I. iinnsclie Courant Tweede Blad INGEN. ïrliet lien. tot a is. VOLKMANN, 'flPIE R. Zaterdag 27 Februari 1915, No. 49. gemeentebestuur KAMEROVERZICHT. ¥innenland DE OORLOG. m- En ïanielsürittni] IE 7ELDE Jr. Tel. Int. 10 BURGERS. 1 Februari olisten Ensemble. ING-Vroons, d. Nederl. Opera. TENBROEK, ische Operate Oenl. IRKS, laamsche Opera te erpen. IHAIK, ateur te Antwerpen, maAria's, 'Duo's, ?avaleria Rusticana, oubadour, enz. N: f 0.75, f 0.50, Auteursrecht, dag der uitvoering j Aanvang 8 uur, iop BAL. h t e etjes voor 6 Mark, Mark.) Zending hlembergstraat 1? rhland. int- en HandelsdrakKeri). BE VELDE Ir. Tel. Int. 11' VAN DE VAN VERBOD UITVOER ERWTEN EN BOONEN. 0e Burgemeester van Vlissingen Gelet op het telegram van den Ter ritoriale Bevelhebber in Zeeland d.d. 26 dezer; Breng! ter algemeene kennis, dat bij besluit van genoemden Be velhebber, op grond van artikel 35 der wet vad 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), de uitvoer van bruine boonen, witte boonen en groene erwten (kleine kookerwten) kroonerwten en schokkers uit de provincie Zeeland, met ingang van heden, is verboden. Vlissingen, 27 Februari 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Vergadering van Vrijdag. Nog tal van sprekers hebben hun licht doen schijnen over de econo mische maatregelen en nog veel meer licht gevraagd over vele aangelegen heden. Wil men de vragen alle eens cate gorisch gesteld zien dan zijn zij deze hoe groot is de voorraad levensmid delen in ons land hoe staat het met den invoer daarvan; waarom geeft de Regeering niet meer inlichtingen; wil zij geen wekelijksche statistieken verstrekkenwaarom snijdt ze alle contact met de Kamer afis zuinig heid vereischt bij het gebruik van levensmiddelenwaarom wordt de invoer door particuliere handelaren niet toegelatenwil de regeering geen verbod van uitvoer van groenten in stellen Men ziet, de Regeering kan het er voorloopig mee doen. Er waait een geest van kritiek door de Kamer, die speciaal den vorigen Minister van Landbouw, mr. Treub in het gezicht drijft. Achtereenvolgens werden deze vra gen toegelicht, soms op vrtendelpe wijze, soms op minder weiwillenden toon. De heer Duymaer van Twist was dankbaar voor hetgeen de Re- geeiing ten bate van de invoering deed, doch dat is ook de eenige dank die gebracht is. Alleen de heer Ty- deman heeft de Regeering in bescher ming genomen. De tijd voor kritiek ap het algemeen beleid is nog niet gakomen, omdat wij nog midden in de crisis zitten. Natuurlijk zijn alle maatregelen aan allen welgevallig, doch het is de vraag of de noodige objectiviteit en onpartijdigheid is be tracht. Dat is alleszins het geval ge weest en daarom acht hij het niet gewenscht dat van dag tot dag over leg wordt gepleegd tusschen Regee ring en Kamer. Hoe dat zou gegaan zijn bewijst dit debat over de eco nomische maatregelen. Aan het varkensvleesch is heel wat discussie gewijdmen is het niet eens over de uitwerking van een uit voerverbod volgens den een zal het de fokkerij tegenwerken, volgens den ander zullen de prijzen van het vleesch niet dalen door een uitvoerverbod. Vaardigt men dit verbod uit dan dient men de distributie van de mais krach tig ter hand te nemen. En hoe dit geschiedt daarvan dient de Regeering ons eens in te lichten. De heer Spiekman is van meening ■flat de toestand van de werkioozen zoo slecht is dat alle verwachtingen die men van de Regeering had, zijn beschaamd. Hij wilde weten of de Regeering verantwoording draagt voor de daden van het Koninklijk Nationaal Steuncomité. De vierde sociaal-democraat was de heer Kleerekooper, die als zijn drie andere partijgenooten mede- jammerde over veel wat verkeerd is in de daden van de Regeering. Duitschland en Nederland. In de „Tag" protesteert, naar wij aan de „Nieuwe Ct." ontleenen, dr. Metz, president van het Oberiandes- kultus-gericht te Berlijn tegen een artikel in de „Grenzboten" van Alfred Ruhemann over de toekomstige eco nomische betrekking tot Nederland. Op zichzelf heeft hij niets tegen den inhoud van dit artikel, maar