407e Staatsloterij. INGEZONDEN STUKKEN Burgerlijke Stand u IHGEZONDEH MEDEDEELIHGEK £en slecht tijdperk voor zesmwachffgiti. te erkennen, dat in vele gevallen an ders en beter gehandeld had kunnen of zelfs moeten worden. Maar daar over in de gegeven omstandigheden in den breede te spreken en te schrijven legt beslag op tijd en werkkracht, die thans voor andere zaken niet dan met groot nadeel gemist kunnen wor den. Vrees, dat door het ontbreken van de noodige gegevens bij het depar tement van Oorlog het niet mogelijk zal zijn om het besteden van de toe gestane gelden behoorlijk te contro leeren, behoeft geenszins te bestaan. Het instellen van die controle toch wordt wel door den buitengewonen aard en omvang der gedane uitgaven in belangrijke mate vertraagd en zeer zeker ook bemoeilijkt tengevolge van de ongunstige omstandigheden, waar onder de uitgaven zijn gedaan, doch zij is daardoor in geen enkel opzicht onmogelijk geworden. De minister zet uiteen, dat van een bevel, laat staan van dwang tot da delijke, overhaaste ontruiming van de houten villa's te Naarden geen sprake is geweest. Wanneer de bewoners, die dit wel hebben gedaan, zich de moeite hadden gegeven zich des mor gens van den 6en Augustus tot den burgemeester te wenden, dan wel tot den militairen commandant met de vraag of zij op staanden voet hun woning moesten ontruimen, zou hun waarschijnlijk een geruststellend ant woord zijn gegeven. Inderdaad zijn eenige houten ge bouwen in het voorterrein wegge ruimd. Dat men hiermede niet is voortgegaan was eenvoudig het gevolg van de inmiddels veranderde omstan digheden, waardoor het gevaar voor oorlog voor ons land niet meer zoo onmiddellijk dreigend scheen. De minister meende, dat het van algemeene bekendheid was, dat de invoering van de grijze unniformklee- ding geen andere bedoeling had dan daaraan de meest doelmatige „veld"- kleur te geven. Of het wenschelijk is alsnog verandering te brengen in de kleur der uitmonstering bij sommige korpsen, zal nader worden overwogen. Tot het dragen van beenwindsels werd bereids vergunning gegeven. De blauwe kleeding kan niet grijs worden geverfd. Zij kan wel ten naastebij tot die tint worden ont kleurd doch vroegere proeven in dien zin hebben bewezen, dat de kleeding door die bewerking ernstig lijdt. Thans zou de bewerking bo vendien onuitvoerbaar zijn, omdat de man zijn bovenkleeding niet kan missen. Aan de lichting 1915 is, evenals aan alle andere lichtingen, gedragen, maar natuurlijk grondig gereinigd, ondergoed verstrekt. Evenmin als vroeger zijn hiervan thans ernstige bezwaren ondervonden. Toch zal het voor deze lichting slechts in zeer geringe mate het geval zijn geweest, omdat de voorraad in de kleeding- kamers wel zoo goed als geheel door de gemobiliseerde lichtingen in ge bruik zal zijn genomen. Het gebruik van scholen voor mi litaire doeleinden is gaandeweg reeds belangrijk beperkteen on derzoek is gaande in alle plaatsen, waar militairen gelegerd zijn, om na te gaan, hoever men thans in deze richting gevorderd is. Dit onderzoek, waarbij vele militaire autoriteiten gemoeid zijn, is nog niet afgeloopen. Er zal worden gedaan wat mogelijk is om aan ondervonden bezwaren tegemoet te komen. Een extra verlofdag voor buiten gewone omstandigheden wordt in het algemeen niet afgetrokken van Nell Nethercliff deinsde niet terug voor het verhaal, dat volgen zou. Zij wist, wat volgen moestmaar zij wist ook, dat de vreeselijke daad was geschied voor een anders welzijn, niet voor Griff zelf. „Hemel, hoe duidelijk is alles," riep hij, alsof hq op vage manier be greep, dat hij in het verleden iets zag gebeuren. „Ik kon het zonlicht op de sneeuw zien, terwijl ik naar Bents Foot ging, ik kon het roodborstje hooren zin gen om zijn ontbijt van broodkrui mels op den lijsterbessenboom naast de deur. O, ik kwam zacht aange slopen, daar kun je zeker van zijn 1 Als