Eerste Blad. V v 'V Dit nummer bBstaat uit 2 bladen. 27 FEBRUARI Nederland an de Oorlog. NO. 49 (jjtga?eFirma f. VAN DE VELDE ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Inters. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdag» Onze positie. FEUILLETON Brieven uit de Hofstad 1Q1S VLiSSINGSCHE ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 14 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cenf Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel AT^bónnés, in't bezit eener Oftfïfïgulden biï leve"s' P7 Cf f| gulden bii dood ft rkft gulden bij verliest ft gulden bij verlies A ft ft gulden bij verlies ft r* gulden bij verlies polis, zijn GRATIS verze- /II III I lange ongeschikt- ft g| door jfJIIg van een hand, 1*1 II van! 11III vaneen /W van eiken kerd'tegenongelukken voor: 44UUU heid tot werken f wU een ongeluk UUv voet of oog JLUU een duim 1UU wijsvinger anderen vinger. p«ie ultkccrlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien Tan geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam De nog dagelijks zich uitbrei dende wereldoorlog gaat voort vooral aan de neutrale landen bijzonder zware eischen te stellen. Tal van plichten zijn hun opgelegd in allerlei vorm, terwijl om hun rechten vaak bitter weinig wordt gegeven. De woorden door den Duitschen rijkskanselier in die gedenkwaardige zitting van den Rijksdag, kort na de opening der vijandelijkheden tegen België uitge sproken„nood kent geen gebod", schijnen het parool te zijn geworden voor gansch dezen wereldstrijd. Trac- taten en overeenkomsten, bezegeld en bezworen, zijn tot scheurpapier ge worden, wetten en regelen van den oorlog te land en ter zee worden miskend en met de voeten getreden, zoodra een der partijen daartoe de nóódzaak ziet. is de positie der onzijdige staten daarbij zeer moeilijk, voor geen van hen is deze zoo ernstig als voor ons land. Zijn staatkundige ligging maakte dat een groot deel van dezen wereld brand tot onder den rook zijner grens plaatsen woedde en dat het alle denk bare voorzorgsmaatregelen had en heeft te nemen, om te verhoeden, dat de verzengende vlammen in eigen huis slaan. Geen der andere neutrale landen, groot en klein, heeft in die spannende onzekerheid geleefd, ais die wij hebben moeten doormaken en nog bij wijlen doormaken. Was het aldus te land, ter zee is de spannende toestand, waarvan wij als zeevarende natie reeds in volle mate den nadeeligen invloed onder vinden, nog steeds toenemende. Na den 18en van deze maand, zijnde de fatale termijn, waarop de Duitsche actie ter zee een nieuwe, dreigende phase is ingetreden, is ook voor onze strikt neutrale scheepvaart een hoogst moeilijke tijd aangebroken. Dat het van Duitschland geen ijdele woorden waren, waarmede het zich in den aanvang dezer maand tot de verschil lende neutrale zeevarende mogendhe den richtte, is al aanstonds na den 18 Februari duidelijk gebleken. Schier geen dag gaat sedert dien termijn voorbij of er heeft een aanslag van den een of anderen Duitschen onder zeeër op een handelsschip in de wa teren rondom Engeland plaats. Hoezeer de positie onzer eigene handelsvloot daarbij in hooge mate betrokken is, behoeft geen nader betoog. Elk uur, door S. H. 116) 0(Nadruk verboden, „Wat was het ook weer, dat de dokter mij vertelde o, ja, zeker dat Kate als een hond behandeld was door dien woestelingStrangeways, vóór ik met haar trouwde dat zij nu leven kon en gezond zijn zonder Strangeways. Ik zal hem vinden, en ik zal hem dooden." De vaste wil in dat korte „ik zal hem dooden" was onmiskenbaar, en