2000' zijn HINGEN WOENSDAG H. LOOIS. DE WISKUNDE SSCHERIJ IESTE ADRES (hen Tan allerlei prijscourant. - itok, afzonderlp verstrekt. iteriën, St. Ja- 51 per zak. "AANVBA6EH E MEISJE. lUDSTEfT jjitgm: Firn» f. Villi DE VELDE Jr., Kleine Merkt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt degelijks, uitgezonderd op Zendog en algemeen erkende Christelijke leestdegn mua, lan§e opschikt- ^lll door <1111 van een hand, |*l|l van] II III vaneen /n van eiken fiEMEENTEBESTiüUR Nederland en de Oorlog. FEUILLETON BINNENLAND saa^iï NO. 46 1915 Courant- ei HaUilsinmni VAN DE 7ELDE Ir. Tel.Iut.u. |n vlam en vuur, ichaarsch en peperduu, I /orden grooter. steeds tot zelfden pijjj s bij brood of spife lelijke Boter, iet grond dat binnenkort Boter hooger wordt, I 54 cent per 5 ons. ndergeteekende beveelt beleefd aan tot I naken van J. SIJBRANDTS. 10. i Koninklijk Athenaeum het geven van ]ues) aan Belgische I e bevragen R.C. Kou-1 raatweg 30. |cherper„Succes"maakt seconden zijn scheer- rp. Prijs f 1.50 (naai |Te Vlissingen bij Gebrs. POLAK. I 4ENT VANLANOEN-I 3anck, wonende Vlie- |Rotterdam, wenscht omtrent Mme. Vve. IEL-Ommeganck uit I xelles), 5 rue de la 99 SB-KLOP. LOSKADE fabriek f 0.69 f 0.7Ü I f2.22 f2.251 an de Wilhelmina- LNB1EDINGEN VAN POORTVLIET, Weg 33, Den Haag, Mei een kan naaien, mazen, j draagt en genegen is laar Domburg te gaan. |resLampsensstr. 7. )agdienstbode lisstraat 31 (boven). Burnt- en Haideistrnïtirti. VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor Iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel gulden bij levens- gulden bij dood Aft Agulden bij verliest f*Agulden bij verliest GD gulden bij verlies A P* gulden bij verlies kerd tegen ongelukken voor: LUUU heid tot werken f UU een ongeluk UUU voet of oog IvU een duim 1UU wijsvinger £fV anderen vinger. p«za ullkeerlngen worden VERDOBBELD Indien de verzekerden, eoorzlen ven geldig pleetebewfl», een ongeluk bekomen op trien, boot ol trim. De ullkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl, Alg. Verzek. Bank" Ie Schiedam De abonnés, in 't bezit eener polis, zijn GRATIS verze MAXlMUM-PRljZEN. De Burgemeester van Vlissingen, Gelet op de circulaire van Z. Ex. den Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, dd. 3 Februari jl., waarbij voor verschillende artikelen maximum-prijzen zijn vastgesteld Overwegende, dat sedert genoem den datum de inkoopprijzen van eenige artikelen belangrijk zijn ge stegen, zoodat het noodzakelijk is geworden voor die artikelen de maxi mum-prijzen te verhoogen, besluit: ■vast te stellen de maximum-prijzen: voor boterolie op f0,75 per liter raapolie 0,65 havermout „0,35 K.G. zeep 0,32 zout „0,11 Vlissingen, 23 Februari 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Ds lading van de „Bslridge." Omtrent het „Times'-bericht dat de „Belridge" een aan de Neder- landsche regeering geconsigneerde lading petroleum aan boord had, kan nader worden gemeld dat be doelde lading petroleum wel aan onze regeering is geconsigneerd, maar bestemd was voor een importeur hier te lande, die eenvoudig gebruik maakt van de bemiddeling der re geering om uitsluitend voor gebruik in ons land bestemde petroleum, in te voeren. Da S. D. A. P. en da oorlog. Als laatste punt staat op de agenda voor het 21e congres derS. D. A. P., dat 4—6 April wordt gehoudenbe handeling der ingediende moties enz. Dat zijn er in het geheel 84. Een ervan wil, dat het congres geheel ge wijd zij aan de positie van de partij in de omstandigheden van thans en aan de critiek op de leidende organen en de Kamerfractie. Een vijftal andere moties betreffen redactie en exploi tatie van „Het Volk," de