DONDERDAG nOIMDBRDAG 25 FEBRUARI No. 47 1915 UitgaveFirma F. VAN DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke feestdag» feSoSSn™^2000tes'££750e°w,ndo" dooa^nne™°e» s'iiïn®"""" '^"■fnip"1' M Nederland en de Oorlog. FEUILLETON VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJSVoor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS Van 1—4 regels ƒ0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt /weemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel Leening voor Indië. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening groot 62.5 millioen, ten name en ten laste van Neder- landsch indië, rentende 5 procent en verdeeld in 25 serieën, waarvan eik jaar één serie, bij loting aangewezen, a pari zal worden afgelost, D,e Nederlandsche Bank en de Ja- vasche Bank hebben zich bereid ver klaard de stukken te beleenen de Nederlandsche Bank voor de inschrij vers in Nederland de Javasche Bank voor die in Indië. De Nederlandsche Bank zal 10 pCt. surplus vragen en 5 pCt. rentede Javasche Bank 5 pCt. surplus en voorloopig 4Va pCt. rente. De leening zal niet vatbaar zijn voor conversie of versterkte aflossing binnen 10 jaren. Misbruik van de Nederlandsche vlag. De „Nieuwe Ct." brengt in herin nering, dat de Nederlandsche wetge ving niet alleen naar den geest in de Scheepsbrievenwet, maar ook wel degelijk naar de letter het gebruik eener vreemde vlag verbiedt en straf baar stelt. Art. 409 van ons Wetb. van Straf recht (Titel XXIX Scheepvaartmisdrij- ven) luidt „De schipper die de Nederlandsche vlag voert, wetende dat hij daartoe niet gerechtigd is, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste driehonderd gulden." Dit artikel is toepasselijk op alle •schippers, niet alleen de Nederland sche, die zich mochten schuldig ma ken aan het daarbij strafbaar gestelde feit. Art. 7 van het W. v. S. verklaart onze strafwet toepasselijk op den schipper en al de opvarenden van een Nederlandsch vaartuig, die zich buiten het rijk in Europa schuldig maken aan een der misdrijven van titel XXIX, zoodat de schipper van een vreemd vaartuig die in volle zee de Nederlandsche vlag hijscht, niet strafbaar is. Om onder deze wet te vallen zou zulk een kapitein het feit dus moeten begaan hebben binnen het rijk in Europa, waaronder begre pen de drie zeemijlen van onze terri toriale zee. Heeft alzoo de kapitein van de „Laërtes" de Nederlandsche vlag ge voerd terwijl hij in onze territoriale wateren voer, dan valt hij onder art. 409 van ons Strafwetboek. Hetzelfde is het geval met den En- gelschen kapitein (van wien de heer Van Aalst gewag maakte) die nauwe lijks den Nieuwen Waterweg verlaten hebbende en achter een Nederlandsch schip varende,onmiddellijk de Britsche door S. H. 114) O(Nadruk verboden. „Voor het laatst", zei hij, toen zijn liefdewerk verricht was. „Er zijn noch beesten, noch melktijden, waar ik heenga, en dat is jammer." Hij schoof zijn stoeltje naar de plaats, waar de kleine, witte koe, zijn tweede lieveling, stondtoen naar de volgende, tot hij eindelijk het allerlaatst ging naar de bruin-zwart bonte, die altijd haar melk inhield. Vanavond was zij echter gemakkelijk 4e regeeren, want zij had al te lang gewacht;; hierdoor kon Joshua ook hier zijn werk voltooien. Zij was eindelijk ook gemolken en rtte oude man keek over het erf ;keek naar de schrale heide, naar de laatste roode stralen der ondergaande zon. „Ik had zoo graag nog eenige melk tijden gehad," zei hij. vlag voor de Nederlandsche verwis selde. In elk geval, zegt de „N. Ct.", is de verzekering van Sir Edward Grey's nota aan de Vereenigde Staten, dat een bepaling als die van de „Merchant Shipping act" „ook bestaat in andere landen en geen enkel land 't verboden heeft" wat Nederland betreft onjuist is. De Nederlandsche wet stelt het mis bruik van onze vlag onvoorwaardelijk strafbaar, voorzoover dit binnen Ne derlandsch gebied geschiedt. Kon. Nat. Steuncomité. Blijkens de 27e lijst werd van 14 tot en met 20 Februari aan bijdragen voor het Koninklijk Nationaal Steun comité 1914, ontvangen f 5786.24 ma kende met de bedragen van vorige lijsten een totaal bedrag aan bijdragen en toezeggingen, van f 1.726.663.23. Door tusschenkomst