Frankrijk belangrijke troepenmachten naar Servië stuurt en dat een nieuw operatieplan in grooten stijl tegen Oostenrijk-Hongarije wordt voorbe reid. in de lente zou het groote Ser visch Fransche leger, dat men op 500.000 man zou willen brengen, in actie komen en het offensief opnemen. Deze geruchten, waarvan het doel om de openbare meening te bewer ken, maar al te duidelijk is, maken te Sofia echter niet den minsten indruk, daar men zeer wel inziet, dat hier slechts bluf jr. het spel is. Het is volkomen buitengesloten, dat Frank rijk in staat zou zijn eenigszins aan zienlijke troepenmachten af te zonde ren en dit zooveel te minder op een oogenblik, dat de aankomst van het nieuwe Engelsche contingent tenge volge van de Duitsche blokkade zoo veel twijfelachtiger is geworden. Men gelooft niet, dat de Fransche hulp voor Servië het zenden van artillerie materiaal en munitie, benevens het verleenen van materieele ondersteu ning te boven kan gaan. Blokkade in Oost-Afrika. De Engelsche regeering heeft een blokkadebesluit uitgevaardigd voor de kust van Duitsch-Oost-Afrika, in wer king te treden op 28 Februari. Brood en belasting. Over het optreden der Duitschers te Brussel worden over het algemeen geen klachten vernomen, doch het gewone dagelijksche leven wordt veel duurder. Sinds eenigen tijd mogen de brood- en luxe bakkers maar een bedrijf uitoefenenalleen brood of banket. Voor bloem wordt 120 francs de 100 K.G. betaald. De inwoners worden op rantsoen gesteldper hoofd per gezin mogen de bakkers V4 K.G. brood bakken. Met spanning wordt de dag van 1 Maart tegemoet gezien. Brusselaars die dan niet zijn teruggekeerd en vroeger per jaar meer dan 100 francs belasting be taalden, zullen dan aangeslagen worden voor 1000 francs belasting. De Duitsche fiscus zal deze belasting innen uit den verkoop van onroerende goederen. De toestand in Noord- Frankrijk. De oorlogscorrespondent te Sluis van „de Tijd" meldt over den toe stand in Noord Frankrijk het volgende: Hoe groot ook de nood in West Vlaanderen mag wezen, veel erger is hij in het door de Duitschers be zette deel van Noord Frankrijk, ge lijk mij een ernstig onderzoek duide lijk heeft gemaakt. Niet alleen is het vieesch er zeer schaarsch, maar zelfs het brood is zeldzaam en zeer slecht. Als men het krijgen kan, betaalt men het 55 cen tiemen per kilo wat voor die streek zeer hoog is. Boter fr. 5.50 per kilo. Allesautomobielen, fietsen, land bouwgereedschappen, telefoontoestel len enz heeft men naar de gemeen tehuizen moeten brengen en op het bezitten van duiven staat de dood straf. Daar de nood in deze streek groot is, zag de bevolking zich dikwijls ge dwongen verscheidene kilometers te loopen, om in België voorraden te gaan opdoen. Om zulks tegen te gaan hebben de Duitschers nu sinds en kele dagen, uit vrees voor spionnage, ook de Belgisch-Fransche grenzen streng afgesloten. In Rijssel waren sinds het begin der bezetting door de Duitschers tot 1.1. Donderdag 28 proclamaties aan geplakt, ongeveer dezefde als reeds bekend uit verschillende plaatsen van België. Rijssel heeft minder door het bom bardement geleden dan door den brand. Voor het grootste gedeelte zijn verwoest de Rue de Paris en de Rue du Plat. Openbare gebouwen werden niet verwoest, wel veel bekende en groote hotels als Café Jean, restaurant Dyvoir en Taverne Charles. De stad zelf ligt niet meer in de vuurlinie, maar wel wordt er sinds maanden hevig gestreden op 5 K.M. afstand, aan het dorp Bourdin. De laatste dagen is het er wel rustiger, daar deFransche kanonnen zich haast niet meer laten hooren en juist zij het waren, die reeds twee maanden lang daar voortdurend het offensief openden. De Duitschers schijnen dankbaar te zijn voor de rust, welke de vijand hun gunt en houden zich ook kalm. In