organisatie en de propaganda vormen het onder werp van 14_moties en voorstellen. De houding door de partij aan te nemen ten aanzien van den oorlog en wat daarmede samenhangt is uit den aard der zaak de hoofdschotel. Niet minder dan 57 moties en voor stellen hangen daarmede direct of indirect samen inclusief de reeds aan geduide eerste motie. Daarvan gelden er 14 de vraag of een goed S. D. A. P.er lid kan zijn van den Anti-Oorlog Raad, een vraagt bestudeering van den economlschen toestand. Een elf tal moties houdt zich bezig met de ,113) door S. H. O(Nadruk verboden. Hij zag om zich heen keek naar de oude klok in den hoek, naar het buffet met het bescheiden tinnen keu kengereedschap, naar de porceleinen bordjes en de rij Delftsche vazen, die op den schoorsteenmantel stonden. Deze dingen waren nu bij hem, waren zijn eigendom om te houden of te verkoopen, naar hij verkoos spoedig zou hij niet meer weten van verkoo pen of van voor zichzelf houden. De zon kroop naar het Westen, en ®og altijd zat de oude man te peinzen. Een vlasvink kwam op de doornstruik dij de deur zitten zingen. Een kiviet deed zijn geroep ver over de heide kooren. En gestadig vloeide het leven uit hem weg, en pijn en gedachte werden doffer. Nog eens ging hij opstaan en liep in gedachten verzonken de keuken vraag of Troelstra's uitdrukking in zijn rede van 3 Augustus: „de nati onale verschillen" al dan niet In over eenstemming is met de feiten, of Viie- gen's schrijven aan Weill Veroordee ling verdient, of de houding der fractie ten aanzien van den „Godsvrede" correct is, of het stemmen voor de mobilisatiecredieten gerechtvaardigd was, of de wijze, waarop de oppo sitie in de partij door partijbestuur en „Volk" wordt behandeld door den beugel kan enz. Een-en-dertig moties en voorstellen zijn geclassificeerd onder het hoofd militairisme en betreffen de bepaling van het standpunt dat de S. D. A. P. heeft in te nemen tegenover vraag stukken van landsverdediging. Hooge vat- en vleeschprijzen. Dat de Nederlandsche veestapel nog gedund zou zijn door den uitvoer naar het buitenland, dat deze daardoor voorloopif niet te herstellen schade zou hebben geleden, zooals sommi gen beweren, afgaande op de hooge vee- en vleeschprijzen, is volstrekt niet waar. Wie bij verschillende vee houders een kijkje gaat nemen, zal zeker tot andere gedachten komen. Geen plaatsje ziet men vaak in de stallen onbezet. Eerst dan, wanneer de jongere dieren in de stallen nieuwe ruimte eischen worden de ouderen verkocht. Er moet mest zijn voorde landerijen en weiden. Wat het ver krijgen van voldoende kunstmeststof fen betreft, daaromtrent verkeert men nog altijd in het onzekere. De be hoefte aan geld is minder groot, weel de artikelen worden zoo niet gekocht, eten voor zich persoonlijk hebben de boeren in den regel wel voldoende, zoodat ze daarvoor geen geld be hoeven uit te geven, boter en eieren en andere landbouwproducten zijn zeer hoog in prijs, zoodat men al gauw over het noodige geld kan be schikken. Bovendien eischt elke boer derij voor den goeden gang van za ken een vasten veestapel, die niette zeer mag worden ingekrompen. Het een is van het andere afhankelijk. Op andere wijze zou men er zeker schade bij hebben. Daar komt nog bij, dat door den aanvoer van mais in de behoefte aaa meel voor de dieren is voorzien. Alles te samen genomen moet eerder als de oorzaak van de dure vleeschprijzen worden aange merkt de steeds belangrijke export naar het buitenland. De Rotterdamsehe haven. Het havenleven te Rotterdam blijkt doer de Duitsche verklaring voorals nog niet gedeerd. Alle Engelsche schepen, die moesten vertrekken of aankomen, deden