ir eemge ïRHOOGING lagdienstbode DINSDAG 5BOTER it®® IN gevraagd iSCHE C0URAN1" niNSDAG 23 FEBRUARI ilitgireFirma F. VAN DE VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Teleioon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke ieestdag» Nederland bh de Oorlog. FEUILLETON No. 45 1915 ♦bb* EN BERGH'S nderscheidlng^n ir. por flosoh, Uandaard merk, losoh. o, Rijnwijn, Si- tdard Invalid I i laga enz. «m, "ondo prijzen, Telefoon 46. Jeer, met goede positie l onend, bij Weduwe ol I en beroepskosthuis. Br. Bur. „Vliss. Cit.' fcr bemiddeling van tentie-Bureau der geplaatst in alle bek-, Maand-en iebladen enz. dvertentie in meer- geplaatst wordePi men toch slechts lin te zenden. laken derAdverten- desverlangd de be- ind geboden. igen worden van het Station, vanaf 30 Nov. 1914' I 1Vm. 6.—, 6.70, 6.45, j 9.30,10.—, 10.20,10.40, ïm. 12..—, 12.30, \q\ Uf. 3.25, 3 55,4,30,4.60,1 i.~, 7.20, 7.40. 8.20 In: Vm. 6.10,6.30,7.W 19 50, 10.10,10.30,10» L. 12.10, 12.45, Pf, 3.40, 4.10,4.40,5.05, F. 10, 7.30, 8.—, 9.30. 'jq vallen y nst en na zonsoW' leiger aan den fegd. Ook niet kanaal is a leer beneden lisstraat 31 (boven)' VLISS1NGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Rost-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJSVan 1—4 regels ƒ0.40voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel nTabónnés, in 't bezit eener QfiffcAgulden bij levens- nT*f\ gulden bij dood Af)rtgulden bij verliesPfflgulden bij verliesJ gulden bij verlies f% r^gulden bij verlies oolis zijn GRATIS verze- #111 lil lange ongeschikt- I door van een hand, |»1|| van) II lil vaneen /»1 van eiken kerd tegen ongelukken voor: uUUU heid tot werken ff OU een ongeluk OOO voet of oog 1UU een duim IUU wijsvinger UV anderen vinger. D«ie ultKeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien van geldig plaatsbewijs, een ongeluk bekomen op trien, boot ol tram. De ultkeerlng wordt gewaarborgd door de „Holl. Alg. Verzek. Bank" te Schiedam Opening kunsttentoonstelling. Gisterennamiddag had de opening plaats der tentoonstelling van kunst werken in Pulchri Studio te 's Gra- liage, ten bate van het Kon. Nat. Steuncomité. H. M. de Koningin, die de opening bijwoonde, werd aan den ingang van het gebouw ontvangen door den voor zitter van het hoofdcomité, jhr. mr. W. Roïll en de heeren Martens en Frederiks. De Koningin begaf zich daarna naar de tentoonstellingszalen. Ter rechterzijde van het podium namen de ministers en generaal Snij ders, opperbevelhebber van land- en zeemacht, plaats en ter linkerzijde de leden van het uitvoerend comité van het steuncomité. De voorzitter van het hoofdcomité sprak daarna een kort inleidend woord, waarin hij dank bracht aan H. M., de ministers en de overige genoodigden voor hun aanwezigheid, zoomede asn allen, die tot het welslagen der ten toonstelling hadden medegewerkt, om daarna het woord te geven aan den Isten voorzitter van het Steuncomité, den minister van financiën, mr. Treub tot het houden der openingsrede. De minister herinnerde aan de tot-stand-koming van het Steuncomité, aan het initiatief daartoe door de Koningin genomen en aan de offer vaardigheid, die in Augustus en Sep tember van het eerste oorlogsjaar was vaardig geworden, langzamerhand begon te verslappen. Met het voortduren van den oor logstoestand worden de economische moeilijkheden voor breede lagen der bevolking niet allengs lichter, maar allengs zwaarder. Het Kon. Nat. Steuncomité en de plaatselijke steuncomité's vullen el kander aan, maar zijn niet te vereen zelvigen. Het Kon. Nat. Steuncomité verricht heel wat zegenrijker ar beid, afgezien van den