hij vindt het onhandig tegenover Neder land om nu dergelijke beschouwingen, al zijn ze ook nog zoo vriendelijk, te houden. De Nederlanders, zegt hij, zijn een veel te helder en nuchter- denkend volk om niet zelf in te zien, wat voor hen het beste is. Alles wat in dit opzicht voor het verleden geldt zal men ook voor het heden en dè toekomst laten gelden. Een feit is, dat de regeering en het volk de met het oog op de ligging van het land bijzonder moeilijke punten der neu traliteit geheel nagekomen zijn en nog nakomen. Alles wat men zou kunnen zeggen tegen de houding van zekere klassen der bevolking of van zekere personen ligt op het gebied van het gevoelsleven, dat de buitenlander slechts uiterst moeilijk begrijpen kan. Dat in Nederland ook een Duitsch land vriendelijk gezinde stemming bestaat, vooral in leger en vloot, zal men, zoo gaat de schrijver voort, niet kunnen loochenen. Over de kracht en den omvang van deze gezindheid kan men moeilijk iets bepaalds zeg gen. Dat de meerderheid der Neder landers anti-Duitsch is, kan men niet bewijzen al bestaat ook in vele krin gen een zekere neiging voor de Fran- sche taal en voor de Fransche levens wijze. Er zijn echter vele Nederlan ders, die zich er bezorgd over maken of uit de overwinning van een of andere partij niet een gevaar voor hun politieke en economische zelfstandig heid en onafhankelijkheid zou kunnen ontstaan. Zoo lang deze bezorgdheid niet uit den weg geruimd is, zal Ne derland er niet aan denken zijn be proefde neutraliteit op te geven. Eerst als de beslissing gevallen is of als een partij er aan zou denken de neutrali teit van Nederland op eenige wijze te schenden of zijn deelneming aan den oorlog zou willen afdwingen, eerst dan kan Nederland zijn eenmaal aangenomen en trouw volgehouden houding opgeven. Eerst dan is de tijd gekomen, dat Nederland als 't dit ten minste voor nuttig zou houden kan en mag zeggen Ik sluit mij in economisch opzicht bij die en die groep aan. Dat in Nederland de politiek der toekomst zeer wel overwogen wordt en dat alle quaesties, die de schrijver van het artikel in de „Grenzboten" aanroert, ook zonder aansporing van anderen kant zorgvuldig worden on derzocht, daaraan valt, volgens den schrijver, niet te twijfelen. Voor een Duitscher, als behoorende tot de oorlogvoerende partij, komt het dus niet te pas zijn beschouwingen over de doelmatigste regeling van Duitsch- lands economische betrekkingen tot de neutrale volkeren voor te houden, al geschiedt dit ook zoo kalm en terughoudend als de heer Ruhemann dit gedaan heeft. Een land, dat zijn politieke waar digheid en positie zoo ernstig opvat als Nederland, is van de overtuiging doordrongen, dat het zelf het beste weet te beoordeelen waarmede het gediend is. Zijn geschiedenis, zijn prestaties in kunst en wetenschap, in handel en wandel, geven Nederland het recht 'tot deze overtuiging. Burgemeester Teilegen. Men schrijft ons uit de hoofdstad Wilt ge weten, wat we er van zeg gen We staan er paf vanEr liepen hardnekkige geruchten, dat mr. Zimmermann, aangezocht was, van Rotterdam naar Amsterdam te komen. Vele Amsterdammers wisten zeker, dat minister Treub burgemeester zou worden. Anderen hoopten op mr. Heemskerk. Maar dat stond vastwe zouden een beroemdheid krijgen. En nu Een ambtenaar, zij het dan ook een hoofdambtenaar. Zelfs geen juristl Inderdaad, men verbaast en en verwondert zich. Vast staat, dat burgemeester Tei legen z'n vrienden in de hoofdstad zal hebben. „Het Volk" jubelt reeds Nu krijgt het democratisch Amsterdam een democratischen burgemeester. Ook de Vrijzinnig-Democraten zullen zich verheugen, en het is een feit, dat deze radicaal in den Raad wel een meerderheid achter zich zal hebben. Wij twijfelen er niet aan, of Teilegen zal een hard werker zijn. Hij zal ini tiatief toonen. Hij zal wat tot stand brengen. Hij zal meewerken, Am sterdam vooruit te brengen. Maar..de huiseigenaren en huis- eigenaartjes zijn vervuld met angst en beven, en vragen zich af, wat zij te wachten zijn van dezen nieuwen bewindsman. Zij