de menschen leven, die eigenlijk dood moesten zijn, moet je wel zacht op hen afsluipen. Ik opende de deur maar ik opende haar zoo zacht dat het roodborstje zich niet bewoog niet eens ophield met zingen en ik ging naar binnen. De verpleegster was in slaap gevallen bij den haard en Roddick's vrouw niets dan vel en been en lange, scherpe nagels kwam mummelend naar naar mij toe Zij wees mij naar den zak der ver pleegster waar de sleutels van de de normaal toekomende verlofdagen. Alleen wanneer er een bepaalde re den bestaat dit wel te doen, wordt zulks bij het verleenen van het extra verlof bepaald. Volgens het Reglement van Krijgs tucht kan de straf van kwartierarrest aan soldaten worden opgelegd ten hoogste gedurende een maand. Com mandanten, die van 2 weken tot 30 dagen kwartierarrest opleggen, over schrijden dus hun bevoegdheid niet, indien zoodanige straf wordt opge legd. Landweermannen, leden van den gemeenteraad, kunnen raadszittingen alleen dan bijwonen, wanneer deze plaats vinden tijdens hun normale verloven of wel in hun dienstvrije uren, indien hun militaire stand plaats binnen hun gemeente is ge legen. Aanvankelijk moest de kaderoplei ding worden stop gezet, omdat in het gemobiliseerde leger alle aan dacht gevestigd moet worden op de oefening van den troep in zijn ge heel. Nadien is de kaderopleiding met kracht ter hand genomen, met het gevolg, dat reeds een belangrijk aantal gegradueerden is aangesteld. In die richting wordt voortgewerkt. Een regeling nopens de opleiding der korporaals van het Instructie- Bataljon tot sergeant is in overwe- ging. Aan kaderreservisten wordt de ge legenheid geboden een hoogeren rang te behalen, zij het dan ook niet binnen de tijdvakken, waarin zij on der normale omstandigheden bevor dering zouden kunnen maken. Duitschland en de Schelde. fTln een artikel onder het opschrift „het geheimzinnige doel" in „de Te legraaf", komt de schrijver tot de vol gende slotsom: De Duitsche openbare meening blijft op een inlijving van België bij het Duitsche rijk aandringen en zoo ds pers van onze Oostelijke naburen deze kwestie niet meer ter sprake brengt, dan is dit niet, omdat haar opvattingen gewijzigd zijn. Zij zwijgt, omdat de Duitsche regeering haar het Spreken verbiedt. Men herinnere zich Sléchts den nieuwjaarswensch van den directeur der Hamburg—Amerika- linie, den heer Ballin, die aan de „Frankfurter Zeitung" schreef, dat alles, wat het Duitsche volk verlangt, kan samengevat worden in de woor den „een uitweg naar de Noordzee." Deze uitweg zal Duitschland echter niet hebben ook al kan het België behouden. Immers, welke waarde heeft Antwerpen als handels-en oorlogsha ven voor het Duitsche rijk als Neder land de monding van de Schelde be- heerscht. Daarom, indien de annexatie van België op het politiek programma der Duitscne regeering staat, dan be helst dit tevens de inlijving der Schel de-monding bij Duitschland. Deze gevolgtrekking ligt zoo voor de hand en is zoo vanzelf sprekend, dat men zich met verwondering moet afvragen, hoe er goede Nederlanders kunnen zijn, die inderdaad de overtuiging koi-steren, dat het voor ons land on verschillig is, welke der beide mo- gendheden-combinaties in den tegen- woordigen wereld-oorlog overwint. Verlof van leiders van land- en tuinbouwbedrijven. De Commissaris der Koningin in Zeeland heeft aan de burgemeesters meedeeling gedaan van de circulaire van den minister van landbouw be treffende de aanvragen om verlof van onder de wapens zijnde leiders van hoekkast waren, en ik stal ze als een dief. Ik opende de kast en nam er een flesch uit, voor drievierde gevuld met een geestrijken drank. Ik wist zeer goed, dat de drank vergif was, als ze niet in kleine hoeveelheden door de verpleegster gegeven werd. Ik was blij, dat ik het wist, want Roddick zou nu vrij zijn ik gaf dus zijn vrouw de flesch en Plotseling begon hij te beven. Zijn