwoordige toe standen op scheepvaartgebied onder meer gewezen op het misbruik van het voeren der neutrale vlag door koopvaardijschepen van oorlogvoe rende mogendheden, meer speciaal door Britsche koopvaardijschepen. Men betreurde ten zeerste dat blij kens hare bekendmaking, waarbij aan Britsche koopvaardijschepen wordt aangeraden eene neutrale vlag te liet haar blikken gaan over de zonnige hellingen, waar de dauwdruppels als kettingen van paarlemoer hingen van elk heide- en braambessentakje waar de zachte veengrond in een lichten glans van mist lag, te teer en te spoedig versmeltend in de lucht, om dauw genoemd te wordenwaar de pluvier zijn dappere vleugeltjes uit spreidde, om de zon tegemoet te vliegen en de leeuwerikken bezig waren in de blauwe lucht. Haar hart ging uit naar de leeuwerikken en den pluvier, ging uit naar de heide, die haar doodsangst en smart had ge bracht, zoo, dat er geluk uit mocht voortkomen. De wereld Waar was zij nu, deze kleine, rustelooze bijenkorf van men- schen, die vochten en snauwden en twistten, hun eigen geluk vergooiend door hun ijver, om dat van anderen te bederven Achter die biauwachtig- purperen banden van licht ginds waren steden en dorpen, en mannen wandelden daar netjes en correct al hun levensdagen, in vreeze voor de stedewetten, die hen bonden.Ja, zeker; maar deze stille, groote heide, met den hoogen hemel boven zich en zoo voeren, dit misbruik, hetwelk voor de neutrale schepen groote gevaren en moeilijkheden medebrengt, door de Briische regeering schijnt te wor den gesanctionneerd. Men had daarom met groote instemming kennis geno men van het proiest hiertegen door de Nederlandsche regeering bij de Britsche regeering ingebracht. De verwachting werd uilgesproken dat de Britsche regeering alsnog zoude terugkomen op den door haar ge geven raad. Verkeer tusschun Engeland en Nederland. In de „Da'ly News" komt de vol ledige tekst voor van het besluit om trent de reizigers naar Nederland. lo. Op en na Maandag 8 Maart 1915, zal niemand, tenzij slaande in den dienst van Z. M. of lid zijnde of reizende voor een vreemd gezant schap, voor Holland mogen scheep- gaan, te Folkestone of Tilbury, dan met verlof van het ministerie van binnenlandsche zaken. 2o. Verlof moet persoonlijk aange vraagd worden, Downingstreet (S.W.) tusschen 10 en 4 uur op werkdagen en na 4 Maart en minstens 3 dagen vóór het vertrek. Verloven zullen zoo spoedig mogelijk verstrekt wor den, maar in gevallen, waarin een onderzoek noodzakelijk is, kan geen bepaalde tijd worden aangegeven. 3o. Alle aanvragers moeten hun passen met daarop vastgehechte fo to's en de certificaten van hun re gistratie overleggen, terwijl ieder twee Britsche ad essen moet opge ven, waar informatie kan worden in gewonnen. Zij moeten ook voldoende opheldering over het doel van hun reis kunnen geven. 4o. Bedienden van firma's of per sonen, die voor firma's of andere personen werkzaam zijn, moeten bo vendien certificaten van hun lastge vers omtrent den aard van hun za ken, waarvoor zij op reis willen gaan, overleggen. 5o. Personen, die buiten Londen wonen, kunnen een voorloopig ver zoek schriftelijk indienen. Niet min der dan een week na het schriftelijk gedaan verzoek, moet een persoonlijk verzoek op het Permit Office ge bracht en het paspoort overgelegd worden, uitgezonderd wanneer het verlof reeds is geweigerd. Nederlandsch fabrikaat. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heett de volgende order uitgevaardigd De minister van oorlog heeft mij het volgende doen kennen Bij aan schaffing van benoodigdheden voor het leger geldt als algemeene regel, dat voor zooveel mogelijk Neder- landsch fabrikaat moet worden geno- dicht bij den Hemel, wist niets van zulke kluisters en een hart, dat vrij heid noodig had om te groeien, zoo als dat bij Nell het geval was, kon hier volle vrijheid vinden. Een dankgebed, zuiver als dat van den leeuwerik en even vol trillende melodie, kwam van de lippen der vrouw. Zij keek nog eens naar de zonnige hellingen, zij hoorde de bijen gonzen en wat ook kwam ot ging, Nell Nethercliff wist op dezen zomer morgen, dat zij geleerd had te leven en, toen zij weer naar de hut terug keerde, was er er een groote tevre denheid, een rusteloos geluk, alles te zamen vereenigd tot de zekerheid, dat Grift en zij vereenigd zouden zijn, vóór de wintersneeuw terug keerde. Grift sliep nog, toen zij om den hoek der deur keek, en zoo ging zij naar de bron, maakte het haar los en waschte handen en gezicht in het kristalheldere water. Dit was de een voudige manier van toiletmaken te Lostwithens, en als zon en wind gunstig waren, zooals nu, liet Nell het aan hen over, het koele, frissche vocht naar belie ven te drogen. men. Buitenlandsche fabrikaten ko men in het algemeen eerst voor leve ring in aanmerking wanneer hunne prijzen minstens 7 pCt. lager zijn dan die van Nederlandsche inschrijvers. intusschen kan onder de huidige omstandigheden niet altijd aan be doelden regel worden vastgehouden, b.v. wanneer door aanschaffing van buiteniandsch fabrikaat de voorziening in de behoefte aan artikelen welke onmiddellijk noodig zijn, aanmerkelijk kan worden bespoedigd. Telegrammen uit België. Er worden hier te lande weer par ticuliere telegrammen uit België ont vangen over Duitschland. Vluchtoord Uden. Naar men ons meldt is het vlucht oord voor de Belgen te Uden in Noord-Brabant nagenoeg geheel ge reed. Er is plaats voor 10.000 vluch telingen. De bouw is geschied volgens de plannen van den ingenieur van de Volksgezondheid, den heer Zoetmul der, en onder diens toezicht en lei ding zoomede onder die van den re- geeringscommissaris voor de vluch telingen in het Zuiden, jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck en van den regee- ringscommissaris voor het vluchtoord den heer Wilhelm. Op voortreffelijke wijze is bij den bouw en de inrich ting het nuttig en practische met het geriefelijke vereenigd. De ligging van het vluchtoord is zeer gunstig, aan de lijn Boxtel—Wezel, drie minuten van het dorp, op de heide, in het Noor den beschut door bosschen. Het vluchtoord wordt thans getpi- deljjk bevolkt van uit Baarle—Nassau en Zeeland. Dagelijks komen onge veer 300 vluchtelingen aan. Op niet genoeg te waardeeren wijze heett een Amerikaan, de heer Jenkin- son, van de Rockefeller Foundation, zorg gedragen voor de zending van een grooten voorraad kleederen en levensmiddelen voor de bewoners van het vluchtoord. Provinciaal Vluchtelingen comité in Zeeland. Aan het 4e verslag van den Inten- dancedienst van het Provinciaal vluch telingen-Comité in Zeeland, loopende over de maand januari 1915, is het volgende ontleend Door den Etappe-commandant wer den ons in januari op onze wekelijk- sche aanvragen toegezonden172 zakken bruine boonen, 221zakken erwten, 8258 K.O. kaas, 7700 K.G. koffie, 18480 K.G. margarine, 92600 K.G. meel, 10750 K.O. rijst, 23000 K.G. spek en 1608 K.G. zout. Aanwezig waren in de magazijnen op 1 Januari 1915 nog de navolgende goederen van den Etappe-comman dant: 49 zakken bruine boonen, 8 „U hebt mooi haar", zei een stem naast haar, die haar uit dedroomerij deed opschrikken, „Vooral als de zon tusschen het bruin speelt en er gouden vonken op strooit. Het is zacht haar ook, en me dunkt, gemakkelijker te behandelen dan mijn dikke vlechten." Mevrouw Nethercliff keerde zich om met een glimlach, zoodra zij de stem herkende. „Goeden morgen, Hester. Je bent vroeg, maar niet de eerste, die opis te Lostwithens." „Hoe is het met hem vroeg