G EMENGD NIEUWS LAATSTE BERICHTE M je spanning hield, innen op de vyan- le gevuurd, doch jenstanders te kort :n en daardoor het |at ook de Duitsche werd, zwegen de len. De Engelsch- |laagd steeds boven irde thans duidelijk [uurwapens, die de lar in werking ge- jijt de motoren der :t schenen en beide tr, in een licht- ig naar beneden Plotseling echter toeschouwers de op de beide vleu- lillen, dan eens naar :hts. En eensklaps [e in duizelingwek- leneden, om totaal komen in de ge- bij Brugge, op Ie vroegere worst- 'innende Engelsch- :h spoedig, steeg in een sierlijken jn slotte in Z.-W.- Inen. che machine was lakten de talrijke en manschappen ^zetting, en woest- zenuwachtig op- burgers, zetten ze terrein in wijden den toestand ié in. :he kabinet beraad- geruimen tijd over de Amerikaansche iende uit Duilsch- bewering, dat het :lyk stelt voor sche- ogsgebied binnen- met eenige kabi- dezer beraadsla- de Amerikaansche dien de gebeur- ste dagen hebben igs beschouwt, inetsleden weiger- it te laten over de Vereenigde Staten en wezen er op, dat ;houding wordt ge- fsident, wiens han- geleid zullen wor- handigheden, onder :he schepen even- en aangevallen. che zijde. |rief, door Poincaré koning George ge- jan Duitsche zijde alijkt dat Frankrijk atste poging heeft pland door de be- met Engeland te Ie buigen. Bovenal ,t Frankrijk geen aan om den tsaar an algemeene mo len nacht van den |nen, doch dat het Ie omstandigheden luitschland trachtte len 31en Juli had n gezant Cambon jig gedaan, die de loet er de minister litschen gezant in gen daft ook reeds n. De brief van laatste troef in het n Warschau. liger" meldt, dat |van uit Warschau in de Poolsche den in Warschau i openbare lokalen lospitalen overvol, gewonden zijn tot chau gebracht. Er ■uliere woningen de stad uit vrees de lucht, geheel ld. De levensmid- v.r, steenkool is in Ir te krijgen. Het wekelijks sterk nité te Warschau genover een drei- snen en geïn« rden. id een onderhoud die kort geleden jaakt heeft door figeland, Frankrijk, lilschland en veel gezien er. gehoord, was de indruk van ie Duitsche krijgs- land oneindig veel ideld dan de En- land. Dit gold in het bijzonder voor de officieren. wellicht zou het aanbeveling ver dienen (aldus de zegsman), dat een fnternationale neutrale commissie de verschillende kampen afreisde en zich de behandeling der krygsgevangenen alle landen aantrok. Ongetwijfeld Ldt er in het belang der gevangenen «Pds véél gedaan door het bureau te npnéve dat onder leiding staat van Hen heer Ador, maar dikwijls stuitten welgemeende pogingen, van deze Jjjde gedaan, op misverstand en voor- ""oMmt'echter ook mogelijk zou ji_ de bij velen tot waanzin gestegen haat voor zachtere gevoelens te doen 'Taats maken Groot is de verbittering tegen de Duitschers in Engeland (srooter en onbekookter dan in Schot land) nog veel geweldiger echter de TJ die de Duitschers den Britten toedragen. Onderscheid tusschen de Fnselsche politiek en de individueele Fnselschen wordt niet meer gemaakt. Merkwaardig is de tegenstelling tusschen Berlyn en Parys. In F.ank- iilc's hoofdstad liepen slechts weinig trams en dan nog wel met vrouwelgke conducteursin Beriyn scheen alles wel bijna zijn gewonen gang te gaan an gaf het rumoerigg nachtleven den vreemdeling een zonderlinge sensatie. Wat u in Duitschland vooral trof was de organisatorische zin en de onver zwakte activiteit, het gemoedsleven echter der Duitschers, waarvan som mieren zelfs champagne drinken op de°doodstijding hunner zoons, is den vreemdeling een gesloten boek. Allesoverheerschend is echter wij zeiden dit reeds de haat teger. Engeland, welks uithongeringstactiek in de heftigste bewoordingen veroor deeld wordt, alsof men vroeger nog «ooit in de geschiedenis van een con