Armentières is de toestand voor de bevolking allerdroevigst. Reeds eerder heerschte er nood, maar thans is elke verbinding afgesneden, daar de stad tusschen de twee legers in ligt. Geen enkele soldaat bevindt zich in de plaats en toch wordt ze voortdurend door de Duitschers be schoten, die vooral veel brandstich tende bommen gebruiken. Volgens de proclamatie in Rijssel, moeten alle jongemannen van 1750 jaar zich laten inschrijven ten bu- reele van den commandant. De bla den, die er gelezen mogen worden, zijn „Le Bien Public," „La Gazette des Ardennes" en de „Liller Kriegs- zeitung." De reis van generaal Pau. Uit Zurich wordt gemeldNaar aanleiding van het bezoek van gene raal Pau aan Boekarest publiceert de bekende staatsman Take Jonescoe, als leider van de „National Actie" den volgenden oproep Burgers De zer dagen zal te Boekarest een der sieraden van het Fransche leger aan komen, generaal Pau. In onze oogen belichaamt hij het Fransche leger dat, terwijl het voor Frankrijk vecht, ook voor Zevenburgen strijdt. Laat ons allen naar het station gaan om den beroemden veldheer te begroeten. In de pers en door aanplakbiljetten zullen wij den dag en 't uur der plechtige ontvangst aan het Noorder station aangeven. In den persoon van generaal Pau willen wij Frankrijk huldigen, onzen vriend van heden, onzen bondgenoot van morgen. Het bezoek van generaal Pau in Sofia, waar hij met Russisch gezinde staatslieden onderhandelde, wordt aldus de „Korr. Norden" gebruikt door de Serviërs voor 't maken van stemming. Onophoudelijk worden ge ruchten verspreid over groote troepen transporten, die uit Frankrijk te wach ten zouden zijn. In het voorjaar zou een Fransch-Servisch leger het offen sief hervatten. Dat leger zou een half millioen tellen. In Sofia maken deze geruchten geen indruk, daar men ze voor bluf houdt. Gevecht tusschen duik boot en vliegmachine. Van een gevecht tusschen een Duit sche duikboot en een Engelsch vlieg tuig geeft de „Nordd. Allgem. Ztg" de volgende beschrijving :j Een Duitsche duikboot was Zater dag bq Dover gezien. Een Engelsche vlieger begaf zich dadelijk in üe lucht en ontdekte, toen hij op een hoogte van 300— 500 M. boven den water spiegel vloog, de duikboot. Maar ook de duikboot had, gelijk uit verschil lende veranderingen in zijn koers bleek, den vlieger in de gaten gekre gen de boot kon echler niet gauw genoeg een heenkomen zoeken. De bommen, die de vlieger neerwierp, misten het kleine beweeglijke doel, dat de duikboot bood. De vlieger daalde toen, om beter te kunnen mikken, een héelen afstand. Maar nu ging plotseling het luik van den com mando-toren van de duikboot open en openden twee matrozen een leven dig vuur op het vliegtuig, met het gevolg dat de draagvlakken door wel 20 kogels doorboord werden. De vlieger beproefde dadelijk op grooter hoogte te komen. Dit had voor hem het nadeel, dat ook de vijfde bom, die hij wierp, het doel miste. De Duitsche duikboot verdween daarop weer onder den waterspiegel en ont kwam, zonder verderen overlast te ondervinden. Nieuwbombardementvan de Dardanellen. De „Neue Freie Presse" meldt, dat uit Tegedos wordt vernomen, dat voor de Dardanellen twee nieuwe Fransche kruisers, Engelsche onderzeebooten, 15 groote kolenschepen en een hos pitaalschip zijn aangekomen. Vijf transportschepen met landings troepen worden verwacht, Uit het groote Duitsche hoofdkwar tier wordt gemeld Tien groote pant serschepen opendenWoensdagochtend te 10 uur een bombardement op de forten aan den ingang der Dardanel len. Het vuur duurde tot half zes des namiddags, toen keerden de schepen in de richting van het eiland Tene- dos terug. Gevangen genomen Rus* sische Generaals. Uit het groote Duitsche Hoofd kwartier wordt ons geschreven In Russische officieele mededeelingen wordt de