geldelijken steun dien het doot tusschenkomst van de plaatselijke comité's verstrekt. Ik moet aan de verleiding, daarvan een overzicht te geven, weerstaan, omdat ik anders te lang worden zou. Het is duidelijk dat dientengevolge de eischen die aan de kas van het Steuncomité gesteld worden met den dag zwaarder wegen. De minister zette dan uiteen hoe de plaatselijke comité's slechts in den uitersten nood bij het Kon. Nationaal Steuncomité om hulp mogen vragen. Aan dankbaarheid ontbreekt het bij het Kon. Nat. Steuncomité allerminst ging spr. voort. Maar voldaan kan en mag het zich niet verklaren, omdat het zich geplaatst ziet voor een met den dag in zwaarte toenemende taak. door S. H. 112) O(Nadruk verboden. «Slaapt hij Goed fluisterde hij, terwijl hij naar het bed zag. «Heeft hij veel geijld?" «Een uur of langeren toen heb ik hem geholpen om den slaap weer ie vinden." Dat was alles. Zij zei hem niet, dat 2ji blij was geweest over zijn afwe zigheid, omdat dat uur van koorts een geheim van vijf jaren verraden had. Want Griff's brein had alle be langstelling uitgeput in dien kringloop van hoop en vrees, die alleen reke ning had gehouden met hel verlangen, °m den laatsten bunder van zijn ont- ginnlng klaar te krijgen; zijn geest Was nu van punt tot punt den een zamen strijd nagegaan, dien hij ge- weden had in den tijd tusschen zijn komst te Lostwithens als een gebro kon man en het vinden van Nell in Het was dan ook een bij uitstek gelukkige gedachte van hen die de Nationale Tentoonstelling van Kunst werken, welke thans staat geopend te worden, hebben voorbereid, de Nedet- landsche kunstenaars en liefhebbers te vereenigen om tot het groote doel van het Kon. Nat. Steuncomité en daarmede van de steunorganisatie in alle deelen van het land het hunne bij te dragen. Verder zette de minister de wording der tentoonstelling uiteen en besloot: Moge deze tentoonstelling ten volle beantwoorden aan het doel, dat zij, die er het hunne toe bijdroegen, zich hebben gesteld, dan zullen zij reeds thans de blijde voldoening smaken, die uwe Majesteit bij de installatie van het Kon. Nat. Steuncomité in de toekomst aan ons allen, indien ons werk aan het gestelde doel zou be antwoorden, toedachtdat menig be zorgd hart door hun zorg en toewij ding ruimer zal kunnen kloppen. Hiermede verklaar ik, met toestem ming van Hare Majesteit onze geëer- digde Koningin, de Nat. tentoonstel ling van kunstwerken voor geopend. Nadat minister Treub zijn rede be ëindigd had, maakte H. M. een rond wandeling door de tentoonstellings zalen. Vervolgens bezichtigde de Koningin de keurcollectie in de Witte Zaal, waarna H. M. vertrok, uitgeleide ge daan door den heer Röell. Vslkstcmming «ver den osrlog. Zou niet meer dan ooit, nü, op dit oogenblik, een volksstemming den na tiën ten zegen kunnen zijn vraagt het „Centrum." Geloof: men niet, dat, ten spijt van de oorlogswoede en oorlogsroes de vrede snel zou wederkeeren, dat een verpletterende meerderheid zich voor het onmiddellijk beëindigen van den moorddadigen strijd zou uitspreken, indien bij referendum daarover werd beslist Geen twijfel lijkt ons hier mogelijk. En wat is welbeschouwd redelijker dan dat men den volken recht van meespreken geeit in een drama, dat zoo ontzettend in zijn afmetingen, ook zoo gruwelijk in zijn gevolgen is voor de massa Het zijn geen huurlegers, zelfs geen beroeps-legers meer, die elkander ont moeten op het slagveld, het zijn de volken zeiven, die tot den strijd worden geprest en wier bloed bij stroomen vloeit. Nimmer was de oorlog afschuwe lijker dan tegenwoordig en nimmer moet dieper dan nu in alle lagen en kringen