gelaat, tot nu toe droog en verwron gen, werd vochtig. En toen opende hij verwonderde heldere oogen en een glimp van herkenning groette Nell. „Heb ik heb ik me verslapen mompelde hij. „Een bunder schijnt zooveel niet maar, meisje, deze ontginning gaat langzaam en is moeilijk." „Het is nog geen morgen," zei Nell kalmeerend. „Ga liggen en slaap." „Dat zal ik slechts al te graag doen. Slaap is alles, wat ik noodig heb en ik kan nu rusten." Spoedig was hij weer in slaap, niet onrustig, maar met natuurlijke kalmte; en Nell wist, dat zijn zwak heid en zijn zonde haar in bewaring land- en tuinbouwbedrijven en zui velfabrieken. In verband met het groote aantal aanvragen worden deze vanwege het departement van oorlog in handen gesteld van de provinciale land- en tuinbouwbonden ter beoor deeling van de gronden waarop de aanvragen be rusten. En tevens wordt aan de burgemees ters verzocht de eventueel door die bonden aan hen te vragen inlichtingen omtrent de belanghebbenden zooveel mogelijk te verstrekken. Gezinnen van Belgische militairen. De minister van Staat, minister van Binnenlandsche Zaken, deelde den Commissarissen der Koningin mede, dat, blijkens mededeeling van den minister van Buitentandsche Zaken, de Belgische diplomatieke en consu laire agenten in Nederland, van de Belgische regeering instructies hebben ontvangen, betreffende de uitkeering van de militie-vergoedingen aan de gezinnen van Belgische militairen, die zich in 'hun ressort bevonden. De Belgische gezinnen, die op de militie vergoeding aanspraak maken, zullen zich bijgevolg moeten wenden tot den Belgischen consulairen ambtenaar, binnen wiens ressort zij verblijf hou den. De burgemeesters zijn uitgenoodigd de belanghebbende gezinnen dienover eenkomstig in te lichten. KERK- EH SCHOOLNIEUWS. Geref. Bond. In het Geb. voor K. en W. te Utrecht is de jaarvergade ring gehouden van den Geref. Bond tot verbreiding en verdediging van de waarheid in de Ned. Herv. (Geref.) Kerk onder leiding van ds. M. van Grieken te Deltt, die de druk be zochte vergadering opende met gebed, nadat gemeenschappelijk gezongen was Ps. 74 2, 18 en 20, en de voor zitter de tien eerste verzen van Ps. 68 had gelezen. Vervolgens leidde prof. Visscher van Utrecht 't onderwerp in„Vrede op aarde." De spreker stond ten eerste stil bij het feit, dat de oorlog een tuchtroede Gods is, ten tweede dat strijd is een beginsel van de schepping, ten derde, bij de groote beteekenis van de zonde van dien strijd, ten vierde bij de beteekenis van Christus voor den strijd, en ten laatste bij het verband van Kruis en Vrede. De rede werd met groote aan dacht aangehoord. Na afloop zongen de aanwezigen den hooggeleerden spreker toe„Dat 's Heeren zegen op u daal I" in de middagvergadering werden de verslagen van secretaris en pen ningmeester, die beide getuigden van bloei en vooruitgang, goedgekeurd. Medegedeeld werd dat het orgaan „De Waarheidsvriend" steeds meer abonné's verwerft, terwijl de inkom sten voor het Leerstoelfonds, ook na de benoeming van haar eersten hoog leeraar in de godgeleerdheid, voort durend blijven toevloeien. In het bestuur werden herkozen met bijna algemeene stemmen de heerends. J. Goslinga van Utrecht, ds. M. Jongebreur van Veenendaal en ds. J. H. F. Remme van Oud-Beier land. Trekking van 26 Februari. Vijfde Klasse Zeventiende lijst. Premie van f3000, No. 1099. f400, No. 11762. f 100, No. 16686. had gegeven, even vrij, als hij haar eens zijn kracht had geschonken. En in dat oogenblik wist zij ook, dat geen geheim van het verleden meer tusschen hen kon komen, dat zij aan niemand rekenschap verschuldigd waren behalve aan den Hemel. Er was nu geen twijfel aan, of hij zou herstellen de kracht herwinnen, die haar bijna even dierbaar was als zijn zwakheid. Hij zou leven, omdat zij wachtte op zijn liefde. De zomernacht ging voorbij, en de morgenschemering ging over in