uitgebreidheid der nederla gen in den winterslag bij de Masu- rische meeren verzwegen of getracht 't als onbeteekenend voor te stellen. Als een bewijs van de groote neder laag mag de volgende lijst van de gevangen genomen generaals dienen Van het 20e legerkorps de komman- deerende generaal, kommandant der artillerie, de kommandant van de 28e en 29e infanterie divisie en eeiste in fanteriebrigade, de kommandant van de 29e infanteriedivisie is spoedig na zijn gevangenneming overleden aan zijn bekomen verwondingen. Verder van 't derde legerkorps de komman dant van de 27e infanteriedivisie en van de 3e divisie, kommandanten der artillerie en tweede infanteriebrigade, van de 53e reservedivisie, de divisie- kommandant en de kommandant van de le infanteriebrigade, van de eerste Siberische kozakkendivisie een briga- dekommandant. Roemenië en Bulgarije. Overeenkomstig de conventie, die vertegenwoordigers van deRoemeen- sche en Bulgaarsche regeering onder teekend hebben, verplicht Bulgarije zich, volgens een officieel Havas-be- richt, op zijn spoorwegen dagelijks minstens 38 wagens met voor Roe menië bestemde waren uit Saloniki en Dedeagatch te zullen laten pas- seeren en eveneens 35 wagons met Roemeensche waren, bestemd voor de havenplaatsen. Anderzijds verplicht Roemenië zich, om op zijn spoorwe- gens dagelijks minstens 35 wagons met Bulgaarsche waren, bestemd voor Oostenrijk en minstens 35 wa gons met Oostenrijksche en Duitsche waren, bestemd voor Bulgarije, te laten passeeren. De conventie veroorlooft den doorvoer van alle waren van Roemenië en Bulgarije. Uitgesloten is het transoort van oorlogsmateriaal en van levensmiddelen, waarvan de uit voer door Roemenië verboden is. Veldmaarschalk von Hindenburg. De „Frankf, Ztg." herinnert eraan, dat veldmaarschalk von Hindenburg uit West Pruisen afkomstig is, waar zijn familie nog het slot Langenau bewoont. Een zuster van den veld maarschalk schrijft nu in de „Dantzl- ger Zeitung" over haren broeder, wiens heele wezen Godsvertrouwen en ootmoed is. Daaruit put hij zijn kracht. God kan hem zegenen en hem voorspoed schenken, zonder dat hij schade lijdt aan zijne ziel, want hij geeft Gode alleen de eer. Vleierij en holle woorden kent hij niet en hij houdt er ook niet van. Opmerkzaam en ernstig is de blik van zijn oogen, slechts zelden glijdt een glimlach over zijn trekken en toch kan hij zoo har telijk met diep basgeluid voor zich ui} lachen, als hij een goede grap hoort. Hij is streng in den dienst, doch hij erkent de zelfstandigheid van zijn on dergeschikten, wier initiatief hij aan moedigt. Daarbij is hij rechtvaardig, welwillend en gaarne tot anderer hulp bereid. Het oorlogswerk was al van het begin af het middelpunt van zijn denken en streven. Reeds als tienjarig kadet liep hij op zijn vacan- tiedagen met de compagnie van zijn vader mee. Later, als jong officier, bleef hij, bij zijn wandelingen in zijn verloftijd dikwijls op een heuvel staan, keek geruimen tijd rond, overzag den omtrek, en ontwikkelde dan voor ons het tooneel van een veldslag. En 's avonds als we onder het lamplicht bij elkaar zaten, bestudeerde hij met aandacht de stafkaarten van onze provincie, waarboven hij urenlang gebogen kon zitten, steeds becijferin gen makende en nadenkende. Hij was een veldslagen-denker en daarom noemden zijn kameraden op de mili taire akademie hem zooals een hunner mij eens vertelde den .ge- concentreerden Moltke". Wie had toen kunnen denken, dat hij eens het groote voorrecht zou hebben, de zware taak te vervullen die hem zou worden opgedragen om den verdediger en bevrijder te worden van de streken, waar wij ons tehuis hebben. Na de groote overwinning bij Tannenberg het Oost Pruisische „Sedan" heeft de veldmaarschalk aldus vertelde zijn zuster verder te midden van