der maatschappij het besef zijn doorgedrongen, dat hij zoo spoe dig mogelijk moet worden beëindigd thans, en zoo zorgzaam mogelijk voor komen in de toekomst de sneeuw. En mevrouw Nethercliff had daar gezeten, met zijn droge, heete handen in de hare en had ge luisterd, zijn geschiedenis stuk voor stuk aaneen wevend, de verschillende fragmenten rangschikkend in volgorde van tijd en plaats, tot zij aan het einde van dat uur van koorts begreep, zoo- ais zij nergens anders door begrepen kon hebben, wat hij geleden had. Zij begreep ook de kracht, de volharding, die een heldendicht gemaakt hadden van zijn iangdurigen strijd tegen de heide. Maar zijn groote geheim was nog altijd 'n geheim en daarom was Nell dankbaar, dat hij den geheelen langen middag sliep en nog voorlsliep, toen de dokter zei, dat hij weer naar Windy Farm moest rijden. Zij ging naar de deur, zoodra hij gereed was te vertrekken en hij zag op haar neer met onhandige verlegen heid. „Het was hard gisternacht, toen ik u zoo in ronde woorden zei, dat hij sterven zou." „Wat komt er dat op aan?" zei Nell, met een vermoeiden glimlach. „Hij is niet gestorven, en nu hij De diplomatie heeft zich bij het uitbreken van dezen wereldbrand en wat daaraan voorafging, niet van haar sterkste zijde doen kennen. De partij van het zwaard bleek machtiger dan haar beleid. En wat is er geworden van het volkenrecht, welk resultaat hebben de plechtige tractaten en geleerde verhandelingen opgeleverd, waartegen met ontzagen vertrouwen werd opgezien Ontstellend van broosheid bleek zoo veel van dit alles te zijn Bij het sluiten en vooral bij het bestendigen van den vrede, zal de volksinvloed niet kunnen worden ge mist. Hij zal zich moeten doen gelden tot steun eener goedwillende diplo matie. En de vraag is gesteld, voor eens en voor goed, of de beslissing over zoo vitale volksbelangen mag blijven beperkt tot eenige kleine kringen, die elkander dikwerf bestrijden en met het woord of het drijven van enkelen plotseling millioenen op het slagveld brengen kan en bloeiende gewesten doen verkeeren in puinhoopen. Successierecht. In zijn antwoord op het voorloopig Verslag der Eerste Kamer nopens het ontwerp tot nadere bepaling van de waarde van zaken, waarover de rech ten van successie of van overgang bij overlijden verschuldigd zijn, schrijft de minister van financiën, dat de vaststelling van den termijn, waarvoor de voorgestelde regeling zal gelden, hem bij nadere overweging wensche- lijk voorkwam. Er rtiag worden onder steld, dat op den thans vastgestelden dag weder een normale toestand zal zijn ingetreden. Mocht dit eerder het geval zijn dan kan tegen den vastgestelden dag geen redelijk bezwaar worden ingebracht mocht te voorzien zijn, dat die toe stand eerst later zal intreden, dan kan bij wet nader een andere dag worden bepaald. De oorspronkelijke redactie zou, tenzij aan de latere wet terugwerkende kracht zou worden gegeven, ten ge volge hebben gehad, dat de regeling langer zou hebben geduurd dan nood zakelijk is, omdat een wetsvoorstel eerst zou kunnen zijn ingediend na dat de normale toestand zou zijn te ruggekeerd. Voorts betoogt de minister de wen- schelijkheid van het opnemen in de wet van twee tijdstippen, waarop ge gevens ter bepaling van de waarde aanwezig zijn. Nu wordt gaarne toe gegeven, dat de waarde op 20 Juli 1914 voor bijna alle zaken hooger zal zijn, dan die ten tijde, van het over lijden hier staat echter tegenover dat die waarde later kan worden ver vangen door die op den in artikel 2 zal nu niet sterven „Niet met u naast hem. U hebt de gave, en de Hemel weet, dat ik te lang in de wildernis