dat op tijd en zoo ging het ook met de overige. De vorige week is zelfs een buiten gewoon drukke week geworden, er rond, die hem drie-en-zestig jaar had gehuisvest. Hij was nu zelfs niet meer nieuwsgierig, en vrees was er voor hem niet meer aan deze zijde van het grafhij was zelfs niet rusteloos meer maar berustend, zooals een braaf man is, die een dagvaarding verwacht en zijn antwoord klaai heeft. Hij ging naar het buffet, nam er de tinnen borden af, wreef ze éen voor éen en zette ze weer neer. Daarna wond hij de klok op. Hij telde het geld, dat in het geheime hoekje onder de bank lag, en glim lachte glimlachte, dat geen bloed verwanten of vrienden behoefden te komen om te vragen, hoeveel de doode man hun had nagelaten. „Het beetje, dat er is, zal alles voor Hester zijn", mompelde hij. Want nu dacht hij aan Hester, niet als de vrouw, die schande had gebracht over zijn ouden dag, maar als het meisje, dat zoo geleek op de doode moedei, die hij nu spoedig zou ontmoeten, of niet ontmoeten, al naarmate de on bekende machten zouden beslissen. De zon daalde lager achter de heu vels en Royd's krachten verminderden snel. Hij had nog maar éenen wensch kwamen Zaterdagmiddag aldoor sche pen uit zee er. aldus was er om 12 uur 's nachts een cijfer van 101 bereikt, het grootste sinds Augustus. Er zijn weder 3 schepen met graan binnengekomen, nl. de „Ameland" van Buenos-Ayres, de „Orla" van La Plata en de „Nanna" van Londentwee met ijzerertsde „Bonn" van Skiën en de „Svarton" van Oxelosundéén met steenkolende „Gelderland" van Seahaméén met katoende „New ton" van Savannah en één met pe troleum „de Mills" van Philadelphia. De „Ceylon" kwam met stukgoed van Java, de „Aymeric" bracht van New- York levensmiddelen voor de Belgen aan. Nadat de mist Maandagmiddag wat opgetrokken was, kwamen nog binnen de „Tabannan" van Java met stuk goed, de „Rockabill" van Rosario met graan, de „Mascotte" van Ltith en de „Gotha" van Gothenburg, beide met stukgoed, tezamen dus een totaal van 23 schepen, -een totaal dat er wezen mag in dezen tijd. Sedert 1 Januari kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 601 sche pen, metende 651.417 netto reg. tons, tegen 1447 schepen, met. 1.730.369 netto reg. tons 4n dezelfde periode van verleden jaar, dus een verminde ring van 846 schepen en 1.078.952 netto reg. tons. Waarschuwing tegen smokkelen. In verschillende kerken van het bisdom Breda, is Zondag, naat we in „de Msb." lezen een schrijven van den bisschop, mgr. Hopmans, van den kansel voorgelezen^, waarin tegen het smokkelen wordt "gewaarschuwd en o.a. het volgende wordt gezegd De Nederlandsche regeering heeft den uitvoer van verschillende goede ren verboden op grond van onze ver plichtingen als neutrale mogendheid, en om te voorkomen, dat in ons eigen land gebrek aan levensmiddelen zai ontstaan. Om eer, goed onderzoek te kunnen instellen, is het nood'g, dat die ver dichte personen worden aangehouden. Wordt aan dat bevel niet voldaan, dan zullen de militairen op de per sonen, die toch doorgaan, schieten, wat ten gevolge kan hebben, dat die personen worden getroffen. Reeds zijn om die reden verschillende slachtoffers gevallen. Om meerdere ongelukken te voor komen, vermanen wij onze onderhoo- rigen met aandrang zich van smok kelarijen te onthouden en aanstonds aan de militairen te gehoorzamen, zoodra zij het bevel geven te blijven staan. Uitvoer ven spek. Een lange trein met 43 wagonla dingen spek voor Engeland passeer de Maandag Den Bosch. Het spek te gaan liggen en te slapen, zoo dat het einde ongemerkt kwam. De vlasvink bij de open deur zweeg nu, en langzamerhand was de zon bijna achter