rose en blauw, sterker en helderder wer den de kleuren, van saffierblauw in het Westen tot purper in 't Oosten. En nog al ijd zat Nell Nethercliff daar, met het gelaat in de handen en dankte den Hemel, dat Giiff's ver- haai op deze manier verteld was. Als hij haar zijn zonde dien dag op de heide bekend had, of als hij zijn gezondheid en zijn kracht behouden had, om dien laatsten bunder te vol tooien, en 't haar dan meegedeeld had, zoo als zijn plan was geweest, dan zou alles heel anders gegaan zijn. Op zijn best kon hij haar slechts het eenvoudig verhaal hebben ge- Bulten verantwoordelijkheid der redactie De cople wordt nimmer teruggegeven Belastingen voor 1914. Mijnheer de Redacteur! In het algemeen wordt er door onze landgenooten niet geweten, dat zij hunne belastingen kunnen betalen in welk bureel van heel het koninkrijk het ook zij, dat het bedrag zelf door de post kan geincasseerd worden. Het gebeurt nu dat vele belasting schuldigen nog een deel hunner be lastingenvoor 1914 te betalen hebben. Zij weten dikwijls niet wat hun te doen valt en velen willen zich naar België begeven. Wat hun te doen valt is nochtans heel eenvoudig. Zij behoeven slechts hel bedrag hunner belastingen per postmandaat aan den ontvanger der belastingen te Baarle Hertog te sturen. Baarle Hertog (Bar le Due) is een Belgisch dorp in Holland ingesloten. Zendt dus een postmandaat naar ge geven adres en zendt uwen belasting- brief met een postzegel voor het terugzenden van het geacquiteerde stuk en met uw adres ir. Holland. Wie geen lastenbrief bezit kan het bedrag zenden en afgeven waartoe het geld dienen moet. Het zou ook mogelijk zijn zich te groepeeren en gezamenlijk in Baarle Hertog te betalen. Het Belgisch Steun-Komiteit, G. MOORREES, Voorzitter. L. LECLERCQ, Secreiaris. N.B. Aan soldaten e.n gekwetsten in Engeland laten wij weten, dat de brieven die zij ons sturen, gefrankeerd moeten zijn. Van 23 tot 27 Febr. ONDERTROUWD: C. Geelhoedt, jm. 27 j. en F. Pro voost, jd. 25 j. F. T. van Hulssen, jm. 25 j. en J. D. Hennequin, jd. 20 j. A. J. Sturm, jm. 24 j. en R. M. Goeman, jd. 20 j. GETROUWD: P. de Pagter, jm. 23 j. en M. W. Gillissen, jd. 23 j. A. Pierens, jm. 24 j. en S. Marchand, jd. 27 j. BEVALLEN: J. M. van Altena, geb. Lucas, z.— A. J. Bleijenberg, geb. BOrner, z. E. J, P. Delvaux, geb. Delvaux, z. V. van Reet, geb. Marien, z. E. B. Dilewijns, geb. Gepts, d. M. Noom, geb. Groenenberg, z. N. R. Cal- coen, geb. Calcoen, z. M. E. Go deschalk, geb. Koolwijk, d. OVERLEDEN: D. Cnoaert, d. 21 m. M. Bom, d. 6 m. H. van Hoorn, man van H. F. W. Kemeling, 38 j. D. L. van Cauwenbergb, wed. van A. Gee- nen, 64 j. W. J. Kok, d. 20 m. J. van de Kreke, echtgenoot van J. Bode,25 j. F. M. C. Beijens, z 5 j. P. van Sorge, z. 11 m. F. D.Teir- linck, echtgenoot van S. T. van Op-- dorp, 45 j. L. R. Gheselle, z. 7 m. M. Landmeter, echtgenoot van E. I. P. Slabber, 60 j. B. L. Lagen dijk, man van J. Loof, 60 j. J. Lagendijk, wed. van A. L. Wisse, 59 j. C. Kervink, z. 5 m. A. R. Harting, echtgenoot van H. C. Zuur- veld, 26 j. E. C. E. Vandepoel, d. MARKTBERICHTEN. Vlissinger., 27 Februari 1915. Bij de gisteren gehouden groente geven van wat gebeurd was in het huisje, genaamd Bents Foot, en zijn instinct zou er hem ten allen tijde toe geleid hebben, zichzelf zoo wei nig mogelijk te sparen, te veront schuldigen. Het noodlot had zijn geschiedenis en de manier, om haar te vertellen in eigen handen geno men in koortsdelirium kan een man niet liegen en de kleine bizonderhe- den van tijd en omstandigheid, van elke gedachte en elk gevoel maak ten het verhaal overtuigend, begrij pelijk. Voor de vrouw, die daar nog al tijd zat, toen de zon in het lage raam scheen, was er iets ontzag wekkends in de gedachte aan de be kentenis van den afgeloopen nacht. Zij kon het leven van den man in al zijn naaktheid ziengeen veront schuldigingen had hij