si ?nnnc°.'»ysE 7i»ns a°od Qnn^1^ 25 MAANDAG 23 FEBRUARI gemeentebestuur Nederland en de Oorlog. feuilleton binnenland UitgaveFirma F. VAM OF VELDE Ir., Kleine Markt 58, Vlissingen. Telefoon Interc. 10 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd op Zondag en algemeen erkende Christelijke leestdagen No. 44 1915 er, e Openbare Leeszaal. IEBERS. Biervliet, vorden door mij gra 'et schaft, ook omtrent I tada, aangezien ik zeil J :a heb bereisd. «EN zijn reiskaarten conditiën te bekomen. anbevelend, P. LIEBERS, Agent I :.C.C. Bur. „VI. Crl' VLISSINGSCHE COURANT ABONNEMENTSPRIJS: Voor Vlissingen en de gemeenten op Walcheren ƒ1.30 per drie maanden. Franco door het geheele rijk 1.50. Voor België 2.20 Voor overige landen der Post-Unie 3.35 Afzonderlijke nummers 3 cent ADVERTENTIEPRIJS: Van 1—4 regels 0.40 voor iedere regel meer 10 cent Driemaal plaatsen wordt tweemaal berekend. Bij abonnement speciale prijs Reclames 20 ct. per regel Dienstaanbiedingen en -aanvragen 5 ct. per regel kerd tegen ongelukken voor: LtUUU heid tot werken d U een ongeluk oUU vop? nf nü IDII ™,n'. II III vaneen Due ultkeerlngen worden VERDUBBELD Indien de verzekerden, voorzien »»n geldig plaabbewHs. een onn„lnlr h.VAm„„ i. r. ®en ^ulm 1UU wijsvinger £iU anderen vinger. <"'9e'Uk bel"""en op <r'en' tram- De ""keerlno wordt gewaarborgd door de „Holl. fllg. Verzek. Bank" te Schledu gulden bij verlies van eiken GRONDBELASTING. Afkondiging van het Suppletoir Kohier der Grondbelasting dienst 1915. De Burgemeester van Vlissingen; maakt bekend: dat het op heden bij hem ontvan gen suppletoir kohier der grondbe lasting dienst 1915 ter invordering aan den rijksontvanger is verzonden en noodigt mitsdien de daarop voor komende belastingschuldigen uit, om hunne aanslagen op de daartoe be paalde termijnen aan te zuiveren. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 22 Februari 1915. De Burgemeester voornoemd, VAN DOORN VAN KOUDEKERKE. Roode Kruis. Vanwege het Hoofdcomité schrjjft men het volgende: Zooals bekend verondersteld mag worden, richtte het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis bij het begin der mobilisatie onzer weer macht in het perceel Lange Voorhout 18 te 'sGravenhage een Centraal Magazijn op. De bedoeling hiervan was, en is nog, om van daaruit de verstrekkingen van verschillende goe deren aan de Roode Kruis-hospitalen te doen plaats hebben en tevens een verzamelplaats in te richten voor ver snaperingen, boeken, tijdschriften, spelen enz. bestemd, voor de zieke militairen in ons eigen land. Sedert werden, na eenige oproepin gen in de dagbladen, verscheidene gaven in natura en in geld van heinde en ver ontvangen, waarvoor het hoofd comité voornoemd den milden schen kers nogmaals hartelijk dank zegt. Met de verzending van al deze ga ven werd spoedig een aanvang ge maakt. Aangegeven aan verschillende hospitalen werden 700flesschen wijn van verschillende soort, 250 flesschen bessensap en limonade, 35000 sigaren en sigaretten, 2000 pakjes tabak, 1000 tabakspijpen, 150 flesschen eau de cologne, 150 K. G. chocolade, 125 K. G. cacao, 250 potten jam, 180 vruchten op water, 500 stukjes toilet zeep, 250 zakmessen, 10,000 vel schrijfpapier en 10.000 enveloppen, gezwegen nog van verschillende an dere nuttige dingen en van stapels boeken, tijdschriften, kalenders, wand versieringen enz. Nog steeds zijn de aanvragen talrijk, wat geen verwondering zal wekken, als men bedenkt, dat het aantal zieken, ten gevolge van de weersgesteldheid, toenemende is. Tot nog toe kan