Nell dacht, dat zij het geheim einde lijk in handen had. Haar oogen waren gericht op Griff's gelaathaar lippen waren half geopendzij scheen te luisteren naar een wild verhaal van and'rer ongelukken verteld bij kaars licht, als de wind buiten blaast en de vrienden zich verzamelen om het roode turfvuur. Langs sneeuwwitte heidepaden wierf Griff en over onbegaanbare elk oogenblik kan ons de tijding ge worden, dat ook een, onder onze vlag varend schip, het slachtoffer van dezen zee-oorlog is geworden. Wat daarvan de gevolgen zouden zijn, direct of indirect, dient afgewachtdoch afge wacht met kalme beradenheid en hel der inzicht. Aan vastberadenheid en inzicht ontbreekt het, hetzij tot ons aller ge ruststelling gezegd, onze regeering in deze, ook voor haar uiterst moeilijke tijden, niet. Te midden van de volle maat der ooriogsonheilen, die aan een neutralen staat bij mogelijkheid kan worden toegemeten, heeft zij, daarin gesteund door de natie en haar ver tegenwoordigers, zoodanig haar zware taak tot dusver weten te volbrengen, dat zelfs de meest onredelijke stem ming, die ten opzichte onzer houding in enkele der oorlogvoerende landen heerschte, tot de erkenning gekomen is, dat blaam noch verwijt, in welk opzicht ook, Nederland kan treffen. Nochtans schijnt zulks niet voldoen de om onze positie het zoo noodige ontzag bij te zetten, wanneer daarbij niet een vaste wil blijkt om door woord en daad te toonen, dat, hoe zeer zelf kleine mogendheid, wij onze rechten door de groote mogendheden erkend en geëerbiedigd willen zien. Het antwoord onzer regeering op de jongste Duitsche nota's ter zake der z.g. blokkade der Engelsche wateren gegeven, spreekt inderdaad van zulk een vasten wil. De waardige en flinke toon van het te Berlijn overhandigde bescheid der Nederlandsche regeering, waarbij zij nadrukkelijk de keizerlijk Duitsche regeering aansprakelijk stelt voor al de gevolgen ten opzichte van Nederlandsche schepen voortvloeiende uit haar verscherpte actie in de En gelsche wateren en in de wateren, die door Duitschland tot oorlogsgebied verklaard zijn, kan ginds niet misver staan zijn. Wij hebben dan ook geen enkele reden om te veronderstellen, dat de Duitsche onderzeeërs thans uitvaren voor de tenuitvoerlegging dier Duitsche dreigementen visa En geland, niet de meest strikte instructie zouden hebben ontvangen om de schepen, die zij als Nederlandsche onderkennen, ook als zoodanig te be handelen en te ontzien, gelijk gis teren gebleken is met de „Koningin Wilhelmina" van de stoomvaart maatschappij „Zeeland." Het komt er maar op aan dat de onderkenning duidelijk kan zijn, en voor vergissin gen vrijwaart, doch juist in dit opzicht worden der neutrale scheepvaart zeer ernstige moeilijkheden bereid, door het gebruikmaken van de neutrale vlag door handelsschepen van vijan delijke nationaliteit, in oogenblikken van gevaar. Het laat zich echter aanzien, dat het gevaar voor onze handelsvloot hellingen, en weer terug naar straat' wegen en zijpaden, tot Lassie, de merrie, die hij bereed, dood-op was van vermoeienis. Hij zocht, hij zocht altijd, den man Strangeways en hij scheen een verdoovingsmidde! te vinden in het zoeken, wat aan zijn verdriet de helft van zijn scherpte scheen te ontnemen. En eindelijk vond hij hem vond hem dood in den sneeuwslaap op den Landworth- weg, en buiten het bereik van alle haat. „Er ligt een rumflesch naast hem een leege flesch, daarvan kun je zeker zijn en de woestaard is dood", riep Griff. „Nu, ik moet weer naar huis. Hij is dood, en Kate is dood en de kleine jongen