den iaagsten heuvel verdwe nen. Een diep en klagend geloei kwam van het erf. „Er zijn er, die me zullen missen in de dagen, die komen zullen", mom pelde hij, terwijl hij naar het venster kroop en uitzag naar het vee, dat zich om de bron verzameld had. „Ja, de koeien zullen me missen." Een zachter licht scheen op Royd's gelaat. „Ik zal nog maar eens naar buiten gaan en afscheid nemen", mom pelde hij. Toch wankelde hij, toen hij de keuken wilde doorloopen en het scheelde niet veel, of hij vielen hij zonk weer neer op de bank. „Neen, ik moet nog wat wachten", zei hij. „Ik moet nog wat blijven zitten, zeker. Toch zou ik zoo graag nog eens met de roodbonte gepraat hebben, en met de kleine, witte koe met haar dartelheid en die ondeugende zwart-en-bruine, die haar melk op houdt, tot iemand zijn geduld heeft verloren." werd naar Vlissingen gevoerd met bestemming voor Engeland. In Enge land kost het spek op het oogenblik vijf en twintig stuivers het pond. Duurte van Hollandsch geld. Om een postwissel van f 100 naar Nederland te verzenden, moest iemand dezer dagen aan het postkantoor te Emmerik 191 mark storten, zoodat de mark slechts iets meer dan 52 ets. gold. Spoorweg-personeel. De vergadering der commissie uit de samenwerkende organisaties van Spoorwegpersoneel te Rotterdam besloot gisteren een verzoek aan de directie der Mpij. tot Exploitatie van Staatsspoorwegen en aan den Ne- derlandschen Centraalspoorweg te richten om tijdelijken toeslag op het loon van f 2 per week voor het ge heele spoorwegpersoneel dat f 1500 salaris ol minder geniet. Deze actie zal worden gesteund door het hou den van een betooging te 's Graven- hage op den 2den Paaschdag. Schaarschte aan varkens. In de Noord-Brabar.tsche Meïjerij beginnen door den enormen uitvoer de varkens zeer schaars te worden, en stijgen voortdurend in prijs. Hetvar- kensvleesch kost bij de verschillende slagers al 65 cent het pond.De agenten, die den boer afloopen bieden een gul den per kilo als de vaikens boven de honderd kilo wegen. Voor kleinere beestjes wordt 45 cent en meer het pond geboden. Alles is welkom, als het maar eenigszins geschikt is om geslacht te worden. Ais dat zo:- nog enkele dagen blijft doorgaan, zal het varken hier gaan behooren tot de zeld zame dieren. Aan gerookt spek is bij de slagers haast zoo goed als niet meer aan te komen en wat er nog is, is schandelijk duur. Het gerookt spek en versch varkenvleesch zijn ruim verdubbeld in prijf sinds de mobilisatie en de werkman kan er niet meer aan denken spek te koopen voor zijn bo terham of zijn middagpot. Gras- en klaverzaad. Allen verbruikers van gras- en kla verzaad wordt vanwege de directie van Landbouw in overweging gege ven ten spoedigste de hoeveelheden dezer zaden, die zij noodig hebben, in te slaan. Mochten zij deze niet kunnen bekomen of alleen tegen prijzen, die aanmerkelijk van de nor male afwijken, zoo ware daarvan mededeeling te doen aan de directie van den Landbouw te 's Gravenhage. Deze mededeelingen worden voor 4 Maart a. s. ingewacht. Een nieuwe broodsoort Te Valkenburg (Z.-H.) is een broodsoort verkrijgbaar gesteld, be staande voor de helft uit rogge- en Zijn kracht begaf hem en hij moest er van maken, wat hij kon, zei hij tot zichzelf. Het was hem slechts ver gund door vochtige oogen de bees ten te zien, die de aanraking zijner vingers zoo lang gekend hadden. Dit was Joshua's oogenblik zijn oogen blik van poëzie, van aandoening, laat gekomen in een leven van zweet en regen en kou en oververmoeienis. Diepe iiefde uit zich in het laatste uur en Royd had zijn koeien lief. Dieper klonk het geloei van buiten, en droevigeren Joshua Royd ging