ge lukkig aan al deze aanvragen worden voldaan, dank zij den ingekomen giften waar informaties s, onder letter W-i gsche Courant." door S. H. 111) 0(Nadruk verboden. Hij kwam na eenige omzwervingen rusten bij zijn geliefde rustplaats het hek bij de „Lage Weide" en het was hier, dat dr. Reddhiough die van Lostwithens kwam rijden,' zijn patiënt vond. „Wel, dokter, ik ben blij u te zien 1" riep Joshua, verlangend naar men- schelijk gezelschap. „Zoo", zei de ander opgewekt, uit het zadel glijdend, terwijl hij Royd onderzoek aanzag. „Ik moest den nacht doorbrengen bij den armen Lomax, maar hij was nu wel genoeg, om voor 'n uurtje alleen gelaten te wor den, en ik dacht, dat jij me misschien noodig hadt, Joshua." „Wat scheelt mr. Lomax vroeg de ander vermoeid. Hij scheen te uitgeput, om er veel om te geven, wat het antwoord was. en ook doordat het hoofdcomité eene belangrijke som beschikbaar stelde voor den aankoop van het benoodigde. Aangezien echter het hoofdcomité voor velschillende andere geldelijke belan gen moet zorgdragen, kan met ver strekking van geld voor versnape ringen aan zieke militairen niet steeds voortgegaan worden. Het gevolg hier van zou onvermijdelijk zijn, dat met de verstrekking daarvan opgehouden zal moeten worden, indien niet hulp van buiten af komt opdagen. Daartoe aan te moedigen is het doel van dit schrijven. Zal dat onverhoord blijven Neen zeker niet, daarvan is ons hoofdco mité overtuigd. Een ieder toch zal wanneer hij zich goed den toestand van den zieken militair indenkt, die vaak ver van huis en haard verpleegd moet worden, missende de liefderijke zorg van familieleden en huisgenooten gaarne willen medewerken om dit lot te helpen verzachten en door inzending zaken in natura of van geld ons hoofd comité in staat te stellen op den ingeslagen weg voort te gaan, waar door het moreel van den zieke zoo zeer verhoogd en zijn beterschap in de hand gewerkt wordt. In verband met den nog aanwezi gen voorraad in het magazijn wordt voornamelijk gevraagdportwijn, ma deira, cognac, sherry, vruchtenwijnen, limonade, sigaren, sagaretten, rook tabak, tabakspijpen, e*u de cologne, chocolade, cacao, jams, vruchten op water, zakmessen en ook in niet ge ringe mate tijdschriften, boeken, spel len schaak, dam, dorair.a, quartet, halma, enz. enz. Alles is welkom, vooral ook geld om naar behoeften te kunnen inkoopen. Men zende zijne goede gaven, aan het adres van jhr. E. C. Wichers, Centraal Magazijn van het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis, Lange Voorhout 18 te 's Gravenhage. Aan afzenders (sters) zal, bij opgave van adres, gaarne bericht van goede ontvangst gezonden worden. Nog altoos geen biddag. Dr. Kuyper schrijft in „De Stan daard" Van Roomsch-Katholieke zijde is de vorige week een opzettelijke dienst der gebeden met het oog op den oorlogstoestand gehouden, en alge meen was de deelneming groot. Ook de Classis Den Haag van de Geref. Kerken heeft nu weer een bid dag uitgeschreven, en we twijfelen geen oogenblik of ook aan die op roeping zal met geestdrift worden gehoor gegeven. Toch is ook hiermede nog niet be reikt, wat we het hoogste achten. Niet groepsgewijze maar op een zelfden dag moet heel ons volk in 't gebed om vrede voor Gods troon „Een aandoening van pleuris en meer dan een aandoening. Ik dacht, dat hij vannacht sterven zou maar, drommels, Joshua, jullie heidebewo ners hebt allen er een handje van in het leven te blijven, wat zeer bemoe digend is voor je dokter. Doode men- schen vullen geen dokter's beurzen, hè? Ik