tinentaal stelsel gehoord had. In de kampen der krygsgevangenen waar machinegeweren op stellages zyn geplaatst, als een voortdurende be dreiging zyn reeds meer dan 600,000 vijanden ondergebracht.Mocht de', ooit aan levensmiddelen gaan ont breken (maar de lage pryzen van tal van restaurants bewijzen, dat daar voor nog allerminst gevreesd behoeft te worden), dan zullen de krijgsge vangenen dit wel het eerst gevoelen, en bij honger oproer zal hun lot vreeselijk zijn. Russisch legerbericht. De Groote Generale Staf bericht van 19 dezerDe gevechten aan de rechteroevers van de Bobr en de Na- lew in de streek van Osowetsj en op de wegen naar Lomzp, Ostrolenka, Ptasnysz en Plonsk, hadden het ka rakter van tegenaanvallen. Aan den linkeroever van den Weich- sel sloegen wij zwakke aanvallen af aan de Beneden Bzoera, by Witko- witzj, ten zuiden van Mroozkowitsj, en Boven Weichsel, aan de Nida bij Bocbinetz. Bij Jabni sloegen wy een j aanval van een Oostenryksch Hon- gaasreh detachement af. In de Kaphathen sloegen wij hard nekkige aanvallen af bij Yasionki, Slopko en Mezolaborez. De aanval len der Duitschers tusschen Toecha en Wyskof kenmerkten zich door buitengewone hardnekkigheid. De hoogte ten noordwesten van Seneczoef, die den vijand genomen was, werd door ons in een goedge slaagden bajonetaanval heroverd. In de streek van Klaoesse zyn wij al strijdende voorwaarts gerukt. Voor Pizemysl sloegen wij zonder moeite twee uitvallen van het garni zoen der vesting af en brachten het zware verliezen toe. In de Karpathen. De slag in de Karpathen, die uit I verscheidene afzonderlijke gevechten I beslaat, wordt, naar aan de „Lokal Anz." uit het Oostenrijksche pers- kwartier wordt gemeld, met onver minderde hevigheid voortgezet. De Russen stryden vrijwel in vertwijfe ling, doch hun verwoede aanvallen stoolen te pletter op den ijzeren muur van ons front. Ofschoon de I eigenlijke beslissing nog nergens is gevallen, kan men de poging van de I Russen om door te breken, voor I verijdeld rekenen. Een afzonderlijke I wordt ten noorden van de linie I Nadworna—Kolsmca geslagen. De ussen hebben van Stanislau groo- 1 teserven aangevoerd om zich met mie kracht tegen het spoedig voort- I rukken van onzen rechtervleugel te I verzetten. In den Dukta-pas verkrij- 16® wy langzaam, maar zeker de overhand. Bij de Dunajec vertoont p vijand sedert eergisteren groote evendigheidzyn aanvallen zijn venter afgeslagen. Op twee plaatsen Innaaiden wij een succes van locale beeekenis. P'' de Karpathen meldt Aage Ma- A U1>g aan het „Berl. Tagebl." I "es schynt er op te wijzen dat het Russische leger over het geheele front wordt vernietigd. De Russische beer wankelt opzijn achterpooten, nadat hem beide voor- pooten in Oost-Pruisen en de Boe- kowina zijn afgehouwen. Men verwacht, dat in het gebied tusschen de Vetsok en Dekla-pas een zeer groot leger oprukt tot het doel de beslissing in de Karpathen te brengen. Maar zelfs wanneer de Russen alle beschikbare troepen heb ben opgeroepen, bijten zij hier op ijzer en vuur van zwaar kaliber, dat hun lust zal vergaan. De beide uiterste vleugels der Russen zijn verslagen wat niet zon der uilwerking kon zijn op het cen trum. Uit vele bijzonderheden blijkt reeds, dat het Russische offensief in de Karpathen een feit is, waaruit men mag hopen, dat de Russen spoedig zullen terugtrekken uit Galicië. Het doel van den oorlog. Onder het opschrift„Het doel van den oorlog," bevat de „Nordd. Allg. Zeitung" een artikel, waarin gezegd wordt, dat de tijd nog niet is aange broken om besprekingen over dit punt in de pers te beginnen. Er is, zoo zoo zegt het blad, voorloopig slechts één oorlogsdoel, en dat is den vijand een nederlaag toe te.brengen, die ons de zekerheid verschaft, dat niemand