is dood en er is niets meer te doen." Weer zweeg hij een oogenblik en Nell hoopte, dat er rust zou komen voor zijn vermoeid brein. „Bij den Hemel, er is nog iets te doen !"riep hij met plotselingen triumf. „Hoe kon ik toch Roddick vergeten den ouden Roddick, den besten vriend, dien ik heb Hij is opge scheept met een beest van een vrouw een dronken, verschrikkelijkwezen, althans minder grcot is, dan wij aan vankelijk, onder den indruk der Duit sche nota's, meenden dat het geval zou zijn. Indien deze toestand zich, naar gehoopt en verwacht mag worden bestendigt, dan hebbtn wij dit voor zeker in de eerste plaats aan het bovenbedoeld beleidvol optreden on zer regeering te danken. Echter zou dit optreden, ter plaatse waar zulks bedoeld is, niet zoodanigen indruk gemaakt hebben, ware het niet, dat men ginds zeer goed weet, dat achter de regeering een eensgezind volk staat, dat bewijs gegeven heeft, reeds maanden lang, zijn uiterst moeilijke positie ten volle te begrijpen. Juist omdat Nederland, zoowel vol gens zijn staatkundige ligging als in economisch opzicht, het neutrale land is, dat het sterkst de invloeden van den rondom woedenden wereldkrijg ondergaat, kan het niet anders of het heldere inzicht der regeering, gepaard aan het duidelijke besef der bevolking, wat de positie van ons land is en moet zijn, dwingt bij de oorlogvoe rende partijen erkenning, kan het zijn eerbiediging van zijn standpunt af. De ernstige gezindheid van volk en regeering om onze positie naar beide zijden te beveiligen en onze rechten van strikt neutrale mogendheid te handhaven, is de beste waarborg die wij ons verschaffen kunnen, om in deze reusachtige worsteling der vol ken, ons standpunt van vredelievende natie, met behoud onzer hoogste nationale belangen, te kunnen hand haven. Zonder uitdagend vertoon en zonder zelf-oversc"otitting, vindt onze positie de meeste baat in deze onze kere tijden, bij nauwgezette waak zaamheid en zelfbewuste kracht. Aanslag op het Haagsche Bosch. Aanslag op de Haagsche Schat kist Terwijl onze vorige brief nog on der weg was van den Haag naar Vlis singen, werd bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, dat zeer typisch illustreerde hetgeen wij in onzen brief bespraken. Bij wijze van werkverschaffing wordt voorgesteld de hoofdweg in het Haag sche Bosch te verleggen en dat wel zóó dat deze kaarsrecht wordt en het geheele Bosch in de lengte door midden snijdt. Deze weg zou dan 'met inbegrip van de bermen vijf-en- twintig Meter breed worden. In het midden een rijpad van ruim negen meter, aan weerszijden een berm van drie meter en ter linkerzijde een fiets pad van vier, ter rechterzijde een wandelpad van zes meter breed. Aanstonds heeft dit plan allerwege verzet uitgelokt in den Haagde ge dat krabt en bijt. Is hij niet naar Ling Crag heide gekomen, opdat hij haar met een verpleegster kan laten wonen in een huisje dicht bij het huis, dat hij gehuurd heeft? En is zijn leven geen hel, alleen omdat zijn dwaze geweten hem zegt een vrouw te red den, terwijl het beter zou zijn, als hij haar liet sterven? Heme), mijn eigen leven is niets meer waardwaarom zou ik den ouden Roddick niet vrij maken Eindelijk, met een vaste zekerheid, begreep Nell. Met oneindig geduld werkte Griff zich door de bijzonder heden van zijn verhaal, maar de ge schiedenis zelf was reeds haar eigen dom. En onbewust gevoelde zij een groote verlichting, want dit was in elk geval een minder zware misdaad, dan zij gevreesd had. En Griff nam infusschen zijn ver haal weer op. Hij beschreef, hoe hij het