zal jou ook in leven en ge zond houden, Joshua, als je maar precies wilt doen, wat ik zeg." „Mr. Lomax op het punt van ster ven 1" mompelde Royd droomerig. „Wel, hij zou iets gemist hebben, als hij gestorven was hij zou een massa zwoegen en tobben gemist hebben, een massa vermoeienis en pijn en hij zou nooit geweten hebben, wat het was, als zijn kinderen hem bij het einde geheel verlaten." „Kom, kom, hij zou ook wel een vingerhoed vol vreugde gemist heb ben. Je wilt toch niet zeggen, dat het leven alleen pijn en moeite is zelfs ik doe dat niet, ofschoon het mijn beroep is." „Een vingerhoed vol vreugde Ja, zooveel is er misschien wel in een lang leven en het komt, als je heel jong bent, of in het geheel niet. Het verschijnen, en al wat hier beneden blijft zal 't nationaal besef nooit ge heel voldoen. Amerika's voorbeeld blijft om na volging roepen. Niet een Bidstond, niet een ure des f' eds, maar een Biddag moet het Een biddag met Sabathsruste. uitgeschreven door alle kerken voor eenzelfden dag. En zulks op verzoek van de Landsoverheid, zoodat zij den dag bepaalt. Anders toch is nooit eenheid van doen te verkrijgen, en vooral zóó al leen is de sabbathsruste gewaarborgd die var. een nationalen Biddag onaf scheidelijk is. Wedstrijden van militairen. De opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal Snijders, heeft aan de autoriteiten van land- en zeemacht meegedeeld, dat het bestuur van den Nederl. Voetbalbond zijn goedkeuring heeft gevraagd om onder de militairen van land- en zeemacht voetbalcom petities in het leven te roepen. De bedoeling is, deze competities plaatselijk te organiseeren, zoodat de elftallen van bepaalde legeronderdee- len, compagnieën b.v., die in eikaars onmiddellijke nabijheid zijn gelegen, volgens een vast stelsel elkaar in wedstrijden ontmoeten. Het bestuur stelt zich voor, in het algemeen als volgt te handelen In iedere plaats, die voor de mee ning van het bestuur daarvoor in aan merking komt, worden eenige officie ren uitgenoodigd^ in een regelings commissie zitting*' te nemen soms zullen opper- of hoofdofficieren wor den uitgenoodigd het eere voorzitter schap of eerelidmaatschap van zulk een commissie op zich te nemen. Ook zullen wel ter deskundige voorlich ting burgers met sportorganisatie be kend, b.v. bestuurs- of oud-bestuurs leden van den bond en anderen, in zulk een commissie worden benoemd Verder zal het bondsbestuur hulp en advies verstrekken, ook bij de administratie en voor iedere compe titie een medaille als prijs uitloven, terwijl waar dat noodig is, aan de bij den bond aangesloten vereenigingen zal worden verzocht, haar terreinen beschikbaar te stellen. Aan het bestuur van den Nederl. Voetbalbond heeft generaal Snijders zijn instemming met het plan betuigd en hij verzoekt ieder zooveel hem betreft, aan dat bestuur en aan boven bedoelde commissie, voor zoover de belangen van den dienst zulks ge- doogen, algeheele medewerking te willen verleenen bij de practische uit voering van de plannen, in het bij zonder bij de vaststelling van de dagen en uren, waarop de wedstrijden zullen plaats hebben. is niet iets, om dankbaar voor te zijn, dokter, heel oud te worden, dit zeg ik u ik ben er niet dankbaar voor tenminste Joshua greep plotseling naar zijn borst, leunde tegen den muur en keek den dokter aan met verschrikte oogen. Reddhiough was in een oogenblik van zijn paard en over den muur; en het was duidelijk genoeg, hoe spoedig zijn kort onderzoek ook ging, wat het vonnis was. Joshua Royd viel niet te