meer zal wagen onzen vrede te ver storen, waarin wij het Duitsche wezen en de Duitsche kracht willen ont plooien als een vry volk. Dien dui- delijken, vasten wil mogen wy niet laten verzwakken door het uitlokken van een discussie over toekomstige concrete vredesvoorwaarden, die niet mogeiyk zijr. zonder dat partijrichtin gen en uiterste tegenstellingen aan den dag treden. Wij winnen den wereldoorlog door eensgezinde kracht van de gedachten en handelingen van allen. Het belangrijkste deel van het volk echter is in het veld. Uit tal van mededeelingen weten wy, dat te velde met grooten wrevel de stem men worden gehoord van hen, di« thans reeds den strijd om de huid van den beer zouden willen begin nen. Het werkelijke volk werkt, lijdt en hoopt, maar dringt niet aan, want het weet en voelt, dat de meest voor de hand liggende vraag niet isWat zal de vrede ons brengen maar Hoe zullen wij hem verwerven Voor het volk is de eerste musketier de beste, die in de loopgraven van Vlaanderen, in de bosschen van Ar- gonne, aan de Poolsche moerassen, op de sneeuwvelden in de Karpathen zyn knoken waagt, voorloopig meer waard dan de geestrykste bespreking van de toekomstige grenzen, tot welke de macht van Duitschland zal reiken. De hoogste macht te velde en hier te lande zijn het ook daarover ten volle eens, dat dwingende redenen van landsverdediging en politiek zich verzetten tegen den wensch om nu reeds met bepaalde verklaringen om trent onze vredesvoorwaarden voor den dag te komen. Het tijdstip daarvoor kan slechts be paald worden door de militaire ge beurtenissen. Wanneer wij dezen ons opgedron gen oorlog gelukkig ten einde hebben gebracht, dan zal de rijksregeering zonder dralen haar vredesdoeleinden openbaren en dan moge een vrij volk zich vrij uitlaten. Het bombardement der Dardanellenforten. De Engelsche admiraliteit maakt bekend Den 19 Februari 's morgens om acht uur opende de Britsche vloot, bestaande uit slagschepen, krui sers en torpedobooten en gesteund door een sterk Fransch smaldeel, het geheel ondercommando van den vice- admiraal Sackville Carden, een aanval op de forten aan den ingang der Dar danelles De forten van Kumkale, aan Kaap Helles, werden eveneens gebom bardeerd met langzaam vuren van grooten afstand. Aanzienlijke schade werd aangebracht aan twee forten, twee andere werden herhaaldelyk ge troffen, doch daar deze uit open aard werken bestonden, kon de beschadi ging moeilyk geconstateerd worden. De forten, welke op te grooten af stand lagen, konden het vuur niet be antwoorden. Des namiddags om kwart voor 3 kreeg een afdeeling slagschepen bevel de forten op korten afstand aan te vallen met geschut van lichter kaliber. De forten aan beide zijden van den ingang openden toen het vuur en wer den toen op middelmatigen afstand in een gevecht gewikkeld met de „Vengeance", „Cornwallis," „Tri umph", „Suffron," „Goylois" en„Bou- vet," gesteund door de „Inflexibe" en de „Agamemnon" op grooten af stand. De forten aan de Europeesche zijde werden blijkbaar tot zwygen gebracht, een fort aan den Aziatischen kant antwoordde nog, toen de operaties als gevolg van de duisternis werden gestaakt. Geen der schepen van de gealli eerden werd getroffen. De actie werd 's morgens hervat na eene verkenning van vliegtuigen. Het aeroplaneschip „Ark Royal" werkt samen met een aantal gewone en wa tervliegtuigen. Van Duitsche zijde. De „Deutsche Tageszcitung" ver neemt uit Sofia dat de Russen nabij Odessa een leger concentreeren welks taak zou zijn, na ontscheping te Mi- dia, Konstantinopel van de landzijde aan te vallen. Volgens hetzelfde blad treft Japan groote militaire toebereidselen. De scheepswerven werken onder hoogen druk aan het gereedmaken der oor logsschepen. In de Zuid Chineescbe