van de Javasche Bank te Amsterdam, is f50.000 uit Indië overgemaakt ten bate van het Nat. Steuncomité. Het totale bedrag is thans 7» millioen gulden. Kolenvoorziening. De minister van landbouw heeft gisterenmiddag in een vergadering der Nijverheidscommissie van het Kon. Nat. Steuncomité ingeleid het vraagstuk der kolenvoorziening en daarbij in breede trekken een uiteen zetting gegeven van doel en strekking van het kolenbureau. De minister deed daarbij uitkomen, dat niet te ontkennen valt, dat het kolenbureau beschikt over verreweg het grootste deel der beschikbaar komende steenkolen, doch dat het Dureau zoo weinig een monopolie beoogt, dat elke poging, om langs anderen weg kolen in ons land be schikbaar te stellen, niet alleen niet tegengewerkt, maar met vreugde be groet zal worden. Schending van de neutraliteit. Tegen den Duitscher V. S., een te Rotterdam gevestigd koopman, is proces-verbaal opgemaakt wegens schending van de neutraliteit. Deze Duitscher is opgetreden als tusschen- persoon tusschen de Duitsche regee ring en een combinatie, die zich ge vormd had om een automatisch ge weer, een uitvinding van een onbe- middelden aldaar woonachtigen werk man, aan die regeering te verkoopen. Reeds waren de onderhandelingen zoover gevorderd dat binnen een week het geweer zou geleverd wor den als de proeven voldeden, hetgeen waarschijnlijk was. Met dit geweer kunnen vijf schoten achter elkander gedaan worden zonder dat het noodig is, als tot nog toe, den grendel te openen en te sluiten. Het geweer was voorloopig bestemd om voorna melijk in de loopgraven dienst te doen. De dokter was intusschen tot voor de deur der boerderij geredenhij was afgestegen en naar binnen gegaan en had reeds een opgewekten groet op de lippen. De keuken was leeg en Reddhiough's borstelige wenk brauwen trokken zich samen. „Dwaas, dwaas I" bromde hij. „Waarom kon hij zich niet wat kalm houden en gebruik maken van de geringe kans, die hem nog gelaten was Hij ging naar het erf voor den koestal en zag een stoomenden emmer melk dit en een bonte vaars, die het uitgestrekte lichaam van Joshua Royd besnuffelde. En toen de betee- kenis van dit alles doordrong tot een geest, zoo weinig vatbaar voor poëzie, voelde hij zijn oogen vochtig worden. „Een braaf man is barmhartig jegens zijn beesten," mompelde hij. „Hij is goed gestorven, daarmee is alles gezegd mochten wij allen op dezelfde manier den dood onder de oogen zien." Maar de roode vaars deed een klagend geluid hooren en wilde haar meester niet verlaten; en het na gloeien van den zonsondergang ver Men kwam op het spoor van deze combinatie door den verkoop van scherpe patronen aldaar door militai ren. Onder meer bleek, dat een mi licien-korporaal van het 15e regiment infanterie twintig scherpe patronen verkocht had. Deze patronen hebben dienst gedaan bij de voorloopige proefnemingen, die in tegenwoordig heid van den geverbaliseerden Duit scher V. S. hebben plaats gehad en die in alle opzichten voldeden. Internationaal congres van vrouwen. Het Uitvoerend Comité van het in ternationaal congres van vrouwen, dat in April te 's Gravenhage zal worden gehouden, bestaat uit de damesdr. Aletta H. Jacobs, presidente, dr. Mia Boissevain, vice presidente en secre taresse, Rosa Manus, secretaresse, F. J. Fattier KraaneDaendels, penning- meesteresse, H. van Biema—Hijmans en C. Ramondt—Hirschmann, presi denten van het ontvangst- en rege lingscomité, H. Heineken—Daum, pre sidente van het pers-comité, J. C. van Lanschot Hubrecht, presidente van het propaganda-comité. Dit comité heeft den volgenden oproep gericht tot de vrouwen van Nederland Vrouwen uit verschillende landen, zoowel uit de oorlogvoerende als uit de neutrale staten, hebben ons den wensch te kennen gegeven, dat er zoo spoedig mogelijk een internationaal congres van vrouwen zou worden bijeengeroepen om te bespreken wat in deze bange tijden de vrouwen der wereld kunnen en moeten doen. Wij, vrouwen va» Nederland, leven de in een neutraal land, dat het ge makkelijkst te bereiken is voor de vrouwen van andere naties wij hebben de verantwoordelijkheid op ons genomen dit internationaal con gres van vrouwen bijeen te roepen. In een