het meisje, naar de hut wijzende. Toen Nell haar nauwlettender aan zag, ontdekte zij een groot verdriet en een groote vrees in Hester's eerlijke oogen. „Hij zal leven", antwoordde zij kort. „Gelukkig ofschoon, waarom ik het gelukkig noem, kan ik niet zeg gen. Als hij dood is, verlies ik hem, en als hij gezond is, verlies ik hem en ik ben nu veilig en wel getrouwd en moest eigenlijk over verstandiger dingen denken. Hester had zeer goed geweten, dat haar liefde voor Grift geen geheim zakken witte boonen, 34Vs zakken erwten, 30 K.G. kaas, 1680 K.G. koffie, 5370 K.G. meel, 1 kist vet en 487 K.G. zout. Van deze goederen werden gedis tribueerd over 70 verschillende ge meenten in de provincie, en wel als volgt1541/, zakken bruinebooneit, 8 zakken witte boonen, 194 zakken erwten, 7897 K G. kaas, 6425 K G. koffie, 15090 K,G. margarine, 85750 K.G. meel, 7850 K.G. rijst, 19056 K.G. spek, 1 kist vet en 1125 K.G. zout. In de magazijnen te Vlissingen wa ren alzoo op 1 Februari 1915 nog aanwezig de navolgende goederen van den Etappe-commandant, waarbij dient rekening gehouden te worden met de zendingen die ons op 29 en 30 Januari pas waren toegezonden: 661/» zakken bruine boonen, 61 zak ken erwten, 391 K.G. kaas, 2955 K.G. koffie, 3390 K.G. margarine, 12220 K.G. meel, 2900 K.G. rijst, 3944 K.G. spek en 970 K.G. zout. Bij particulieren werd door ons in Januari aangekocht: 200 pakken ha vermout, 186 kisten melk met suiker, 60 kisten melk zonder suiker, 485 H.L. en 7015 K.G. aardappelen, 9 zakken uien, wegende 498 K.G., 1400 K'G. witte en bruine suiker, 555 K.G. chicorei, 100 flesschen azijn, 3036 K.G. groene en gele zeep, 100 K.G. en 25 pakken sunlight zeep, 25 K.G. en 10 zakken soda, 185 K.G, margarine en 8 vaatjes haring. Terwijl in onze magazijnen van de eerder aangekochte goederen nog aan wezig waren: 430 K.Gj suiker, 82 blikken groenten en 320 K.G. zeep. Daarna werden verstrekt aan de verschillende gemeenten in onze pro vincie 492 zakken en 7015 K.G. aard appelen, 2 zakken uien inhoudende 116 K.G., 185 K.G. margarine, 10 blikken groenten, 128 pakken en 110 K.G. havermout, 1680 K.G. witte- en bruine suiker, 1962V, K.G. groene- en gele zeep, 125 K.G. 12 doozen, 25 pakken en 100 stukken sunlight zeep, 633 K.G. cichorei, 129 kisten melk met suiker, 47 kisten melk zonder suiker, 60 flesschen azijn. Uit den nog aanwezigen voorraad der Engelsche zendingen werden ver strekt aan de verschillende gemeenten: 21 kisten en 14 pakjes kindermeel, 23 kisten en 50 bussen corned beef, 3 kisten allerlei kruidenierswaren, 71 K,G. en 2 bussen thee, 700 K.G. bloem, 200 bussen melk, 50 K G. melkpoeder, 6 bussen babymelk en 4 bussen cacao. Aan verschillende gemeenten wer den Ruhi- en Engelsche kolen, turf- brikets en cokes verstrekt. Het totaal aangekochte bedraagt86000 K.G. Ruhr- en Engelsche kolen, 99 H.L. Ruhrkelen 50000 K.G. turfbrikets, 115 H L. cokes. was voor de anderetoch alleen in dit oogenblik van smart, volgend op een grooten schok, zinspeelde zij er zoo openlijk op. Wat kwam het er eigenlijk op aan, dacht Hester en ver trouwen scheen gemakkelijker dan terughouding. „je bent getrouwd en gelukkig ge trouwd. Over een jaar zul je al deze dwaasheid vergeten hebben," zei Nell een beetje scherp. Hester legde een hand op elk harer welgevormde heupen op de oude zelfgenoegzame manier. Zij zag er sterk en wild uit, als een schepsel der heide, met onrust en smart in de oogen. „Ja, het was dwaasheid", sprak zij „maar helpt dat mtj Verdrijft een woord de dagen en nachten vol ver langen Luister, want ik zat een goede vrouw voor Ned zijn, en u zult me niet voor den tweeden keer dwaze taal hooren spreken. Luister! U hebt hem lief, denkt u (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1