wateren hebben de Japanners 20.000 man op 16 pantserschepen verzameld. Ongeveer 70 oorlogsschepen kruisen voortdurend langs de Chineescbe kust. Drie oudere klassen zyn gemo biliseerd. Een belangrijke conferentie. De „Neue Freie Presse" meldt over de bijeenkomst van den Oostenrijk- Hongaarschen minister BuriSn en den rijkskanselier von Bethmann-Hollweg in het kwartier van den opperbevel hebber 's Morgens brachten de beide staatslieden verscheidene uren in ge sprek door, 's middags verscheen de rijkskanselier bij denopperbevelhebber van het leger, aartshertog Friedrich, by welke audiënie ook aartshertog Karei Frans Jozef tegenwoordig was. In den namiddag gebruikten beide ministers het ontbyt bij aartshertog Karei Frans Jozef, waarby ook de chef van den generalen staf, Freiherr Conrad von Hötzendof. Later had in het kwartier van Freiherr von Burian de derde ontmoeting tusschen de beide staatslieden plaats, die tot 's avonds duurde, waarna von Burian zyn gast naar het station vergezelde. Het onderzoek in zake de ,,Belridge." Het Noorsche ministerie van buiten- landsche zaken droeg het generaal- consulaat te Londen op, onmiddeltyk over te gaan tot het in verhoor nemen van de bemanning van de „Belridge" De directeur van de Noorsche Scheepsreederyvereeniging Jantzen, verklaart in „Dagblated", dat de be richten over de „Belridge", weinig geloofwaardig klinken. Hij kan niet inzien, dat de Duitschers er eenig belang bij zouden hebben, een neu traal petroleumschip in den grond te boren, dat op weg is naar Amsterdam. Voorloopig mag men in elk geval aan het bericht geen geloof schenken. De scheepsreeder Wilhelmsen, te Toensberg, aan wien de „Belridge" toebehoort, ontving van den kapitein een draadloos bericht van boord, waarin gezegd wordt, dat het schip een ongeluk is overgekomen en dat het voorloopig onmogelijk uit te maken is, of het als wrak beschouwd moet worden, of dat het nog te red den is. De kapitein meldt niet van torpilleeren, noch van een mijn. Oostenrfjksch communiqué. Officieel werd gisteren bekend ge maakt De toestand in Polen en West Ga licië is over het algemeen onveran derd. De dag van gisteren ging rustiger voorbij aan het front in de Karpathen. Van Doekla tot Wieskof zijn weder eenige Russische aanvallen met zeer ernstige verliezen voor de Russen teruggeslagen, die hierbij ook 750 man aan gevangenen verloor. De operaties ten zuiden van de Dnjester maken verder vorderingen. In de Boekowina heerscht rust. Een 3jarig zoontje van den sluis wachter van het inundatiekanaal te Amsterdam, wist zich in de slaapka mer zijner ouders meester te maken van een geladen revolver, waarmee het zich spelenderwijze door het hoofd schoot. Het kind is reeds overleden. Te Naaldwijk wordt een markt schipper vermist. Zyn schuit is on beheerd gevonden bij de markt in den Haag met de klompen er naast drij vende, zoodat er vermoeden bestaat, dat de schipper verdronken is. Een 27 jarige juffrouw, die aan het Kort Rapenburg te Leiden in brand geraakte en ernstige brandwonden kreeg, is in bet Academisch Ziekenhuis aldaar aan de gevolgen overleden. Een moeil ij k geval! In een plattelandsgemeente in Gelder land dongen twee broers naar de vacante burgemeestersplaats. De een was wethouder, de ander ontvanger der gemeente, zoodat de benoeming van den een altijd schadelijk zou worden voor den ander. De schade zou natuurlyk het grootst zijn, als de wethouder werd benoemd, daar in dat geval door den ontvanger ontslag zou moeten worden genomen. De regeering stond dus voor een moeilyk geval. Ze heeft nu, naar wy in de „Arnh. Ct." lezen, den weg gevolgd, die voor de betrokkenen het minst schadelijk was, door den ont vanger te benoemen, waardoor de wethouder moest bedanken. Het finan- cieele