zijn landstormtrovpen in het bedehuis den Heer uit het diepst van zijn ziel gedankt en om nieuwe overwinningen gesmeekt. „Ora et labora" bid en werk. Een kaart met die drie woorden hangt altijd op zijn schrijftafel vóór hem. Die heeft vroeger op de schrijftafel van zijn vader gestaan. Bid en werkhet een zonder het ander is hem niet denkbaar. „Dankt Hem, daar boven"' zeide hij, ten hemel wijzende, toen hond: rden juichende menschen zich te Graudenz om zijn auto verdrongen en in de boomen klommen om den „bevrijder van Oost Pruisen" beter te kunnen zien. Echt Engelsch. Onder het opschrift „Echt Engelsch" publiceert de „Vossische Zeitung" het volgende telegram uit HamburgEen Hamburgsche groothandelaar schrijft aan het „Hamburger Fremdenblatt" Uit de meest betrouwbare bron ver neem ik en dit is door vele ge tuigen bevestigd dat in Engeland op plaatsen, waar zich gevangenkam pen bevinden, deze plaatsen des avonds donker worden gehouden, doch dat de kampen verlicht zijn, opdat aldus bommen van vliegers en Zep pelins daarop gericht zullen worden. Dat is toch het toppunt van gemeen heid en verdient lager gehangen te worden, zoo laag, dat zelfs kinderen het lezen kunnen om het hun leven lang niet weder te kunnen vergeten, (deze laatste zin is letterlijk vertaald) Het Hamburger Fremdenblatt heeft den laatsten tijd zooveel verdachtma kingen aan het adres van Engeland gepubliceerd, welke verdachtmakingen steeds ongegrond bleken te zijn en meestal op fantasie berustten, dat men goed zal doen ook deze beschul diging niet zonder meer te aanvaar den. Buitendien bevinden de gevan genkampen in Engeland zich in het algemeen niet in versterkte plaatsen, zoodat de Engelschen daar geen Duit- schen vliegeraanval te vreezen hebben. Dat de meestal kleine plaatsjes, waar deze kampen gevestigd zijn, des nachts niet van licht stralen, spreekt vanzelf, evenals om redenen van orde en veiligheid verlichting van het ge vangenkamp noodzakelijk is. Een Turksch oordeel over Duitschland. UitKonstantinopel wordt aanWolff's bureau gemeld, dat het bekende aan zienlijke Turksche blad„Tersjuman i- Hakikat" een prachtig geschreven hoofdartikel bevat, van een bekend publicist, waarin gezegd wordt„Bij een samenvatting van den loop der oorlogsberichten tot dusver vallen twee figuren in 't oog, die ver uitsteken boven het gewoel van de interna tionale verwikkelingen van den we- reldschokkenden krijg: Keizer Wilhelm en veldmaarschalk von Hindenburg. De Keizer slaat voortdurend de^ont- wikkeling van de oorlogsgebeurtenis sen gade en leidt de krijgsbedrijven, maar tegelijkertijd rust de verantwoor delijkheid voor het besturen van zijn groote rqk op zijne schouders. Alom tegenwoordig, van 't eene einde van het Keizerrijk tot aan het andere einde, is hij het toonbeeld van een modern monarch. „Von Hindenburg vertegenwoordigt 't begrip der strategische kunst, om dat hij niet door grooter getalsterkte van zijn troepen, maar alleen door zijn veldheerstalent de schitterendste overwinningen bevocht welke de ge schiedenis kent. Beide mannen zijn het product van de tweehonderdjarige ontwikkeling van een hoogbegaafd ras, en zijn als 't ware de symboli seering van de lichamelijke en geeste lijke krachtontwikkeling van het Duit sche volk. Gelukkig het volk, dat zulke mannen telt." De str(jd by Eparges. Een officieel Fransche communi qué geeft uitvoerige bijzonderheden over de verbitterde gevechten, die van den 17en tot den 21 en in de streek van Verdun en St. Mihiel plaats hadden om het bezit van de redoute van Eparges, welke zij wisten te veroveren en te behouden, niet tegenstaande acht hevige tegenaan vallen der Duitschers. Het communiqué verklaart eerst het belang van de aldus veroverde stelling, die de eerste verdedigings werken dekt, waarmede de Duitschers