hebben herinnerin gen aan den directeur van het Bouw en woningtoezicht, die ze niet zullen vergeten. En met hen vreezen vele gematigden, dat de vooruitgang onder het Tellegen-regime te hard zal zijn. Wij vertrouwen op 's burgemeesters gezond verstand, z'n goeden inborst, z'n goede rechtvaardigheid,z'n plicht. Vlissingen, 27 Februari. Mevrouw Thoumaian, de bekende vredes-dame, thans tijdelijk hier ter stede vertoevende, ijvert reeds jaren voor de verwezenlijking van haar ideaal, waarvan het devies luidt „Volkeren (de onzijdige het eerst) vermorzel uwe vernielende wapenen." Trots den alom woedenden krijg heeft mevr. Thoumaian haar vredes-idee niet opgegeven, integendeel zij ijvert er niet minder voor dan anders. Donderdag 4 Maart zal deze dame nu hier ter stede weer optreden en wel des avonds ten 8 ure in de En- gelsche kerk, waar zij in het Fransch zal spreken, terwijl haar rede zal ver tolkt worden door den heer dr. H. T. Oberman. Iedereen is welkom en vooral hoopt mevr. Thoumaian dan veel Belgen te zullen ontmoeten. Tegen Woensdagmiddag kwart over twee noodigt zij hare vrienden uit in de Engelsche kerk voor een kort ge bed voor den vrede. Op 7 Juli jl. werd door den be kenden badmeester W. Roeting van het zeebad alhier, aan het badstrand gered een cadet die zich te ver in zee had gewaagd en op het punt stond te verdrinken. Deze menschlievende daad en de moed door Roeting daarbij betoond is ter kennis gebracht van het bestuur van het Carnegie heldenfonds. Naar aanleiding daarvan is heden middag door den .commissaris van polifie met een toepasselijk woord aan Roeting uitgereikt een loffelijk getuigschrift, afgegeven door het be stuur van het Carnegie heldenfonds, waarbij een geldelijke belooning was gevoegd. Door de politie is aangehouden een Belgisch vluchteling, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van kleederen behoorende aan andere vluchtelingen. Door een Belg werd aangifte gedaan van vermissing van vijffrankstukken tot een bedrag van 150 francs. De politie stelt een onderzoek in. In een kolenloods van de firma Wibaut op den Peperdijk is heden middag plotseling doodgevallen de werkman S., vermoedelijk door een beroerte getroffen. Onlangs is in den Souburgschen ge meenteraad besloten, werkioozen die zich als zoodanig aanmeldden, van gemeentewege aan het werk te zetten. Dat de werkloosheid van geringe be- teekenis is blijkt wel hieruit, dat zich tot nu toe slechts twee personen om werk aangemeld hebben. De toestand. Het lijdt geen twijfel of er wordt op het westelijk oorlogstooneel de laatste dagen weer hevig gevochten, vooral in Champagne en op de Maas heuvels, tusschen Verdun en Pont a Mousson. Ten oosten van Reims, in de streek van Perthes, Souain en Beauséjour, dringen de Franschen iets vooruit. Het Duitsche communiqué van gister sprak van wanhopige aan vallen der Franschen in Champagne, die zonder eenig resultaat bleven. Het Fransche avondcommuniqué zegt dat de krijgsverrichtingen in de streek van Souain en Beau Séjour met voor deel voor de Franschen worden voort gezet. De strijd tusschen de Russische en de Duitsche troepen benoorden der. Weichsel wordt nog steeds krachtig voortgezet. Gemakkelijk valt het den Duitschen troeper. niet hier vooruit te gaan. Met groote energie pogen de Russen, versterkt door versche troepen uit Grodno en Kowno, den opmarsch der Duitschers naar de Memel tegen te houden. Op den lin keroever der rivier rukten de Russen voort, tusschen Kowno en Olyta maar zij konden niet beletten, dat de Duitsche troepen bij Swetojansk, tus schen Kowno en Grodno, den Memel overtrokken. Aan de overzijde der rivier wordt thans gevochten. Meer naar het zuiden hebben de Duitsche troepen een belangrijk suc ces behaald. De vesting Prasnycz, die door de Russen als een steun punt van hunne stelling werd be schouwd, en waar twee sterke troe penmachten tegenover elkander ston den, is door de Duitsche troepen in genomen daarbij werden weder 10.000 gevangenen gemaakt, en 20 kanonnen benevens veie mitrailleurs en oorlogsmateriaal