heb geleefd, om zoo gesloten te zijn, als een eerbied waardig dokter zijn moet. Genees middelen zijn geneesmiddelen en zorg, maar er is iets diepers dan mijn zorg en mijn drankjes. Gisteren was het duizend tegen éen tegen hemvan daag zijn de kansen juist omgekeerd „U is goed voor ons geweest", zei Neil, die haar tranen nauwelijks kon bedwingen, nu het ergste voorbij was. „Onzin Dat hoort zoo bij het vak. Maar, een feit is het, dat ik u moest uitleggen, waarom ik gisteren zulk een gevoelloos mensch was. Altijd haat ik het, een mensch te zien sterven, en al twee nachten te voren had ik nauwelijks een oog dichtgedaan, en—" „Maar u moet dood-op zijn van vermoeienis", sprak zij, met een be wondering voor de toewijding van dezen man der heide. „Och neen, zoo erg is het niet. Ik heb een vertrouwd paard ziet u, en soms dut ik even in, terwijl ik in het zadel zit." „U behoeft vannacht niet bij hem genoemden dag, welke in den regel niet veel zal verschillen met het be drag, waarover de verkregen zaken te gelde konden worden gemaakt. En ten bewijze, dat het doel niet geweest is, zooveel mogelijk belas ting in de schatkist te doen vloeien, is bepaald, dat het recht is verleend tot vervanging van de aangegeven waarde der.; zaken door die op een later tijdstip, met recht op teruggaaf van betaalde belasting. Inspecteur landstorm. Bij Kon. besluit is, krachtens het bepaalde in artikel 76 der Bevorde- ringswet voor de landmacht 1902, op zijne aanvrage, weder in dienst ge steld, de bij Koninklijk besluit van 9 October 1911, met ingang van 1 No vember 1911, met rang van luitenant generaal, gepensioneerde generaal majoor der infanterie H. C. A. Nee- teson, zulks met bestemming, om te worden belast met de betrekking van Inspecteur van den landstorm. Uitvoerverbod. Bij Kon. besluit van 22 Februari is de uitvoer verboden van raapolie en verder van rijwielbanden, daaron der begrepen rijwielbanden, bevestigd aan rijwielen. Mljnoa. Naar aanleiding van een in den loop der laatste dagen bij het Marine- bestuur ontvangen bericht dat er vele mijnen drijvende zouden zijn aange- troffende in de Noordzee, is een on derzoek ingesteld door torpedobooien en door het poiitievaartuig „Zeehond." Het resultaat is geweest dat slechts één mijn is aangetroffen tusschen de lichtschepen „Noord-Hinder" en „Schouwenbank," welke dadelijk tot zinken is gebracht. Officieels raadgeving aan de uitgaande schepen. Naar aanleiding van het voorge vallene met de Nederlandsche stoom trawlers „Pieterjan" en „Sydney Al- bert", welke wegens het niet aan boord hebben van een monsterrol door Duitsche marine-autoriteiten aan gehouden en naar Hamburg opge bracht werden, is, teneinde de Neder- landsche visschersvaartuigen te vrij waren tegen dergelijke handelingen van belligerente oorlogsschepen, door de regeering bepaald, dat elk vis- schersvaartuig niet in het bezit van een monsterrol verplicht is zich voor het vertrek uit een Nederlandsche haven naar zee buiten de territoriale wateren, te voorzien van een door de bevoegde militaire autoriteit onder- teekende Engelsche en Duitsche verklaring met opgaaf van naam, kwaliteit, woonplaats en nationaliteit van de opvarenden. te blijven, dokter", zei Nell, na eenig stilzwijgen. Zij dacht dat, als Grift nog een uur koorts had, hij het ge heim van zijn leven wel zou beken nen, en zij wilde dit geheim bewaken, „Wel zeker," zei hij aarzelend. „U hebt alles geleerd, wat er te doen is, en uw aanraking is meer waard dan alle medicijnen, maar u kunt geen tweeden nacht waken." „Dat kan ik wel. Als u hier was, zou ik toch waken. O, toe gaat u terug naar