opgegeven, ook was hij niet losjes heengeloopen over dat deel der misdaad, dat toch eigenlijk te verontschuldigen was, daar hij de daad had bedreven ter- wille van zijn vriendschap en voor het geluk en de eer van een meisje. „Zoo zal de Hemel ons eens zien," mompelde Nell. „Juist zoo en fruitveiling werden de volgende prijzen besteed Spruiten f 1 a f 1,76, boerekool 21 a 24 ct„ peeën 40 a 57 ct., kroten 25 a 35 ct., koolrapen 21 a 40 ct. spruitkoppen 18 a 20 ct., veldsla 23 a 30 ct. alles per mand. Prei 67, a 97i ct., selderie 21/, a 5'/s ct., rapen 2 a 57j ct. alles per bos. Bloemkool 7 a 14 ct., savoijekool 4 a 6'/» ct.. roode kool 47„ a 14 ct., citroenen 3 a 37, ct. alles per stuk. Eieren 72 ct. per 13 stuks. Bruine boonen 64 a 90 ct., courtpendu 72 ct., Jeruza lem 44 ct. alles per vijfkop. Witlof 17 a 18 ct. per K.G. Uien f6,88 a f7,64 kleiperen f8,92 a f8,96, huismans- zoet f7,76, grauwzoet f8,84, goutf, reinetten f 13, eierappelen f 9,40, alles per H.L. De zoo donkere tijden die wij be leven zijn noodlottig voor zenuwach tige menschen. Het meerendeel van hen wier zenuwstelsel zes maanden geleden een weinig was aangetast, hebben sedert het begin van den oor log waargenomen dat hun toestand, steeds verergerde. lederen dag deden zich nieuwe. aanvallen voor en de vorige ongemak ken werden erger. Het kan niet an ders zijn ten gevolge der zorgen die men heeft, der berichten die men ontvangt en der berichten die men leest, der gesprekken die men altijd door hoort. De zenuwachtige heeft, om zoo te zeggen, den slaap verloren. Bezocht door alles wat hij overdag heeft ge zien, gelezen en gehoord, kan hij des avonds niet tot rust komen, of, zoo hij er al toe komt, is die rust ver stoord en pijnlijk, en des morgens bij het ontwaken is de vermoeienis nog grooter dan den vorigen avond. Laten wij niet over den eetlust spreken, die evenals de slaap, sedert langen tijd is verdwenen, dan om waar te nemen dat de reeds zoo weinig schitterende toestand van den zenuwachtige er er ger door wordt gemaakt, bij gebrek aan voeding. Om dien toestand te bestrijden, wat moet men doen Het zenuwstelsel versterken, het. verzwakte bloed wederbeleven, het weerstandsvermogen van het lichaam vermeerderen. Is daartoe een lange behandeling noodig Moet daarmee een saamge- stelde leefregel gepaard gaan In het geheel nietEenige Pink Pillen gedurende een paar dagen ne men, dat zal voldoende zijn om kalmte aan te brengen, de functies te her stellen en de verzwakte kracht en wil te doen herleven. De Pink Pillen zijn verkrijgbaar a f 1.75 per doos en f 9 per zes doo- zen, bij het Hoofd Depot der Pink Pillen, Da Costakade 15, te Amster dam. Voor Vlissingen en omstreken bij de firma S. A. Luitwieler, Nieuw- straatA. C. Beniest, Lepelstraatte Middelburg bij Joh. de Roos, Vlas- markt K. 157, en in alle goede apo theken en drogisterijen. (Wordt vervolgd-)' zullen wij staan, niet pleitende, niet de donkere plaatsen bedekkende, maar duidelijk de dingen vertellend, die gebeurd zijn. En zeker o, ze ker de Hemel zal genadig zijn, want hij zal weten, wat voorafging." Hoe kon zij dezen last van Griff's schouders afnemen Hoe kon zij hem overtuigen, dat hij genoeg boete had gedaan, ja, meer dan genoeg Boven al, hoe kon zij hem duidelijk maken, wat haar nu zoo duidelijk scheen, dat hij thans op den drempel stond van het leven, gelukkiger, meer bezield door de sehoone kracht zijn mede- menschen te begrijpen en te helpen, dan wanneer hij nooit gezondigd had terwille van de vriendschap of in de wildernis was gegaan om te werken en te bidden Was zij ook niet door de poorten van smart gegaan, gegaan door de droefgf estige hopelooze landen, die daar achter lagen? Had zij niet ge leerd, blij te zijn over de bitterheid ervan en de moeite, wetende dat dit haar den vasten steun voor het leven gegeven had

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 2