opzittenhij begreep de beteekenis van dit geluid en voelde zijn kracht terugkomen. De beesten waren nu vol melk en er was niemand dan hij, om hun uiers te ontlasten. „Zal ik het nog gedaan krijgen mompelde hij, terwijl hij langzaam de deur uitging, voorbij de doornstruik, waar de vlasvink zijn avondlied had gezongen. „De dokter zei, dat hij tegen den avond hier nog langs kwam maar wat voor vingers heeft hij om te melken?" Al de minachting van den man van handenarbeid voor den man van kennis kwam voor den dag. „Hij kan den dood zien op het gelaat voor de andere helft utt tarwemeel. De prijs bedraagt 14 ct. per 81/» A 9 ons gebakken. Dit brood beoogt eene goedkoopere volksvoeding en aangezien de markt prijzen van tarwe en rogge de laatste weken iets gedaald ?zijn, is het ook goedkooper. De bakkers krijgen de rogge tegen f 8 de 70 K.G. van de gemeente, waardoor zij deze goed- koope broodsoort kunnen bakken. Kort en snel recht. Het dageiijksch bestuur van den „Bond ter behartiging van de belan gen van het Kind", heeft in een adres aan de Tweede Kamer instemming betuigd met het adres der Tuchtunie inzake vlugge, eenvoudige berechting van kleine zaken, en snelle oplegging en spoedige ten-uitvoer-legging van straf voor kleine overtredingen. Overtuigd van de noodzakelijkheid om in de tegenwoordige langzame en omslachtige berechting van „kleine zaken" verbetering te brengen, acht het verbetering in deze op pae- dagogische gronden, vooral allernood zakelijkst, waar het geldt 't straffen van kleine overtredingen door kinde ren. Het dageiijksch bestuur voornoemd verzoekt daarom in het bijzonder in het belang van kinderen, de invoering van kort en snel recht zooveel moge lijk te bevorderen. Indienen van verzoeken. De commandant van de tweede divisie heeft het navolgende schrijven tot zijn onder-commandanten gericht Bij herhaling komt het voor, dat mjiitairen zich met voorbijgaan van hun onmiddellijken chef met verzoe ken wenden tot hooge legerauto- riteiten. Aangezien in de reglementen op den inwendigen dienst is bepaald, dat verzoeken door militairen gericht aan militaire autoriteiten niet anders mogen worden ingediend dan door tusschenkomst van den onmiddel lijken chef en langs den militair hierarchischen weg, heb ik de eer de commandanten van corpsen der divisie uit te noodigen deze bepaling nog maals algemeen bekend ie maken en hunne onderhebbenden te doen kennen dat zij bij overtreding van genoemd verbod zich strafschuldig maken. Gymnastiek voor het leger. Het Ned. Gymnastiek-Vetbond heett in het najaar 1914 een aantal toe stellen en spelbenoodigdheden uitge leend, voor zooverre die door de gymnastiekverenigingen gemist kon den worden, en zulks ten behoeve van een man, en praten over drank jes, maar wat heeft men daaraan, als de kleine roodbonte <ftiet langer kan wachten van pijn Hij twijfelde nu niet aan zijn kracht. Hij haalde het melkstoeltje van achter de bank te voorschijn en ging het erf open de koeien, die vanzelf door het open hek naar het erf waren ge komen, zagen naar hem om en loei den vol vertrouwen. „Wat is er dan, kindertjes; dacht je, dat ik de kluts geheel kwijt was mompelde hij, terwijl hij de glanzen de, gevlekte huid van de vaars streel de. „Neen, kinderen, neen, je hadt meer vertrouwen in me moeten stel len." Geduldig molk hij, ofschoon pijn en vermoeidheid hem steeds meer drukten en hij nauwelijks het stoo- mende schuim kon zien, dat op den emmer lag; en de vaars, als alle vrouwen vlug in het ontdekken van een anders lijden, zag van tijd tot tijd om, haar groote oogen vochtig en vol medelijden. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1