Marshcotes, zorg voor een goede nachtrust en kom morgen te rug." Reddhiough dacht een oogenblik na. Het was zeker, dat hij rust noodig had, en hij stelde vertrouwen in de kracht, die van deze kleine vrouw uitging. Bovendien, er konden drin gende boodschappen zijn, die hem te Marshcotes wachtten. „U hebt het gezond versland van een man," zei hij eindelijk, „ja, ik kom morgen terug." Nell ging dus weer naar binnen en waakteen Grift sliep lang en diep en Trash lag naast hem op bed. Het was alsof de dagen, die op de groote sneeuw volgden, teruggekeerd waren, De hoofdinspecteur over de vissche- rijen heeft voorts belanghebbenden aangeraden het nationaliteitsbewijs bedoeld bij artikel 12 van de Noord- zeeconventie aan boord te hebben, naam enz. van het schip zoo duide lijk mogelijk te voeren, evenals steeds de Nederlandsche vlag, waarvan de kleuren duidelijk en helder moeten zijn. Militaire klachten. Naar „het Volk" verneemt, heeft het grensbewakings-detachement te Nieuw-Namen in Zeeuwsch-Vlaande- ren bij den minister van oorlog met medeweten van den compagnies- kommandant een telegrafisch erzoek ingediend om verandering te brengen in de zware wachtdiensten, het zeer geringe verlof en de zeer slechte ligging aldaar. Na een gansch etmaal wachtdienst van middag tot middag zonder nachtrust wordt slechts éen nacht rust verleend en daarop volgt dan weer een gansch etmaal wacht dienst. De oorzaak is natuurlijk de te geringe sterkte van het detache ment. Óm dezelfde reden is sedert y/i week aan niemand verlof ver leend. Daarbij zijn de manschappen gelegerd in een houten barak, waar van de wanden stroomen regen en vlagen wind doorlaten. Vaar de vrouwen te Nunspeet. Wie helpt de vrouwen in het vluchtelingenkamp te Nunspeet aan naaigerei Een ieder, die dezen oproep leest, sture aan het adres van zusters Pier- son, Pension „Belvédère" te Nun speet een sigarenkistje, (zakje, blikje of stevig doosje kunnen ook dienen,) inhoudendeeen schaar, een vinger hoed, V, pakje naalden nr. 5, lU briefje spelden (pl.ra. 75), 4 stop naalden, 6 witte knoopen, 6 zwarte knoopen, een stukje wit band, een stukje zwart band, een klos wit handgaren nr. 16, een klos zwart handgaren nr. 16, een strengetje zwart stopsajet, een strengetje grijs stopsajet, wat witte en zwarte haak jes. De prijs is plm. 70 cents. Gij doet er een goed werk mee Indien gij er de voorkeur aan geeft, uwe bijdragen in geld te zen den, zoo belast mevr. Waller—Pier- son te Bloemendaal zich gaarne met de uitvoering. Vlissingen, 23 Februari. De „Zeeland' Volgens de „Köln. Zeit." heeft de Engelsche regeering aan de maat schappij „Zeeland" een aanzienlijk bedrag aangeboden voor geval zij voor de verzending van de post van het vasteland naar Engeland, wilde behalve dat twee van de drie trouwe kameraden van plaats verwisseld had den. Te Windy Farm echter kon dokter Reddhiough de laatste hulp niet meer brengen, die hij gehoopt had te ver- leenen. Boer Royd was naar binnen gegaan, nadat de dokter hem's mor gens verlaten had en was op de bank gaan zitten, om opnieuw te peinzen over dat geheim, dat niemand nog ooit doorgrond had in het leven hst geheim, dat spoedig het zijne zou zijn. Joshua was niet meer angstighij was alleen nieuwsgierig. Het scheen zeer vreemd voor iemand, die aan weinig anders gedacht had dan aan oogsten en het scheren van schapen en dergelijke, dat, vóór een andere dag was opgegaan over Ling Crag heide, hij niets van dit alles meer zou zien of hooren. Hij nam zijn pijp, stopte haar en stak haar aanvreemd, dat hij misschien nooit meer zou roo- ken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1