hun bezit van St. Mihiel verdedigen. Dit verklaart ook de hardnekkigheid, waarmede de Duitschers onzen op- marsch in deze richting trachtten te beletten. Het communiqué geeft vervolgens bijzonderheden over de operaties, die de* 17en 's morgens voorbereid werden door een methodischen opmarsch door middel van loopgra ven en den 21en beëindigd door onze volkomen overwinning toen de vijand er blijk van gaf uitgeput te zijn. Op een deel van de veroverde verdedi gingswerken heben wij driehonderd lijken van Duitschers begravener blijven er nog minstens evenveel over en op de naburige hellingen worden er nog meer opgemerkt. De verliezen van den vijand kunnen geschat worden op drieduizend man, of de helft der troepen, die aan de gevechten deelnamen. Het communiqué eindigt aldus In den loop dezer gevechten is de supe rioriteit van onze artillerie en de on vergetelijke hoedanigheden van onze infanterie opnieuw aan den dag ge treden. Na vijf maanden in de loopgraven vertoefd te hebben, heeft de laatste niets van haar dapperheid en energie verloren, maar zij heeft geleerd voor zichtig en tactisch op le treden, en de goede uitwerking van onze artil lerie geeft haar het vertrouwen, dat zij een van de voornaamste factoren voor een volkomen succes is. Het contact tusschen de twee legers is in deze gevechten bij Eparges niet verbroken geweest. Dit resultaat strekt de leiding van het leger tot eer. Een suffragetten-brigade. Te Havre is een detachement En gelsche suffragettes geland om dienst te doen als telefonisten, chauffeurs enz De „Figaro" vertelt iets meer van die suffragettes-vrijwilligers. Zij heb ben twee regimenten gevormd, vrou wen en jonge meisjes, tusschen den leeftijd 20 en 40 jaar. Elk regiment is twee bataljons sterk en elk bataljon vier compagnies van 500 „man". De brigrade heeft een effectief van 8000 „man". m - Toen de dames, die in alle stilte deze brigade gevormd hadden, haar vrijwilligers ter beschikking stelden van lord Kitchener, glimlachte deze en verklaarde, dat men vrouwen toch niet naar het front kon zenden. Tenslotte heeft de minister van oor log toch toegegeven aan den van ver schillende zijden op hem geoefenden aandrang en gaf hij zijn toestemming. De brigade onder bevel van mevrouw Castbreagh is thans ingedeeld bij de étappentroepen. QEMENQD NIEUWS^ Een brutale oplichter. Dezer dagen vervoegde zich, naar het „N. v. d D." meldt, een persoon bij verschillende landbouwers te Nu- mansdorp opgevende voor den leger commandant aardappelen te moeten koopen voor f 2.60 per mud. De land bouwers hadden bezwaar voor dien prijs te verkoopen, omdat de markt prijs f3.25 was. De man zei echter met den markprqs niets te maken te hebben de prijs was op f 2.60 be paald, en wilde men daarvoor niet goedschikt leveren, dan zou hij de aardappelen in beslag doen nemen» Her schip, waarin zij moesten wor den geladen, lag te Numansdorp in de haven. Er lag daar werkelijk een schip, waarbij twee personen in militaire kleeding stonden. De man kocht van verschillende landbouwers partijen,, varieerende van 100 tot 200 H.L., liet een bewijs var. den commmandant zien en betaalde de helft van den koop prijs, f 1.30 per H.L-, dadelijk. Een der landbouwers, wien de zaak wel eenigzins verdacht voorkwam» begaf zich naar den burgemeester, die telegrafische inlichtingen aan den kommandant vroeg, waarop onmiddel lijk telegrafisch antwoord kwam, dat de kommandant van niets wist. De justitie te Dordrecht heeft thans de zaak in handen. Gisteren werden 8 personen uit Numansdorp door den rechtercommissaris gehoord. Een vrouw te Laren, had een voor haar doen belangrijke som gelds, ongeveer f 1000, op de Rijkspost spaarbank staan. Toen in de maand Augustus van het vorige jaar de Eu- ropeesche oorlog uitbrak en ook hier de