huis verliet, waar zijn eigen ge luk dood lag, hoe hij het pad afging, dat leidde naar Bents Foot, het huisje, waar Roddick's vrouw wachtte op het einde van een dronkaard. Het pad voerde hem voorbij het huis, half boerderij, half heerenhuis, dat Roddick meenteraad besloot reeds een adres te zenden aan de Tweede Kamer en liet dagelijksch bestuur verklaarde zich diligent om alles te doen wat mogelijk is om deze vandalistische schending van hel Haagsche Bosch te weren. Wij behoeven niet uiteen te zetten ■welk een misdadige schending van het natuurschoon het zou zijn een smal bosch midden door te hakken, een breeden, kaarsrechten weg aan te leggen en daarvoor tal van boomen op te offeren, tal van mooie laantjes door te snijden, in één woord het geheele cachet van het Bosch te be derven. En dit plan wordt weer ingediend door minister Lely, die eenige jaren wethouder van den Haag was. Hoe het ter wereld mogelijk is dat hij zoo iets kan bedenken, is ons ten eenen- male een raadsel. Nu ziet men eens hoe vriendschap pelijk de verhouding is van de regee ring en het bestuur der gemeente 's Gravenhage, die zóó na buren zijn. Het zou ons ten sterkste verwon deren als dit wetsontwerp werd aan genomen. De gemeenteraad nam met algemeene instemming het besluit om te protesteeren en dat wil dus zeggen dat reeds vijf Tweede Kamerleden van zeer uiteenloopende kleur gereed en bereid zullen zijn om hun stem in de Kamer te doen hooren. Natuurlijk zullen alle heeren aan dek geroepen moeten worden om één lijntje te trek ken, want wij weten allen dat minister Lely met zijn beminnelijke betoogtrant het talent bezit aan alle zijden mede standers te krijgen. Het Haagsche Bosch is altijd als stiefkind behandeldnu heeft hgt er den schijn van alsof men het maar eens voor goed den strop wil aan doen. Maandag jl. besloot de gemeente raad een bedrag van tweeduizend gulden beschikbaar te stellen voor de ontwikkeling en ontspanning van de werkloozen. Er heeft zich een comité voor dat doel gevormd en dit koos den eenvoudigsten en koristen weg om zich van de moeilijkheid om het benoodigde geld te vinden af te maken, door eenvoudig een aanslag te wagen op de gemeentelijke schat kist. Het kon er haast zeker van zijn dat die aanslag zou gelukkengeld voor werkloozen, o dat geeft de Raad grif. Terwijl het tot nog toe de ge woonte was dat alleen dan gemeen telijke subsidie wordt gegeven als het particulier initiatief is voorgegaan een conditie die het rijk ook stelt werd nu maar eens van dien weg afgeweken. Wel werd bepaald dat het geld alleen wordt gegeven als van andere zijde ook gesteund wordt, maar onder deze andere zijde valt het rijk. gehuurd had om zijn afgelegenheid en Griff lag door het lage, breede raam te kijken. Hij had Roddick bij den haard zien staan, en bij hem een meisje een jong, slank meisje, dat Roddick duidelijk met haar oogen toonde, dat zij hem liefhad. „Ik keek en luisterde", riep Griff schor, „en hoorde een andere reden voor Roddick's komst naar Ling Crag. Dit meisje en hij hadden elkaar in het Zuiden gekend, hadden elkaar liefgehad en, toen haar vader haar van de verleiding wegnam en haar naar zijn huis op de heide gebracht had, volgde Roddick. Een flinke vent, Roddick, en hard voor zichzelf", vervolgde hij met den wezenloozen lach van delirium, „maar in zijn hart bezweek hij, evenals wij allen. Hij kon niet leven zonder het meisje, en toch wilde hij haar niet overhalen, met hem heen te gaan en er een einde aan te maken. Vrouwen zijn loekeioozer in zulke dingen Nell zag weer naar hem om te we