tijd, waarin zooveel haat gezaaid wordt onder de volkeren, is het van de grootste beteekenis, dat de vrouwen toonen te kunnen samen werken en wederzijdsche vriendschap te kunnen handhaven. Vrouwen in alle landen wachten op de gelegenheid zich te kunnen uiten! De wereld ziet belangstellend uit naar hare bijdrage in de oplossing der groote vraagstukken van den dag I Vrouwen van welke richting ook op politiek of maatschappelijk gebied, uwe tegenwoordigheid is van groot belang. Hoe talrijker de deelname, des te machtiger zal de indruk zijn, die er van dit congres zal uitgaan. Uwe tegenwoordigheid zal bewijzen dat gij een protest tegen dezen gru- welijken oorlog wilt doen hooren en wilt medewerken om een herhaling daarvan in de toekomst te voorkomen". Maximum-prijzen. Naar wij vernemen, zullen de maxi bleekte over de heide. Nell Nethercliff, die bij den zieken man te Lostwithens waakte, keek door het raam der hut, en zag denzelfden rooden gloed van den zonsondergang verbleekenzij zag de schemering alles bedekken met het eentonig grijs; zij zag de zomerduisternis vallen. Het was toen, dat Griff zich op richtte in bed en weer begon te ijlen. Toch toefden zijn gedachten nu niet te Lostwithens, maar bij de jaren, die voorbij waren gegaan vóór zijn komst. Nell Nethercliff ging naar hem toe, terwijl een vreemde angst, die toch ook blijdschap bevatte, haar hart deed kloppen. Het geheim, dat hij haar niet lang geleden bijna verteld had op de heide, het geheim, waarvan hij het verhaal had uitgesteld tot zijn worsteling tegen de heide met over winning was bekroond dit geheim zou spoedig het hare zijn. Zij wachtte, met z|jn handen in de hareen de wind slak wat op en rammelde aan de vensterkozijnen. „Gelukkig dat wij alleen zijn," mom pelde Nell. mum-prijzen hoogstwaarschijnlijk voor Maart worden vastgesteld zooals zij voor Februari golden. Het Rijks Centraal bureau voor uitvoer van boter en kaas heeft de kaashandelaren, die recht hebben van uitvoer, toegestaan om van hun vol vette Goudsche kaas of hun Goud- sche kaas met 40 pCt. vet in droge stof, in hun Edammer kaas met min stens 40 pCt. vet in droge stof, welke zij verplicht zijn in voorraad te hou den, 25 pCt. te verkoopen, zoodat op het oogenblik de voorraad kaas, die zij van de inventarisatie in October moesten vasthouden met l/t is ver minderd. Deze toestemming is niet verleend voor kaassoorten met geringer vet gehalte in droge stof dan hierboven aangegeven. Verscherpt toezicht. Ingevolge bij de spoorwegmaat schappijen ontvangen mededeeling van het ministerie van financiën, bestaat er reden om aan te nemen, dat herhaaldelijk wagenladingen naar het buitenland vervoerd worden, waarin onder anderen ook goederen geladen zijn, waarvan de uitvoer ver boden is. In het belang van een geregelde en vlugge overzending der wagenla dingen aan de grenzen, is het spoor wegpersoneel opgedragen een scherp toezicht te houden op het beladen van wagens voor het buitenland of de grensstations bestemd en wanneer vermoeden bestaat, dat in de lading goederen verborgen zijn, waarvan de uitvoer is verboden, onmiddellijk den aanwezigen ambtenaar van invoer rechten hiervan kennis te geven. Geïnterneerde Engelsche vlieger. De Engelsche officier-vlieger Mur ray, die onlangs met zijn vliegtuig in den mond van de Westerschelde moest dalen, blijft geïnterneerd te Groningen, hebbende hij zijn eere woord om niet te zullen ontvluchten, gegeven. Geïnterneerde Engelsche officieren, die hun parool niet geven, worden gewoonlijk te Wierickerschans geïn terneerd. Belgische vluchtelingen. De correspondent van het „Hbl" te Bergen op Zoom schrijft Nu van regeeringswege geen onder steuning meer verleend wordt aan Belgische vluchtelingen hier ter plaatse als ze zich niet in het vluchtoord op „Plein XIII" of in dat te Nunspeet of Ede opnemen laten, verkeeren hier plotseling ongeveer 700 Belgische gezinnen in groote verlegenheid, 't is waar, enkelen hunner kunnen wel in eigen onderhoud voorzien en maakten misbruik van de welwillendheid onzer regeering toen ze om hulp vroegen HOOFDSTUK XXIII. Griffs koortsfantasiën verplaatsten hem in vroeger dagen en de vrouw, die bij zijn bed zat met zijn hand in