van laatstgenoemde is natuur lijk zeer gering. In de meeste talen, zoo ook in de Nederlandsche en in de Duitsche, zijn de namen van schepen vrouwelijk. De taalgeleerden zullen daar indertyd wel hun reden voor gehad hebben. Thans echter, nu een modern zeeschip al voorgesteld wordt als het symbool der menschelijke kracht, meenen de Duitsche persmenschen, dat het tijd wordt, dien ouden taalregel door te strepen. Gneisenau en Scharnhorst waren heiden, en het is verkeerd van die Scharnhorst en die Gneisenau te spreken. Ook is het meenen de Duitsche persmenschen, verkeerd te spreken van die Friedrich der Gros. Voorgesteld wordt nu, dat voortaan de namen van schepen in het Duitsch mannelyk zullen zijn, wanneer ze een tonneninhoud hebben van meer dan 10.000 of 15.000, of wanneer ze den naam dragen van een man. Trouw en is houwen. Een jong paartje, dat eenige weken geleden te Joure in den echt zou worden verbonden, maar waarvan het bruidje toen ter elfder ure weg bleef, zoodat dit huwelijk toen niet kon doorgaan, zou Vrijdag in den echt verbonden worden, 's Morgens kwam echter bericht dat de bruid voorloopig van trouwen had afgezien, en weer een dienst had opgezocht. De brui degom werd dus voor de tweede maal teleurgesteld. Donderdagavond werd van een lessenaar in bet postkantoor te Fra- neker een portefeuille met f 1700 ver mist. Nergens was een spoor van het verlorene te ontdekken. Een be looning van f 50 werd op terugbezor ging gesteld, waarna een Franeker ingezetene, de heer K., het vermiste terugbracht. De laatste zeide, de por tefeuille op straat te hebben gevonden. Te Rotterdam werd Vrydagavond een dame die op haar doorreis naar Duitschland was bij het postkantoor aangesproken door twee onbekende personen, die aanboden haar een goed hotel aan te wijzen. Zij namen haar mede naar den Achterweg te Charlois en beroofden haar daar van een por- temonnaie, inhoudende 80 mark en eenig Engelsch geld. Reeds geruimen tijd was de recherche bezig een ander spoor te volgen in verband met den brutalen postdiefstal aan het hoofdpostkantoor te Amsterdam. Thans schynt zij daar in geslaagd te zijn. Onder leiding van den substituut griffier van justitie werden in de Daniël Stalperstraat eenige huiszoekingen gedaan met het resutaat, dat een bewoner van die straat als verdacht van den gepleeg- den diefstal aangehouden werd. Ver schillende aanwijzingen hebben aan getoond, dat de recherche in ieder geval op het juiste spoor is. In de volkryke buurt trokken de huiszoe kingen zeer de aandacht. De recherche heeft den man in de Daniël Stalpenstraat gearresteerd, nadat het haar was opgevallen, dat hij een groentenwinkei had geopend op een voor zijn doen zoo grootsche wijze, dat achterdocht tegen hem was opgewekt. Een huiszoeking werd gedaan, en het resultaat daarvan was, dat bij De B. f 500 aan bankpapier in een der manden onder groenten werd gevonden. Hoe de man er aan kwam kon hy niet verklaren. Inmid dels vond de jus itie aanleiding De B. nog Zaterdagmiddag naar het huis van bewaring over te brengen, en wy vernemen, dat hem nog Zaterdag avond een verhoor werd afgenomen. Daar De B. zeer waarschijnlijk mede plichtigen heeft, wordt nog in andere richting gespeurd. Gisterenmorgen ongeveer half twaalf kwam te Halfweg een jongen, die vóór de suikerfabriek fietste, in aanraking met een motorwielrijder, die van Amsterdam naar Haarlem reed. De botsing was zóó hevig, dat de knaap onder beide rijwielen terecht kwam. Hij werd gekneusd opgeno men en naar zijn woning te Halfweg vervoerd. Even erg was de motor- wielryder er aan toe. Hy werd van zyn motor geslingerd en met ernstige kwetsuren en inwendige kneuzingen per automobiel naar Haarlem ver voerd, waar hij in het St. Elisabeths- gasthuis werd opgenomen. Zyn