genomen. Uit de namen der plaatsen waar gevochten wordt, en die allen aan het Russische officieele bericht zijn ont leend, blijkt dus dat ondanks den Russlschen tegenstand, de Duitsche troepen tegenover de Naref en Memel linie krachtig vooruitkomen. Ten zuiden van den Weichsel heb ben de Russen een voordeel behaald door de bezetting van Mogily of Mog- helly, ten zuidoosten van Bolimof. Zij hadden daar belangrijke versterking gekregen en verdreven de Duitschers uit de daar ingenomen stellingen, waarbij zij een aantal krijgs gevangenen maakten. Prins Leopold van België aan het front. De „Indépendence Beige" meldt, dat de oudste zoon van koning Albert, prins Leopold van België, die den titel van hertog van Brabant draagt, zich thans aan het front bevindt. Prins Leopold, die in 1901 te Brussel ge boren werd, is 14 jaar oud. Zoodra de aanvallen der Duitschers op de versterkte stelling Antwerpen begon nen, werd de hertog van Brabant met zijn jongeren broer, prins Karei, graaf van Henegouwen, en zijn zusje, prin ses Marie José, naar Engeland ge bracht, waar zij de gasten waren van lord Curzon, terwijl koningin Elisa beth zich bij koning Albert in het hoofdkwartier in Vlaanderen bevond. Prins Leopold heeft zijn ouders verzocht wederom naar het leger te mogen gaan. Zij keurden dit, na lang aarzelen, goed. Thans is hij weer in Vlaanderen en heeft met koningin Elisabeth verscheidene ambulances bezocht. Koning Albert heeft hem de loopgraven laten zien en aan de troe pen voorgesteld. Fransch legerbericht. Het officieele Fransche communiqué van gisterenmiddag luidt De Belgen hebben een klein deel van een loopgraaf, dat zij kort te voren hadden verleren, hernomen. De Engelschen hebben een aanval der Duitschers op het front in Bel gië afgeslagen en zijn op den weg van Béthune naar La Basseé een honderd meter vooruitgekomen. In het dal van de Aisne heeft de Duitsche artillerie vrij groote be drijvigheid getoond, doch onze bat terijen hebben ze in den namiddag tot zwijgen gebracht. In Champagne zijn wij blijven op schieten wij hebben in het bosch ten noordwesten van Perthes en het noorden van Mesnil les Hurlus ter rein gewonnen. In het Maasdal duurt de strijd voort. Bij Jumelles Dorne hebben wij verdekt opgestelde machinegeweren vernield en vijandelijke loopgraven opgeblazen. Opnieuw zijn wij vooruitgekomen in het Bois Brulé (het bosch van Apremont), waar wij den vijand uit verscheidene verbindingsgangen tus schen de loopgraven hebben ver dreven. De Duitschers hebben daar zware verliezen geleden en op het gevechtsterrein veel pantserplaten en werktuigen moeten achterlaten. Russisch communiqué. De groote Russische generale staf deelt mede: In den sector van den Niemen, van Kofna tot Olita zijn de voorhoeden, die aan den linkeroever opereeren, op een afstand van de rivier doorgedrongen. De streek van Sventoiansk en Soja aan den linker oever is door de Duitschers bezet, die nabij Sventoianck een klein deta chement infanterie naar den rechter oever deden overgaan. Een gevecht wordt in deze buurt geleverd. Op den linkeroever van den Nie men, ten Noorden van Oredno en den Boven Bohr in de buurt van Sta- bin worden de operaties voortgezet. In den omtrek van Ossovets be antwoordde de vestingartillerie met succes de batterijen der Duitschers. Op den rechteroever der Naref had den frontaanvallen plaats, daar de Duitschers er hun voornaamste po gingen concentreerden in de richting van Novogrodsk en Prasnisj. De Rus sische troepen sloegen daar in ver schillende sectoren de aanvallen der Duitschers, met groote verliezen voor dezen, terug. Zij deden krachtige te genaanvallen op de Duitsche troepen toen deze de rivier Orvitz overstaken. Het is met een buitengewone hard nekkigheid, dat de Duitschers een hoeve bij het dorp Krasnoseltz heb ben verdedigd. De Russen vermeester den die den 24en te zes uur 's avonds na een verwoeden strijd. De overgebleven verdedigers van dit standpunt, 150 in getal, gaven zich over. Op den linkeroever van den Weich sel namen de Duitschers den 24en het offensief