de hare, verbaasde er zich over, dat zij geen vrees gevoelde voor wat komen moest. Er was een donkere vlek op zijn levenspoedig zou zij de bekentenis hooien van de droge, koortsachtige lippenen toch was zij tevreden, neen, blijde, zijn geheim nu te deelen. En haar kracht lag hierin dat hij voor haar de man was, dien zij liefhad, geheel, en dien zij niet ter verantwoording zou roepen. Wat zijn zonde ook geweest was, het kon haar liefde niet veranderen; en deze liefde zou wel middelen vinden, om den last samen met hem te deelen, zoo niet, hem geheel van zijn schou ders te nemen. Eerst sprak hij over het oude heerenhuis te Marshcotes niet, alsof het daar eenzaam stond te wach ten op een meester, die nooit kwam maar alsof hij daar woonde en zijn moeder kon zien zitten in den netten, door een taxushaag omgeven tuin, of haar rozen en dubbele madelieven en die aannamen. Maar velen hebben niets of bijna nietsterwijl ze, nu er geen booten naar Engeland varen, aan hun voornemen om derwaarts te ver trekken ook geen gevolg geven kun nen. Ze moeten hier dus wel blijven maar zien er, vooral met het oog op het familieleven, tegen op om naar het kamp te gaan, waar bovendien velen met het oog op hun stand en betrekking toch ook niet thuis behoo- ren. Daarom doet het Bergen op Zoomsche Comité voor vluchtelingen buiten het kamp, alle moeite om voor deze vluchtelingen gelden te verzame len ten einde hen bij de particulieren, bij wie ze tot nog toe gehuisvest waren, tegen kleine wekelijksche ver goeding te doen blijven. Maar daarmee gaat heel wat geld weg. En er is hier en elders al zooveel gegeven 1 Toch hoopt de secretaris-penningmeester van dat comité, de heer A. J. A. Busquet, leeraar R. H. Bdat men hem ter wille van het goede doel wel eenige giften toezenden zal. Interneeringskamp. Te Urk wordt een interneerings kamp geplaatst op den Berg, het hoogste deel van het eiland, tusschen de school en de Hervormde kerk, waar over eéne oppervlakte van 60 bij 13 M., de graszoden zijn wegge nomen voor bouwterrein, waarheen het uit Groningen aangevoerde bouwmateriaal is overgebracht. In het gebouw zal plaats zijn voor 50 officieren. In een reeds ingebruik zijnd huis, zijn tot heden elf officie ren (Belgische en Engelsche) ge huisvest. Hij keerde zijn jas nog niet. In een Noordbrabantsch dorp leef den tot aan den oorlog twee men- schen, die dikke vrienden waren. De een was Duitscher en directeur van de gasfabriek, de ander ambteloos burger, die nochtans belust was op een zetel in den raad. De Duitscher, die een der voornaamste drijfveeren was van de in het dorp bestaande politieke tinnegieterlqke club, die nog al invloed oefende op den gang van zaken in verkiezingsdagen, beloofde zijn vriend dat hij alle krachten en machten zou mobiliseeren en het kiezerskorps onder de wapenen zou brengen op zoo uitgebreid mogelijke schaal, teneinde den nieuwen candi- daat der club tot de overwinning te 1 voeren. De strijd naderde. Alles werd op haren en snaren gespannen tegen den grooten verkiezingsdag. De Duitsche gasdirecteur kwam, zag, en overwon en de vriend was op het kussen, dat voor een ander tot wipplank had ge diend. En de overwinning werd vol vreugde gevierd. De nieuwgekozene en de Duitscher hebben elkaar in stilte omhelsd van aandoening. verzorgen zooals zij gewoon was ge weest te doen. Nell glimlachte onwillekeurig bq de schildering, die hij van zijn moeder gaf. Zq scheen zijn moeders hooge, magere gestalte te zien, haar bewon derenswaardig gezond verstand, dat nu en dan grensde aan stuurschheid, haar diepe teederheid jegens allen, die zich dapper door het leven heen sloegen. Van tqd tot tqd, na een stilte, die vol gedachte scheen, ofschoon de rede uit zijn oog verdwenen was, sprak Griff druk over Lassie, zyn merrie, over wilde jachtpartyen, over de heide, over hanengevechten en de middernachtelijke braspartijen te Wye- collar. Het scheen wel, dat hij er een paar keer bij was geweest, maar er spoedig genoeg van had gehad. „Neen, neen, wilde Harry", mom pelde hq eens. „Ik wil met je stroo pen, en ik wil met je vechten maar ik bedank voor je vervloekte drink gelagen." (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1