misleiden en zijn angst van onlangs scheen verzacht, neen, bijna aangenaam gemaakt nu hij het ergste wist. „Ik moet dus sterven," zei hij. „Nu, het is er mee als met opstaan of naar bed gaan hoe eer het gedaan is, des te eer is het voorbij." ,Neen, kom. Er is altijd hoop, man ,Laat maar, dokter", zei de ander kaim. „Ik weet dat u het weet, en veel woorden hebben een zaak nooit beter gemaakt, sinds Ling Crag een heide was. Toch is het vreemd," voegde hij er na een oogenblik bij. „De éene minuut hier te Windy Farm, met mijn beesten en mijn velden en Briefwisseling met Belgis. Al de voor Belgische plaatsen be stemde brieven en briefkaarten, on verschillig waar in den lande gepost, worden door alle Nederlandsche post kantoren naar Utrecht gezonden, en op het Utrechtsche postkantoor ver werkt. Van Utrecht uit gaat de heele correspondentie naar Aken, dat te Utrecht eerst is nagegaan, of alle stukken voldoen aan de eischen. Daartoe zijn op het postkantoor te Utrecht eenige ambtenaren aangewe zen, die den geheelen aanvoer van brieven en briefkaarten controleeren en wat niet voor doorzending in aan merking komt, terugsturen naar het postkantoor van afzending. Wat aan de voorwaarden voldoet, gaat van Utrecht uit door naar Aken. Ook de uit België aangevoerde post wordt voor het grootste gedeelte naar Utrecht gedirigeerd en daar uitgezocht en gedistribueerd over ons land. Gemobiliseerde onderwijzers. Het hoofdbestuur van het Neder- landsch Onderwijzers-Genootschap geeft in een adres aan Ged. Staten der verschillende provincies te kennen: dat het zoo nu en dan voorkom', dat bij den langen duur der mobi lisatie door gemeentebesturen veran dering wordt gebracht in de salaris verordeningen voor onderwijzers, waarbij dan wordt bepaald, dat het heele salaris of wel een deel er van zal worden ingehouden, dat de kosten van plaatsvervanging op de wedden zullen worden gekort, enz., wanneer de verloven yoor het vervullen van militaire verplichtingen van eenigen duur zijn dat, waar te voren mildere bepa lingen bestonden, zulke wijzigingen onbillijk moeten genoemd worden en tengevolge zouden hebben, dat de onderwijzers of alleen of met hun gezinnen in zeer moeilijke financieele omstandigheden komen reden waarom adr. verzoekt aan dergelijke wijzigingen gaedkeuring te willen onthouden. Machinisten. De afdeeling Rotterdam van den Bond van machinisten ter koopvaardij, heeft in eene ledenvergadering eene motie aangenomen, waarin de hoop wordt 'uitgesproken, dat bij het tot stand komen van de „Zee-oorlogs -on gevallenwet" deze van terugwerkende kracht zal worden verklaard ten be hoeve van de nagelaten betrekkingen van hen, die reeds tengevolge van den oorlogstoestand omkwamen, en verder de wensch wordt uitgesproken, dat regeering en maatschappijen zooveel mogeiijk maatregelen zullen nemen ter beveiliging van de Naderlandsche zeevaart mijn hofstede en de volgende minuut waar Waar dokter Waar schijnlijk op een erger plaats, want verandering is geen verbetering, zoo als ik altijd in het leven gezien heb. De éene minuut hier, en de volgende dokter, wat komt er dan Reddhiough lachte, om een bedroefd hart te verbergen. .Misschien komen we nergens, Joshua; misschien ergens, waar het land minder onvruchtbaar en het weer niet zoo guur is, en waar de rusttijd langer is dan de werkuren." „Misschien misschien niet. Ik was altijd een twijfelaaren dit zeg ik als er geen koeien zijn in de andere wereld, dan zal de tijd me lang vallen. Maar kom 1 Er is zeker niets aan te doen Je rustig houden