in de buurt der hoeve Maghellyde Russische infanterie sloeg met haar vuur de elementen van dat offensief terug en de terug trekkende Duitschers op den voet vol gende, viel zij in de posities der Duit schers en veroverde hun loopgraven van de eerste en de tweede linie na een strijd van man tegen man. Zeven officieren en een dokter met 400 sol daten werden gevangen genomen en mitrailleurs buitgemaakt. Drie batal jons, die uit Bolilimof te hulp snelden werden uit elkaar gejaagd door de Russische artillerie. In de Karpathen duren de gevecht voort. In Oost-Galicië wordt een hevige strijd gevoerd bij de Rivier Tsjetwa, waar de Russen in een nachtelpen aanval de Oostenrijkers uit het dorp Loekha en van de rivieren Zetotaia, Bystritsa en Vorona verdreven. De Oostenrijkers werden bij de dorpen Valtsjinets en Podluje door het vuur der Russen begroet en vluchtten in wanordede wegen bij deze dorpen lagen versperd met hun lijken. Ook bij het dorp Podietsjari werden de Oostenrijkers teruggewor pen bij een tegenaanval der Russen en een verwoed bajonetgevecht. OostenrUksch communiqué. In Russisch-Polen had gisteren in de gedeelten oostelijk van Przedborz een levendig artilleriegevecht plaats. Op het overige front, noordelp van den Weichsel en in Oostelijk-Galicië heerschte voor het grootste gedeelte rust. In de Karpathen mislukten de Rus sische aanvallen in het Ondawadal, evenals op de Oostenrijksche stellin gen ten noorden van Sattelo en van Volarets. Bij de bestorming van een hoogte weiden in de gevechten in Z.-O. Galicië onlangs 1240 Russen gevan gen genomen. Een torpedojager gezonken. De Fransche torpedojager „Dague", die een levensmiddelenconvooi voor Montenegro begeleidde, liep bij Anti- vari op een Oostenrijksche mp en zonk. Acht en dertig man zp ver dronken. De aanvoer van levens middelen wordt voortgezet. Bij den terugkeer van het convooi ging alles gewoon. De „Dague" was een nieuwe tor pedoboot van 770 ton; snelheid 35 knoopen. Het vaartuig had twee dubbele torpedo-lanceerbuizen van 45 c.M.het was bewapend met twee kanonnen van 10 cM. en vier van 6.5 cM. De bemanning was 81 man sterk. Bemiddeling van den Paus. Het „Qiornale de Italia" verneemt dat Z. H. de Paus een nieuwe poging, ten gunste van den vrede heeft ge daan. Het blad zegt: Wij weten niet, welk resultaat deze nieuwe bemoeiing van den paus zal hebben, en voegt er aan toe, dat het voor de waar heid van het feit kan instaan. Op het Oostelijk oorlogs> tooneel. In een particulier bericht van de „Lokal-Anzeiger" wordt de toestand in Qalicië als volgt gekenschetstBij den aan de Pilitza en de Nida gevoel den strijdstaan de tegenstanders tegen over elkaar in sterke stellingen, die slechts door herhaalde frontaanvallen te nemen zouden zijn. Aan het Duna- jec-froni in West-Galicië is de strijd, welke lot dusver in versterkte stellin gen geleverd werd, bezig over te gaan in een strijd van zich vetpiaatsende troepen-massa's. Hier woedt de strijd hevig, vooral met behulp van de ar tillerie. Aan het Karpathen-front wordt ernstig gevochten. Het doel van de bondgenooten om de Karpathen-grens weer te veroveren is niet alleen be reikt, maar zelfs is men nog verder gekomen. In het gebied van den Doekla-pas is het dreigend gevaar van een inval in Hongarije afgewend, In de Woud-Karpathen en in de Boekowina zijn de Russen uit het gebergte verdreven. Zij hebben na hun voorgenomen terugtocht opnieuw stel ling genomen, waarvan het front vrij wel samenvalt met den zuidelijken oever van de Dnjester. De thans nog bij Stanislaw en ten noorden van Kolomea voortdurende gevechten vor men de inleiding tot een Russischen tegenaanval. Fransche hulp aan Servië. Generaal Pau, die Zondagavond uit Nisj aankwam, heeft verschillen de bekende russophiile politici ont vangen, waarmee hij zich langdurig onderhield. Van Servische zijde tracht men nu het verblijf van generaal Pau te Nisj ten eigen bate te benutten dat verspreidt men voortdurend geruchten welke moeten doen gelooven, en

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 5