toe stand was gisteravond ernstig. De Duitsche blokkade. AMSTERDAM. Zaterdagavond heeft zich het eerste conflict voorgedaan tusschen de Amsterdainsche zeelieden en de reeders naar aanleiding van de Duitsche verklaring. Van de zijde der zeelieden ver neemt het persbureau VazDias daar omtrent het volgende Zaterdagavond 11 uur zou de „Amstelstroom" van de Hollandsche Stoomboot-Maatschappij, na een moeielyke reis, in den nacht van Donderdag op Vrijdag volbracht, weer naar Engeland vertrekken. Van de bemanning, bestaande uit 20 koppen, weigerden voornamelijk de stokers en matrozen hun leven nog langer te wagen, en verlangden zij dubbele gage en verwijdering van den voordeklast, waardoor de be manning by gevaar over het voordek zou kunnen heenkruipen. Verder werd geëischt des nachts niet te varen en overdag een uitkijk op het voorschip te plaatsen. De directie willigde alle eischen in behalve dien van de dubbele gage, doch men wilde f5 per week extra geven. Hierop ging de geheele bemanning van boord, behalve een matroos en een tremmer. De „Amstelstroom" kon echter met in haastontboden personeel vertrekken. Thans worden door de directie met de bemanningen van de „Zaan- stroom," „Waalstroom," „Rijnstroom" en „Texelstroom" dergelijke onder handelingen gevoerd. Landweerman doodge- schoten. TILBURG. Tusschen Alphen en Riel is gisterenavond een landweer man, vader van 5 kinderen die uit de provoost was ontvlucht door een schildwacht doodgeschoten. Vrouwelijke smokkelaars Een correspondent van „de Tel." meldt De Duitsche grensposten bij Achel hebben hedennacht op de grens niet minder dan 12 Belgische vrouwen aangehouden, die naar Nederland wilden, zonder daarvoor een pas te hebben. Hedenmorgen zyn alle twaalf naar den kantonscommandant te Maeseijk overgebracht. Nu de Duitschers last hebben ge kregen streng op de mannen te let ten, beproeven de vrouwen ongemerkt de grens te passeeren. Het is be kend, dat sommige vrouwen zoo'n invloed op de pinhelmen hebben, dat dezen den smokkelhandel oogluikend toelaten. Ik verneem, dat over het riviertje „de Mol" bij de stad Mol, eenige bruggen geslagen zijn. Vermoedelijk dienen deze voor de oefeningen van de daar vertoevende cavalerie- en genietroepen. Door de Duitsche troepen wordt nu tweemaal per week een concert gegeven in verschillende dorpen. In de Karpathen. De correspondent van den „Lokal Anzeiger" in de Karpathen meldt dat de sneeuw overal gesmolten is waar door langs de berghellingen ontelbare gesneuvelde Russen bloot kwamen. De groote Karpathenslag ontwikkelt zich ongetwyteld tot den grootsten bergslag in de oorlogsgeschiedenis. De dagelyksche verrichtingen en ge vechten zijn over zooveel plaatsen verdeeld, dat de generale staf het resultaat van den dag uit verscheidene honderden berichten moet samenstel len. Er valt een neiging waar te nemen tot het concentreeren van troe pen aan het front nabij Donajec en Bialalinie, evenals by Doekla, waar de vijanden verschanst tegenover el kander liggen, terwijl meer Oostelyk waar wij het gebergte verlieten, de strydverrichtingen zich thans vrij kun nen ontwikkelen. De door de Russen verloren slag bij Kolomea heeft een groote beteekenis daar hier verschei dene spoorwegen samenkomen, zoodat de Russen de hoofdbasis voor de aanvulling dei troepentransporten naar het Oostfront der Karpathen missen. Het succes bij Koloma is tevens de oorzaak van de vrijwillige ontruiming van Czernowitz. De Russen richten thans al hunne krachten in de richting van Stanislau. Nabij Duekla vermindert de Russische druk merkbaar zoodat hier een spoe dig succes verwacht wordt. In het bosch nabij Allenbach werd een bal ion gevonden met het opschrift Verdun.

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 3