mobilisatie werd afgekondigd, maakte zij zich erg ongerust over haar zuinig opgespaarde penningen en haalde het geld gauw uit de spaar bank terug. Zij wist geen veiliger plaats te bedenken, dan haar schat in een houten kistje met een flink hangslot erop te verbergen onder een matras in haar bedstede. In de vaste overtuiging, dat aan niemand deze bergplaats bekend was, leefde zij verder onbezorgd voort, tot er verleden Zondags iets vreeselijks gebeurde. Toen de vrouw des avonds uit de kerk thuis thuis kwam bemerkte zij tot haar grooten schrik, dat tijdens haar afwezigheid ongenoode gasten een bezoek hadden gebracht. De dieven hadden danig huisgehouden: het beddegoed lag verspreid over den grond en verschillende kasten waren opengebroken. De vrouw spoedde zich naar de plaats, waar de verbor gen schat moest liggen, doch, o schrik, deze was spoorloos verdwenen. De vrouw kon eerst haar oogen niet ge- looven, doch weldra vond zij op den vloer het ledige geldkistje. De droefenis van de bestolene was onbeschrqflijk, nu zij zich plot seling van al haar geld, dat zij zoo veilig waande, alsook van een aantal gouden en zilveren sieraden beroofd zag. Van den dader of de daders die klaarblijkelijk geen onbekenden waren is nog geen spoor gevonden, doch de justitie doet ijverig onderzoek. Te Lisserbroek is een eigenaar dige tragikomedie afgespeeld. Een alleenwonend man te Lisse had bij' het begin van de mobilisatie zijn geld, ongeveer f 500, van de spaarbank ge haald en dit geld, ongeveer alles in klinkende munt omgezet, in bewaring gegeven bij een neef, wonende te Lisserbroek. Aldaar werd het in een kistje op zolder weggeborgen. Deze neef, een weduwnaar, ging dagelijks naar zijn werkzaamheden en dan werd zijn huishouden waargenomen door een 17jarige dochter. Na een paar weken deed deze dochter buitenge wone inkoopen en gaf dan aan haaf vader voor dat zij dit geld kreeg van iemand die van goeden huize was en £01111II lil II111 It III tl ilM VOED Iensmaa jr.llmllllllllnllllll met haar verkeering doch alvorens dit ope geld gaf om den boel te knappen. Werkelijk je ook verschillende waardoor het inwendij aanmerkelijk werd c meisje ontving voort: van dat jongmensch o en verdere inkoopen wist, zooals zij voorga der, niet hoe zijn naa; der, een eenvoudig zijn dochter onvoon verloop van enkele m: I paar weken geleden, uit Lisse eens bij zijn ook het geld eens te haald worden. Het b dat het bedrag voor verdwenen was. De j den arm genomen e het na herhaalde pog het meisje te doen be geen zij aan haar vadi geven, leugens waren I ontbrekende geld ha en daarvoor success ander had gekocht. L van een en ander proc gemaakt. Een Haarlemmei lag in ondertrouw o weg van of naar het p loor hij zijn porteteuil bankpapier, welk bi was voor het aanschf I bilair. De onfortuinlijke jor lijn huwelijk waarsct uitstellen. De politie te Haai I derdagnacht gewaarsc personen een tuinsch onbewoond perceel ir terstraat waren overge inspecteur en twee ag zich derwaarts en vondt I waterstraat, drie beke I justitie, die juist uit 1 'uin kwamen door ove de schutting. De mann 'i politiebureau gebra I daar voor op de kattei l,e zijn, maar bij na I bleek dat in den tuin waterstraat in den grond I een stuk papier met g twee breekijzers. Steeds groot lieven. Men mag I de stoom het tegen I noet afleggen, het is e I degelijks steeds groot I locomotieven worden aa IHollandsche Spoor kr |Wr haar torpedo mach I 'flvania Railroad haa I 'et wereld gebracht Imoeite! in de fabri |"in Locomotive Work: I hein-locomotieven hac I wmht van 215.500 K. lMe™end °PPetv,ak v Naar verluidt, zijn buitengewoon sur L&! ,door de. ing.e. win Locomotive V 1 een „Ueberolifant die 300.000 Km» en die er ee I Ppervlak van meer

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 6