en wat meer drinken van het drankje, dat ik gis teren voor je heb meegebracht, en ik kom vanavond nog eens aanrijden, om te zien hóe het je gaat. Moed ge houden, Joshua 1 Ik heb wel zwakker menschen dan jij gezien, die den dood te slim af waren." Maar Joshua schudde het hoofd, terwijl hij den dokter weer te paard Geen Kermis. De gemeenteraad te Weesp besloot dit jaar de kermis niet te laten door gaan. Oerlogszeeongevallenwet. Bij de Tweede Kamer is thans in gekomen het wetsontwerp, houdende bepalingen betreffende „verzekering van schepelingen en hun nagelaten betrekkingen, tegen geldelijke gevol- ven van ongevallen hun op zee over komen ten gevolgen van of in ver band met een gebeurtenis, welke een onmiddellijk gevolg is van den hui- digen Europeeschen oorlog." Voorgesteld wordt te bepalen, dat de schipper van een Nederlandsch zeevaartuig een Nederlandsche haven niet mag verlaten, tenzij hij in het bezit is van een schriftelijk bewijs, inhoudende dat ten genoege van den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel is aangetoond, dat de leden der bemanning (waartoe ook de schipper behoort) en hun eventueel nagelaten betrekkingen voldoende zijn verzekerd tegen geldelijke gevol gen van ongevallen aan de leden der bemanning overkomen, ten gevolge van of in verband met een gebeur tenis, die een onmiddellijk gevolg is van den huidigen oorlog. Onder nagelaten betrekkingen worden verstaan de weduwen tot aan haar hertrouwen en de kinderen tot hun 16e jaar. De verzekering wordt voldoende geacht, indien zij niet minder bedraagt dan 70 pCt. van het dagloon bij ge heele ongeschiktheid tot werken en een lager percentage bij gedeeltelijke ongeschiktheid. Voor de weduwe wordt 30 pCt. en voor elk kind 15 pCt. van het dagloon voldoende geacht, doch in 't geheel behoeft niet meer dan60pCt. aan de gezamelijke nagelaten betiek- kingen te zijn verzekerd. Geen hooger dagloon dan f4 be hoeft verzekerd te zijn. Zoo noodig stelt de minister het dagloon vast. De voorwaarden dei verzekering moeten de bepaling bevatten, dat de leden der bemanning van a. zeevis- schervaartuigen zijnde en van b. alle andere vaartuigen van 200 ton (2.83M* bruto inhoud en daar beneden) en eventueel hun nagelaten betrekkingen behooren verzekerd te zijn voor de helft van hetgeen de minister vol doende acht voor de schepen, die niet tot een dezer beide categorieën behooren. Voor de bemanning van deze beide soorten vaartuigen geeft het Rijk aan den getroffene of diens nagelaten betrekkingen evenveel als hun vanwege de reederijen verze kerd is. Het bovengenoemde schiftelijk be zag stijgen en terugrijden naar Lost withens. „De „Wilde Jager" had gelijk", zei hij. Reddhiough zou op eiken anderen tijd bij den ouden man gebleven zijn maar hij wist, dat zijn hulp nu nut teloos was, en er stond een leven een jong leven op het spel ginds te Lostwithens. Toch, gewoon als hij was, vlug te kiezen tusschen het noodige en het noodigste, gevoelde de dokter een ongewone ongerust heid, als hij dacht aan Joshua Royd, die alleen op het einde wachtte. „Wij moeten hopen, dat hij niet vóór den avond zal heengaan", mom pelde hij, toen hij Lostwithens be reikte en zijn paard stalde. „Ik zou er graag zijn, om den ouden man over zijn laatste hindernis heen te helpen." Toen ging hij de hut binnen, zijn gelaat even opgewekt als altijd want hij wilde Nell Nethercliff's last niet zwaarder maken, door in dezen tijd over een ander's ziekte te spreken. (Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1915 | | pagina 1