ten of deze zieke man, die zulke diepe waarheden sprak, niet wakker was. Maar neenhij herhaalde als een les, die hij van buiten had geleerd, Zie zoo dusde gemeente zegt ik help als het rijk helpthet rijk zegtik help als de gemeente helpt. Nu is het maar de kunst om beide te verschalken en leve het comité, dat zoo'n succes had. Tot troost van hen die liever het particulier initialief zien aanvangen, zei een raadslid heel leukjes de menschen hebben vijfdui zend gulden noodig, als het rijk er nu twee en de gemeente er tweedui zend geeft, och, dan zullen de parti culieren ook wel wat geven. Leve de vreugd Zóó ligt een goed beginsel tegen de vlakte. Maar dat is minder, als de werkloozen het geld maar krijgen. Wie sticht er nu weer een comité Er is altijd nog wel een doel te vin den als je nu eenmaal graag een comité wil vormen Over den omvang van de werk loosheid zijn de heeren het met el kaar niet eens. Het getal der werk loozen is vrijwel gelijk aan dat van verleden jaar, maar zegt men, de samenstelling is anders. Daaruit zou volgen dat er vakken zijn waar de werkloosheid grooter is en andere waar ze kleiner is. Het eerste is aan nemelijk, doch het tweede is wel hoogst zonderlingWanneer men thans de samenstelling zóó acht dat geld beschikbaar dient gesteld te worden voor de ontwikkeling, is dan dit" jaar juist het minder ontwikkelde werkvolk werkloos Allemaal vragen die zich onmiddellijk opdringen, die echter in de raadszitting niet zijn ge steld. AI heeft men niets tegen het verleenen van steun voor ontwikkeling, men kan toch de vraag stellenwaar om juist thans hiermede begonnen nu wij zoo uiterst zuinig op ons geld moeten zijn en voorts waarin verschilt de toestand in dit jaar van dien van vorige jaren, wanneer het aantal vrij wel gelijk is, zóódanig dat thans noodig is wat vorige jaren niet het geval schijnt geweest te zijn. Intusschen blijkt het dat uw dienst willige Eiber niet geschikt is voor raadslid. Hij stelt vragen ter argu menteering wanneer een comité een aanslag doet op de schatkist. Zoo iets is ongehoord in de huidige omstan digheden. Eiber. Tweede Kamer. Aan de Memorie van Antwoord van de ministers van oorlog en van finan ciën, is het volgende ontleend Het ligt voor de hand, dat gedu rende den tijd, waarin het leger ge mobiliseerd is, gemakkelijk tal van punten zijn te vinden, waaromtrent meer of minder gegronde aanmerkin gen zijn te maken. De minister van Oorlog zal ook de laatste zijn om niet de gedachten, die eens de zijne wa ren geweest jaren, jaren vóór hij hier naar Lostwithens kwam, om een andere, ernstiger les te leeren. „Vrouwen zijn roekeloozer", ging Griff voort, „en het meisje, juist ter wijl ik mijn hoofd boven het venster kozijn [uitstak er was sneeuw op en die smolt door de warmte, die de haard binnen verspreidde het meisje was bezig bij Roddick te be pleiten, haar met zich mee te ne men. ik zag, hoe zwaar de strijd was, die Roddick streed. Hemel, het was een mooi gevecht wei waard ga degeslagen te worden en hij bleef overwinnaaren het meisje kleine gekkin barstte uit in t ranen, om dat hij meer om haar gaf dan om zichzelf. Toen herinnerde ik mij die vrouw ginds te Bents Foot en mijn weg lag zoo duidelijk voor me, alsof het helder dag was. Ik had niets te verliezen, niets, begrijp je, niets, welken onzin Gabriël Hirst ook mag praten en ik zou dien ouden Rod dick een dienst bewijzen. Waarom zouden hij en het meisje gescheiden blijven, alleen omdat een vrouw, om hen te plagen, niet wilde sterven

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1